Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Επειδή εγώ δεν έχω κάρτα και δεν μπορώ να κάνω αγορές μέσω Internet, ο πανμέγιστος tetartos με βοήθησε να πάρω αυτό. Είναι μαρτυρίες Βορειοκορεατών που κατάφεραν να αυτομολήσουν. Θα το ρουφήξω μεμιάς όταν έρθει η ώρα του. Επίσης μου δώρισε το ''The Blind Man of Seville'' του Robert Wilson. Τον ευχαριστώ πολύ και για τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα δυο βιβλία του Higgins από τις εκδόσεις ΒΙΠΕΡ Anubis, τα Κινούμενος Στόχος και Παιχνίδι με το Διάβολο. Τα παρήγγειλα από τον εκδοτικό οίκο, και μου τα έφεραν γρήγορα-γρήγορα. Ωραία βιβλιαράκια!

Link to comment
Share on other sites

Η πολη και η πολη

China Mieville

 

Κυριως για την καλη επιμελεια εκδοσης.happy.gif

 

Ωωω, ευχαριστώ πολύ :) Ελπίζω να σου αρέσει!

 

Τα παρήγγειλα από τον εκδοτικό οίκο, και μου τα έφεραν γρήγορα-γρήγορα.

 

Τώρα αυτό θα πει γρήγορα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα απο eshop τα :

1) Κουτι σε σχημα καρδιας - Joe Hill

2) Eνοχες απολαυσεις - Laurell K. Hamilton

Ελπιζω να ερθουν γρηγορα γιατι εχω ξεμεινει.....search.gif

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τα Φιλιπ Ντικ - Ερευνα Στο Σκοταδι και Dmitry A. Glukhovsky - Μετρο 2033.

 

Αρχισα το δευτερο χτες.

Link to comment
Share on other sites

Btw, trillian, το βιβλιο αυτο το εψαχνα στα Φαντασιας και πανω που ελεγα να ρωτησω γιατι δεν το εχουν το πετυχα στη Μεταφρασμενη Λογοτεχνια,με τα mainstream....:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Εδω στην Αρτα εχουμε παζαρι...οχι βιβλιου!Απο τα αλλα τα κανονικα!Μχουστ που λεμε κι εμεις!:8):

 

Και καθως εκανα μια βολτα περασα μπροστα απο εναν παγκο με βιβλια και το ματι μου επεσε (ευτυχως) στο εξαντλημενο -πλεον- Η Μακρια Πορεια του Κινγκ.Φυσικα το τσιμπησα.Εψαξα και για τα αλλα που εχει γραψει ως Ριτσαρντ Μπακμαν(ή μηπως Μπαχμαν,δεν ξερω:huh:),αλλα τζιφος!

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία που πήρα είναι:

1) Λεβιάθαν του Πολ Όστερ (τα τελευταία δύο χρόνια δεν μπορώ να ξεκολλήσω από σύγχρονη αμερικάνικη και αγγλική λογοτεχνία - δεν μπορώ λέμε). Τον Πολ Όστερ τον γνωρίζω τώρα, είναι το πρώτο βιβλίο του που διαβάζω και έχω ενθουσταστεί. Είναι ακριβώς ό,τι μου αρέσει (προς το παρόν): Χαρακτήρες πολύπλευροι με εμμονές και μικρό-ψυχώσεις, σχέσεις σχεδόν αδιέξοδες, μπερδεμένες και γοητευτικές -όπως ακριβώς στην πραγματικότητα δηλαδή-, ροή με εκπλήξεις και ευχάριστες ανατροπές που εφάπτονται στην ιστορία σχεδόν σαν μη-ανατροπές, τόσο που σε κάνει να αναρωτιέσαι πώς δεν περίμενες κάτι τέτοιο. Είναι από τα μυθιστορήματα που δεν έχουν αρχή, μέση και τέλος και που -τουλάχιστον για μένα- δεν θες να υπάρξει αυτή η τελευταία τελεία που αναγκαστικά θα μπει. Μου θυμίζει πολύ Φίλιπ Ροθ. Φυσικά θα πάρω και άλλα δικά του. (Μακάρι να υπήρχαν λεφτά όπως κάποτε μας υποσχέθηκαν και να μην σταματούσαμε να αγοράζαμε ποτέ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

 

2) Τι ωραίο πλίατσικο! του Τζόναθαν Κόου. Δεν το εχω αρχίσει ακόμα αλλά έχοντας διαβάσει τη λέσχη των τιποτένιων, τον κλειστό κύκλο και τους νάνους τού θανάτου από τον ίδιο συγγραφέα, του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης μου έκανε δώρο το Machineries of Joy του Ray Bradbury και τον ευχαριστώ πολύ!

