Jump to content
H συγγραφική περίοδος για τον 60ο Γενικό Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας λήγει σήμερα (υπάρχει διορία αποστολής των ιστοριών μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα). ×

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Παρηγγειλα απο Πολιτεια 3 βιβλιαρακια σε εξαιρετικες τιμες(εκπτωση 60-70% το καθενα).Στριγγλες του Τερυ Πρατσετ(7,34), Το Καλοκαιρι της Διαφθορας του Κινγκ(4,47) και ενα βιβλιο του Ιαν Ρανκιν που περιεχει 3 μυθιστορηματα με πρωταγωνιστη τον επιθεωρητη Ρεμπους(Οι Καταρρακτες-Οι Αναστημενοι-Υποθεση Αιματος με 9,99).

 

Κι ερχομαι να απαντησω στον εαυτο (γιατι μπορω (:tease:)και) γιατι εφαγα ακυρο τελικα για το βιβλιο με τα 3 μυθιστορηματα του Ιαν Ρανκιν.Με πηραν τηλεφωνο απο Πολιτεια και με ενημερωσαν οτι εχει εξαντληθει και οτι μαλλον ο εκδοτικος δεν θα το ξανακυκλοφορησει.Κριμα γιατι ηταν πολυ καλη ευκαιρια.

 

Ομως η διαθεση μου ανεβηκε,οταν,πηγαινοντας σε ενα περιπτερο ειδα μια στοιβα με Bell και πανω πανω δυο βιβλιαρακια που ειχα στο μυαλο μου να τα παρω καποια στιγμη και τα πηρα.Ενα Πτωμα στο Κορυο του Τζεημς Τσερτς και Το Βιβλιο Των Χαμενων Πραγματων του Τζον Κονολυ,προσφορα 4,60 το καθενα.:good:

Link to comment
Share on other sites

βολτα στον ευριπιδη στο χαλανδρι και πηρα

1.ο ευαγγελιστης - bocos fermin

2. ο τελευταιος κατωνας - matilde asensi

Link to comment
Share on other sites

Με 19 ευρώ αγόρασα σε πολύ καλή κατάσταση από έναν τύπο στην πλατεία εξαρχείων τα:

 

1)Η Φάρμα των Ζώων - Orwell

2)Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος - Χάξλεϋ

3)Η Τέχνη του Πολέμου - Σουν Τζου

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγώ για το καλοκαίρι απο το bookdepository και στα Αγγλικά τα

 

1 - Imagica - Clive Barker

καιρός ήταν νομίζω, πολύ το είχα αφήσει

 

2 - Gardens of the Moon - Erikson.

Εχω τρελή πόρωση με τις v-λογίες. Τελικά με καταφέρατε εδω μέσα και είπα να παρω το πρώτο να δω αν μου κάνει. Αν ναι....την έκατσα μετά γιατι θα τα παρω όλα μαζί τα υπόλοιπα νομίζω.

 

3 - The Secret of Pax Tharkas

Είναι το πρώτο βιβλίο απο την τριλογία που λέγετε Dwarf Home και είναι στον κόσμο της Dragonlance μετά το War of Souls. Έχει να κανει με Νάνους και γι αυτό εξάλλου την προτίμησα. Εχω ΤΡΕΛΑ με τους νάνους. Ξέρω οτι δεν θα είναι τίποτα το συγκλονιστικο αλλά είναι καλοκαιράκι και ένα τέτοιο βιβλιαράκι θα το ήθελα. Πρόβλημα οτι αν τελικά μου αρέσει θα πρέπει να παρω και τα άλλα 2 που μένουν.

 

4 - Best Served Cold - Abercrombie....

Μετά την τριλογία πρέπει να συνεχίσω τι λέτε ε????

 

5 - Memoranda - Jeffrey Ford....

