Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Αυτές είναι οι τελευταίες μου αγορές μέχρι τον Σεπτέμβρη.

 

 

Μεγαλη μπουκια φαε....κτλ κτλ!Δεν σε βλεπω να κρατιεσαι μεχρι τοτε! :p

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά θα κρατηθώ γιατί δεν θα είμαι Αθήνα, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Αύριο-μεθαύριο φεύγω από Αθήνα, και επειδή ήθελα να αγοράσω ταινίες στο Μοναστηράκι, αγόρασα πάνω από 45 ταινίες, και 6 βιβλία:

 

1. Ουμπέρτο Έκο - Το εκκρεμές του Φουκώ(εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα). 8 ευρώ.

2. Ε. Λ. Ντόκτοροου - Μπίλυ Μπάθγκεϊτ(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

3. Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ - Περιπέτεια στον Ειρηνικό(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

4. Ντέιβιντ Μόρελ - Η Αδελφότητα του Ρόδου(εκδόσεις Bell). Τσάμπα. Το πρώτο μέρος της τριλογίας, έχω και τα άλλα δυο, οπότε είμαι πλήρης. Τσάμπα, γιατί το βιβλίο είναι όχι υπό διάλυση ακριβώς, αλλά κάπως στραπατσαρισμένο. Αλλά ήταν το μοναδικό...

5. Ρόμπερτ Λάντλαμ - Η Συνωμοσία των Στρατηγών(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ. Κλασικό!

6. Διονύσης Παπαδόπουλος - Ο Πλανήτης της εκδίκησης(εκδόσεις Alien). 7 ευρώ. Space opera 700 σελίδων από Έλληνα! Θα δείξει...

 

edit: Δεν κρατήθηκα laugh.gif

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Αύριο-μεθαύριο φεύγω από Αθήνα, και επειδή ήθελα να αγοράσω ταινίες στο Μοναστηράκι, αγόρασα πάνω από 45 ταινίες, και 6 βιβλία:

 

1. Ουμπέρτο Έκο - Το εκκρεμές του Φουκώ(εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα). 8 ευρώ.

2. Ε. Λ. Ντόκτοροου - Μπίλυ Μπάθγκεϊτ(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

3. Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ - Περιπέτεια στον Ειρηνικό(εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

4. Ντέιβιντ Μόρελ - Η Αδελφότητα του Ρόδου(εκδόσεις Bell). Τσάμπα. Το πρώτο μέρος της τριλογίας, έχω και τα άλλα δυο, οπότε είμαι πλήρης. Τσάμπα, γιατί το βιβλίο είναι όχι υπό διάλυση ακριβώς, αλλά κάπως στραπατσαρισμένο. Αλλά ήταν το μοναδικό...

5. Ρόμπερτ Λάντλαμ - Η Συνωμοσία των Στρατηγών(εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ. Κλασικό!

6. Διονύσης Παπαδόπουλος - Ο Πλανήτης της εκδίκησης(εκδόσεις Alien). 7 ευρώ. Space opera 700 σελίδων από Έλληνα! Θα δείξει...

 

edit: Δεν κρατήθηκα laugh.gif

Το εκρεμές μόνο 8?

Link to comment
Share on other sites

πήρα τα:

metro 2033 στην αγγλική έκδοση (14ευρω)που διαβάζω τώρα.

dance with dragons(25 ευρω) το όλο θέμα με το hardback το θεωρώ τέχνασμα.Με περιμένει υπομονετικά στο ράφι να τελειώσω το μετρό 2033

πλατεία λένιν πρωην συντάγματος (19 ευρώ) δυσκολεύτηκα κάπως να το βρω

το post office (9 ευρώ )του μπουκόφσκι

μου έκαναν δώρο το death of bunny monroe στα αγγλικά.

και πήρα για να μαζέψω επιτέλους τη συλλογή το Ελρικ 1 και 2ο βιβλίο.Τα είχα διαβάσει πολύ μικρός από δανειστική βιβλιοθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Tattoman το πήρα μεταχειρισμένο από το Μοναστηράκι. Σε αρκετά καλή κατάσταση, αν και κάπως η ράχη έχει πρόβλημα, αν δεις τα δικά μου διαβασμένα βιβλία, σαν καινούργια είναι, ήθελα να ήξερα γιατί τους βγάζουν τα άντερα μερικοί... αλλά δεν έχω παράπονο.

Asgaroth το Metro 2033 έχει κυκλοφορήσει και στα ελληνικά με την ίδια τιμή και με μετάφραση από τα ρωσικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Μου φαίνεται ο BladeRunner είναι ο αρσενικός Sarah Jessica Parker σε βιβλιοφάγος ... και θέλουν όλοι να βγουν μαζί σου για shopping therapy :lol:...

Link to comment
Share on other sites

metro 2033 στην αγγλική έκδοση (14ευρω)που διαβάζω τώρα.

