Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Οι μπάζες των τελευταίων εβδομάδων:

.....

Naradel: Η μάχη της Σκιάς και τα αρχαία μυστικά - Angela G. Pitlinger

Μάγοι και μαγεία στην Αρχαιότητα - Matthew W. Dickie

.....

 

Λίγα περισσότερα στοιχεία, Μιχάλη; Εκδόσεις, τιμή, κλπ; Ειδικά για το "Μάγοι και μαγεία στην Αρχαιότητα";

Το πρώτο είναι φρεσκαδούρα Ελληνικό επικό φάνταζυ που πήραμε ομαδικώς οι σουφουφίτες χθες στην έκθεση βιβλίου. Η Ναρουάλις έχει ήδη εθελοντιστεί για παρουσίαση μόλις το τελειώσει και, δεδομένου ότι είναι μόλις 455 έχω αρχίσει να ανησυχώ. 18 Ευρώ από τις εκδόσεις Χατζηλάκος.

 

Το δεύτερο είναι παλιό από εκδόσεις Αρχέτυπο, το δίνουν 2€ στο περίπτερό τους στην έκθεση.

 

Ευχαριστώ, Μιχάλη. Να πάρει. Το δεύτερο θα το ήθελα πολύ. Ειδικά για 2 Ευρώ μόνο!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Μιχάλη. Να πάρει. Το δεύτερο θα το ήθελα πολύ. Ειδικά για 2 Ευρώ μόνο!

Ε, πήγαινε στην έκθεση στο Ζάπειο, είχαν ακόμα στοκ και έχουν βγάλει τα βιβλία σε χαμηλές τιμές, νομίζω από 2 μέχρι 10 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Μιχάλη. Να πάρει. Το δεύτερο θα το ήθελα πολύ. Ειδικά για 2 Ευρώ μόνο!

Ε, πήγαινε στην έκθεση στο Ζάπειο, είχαν ακόμα στοκ και έχουν βγάλει τα βιβλία σε χαμηλές τιμές, νομίζω από 2 μέχρι 10 ευρώ.

 

 

Έχουν και το Λάνκμαρ του Λέιμπερ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, Μιχάλη. Να πάρει. Το δεύτερο θα το ήθελα πολύ. Ειδικά για 2 Ευρώ μόνο!

Ε, πήγαινε στην έκθεση στο Ζάπειο, είχαν ακόμα στοκ και έχουν βγάλει τα βιβλία σε χαμηλές τιμές, νομίζω από 2 μέχρι 10 ευρώ.

 

 

Έχουν και το Λάνκμαρ του Λέιμπερ;

Δεν το έψαξα, αλλά αμφιβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

Ξετρελάθηκα σήμερα με αυτά που βρήκα:

 

01. Κλίφορντ Σίμακ - Η Επιλογή των Θεών(εκδόσεις Ωρόρα). 2,50 ευρώ. Κλασικό έργο.

02. Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ - Ένας Ιδιωτικός Κόσμος(εκδόσεις Ωρόρα). 2 ευρώ. Το τρίτο μέρος της τριλογίας, έχω ήδη το πρώτο, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το δεύτερο;

03. Τζον Κρίστοφερ - Η Λίμνη της Φωτιάς(εκδόσεις Βίβα). Το τρίτο μέρος μιας τριλογίας. 0,50 ευρώ. Εξαιρετικά σπάνια βιβλία, άντε να βρω τα άλλα δυο...

04. Τζορτζ Ίνγκλαντ - Οι πρωτόπλαστοι της Μάντισον Σκουέαρ(εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ. Εκτός της ιστορίας του Ίνγκλαντ, το βιβλίο περιέχει και τα εξής διηγήματα: Ρέι Μπράντμπερι - Λάζαρε, δεύρω έξω, Φρέντρικ Μπράουν - Αρένα, Κλίφορντ Σίμακ - Κέντρο Συνωστισμού.

05. Τζον Γουίνταμ - Εξόριστοι στον Άσπερο(εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ. Το βιβλίο εκτός της ιστορίας του Γουίνταμ, περιέχει: Μάρεϊ Λάινστερ - Ο Τυφλοπόντικας Πειρατής, και Τζακ Ουίλιαμσον - Η Εποχή της Σελήνης.

06. Ανθολογία επιστημονικής φαντασίας(εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ. Περιέχει τις εξής πέντε ιστορίες: Ντον Στούαρτ - Ο Μανδύας του Εζίρ, Λέστερ Ντελ Ρέι - Η Ωραία Ελένη, Μάρεϊ Λάινστερ - Η Πρώτη Επαφή, Λιούις Πάτζετ - Ήταν λιγνάθλια πολύ, Θήοντορ Στέρτζον - Ο Θεός του Μικρόκοσμου.