Ξεκίνησα να το διαβάζω - είναι ο γνωστός, βαθύς, αλληγορικός και μελαγχολικός Bradbury...

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης μου έκανε δώρο το Machineries of Joy του Ray Bradbury και τον ευχαριστώ πολύ!

Ξεκίνησα να το διαβάζω - είναι ο γνωστός, βαθύς, αλληγορικός και μελαγχολικός Bradbury...

 

 

Το ξεκίνησες κιόλας βρε θηρίο; Άντε μπράβο. Εγώ βασικά τον Κόναν ήθελα να διαβάσεις αλλά δεν πειράζει, και ο Bradbury καλός είναι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η κορη του νεκροθαφτη - Ο.Κ. Τζοις

και το Ενοχες απολαυσεις - L.Κ. Hamilton

Το 2ο το πηρα τελικα απο το Public, γτ στο eshop με πληροφορησαν πως ειναι εξαντλημενο απο τον εκδοτη (και προφανως δεν εχουν αποθεμα).hmm.gif

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Όντας σε Star Wars kick τελευταία, μια που βλέπω τα "The Clone Wars", αγόρασα τα:

 

Τhe Complete Star Wars Εncyclopedia του Stephen J. Sansweet .Πρόκειται για μια τρίτομη, σκληρόδετη έκδοση σε πολυτελή συσκευσία, 1240 σελίδες σύνολο και χιλιάδες λήμματα που συμπληρώνονται από έγχρωμες και ασπρόμαυρες εικόνες, σχεδιαγράμματα κλπ, και αφορούν τόσο στις ταινίες όσο και σε όλο το Expanded Universe. Ειδικά μάλιστα αφού την έχει και στη μισή τιμή το amazon.co.uk δεν μπορούσα να μην την τσιμπήσω.

 

Star Wars: The Jedi Path: A Manual for Students of the Force του Daniel Wallace. Δεν έχει σχέση με τη θρησκεία του Jediism αλλά με ό,τι κάνει έναν Jedi να είναι ή να γίνει Jedi από αναφορές στις ταινίες και τα βιβλία SW. Ασχολείται περισσότερο με τη φιλοσοφία των Jedi παρά με π.χ. τεχνικές στη χρήση ενός lightsaber.

 

The Making of Star Wars: The Definitive Story Behind the Original Film του J W Rinzler. Aυτό που λέει ο τίτλος βασικά.

 

Εκτός Star Wars φάσης αγόρασα και το:

 

Η μαγεία ως κοινωνικό φαινόμενο στο πρώιμο Βυζάντιο 4ος-7ος μ.Χ. αι. της ιστορικού Αναστασίας Δ. Βακαλούδη από τις εκδόσεις Ενάλιος, στη σειρά Ιστορικό Δοκίμιο.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο για τη μαγεια το ειχα πετυχει σε καποια φαση και φαινοταν ενδιαφερον.Αν το διαβασεις γραψε δυο λογια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο για τη μαγεια το ειχα πετυχει σε καποια φαση και φαινοταν ενδιαφερον.Αν το διαβασεις γραψε δυο λογια.

 

Θα γράψω, ναι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τι ανθολογίες τις Ωρόρα το "2 - Ιστορίες με εξωγηίνους" που πέτυχα σε περίπτερο στο κέντρο.

 

Αν κάποιος το θέλει για τη συλλογή του, ας το δηλώσει για να του/της το κάνω τράμπα μόλις το διαβάσω.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Από τι ανθολογίες τις Ωρόρα το "2 - Ιστορίες με εξωγηίνους" που πέτυχα σε περίπτερο στο κέντρο.

 

Αν κάποιος το θέλει για τη συλλογή του, ας το δηλώσει για να του/της το κάνω τράμπα μόλις το διαβάσω.

 

 

Από τους καλύτερους τόμους της σειράς. Έχει την υπέροχη Λιποταξία του Σάιμακ και τον παρανοϊκό Σαγιόλ του Κορντγουέινερ Σμιθ. Πολύ καλοί και οι Μπράουν, Ράσσελ που υπάρχουν εκεί. Γενικά όλα τα διηγήματα είναι ένα κι ένα, ίσως τελικά να θελήσεις και να το κρατήσεις.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Από τι ανθολογίες τις Ωρόρα το "2 - Ιστορίες με εξωγηίνους" που πέτυχα σε περίπτερο στο κέντρο.

 

Αν κάποιος το θέλει για τη συλλογή του, ας το δηλώσει για να του/της το κάνω τράμπα μόλις το διαβάσω.

