Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

 

2. Εμανουέλ Καρρέρ - Το μουστάκι(εκδόσεις Μέδουσα). 2,50 ευρώ. Πάρα πολύ ενδιαφέρον φαίνεται, το μεθεπόμενο που θα διαβάσω(μάλλον).

 

Πολύ πολύ καλό :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το "Το τρομακτικό μυστικό του Αϊνστάϊν - αλλόκοτα διηγήματα" του Ανδρέα Καπανδρέου.

Link to comment
Share on other sites

Γέμισα με κλασικά έργα γενικής λογοτεχνίας, βιβλία τρόμου και επιστημονικής φαντασίας.

 

 

01. Κερτ Βόνεγκατ - Χρονοσεισμός(εκδόσεις Πατάκη). 4 ευρώ. Επιτέλους!

02. Χένρι Κάτνερ - Ο σκοτεινός κόσμος(εκδόσεις Ωρόρα). 2 ευρώ. Σπάνιο.

03. Α.Ε. Βαν Βογκτ - Ο κόσμος του Μηδέν-Α(εκδόσεις Εξάντας). 6 ευρώ. Το έψαχνα για πολλούς μήνες...

04. Τζ. Σ. Λε Φανού - Καρμίλα(εκδόσεις Γράμματα). 2,50 ευρώ. Κλασικό!

05. Χ.Φ. Λάβκραφτ - Το ασημένιο κλειδί(εκδόσεις Αίολος). 5 ευρώ.

06. Χ.Φ. Λάβκραφτ - Ο ναός του τρόμου(εκδόσεις Αίολος). 5 ευρώ.

07. Χ.Φ. Λάβκραφτ - Η σκιά πέρα από τον χρόνο(εκδόσεις Ερατώ). 5 ευρώ.

08. Άρθουρ Κλαρκ - Το σύνδρομο της Σελήνης(εκδόσεις Λυχνάρι). 2,50 ευρώ.

09. Μιούριελ Σπάρκ - Μια εχέμυθη γραμματέας(εκδόσεις Ψυχογιός). 2 ευρώ.

10. Ρέιμοντ Κάρβερ - Ο καθεδρικός ναός(εκδόσεις Οδυσσέας). 5 ευρώ.

11. Τρούμαν Καπότε - Πρόγευμα στο Τίφανυ(εκδόσεις Οδυσσέας). 3 ευρώ. Κλασικό!

12. Λεονάρντο Σάσα - Ο καθένας με το νόμο του(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος). 3 ευρώ.

13. Φλάνερι Ο'Κόνορ - Σπάνιο να σου τύχει καλός άνθρωπος(εκδόσεις Γράμματα). 3,50 ευρώ.

14. Στέφαν Τσβάιχ - Σκακιστική νουβέλα(εκδόσεις Άγρα). 5 ευρώ. Κλασικό!

15. Φρίντριχ Ντίρενματ - Βλάβη(εκδόσεις Επίκουρος). 3 ευρώ. Κλασικό!

16. Ρίτσαρντ Μπρότιγκαν - Το ψάρεμα της πέστροφας στην Αμερική(εκδόσεις Πλέθρον). 2 ευρώ. Πρέπει να είναι πολύ καλό αυτό...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

10. Ρέιμοντ Κάρβερ - Ο καθεδρικός ναός(εκδόσεις Οδυσσέας). 5 ευρώ.

13. Φλάνερι Ο'Κόνορ - Σπάνιο να σου τύχει καλός άνθρωπος(εκδόσεις Γράμματα). 3,50 ευρώ.

 

Αυτά τα δύο είναι τίτλοι διηγημάτων(τα κάναμε στη σχολή), οπότε υποθέτω τα βιβλία είναι συλλογές. Το δεύτερο μου άρεσε, το πρώτο το βαρέθηκα, απ' ό,τι θυμάμαι. Και τη Σκακιστική νουβέλα του Τσβάιχ την έχω διαβάσει με τον τίτλο "Το βασιλικό παιχνίδι" και τη βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρουσα. Περιμένω τη γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το "Το Φυλαχτό" του Stephen King σε συνεργασία με τον Peter Straub..

