Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Από ένα παλαιοβιβλιοπωλείο πήρα τα:

 

Αστικοί Θρύλοι - Συλλογικό (εκδόσεις Αρχέτυπο) &

Κούφιοι άνθρωποι - John Connolly.

 

To αστικοί θρύλοι το είχα διαβάσει παλιότερα, μου είχε φανεί σχεδόν αστείο. Δεν εμβαθύνει καθόλου απλά περιγράφει εν συντομία τους πιο γνωστούς αστικούς θρύλους, που λίγο-πολύ τους έχουμε ακούσει όλοι...

Link to comment
Share on other sites

Tο our lady of darkness το έεχω διαβάσει εγω, δεν θυμαμαι και πολλά είναι η αλήθεια, καλούτσικο ηταν ομως. Αν σου αρεσουν τα βιβλία που λειτουργουν με υπαινιγμους τοτε σιγουρα θα σου αρέσει!

Miιας που αναφέρατε την κυρα του σκοταδιου, έχει δαιβάσει κανένας σας το megapolisomancy του Π.ΓΙαννουλακη? το βρηκα πολυ φτηνο και σκεφτομαι μηπως το πάρω

 

Ναι μου αρέσουν πολύ οι υπαινιγμοί και μου είχε φανεί έξυπνο το ότι έκανε χρήση ενός πλασματικού βιβλίου, δημιουργώντας επιπλέον μυστήριο, ενώ για πρώτη φορά γίνεται λόγος για την ψευδοεπιστήμη megapolisomancy. Ουσιαστικά δημιούργησε μια σύγχρονη αστική μυθολογία.

 

Τσέκαρε αν σε ενδιαφέρει και ένα άρθρο που είχα βρει παλιά στο διαδίκτυο για το θέμα εδώ

 

Το βιβλίο του Γιαννουλάκη Megapolisomancy: Τα μυστήρια των πόλεων δεν το έχω διαβάσει, αλλά διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για το έργο του στον χώρο του μεταφυσικού/παραφυσικού...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα κακέκτυπο (κάποια προβλήματα στο εξώφυλλο, όλα τα άλλα μια χαρά), του νεομεταφρασμένου βιβλίου του Lehane, Ένα μίλι δρόμος στο σεληνόφωτο, με 3 ευρώ! Όχι και άσχημα,ε;

 

Επίσης πήρα και μπόλικα βιπεράκια, γουέστερν, αστυνομικά και περιπετειώδη(Μακλίν, Χάμιλτον κ.α.), καθώς και καμιά δεκαριά της σειράς ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ των Σάπιρ και Μέρφι. Έχω δεκάδες επιλογές γουέστερν και αστυνομικών/θρίλερ βιβλίων!

 

edit: Χε, χε, ανάμεσα στα βπεράκια βρήκα και το καλύτερο βιβλίο που έγραψε ο Μακλίν, το Όπου τολμούν οι αετοί. Πόσο χαίρομαι!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Πολ Όστερ - Στη χώρα των έσχατων πραγμάτων

Πολ Όστερ - Γυάλινη πόλη

Τζων Στάινμπεκ - Γλυκιά Πέμπτη

Τζόναθαν Κόου - Σαν τη βροχή πριν πέσει

Edited by triantaduo
Link to comment
Share on other sites

The name of the wind

Patrick Rothfuss

 

Δωρο στον εαυτο μου.Η αληθεια ειναι οτι δεν ηξερα οτι ο εαυτος μου εχει πολλες σειρες στη μεση οποτε μαλλον θα το αφησει στην ακρη για το μελλον.Αλλα μονο 1 αντιτυπο στο Βολο κριμα να παει χαμενο...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ακόμα πέντε βιβλία του Ντόναλντ Χάμιλτον, βαριέμαι να βάλω τίτλους, αυτά τα κλασικά με τον Ματ Χελμ πρωταγωνιστή πάντως (και ένα-δυο χωρίς τον Χελμ πρωταγωνιστή, κάτι αστυνομικά νουάρ), τον πρώτο τόμο της σειράς ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ του Πέντλετον (yahoo.gif), ο οποίος μου έλειπε για να αρχίσω τη σειρά όπως πρέπει, ένα από τα πρώτα βιβλία της σειράς ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΤΗΣ των Σάπιρ και Μέρφι, καθώς και τα παρακάτω:

 

01. Άλιστερ Μακλίν - Καραβάνι για το Βακαρές(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

02. Άλιστερ Μακλίν - Η κούρσα του θανάτου(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1,50 ευρώ.

