Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Σήμερα πήρε τηλ σε γνωστό μου βιβλιοπώλη για το εν λόγω. Τσεκάρει το πισι, μου λέει τρέχα, έχω 1 κομμάτι. Φεύγω σαν παλαβός, τρώω όλη την κίνηση στη μάπα και τελικά το βιβλίο δεν βρέθηκε... Κάποιο λάθος έγινε μου λέει με τα υπόλοιπα. Ήθελα να του πω τα κάλαντα με κλωτσιές...

 

Νιχ, πες νούμερο...:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το πουλάει, νομίζω πως όχι, εκτός κι αν πια ξηλωθείτε για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω βοήθεια από τους ειδήμονες του φόρουμ! Ψάχνω το Σπίτι από Φύλλα, του Ντανιελεφσκι, εκδ Πόλις, 2005. Δυστυχώς είναι εξαντλημένο. Καμμία ιδέα;

 

Σε καταλαβαίνω, το έχω γράψει παντού ότι το ψάχνω και το έχω παραγγείλει από διάφορα ηλεκρονικά βιβλιοπωλεία το τελευταίο διάστημα που φάινεται ότι το έχουν, για να μου απαντήσουν μετά από λίγο ότι έχει εξαντληθεί. Εδώ και μήνες γίνεται αυτή η δουλειά

 

Υπάρχει ένα αντίτυπο στη βιβλιοθήκη της αδερφής μου και εκλεκτό μέλος του φόρουμ προσπαθεί να με ωθήσει στην παρανομία για να το αποκτήσει.

Καλά έχεις αρχίσει και το λες και παραέξω; Παρανομία, σιγά μωρέ μια μικροκλοπή;-)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα από Πρωτοπορία πήρα:

 

- Michael Moorcock: Ο Δράκος μέσα στο Σπαθί (Αίολος)

 

- Michael Moorcock: Κόρουμ: Η Βελανιδιά και ο Κριός (Αίολος)

 

- Norman Spinrad: Άγρια Νύχτα (Παρα Πέντε). Κόστισαν 16 ευρώ, με ένα εκπτωτικό κουπόνι που είχα από προηγούμενη αγορά.

 

Επίσης από Βιβλιοστόκ τον 5ο τόμο του Χάρι Πότερ με 7,70 ! και Michael Moorcock: Ο Φοίνικας στον Οψιδιανό (Αίολος) με 11,50. Τέλος από ένα παλαιοβιβλιοωλείο κοντά στη πλατεία Ναυαρίνου την συλλογή Το Τέλος του Κόσμου του Ray Bradbury από Κάκτο δυστυχώς (αν και μπορεί τα διηγήματα να μην τα έχουν σακατέψει) με 15 ευρώ. Αυτό με πόνεσε λίγο γιατί ήταν εκτός αρχικών πλάνων, αλλά ότι λέει Ray Bradbury πάνω είναι must. Ήθελα να πάρω και το καινούργιο του King από τα Bell που βγήκε, αλλά στη Πρωτοπορία που ρώτησα δεν το είχαν φέρει ακόμη. Θα είναι λοιπόν το πρώτο που θα πάρω από την καινούργια χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο καινούργιο Bell του Κινγκ λες, το Σκοτάδι βαθύ, δίχως νύχτα; Αν ναι, αυτό βγαίνει στις 13 Ιανουαρίου και κάνει 8,50 ευρουλάκια.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ποιο καινούργιο Bell του Κινγκ λες, το Σκοτάδι βαθύ, δίχως νύχτα; Αν ναι, αυτό βγαίνει στις 13 Ιανουαρίου και κάνει 8,50 ευρουλάκια.

 

Ναι αυτό εννοούσα, νόμιζα ότι είχε ήδη βγει. Τα γνωστά προβλήματα της Bell πάλι με την διανομή υποθέτω. Shit, δεν με πιάνει η προθεσμία τώρα από ένα κουπόνι που έχω. Δεν πειράζει όμως, θα το πάρω όπως και να 'χει.

