Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Και ναι, τα δυο βιβλία της Αφροδίτης, του Μπάροουζ, είναι τα Νο. 2 και 3 αντίστοιχα. Νο. 1 είναι το Οι πειρατές της Αφροδίτης. Κάπου θα το πετύχω...

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει μία σειρά πολύ μικρών αριθμημένων μαύρων βιβλίων του Dick μ' αυτό τον τίτλο, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Τα έλαβα σήμερα και τελικά πρόκειται για το νούμερο 2. Εντυπώσεις όταν το διαβάσω :)

 

 

Φρέσκο φρέσκο δωράκι, το βιβλίο "Θερμά σώματα" από I.Marion.wub.gif

Link to comment
Share on other sites

καταφερα και βρηκα το "στην υπηρεσια του βασιλια" της χομπ και μαζι πηρα και τα αλλα τρια απο το επος των φαρσιερ. επισης το 5κ6 της γαιοθαλασσας και το 3 του riftwar

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τα:

Ο Θόλος - Stephen King

Κάρυ - Stephen King

Dragonlance Chronicles:Δράκοι στο Φθινοπωρινό δειλινό - Margaret Weis, Tracy Hickman

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια παραγγελια απο Πολιτεια:

 

 

  1. Minority Report - P.K.Dick (Μεδουσα)
  2. Ubik - P.K.Dick (Τοπος)
  3. Κοναν Ο Τυχοδιωκτης - R.E.H. (PRINTA)
  4. Red - Jack Ketchum (Λαγουδερα) ------- Αυτο δεν το περιμενα να το βρω, να το ομως που ερχεται !!yahoo.gifyahoo.giftease.giftease.gif
  5. Κατι Κολασμενο Ερχεται Προς Τα 'Δω - Ray Bradbury (Αιολος)

 

43€ ολα.

Link to comment
Share on other sites

πηρα την

'ονειρικη αναζητηση της αγνωστης κανταθ" και ειμαι ενθουσιασμενος.πρωτο βιβλιο λαβκραφτ που θα διαβασω :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ζηλευω που τωρα θα μπεις για πρωτη φορα στον κοσμο του Χου Φου Λου, αλλα αυτη ειναι η λιγοτερη αντιπροσωπευτικη συλλογη του, μιας και περιλαμβανει τα διηγηματα που τα εγραψε κατω απο την εντονη επιρροη του "ονειροπολου" Λορδου Ντανσανυ. Η "ονειρικη" περιοδος του Λαβκραφτ χαρακτηριζεται απο ελαχιστο τρομο, αρκετο χασις και τραβηγμενες περιγραφες.

 

Ειναι ομως παρα πολυ σημαντικο κομματι της λογοτεχνικης ζωης του, γιατι (μεσα απο το προσωπικο του φιλτρο που επεδρασε με τα χρονια) βοηθησε πολυ στη δημιουργια του κοσμικου τρομου για τον οποιο ειναι διασημος πλεον ο Χ.Φ.Λ..

 

 

Να εισαι προετοιμασμενος πως δεν θα διαβασεις για Κθουλου, πλοκαμια, ανειπωτους τρομους και αρουραιους σε αυτα τα διηγηματα, εκτος απο την ομωνυμη νουβελα του βιβλιου, η οποια γραφτηκε κατα τη δημιουργικη περιοδο του συγγραφεα και εχει αναφορες στους Μεγαλους Παλαιους.

 

Το Σελεφαις και το Οι Γατες της Ουλθαρ ειναι καταπληκτικες ιστοριες παντως.

Link to comment
Share on other sites

Σε ζηλευω που τωρα θα μπεις για πρωτη φορα στον κοσμο του Χου Φου Λου, αλλα αυτη ειναι η λιγοτερη αντιπροσωπευτικη συλλογη του, μιας και περιλαμβανει τα διηγηματα που τα εγραψε κατω απο την εντονη επιρροη του "ονειροπολου" Λορδου Ντανσανυ. Η "ονειρικη" περιοδος του Λαβκραφτ χαρακτηριζεται απο ελαχιστο τρομο, αρκετο χασις και τραβηγμενες περιγραφες.

 

Ειναι ομως παρα πολυ σημαντικο κομματι της λογοτεχνικης ζωης του, γιατι (μεσα απο το προσωπικο του φιλτρο που επεδρασε με τα χρονια) βοηθησε πολυ στη δημιουργια του κοσμικου τρομου για τον οποιο ειναι διασημος πλεον ο Χ.Φ.Λ..