Πλέον έχω 23 βιβλία του Μακλίν, 3 διαβασμένα, μου λείπουν άλλα 2-3!

03. Νόελ Μπεν - Γράμμα από το Κρεμλίνο(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 5 ευρώ και οι δυο τόμοι. Κλασικό και μοναδικό κατασκοπευτικό μυθιστόρημα, από τον ίδιο συγγραφέα έχω και το Εφτά σιωπηλοί άνθρωποι, από εκδόσεις Καρρέ.

04. Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ - Το μυστηριώδες πακέτο(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1,50 ευρώ. Από τα καλύτερα βιβλία του Μπάγκλεϊ.

05. Τζον Γουίνταμ - Μονομαχία στο Χάος(εκδόσεις Λυχνάρι). 3 ευρώ. Το γνωστό The Secret People. Πολύ παλπ μου φαίνεται και μ'αρέσει! Όσα βιβλία του Γουίνταμ έχουν μεταφραστεί, ανήκουν στην βιβλιοθήκη μου!

06. Τζακ Φίνεϊ* - Μια τρύπα στη κόλαση(εκδόσεις Κισσός). 2,50 ευρώ. Το γνωστό The House of Numbers, που έχει γίνει και ταινία. Δεν είναι επιστημονικής φαντασίας, αλλά αστυνομικό νουάρ.

07. Ντόναλντ Ρόουλαντ - Ο κύριος του διαστήματος(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ. Παλπ επιστημονική φαντασία, θα διαβαστεί μέσα στο μήνα.

 

*Το Invasion of the Body Snatchers θα μεταφραστεί ποτέ;!;!;!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

01. Α. Ε. Βαν Βογκτ - Αναζήτηση του μέλλοντος(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ. Ίσως διαβαστεί μέσα στο μήνα.

02. Μπράιαν Στάμπλεφορντ - Τα άνθη του κακού(εκδόσεις Τρίτων). 2 ευρώ. Θα διαβαστεί μέσα στο μήνα.

03. Διαμαντής Φλωράκης - Τα Πονοτρόνια και οι Αναρχικοί του Απολύτου(εκδόσεις Άπειρον). 3 ευρώ.

04. Διαμαντής Φλωράκης - Εισβολή στο Αύριο(εκδόσεις Χρυσή Τομή). 3 ευρώ.

Κάποια από τα βιβλία του Φλωράκη που έχω (αυτά που πήρα σήμερα και άλλα δυο που ήδη είχα), θα διαβαστούν μέσα στο μήνα.

05. Οράτιος Ουόλπολ - Το κάστρο του Οτράντο(εκδόσεις Αίολος). 2 ευρώ. Κλασικό.

06. Γουίλιαμ Χόουπ Χόντγκσον - Οι βάρκες του Γκλεν Γκάριγκ(εκδόσεις Αίολος). 3 ευρώ. Έχω και το Το σπίτι στα σύνορα του κόσμου, του ίδιου συγγραφέα.

07. Εντ Μακμπέιν - Τώρα είναι αργά(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

08. Εντ Μακμπέιν - Δώρο από το δολοφόνο(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

09. Τζον Μακντόναλντ - Το κίτρινο μάτι(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

10. Τζον Μακντόναλντ - Χρυσά είδωλα(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

11. Τζον Ντίκσον Καρ - 9 λάθος απαντήσεις(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

12. Λεν Ντέιτον - Ο Εγκέφαλος(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Από τα σπανιότερα βιπεράκια που κυκλοφορούν, και όμως το βρήκα. Καλά είχα προβλέψει ότι ήταν το Billion-Dollar Brain (έχει γίνει και ταινία). Πολύ χαρούμενος που το βρήκα, τώρα από τον συγγραφέα αυτόν έχω τα εξής: SS-GB, Αποστολή: Βερολίνο (διαβασμένο), Η πόλη του χρυσού, Ο Εγκέφαλος, Αγκίστρι, Πετονιά, Βαρίδι. Να υπάρχουν και άλλα βιβλία του στα ελληνικά, άραγε;

13. Τζέραλντ Σέιμουρ - Η κόκκινη αλεπού(εκδόσεις Καρρέ). 1 ευρώ.

