Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Η πρωτοπορία αρχισε να δινει μεταχειρισμένα βιβλία σε χαμηλές τιμές.

 

Λάζαρε υπάρχει πουθενά κανένα link με τα μεταχειρισμένα τους; 'Η πρέπει να περάσεις από το βιβλιοπωλείο;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ρωτάω, αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω: Γιατί τα στέλνουν ένα-ένα κι όχι όλα μαζί; Είναι στάνταρ αυτή η τακτική ή υπήρχε κάποια επιλογή την οποία δεν πρόσεξα; Μήπως τα μικρά πακέτα τούς συμφέρουν οικονομικά;

Κι επίσης, αυτό είναι, περίπου, το χρονικό διάστημα για να έρθει μια παραγγελία;

 

To χρονικο διάστημα ειναι 7-10 μέρες για Ευρωπη.Το ποτε φευγει απο το καταστημα το λεει πανω απο το add to basket.Γενικα κοιτα το order tracking.

Εμενα μια φορα εκανε 1 μηνα να ερθει το βιβλιο και οταν επικοινώνησα μεσω email μου ειπαν να διαλεξω αν θελω refund ή να μου το ξαναστειλουν.

Τοτε ειχα ρωτησει και γιατι τα στελνουν ενα-ενα και μου ειπαν για καλυτερη εξυπηρετηση μιας και το dispatch time διαφερει απο βιβλιο σε βιβλιο.

Δεν ξερω και εμενα μου φανηκε παραξενο.

Όπως αποδείχτηκε σήμερα, τα βιβλία είχαν έρθει από τις 25 Νοεμβρίου, αλλά δεν μπορούσε να με βρει το ταχυδρομείο. Κρυβόμουν πολύ καλά, είναι η αλήθεια. Οπότε, το χρονικό διάστημα είναι όντως πιο μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ρωτάω, αν ξέρει κανείς κάτι παραπάνω: Γιατί τα στέλνουν ένα-ένα κι όχι όλα μαζί; Είναι στάνταρ αυτή η τακτική ή υπήρχε κάποια επιλογή την οποία δεν πρόσεξα; Μήπως τα μικρά πακέτα τούς συμφέρουν οικονομικά;

Κι επίσης, αυτό είναι, περίπου, το χρονικό διάστημα για να έρθει μια παραγγελία;

 

To χρονικο διάστημα ειναι 7-10 μέρες για Ευρωπη.Το ποτε φευγει απο το καταστημα το λεει πανω απο το add to basket.Γενικα κοιτα το order tracking.

Εμενα μια φορα εκανε 1 μηνα να ερθει το βιβλιο και οταν επικοινώνησα μεσω email μου ειπαν να διαλεξω αν θελω refund ή να μου το ξαναστειλουν.

Τοτε ειχα ρωτησει και γιατι τα στελνουν ενα-ενα και μου ειπαν για καλυτερη εξυπηρετηση μιας και το dispatch time διαφερει απο βιβλιο σε βιβλιο.

Δεν ξερω και εμενα μου φανηκε παραξενο.

Όπως αποδείχτηκε σήμερα, τα βιβλία είχαν έρθει από τις 25 Νοεμβρίου, αλλά δεν μπορούσε να με βρει το ταχυδρομείο. Κρυβόμουν πολύ καλά, είναι η αλήθεια. Οπότε, το χρονικό διάστημα είναι όντως πιο μικρό.

 

Μπορεί το κάθε βιβλίο να φεύγει από διαφορετικό βιβλιοπώλη και το bookdepository απλώς να μεσολαβεί και γι' αυτό το κάθε πακέτο να φτάνει άλλη ημερομηνία. Ή μπορεί να φταίνε και τα ένδοξα ΕΛΤΑ. Εμένα τα ΕΛΤΑ Αργυρούπολης μου έχουν χάσει 2 (δύο) πακέτα, των οποίων την αξία μου την επέστρεψε το amazon(=the best!!). Άλλο ένα πακέτο, ενώ είχε φτάσει στο ταχυδρομείο, δε μου είχαν στείλει ειδοποιητήριο να πάω να το πάρω, μέχρι που πήγα και τους έβαλα με το ζόρι να ψάξουν και τότε το βρήκαν, με σημείωση ότι είχε έρθει ένα μήνα νωρίτερα από τη μέρα που τελικά το πήρα. H αξία του ήταν 170 δολάρια. Κι εγώ που νόμιζα ότι μετά από 15 μέρες τα αζήτητα τα επιστρέφουν στον αποστολέα...(βέβαια στην προκειμένη ο αποστολέας ήταν το Barnes and Noble, αλλά έστω) Από τότε τα στέλνω σε άλλη διεύθυνση, για να καταλήξουν σε άλλης περιοχής ταχυδρομείο.