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το "Το Φυλαχτό" του Stephen King σε συνεργασία με τον Peter Straub..

 

Αυτό να ξέρεις ότι ναι μεν στέκει μόνο του, αλλά υπάρχει και συνέχεια. ''Το Μαύρο Σπίτι'' με τους ίδιους συγγραφείς και από τις ίδιες εκδόσεις.

 

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλό Αγγλοελληνικό λεξικό σε βιβλίο, όχι πρόγραμμα για h/y. Με ενδιαφέρει η τιμή, αλλά προτίστως θέλω να έχει όσο το δυνατόν περισσότερες λέξεις γίνεται. Και αν γίνεται μονάχα Αγγλοελληνικό, γιατί έτσι ίσως να είναι ( ; ) και πιο ενημερωμένο. Στη Πρωτοπορία είδα αυτή την έκδοση αλλά θα ήθελα να κάνω μία έρευνα αγοράς προτού το πάρω.

 

Λοιπόν επειδή όλοι σας με φλομώσατε με τις προτάσεις σας και δεν ήξερα τι να πρωτοδιαλέξω :p πήρα την έκδοση που ανέφερα. Είχε 33 ευρώ και μάλιστα σε προσφορά, η κανονική τιμή του είναι 10 ευρώ πάνω. Ήθελα όμως να πάρω ένα καλό, από το να έπαιρνα κάτι μέτριο, τότε καλύτερα να μην έπαιρνα τίποτα. Είναι μονάχα αγγλοελληνικό όπως δηλαδή το ήθελα, και έχει 1600 σελίδες. Πρέπει επιτέλους κάποια στιγμή να αρχίσω να διαβάζω και στο πρωτότυπο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το "Το Φυλαχτό" του Stephen King σε συνεργασία με τον Peter Straub..

 

Αυτό να ξέρεις ότι ναι μεν στέκει μόνο του, αλλά υπάρχει και συνέχεια. ''Το Μαύρο Σπίτι'' με τους ίδιους συγγραφείς και από τις ίδιες εκδόσεις.

 

 

 

Ναι το ξέρω αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τη συνέχεια.Χανώ τίποτα σημαντικό αν δεν το διαβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα σαν δώρο από το φίλο μου το βιβλίο Στα Ίχνη Σου της Rosamund Lupton

 

2h8d754.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το "Το Φυλαχτό" του Stephen King σε συνεργασία με τον Peter Straub..

 

Αυτό να ξέρεις ότι ναι μεν στέκει μόνο του, αλλά υπάρχει και συνέχεια. ''Το Μαύρο Σπίτι'' με τους ίδιους συγγραφείς και από τις ίδιες εκδόσεις.

 

 

 

Ναι το ξέρω αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τη συνέχεια.Χανώ τίποτα σημαντικό αν δεν το διαβάσω;

 

Αυτό μονάχα εσύ θα μπορέσεις να το πεις, αν δηλαδή σου αρέσει το πρώτο τότε θα προχωρήσεις και στο δεύτερο. Δεν τα θυμάμαι και πολύ καλά γιατί έχει περίπου μία πενταετία που τα διάβασα. Νομίζω πάντως ότι στο ''Φυλαχτό'' τελειώνει το πρώτο μέρος του ταξιδιού του παιδιού και ότι μένεις κάπως ξεκρέμαστος αν δεν διαβάσεις και το δεύτερο, αλλά δεν παίρνω και όρκο. Ίσως δηλαδή να είναι αυτοτελές, αλλά και να σου μένουν ερωτηματικά στο τέλος. Σαν τον ''Υπερίων'' ένα πράμα. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και από τα καλύτερα βιβλία του King, και δεν ξέρω κατά πόσο θα μου άρεζαν αν δεν ήταν από τους αγαπημένους μου συγγραφείς. Δεν θα τα χαρακτήριζα και κακά έργα πάντως.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελίες:

Teatro grottesco του Τhomas Ligotti

House of the worm του Gary Myers

 

και προπαραγγελίες τα:

 

Black wings of Cthulhu συλλογή σε επιμέλεια S. T. Joshi

Where the summer ends o πρώτος τόμος με τις ιστορίες τρόμου του K. E. Wagner

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελίες:

