Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

 

24. Φρέντρικ Μπράουν - Η ωραία και το τέρας(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

 

 

Για ρίξε κανένα σχόλιο για την υπόθεση αυτού. Είναι novelization της γνωστής ταινίας ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Υπόθεση από την ελληνική έκδοση:

 

Ο τρόμος βασιλεύει στο Σικάγο, όπου σκορπίζει το δέος και τη φρίκη ο μυστηριώδης εγκληματίας, που σκοτώνει, με μια μαχαιριά στην κοιλιά νεαρές γυναίκες - όλες ξανθές κι όλες όμορφες. Η αστυνομία ολόκληρη τον κυνηγάει χωρίς έλεος, αλλά και χωρίς επιτυχία. Τον κυνηγάει όμως και ένας δημοσιογράφος που έτυχε μια νύχτα, μεθυσμένος καθώς ήτανε ν'αντικρύσει ένα θέαμα συγκλονιστικό: ένα σκύλο να ξεγυμνώνει μια ωραιότατη νέα, που, πριν από λίγο, της είχε επιτεθεί ο μυστηριώδης δολοφόνος... Εκείνο το θέαμα τον αναστατώνει κι από εκείνη την ώρα αρχίζει ένα φοβερό κυνηγητό, που οδηγεί το δημοσιογράφο σε μια πραγματική κόλαση αίματος και τρέλας...

 

Το βιβλίο γράφηκε το 1949, και το 1958 έγινε η ταινία Screaming Mimi, που στα ελληνικά ο τίτλος της είναι Μίμι, η Βασίλισσα του στριπτίζ, με πρωταγωνιστές τους Anita Ekberg, Philip Carey, Gypsy Rose Lee και λοιπά...

 

Κλασικό αστυνομικό νουάρ, και φυσικά Φρέντρικ Μπράουν ο οποίος είναι εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπόθεση από την ελληνική έκδοση:

 

Ο τρόμος βασιλεύει στο Σικάγο, όπου σκορπίζει το δέος και τη φρίκη ο μυστηριώδης εγκληματίας, που σκοτώνει, με μια μαχαιριά στην κοιλιά νεαρές γυναίκες - όλες ξανθές κι όλες όμορφες. Η αστυνομία ολόκληρη τον κυνηγάει χωρίς έλεος, αλλά και χωρίς επιτυχία. Τον κυνηγάει όμως και ένας δημοσιογράφος που έτυχε μια νύχτα, μεθυσμένος καθώς ήτανε ν'αντικρύσει ένα θέαμα συγκλονιστικό: ένα σκύλο να ξεγυμνώνει μια ωραιότατη νέα, που, πριν από λίγο, της είχε επιτεθεί ο μυστηριώδης δολοφόνος... Εκείνο το θέαμα τον αναστατώνει κι από εκείνη την ώρα αρχίζει ένα φοβερό κυνηγητό, που οδηγεί το δημοσιογράφο σε μια πραγματική κόλαση αίματος και τρέλας...

 

Το βιβλίο γράφηκε το 1949, και το 1958 έγινε η ταινία Screaming Mimi, που στα ελληνικά ο τίτλος της είναι Μίμι, η Βασίλισσα του στριπτίζ, με πρωταγωνιστές τους Anita Ekberg, Philip Carey, Gypsy Rose Lee και λοιπά...

 

Κλασικό αστυνομικό νουάρ, και φυσικά Φρέντρικ Μπράουν ο οποίος είναι εγγύηση.