07. Τομ Βάλενταϊν - Το Μυστήριο της Μεγάλης Πυραμίδας(εκδόσεις Ωρόρα). 2 ευρώ.

08. Ίαν Φλέμινγκ - Τα διαμάντια είναι αιώνια(εκδόσεις Ευρώπη). 1,50 ευρώ

09. Ίαν Φλέμινγκ - Άκρως απόρρητον(εκδόσεις Λυχνάρι). 2 ευρώ.

10. Ίαν Φλέμινγκ - Ζούμε δυο φορές μονάχα(εκδόσεις Λυχνάρι). 1 ευρώ.

11. Ίαν Φλέμινγκ - Ναρκωτικά στην Βενετία(εκδόσεις Σκίουρος). 1 ευρώ.

12. Ίαν Φλέμινγκ - Μάτια που κρύβουν θάνατο(εκδόσεις Σκίουρος). 1,50 ευρώ.

Πλέον έχω 11 βιβλία του Τζέιμς Μποντ!! Με συνολικό κόστος, περίπου 21 ευρώ!

13. Άλιστερ Μακλίν - Σατανικό όπλο(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

14. Άλιστερ Μακλίν - Το τελευταίο σύνορο(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

15. Άλιστερ Μακλίν - Πολικό Σταθμός "Ζήμπρα"(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

16. Άλιστερ Μακλίν - Δύναμη κρούσης 10 από το Ναβαρόνε(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

Στη συλλογή μου έχω 10 βιβλία του Άλιστερ Μακλίν, με συνολικό κόστος περίπου 11 ευρώ!

17. Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ - Η Χιονοστιβάδα(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

18. Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ - Με το πρόσωπο ενός άλλου(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

Ευτυχώς βρήκα άλλα δυο βιβλία αυτού του συγγραφέα, μιας και τα τέσσερα που είχα ήδη είναι όλα διαβασμένα, και θα είχα κάποια στέρηση όσο να'ναι... Ας μην του βάζω πάνω από 8/10, ο Μπάγκλεϊ προσφέρει διασκέδαση.

19. Λεν Ντέιτον - Αποστολή: Βερολίνο(εκδόσεις Τριάς). 1,50 ευρώ. Εξαιρετικό βιβλίο, κλασικό στο είδος του, έχει γίνει και ταινία με τον Μάικλ Κέιν. Από Ντέιτον έχω την Πόλη του Χρυσού και την Τριλογία(Αγκίστρι, Πετονιά, Βαρίδι). Είμαι σίγουρος ότι θα μου αρέσει ο συγγραφέας.

20. Τζέιμς Λι Μπερκ - Κυνηγώντας το παρελθόν(εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα). 2 ευρώ.

21. Αγκάθα Κρίστι - Οι 4 μεγάλοι(εκδόσεις Έψιλον). 1,50 ευρώ.

22. Τζέιμς Μπράσελ - Ο Στραγγαλιστής της Βοστώνης(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

23. Λι Τσάιλντ - Κλοιός θανάτου(εκδόσεις Bell). 2 ευρώ. Το πρώτο βιβλίο με ήρωα τον Τζακ Ρίτσερ!

24. Μάρτιν Κρουζ Σμιθ - Πολικός Αστέρας(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

25. Ντέιβιντ Μόρελ - Έκτακτα μέτρα(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ. Έψαχνα μανιωδώς κάποια από τα βιβλία του που δεν έχω στη συλλογή μου, και βρήκα ένα! Τυχερός ήμουν.

26. Λουίς Λαμούρ - Μια σφαίρα με τ'όνομά σου(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1,50 ευρώ. Κλασικό γουέστερν.

27. Ρόμπερτ Γκρέιβς - Αποχαιρετισμός σε όλα αυτά(εκδόσεις Κάκτος). 5 ευρώ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Και μάλλον τελευταίο ποστ μου εδώ για τον επόμενο καιρό, αλλά μου ήρθε επιτέλους από τα μεταχειρισμένα του amazon το The Power του Ian Watson (πρόταση του Count Baltar) που το πήρα στην καταπληκτική τιμή της 0.01 λίρας (+4 λίρες τα μεταφορικά).

 

Τώρα ξανά βιβλίο μόλις πετύχω το Snowcrash σε τιμή λίρας ή κάτω και που να έρχεται Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Ξετρελάθηκα σήμερα με αυτά που βρήκα:

 

01. Κλίφορντ Σίμακ - Η Επιλογή των Θεών(εκδόσεις Ωρόρα). 2,50 ευρώ. Κλασικό έργο.

02. Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ - Ένας Ιδιωτικός Κόσμος(εκδόσεις Ωρόρα). 2 ευρώ. Το τρίτο μέρος της τριλογίας, έχω ήδη το πρώτο, ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το δεύτερο;

03. Τζον Κρίστοφερ - Η Λίμνη της Φωτιάς(εκδόσεις Βίβα). Το τρίτο μέρος μιας τριλογίας. 0,50 ευρώ. Εξαιρετικά σπάνια βιβλία, άντε να βρω τα άλλα δυο...

04. Τζορτζ Ίνγκλαντ - Οι πρωτόπλαστοι της Μάντισον Σκουέαρ(εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ.

05. Τζον Γουίνταμ - Εξόριστοι στον Άσπερο(εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ. Το βιβλίο εκτός της ιστορίας του Γουίνταμ, περιέχει: Μάρεϊ Λάινστερ - Ο Τυφλοπόντικας Πειρατής, και Τζακ Ουίλιαμσον - Η Εποχή της Σελήνης.

06. Ανθολογία επιστημονικής φαντασίας(εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ. Περιέχει τις εξής πέντε ιστορίες: Ντον Στούαρτ - Ο Μανδύας του Εζίρ, Λέστερ Ντελ Ρέι - Η Ωραία Ελένη, Μάρεϊ Λάινστερ - Η Πρώτη Επαφή, Λιούις Πάτζετ - Ήταν λιγνάθλια πολύ, Θήοντορ Στέρτζον - Ο Θεός του Μικρόκοσμου.

07. Τομ Βάλενταϊν - Το Μυστήριο της Μεγάλης Πυραμίδας(εκδόσεις Ωρόρα). 2 ευρώ.

08. Ίαν Φλέμινγκ - Τα διαμάντια είναι αιώνια(εκδόσεις Ευρώπη). 1,50 ευρώ

09. Ίαν Φλέμινγκ - Άκρως απόρρητον(εκδόσεις Λυχνάρι). 2 ευρώ.

10. Ίαν Φλέμινγκ - Ζούμε δυο φορές μονάχα(εκδόσεις Λυχνάρι). 1 ευρώ.

11. Ίαν Φλέμινγκ - Ναρκωτικά στην Βενετία(εκδόσεις Σκίουρος). 1 ευρώ.

12. Ίαν Φλέμινγκ - Μάτια που κρύβουν θάνατο(εκδόσεις Σκίουρος). 1,50 ευρώ.

Πλέον έχω 11 βιβλία του Τζέιμς Μποντ!! Με συνολικό κόστος, περίπου 21 ευρώ!

13. Άλιστερ Μακλίν - Σατανικό όπλο(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

14. Άλιστερ Μακλίν - Το τελευταίο σύνορο(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

15. Άλιστερ Μακλίν - Πολικό Σταθμός "Ζήμπρα"(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

16. Άλιστερ Μακλίν - Δύναμη κρούσης 10 από το Ναβαρόνε(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

Στη συλλογή μου έχω 10 βιβλία του Άλιστερ Μακλίν, με συνολικό κόστος περίπου 11 ευρώ!

17. Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ - Η Χιονοστιβάδα(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

18. Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ - Με το πρόσωπο ενός άλλου(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

Ευτυχώς βρήκα άλλα δυο βιβλία αυτού του συγγραφέα, μιας και τα τέσσερα που είχα ήδη είναι όλα διαβασμένα, και θα είχα κάποια στέρηση όσο να'ναι... Ας μην του βάζω πάνω από 8/10, ο Μπάγκλεϊ προσφέρει διασκέδαση.

19. Λεν Ντέιτον - Αποστολή: Βερολίνο(εκδόσεις Τριάς). 1,50 ευρώ. Εξαιρετικό βιβλίο, κλασικό στο είδος του, έχει γίνει και ταινία με τον Μάικλ Κέιν. Από Ντέιτον έχω την Πόλη του Χρυσού και την Τριλογία(Αγκίστρι, Πετονιά, Βαρίδι). Είμαι σίγουρος ότι θα μου αρέσει ο συγγραφέας.

20. Τζέιμς Λι Μπερκ - Κυνηγώντας το παρελθόν(εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα). 2 ευρώ.

21. Αγκάθα Κρίστι - Οι 4 μεγάλοι(εκδόσεις Έψιλον). 1,50 ευρώ.

22. Τζέιμς Μπράσελ - Ο Στραγγαλιστής της Βοστώνης(εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

23. Λι Τσάιλντ - Κλοιός θανάτου(εκδόσεις Bell). 2 ευρώ. Το πρώτο βιβλίο με ήρωα τον Τζακ Ρίτσερ!

24. Μάρτιν Κρουζ Σμιθ - Πολικός Αστέρας(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

25. Ντέιβιντ Μόρελ - Έκτακτα μέτρα(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ. Έψαχνα μανιωδώς κάποια από τα βιβλία του που δεν έχω στη συλλογή μου, και βρήκα ένα! Τυχερός ήμουν.