House of the worm του Gary Myers

 

Black wings of Cthulhu συλλογή σε επιμέλεια S. T. Joshi

 

 

Ρίξε σχόλια για αυτά τα δύο όταν τα διαβάσεις. Εγώ έχω σταμπάρει αυτό, θα δω αν θα μπορέσω να το πάρω κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελίες:

House of the worm του Gary Myers

 

Black wings of Cthulhu συλλογή σε επιμέλεια S. T. Joshi

 

 

Ρίξε σχόλια για αυτά τα δύο όταν τα διαβάσεις. Εγώ έχω σταμπάρει αυτό, θα δω αν θα μπορέσω να το πάρω κάποια στιγμή.

 

Θα ενημερώσω σχετικά. Πρώτο θα έχω στα χέρια μου το βιβλίο του Myers, το άλλο δεν έχει κυκλοφορήσει σε paperback ακόμα. Το βιβλίο για τον Lovecraft που αναφέρεις πρέπει όντως να είναι ενδιαφέρον. Δυστυχώς μας λείπει και ο χρόνος και το χρήμα για να προλάβουμε όλα τα βιβλία που μας ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την απόφαση να πάρω κάποιες συλλογές Ωρόρα μιας και κάπου στο Μοναστηράκι πριν κάτι μέρες είχα πετύχει κάμποσες(2 ευρώ ο τόμος). Και πήρα και κάτι άλλα βιβλία φαντασίας και επιστημονικής φαντασίας. Ιδού:

 

01. Ιστορίες με ταξίδια στο χωροχρόνο Νο 3

02. Ιστορίες με βάρβαρους ήρωες Νο 43

03. Ιστορίες με άλογα Νο 52

04. Ιστορίες από εφιαλτικούς κόσμους Νο 10

05. Ιστορίες με τρελούς επιστήμονες Νο 33

06. Ιστορίες από το εφιαλτικό μέλλον Νο 45

07. Ιστορίες σε παράξενες θάλασσες Νο 32

08. Ιστορίες σε παράξενες θάλασσες 2 Νο 55

09. Ιστορίες με λυκάνθρωπους Νο 34

10. Ιστορίες με μούμιες Νο 41

11. Ιστορίες με ταξίδια στο χρόνο 2 Νο 57

12. Ιστορίες με κολασμένους ήρωες Νο 46

13. Ιστορίες με μαγικά σπαθιά Νο 24

14. Ιστορίες μυθολογίας Κθούλου Νο 17

15. Ιστορίες με γυναίκες πολεμίστριες Νο 40

16. Ιστορίες με ζωντανούς νεκρούς Νο 38

17. Ιστορίες αίματος και πάθους Νο 49

18. Ιστορίες με δαιμόνιους κλέφτες Νο 36

19. Α.Ε. Βαν Βογκτ - Αναγέννηση (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

20. Τζέιμς Γκράχαμ Μπάλαρντ - Crash (εκδόσεις Απόπειρα). 3,50 ευρώ. Το έψαχνα πολύ καιρό.

21. Ρόμπερτ Χάουαρντ - Κόναν: Ο πύργος του ερπετού (εκδόσεις Alien). 3 ευρώ.

22. Τζέιμς Τίπτρι Jr - Χιούστον! Χιούστον! Με λαμβάνεις; (εκδόσεις Απόπειρα). 3 ευρώ.

23. Νόρμαν Σπίνραντ - Άγρια νύχτα (εκδόσεις Παρά Πέντε). 3 ευρώ.

24. Νόρμαν Σπίνραντ - Η μηχανή του ροκ εντ ρολ (εκδόσεις Απόπειρα). 7 ευρώ. Από τα πλέον σπάνια βιβλία του Σπίνραντ, εξαιρετικά ενδιαφέρον, τούβλο 540 και πλέον σελίδων, το μόνο δικό του βιβλίο που έλειπε από την βιβλιοθήκη μου, πολύ χαίρομαι που το βρήκα.