 

Μάλιστα, καμία σχέση δηλαδή μιας και είχα στο μυαλό μου αυτό :lol: Ok, ευχαριστώ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που πάω στο Μοναστηράκι και αγοράζω με το κιλό τα βιβλία, αφήνω μερικά που ναι μεν φαίνονται ενδιαφέροντα αλλά δεν ξέρω τους συγγραφείς και αν είναι καλά ή όχι, μετά τα βρίσκω στο amazon και στο goodreads και βλέπω ότι τελικά είναι καλά και οι συγγραφείς γενικά γνωστοί, οπότε σιχτιρίζω τον εαυτό μου που δεν τα πήρα, αλλά συνάμα μου αρέσει η ιδέα να πάω πάλι Μοναστηράκι, έτσι ξαναπάω Μοναστηράκι να πάρω τα βιβλία, βρίσκω και άλλα, και πάει λέγοντας. Τόσο καιρό με μάθατε. Ο κουμπαράς μου δόξα το Θεό παραμένει γεμάτος μιας και όλα τα χρόνια από το Δημοτικό ως τώρα κράταγα και το τελευταίο cent, χώρος υπάρχει(αλλά όχι απεριόριστος), οπότε όσο έχω χρόνο αγοράζω... Πάμε:

 

01. Τζέρι Βάισμαν - Ο Δολοφόνος(εκδόσεις Σίμωσι). 1,50 ευρώ.

02. Γκράχαμ Μάστερτον - Ο Δαίμονας ξαναζωντανεύει(εκδόσεις Σίμωσι). 1,50 ευρώ. Το γνωστό Charnel House που πολλοί από το φόρουμ(π.χ. Nihilio) λένε ότι είναι καλό.

03. Ντιν Κουντζ - Νύχτες τρόμου(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

04. Φρέντερικ Φορσάιθ - Το φάντασμα του Μανχάταν(εκδόσεις Ψυχογιός). 4 ευρώ.

05. Σιουσάκου Έντο - Σιωπή(εκδόσεις Καστανιώτη). 5 ευρώ. Κύρια αφορμή για να το πάρω, ήταν οι διθύραμβοι στο εξώφυλλο του βιβλίου. Ομολογώ ότι δεν το ήξερα το βιβλίο. Εμπιστεύτηκα τις εκδόσεις, κοίταξα σε amazon και goodreads και παίρνει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ κριτικές.

06. Έρικ Φαν Λούστμπαντερ - Νίντζα(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ. Κλασικό θρίλερ. Εξαιρετικές κριτικές γενικά, μόλις ένα αντίτυπο βρήκα.

07. Τζον Λέσκροαρτ - Ο 13ος ένορκος(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

08. Ρίντλεϊ Πίρσον - Στα ίχνη του δολοφόνου(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

09. Γουίλμπουρ Σμιθ - Το μάτι του τίγρη(εκδόσεις Bell). 3 ευρώ.

10. Γουίλμπουρ Σμιθ - Η κραυγή του λύκου(εκδόσεις Bell). 3 ευρώ.

11. Ρόμπερτ Λάντλαμ - Το μυστικό πρωτόκολλο(εκδόσεις Bell). 3,50 ευρώ.

12. Ρόμπερτ Λάντλαμ - Το χτύπημα του σκορπιού(εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

13. Τζακ Χίγκινς - Το στίγμα του κεραυνού(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

14. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 10: Θύελλα στα εξωτικά νησιά(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

15. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 16: Η μεγάλη σφαγή της Σικελίας(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

16. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 23: Σαιντ Λιούις, η σειρά σου(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

17. Ρεξ Στάουτ - Ένας φόνος στην Μοντάνα(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

18. Ρεξ Στάουτ - Τρεις πόρτες για το θάνατο(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,75 ευρώ.

19. Ρεξ Στάουτ - Με τη θηλειά στο λαιμό(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,75 ευρώ.

20. Γκράχαμ Γκρην - Ο χορός του θανάτου(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ. Το γνωστό Brighton Rock.

21. Τζον Μακντόναλντ - "Ζητήσατε τη γυναίκα"(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

22. Ντικ Φράνσις - Παιχνίδι με το θάνατο(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

23. Ντικ Φράνσις - Γεύση θανάτου(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

24. Ντικ Φράνσις - Ανυποψίαστο θύμα(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

25. Ντικ Φράνσις - Κίνδυνος(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

26. Ράνα Ντασγκούπτα - Σόλο(εκδόσεις Μεταίχμιο). 7 ευρώ. Ολοκαίνουργια έκδοση σε τέτοια τιμή...