 

 

Να εισαι προετοιμασμενος πως δεν θα διαβασεις για Κθουλου, πλοκαμια, ανειπωτους τρομους και αρουραιους σε αυτα τα διηγηματα, εκτος απο την ομωνυμη νουβελα του βιβλιου, η οποια γραφτηκε κατα τη δημιουργικη περιοδο του συγγραφεα και εχει αναφορες στους Μεγαλους Παλαιους.

 

Το Σελεφαις και το Οι Γατες της Ουλθαρ ειναι καταπληκτικες ιστοριες παντως.

 

ωραια τα λιγα λογια που εγραψες.:good:

η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι μεγαλος φαν του τρομου γενικοτερα(εκτος στιβεν κινγκ),αλλα ο λαβκραφτ θεωρειται θρυλος οποτε θα διαβασω τα τρομαχτερα διηγηματα του στο μελλον.απλα θελησα να ξεκινησω με κατι πιο κοντα στα γουστα μου που ειναι πιο κοντα στη φαντασια.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα:

Από τη Ρώμη τα "La grammatica di Dio" και "Pane e Tempesta" του Stefano Benni(του οποίου ακόμα δεν έχω διαβάσει τα 3 που είχα πάρει το 2009 από το Μιλάνο) και το κόμικ "Le paperolimpiadi", πολύ ωραία έκδοση hardback με το εξαιρετικό σχέδιο του μακαρίτη Romano Scarpa.

 

Από το Λονδίνο:

-το "Broken Angels" του Richard Morgan(προς μισή λίρα κιόλας), το οποίο είναι, λέει, η συνέχεια του εξαιρετικού "Altered Carbon"! Δεν το ήξερα ότι υπήρχε και συνέχεια.

-το "Galactic Dreams", συλλογή διηγημάτων του Harry Harrison, ο οποίος δε με έχει απογοητεύσει ως τώρα.

-την "Penelopiad" της μεγάλης Margaret Atwood, την οποία διάβασα κιόλας(προς 2 λίρες).

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα από τη σειρά Παγκόσμια Λογοτεχνία - Χρυσή Βιβλιοθήκη τα εξής:

(σημείωση: τα έχουν προσφορά 4 ευρώ ο κάθε τόμος, είναι σε σκληρό εξώφυλλο και για την τιμή τους καλοδουλεμένα)

1. Το πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέι, Oscar Wilde

2. Περηφάνια και Προκατάληψη, Jane Austen

3. Λογική και Ευαισθησία, Jane Austen

4. Πόλεμος και Ειρήνη(σε δίτομη έκδοση), Leo Tolstoy

5. Έγκλημα και Τιμωρία, Fyodor Dostoyevsky

6. Οι Άθλιοι(σε δίτομη έκδοση), Victor Hugo

7. Μεγάλες Προσδοκίες, Charles Dickens

8. Νανά, Emile Zola

Edited by GaiusJuliusCaesarAugustus
Link to comment
Share on other sites

Από Μικρό Μοναστηράκι:

 

01. Ε. Ρ. Μπάροουζ - Ο εγκέφαλος του Άρη (εκδόσεις Λυχνάρι). 2 ευρώ.

02. Ε. Ρ. Μπάροουζ - Ο Ταρζάν των πιθήκων (εκδόσεις Λυχνάρι). 2 ευρώ.

03. Ε. Ρ.Μπάροουζ - Η επιστροφή του Ταρζάν (εκδόσεις Λυχνάρι). 2 ευρώ.

04. Ανρί Μπαρμπούς - Φωτιά (εκδόσεις Παλμός). 4 ευρώ.

05. Άντριου Κρούμι - Μόμπιους Ντικ (εκδόσεις Πόλις). 6,50 ευρώ.

 

Από Πολιτεία:

 

01. Ρομπέρτο Μπολάνιο - Μακρινό αστέρι (εκδόσεις Καστανιώτη).

02. Μο Γιαν - Οι μπαλάντες του σκόρδου (εκδόσεις Καστανιώτη).

03. Ζοζέ Σαραμάγκου - Ο άνθρωπος αντίγραφο (εκδόσεις Καστανιώτη).

04. Νικολό Αμανίτι - Λάσπη (εκδόσεις Καστανιώτη).

Η Πολιτεία έχει μπόλικα βιβλία των εκδόσεων Καστανιώτη, με έκπτωση 70, 80%...!