Είναι το 2ο μέρος της τριλογίας Well Build City. Το πρώτο είναι ο Φυσιογνωμιστής και το είχα διαβάσει το 2006 και μου την βάρεσε τωρα μετά απο τόσα χρόνια να δω τι γίνεται παρακάτω. Περίεργο βιβλίο και μιας και ήταν μόνο 220 σελίδες το ξαναδιαβασα τωρα πάλι μεσα στο κτελ για να θυμηθηθώ τι γινόταν.

 

Υ.Γ. Θα με πεθάνουν (με την καλή έννοια) οι ν-λογίες μου.

Υ.Γ. Ασε που θέλω να αρχίσω και την ν-λογία Shadows of the Apt, Book of Jhereg και Chronicles of the Black Company.....και έχουμε ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Ασε που θέλω να αρχίσω και την ν-λογία Shadows of the Apt, Book of Jhereg και Chronicles of the Black Company.....και έχουμε ακομα.

 

Εμένα που δε μου αρέσουν οι πολυλογίες αυτά τα τρία τα βρήκα φοβερά. Έχω διαβάσει μόνο τον πρώτο Τσαικόφσκι (και αγοράσει όλα τα υπόλοιπα), από Μπρουστ τουλάχιστον 5 ή 6 (και έχω σχεδόν όλα τα υπόλοιπα) και Κουκ τρία από τα δέκα.

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα απο Πολιτεια 3 βιβλιαρακια σε εξαιρετικες τιμες(εκπτωση 60-70% το καθενα).Στριγγλες του Τερυ Πρατσετ(7,34), Το Καλοκαιρι της Διαφθορας του Κινγκ(4,47) και ενα βιβλιο του Ιαν Ρανκιν που περιεχει 3 μυθιστορηματα με πρωταγωνιστη τον επιθεωρητη Ρεμπους(Οι Καταρρακτες-Οι Αναστημενοι-Υποθεση Αιματος με 9,99).

 

Πηρα και εγω Τις Στριγγλες και το Καλοκαιρι της Διαφθορας, οπως επισης Το Στριψιμο της Βιδας του Χενρυ Τζεημς, Το Γυμνο Γευμα του Ουιλιαμ Μπαροουζ, μια συλλογη του Καβαφη και του Πεσοα και το υπερτουβλο Εναντια στη Μερα του Τομας Πιντσον για να δω προς τι ολη η φασαρια...

 

33€ ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα τα εξής δύο βιβλία:

 

Κράτα Τα Μάτια Σου Κλειστά του John Verdon

και το Η Μοναξιά Της Ασφάλτου του Δημήτρη Μαμαλούκα που βρήκα σε καλή τιμή.

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

αγόρασα τα εξής δύο βιβλία:

 

Κράτα Τα Μάτια Σου Κλειστά του John Verdon

και το Η Μοναξιά Της Ασφάλτου του Δημήτρη Μαμαλούκα που βρήκα σε καλή τιμή.

 

 

Θέλω οπωσδήποτε να πεις τη γνώμη σου εδώ, όταν διαβάσεις το βιβλίο του Verdon.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, χτες ήμουν στη Θεσσαλονίκη για περίπου δυο ώρες(γι' αυτό δεν πήρα κανέναν σας να συναντηθούμε, δεν είχα χρόνο, αλλά θα έρθω κάποιο άλλο σ/κ μέσα στο καλοκαίρι) και πήρα από τη βιβλιοβάρδια της Ναυαρίνου τα εξής:

-"Ο καλός και ο κακός" Philip Pullman(το είχα στα υπόψην και το βρήκα 6 ευρώ)

-"Ξίφη και μάγοι" Λουκάς Καβακόπουλος, Terra Nova. Συλλογή διηγημάτων για την οποία χτυπιόσασταν σε κάποιο άλλο τόπικ ότι αξίζει. Έχει μέσα την "Ψευδαίσθηση του Ιππότη" του ίδιου του Λ.Κ. και τη "Δυσάρεστη συνάντηση στη Λάνκμαρ" του Λάιμπερ. Γι' αυτά το πήρα.

-"Τα έπη των αθανάτων", Terra Nova επίσης. Περί των αρχαίων μυθολογιών διαφόρων χωρών. Φαίνεται ενδιαφέρον.