26. Λουίς Λαμούρ - Μια σφαίρα με τ'όνομά σου(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1,50 ευρώ. Κλασικό γουέστερν.

27. Ρόμπερτ Γκρέιβς - Αποχαιρετισμός σε όλα αυτά(εκδόσεις Κάκτος). 5 ευρώ.

 

Υποθέτοντας ότι όλα αυτά τα βρήκες στο Μοναστηράκι και στα άλλα παλαιοβιβλιοπωλεία που έχουμε αναφερθεί κατά καιρούς, δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα. Πως στην ευχή καταφέρνεις και τα βρίσκεις όλα αυτά. Για να υπάρχουν τα σπάνια βιβλία στα παλαιοβιβλιοπωλεία και να τα βρίσκουμε και να τα αγοράζουμε, πρέπει κάποιος να πάει και να τα αφήσει εκεί, σωστά; Αυτό που θέλω να πω είναι το ότι δεν ξέρω κατά πόσο οι παλαιοβιβλιοπώλεις έτσι όπως έχουν τα πράγματα, είναι πλέον διατεθειμένοι να δέχονται βιβλία για ανταλλαγή, αντί για χρήματα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά προ τριετίας που είχα βρεθεί Μοναστηράκι έναν πελάτη που είχε πάει βιβλία να πουλήσει, και ο μαγαζάτορας του αρνήθηκε. Εννοείται ότι χαίρομαι για όλες αυτές τις φοβερές και τρομερές ανακαλύψεις σου, αλλά συγχρόνως μου κάνει και εντύπωση. Τέλος αν δεν βρεις τις ''Πύλες της Δημιουργίας'' του Φάρμερ, διατίθενται προς δανεισμό για φωτοτυπίες αν ενδιαφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραπάνω τα πήρα από Μοναστηράκι, ναι. Αυτά τα ΒΙΠΕΡ, τα Bell, και γενικά όλα τα βιβλία σε pocket μέγεθος πρέπει να τα έχουν χρόνια οι μαγαζάτορες εκεί. Εγώ πάντως βλέπω κατά καιρούς ανθρώπους να φέρνουν σακούλες με βιβλία, και είτε να παίρνουν άλλα βιβλία με μεγαλύτερη έκπτωση, είτε να παίρνουν κανά πεντάευρο ή δεκάευρο, ανάλογα, είτε να παίρνουν άλλα βιβλία ίδιας αξίας δωρεάν(ανταλλαγή δηλαδή). Αυτό έκανα και 'γω μια φορά, πήγα κάποια βιβλία, πήρα καμιά δεκαπενταριά και μου έκαναν 50% έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Τυχεροί είστε εσείς οι Αθηναίοι που έχετε όλα αυτά τα μαγαζιά στα πόδια σας. Εγώ πήγα μία φορά σ' ένα μαγαζί εδώ στην Θεσσαλονίκη. Μάλιστα δεν ήταν βιβλιοπωλείο αλλά... παιχνιδάδικο. Σχεδόν σαν δύο σπίτια μαζί σ' έκταση. Άφησα γύρω στα 50- 60 βιβλία για να πάρω με το ζόρι πέντε, με ξέσκισε ο π#$%&ς. Θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να κατέβω κάτω και να τα πάρω όλα σβάρνα. Έτσι για να ''πάρω το άιμα μου πίσω'' ;-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τυχεροί είστε εσείς οι Αθηναίοι που έχετε όλα αυτά τα μαγαζιά στα πόδια σας. Εγώ πήγα μία φορά σ' ένα μαγαζί εδώ στην Θεσσαλονίκη. Μάλιστα δεν ήταν βιβλιοπωλείο αλλά... παιχνιδάδικο. Σχεδόν σαν δύο σπίτια μαζί σ' έκταση. Άφησα γύρω στα 50- 60 βιβλία για να πάρω με το ζόρι πέντε, με ξέσκισε ο π#$%&ς. Θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να κατέβω κάτω και να τα πάρω όλα σβάρνα. Έτσι για να ''πάρω το άιμα μου πίσω'' ;-)

Σκέψου ότι χθες άφησα (σε σχεδόν άριστη κατάσταση)

Από Masterton:

Το Μανιτού

Ο Παρίας

Τραύμα

Aπό Greg Bear:

Η μουσική του Αίματος

Από Laurell K. Hammilton:

Ένοχες Απολαύσεις

Το Γελαστό πτώμα

Από Μ. Αντωνόπουλο:

Στις πηγές του χρόνου.

Από G. Harrison:

Light

Από R.E. Feist

Silverthorn (σε μέτρια κατάσταση αυτό)

και σίγουρα ξεχνάω κάποιο βιβλίο.