 

 

Από τους καλύτερους τόμους της σειράς. Έχει την υπέροχη Λιποταξία του Σάιμακ και τον παρανοϊκό Σαγιόλ του Κορντγουέινερ Σμιθ. Πολύ καλοί και οι Μπράουν, Ράσσελ που υπάρχουν εκεί. Γενικά όλα τα διηγήματα είναι ένα κι ένα, ίσως τελικά να θελήσεις και να το κρατήσεις.

 

Πω, πω! Ναι, πραγματικά ένα προς ένα τα διηγήματα. Από την ανθολογία αυτή γνώρισα και τον Cordwainer Smith και την Instrumentality of Mankind sequence, μέρος της οποία ήταν και ο Σαγιόλ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω στην Αρτα εχουμε παζαρι...οχι βιβλιου!Απο τα αλλα τα κανονικα!Μχουστ που λεμε κι εμεις!:8):

 

 

Χαχαχαχα!! Νομίζω έχουμε το πιο άκυρο παζάρι στην Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

1. Τζεφ Βαντερμίρ - Ο Ντρέιντιν ερωτευμένος(εκδόσεις Οξύ). Σπάνιο βιβλίο στα ελληνικά, επιτέλους το βρήκα!

2. Ντόναλντ Τζέιμς - Μόνστρουμ(εκδόσεις Καστανιώτη)

3. Φίλιπς Γκλάσκοου - Τασκαλούζα(εκδόσεις Aquarius)

4. Γουίλιαμ Φώκνερ - Έξι ιστορίες μυστηρίου(εκδόσεις Γράμματα). Το έψαχνα αρκετό καιρό.

5. Πιέρ Μπουλέ - Η Γέφυρα του Ποταμού Κβάι(εκδόσεις Μίνωας). Κλασικό έργο, σπάνιο στα ελληνικά.

6. Χαρούκι Μουρακάμι - Σκληρή Χώρα των Θαυμάτων και το Τέλος του Κόσμου(εκδόσεις Καστανιώτη). Επιτέλους! Από τα καλύτερα βιβλία του Μουρακάμι, πολύ σπάνιο στα ελληνικά.

7. Γουίλιαμ Τ. Βόλμαν - Πόρνες για την Γκλόρια(εκδόσεις Καστανιώτη). Επίσης σπάνιο στα ελληνικά. Τώρα έχω όλα τα βιβλία του Βόλμαν που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά(Κεντρική Ευρώπη και Ιστορίες ενός Πεταλούδα τα άλλα δυο βιβλία).

8. Ζαν-Κριστόφ Γκρανζέ - Πορφυρά Ποτάμια(εκδόσεις Libro). Φέτος διάβασα το Πέταγμα των Πελαργών του ίδιου, το οποίο ήταν πάρα πολύ καλό, σαν να έβλεπα ταινία ένα πράμα, και έτσι αναζητούσα και αυτό για αρκετό καιρό, μέχρι που το βρήκα. Από τα καλύτερα βιβλία του συγγραφέα. Θα διαβαστεί σίγουρα μέσα στο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα από e shop: οι Νυχτερίτες-Stephen King, ήθελα να δω και κάτι διαφορετικό από τον συγγραφέα... Μου φάνηκε περισσότερο sci-fi, με δόσεις μυστηρίου και τρόμου και με κέρδισε. Μένει να το διαβάσω και να γράψω κανά σχολιάκι με εντυπώσεις που μου άφησε.

Link to comment
Share on other sites

Δωράκια:

 

Στιούαρτ Νέβιλ - Συνωμοσία της Φωτιάς(εκδόσεις Μεταίχμιο)

Γιο Νέσμπο - Το Αστέρι του Διαβόλου(εκδόσεις Μεταίχμιο)

Άρθουρ Κλαρκ - 2010: Οδύσσεια Δυο(εκδόσεις Anubis)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μια από τις καλύτερες μπάζες που έχω κάνει στο Μοναστηράκι! Ανάμεσα στα πολλά βιβλία που έψαχνα, βρήκα και το σπάνιο ΣΙΜΠΟΥΜΙ του Τρεβάνιαν(εκδόσεις Πάντερ). ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!

 

01. Τσακ Πόλανικ - Νανούρισμα(εκδόσεις Οξύ). 5 ευρώ.

02. Ρίτσαρντ Λέιμον - Παλούκι στην καρδιά(εκδόσεις Οξύ). 6 ευρώ.