Link to comment
Share on other sites

01. Α. Ε. Βαν Βογκτ - Ο ανυπεράσπιστος κολοσσός(εκδόσεις Ροές). 1,50 ευρώ.

02. Ιστορίες μυστηρίου και τρόμου Νο 16(Ωρόρα). 2 ευρώ.

03. Ιστορίες από παράξενους τόπους Νο 18(Ωρόρα). 2 ευρώ. Του άρεσε του Δημήτρη, τον αναζήτησα και τον βρήκα!

04. Γουίλιαμ Χέφερναν - Η θυσία(εκδόσεις Best). 1 ευρώ. Γουίλιαμ Γκόλντμαν έγραφε το εξώφυλλο, και γι'αυτό το πήρα, αλλά έκαναν λάθος. Τελικά μετά από ψάξιμο βρήκα ποιανού ήταν, το αναζήτησα σε goodreads και amazon και βλέπω ότι είναι μια χαρά βιβλίο. Πάλι καλά!

05. Μίκι Σπιλέιν - Νύχτα για φόνο(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

06. Τζον Μακντόναλντ - Ο ένοχος(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

07. Τζον Ντίκσον Καρ - Ο μαύρος εφιάλτης(εκδόσεις Γαλαξία). 1 ευρώ.

08. Στιβ Γουάτσον - Αμνησία(εκδόσεις Ψυχογιός). 5 ευρώ.

09. Γουίλ Σελφ - Η ποσοτική θεωρία της παράνοιας(εκδόσεις Οξύ). 4 ευρώ.

10. Τζόναθαν Λίτελ - Ευμενίδες(εκδόσεις Λιβάνη). 6 ευρώ.

11. Λουίς Λ'Αμούρ - Εκδίκηση(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1,50 ευρώ.

12. Γιώργος Ζαρκαδάκης - Το Πέρασμα(εκδόσεις Καστανιώτη). 5,50 ευρώ.

13. Ρίτσαρντ Λούποφ - Ο μακάβριος πλανήτης(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

14. Κέβιν Άντερσον/Νταγκ Μπίσον - Αντίστροφη μέτρηση(εκδόσεις Πατάκη). 3 ευρώ.

15. Άντριου Κρούμυ - Sputnik Caledonia(εκδόσεις Πόλις). 12 ευρώ.

16. Ντέιβιντ Μόρελ - Το πέμπτο επάγγελμα(εκδόσεις Bell). 4 ευρώ. Από τα βιβλία του Μόρελ που έχουν βγει στα ελληνικά, μόνο ένα μου λείπει! (το Ολική απόρριψη).

17. Ντέιβιντ Σέλτζερ - Η προφητεία(εκδόσεις Ζάρβανος). 2,50 ευρώ.

18. Άλιστερ Μακλίν - Νότια της Ιάβας(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ. Yeah!!!

 

 

Και επίσης πήρα καμιά δεκαπενταριά βιβλία της σειράς ΒΙΠΕΡ Εξολοθρευτής των Σάπιρ και Μέρφι, μιας και φαίνονται εξαιρετικά ενδιαφέροντα (όλα μαζί κάπου 6 ευρώ!) και άλλα πέντε βιβλία της σειράς ΒΙΠΕΡ Ματ Χελμ του Ντόναλντ Χάμιλτον (όλα μαζί 2,50 ευρώ!).

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα τα παρακάτω από Πολιτεία:

 

Ο BIAΣΜΟΣ €3.92 (Tzοις Καρολ Οουτς)

TΑΡΑΤΣΑ ΣΤΗ ΡΩΜΗ (Ανν Σεγκερς) €4.52

DRAMA CITY €6.66 (Πελεκάνος)

Ο ΦΥΛΑΚΑΣ €15.03 (Το καινούργιο από Οξύ)

ΕΧΩ ΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ €3.75 (Λιγγότι)

 

 

Έξοδα Αποστολής και Συσκευασίας :€0.00

Σύνολο: €33.88

 

Έχουν πολλά βιβλία σε προσφορά (μέχρι και 60% κάτω) και όμορφο σαιτ, αξίζει μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη τι υπέροχο site αυτό....