 

Στην αγγλική έκδοση τόσο ακριβό; Γιατί; Για κοίτα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Tattoman το πήρα μεταχειρισμένο από το Μοναστηράκι. Σε αρκετά καλή κατάσταση, αν και κάπως η ράχη έχει πρόβλημα, αν δεις τα δικά μου διαβασμένα βιβλία, σαν καινούργια είναι, ήθελα να ήξερα γιατί τους βγάζουν τα άντερα μερικοί... αλλά δεν έχω παράπονο. Asgaroth το Metro 2033 έχει κυκλοφορήσει και στα ελληνικά με την ίδια τιμή και με μετάφραση από τα ρωσικά.

 

ναι το είχα υπόψιν μου, αλλά τη μέρα που πήγα στο βιβλιοπωλείο είχε τελειώσει η Ελληνική και δε μου φάνηκε άσχημη η αγγλική.Όσο για την τιμή ναι όντως για αγγλικό και ό,τι να ναι ποιότητας είναι τσιμπημένη.Απλά ξέρετε πως είναι.Ήθελα να το διαβάσω τοτε.

 

Έτσι κι αλλιώς θα το πάρω ξανά στα ελληνικά για να το διαβάσει η αδερφή μου μιας και είναι της αρεσκείας της το στυλ..

Edited by Asgaroth
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ο BladeRunner είναι ο αρσενικός Sarah Jessica Parker σε βιβλιοφάγος ... και θέλουν όλοι να βγουν μαζί σου για shopping therapy :lol:...

Τον Bladerunner τον αναγνώρισα στο παζάρι του Fantasy Shop από τα βιβλία που είχε μαζέψει μπροστά του.

 

Τι έχω πάρει τον τελευταίο καιρό:

  • A Dance With Dragons (12,5 λίρες προπαραγγελία σε Amazon)
  • The Laymon Collection Vol 2: The Woods are Dark/ Out are the lights and other tales. (επίσης από Amazon, ούτε 6 λίρες, αλλά το The Woods are dark είναι στη λογοκριμένη έκδοση του, από την οποία λείπουν 50 σελίδες και, διαβάζοντας, νομίζεις ότι είσαι μαστουρωμένος από τα πολλά κενά. Υπάρχει και μία έκδοση του 2008 με το κείμενο όπως το αποκατάστησε η κόρη του συγγραφέα με βάση τις σημειώσεις που είχε αφήσει)
  • Τhe lives and times of Jerry Cornelius του Michael Moorcock. (Εδώ θα συνεχίσω να γκρινιάζω, αφού ίσως ήταν καλύτερα να ξοδέψω 4 λίρες παραπάνω και να πάρω μεταχειρισμένο το The New Nature of Catastrophe που ΔΕΝ είναι "οι καλύτερες short stories" με τον εν λόγω ήρωα, αλλά ΟΛΕΣ)
  • Count Brass - M. Moorcock (Μεταχειρισμένο από Amazon, 7 λίρες τα μεταφορικά και 3.5 το ίδιο το βιβλίο - αλλά δεν το μετανιώνω, είναι από τον Moorcock στα καλά του)
  • Νατάσα η βασίλισσα των εντόμων - Χρ. Τσανάκος (μου φάνηκε Sci Fi σε παλαιοβιβλιοπωλείο του κέντρου - δεν μπορούσα να μην το βουτήξω για θέμα εδώ)
  • Τα προσωπεία του τρόμου - ανθολογία (ανθολογία τρόμου από Έλληνες συγγραφείς σε επιμέλεια Μ. Πανώριου - 2 € σε ξεπούλημα στη Στουρνάρη)
  • Λαξευτές της παλίροιας - Β. Χρήστου (Fantasy Shop #1)
  • Στις πηγές του χρόνου - Μ.Ν. Αντωνόπουλος (Fantasy Shop #2)
  • Η διαδρομή - Η καταδίκη - Μ. Πανώριος (Fantasy Shop #3)
  • Ο Δρακογέννητος - Ε. Χρυσού (Fantasy Shop #4)
  • Το χρονικό της παγωμένης Ηπείρου - Σ. Κιλημάντζαρος (Fantasy Shop #5)
  • Ο Βρικόλακας - Πολιντόρι (Metropolis, 3€)

12 βιβλία με σύνολική αξία το πολύ 67 ευρώ. Καθόλου άσχημα για αυτό το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Mooooλις πηρα απο το eshop "Το Αποκοσμο" του Α.Κλαβαν..

Ειναι παλιο βιβλιο.. 4,44 ευρω το πηρα...

Ενδιαφερον μου φαινεται! Για να δουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και παράγγειλα σήμερα για τις διακοπές:

  • Κερασφόρος-Joe Hill
  • Η νεράιδα των δοντιών- Graham Joyce
  • Η νύχτα του κακού-Peter Straub

 

Ελπίζω να μην απογοητευτώ απο τις επιλογές αυτές. Εχω ακούσει καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και παράγγειλα σήμερα για τις διακοπές:

  • Κερασφόρος-Joe Hill
  • Η νεράιδα των δοντιών- Graham Joyce
  • Η νύχτα του κακού-Peter Straub

 

Ελπίζω να μην απογοητευτώ απο τις επιλογές αυτές. Εχω ακούσει καλά λόγια.