 

Όσο για το αν μπορεί να σε βρει το ταχυδρομείο, εμένα μου άφησαν στις 21 Νοεμβρίου ειδοποιητήριο που έλεγε ότι είχαν έρθει στις 17/11 και δε με βρήκαν, άρα έπρεπε να πάω στο ταχυδρομείο για να πάρω το δέμα. Αλλά εγώ όλη τη βδομάδα 14-18/11 είχα άδεια... Αν είχαν αφήσει τουλάχιστον το χαρτάκι όντως στις 17, θα πήγαινα στις 18. Ίσως έτσι "δε μπορούσε να σε βρει" κι εσένα, Άγγελε, το ταχυδρομείο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το κάθε βιβλίο να φεύγει από διαφορετικό βιβλιοπώλη και το bookdepository απλώς να μεσολαβεί και γι' αυτό το κάθε πακέτο να φτάνει άλλη ημερομηνία. Ή μπορεί να φταίνε και τα ένδοξα ΕΛΤΑ. Εμένα τα ΕΛΤΑ Αργυρούπολης μου έχουν χάσει 2 (δύο) πακέτα, των οποίων την αξία μου την επέστρεψε το amazon(=the best!!). Άλλο ένα πακέτο, ενώ είχε φτάσει στο ταχυδρομείο, δε μου είχαν στείλει ειδοποιητήριο να πάω να το πάρω, μέχρι που πήγα και τους έβαλα με το ζόρι να ψάξουν και τότε το βρήκαν, με σημείωση ότι είχε έρθει ένα μήνα νωρίτερα από τη μέρα που τελικά το πήρα. H αξία του ήταν 170 δολάρια. Κι εγώ που νόμιζα ότι μετά από 15 μέρες τα αζήτητα τα επιστρέφουν στον αποστολέα...(βέβαια στην προκειμένη ο αποστολέας ήταν το Barnes and Noble, αλλά έστω) Από τότε τα στέλνω σε άλλη διεύθυνση, για να καταλήξουν σε άλλης περιοχής ταχυδρομείο.

 

Όσο για το αν μπορεί να σε βρει το ταχυδρομείο, εμένα μου άφησαν στις 21 Νοεμβρίου ειδοποιητήριο που έλεγε ότι είχαν έρθει στις 17/11 και δε με βρήκαν, άρα έπρεπε να πάω στο ταχυδρομείο για να πάρω το δέμα. Αλλά εγώ όλη τη βδομάδα 14-18/11 είχα άδεια... Αν είχαν αφήσει τουλάχιστον το χαρτάκι όντως στις 17, θα πήγαινα στις 18. Ίσως έτσι "δε μπορούσε να σε βρει" κι εσένα, Άγγελε, το ταχυδρομείο...

Γενικά, δεν είχα προβλήματα με τα ΕΛΤΑ. Αν και αυτές είναι οι πρώτες φορές που ήρθα σε επαφή με τα ΕΛΤΑ της Χρυσούπολης. Είπαν ότι είχαν αφήσει ειδοποιητήριο, το οποίο μάλλον χάθηκε. Και μετά άφησαν ένα από τα έξι πακετά στο σπίτι για να το βρω (μη τα αφήσουν όλα και τα κλέψει κανείς) και να καταλάβω ότι έχουν φτάσει. Αν όντως έγινε έτσι, το χειρίστηκαν σωστά.

Η μόνη περίπτωση που κάτι δεν πήγε καλά με τα ΕΛΤΑ της Ορεστιάδας ήταν όταν μια παραγγελία που είχα κάνει δεν έφτασε ποτέ σε μένα και μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το κατάστημα (πήρα να μάθω γιατί καθυστερεί η παραγγελία και μου είπαν ότι είχε επιστρέψει πίσω) μου την ξαναέστειλαν.

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτοπορία αρχισε να δινει μεταχειρισμένα βιβλία σε χαμηλές τιμές.

 

Λάζαρε υπάρχει πουθενά κανένα link με τα μεταχειρισμένα τους; 'Η πρέπει να περάσεις από το βιβλιοπωλείο;

 

 

 

Όντως υπάρχει κανένα..;;;

Link to comment
Share on other sites

οχι, δυστυχως, στο site δεν υπαρχει λίνκ. πρεπει να περασεις απο το μαγαζι αναγκαστικά. Φανταζομαι θα ανανεωνονται συχνα οι τίτλοι οποτε καθε φορα θα βρισκεις και νεα βιβλία!