βρήκα τόμο Ράνκιν 1236 σελίδες 10 ευρώ.

Χα !

 

edit: δεν άντεξα και την έκανα την παραγγελία μου

 

1.Καταρράκτες/Υπόθεση Αίματος/Οι Αναστημένοι-Ian Rankin 10 ευρώ

2.Το θύμα και η σκιά του-Edogawa Rampo 7 ευρώ. detective conan love

3.Το μυστηριώδες Χιτώνιο-Fiona Buckley 7 ευρώ.

4.Ο Θάνατος του εμπειρογνώμονα- P.D James 8.4 Καιρό ήθελα να διαβάσω κάτι από αυτήν αλλά ήταν ακριβούτσικη

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη τι υπέροχο site αυτό....

 

 

Όντως τέλειο..Ευχαριστώ..Τουλάχιστον εγώ κατάφερα να συγκρατηθώ αλλά κάποια στιγμή όμως θα παραγγείλω κάτι..

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Την "Πολιτεία" την είχα ακουστά πολύ καιρό αλλά -δεν ξέρω γιατί- δεν την επισκεπτόμουν. Πρόσφατα περιηγήθηκα στο site, έκανα την πρώτη μου παραγγελία (την περιμένω αύριο-μεθαύριο να έρθει) και, πλέον, δύσκολα θα αλλάξω βιβλιοπωλείο.

Link to comment
Share on other sites

Χθες ανεβηκα υστερα απο πολυ καιρο Αθηνα και βρεθηκα με φιλο για καφε στο κεντρο.Οπως ειναι φυσικο,μετα τον καφε ακολουθησε βολτα σε Πρωτοπορια και Πολιτεια.Πρεπει να ομολογησω οτι μου εχουν λειψει αυτες οι βολτες απο οταν εφυγα απο την πρωτευουσα.Αν και ηθελα να τα αγορασω ολα (tease.gif),τελικα πηρα το Η Πολη και η Πολη, του China Mieville απο την Πρωτοπορια και το Ιος, του Scott Sigler απο την Πολιτεια.Ετσι για το καλο.Αν και τα αδιαβαστα στη βιβλιοθηκη μου ειναι καμια εικοσαρια,δεν μπορεσα να κρατηθω!dirol.gif

Link to comment
Share on other sites

Τους τέσσερις τόμους του Το πηγάδι στο τέλος του κόσμου του William Morris.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία βιβλία της χρονιάς έφτασαν την τελευταία μέρα της χρονιάς...

 

Προχθές το βράδυ, σε μια κρίση καταναλωτισμού, παράγγειλα τα:

 

Οι γυναίκες με τα μαύρα - Edward Lee

Υπόκοσμοι - Κωνσταντίνα ntoing Δελημήτρου

Limit - Φρανκ Σέτσινγκ (Ένας τσιμεντόλιθος 1.300+ σελίδων)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

Πήρα, Τα ημερολόγια των άστρων, του Στάνισλαβ Λεμ. Τη συλλογή διηγημάτων του Ρέη Μπράντμπερυ, Πέθανε ο σκύλος κατα τ' άλλα όλα καλά και Τον Κρυστάλλινο κόσμο του Μπάλλαρντ.

 

Ευχαριστώ.

 

Χαίρεται.

Link to comment
Share on other sites

Για δωρα τα

Εγχειρίδιο Βλακείας - Χαριτόπουλος Διονύσης

και

Ο ιππότης με τη σκουριασμένη πανοπλία - Φισερ Ρομπερτ

(εγω τα εχω διαβάσει και τα βρήκα εξαιρετικά και τα δύο πάντως)

 

και για μένα το

Βιολογικός Μετανάστης - Αρκας

είναι η συνέχεια και καλά (αν και είναι αυτοτελές και δεν υπαρχει πρόβλημα αν δεν εχετε διαβάσει το πρώτο βιβλίο του το Εξ Αιματος).