27. Ντάγκλας Κόπλαντ - Ο Πλανήτης του σαμπουάν(εκδόσεις Λιβάνη). 5 ευρώ.

28. Λουίς Λαμούρ - Η ώρα των λύκων(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

29. Λουίς Λαμούρ - Το καραβάνι των κολασμένων(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

30. Λουίς Λαμούρ - Ο τελευταίος σταθμός(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

31. Λουίς Λαμούρ - Ο τελευταίος εχθρός(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

32. Λουίς Λαμούρ - Κίλκεννυ(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1)Φαντάσματα του 20ού αιώνα, Joe Hill (από το περίπτερο)

2)Η αυτοκρατορία των μυρμηγκιών, H.G.Wells (ξέρει κανείς αν είναι καλό αυτό; )

3)Αθώο αίμα, P.D. James (μια παλιά έκδοση, όχι η καινούρια του Καστανιώτη)

4)Καρδιές στην Ατλαντίδα, Stephen King( επειδή είπατε κάποιοι εδώ μέσα ότι είναι από τα καλύτερά του)

Αυτά από το παλαιοβιβλιοπωλείο στην Ιπποκράτους 135. Και ακόμα από το άλλο στην Ιπποκράτους 157:

5)Η διαθήκη της Έλενας, Έλενα Ακρίτα (θα το διαβάσω και θα το στείλω στην Κελαινώ που το έχει κόλλημα να το αποκτήσει)

Δε μου λες, Bladerunner, πού ακριβώς πηγαίνεις στο Μοναστηράκι; Σε ποιο δρόμο; Έτσι γενικά στην περιοχή του σταθμού του μετρό Μοναστηράκι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα μυρμήγκια του Γουέλς είναι συλλογή διηγημάτων αν δεν κάνω λάθος.

 

Στο Μοναστηράκι πάω στην οδό Άστιγγος, όπου έχει 4-5 παλαιοβιβλιοπωλεία πολύ καλά. Βρίσκεις πολύ πράμα, αλλά πρέπει να ψάξεις. Τα περισσότερα είναι οργανωμένα, αλλά ένα όπου πουλάνε κυρίως dvd και μουσική, είναι κάπως σαν... ξεχασμένη αποθήκη γεμάτη πράγματα. Αλλά αν ψάξεις θα ανταμειφθείς. Επίσης ένα αρκετά καλό παλαιοβιβλιοπωλείο είναι στην Νορμάνου, ένα μικρό κάθετο δρομάκι, στην κεντρική οδό της Ηφαίστου.

Link to comment
Share on other sites

Μερσί. Ναι, διηγήματα είναι.

Θα πάω την επόμενη φορά (δηλ σε τουλάχιστον 2 βδομάδες).

Ελπίζω και το "Αθώο αίμα" να είναι καλό. Ήθελα καιρό να το αγοράσω και το περίμενα να φτηνύνει, αλλά κάπου είδα ότι εξαντλήθηκε από τον εκδ. οίκο και ανησύχησα.

Link to comment
Share on other sites

32. Λουίς Λαμούρ - Κίλκεννυ(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

 

χεχε αυτό το είχε η αδελφή μου πριν 30 χρόνια. Πρέπει να το διάβασα στο Λύκειο. Θυμάμαι μια σκηνή μόνο: ο Κίλκενι είναι τόσο γρήγορος στο πιστόλι, που ο αντίπαλός του δεν προλαβαίνει να τον δει να τραβά και μόλις τον χτυπά η σφαίρα μένει με την έκφραση απορίας.

Link to comment
Share on other sites

01. Τζον Ντάρντον - Νεάντερταλ(εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα). 1,50 ευρώ.

02. Ρίτσαρντ Πρέστον - Θερμή Ζώνη(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ. Χαρούμενος που το πήρα! Πολυδιαβασμένο στο εξωτερικό.

03. Γκόρντον Γουίλιαμς - Αδέσποτα σκυλιά(εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ. Το Straw Dogs. Το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε η ταινία(την οποία δεν έχω δει, αλλά είναι στην ταινιοθήκη μου).