14. Μπρους Τσάτουιν - Ουτς(εκδόσεις Χατζηνικολή). 3 ευρώ.

15. Τζέιμς Κούνεν - Φράουλες και αίμα(εκδόσεις Πέλλα). 2,50 ευρώ.

16. Τζ. Ντ. Σάλιντζερ - Φράνι και Ζούι(εκδόσεις Επίκουρος). 2,50 ευρώ. Πλέον έχω όλα του τα βιβλία, με συνολικό κόστος 22 ευρώ.

17. Εντουάρντο Μεντόθα - Το μυστήριο της στοιχειωμένης κρύπτης(εκδόσεις Αστάρτη). 3 ευρώ. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, θα διαβαστεί φέτος.

 

 

Και πήρα 5-6 γουέστερν πλην Λ'Αμούρ, ύστερα από προσεκτική έρευνα.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Πήρα δύο βιβλία σήμερα. Το καινούργιο του King που βγήκε από τα Bell με 7,65 ευρώ. Ένα εκπτωτικό κουπόνι που είχα τελικά δεν ίσχυε, αλλά μαζί με το βιβλίο μου έδωσαν και ένα φυλλάδιο. Εκεί λέει ότι μπορούμε να δώσουμε όποιο βιβλίο μας δεν θέλουμε στην Πρωτοπορία, κερδίζοντας έτσι 10% έκπτωση για κάθε καινούργιο βιβλίο που αγοράζουμε. Δεν διευκρινίζεται όμως αν αυτό ισχύει μονάχα για το κατάστημα της Θεσσαλονίκης ή όχι. Aπό Ραγιά πήρα το ''Πόρνες για την Γκλόρια'' του William Vollmann από εκδόσεις Καστανιώτη επίσης με 7,65 ευρώ. Αυτό το βιβλίο δεν το ήξερα, υπέπεσε στην αντίληψη μου ύστερα από post του Bladerunner. Μου άρεσε η υπόθεση του, το έψαξα και το βρήκα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Φάνηκες τυχερός με τις Πόρνες για την Γκλόρια, μπράβο. Και 'γω τόσα είχα δώσει, σε κανονικό βιβλιοπωλείο το είχα βρει και όχι σε παλαιοβιβλιοπωλείο. Ελπίζω να σου αρέσει, μην νομίζεις ότι είναι κάνα αριστούργημα βέβαια, σίγουρα όμως είναι ενδιαφέρον και εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Φάνηκες τυχερός με τις Πόρνες για την Γκλόρια, μπράβο. Και 'γω τόσα είχα δώσει, σε κανονικό βιβλιοπωλείο το είχα βρει και όχι σε παλαιοβιβλιοπωλείο. Ελπίζω να σου αρέσει, μην νομίζεις ότι είναι κάνα αριστούργημα βέβαια, σίγουρα όμως είναι ενδιαφέρον και εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ.

 

Ναι τυχερός ήμουν. Βρήκα και ένα άλλο πολύ καλό λαβράκι.. Πάντως κάπου μέσα στο βιβλίο λέει ότι το συγκεκριμένο