θα το τελειώσω σε λίγη ωρίτσα εξάλλου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι φευγει το νεο ετος για Γερμανια,για περιπου 6 μηνες και ειπε να μου επιστρεψει 1-2 βιβλια που του ειχα δανεισει.Τι το ηθελε;Πηγα απο το σπιτι του και τον "ρημαξα":yahoo:

Πηρα λοιπον τα εξης.

 

Ντασιελ Χαμετ - Το Γερακι της Μαλτας (η εκδοση που ειχε δωσει η Κυριακατικη Ελευθεροτυπια)

Γκραχαμ Τζους - Ρεκβιεμ (Οξυ)

Λενος Χρηστιδης -Ωραια Φαση (Καστανιωτης)

Γιωργος Μπαλανος - Νυχτες της Εκατης (Locus 7)

Ουιλλιαμ Γκιμπσον - Νευρομαντης και Κομης Μηδεν (Αιολος)

Εντγκαρ Αλαν Ποε - Η Αφηγηση του Αρθουρ Γκορντον Πυμ (Γραμματα)

Φρεντερικ Πολ - Ο Ανθρωπος Συν (Alien)

Αλμπερ Καμυ - Ο Ξενος (Γραμματα)

Νταν Σιμονς - Το Τραγουδι της Θεας Καλι (Επιλογη)

Στιβεν Κινγκ - Οι Νυχτεριτες (Bell)

George Martin - A Game of Thrones, A Clash of Kings, A Storm of Swords (1.Steel and Snow, 2.Blood and Gold) (του Μαρτιν στα Αγγλικα,οπως ισως να υποθεσατε)

 

Τωρα το ποτε θα τα διαβασω ειναι αλλο θεμα,αλλα ορεξη να υπαρχει...

Edited by gregacm
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάρα πολύ καιρό, βρήκα το Λάνκμαρ του Φριτς Λέιμπερ, με 5 ευρώ. Επίσης, πήρα και ένα άλλο βιβλίο του Λέιμπερ, το Η κυρά του σκοταδιού, με 4 ευρώ. Πήρα και κάτι γουέστερν από εκδόσεις ΒΙΠΕΡ και κάτι αστυνομικά από εκδόσεις Bell και Πεχλιβανίδη.

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα απο την Πόλιτεια

Το μαγο και τη γυάλινη σφαίρα - Μαύρο Πύργος - Stephen King

Νυχτερινή βάρδια - Stephen King

Ντεσπερέσιον - Stephen King

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάρα πολύ καιρό, βρήκα το Λάνκμαρ του Φριτς Λέιμπερ, με 5 ευρώ. Επίσης, πήρα και ένα άλλο βιβλίο του Λέιμπερ, το Η κυρά του σκοταδιού, με 4 ευρώ. Πήρα και κάτι γουέστερν από εκδόσεις ΒΙΠΕΡ και κάτι αστυνομικά από εκδόσεις Bell και Πεχλιβανίδη.

 

Όταν διαβάσεις την Κυρά του Σκοταδιού κάνε κανένα σχολιάκι, γιατί με ενδιαφέρει αρκετά το συγκεκριμένο βιβλίο και θέλω τη γνώμη σου.

 

ULTIMATUM:(η ηθική της δύναμης και άλλα σημαντικά κείμενα)-Fernado Pessoa, τιμή 8,56 ευρώ από πολιτεία

Link to comment
Share on other sites

Από ένα παλαιοβιβλιοπωλείο πήρα τα:

 

Αστικοί Θρύλοι - Συλλογικό (εκδόσεις Αρχέτυπο) &

Κούφιοι άνθρωποι - John Connolly.

Link to comment
Share on other sites

Tο our lady of darkness το έεχω διαβάσει εγω, δεν θυμαμαι και πολλά είναι η αλήθεια, καλούτσικο ηταν ομως. Αν σου αρεσουν τα βιβλία που λειτουργουν με υπαινιγμους τοτε σιγουρα θα σου αρέσει!

Miιας που αναφέρατε την κυρα του σκοταδιου, έχει δαιβάσει κανένας σας το megapolisomancy του Π.ΓΙαννουλακη? το βρηκα πολυ φτηνο και σκεφτομαι μηπως το πάρω

Edited by xtapodimimos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..