04. Άντονι Σέφερ - Η τιμωρία(εκδόσεις Σίμωσι). 1,50 ευρώ.

05. Τζακ Χίγκινς - Το άγγιγμα του διαβόλου(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

06. Τζακ Χίγκινς - Προσευχή για το μελλοθάνατο(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

07. Γουίλμπουρ Σμιθ - Σκοτάδι μέσα στο φως(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

08. Κλάιβ Κάσλερ - Ανελκύστε Τιτανικό!(εκδόσεις Best). 1 ευρώ.

09. Κεν Φόλετ - Ο τρίτος δίδυμος(εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

10. Μάριο Πάζο - Η απαγωγή(εκδόσεις Plaza). 1,50 ευρώ.

11. Σάιμον Κέρνικ - Φονική συναλλαγή(εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

12. Σάιμον Κέρνικ - Οι έμποροι του θανάτου(εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

13. Ρίντλεϊ Πίρσον - Χωρίς μάρτυρες(εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

14. Τζον Λέσκροαρτ - Ο κανόνας του ελέους(εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

15. Άλιστερ Μακλίν - Στα νύχια του φόβου(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

16. Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ - Χαμένοι στις Άνδεις(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). Τσάμπα.

17. Αγκάθα Κρίστι - Ξενοδοχείο Μπέρτραμ(εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ.

18. Άντριου Κλάβαν - Η καταπακτή(εκδόσεις Καστανιώτη). 2 ευρώ.

19. Άλεκ Ποπόφ - Αποστολή Λονδίνο(εκδόσεις Κέδρος). 6 ευρώ.

20. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 11: Ενέδρα στη Καλιφόρνια(εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ.

21. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 13: Αιφνιδιασμός στην Ουάσινγκτον(εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ.

22. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 15: Αποστολή στη Φιλαδέλφεια(εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ.

23. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 17: Τα πιστόλια του Τζέρσεϊ(εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ.

24. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 18: Καταιγίδα στο Τέξας(εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ.

25. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 19: Ο θάνατος καλπάζει στο Ντιτρόιτ(εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ.

26. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 20: Η κόλαση της Νέας Ορλεάνης(εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ.

27. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 24: Η κρίση του Καναδά(εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ.

28. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο 27: Αστραπόβροντα στο Ντίξι(εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ.

29. Ρόμπερτ Μακλέοντ - Απαλούζα(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

30. Λουίς Λαμούρ - Φλεγόμενοι Λόφοι(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

31. Λουίς Λαμούρ - Με φωτιά και σίδερο(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

32. Λουίς Λαμούρ - Ο δρόμος τελειώνει στην κόλαση(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

33. Λουίς Λαμούρ - Άγρια συμπλοκή(εκδόσεις Top). 1,50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

well, δε το αγορασα, αλλα δανειστηκα απο τη βιβλιοθηκη τα" Αιχμηρα αντικειμενα" της Τζ. Φλιν (επιτελους).

Το προλαβα αυτη τη φορα!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή αγορά η σημερινή, με αρκετά κλασικά έργα, τόσο Ελλήνων όσο και ξένων συγγραφέων:

 

01. Τζον Μπρούνερ - Οι Δραματουργοί του Γιαν(εκδόσεις Εξάντας). 3 ευρώ. Μόλις δυο βιβλία του Μπρούνερ έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά, αυτό και το Στα κύματα του χρόνου(εκδόσεις Aquarius), το οποίο είχα αγοράσει με την ίδια τιμή πριν λίγο καιρό. Αρκετά σπάνια βιβλία στα ελληνικά, και τα δυο, ειδικά αυτό από εκδόσεις Εξάντας.

02. Γιώργος Ζαρκαδάκης - Τα Μυστικά των Χωρών Χωρίς(εκδόσεις Κέδρος). 3 ευρώ. Πριν λίγες μέρες η Naroualis είχε διαβάσει ένα βιβλίο του συγγραφέα, τον έψαξα στο ίντερνετ, στάμπαρα αυτό το βιβλίο καθώς και το Πέρασμα, και τα δυο βιβλία διαβασμένα και σχολιασμένα από την Naroualis που κάτι παραπάνω ξέρει από Έλληνες συγγραφείς του φανταστικού, μου τα πρότεινε, και εντελώς τυχαία βρήκα αυτό στο Μοναστηράκι. Το Πέρασμα δεν το βρήκα, αλλά μην είμαστε και πλεονέκτες!