-"Οι κηδεμόνες" Κατερίνα Βαζαίου, Μεταίχμιο. Κι αυτό το έψαχνα σε χαμηλή τιμή και το βρήκα 4 ευρώ.

Όλα μαζί 22 ευρώ και κάτι ψιλά, αν και τα δύο Terra Nova μάλλον δεν είχαν έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα βιβλία μου λιγοστεύουν και θα κάτσω αρκετές μέρες ακόμα για διακοπές, έκανα την παραγγελία μου από την Πολιτεία:

 

1. Λέοναρντ Ρόζεν - Όλα κραυγάζουν Χάος (εκδόσεις Τραυλός)

2. Κέβιν Γκίλφοϊλ - Οι Χίλιοι (εκδόσεις Λιβάνη)

3. Άμπρααμ Μέριτ - Οι κούκλες της μαντάμ Μάντιλιπ (εκδόσεις Λυχνάρι)

 

Με 30,75 ευρώ και δωρεάν μεταφορικά. Και γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Λίλιθ - G.McDonald, μόλις 6 ευρώ!wink.gif

Ναυαγοί στο σπίτι - Μ. Πολενάκη, 5 ευρώ.

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

τις τελευταιες μερες

 

σ.κινγκ-καρυ(γιες!)

καζουο ισιγκουρο-μη μ αφησεις ποτε

φιλιπ κ ντικ-ο ανθρωπος στο ψηλο καστρο

σ.κινγκ-σκοταδι βαθυ διχως αστρα

 

 

ενας λογος να αντεξω το καλοκαιρι που κατα τ αλλα σιχαινομαι.

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα απο Πολιτεια 3 βιβλιαρακια σε εξαιρετικες τιμες(εκπτωση 60-70% το καθενα).Στριγγλες του Τερυ Πρατσετ(7,34), Το Καλοκαιρι της Διαφθορας του Κινγκ(4,47) και ενα βιβλιο του Ιαν Ρανκιν που περιεχει 3 μυθιστορηματα με πρωταγωνιστη τον επιθεωρητη Ρεμπους(Οι Καταρρακτες-Οι Αναστημενοι-Υποθεση Αιματος με 9,99).

 

Πηρα και εγω Τις Στριγγλες και το Καλοκαιρι της Διαφθορας, οπως επισης Το Στριψιμο της Βιδας του Χενρυ Τζεημς, Το Γυμνο Γευμα του Ουιλιαμ Μπαροουζ, μια συλλογη του Καβαφη και του Πεσοα και το υπερτουβλο Εναντια στη Μερα του Τομας Πιντσον για να δω προς τι ολη η φασαρια...

 

33€ ολα αυτα

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου για το Ενάντια στη μέρα του Πίντσον. (Ή, τέλος πάντων, από όποιον το έχει διαβάσει). Προσωπικά, με μπέρδεψε πολύ, δεν κατάφερα να το τελειώσω. Ίσως, βέβαια, να μην ήμουν αρκετά συγκεντρωμένος. Έχω διαβάσει ελάχιστα βιβλία με 1000+ σελίδες. Ήταν η πρώτη μου απόπειρα με Πίντσον. Και είναι το δεύτερο βιβλίο που δεν καταφέρνω να τελειώσω. Δεν αντέχω να μην τελειώνω τα βιβλία μου, νιώθω σαν να παρατάω κάτι που αγαπάω στο δρόμο.

Όποτε το διαβάσεις και έχεις χρόνο, πες μου τη γνώμη σου για το βιβλίο.