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε τους τηλέφωνο, ρε! Ή στείλτε τους email.

Υπόψην ότι το χταποδάκι είναι Θεσσαλονικιό και η ΜαύρηΓάτα Βολιώτισσα, οπότε σιγουρευτείτε πρώτα πως εννοείτε το ίδιο κατάστημα της Πρωτοπορίας.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως αγαπητή Κέλλυ, έχω υπόψιν πως πρόκειται για το θεσσαλονικιό κατάστημα της Πρωτοπορίας! :)

 

Σημερινό δώρο από τον φίλο μου το βιβλίο "Το άρωμα του ονείρου" του Τομ Ρόμπινς.

Όχι, πείτε μου, δεν είναι καταπληκτικό το εξώφυλλο;

5vdidt.jpg

 

Εγώ αυτό θα (προσπαθήσω να) το ζωγραφίσω!!

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα μια προσφορά σήμερα σε ένα περίπτερο: Από εκδόσεις Plaza, 3 βιβλία στη τιμή του ενός.

 

 

Πήρα λοιπόν με 7,90 τα:

Το δωμάτιο 33 - E.C. Sheedy

Η κρυφή ώρα - L. Rice

και Χωρίς ίχνη - D.Webb.

 

και πάλι με 7,90 τα:

Φονικό παιχνίδι - B. Barton

Εκτός ελέγχου - S. Brockmann

Σκοτεινά μυστικά - L. Jackson

 

:) book.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο αγαπητός φίλος Δημήτρης είχε τη μέγιστη καλοσύνη να μου παραχωρήσει 2 βιβλία του:

Τα "7 βήματα του Σατανά" του Abraam Meritt, καθώς και τους "Παγιδευμένους" του Graham Masterton !!

Υποκλίνομαι.....

worshippy.gif

 

Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Δημήτρη!thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο αγαπητός φίλος Δημήτρης είχε τη μέγιστη καλοσύνη να μου παραχωρήσει 2 βιβλία του:

Τα "7 βήματα του Σατανά" του Abraam Meritt, καθώς και τους "Παγιδευμένους" του Graham Masterton !!

Υποκλίνομαι.....

worshippy.gif

 

Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Δημήτρη!thmbup.gif

 

Χαχα τίποτα, χαρά μου :drinks: Σήμερα πήρα από την Πρωτοπορία αυτά τα βιβλία:

 

- Robin Hobb: Το Έπος των Φαρσίερ Βιβλίο Γ': Η Τελευταία Αποστολή Τόμος Α'

 

- Robin Hobb: Το Έπος των Φαρσίερ Βιβλίο Γ': Η Τελευταία Αποστολή Τόμος Β'

 

- Margaret Weis- Tracy Hickman: Dragonlance Legends Βιβλίο 2: Ο Πόλεμος των Διδύμων

 

- Margaret Weis- Tracy Hickman: Dragonlance Legends Βιβλίο 3: Η Δοκιμασία των Διδύμων

 

- Michael Moorcock: Κόρουμ 3: Ο Βασιλιάς των Σπαθιών.

 

Με ένα εκπτωτικό κουπόνι των 3,50 ευρώ που είχα από προηγούμενη αγορά μου κόστισαν όλα μαζί 61,50 ευρώ. Πολύ καλή τιμή που βγήκε ύστερα από έρευνα αγοράς. Πήγα σε εφτά- οχτώ βιβλιοπωλεία σε όλο το κέντρο και σημείωνα τιμές και τίτλους στο κινητό μου για να βρω τα πιο φθηνά. Έρευνα αγοράς λοιπόν σε ότι και αν κάνετε παιδιά, χρειάζεται πραγματικά.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία απο το bookdepository (χρυσό το έχω κάνει) το Elantris του Brandon Sanderson.

 

Να ευχαριστήσω την αγαπητή Naroualis για την γνώμη της για το εν λόγο βιβλίο. (Αν παει καλά θα παρω και την τριλογία Mistborn που είναι στα 15 ευρώ στο BD)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία απο το bookdepository (χρυσό το έχω κάνει) το Elantris του Brandon Sanderson.

 

Να ευχαριστήσω την αγαπητή Naroualis για την γνώμη της για το εν λόγο βιβλίο. (Αν παει καλά θα παρω και την τριλογία Mistborn που είναι στα 15 ευρώ στο BD)

 

Τουζούρ α βότρ σερβίς, καλέ μου κύριε. friends.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στην Πολιτεία με σκοπό να αγοράσω 3 βιβλία για δώρα σε 3 ανθρώπους.