 

ως ανταλλαγή για 15€, όσο δηλαδή θα έκανε καινούριο κάποιο από τα Ελληνικά (τα οποία θα πουλήσει κάπου 4-6 ευρώ εκτός κι αν κάποιο από αυτά έχει εξαντληθεί οπότε θα το κοπανίσει μεταξύ 7-15 Ευρώ όπως πχ ο Κάμπελ που βρήκα στα 7 ή Η Νεραϊδα των Δοντιών σε πρώτη έκδοση με 12€). Όταν σκέφτομαι ότι Ουαλία η ανταλλαγή πήγαινε σταθερά 2-1 (σε παρόμοιας αξίας βιβλία) η Ελλάδα δε συμφέρει για ανταλλαγές.

Τα βίπερ και τα Μπελ τα παίρνουν σχεδόν τσάμπα είτε από πελάτες είτε από στοκ που έχουν μείνει και τα πουλάνε πολύ φτηνά. Και η τυχερή μέρα του παλαιοβιβλιοπώλη είναι τα House Clearings,όταν δηλαδή βιβλιόφιλος αποδημήσει και κάποιος αποφασίζει να πουλήσειτα βιβλία του, όπου ο παλαιοβιβλιοπώλης μπορεί να βρει διαμάντια. Πέρσυ είχα δει Ουαλό ιδιοκτήτη comic store να πληρώνει 80 λίρες για 200+ τεύχη, κάποιο από τα οποία άξιζε κάπου 50 λίρες μόνο του (The Crow #1 πρώτη έκδοση αν σας λέει κάτι)

Link to comment
Share on other sites

Τυχεροί είστε εσείς οι Αθηναίοι που έχετε όλα αυτά τα μαγαζιά στα πόδια σας. Εγώ πήγα μία φορά σ' ένα μαγαζί εδώ στην Θεσσαλονίκη. Μάλιστα δεν ήταν βιβλιοπωλείο αλλά... παιχνιδάδικο. Σχεδόν σαν δύο σπίτια μαζί σ' έκταση. Άφησα γύρω στα 50- 60 βιβλία για να πάρω με το ζόρι πέντε, με ξέσκισε ο π#$%&ς. Θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να κατέβω κάτω και να τα πάρω όλα σβάρνα. Έτσι για να ''πάρω το άιμα μου πίσω'' ;-)

Σκέψου ότι χθες άφησα (σε σχεδόν άριστη κατάσταση)

Από Masterton:

Το Μανιτού

Ο Παρίας

Τραύμα

Aπό Greg Bear:

Η μουσική του Αίματος

Από Laurell K. Hammilton:

Ένοχες Απολαύσεις

Το Γελαστό πτώμα

Από Μ. Αντωνόπουλο:

Στις πηγές του χρόνου.

Από G. Harrison:

Light

Από R.E. Feist

Silverthorn (σε μέτρια κατάσταση αυτό)

και σίγουρα ξεχνάω κάποιο βιβλίο.

 

ως ανταλλαγή για 15€, όσο δηλαδή θα έκανε καινούριο κάποιο από τα Ελληνικά (τα οποία θα πουλήσει κάπου 4-6 ευρώ εκτός κι αν κάποιο από αυτά έχει εξαντληθεί οπότε θα το κοπανίσει μεταξύ 7-15 Ευρώ όπως πχ ο Κάμπελ που βρήκα στα 7 ή Η Νεραϊδα των Δοντιών σε πρώτη έκδοση με 12€). Όταν σκέφτομαι ότι Ουαλία η ανταλλαγή πήγαινε σταθερά 2-1 (σε παρόμοιας αξίας βιβλία) η Ελλάδα δε συμφέρει για ανταλλαγές.

Τα βίπερ και τα Μπελ τα παίρνουν σχεδόν τσάμπα είτε από πελάτες είτε από στοκ που έχουν μείνει και τα πουλάνε πολύ φτηνά. Και η τυχερή μέρα του παλαιοβιβλιοπώλη είναι τα House Clearings,όταν δηλαδή βιβλιόφιλος αποδημήσει και κάποιος αποφασίζει να πουλήσειτα βιβλία του, όπου ο παλαιοβιβλιοπώλης μπορεί να βρει διαμάντια. Πέρσυ είχα δει Ουαλό ιδιοκτήτη comic store να πληρώνει 80 λίρες για 200+ τεύχη, κάποιο από τα οποία άξιζε κάπου 50 λίρες μόνο του (The Crow #1 πρώτη έκδοση αν σας λέει κάτι)

 