03. Ρόμπιν Κουκ - Θανάσιμο πείραμα(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

04. Ρόμπιν Κουκ - Εταιρεία δολοφόνων(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

05. Τομ Ρομπ Σμιθ - Παιδί 44(εκδόσεις Πατάκη). Καλά έκανα που περίμενα. Ολοκαίνουργια έκδοση σε τέλεια κατάσταση, μόνο με 7 ευρώ!

06. Φιλίπ Κλοντέλ - Η Έρευνα(εκδόσεις Ψυχογιός). Εκδόθηκε μόλις πριν λίγες μέρες, εγώ το πήρα με 5 ευρώ!

07. Ντέιβιντ Μόρελ - Η Αδελφότητα της Φωτιάς(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ. Το έψαχνα καιρό!

08. Ντέιβιντ Μόρελ - Διπλό είδωλο(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ. Το έψαχνα καιρό και αυτό!

09. Τρεβάνιαν - Σιμπούμι(εκδόσεις Πάντερ). 1 ευρώ. Ό,τι και να πω λίγα θα είναι...

10. Άλιστερ Μακλίν - Μάγισσα της θάλασσας(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

11. Άλιστερ Μακλίν - Αταμπάσκα(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

12. Τζακ Χίγκινς - Επιχείρηση Κολντ Χάρμπορ(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

13. Τζακ Χίγκινς - Ο εραστής της βροχής(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

14. Τζακ Χίγκινς - Επιχείρηση αυτοκτονία(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ. Το κλασικό The Night of the Fox.

15. Τζακ Χίγκινς - Ο Σύνδεσμος(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

16. Ντέιν Χάρτμαν - Η μοιραία γυναίκα(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ. Dirty Harry No2.

17. Τζον Μακντόναλντ - Η κόκκινη αλεπού(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,75 ευρώ.

18. Τζον Μακντόναλντ - Κρουαζιέρες θανάτου(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,75 ευρώ.

19. Τζον Μακντόναλντ - Έγκλημα χωρίς ίχνη(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

20. Εντ Μακμπέιν - Ποιος σκότωσε την Τζίνι Πέιτζ(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

21. Μίκι Σπιλέιν - Παρακαμπτήριος έλεγχος(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

22. Μίκι Σπιλέιν - Αγάπη μου θα σε σκοτώσω(εκδόσεις Πάνθηρ). 1 ευρώ.

23. Μίκι Σπιλέιν - Η εκδίκηση είναι δική μου(εκδόσεις Κέδρος). 4 ευρώ.

24. Φρέντρικ Μπράουν - Η ωραία και το τέρας(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

25. Ντέιβιντ Γκούντις - Σκοτεινό πέρασμα(εκδόσεις Μέδουσα). 1 ευρώ.

26. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 3: Η μάχη της μάσκας(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

27. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 4: Σφαγή στο Μαϊάμι(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

28. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 6: Έφοδος στο Σόχο(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

29. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 7: Εφιάλτης στη Νέα Υόρκη(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

30. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 9: Βεντέτα στο Λας Βέγκας(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

31. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 14: Η πολιορκία του Σαν Ντιέγκο(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

32. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 22: Η Χαβάη στις φλόγες(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

33. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 25: Παγίδα στο Κολοράντο(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς μου, και πήρα το Επιχείρηση Αθηνά, του Μπραντ Θορ, εκδόσεις ΒΙΠΕΡ Anubis. Ωραίο βιβλιαράκι και ενδιαφέρον, θα το διαβάσω αυτόν τον μήνα(πιθανότατα). Και αρκετά φθηνό!

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι αγόρασα με 3,90 ευρώ τον πρώτο τόμο της Ιλιάδας που είναι μέρος της σειράς Βιβλιοθήκη Αρχαίας Ελλάδας των εκδόσεων 4π και του National Geographic. Πραγματικά πάρα πολύ καλή έκδοση, σίγουρα θα πάρω τον δεύτερο τόμο της Ηλιάδας και φυσικά την Οδύσσεια του Ομήρου, και ίσως κάποια από τα επόμενα έργα. Οι μεταφράσεις είναι των γνωστών μεταφραστών και όχι φοιτητών αρχαίων ελληνικών.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι πήρα σήμερα τα

 

Rivers Of London-Ben Aaronovitch(8-9 μήνες το ήθελα.Urban fantasy στο λονδινό)

Small Favour-Jim Butcher(νταξ ντρεσντεν κλασσικα)

Mr Monster-Dan Wells(το sequel του i am not a serial killer που μου είχε αρέσει αρκετά )

 

και το καλύτερο είναι πως και τα τρία βιβλία είναι στο πρώτο πρόσωπο :)

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..