25. Ρίτσαρντ Μπρότιγκαν - Η έκτρωση (εκδόσεις Γράμματα). 2 ευρώ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτασε στο σπίτι μου με το ταχυδρομείο, ένα απρόσμενο δέμα.

 

Θα ήθελα να ευχαριστήσω κι από εδώ τον Ανδρέα andlib Καπανδρέου για το δώρο του. Το τρομακτικό μυστικό του Αϊνστάιν βρίσκεται πλέον στη βιβλιοθήκη μου, μετά από αυτήν την ευγενική χειρονομία του Ανδρέα, και περιμένει να διαβαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Την Αυπνία του Stephen King

 

το έχω διαβάσει. Πολύ ωραίο βιβλίο, ωραίες εικόνες και ωραία ατμόσφαιρα. Μου άρεσε πιο πολύ από τα άλλα 2 του Κινγκ που έχω διαβασει.....

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτοπορία αρχισε να δινει μεταχειρισμένα βιβλία σε χαμηλές τιμές. Βρήκα:

Το παιχνιδι του ρίπλει απο την εφημερίδα τα νέα, 1,90 (πολύ εμφανίσιμη εκδοση, ομως με λεπτο χαρτι)

Ανθολόγιο συγχρονων κινεζικων διηγηματων, 0.90 (εκδοθηκε για την συμμετοχη της Κινας ως τιμωμενης χωρας στη διεθνη εκθεση βιβλιου θεσσαλονικης 2010)

Ανθολόγιο συγχρονων κινεζικων θεατρικών έργων, 0.90 (ομοια με το προηγουμενο)

 

Απο ενα αλλο βιβλιοπολειο αγόρασα το κορίτσι με τα πορτοκάλια του jostein gaarder (εχω διαβάσει το μυστηριο της τράπουλας απο τον ιδιο και μου άρεσε πάρα πολυ). είχε πέσει νερό πανω στο βιβλίο και το πουλουσαν μονο 4 ευρώ (ειναι πολυ στεγνο βεβαια και δε μυριζει καθολου, οποτε αμφιβάλω αν θα κιτρινισουν οι σελιδες για τα επομενα 4-5 χρόνια τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Την Αυπνία του Stephen King

 

το έχω διαβάσει. Πολύ ωραίο βιβλίο, ωραίες εικόνες και ωραία ατμόσφαιρα. Μου άρεσε πιο πολύ από τα άλλα 2 του Κινγκ που έχω διαβασει.....

Δεν σου κρύβω ότι επηρεάστηκα πολύ απο εσένα.Τότε που ζητούσες και σύ τη γνώμη των άλλων στο topic του King και είχα διαβάσει καλές κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από ένα μήνα περίπου (στις 11-11-11) έκανα την πρώτη μου παραγγελία από το bookdepository.com.

 

Spin - Robert Charles Wilson

Roadside picnic - Strugatsky Bros

Hyperion - Dan Simmons

The quantum thief - Hannu Rajaniemi

Ringworld - Larry Niven

(Κι ένα βιβλίο για το πλέξιμο μάλλινων αρκούδων, το οποίο δεν ήταν για μένα. Μη μου ζητήσει κανείς να του πλέξω αρκουδάκι. :p )

 

Σήμερα, έφτασε ένα δεματάκι που είχε μέσα του το Spin κι ένα μήνυμα που έγραφε, με λίγα λόγια: 6 πακέτα.

 

Κι εγώ ρωτάω, αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω: Γιατί τα στέλνουν ένα-ένα κι όχι όλα μαζί; Είναι στάνταρ αυτή η τακτική ή υπήρχε κάποια επιλογή την οποία δεν πρόσεξα; Μήπως τα μικρά πακέτα τούς συμφέρουν οικονομικά;

Κι επίσης, αυτό είναι, περίπου, το χρονικό διάστημα για να έρθει μια παραγγελία;

 

Πριν από λίγο καιρό είχε έρθει και μια άλλη παραγγελία που είχα κάνει, από Ελλάδα (ευτυχώς αυτήν τη φορά ήρθα όλα τα βιβλία μαζί):

 

Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky

Η πόλη & η πόλη - China Mieville

Κρυπτώ - Stel Pavlou

Νόβα - Samuel Delany

Κόλπο Α.Ε. - Philip Dick

 