Στα λόγια μου έρχεσαι. Άφησες όλα αυτά που ξεπερνάνε τα 100 ευρώ, μόλις για 15. Πάλι καλά που τα δέχτηκε να λες γιατί αλλιώς δεν θα ήξερες τι να τα κάνεις. Ναι, με τα Bell σαφώς και είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Εκεί που είχα πάει θυμάμαι ότι είχα δει τόνους από αυτά σε εξευτελιστικές τιμές. On topic λέω να χτυπήσω κάναν Bradbury μέσα στις επόμενες μέρες, μάλλον τα Χρονικά του Άρη.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κάποια βιβλία που δε ήθελα, και πήρα κάποια που ήθελα:

 

01. Τζον Κρίστοφερ - Η Πόλη του Χρυσού και του Μολύβδου(εκδόσεις Βίβα). 1 ευρώ. Προχθές βρήκα το τρίτο μέρος, και σήμερα βρήκα το δεύτερο μέρος της τριλογίας. Το πρώτο μου μένει τώρα...

02. Α. Ε. Βαν Βογκτ - Ο Υπερνούς(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

03. Α. Ε. Βαν Βογκτ - Κυνηγώντας τους Σλαν(εκδόσεις Λυχνάρι). 1 ευρώ.

04. Άρθουρ Τοφτ - Κάτω από τα Τείχη(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

05. Άμπρααμ Μέριτ - Η Λίμνη του Φεγγαριού(εκδόσεις Λυχνάρι). 1 ευρώ. Κλασικό!

06. Ισαάκ Ασίμοφ - Στην τροχιά της τρέλας(εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ.

07. Κλάιβ Λιούις - Αντιπρόσωπος από τη Γη(εκδόσεις Λυχνάρι). 0,75 ευρώ. Το πρώτο βιβλίο της σειράς επιστημονικής φαντασίας των εκδόσεων Λυχνάρι! Δεν ήξερα καν ότι το βιβλίο ήταν τόσο πολυδιαβασμένο και γνωστό έξω!

08. Άμπρααμ Μέριτ - Το Καράβι της Αστάρτης(εκδόσεις Λυχνάρι). 0,75 ευρώ.

09. Κιμ Στάνλεϊ Ρόμπινσον - Η Χρυσή Ακτή(εκδόσεις Οξύ). 5,50 ευρώ. Το έψαχνα πάρα πολύ καιρό, και το βρήκα σε μέτρια κατάσταση.

10. Τόμας Λουκ - Φοβία(εκδόσεις Σίμωσι). 2 ευρώ.

11. Ρόμπιν Κουκ - Κώμα(εκδόσεις Σίμωσι). 2 ευρώ.

12. Γουίλιαμ Γκόλντμαν - Σατανικός Μάγος(εκδόσεις Σίμωσι). 2 ευρώ.

13. Μάικλ Κράιτον - Ο Τελευταίος Σταθμός(εκδόσεις Πόλις). 4,50 ευρώ.

14. Τζ. Ρόζενμπεργκ - Έμπορος Θανάτου: Ξεκαθάρισμα στο Μανχάταν(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ. Παλπ.

15. Τζ. Ρόζενμπεργκ - Έμπορος Θανάτου: Επιδρομή των Βιοκλαδικών(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ. Παλπ.

16. Εντ Μακμπέιν - Τα Λύτρα(εκδόσεις Bell). 0,50 ευρώ.

17. Ρούφους Κινγκ - Η απόδειξη είναι στο βυθό(εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ.

18. Τζον Κρήζυ - Χωρίς επιστροφή(εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ.

19. Τζον Κρήζυ - Απόδραση(εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ.

20. Τζον Μακντόναλντ - Το Ακρωτήρι του Φόβου(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

21. Λέσλι Τσάρτερις - Ο Άγιος στη Νέα Υόρκη(εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ.

22. Αγκάθα Κρίστι - Ένα πτώμα στη βιβλιοιήκη(εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ.

23. Αγκάθα Κρίστι - Η υπογραφή του δολοφόνου(εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ.

24. Αγκάθα Κρίστι - Το κυνήγι των κατασκόπων(εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ.

25. Μίκι Σπιλέιν - Επιχείρηση "Πλάτων"(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

26. Τζον Ντίκσον Καρ - Το τελευταίο έγκλημα(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

27. Τζον Λε καρέ - Το παιχνίδι μας(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

28. Τζον Μακντόναλντ - Κυνηγητό με τον θάνατο(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

29. Ντέιν Χάρτμαν - Σκοτεινή υπόθεση(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

30. Ρος Μακντόναλντ - Το ρίγος(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

31. Τζέιμς Τσέιζ - Φέρετρο από το Χονγκ Κονγκ(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.

32. Σιέβαλ/Βαλεέ - Ροζάννα(εκδόσεις Γράμματα). 3 ευρώ.