05. Γουίλιαμ Μπάροουζ - Νόβα Εξπρές (εκδόσεις Ελεύθερος Τύπος).

06. Ντέιβιντ Μάντσεν - Τα απομνημονεύματα ενός γνωστικού νάνου (εκδόσεις Ψυχογιός). Σε καλή προσφορά.

07. Τζούλιαν Μπαρνς - Ένα κάποιο τέλος (εκδόσεις Μεταίχμιο).

 

Δεν τα πήρα όλα μαζί αυτά, μερικά σήμερα και μερικά την προηγούμενη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα Δύο Βιβλία

 

Το ένα ήταν φυσικά το "τα Μπλουζ της Ευρώπης" του Arne Dahl

και το δεύτερο ήταν το "Εντιμότατη Εταιρεία" των Dominique Manotti και DOA, το οποίο είναι και το πρώτο Γαλλικό βιβλίο που παίρνω!

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Από Πολιτεία:

 

01. Κρίστα Φάουστ - Εξουσιαστική μανία (εκδόσεις Ars Nocturna). 8,14 ευρώ. Καλά έκανα και περίμενα, τελικά! Θα διαβαστεί φέτος.

 

 

Από Μοναστηράκι:

 

02. Ε. Ρ. Μπάροουζ - Οι σκακιστές του Άρη (εκδόσεις Λυχνάρι). 1,50 ευρώ.

03. Λεβ Γκρόσμαν - Οι μάγοι (εκδόσεις Λιβάνη). 6 ευρώ.

04. Πίτερ Ακρόιντ - Η πτώση της Τροίας (εκδόσεις Διήγηση). 4 ευρώ.

05. Σεμπάστιαν Φίτσεκ - Η θεραπεία (εκδόσεις Διήγηση). 3 ευρώ.

06. Χουάν Ζοζέ Σάερ - Ουδείς ουδέν ουδέποτε (εκδόσεις Χατζηνικολή). 3 ευρώ.

07. Αντρέ Μπρινκ - Μια στιγμή στον άνεμο (εκδόσεις Χατζηνικολή). 3,50 ευρώ.

08. Ρόζμαρι Σάτκλιφ - Ο αετός της αυτοκρατορίας (εκδόσεις Αιώρα). 6 ευρώ.

09. Ζ. Μ. Γ. Λε Κλεζιό - Ονίτσα (εκδόσεις Ωκεανίδα). 3,50 ευρώ.

10. Νικόλ Κράους - Όταν όλα καταρρέουν (εκδόσεις Μεταίχμιο). 6 ευρώ.

11. Ίαν Μακγιούαν - Εξιλέωση (εκδόσεις Νεφέλη). 5 ευρώ.

12. Μπόρις Βιαν - Θα φτύσω στους τάφους σας (εκδόσεις Γράμματα). 2 ευρώ.

13. Μπόρις Βιαν - Όλα τα πτώματα έχουν το ίδιο χρώμα (εκδόσεις Γράμματα). 2 ευρώ.

14. Μπόρις Βιαν - Ο κομπάρσος (εκδόσεις Νεφέλη). 2 ευρώ.

Πλέον έχω 7 βιβλία του Μπόρις Βιαν. Μέσα στον μήνα Μάιο θα διαβάσω 2-3!

15. Άλιστερ Μακλίν - Παρτιζάνοι (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ. Και νόμιζα ότι είχα όλα τα βιβλία του Μακλίν! Δεν ήξερα ότι είχε μεταφραστεί και αυτό.

16. Ντέιν Χάρτμαν - Ο νόμος είμαι εγώ (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ. Βρώμικος Χάρι, φυσικά!

17. Αγκουστέν Μπάροουζ - Οικογένεια της συμφοράς (εκδόσεις Intro Books). 6 ευρώ.