Ένα ενδιαφέρον στατιστικό είναι:

5 βιβλία από την Πρωτοπορία, σχεδόν 67€

5 βιβλία από το book depository, σχεδόν 35€

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον στατιστικό είναι:

5 βιβλία από την Πρωτοπορία, σχεδόν 67€

5 βιβλία από το book depository, σχεδόν 35€

Αν από το book depository έπαιρνες soft cover και όχι paperbacks η διαφορά θα ήταν πολύ μικρότερη. Αντίστοιχα, αν στην Ελλάδα βγάζαμε paperbacks οι τιμές δε θα ξεπερνούσαν τα 12 ευρώ ανά βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Αν από το book depository έπαιρνες soft cover και όχι paperbacks η διαφορά θα ήταν πολύ μικρότερη. Αντίστοιχα, αν στην Ελλάδα βγάζαμε paperbacks οι τιμές δε θα ξεπερνούσαν τα 12 ευρώ ανά βιβλίο.

Αυτό είναι σωστό. Και η διαφορά στην ποιότητα είναι εμφανής.

Μάλλον είναι κρίμα που και στην Ελλάδα δεν έχουμε την επιλογή μεταξύ soft cover και paperback.

Link to comment
Share on other sites

Αν από το book depository έπαιρνες soft cover και όχι paperbacks η διαφορά θα ήταν πολύ μικρότερη. Αντίστοιχα, αν στην Ελλάδα βγάζαμε paperbacks οι τιμές δε θα ξεπερνούσαν τα 12 ευρώ ανά βιβλίο.

Αυτό είναι σωστό. Και η διαφορά στην ποιότητα είναι εμφανής.

Μάλλον είναι κρίμα που και στην Ελλάδα δεν έχουμε την επιλογή μεταξύ soft cover και paperback.

Με την κρίση πάμε σε κάτι ενδιάμεσο, μεγάλα βιβλία μεν, φτηνό χαρτί δε. Και οι τιμές πέφτουν ελαφρώς προς τα κάτω. Και έπειτα, υπάρχουν πάντα και τα Bell σε βιβλία τσέπης/περιπτέρου

Link to comment
Share on other sites

οι δικές μου αγορές για την εβδομάδα αυτή

 

Eye Of The Tsar-Sam Eastland ιστορικό αστυνομικό στο Μάδερ Ρώσσια

Poison In Athens-Margaret Doody το τέταρτο βιβλίο της σειράς Αριστοτέλης Ντέτεκτιβ(φαίνεται αστείο σαν σύλληψη αλλα τα τρία προηγούμενα ήταν πολύ καλά) και το πήρα στα αγγλικά μιας και οι εκδόσεις Αιώρα δεν το μετέφρασαν και προχώρησα απευθείας στο πέμπτο

Η Μαθητεία-Rafael Majan τα πα και στο τοπικ "τι διαβάζετε" , δεν με πολυενθουσίασε

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ρωτάω, αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω: Γιατί τα στέλνουν ένα-ένα κι όχι όλα μαζί; Είναι στάνταρ αυτή η τακτική ή υπήρχε κάποια επιλογή την οποία δεν πρόσεξα; Μήπως τα μικρά πακέτα τούς συμφέρουν οικονομικά;

Κι επίσης, αυτό είναι, περίπου, το χρονικό διάστημα για να έρθει μια παραγγελία;

 

To χρονικο διάστημα ειναι 7-10 μέρες για Ευρωπη.Το ποτε φευγει απο το καταστημα το λεει πανω απο το add to basket.Γενικα κοιτα το order tracking.

Εμενα μια φορα εκανε 1 μηνα να ερθει το βιβλιο και οταν επικοινώνησα μεσω email μου ειπαν να διαλεξω αν θελω refund ή να μου το ξαναστειλουν.

Τοτε ειχα ρωτησει και γιατι τα στελνουν ενα-ενα και μου ειπαν για καλυτερη εξυπηρετηση μιας και το dispatch time διαφερει απο βιβλιο σε βιβλιο.

Δεν ξερω και εμενα μου φανηκε παραξενο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..