Δεν ξέρω για τον κερασφόρο, αλλά με τα άλλα δύο δύσκολο να απογοητευτείς.

Link to comment
Share on other sites

04. Τζακ Βανς - Τα μάτια του ανώτερου κόσμου(εκδόσεις Αίολος). Μισή τιμή.

05. Τζακ Βανς - Η Οδύσσεια του Κουζέλ(εκδόσεις Αίολος). Μισή τιμή.

14. Ντέιβιντ Μόρελ - Αίμα(εκδόσεις Σίμωσι). 1,50 ευρώ. Επιτέλους!

 

Τα έχω διαβάσει αυτά τα τρία και είναι εκπληκτικά. Όρμα!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Τυχαίο Θύμα του Άρνε Νταλ

 

 

Ελπίζω να μου δωθεί η ευκαιρία να ξαναδιάβασω Νταλ στα Ελληνικά

γιατί έχω και κάποιες αμφιβολίες

 

και έκανα παραγγελία τα

 

White Night-Jim Butcher(γιατί χωρίς Dresden Files δεν την βγάζω)

Caves Of Steel-Isaac Asimov(ο πρώτος μου !)

Johannes Cabal the Necromancer-Jonathan L. Howard(πρέπει να είναι από αυτά τα άγνωστα διαμαντάκια)

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Εδώ στις διακοπές μου, βρήκα στο Κέντρο Τύπου το πρώτο από τα τρία βιβλία με τον τίτλο Εναλλακτικές Πραγματικότητες, του Philip Dick. Που μπορώ να βρω τους άλλους δυο τόμους; Είναι μικρά σε μέγεθος βιβλιαράκια, δείτε εδώ: http://www.metaekdotiki.gr/site.php?&PHPSESSID=ff9a66e4459e0ddc77cc69b561ad6237&file=pages.xml&catid=71. Μιλάμε για πολύ ενδιαφέρον υλικό, τουλάχιστον για τους φανατικούς του Dick.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα:

 

Κερασφόρος - Joe Hill

Η Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ - Χ. Φ. Λάβκραφτ

 

Το δεύτερο, ύστερα από προσεκτική ανάγνωση δεν-θυμάμαι-ποιανού-τόπικ που έλεγε ότι όποιος θέλει να ξεκινήσει Λάβκραφτ είναι καλό να το κάνει από το συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ χαρουμενη :)

χθες πηρα το

Η φωνη της σκιας μας - J. Caroll & ενα βιβλιο που βρηκα μπροστα μου και εννοειται οτι δεν μπορεσα να αντισταθω:

το Γοτθικες Ιστοριες - Βικτωριανες συγγραφεις

yahoo.gifyahoo.gif

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Aγόρασα από έκθεση βιβλίου στο Νυδρί Λευκάδας: Το Κοιμητήριο της Πράγας-Ουμπέρτο Έκο, Άκου Ανθρωπάκο !-Βιλχεμ Ρα'ι'χ(αποσπερίτης), Η μεταμόρφωση-Κάφκα(Οξύ) και το Ubik-Philip K. Dick (Τόπος)...Mάλλον θα τα διαβάσω και με τη σειρά που τα γράφω...

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα τον πρώτο τόμο από τα άπαντα του "Σερλοκ Χόλμς". Ακριβά βιβλία, αλλά πανέμορφα. Είναι 4 τόμοι που περιλαμβάνουν όλες τις ιστορίες και τα διηγήματα για τον Σερλοκ Χόλμς

Link to comment
Share on other sites

Tattoman, αξίζουν αυτοί οι τόμοι. Πάρε και τα τέσσερα βιβλία και θα είσαι πλήρης. Εγώ δεν τα έχω πάρει, γιατί έχω σκόρπια από 'δω και από 'κει τα διάφορα μυθιστορήματα και διηγήματα.

Εγώ αγόρασα το Λιοντάρι, του Νέλσον Ντεμίλ. Είναι η συνέχεια του βιβλίου Κυνήγι του Λιονταριού, το οποίο το βρήκα με 1,50 ευρώ στο Μοναστηράκι, μετά από πολύ ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα άπαντα του Σέρλοκ Χολμς τα είχα πάρει σε έναν τόμο στα Αγγλικά με 9€ από την Πρωτοπορία. Ναι, είναι ένας τσιμεντόλιθος φτιαγμένος από χαρτί εφημερίδας, αλλά 9€ για τα άπαντα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει!! αλλά πρέπει να μπορείς να διαβάσεις στα αγγλικά. Εγώ θα δυσκολευόμουν για βιβλίο. Το θέμα με αυτή τη σειρά του Χολμς είναι οτι μοιάζουν με τόμους εγκυκλοπαίδιας, είναι τοσο όμορφοι που εκτός από το περιεχόμενο στολίζουν και την βιβλιοθήκη.

 

 

Βεβαια βγαίνει καμια 100 ευρώ περίπου:mf_sherlock:

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

100 ευρώ σε εσάς εκεί πάνω. Εδώ τα βρίσκω με 65, που και πάλι είναι πολλά, διάολε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..