03. Φ. Πολ Γουίλσον - Οι Επίλεκτοι(εκδόσεις Palindrome). 2 ευρώ.

04. Ρόμπιν Κουκ - Εγκέφαλος(εκδόσεις Media). 2 ευρώ.

05. Ρόμπιν Κουκ - Γυναικολογικό εργαστήριο(εκδόσεις Media). 2 ευρώ.

06. Ντάνιελ Ίστερμαν - Το όνομα του Θηρίου(εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

07. Π. Ντ. Τζέιμς - Γεύση από θάνατο(εκδόσεις Καρρέ). 2 ευρώ.

08. Τζον Κάτσενμπαχ - Η νύχτα των αιχμαλώτων(εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

09. Τζον Λε Καρέ - Σινγκλ & Σινγκλ(εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

10. Μπράιαν Μουρ - Η Προκήρυξη(εκδόσεις Καστανιώτη). 2 ευρώ.

11. Τζακ Χίγκινς - Ο Αετός πέταξε ξανά(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ. Πλέον έχω και τα τέσσερα βιβλία του Χίγκινς με ήρωα τον Λίαμ Ντέβλιν!

12. Τζακ Χίγκινς - Το πέταγμα των αετών(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

13. Τζακ Χίγκινς - Ο Σολίστας(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

14. Γουίλμπουρ Σμιθ - Κυνηγοί διαμαντιών(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

15. Στιβ Μαρτίνι - Ουσιώδης μάρτυρας(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

16. Φίλιπ Μάργκολιν - Ένοχη δικαιοσύνη(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

17. Γκράχαμ Γκριν - Ουσία και βάθος(εκδόσεις Ψυχογιός). 3 ευρώ.

18. Ελίας Κανέτι - Οι φωνές του Μαρακές(εκδόσεις Libro). 2 ευρώ.

19. Ζαν Κοκτό - Τα τρομερά παιδιά(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

20. Γουίλιαμ Φόκνερ - Η πληρωμή του στρατιώτη(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

21. Γουίλιαμ Τρέβορ - Οι απόφοιτοι(εκδόσεις Γράμματα). 2 ευρώ.

22. Νικολάι Γκόγκολ - Τάρας Μπούλμπα(εκδόσεις Το Βήμα). 2 ευρώ.

23. Στέφαν Τσβάιχ - Μενοράχ(εκδόσεις Αστέρι). 2 ευρώ.

24. Τζ. Μ. Κούτσι - Περιμένοντας τους βάρβαρους(εκδόσεις Κρύσταλλο). 4 ευρώ.

25. Ηλίας Βενέζης - Το νούμερο 31328(εκδόσεις Εστία). 5 ευρώ.

26. Άρης Αλεξάνδρου - Το Κιβώτιο(εκδόσεις Κέδρος). 4 ευρώ.

27. Αντώνης Σαμαράκης - Το Λάθος(εκδόσεις Ελευθερουδάκης). 4 ευρώ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Βladerunner θελω fotos απο τις βιβλιοθήκες σου..!

 

Εγω πήρα το Chronicles Of The Black Company του Glen Cook.

Περιλαμβάνει τα 3 πρώτα βιβλία(Τhe Black Company,Shadows Linger,The White Rose)

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο τις βιβλιοθήκες! Αλλά και κάτι κούτες κάτω από το κρεβάτι, ένα τραπεζάκι γεμάτο ΒΙΠΕΡ, και φυσικά μέσα στη ντουλάπα που έχω φτιάξει κάτι σαν ράφια και έχω βάλει και εκεί(όχι σε ολόκληρη την ντουλάπα, φυσικά, ένα μικρό κομμάτι της). Χαμός! Όλα οργανωμένα και με τάξη όμως.