είναι το πρώτο μέρος μίας τριλογίας για την πορνεία,

θα πρέπει τώρα να ψάξουμε και να βρούμε και τα άλλα δύο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά να έχεις υπόψιν σου ότι δεν είναι σαν τις τριλογίες/ν-λογίες fantasy, απλώς αυτή η τριλογία έχει ένα κοινό θέμα, μπορείς όμως να διαβάσεις το ένα βιβλίο και να μην διαβάσεις τα άλλα, καταλαβαίνεις τι εννοώ. Το δεύτερο βιβλίο αυτής της άτυπης τριλογίας, είναι το Ιστορίες ενός πεταλούδα, που φυσικά το έχω (είναι συλλογή διηγημάτων, που μάλιστα έχει και σκίτσα που σχεδίασε ο ίδιος ο συγγραφέας). Αυτά τα δυο έχουν μεταφραστεί από Βόλμαν, συν το τέρας Κεντρική Ευρώπη (εκδόσεις Κέδρος). Το έχω και αυτό, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα δυο βιβλία. Ελπίζω πάντως να μεταφραστούν κάποια στιγμή και άλλα δικά του, π.χ. The Rainbow Stories, The Atlas (αυτό το θέλω σίγουρα!), You Bright and Risen Angels, Poor People κλπ. Κριτικοί τον βάζουν στο ίδιο επίπεδο με Πίντσον, Γκάντις κλπ που έχουν γράψει κάποια βιβλία "τέρατα".

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ναι το υποψιάστηκα ότι η τριλογία θα είναι άτυπη και με απλά κοινό υπόβαθρο, και όχι συνέχεια το ένα βιβλίο του άλλου. Αυτό δεν με απασχολεί τόσο, όσο να είναι και τα δύο άλλα βιβλία ''βρώμικα''. Μου αρέσουν πολύ βιβλία αυτού του στυλ και αν ισχύει αυτό θα τα ψάξω, διαφορετικά δεν ξέρω, θα δω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κρύο. Καιρός για Τρρρρόμο!

 

Καθρέπτης, Γ.Μαστερτον (επιμέλεια ο Κόμης Μπάλταρ)

 

Νεκρή Σεζόν, Κέτσαμ (μπα; πάλι ο φίλτατος Κόμης Μπάλταρ; Στην μετάφραση αυτή τη φορά)

 

Η Νύχτα της Λευκής Παπαρούνας, Μίσσιος

 

και ένας Πέλεκαν τώρα που πήραμε μπρος...

 

Σαρωτική Έκρηξη (μτφ ...ξέρετε ποιός)

 

 

Όλα από Πολιτεία, κανά 47αρι ευρίδια πήγαν.

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Πήρα δύο βιβλία σήμερα. Το καινούργιο του King που βγήκε από τα Bell με 7,65 ευρώ. Ένα εκπτωτικό κουπόνι που είχα τελικά δεν ίσχυε, αλλά μαζί με το βιβλίο μου έδωσαν και ένα φυλλάδιο. Εκεί λέει ότι μπορούμε να δώσουμε όποιο βιβλίο μας δεν θέλουμε στην Πρωτοπορία, κερδίζοντας έτσι 10% έκπτωση για κάθε καινούργιο βιβλίο που αγοράζουμε. Δεν διευκρινίζεται όμως αν αυτό ισχύει μονάχα για το κατάστημα της Θεσσαλονίκης ή όχι. Aπό Ραγιά πήρα το ''Πόρνες για την Γκλόρια'' του William Vollmann από εκδόσεις Καστανιώτη επίσης με 7,65 ευρώ. Αυτό το βιβλίο δεν το ήξερα, υπέπεσε στην αντίληψη μου ύστερα από post του Bladerunner. Μου άρεσε η υπόθεση του, το έψαξα και το βρήκα.

Ποιο είναι το καινούργιο του King;

 

ΕDIT:

Full dark, no stars?