33. Κλάιβ Κάσλερ - Η ανακάλυψη της Ατλαντίδας(εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα). 7 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

01. Περικλής Μποζινάκης - Απόκρημνος Χρόνος(εκδόσεις Ars Nocturna). 6 ευρώ.

02. Συλλογικό - Οι στάχτες της ψυχής μας(εκδόσεις Οξύ). 5 ευρώ.

03. Άντριου Βακς - Στρέγκα(εκδόσεις Λιβάνη). 3 ευρώ.

04. Κινγκ, Μπράντμπερι, Μπάρκερ, Κάμπελ - Σκοτεινά οράματα(εκδόσεις Επιλογή). 4 ευρώ. Διηγήματα τρόμου.

05. Σίμονς, Μόρελ, Κλάιν, Κόιν - Σκοτεινά οράματα 2(εκδόσεις Επιλογή). 4 ευρώ. Διηγήματα τρόμου.

06. Len Deighton - SS-GB(εκδόσεις Triad). 1 ευρώ. Το κλασικό what if ιστορικό/κατασκοπευτικό μυθιστόρημα. Αγγλική έκδοση του 1979.

07. Άλιστερ Μακλίν - Σαντορίνη(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

08. Άλιστερ Μακλίν - Το Νησί της Αρκούδας(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

09. Φρέντερικ Φορσάιθ - Το μανιφέστο του θανάτου(εκδόσεις Πατάκη). 2 ευρώ.

10. Τζόζεφ Φάιντερ - Ώρα μηδέν(εκδόσεις Ωκεανίδα). 1 ευρώ.

11. Τζον Μακντόναλντ - Η χαμένη κληρονομιά(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

12. Λουίς Λαμούρ - Στο ρέμα της κρεμασμένης γυναίκας(εκδόσεις Λιβάνη). 3 ευρώ.

13. Λουίς Λαμούρ - Το μονοπάτι του μίσους(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

14. Λουίς Λαμούρ - Η μοίρα των παρανόμων(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

15. Λουίς Λαμούρ - Τάκερ(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

16. Λουίς Λαμούρ - Άγριοι σαν τον άνεμο(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

17. Λουίς Λαμούρ - Ο Σιδερένιος Μάρσαλ(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

18. Λουίς Λαμούρ - Η τελευταία σφαίρα(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

01. Χάρι Χάρισον - Μπιλ, ο ήρωας του Γαλαξία(εκδόσεις Μέδουσα). 1 ευρώ. Το έψαχνα τόσο πολύ καιρό... Κλασικό ανάγνωσμα επιστημονικής φαντασίας.

02. Ντέιβιντ Μπαλντάτσι - Ο Έκτος άνθρωπος(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ Anubis). 3 ευρώ. Ολοκαίνουργια έκδοση(2011)! Trillian γιατί δεν μας είπες τίποτα για τα βιβλία περιπτέρου των εκδόσεων Anubislaugh.gif; Είδα ότι έχουν βγει και δυο βιβλία του Τζακ Χίγκινς.

03. Άλιστερ Μακλίν - Τα Κανόνια του Ναβαρόνε(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ. Επιτέλους!

04. Άλιστερ Μακλίν - Νύχτα χωρίς τέλος(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ.

Τώρα μου λείπουν τα εξής βιβλία από Άλιστερ Μακλίν: Όπου τολμούν οι αετοί(Where Eagles Dare, No 1378), Το Τσίρκο(Circus, No 1386), Νότια της Ιάβας(South by Java Head, No 1426), Το πλοίο του θανάτου(The Golden Rendezvous, No 1151), Καραβάνι για το Βακκαρές(Caravan to Vaccares, No 784), Η κούρσα του θανάτου(The Wat to Dusty Death, No 817). Που να τα βρω;

05. Τζέιμς Τσέιζ - Όχι ορχιδέες για τη Μις Μπλάντις(εκδόσεις Λιβάνη). 2 ευρώ.

06. Κάθριν Νέβιλ - Οχτώ(εκδόσεις Λιβάνη). 8 ευρώ.

07. Ρέιμοντ Τσάντλερ - Η κυρία της λίμνης(εκδόσεις Οδυσσέας). 1 ευρώ.

08. Στιούαρτ Νέβιλ - Τα Φαντάσματα του Μπέλφαστ(εκδόσεις Μεταίχμιο). 6 ευρώ. Ολοκαίνουργια έκδοση(2010), και πανάκριβη στα βιβλιοπωλεία... Το πρώτο βιβλίο του συγγραφέα, που έχει δεχτεί πάρα πολλές θετικές κριτικές, και σίγουρα φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον.