Link to comment
Share on other sites

Xαχα,παντως απτα σχόλια σου βλέπω οτι διαβάζεις κιόλας με οργάνωση(σε αντίθεση με εμένα:dazzled:)

Εύγε!:good:

Link to comment
Share on other sites

Με τις τελευταίες μου αγορές ενδυνάμωσα το τμήμα της βιβλιοθήκης μου με τα γενικής σύγχρονης και κλασικής λογοτεχνίας Ελλήνων και ξένων συγγραφέων. Ο μήνας Νοέμβριος αφιερώνεται στην γενική λογοτεχνία, και δόξα το Θεό έχω αρκετά εκατοντάδες για να διαλέξω.

 

 

01. Πίτερ Τζέιμς - Φάμπιαν(εκδόσεις Λιβάνη). 3 ευρώ. Το πρώτο βιβλίο του Πίτερ Τζέιμς. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

02. Τζιμ Κρέις - Νεκροί(εκδόσεις Οξύ). 4 ευρώ. Αρκετά περίεργο βιβλίο και πολύ ενδιαφέρον.

03. Γουίλιαμ Μπάροουζ - Junky(εκδόσεις Απόπειρα). 4 ευρώ. Μόλις το πρώτο βιβλίο που αγοράζω από Μπάροουζ. Φοβόμουν λίγο λόγω της θεματολογίας του, αλλά αφού το βρήκα τόσο φτηνά και μάλιστα το καλύτερό του βιβλίο, δεν το σκέφτηκα παραπάνω.

04. Μέλβιν Μπέρτζες - Junk(εκδόσεις Πατάκη). 2 ευρώ.

05. Μπέρναρντ Σλινκ - Διαβάζοντας στη Χάννα(εκδόσεις Κριτική). 3 ευρώ. Κλασικό!

06. Πιτ Ντέξτερ - Ο τύπος του τύπου(εκδόσεις Καστανιώτη). 4 ευρώ.

07. Ίταλο Καλβίνο - Ο Ανύπαρκτος Ιππότης(εκδόσεις Γνώση). 2 ευρώ.

08. Λεονάρντο Σάσα - Πολιτικές δολοφονίες(εκδόσεις Οδυσσέας). 2 ευρώ.

09. Λεονάρντο Σάσα - Το πρωτόκολλο της Αιγύπτου(εκδόσεις Καστανιώτη). 4 ευρώ.

10. Γκράχαμ Σουίφτ - Έξω από τον κόσμο αυτό(εκδόσεις Εστία). 3 ευρώ.

11. Ρόμπιν Μόγχαμ - Ο Υπηρέτης(εκδόσεις Μέδουσα). 1 ευρώ.

12. Τζέιμς Λι Μπερκ - Φλεγόμενος Άγγελος(εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα). 3 ευρώ.

13. Τζακ Χίγκινς - Στο μάτι του Κυκλώνα(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

14. Μπελίντα Μπάουερ - Μαύρο χώμα(εκδόσεις Bell). 3 ευρώ.

15. Λουίς Λαμούρ - Η μεγάλη ευκαιρία(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1,50 ευρώ.

16. Λουίς Λαμούρ - Μόνος στην κόλαση(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1,50 ευρώ.

17. Λουίς Λαμούρ - Τσάντρι(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1,50 ευρώ.

18. Χριστόφορος Κάσδαγλης - Απολύομαι και τρελαίνομαι(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ. Κλασικό, έτσι;

19. Γιώργος Ζαρκαδάκης - Η μέρα που η Αμερική εξαφανίστηκε(εκδόσεις Κέδρος). 3 ευρώ.

20. Αντώνης Σαμαράκης - Σήμα κινδύνου(εκδόσεις Ελευθερουδάκης). 2 ευρώ.

21. Νίκος Νικολαΐδης - Γουρούνια στον άνεμο(εκδόσεις Καστανιώτη). 4 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον πρώτο τόμο του "Έκλημα και τιμωρία" του Ντοστογιευσκι. Και τον "Πλαστογράφο" Ξεκεινάω το πρώτο. Πολύ διάσημο βιβλίο. Έχω ξαναδιαβάσει δυο δικα του και με ενθουσίασε!!!