Edited by triantaduo
Link to comment
Share on other sites

Πήρα δύο βιβλία σήμερα. Το καινούργιο του King που βγήκε από τα Bell με 7,65 ευρώ. Ένα εκπτωτικό κουπόνι που είχα τελικά δεν ίσχυε, αλλά μαζί με το βιβλίο μου έδωσαν και ένα φυλλάδιο. Εκεί λέει ότι μπορούμε να δώσουμε όποιο βιβλίο μας δεν θέλουμε στην Πρωτοπορία, κερδίζοντας έτσι 10% έκπτωση για κάθε καινούργιο βιβλίο που αγοράζουμε. Δεν διευκρινίζεται όμως αν αυτό ισχύει μονάχα για το κατάστημα της Θεσσαλονίκης ή όχι. Aπό Ραγιά πήρα το ''Πόρνες για την Γκλόρια'' του William Vollmann από εκδόσεις Καστανιώτη επίσης με 7,65 ευρώ. Αυτό το βιβλίο δεν το ήξερα, υπέπεσε στην αντίληψη μου ύστερα από post του Bladerunner. Μου άρεσε η υπόθεση του, το έψαξα και το βρήκα.

Ποιο είναι το καινούργιο του King;

 

ΕDIT:

Full dark, no stars?

 

Ναι αυτό είναι...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα δύο βιβλία σήμερα. Το καινούργιο του King που βγήκε από τα Bell με 7,65 ευρώ. Ένα εκπτωτικό κουπόνι που είχα τελικά δεν ίσχυε, αλλά μαζί με το βιβλίο μου έδωσαν και ένα φυλλάδιο. Εκεί λέει ότι μπορούμε να δώσουμε όποιο βιβλίο μας δεν θέλουμε στην Πρωτοπορία, κερδίζοντας έτσι 10% έκπτωση για κάθε καινούργιο βιβλίο που αγοράζουμε. Δεν διευκρινίζεται όμως αν αυτό ισχύει μονάχα για το κατάστημα της Θεσσαλονίκης ή όχι. Aπό Ραγιά πήρα το ''Πόρνες για την Γκλόρια'' του William Vollmann από εκδόσεις Καστανιώτη επίσης με 7,65 ευρώ. Αυτό το βιβλίο δεν το ήξερα, υπέπεσε στην αντίληψη μου ύστερα από post του Bladerunner. Μου άρεσε η υπόθεση του, το έψαξα και το βρήκα.

Ποιο είναι το καινούργιο του King;

 

ΕDIT:

Full dark, no stars?

 

Ναι αυτό είναι...

 

Ναι αυτό που είπε ο Μιχάλης S.K. είναι. Εγώ πήρα από Μοναστηράκι κάτι βιβλία από Space και Λυχνάρι, και από ένα υπόγειο βιβλιοπωλείο στην πλατεία Κοραή ένα βιβλίο για τον Β' Π.Π. με 3 ευρώ. Θα κάνω αναλυτική λίστα μαζί με ότι πάρω από Πολιτεία και Παζάρι από την άλλη βδομάδα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το φρέσκο-φρέσκο βιβλίο του Vince Flynn (μόλις το πρώτο δικό του που μεταφράζεται, αν είναι δυνατόν), με τον τίτλο Η σκιά του εκδικητή. Από εκδόσεις ΒΙΠΕΡ Anubis.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από internet τα ακόλουθα:

 

1) Seven princes του John R. Fultz

 

2) Dark prince του David Gemmell

 

3) The misenchanted sword του Lawrence Watt-Evans

 

Fantasy και τα τρία. Το βιβλίο του Gemmell είναι η συνέχεια του Lion of Macedon και παρουσιάζει ελληνικό ενδιαφέρον αφού η δράση τοποθετείται στην αρχαία Ελλάδα, τον καιρό του Φίλιππου και του Αλεξάνδρου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα από Μοναστηράκι κάτι βιβλία από Space

 

Ξέρεις τι λέει η σειρά του Κόναν από space; Διάβασα πριν λίγες ημέρες το Κόναν ο Τυχοδιώκτης (έκδοση 1986). Δεν έχω διαβάσει την ιστορία στα αγγλικά, αλλά κάτι μου βρωμούσε στη μετάφραση (ο Κόναν κι η τάδε ήσαν σε δύσκολη θέση, ο Κόναν πήδησε πάνω από κάτι αγκωνάρια και διάφορα τέτοια). Μάλιστα (και σε σχέση μ' αυτό το τόπικ), το συγκεκριμένο βιβλίο έχει και μια ιστορία (Τα τύμπανα του Τομπάλκου) του L. Sprague de Camp, την οποία έγραψε από το περίγραμμα μιας ιστορίας του Howard, το οποίο ανακαλύφθηκε σε κάποια φάση.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα στο πρόγραμμα από καιρό και τελικά σήμερα αγόρασα το "Η πόλη & η πόλη" του China Mieville.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το καινούργιο του Stephen King Σκοτάδι βαθύ δίχως άστρα..!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα από Μοναστηράκι κάτι βιβλία από Space