 

Κοιταζα απο δω. Κοιταζα απο κει. Δεν αντεξα ρε αδερφε!!!!!!!!!

Γιατί να παρουν οι άλλοι δώρο βιβλίο και όχι εγω....... Δεν μπορώ. Θα παρω βιβλίο ακόμα και με 4 ευρώ.

 

 

Τελικά πήρα τα Χαστουκόψαρα του Χριστίδη στα 11 ευρώ.

 

Ναι ναι ναι......ηρεμησα τωρα. Νομιζω οτι μεχρι το πρωί αντε το πολύ αυριο θα το εχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το στοιχειωμα του Matheson με 4ευρώ. Είναι καλό βιβλίο?

 

καλα κανένας δεν το έχει διαβάσει να μου πει μια γνώμη????

 

Τα χαστουκόψαρα ειναι φοβερό βιβλίο, πολύ γέλιο!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το στοιχειωμα του Matheson με 4ευρώ. Είναι καλό βιβλίο?

 

καλα κανένας δεν το έχει διαβάσει να μου πει μια γνώμη????

 

 

Γνώμες για το βιβλίο υπάρχουν εδώ

Link to comment
Share on other sites

Η BlackCatGirl μου δώρισε το ''Η Κραυγή του Θανάτου'' της Αγκάθα Κρίστι και την ταινία ''Το Ολοκαύτωμα των Κανιβάλλων'', την ευχαριστώ πολύ και για τα δύο :drinks: Το βιβλίο δεν ξέρω πότε θα το διαβάσω, αλλά την ταινία θα την δω από βδομάδα μ' έναν ανυποψίαστο φίλο μου :devil2:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πήρα δώρο για τη γιορτή μου αυτό: nikopol trilogy enki bilal από την κοπέλα μου. Το έψαχνα πολλά χρόνια αλλά ήταν εξαντλημένο παντού και υπήρχε διαθέσιμο μονάχα στα γαλλικά, γλώσσα που δεν κατέχω. Είχα παραιτηθεί και ξαφνικά το είδα μπροστά μου. Το πως τα κατάφερε είναι απορίας άξιον.(Η έκδοση είναι η Αμερικάνικη και έχει έρθει από εκεί, κάνοντας ένα ομηρικό ταξίδι.) Hardcover και collecto's εν τω μεταξύ. Πραγματικά αν δε βρίσκετε κάτι διαθέσιμο on-line στο amazon ή γενικά, μη παραιτηθείτε, υπάρχουν τρόποι....

 

Και αναρωτιέμαι, την έχει διαβάσει κανένας άλλος τη σειρά; Μεταποκαλυπτικά κόμικ, στο βρώμικο παρίσι και λονδίνο του 2030something, με φασιστικές κυβερνήσεις και αιγύπτιους θεούς, και πόλεις γεμάτες μεταλλαγμένους εξωγήινους....Και απίθανο σχέδιο....

Link to comment
Share on other sites

Με τη δωροεπιταγή που έχω, παρήγγειλα το "Φάε τον γείτονά σου" των Diehl & Donnelly και το "Νεκρή σαιζόν" του Ketchum.laugh.gif

Ανυπομονώ να τα πάρω στα χέρια μου, αν και με περιμένουν πολλά αδιάβαστα στο ράφι.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω βοήθεια από τους ειδήμονες του φόρουμ! Ψάχνω το Σπίτι από Φύλλα, του Ντανιελεφσκι, εκδ Πόλις, 2005. Δυστυχώς είναι εξαντλημένο. Καμμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω βοήθεια από τους ειδήμονες του φόρουμ! Ψάχνω το Σπίτι από Φύλλα, του Ντανιελεφσκι, εκδ Πόλις, 2005. Δυστυχώς είναι εξαντλημένο. Καμμία ιδέα;

Υπάρχει ένα αντίτυπο στη βιβλιοθήκη της αδερφής μου και εκλεκτό μέλος του φόρουμ προσπαθεί να με ωθήσει στην παρανομία για να το αποκτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω αυτό ψάχνω. Οπότε αν βρεθεί ένα μόνο αντίτυπο θα γίνει μονομαχία αλά Φαρ Ουέστ (ή Star Wars starwars.gif ) και όποιος επιζήσει θα το πάρει! laugh.gif Ήθελα να ήξερα πως εξαντλήθηκε ένα τέτοιο βιβλίο. Και αφού εξαντλήθηκε, δηλαδή πούλησε καλά, γιατί δεν έγινε κάποια ανατύπωση; Πρέπει να είναι έπος το βιβλίο.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..