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

To Εγκλημα και τιμωρια ειναι πιστευω μακραν το καλυτερο του Ντοστογιεφσκι.Παντως μου κανει εντυπωση που ειναι χωρισμενο σε τομους.Προσωπικα το εχω σε εναν και δεν ειναι μεγαλο βιβλιο...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

18. Χριστόφορος Κάσδαγλης - Απολύομαι και τρελαίνομαι(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ. Κλασικό, έτσι;

 

Το έχω διαβάσει αυτό, είναι η αφήγηση ενός τύπου που περιγράφει την θητεία του. Έχει πολύ γέλιο, μονάχα όμως για όσους έχουν υπηρετήσει. Αν διαβαστεί πριν από αυτό, μπορεί να προκαλέσει σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα στον μέλλοντα στρατιώτη :ahappy: Εγώ προσωπικά το διάβασα κατά την διάρκεια της δικής μου θητείας. Φάσκω και αντιφάσκω, το ξέρω :B):

Link to comment
Share on other sites

01. Τζακ Κέτσαμ - Οι Ξεγραμμένοι(εκδόσεις Jemma Press). Ολοκαίνουργιο!

02. Αβραάμ Κάουα - Νεκρό Δέρμα(εκδόσεις Jemma Press).

03. Πέτρος Τσαλπατούρος - Έλος(εκδόσεις Ars Nocturna). 3 ευρώ.

04. Τομ Μπέικερ - Το αγόρι που κλώτσαγε γουρούνια(εκδόσεις Ars Nocturna). 8 ευρώ.

05. Νίκολας Πιλέγκι - Καζίνο(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

06. Ντικ Φράνσις - Στόχος(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

07. Λεονάρντο Σάσα - Ανοιχτές πόρτες(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). 3 ευρώ.

08. Χούλιο Λιαμαθάρες - Το φεγγάρι των λύκων(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). 3 ευρώ.

09. Ζαν-Πολ Σαρτρ - Ο Τοίχος(εκδόσεις Γράμματα). 3,75 ευρώ.

10. Γουίλιαμ Κάρλος Γουίλιαμς - Το μεγάλο αμερικάνικο μυθιστόρημα(εκδόσεις Γράμματα). 1 ευρώ.

11. Ζορζ Σιμενόν - Ο Ενοικιαστής(εκδόσεις Γράμματα). 1 ευρώ.

12. Ίμρε Κέρτες - Αστυνομική ιστορία(εκδόσεις Κέδρος). 3,50 ευρώ.

13. Χάρι Μούλις - Η απόπειρα(εκδόσεις Καστανιώτη). 5 ευρώ.

14. Αλεξάνταρ Χέμον - Ο άνθρωπος απ'το πουθενά(εκδόσεις Ψυχογιός). 4 ευρώ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα απο ehop τη "Νυχτα της Λευκης Παπαρουνας" του Κωνσταντινου Μισσιουother-stars1.gif

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχω εκατοντάδες επιλογές γενικής λογοτεχνίας, κλασικής και σύγχρονης. Χαίρομαι πάρα πολύ!

01. Πίτερ Τζέιμς - Κάτω από το χώμα(εκδόσεις Μοντέρνοι Καιροί). 6 ευρώ. Πολύ γνωστό best seller.

02. Τζακ Χίγκινς - Επικίνδυνος σαν τον διάβολο(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

03. Γουίλιαμ Ντιελ - Η όψη του κακού(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

04. Τζον Απντάικ - Τρέχα λαγέ(εκδόσεις Οδυσσέας). 2 ευρώ. Κλασικό!

05. Αντόνιο Ταμπούκι - Μικρές παρεξηγήσεις άνευ σημασίας(εκδόσεις Οδυσσέας). 2 ευρώ.