 

Ξέρεις τι λέει η σειρά του Κόναν από space; Διάβασα πριν λίγες ημέρες το Κόναν ο Τυχοδιώκτης (έκδοση 1986). Δεν έχω διαβάσει την ιστορία στα αγγλικά, αλλά κάτι μου βρωμούσε στη μετάφραση (ο Κόναν κι η τάδε ήσαν σε δύσκολη θέση, ο Κόναν πήδησε πάνω από κάτι αγκωνάρια και διάφορα τέτοια). Μάλιστα (και σε σχέση μ' αυτό το τόπικ), το συγκεκριμένο βιβλίο έχει και μια ιστορία (Τα τύμπανα του Τομπάλκου) του L. Sprague de Camp, την οποία έγραψε από το περίγραμμα μιας ιστορίας του Howard, το οποίο ανακαλύφθηκε σε κάποια φάση.

To "Κόναν ο Βάρβαρος" νομίζω έχει ξανακυκλοφορήσει από Αίολο (με λίγη επιμέλεια) ως "Ο πύργος του Ερπετού". Ο "Καταστροφέας" πρέπει να είναι η νουβέλα Hour of the dragon. Ο "Τυχοδιώκτης" είναι το Conan the Adventurer της Lancer.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα από Μοναστηράκι κάτι βιβλία από Space

 

Ξέρεις τι λέει η σειρά του Κόναν από space; Διάβασα πριν λίγες ημέρες το Κόναν ο Τυχοδιώκτης (έκδοση 1986). Δεν έχω διαβάσει την ιστορία στα αγγλικά, αλλά κάτι μου βρωμούσε στη μετάφραση (ο Κόναν κι η τάδε ήσαν σε δύσκολη θέση, ο Κόναν πήδησε πάνω από κάτι αγκωνάρια και διάφορα τέτοια). Μάλιστα (και σε σχέση μ' αυτό το τόπικ), το συγκεκριμένο βιβλίο έχει και μια ιστορία (Τα τύμπανα του Τομπάλκου) του L. Sprague de Camp, την οποία έγραψε από το περίγραμμα μιας ιστορίας του Howard, το οποίο ανακαλύφθηκε σε κάποια φάση.

 

Από Space έχω διαβάσει τον Κόναν του Robert Jordan και με άφησε πολύ ικανοποιημένο. Επίσης και από άλλους έχω ακούσει καλά λόγια για τις εκδόσεις αυτές, αν και δεν είμαι σίγουρος αν έχουν τα πνευματικά δικαιώματα. Άσχετο αυτό αλλά είπα να το αναφέρω. Για Κόναν να ξέρεις ότι καλές μεταφράσεις έχουν βγάλει ο Αίολος και η Ωρόρα.Μόλις τώρα είδα και την απάντηση του Nihilio. Δεν έχω αυτή την στιγμή τα βιβλία μπροστά μου, αλλά να ξέρετε ότι ο Καταστροφέας δεν είναι του Howard, αλλά του Jordan που είπα πιο πάνω.

Είναι η ταινία με τον θεό Ντάγκωθ με το κέρατο

Και ο τίτλος πρωτοτύπου στην πρώτη σελίδα είναι λάθος :dazzled:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ίσως εννοώ τον "Κατακτητή". Ώστε ο Καταστροφέας είναι Τζόρνταν, ε; Ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένα από το Παζάρι βιβλίου της Κλαυθμώνος:

 

01. Νίκος Βλαντής - Αλκιβιάδης Δεσμώτης (εκδόσεις Απόπειρα). 3 ευρώ.