09. Γιο Νέσμπο - Ο Κοκκινολαίμης(εκδόσεις Ορφέας). 8 ευρώ. Έχω και το δεύτερο βιβλίο της σειράς, το Νέμεσις, με κόστος 6 ευρώ. Και τα δυο βιβλία, ολοκαίνουργιες εκδόσεις και οι δυο, μόνο 14 ευρώ, αντί για τουλάχιστον 34-35 ευρώ στα βιβλιοπωλεία.

10. Πολ Μακγιούεν - Έλικα θανάτου(εκδόσεις Ψυχογιός). 6 ευρώ. Ολοκαίνουργιο βιβλίο και αυτό, με τόσο χαμηλό κόστος!

Link to comment
Share on other sites

Ντρεπόμουν :bag: :bleh: Χαχα, όχι, απλά δεν σκέφτηκα ότι θα σας ενδιέφερε εδώ :)

 

Ναι, έχουν βγει δύο του Jack Higgins, και τώρα βγαίνει ένα του Brad Thor. (καθώς και δύο Danielle Steel και μία Jackie Collins, αλλά δε νομίζω αυτά να σε ενδιαφέρουν :p)

 

Παρεπιπτόντως, δεν έχω διαβάσει άλλα του Baldacci αλλά το Sixth Man μου άρεσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Μπαλντάτσι μου αρέσει πάρα πολύ, και έχω όλα τα βιβλία του που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά. Το Έκτος άνθρωπος είναι από τα καλά του απ'όσο ξέρω. Αυτό του Brad Thor θα το πάρω σίγουρα, θρίλερ είναι θα μου αρέσει. Και που μπορώ να τα βρω αυτά τα βιβλία; Σε ψιλικατζίδικα και τέτοια; Π.χ. εκεί που πουλάνε εφημερίδες και περιοδικά στην Ομόνοια και γενικά στο κέντρο, θα είναι έτσι; Ή μπορώ να τα βρω και στα βιβλιοπωλεία, π.χ. Πολιτεία κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Περίπτερα και ψιλικατζίδικα σίγουρα. Τώρα αυτό για την Ομόνοια, ομολογώ δεν ξέρω... Πάντως μόνο εκεί, όχι σε βιβλιοπωλεία μέχρι στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, έκανα μια επίσκεψη σε ένα ψιλικατζίδικο στη γειτονιά μου που φέρνει πολλές εφημερίδες και περιοδικά και Bell και Άρλεκιν, και είχε και από τα δικά σας, αλλά μόνο τα δυο πιο καινούργια, το βιβλίο του Baldacci και την Κληρονομιά της Steel. Αν ήξερα για την σειρά, θα έπαιρνα τα προηγούμενα του Higgins, αλλά έδινα σημασία μόνο στα καινούργια Bell που με ενδιέφεραν και ήξερα ότι κυκλοφορούσαν(από το site τους). Που μπορώ να βρω τα παλιότερα; Και κάτι άλλο. Πότε θα κυκλοφορήσει το βιβλίο του Thor(και ποιο είναι αυτό) και αν υπάρχει κάποιο εκδοτικό πρόγραμμα για προσεχείς εκδόσεις ΒΙΠΕΡ Anubis.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοον....

Για τα παλιά, αν δεν τα βρίσκεις σε περίπτερα ή αν δεν μπορούν να τα φέρουν, μπορείς να πάρεις ένα τηλεφωνάκι στο 210 9238672, στο τμήμα κυκλοφορίας, για το πού μπορούν να βρεθούν. Σόρυ, εκεί είναι άλλο τμήμα και δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο :(

 

Ως προς τους τίτλους, τώρα (εξαιρώντας τα αισθηματικά), μέχρι το Δεκέμβρη θα βγουν τα:

 

Brad Thor - The Athena Project

Sidney Sheldon - The Master of the Game

Anne Rice - Interview with the Vampire

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ πολύ. Μπορείς να μου πεις ποια εβδομάδα θα κυκλοφορήσει το βιβλίο του Thor; Αυτήν την Παρασκευή ας πούμε; Γιατί δεν θέλω να το χάσω. Το βιβλίο της Anne Rice μπαίνει στη λίστα μου.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα δηλωσει οτι θα κανω πηρα το

 

Η πολη και η πολη

China Mieville

 

Κυριως για την καλη επιμελεια εκδοσης.^_^

 

 

Σολαρις

Στανισλαβ Λεμ

 

Οκ,παιδες πηρα τη μεταφραση Κακτου.Ελπιζω να μην ειναι τοσο χαλια.:mellow:

 

 

A hymn to battle

John Ringo

 

Ημουν ετοιμος να παρω κατι απο Warhammer40K αλλα το βρηκα πιο φτηνο,με εψησε και το cheesy εξωφυλλο με τη γκομενα κομμαντο...ε,εκρινα απο το εξωφυλλο for once!:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..