06. Αλμπέρ Καμί - Ο ευτυχισμένος θάνατος(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

07. Άρθουρ Κάισλερ - Σταυροφορία χωρίς Σταυρό(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

08. Μπορίς Βιαν - Και να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους(εκδόσεις Γράμματα). 2,50 ευρώ.

09. Τζ. Ντ. Σάλιντζερ - Ψηλά σηκώστε τη σκεπή, μαστόροι/Σέιμουρ, εισαγωγή(εκδόσεις Γράμματα). 2,50 ευρώ. Κλασικό. Κυκλοφόρησε μέσα στο 2010 από τις εκδόσεις Καστανιώτης, τουλάχιστον 10 ευρώ ακριβότερα...

10. Ουίλιαμ Μέικπις Θάκερεϊ - Μπάρι Λίντον(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). 3 ευρώ.

11. Χέρμαν Κάστρο Καϊσέντο - Παραδίνω την ψυχή μου στο διάβολο(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). 3 ευρώ. Πρέπει να είναι εξαιρετικό βιβλίο. Έχει μέσα εικόνες και χάρτες, και η ιστορία μέσα στη ζούγκλα πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρουσα! Και είναι καλογραμμένο, τουλάχιστον οι πρώτες σελίδες.

12. Καμίλο Χοσέ Θέλα - Η Κυψέλη(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). 3 ευρώ.

13. Λεονάρντο Σάσα - 1912+1(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). 1 ευρώ. Ό,τι βρίσκω από Σάσα το αγοράζω...

14. Χούλιο Λιαμαθάρες - Η κίτρινη βροχή(εκδόσεις Μέδουσα). 3 ευρώ.

15. Αδόλφο Μπιόι Κασάρες - Η εφεύρεση του Μορέλ(εκδόσεις Πατάκη). 3 ευρώ.

16. Κρίστοφερ Ίσεργουντ - Ο κύριος Νόρις αλλάζει τρένα(εκδόσεις Αστάρτη). 3 ευρώ. Έχω και το Αντίο Βερολίνο από εκδόσεις Μέδουσα.

17. Τζον Ο'Χάρα - Ραντεβού στη Σαμάρα(εκδόσεις Αστάρτη). 3 ευρώ. Κλασικό!

18. Σιουσάκου Έντο - Οι Σαμουράι(εκδόσεις Ψυχογιός). 4 ευρώ.

19. Αντώνης Σαμαράκης - Αρνούμαι(εκδόσεις Ελευθερουδάκης). 3 ευρώ.

20. Αντώνης Σαμαράκης - Ζητείται Ελπίς(εκδόσεις Ελευθερουδάκης). 2 ευρώ.

21. Μπρους Τσάτουιν - Ο Αντιβασιλέας της Ουίντα(εκδόσεις Χατζηνικολή). 4 ευρώ.

22. Μπρους Τσάτουιν - Στην Παταγωνία(εκδόσεις Χατζηνικολή). 5,50 ευρώ.

23. Γκράχαμ Σουίφτ - Υδάτινη Χώρα(εκδόσεις Εστία). 5 ευρώ.

24. Γκράχαμ Σουίφτ - Φτερωτό μπαλάκι(εκδόσεις Εστία). 4 ευρώ.

25. Χόρχε Λουίς Μπόρχες - Ιστορίες(εκδόσεις Ερμής).

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έκανε δώρο το ''Πικνίκ δίπλα στο δρόμο'' των αδελφών Στρουγκάτσκι. Βασικά το ''Στα χρόνια των πυραύλων'' του Bradbury ήθελα στην αρχή να του πω να με πάρει. Αλλά τρόμαξα από σχόλιο του Mesmer ότι έχει εξαντληθεί και άλλαξα γνώμη. Πάντως στην Άγνωστη Καντάθ που πήγα είχε τέσσερα- πέντε αντίτυπα, δεν μου δόθηκε δηλαδή η εντύπωση ότι είναι εξαντλημένο.

Link to comment
Share on other sites

πέτρος Μάρκαρης-Περαίωση χθες

και θα έχει ολοκληρωθεί μέχρι το βράδυ

-

Γιώργος Μαρτινίδης-Από το πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..