18. Torres/Chantler - Scandalous (εκδόσεις Oni). 1,50 ευρώ. Μικρό σε μέγεθος νουάρ Graphic Novel.

19. Scott Allie - The Fog (εκδόσεις Dark Horse Books). 1,50 ευρώ.

 

Αν τα έπαιρνα με μια καλή έκπτωση από κάποιο κεντρικό βιβλιοπωλείο, θα έδινα κάπου 100 ευρώ παραπάνω...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Βολτα στη Θεσσαλονίκη σήμερα, πήρα 3 βιβλία:

Κάουα, Νεκρό Δέρμα

Κρύσιλλας, το Στόμα του Διαβόλου

Barker, Υφαντόκοσμος

Link to comment
Share on other sites

Νέα βιβλία -γιατί ξέμεινα!- από παλαιοβιβλιοπωλείο:

 

  1. Η νουβέλα της Μαύρης Σφραγίδας - Arthur Machen
  2. Κούφια Γη - Παντελής Γιαννουλάκης
  3. Ιστορίες που δε διηγήθηκε ποτέ κανείς - Παντελής Γιαννουλάκης
  4. Η λατρεία του αίματος - Δημήτρης Κολιοδήμος
  5. Με το θάνατο στα χείλη - Linda Howard

και δύο χαλαρά - χιουμοριστικά:

  • Γάμος αλά ιταλικά - Nicky Pellegrino
  • Αγαπητέ πεθερέ! - Τίμπορ Ντέρυ

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Νέα βιβλία -γιατί ξέμεινα!- από παλαιοβιβλιοπωλείο:

 

  1. Η νουβέλα της Μαύρης Σφραγίδας - Arthur Machen

 

Το έχω και εγώ, περιέχει πολύ αξιόλογες ιστορίες κατά τη γνώμη μου. Απο τις εκδόσεις Αίολος.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία πάλι απο το bookdepository (εχει και σε όλα 10% εκπτωση αυτη την περίοδο)

 

Μετά το καταπληκτικό Elantris τσίμπησα και την τριλογία του Mistborn (θα γραψω γι αυτήν τις εντυπώσεις μου αργότερα)....και κάπως ετσι εγινε ο συγγραφέας ένας απο τους πιο αγαπημένους μου στο χώρο. Αποτέλεσμα μάλλον να τσιμπάω όλα του τα βιβλία οτι και να είναι.

 

Brandon Sandersonn

- Warbreaker (stand alone)

- The Way of Kings (1100 περίπου σελίδες είναι) (είναι το πρώτο απο την 10-λογία που έχει πει οτι θα γραψει. Κανονικά δεν ξεκινάω σειρά η οποία δεν εχει τελειώσει ακόμα αλλά το πρώτο βιβλίο το παίρνω πάντα για να δω τι γίνεται. Ασε που ο συγκεκριμένος τα κλείνει και πολύ ωραία στο τέλος κάθε βιβλίου ακόμα και αν δεν είναι το τέλος)

Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα το The Final Empire, το πρώτο βιβλίο του Brandon Sanderson από την τριλογία του Mistborn και το αγόρασα.

 

Επίσης πήρα την τριλογία The Hunger Games της

Suzanne Collins σε box set. Περιλαμβάνει τα The Hunger Games, Catching Fire και Mockingjay.

Link to comment
Share on other sites

Νέα βιβλία -γιατί ξέμεινα!- από παλαιοβιβλιοπωλείο:

 

  1. Η νουβέλα της Μαύρης Σφραγίδας - Arthur Machen
  2. Κούφια Γη - Παντελής Γιαννουλάκης
  3. Ιστορίες που δε διηγήθηκε ποτέ κανείς - Παντελής Γιαννουλάκης

 

Η Μαύρη Σφραγίδα του Μάχεν είναι εξαιρετική. Με την Κούφια Γη του Γιαννουλάκη είχα πάθει μεγάλη πλάκα όταν το είχα διαβάσει. Πολύ καλό βιβλίο. Το τρίτο δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Από Πρωτοπορία:

 

01. Ντάνιελ Κέλμαν - Εγώ και ο Καμίνσκι (εκδόσεις Καστανιώτη). 2,80 ευρώ.

02. Άνταμ Ρος - Mr Peanut (εκδόσεις Κλειδάριθμος). Φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον. Και η έκδοση πολύ ωραία.

 

Από Μοναστηράκι:

 

03. Γιώργος Τυρίκος - Εργάς - Η καινούρια διαθήκη του Σμου (εκδόσεις Πατάκη). 9 ευρώ. Ίσως διαβαστεί φέτος.

04. Αρτούρο Πέρεθ - Ρεβέρτε - Η καθαρότητα του αίματος (εκδόσεις Πατάκη). 4 ευρώ.

05. Ντανίλο Κις - Ένας τάφος για τον Μπόρις Νταβίντοβιτς (εκδόσεις Κέδρος). 4 ευρώ.

06. Τζον Στάινμπεκ - Η χρυσή κούπα (εκδόσεις Άγκυρα). 2 ευρώ.