02. Ντ. Πρέστον/Λ. Τσάιλντ - Το πυρ το εξώτερον (εκδόσεις Anubis). 8 ευρώ.

03. Άρθουρ Μάχεν - Ο μέγας Θεός Παν (εκδόσεις Αίολος). 4,5 ευρώ.

04. Δημήτρης Βανέλλης - Η μουσική στο κεφάλι μου (εκδόσεις Δίαυλος). 2,50 ευρώ.

05. Δημήτρης Βανέλλης - Ασμόλ (εκδόσεις Δίαυλος). 2 ευρώ.

06. Άρθουρ Κλαρκ & Τζέντρι Λι - Λίκνο (εκδόσεις Κονιδάρη). 3 ευρώ.

07. Πίτερ Μπέντσλεϊ - Τα σαγόνια του καρχαρία (εκδόσεις Λυχνάρι). 2 ευρώ.

08. Τζέιν Άνταμς - Στη σκιά της ανωνυμίας (εκδόσεις Περίπλους). 3,50 ευρώ.

09. Γκράχαμ Γκριν - Ο τρίτος άνθρωπος (εκδόσεις Αιγόκερως). 2,50 ευρώ.

10. Γκράχαμ Γκριν - Ο προδότης (εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). 2,50 ευρώ.

11. Ζαν - Κριστόφ Γκρανζέ - Ο πέτρινος κύκλος (εκδόσεις Libro). 7 ευρώ.

12. Πατρίκ Μπαρ - Σύνορα (εκδόσεις Αλεξάνδρεια). 5 ευρώ.

13. Ντένις Πότερ - Μαύρα μάτια (εκδόσεις Μέδουσα). 1,50 ευρώ.

14. Νικολάι Γκόγκολ - Η μύτη (εκδόσεις Κοροντζή). 2,50 ευρώ.

15. Γκίλμπερτ Αντέρ - Κλειστό βιβλίο (εκδόσεις Μέδουσα). 2,50 ευρώ.

16. Βλάντιμιρ Ναμπόκοφ - Πρόσκληση σ'έναν αποκεφαλισμό (εκδόσεις Αιγόκερως). 2 ευρώ.

17. Χούλιο Κορτάσαρ - Όλες η φωτιές η φωτιά (εκδόσεις Ύψιλον). 3,50 ευρώ.

18. Ντέιβιντ Μπένιοφ - Η 25η ώρα (εκδόσεις Καλέντης). 4 ευρώ.

19. Άρθουρ Κόναν Ντόιλ - Ο ήρωας της συμφοράς (εκδόσεις Ηλέκτρα). 4,50 ευρώ.

20. Σιεβάλ/Βαλεέ - Εφιαλτικό καλοκαίρι (εκδόσεις Δέλτα). 2 ευρώ.

21. Χάνσιεργκ Μάρτιν - Η νεκρή ταξίδευε δεύτερη θέση (εκδόσεις Δέλτα). 1,50 ευρώ.

22. Χάνσιεργκ Μάρτιν - Επικίνδυνη περιέργεια (εκδόσεις Δέλτα). 1,50 ευρώ.

23. Ζορζ Λανγκελάν - Η μύγα (εκδόσεις Αιγόκερως). 1,50 ευρώ.

24. Δάφνη Ντι Μοριέ - Τα πουλιά (εκδόσεις Αιγόκερως). 1,50 ευρώ.

25. Λεονόρα Κάρινγκτον - Η πέτρινη πόρτα (εκδόσεις Αιγόκερως). 1,50 ευρώ.

26. Χ. Φ. Λάβκραφτ - Η μουσική του Έριχ Ζαν (εκδόσεις Αιγόκερως). 1,50 ευρώ.

27. Αλφρέ Ζαρί - Το υπεραρσενικό (εκδόσεις Αιγόκερως). 1,50 ευρώ.

28. Δάφνη Ντι Μοριέ - Οι μπλε φακοί (εκδόσεις Αιγόκερως). 1,50 ευρώ.

Ωραία αυτά τα βιβλιαράκια από εκδόσεις Αιγόκερως. Κλασικά έργα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..