07. Χάρλαν Κόμπεν - Η απαγωγή (εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου μού δώρισε το Ξενοδοχείο Μετροπόλιταν της Αγκάθα Κρίστι από εκδόσεις Λυχνάρι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πούλησα κάτι μη λογοτεχνικά βιβλία και διάφορα άλλα, και αγόρασα τα παρακάτω:

 

01. Κλάιβ Μπάρκερ - Το αρχαίο μυστήριο (εκδόσεις Bell). 4 ευρώ.

02. Ντιν Κουντζ - Ο σωσίας (εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

03. Κάθριν Χόουι - Το νήμα της μοίρας (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ Anubis). 3,50 ευρώ.

04. Ντέιβιντ Μπαλντάτσι - Ώρα μηδέν (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ Anubis). 4 ευρώ.

05. Κνουτ Χαμσούν - Η πείνα (εκδόσεις Δωρικός). 2 ευρώ. Η έκδοση που είχα δεν ήταν πλήρης, και πωλήθηκε...

06. Τζον Φόουλς - Ο μάγος (εκδόσεις Εστία). 7 ευρώ. Απίστευτη τιμή!

07. Τζόναθαν Κόου - Τι ωραίο πλιάτσικο! (εκδόσεις Πόλις). 7 ευρώ. Και πάλι απίστευτη τιμή...

08. Χοσέ Λεσάμα Λίμα - Paradiso (εκδόσεις Ίνδικτος). 12 ευρώ.

09. Βίκραμ Τσάντρα - Κόκκινο χώμα και ραγδαία βροχή (εκδόσεις Bell). 4 ευρώ. Κανονικό τούβλο. Το έψαχνα πολύ καιρό.

10. Γκράχαμ Γκριν - Ο ήσυχος Αμερικάνος (εκδόσεις Πόλις). 5 ευρώ. Επιτέλους! Θα διαβαστεί φέτος.

11. Έρικ Βαν Λούστμπαντερ - Zero (εκδόσεις Bell). 2 ευρώ.

12. Έριχ Σόερμαν - Ο Παπαλάνγκι (εκδόσεις Ύψιλον). 1,50 ευρώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πούλησα κάτι μη λογοτεχνικά βιβλία και διάφορα άλλα, και αγόρασα τα παρακάτω:

12. Έριχ Σόερμαν - Ο Παπαλάνγκι (εκδόσεις Ύψιλον). 1,50 ευρώ

 

Είμαι περίεργη να δω πώς θα σου φανεί αυτό, γιατί είναι πολύ ασυνήθιστο. Εμένα μου άρεσε, αλλά μια φίλη που της το είχα δανείσει το βαρέθηκε. Δεν το έχει γράψει ο Ε.Σ., απλώς το έχει μεταφράσει, θα δεις τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαβαστεί σίγουρα φέτος, πολύ πιθανόν μέσα στον μήνα. Έχω ακούσει μόνο θετικά σχόλια πάντως, και στο παλαιοβιβλιοπωλείο από όπου το πήρα, ένας του μαγαζιού μου είπε να το πάρω σίγουρα και να μην το αφήσω σε περίπτωση που έβρισκα κάτι άλλο που να μου έκανε περισσότερο κλικ.

Link to comment
Share on other sites

Πούλησα κάτι μη λογοτεχνικά βιβλία και διάφορα άλλα, και αγόρασα τα παρακάτω:

 

01. Κλάιβ Μπάρκερ - Το αρχαίο μυστήριο (εκδόσεις Bell). 4 ευρώ.

 

05. Κνουτ Χαμσούν - Η πείνα (εκδόσεις Δωρικός). 2 ευρώ. Η έκδοση που είχα δεν ήταν πλήρης, και πωλήθηκε...

06. Τζον Φόουλς - Ο μάγος (εκδόσεις Εστία). 7 ευρώ. Απίστευτη τιμή!

07. Τζόναθαν Κόου - Τι ωραίο πλιάτσικο! (εκδόσεις Πόλις). 7 ευρώ. Και πάλι απίστευτη τιμή...

08. Χοσέ Λεσάμα Λίμα - Paradiso (εκδόσεις Ίνδικτος). 12 ευρώ.

 

Αχ βαχ πόσο τα είχα πληρώσει αυτά... Ειδικά το Παραντίσο είχε πάει κοντά 40 γιουρια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..