Edited by triantaduo
Link to comment
Share on other sites

Triantaduo μην ανησυχείς καθόλου, άρχισες με το δεύτερο πιο δύσκολο βιβλίο του δύσκολου Τόμας Πίντσον (το πλέον δύσκολο είναι το Ουράνιο Τόξο της Βαρύτητας), οπότε δικαιολογείσαι απόλυτα. Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις από Πίντσον το Έμφυτο Ελάττωμα και το Βάινλαντ, που ναι μεν έχουν τις δυσκολίες τους, αλλά είναι πιο βατά (και πολύ καλά!). Αν σου αρέσουν, να συνεχίσεις με το V., το οποίο και βέβαια είναι δύσκολο αλλά πιο βατό από τα άλλα τρία τούβλα (που να τα διαβάσεις με τη "σειρά" - Mason & Dixon, Ουράνιο Τόξο της Βαρύτητας και Ενάντια στη Μέρα)... Και αν θέλεις κάτι δύσκολο αλλά μικρό σε μέγεθος, να βρεις το Η συλλογή των 49 στο σφυρί. Εσύ έπεσες κατευθείαν στα βαθιά. Και γω θα το άφηνα στη μέση το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα απο Πολιτεια 3 βιβλιαρακια σε εξαιρετικες τιμες(εκπτωση 60-70% το καθενα).Στριγγλες του Τερυ Πρατσετ(7,34), Το Καλοκαιρι της Διαφθορας του Κινγκ(4,47) και ενα βιβλιο του Ιαν Ρανκιν που περιεχει 3 μυθιστορηματα με πρωταγωνιστη τον επιθεωρητη Ρεμπους(Οι Καταρρακτες-Οι Αναστημενοι-Υποθεση Αιματος με 9,99).

 

Πηρα και εγω Τις Στριγγλες και το Καλοκαιρι της Διαφθορας, οπως επισης Το Στριψιμο της Βιδας του Χενρυ Τζεημς, Το Γυμνο Γευμα του Ουιλιαμ Μπαροουζ, μια συλλογη του Καβαφη και του Πεσοα και το υπερτουβλο Εναντια στη Μερα του Τομας Πιντσον για να δω προς τι ολη η φασαρια...

 

33€ ολα αυτα

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου για το Ενάντια στη μέρα του Πίντσον. (Ή, τέλος πάντων, από όποιον το έχει διαβάσει). Προσωπικά, με μπέρδεψε πολύ, δεν κατάφερα να το τελειώσω. Ίσως, βέβαια, να μην ήμουν αρκετά συγκεντρωμένος. Έχω διαβάσει ελάχιστα βιβλία με 1000+ σελίδες. Ήταν η πρώτη μου απόπειρα με Πίντσον. Και είναι το δεύτερο βιβλίο που δεν καταφέρνω να τελειώσω. Δεν αντέχω να μην τελειώνω τα βιβλία μου, νιώθω σαν να παρατάω κάτι που αγαπάω στο δρόμο.

Όποτε το διαβάσεις και έχεις χρόνο, πες μου τη γνώμη σου για το βιβλίο.

 

Ευχαριστως να στην πω, αλλα δεν ξερω ποτε θα το διαβασω. Προηγουνται αλλα

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο το κλείσιμο μιας "καλής" δουλειάς σήμερα απο την χαρά μου πηγα και πηρα ενα βιβλίο...δεν κρατήθηκα ρε γαμώτο.

 

Αγορασα την τριλογία His Dark Material του Pullman σε ένα βιβλίο με σκληρό εξώφυλλο και ωραία επένδυση...απο την Πολιτεία στην πάρα πολυ χαμηλή τιμή των 16 ευρώ (σε ον λαιν μαγαζιά το εβρισκα στα 23 ευρώ)...

 

Υ.Γ. Θα πρέπει να αρχίσω να κρατιέμαι καλύτερα αλλη φορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατέβηκα κέντρο και πήρα τα:

  1. O Λεκγουελ και οι Ξεχασμένοι Θεοί - Κ. Μίσσιος (που όλο έλεγα να το πάρω τόσα χρόνια και όλο το ξέχναγα)
  2. Οι Σκοτεινοί Άγγελοι - S.P. Somtow
  3. Blankets του Craig Thompson (Graphic Novel σε μέγεθος τηλεφωνικού καταλόγου)

Link to comment
Share on other sites

Richard Bachman, Οι Ρυθμιστές

Τέρι Πράτσετ, Πυραμίδες

Φιλιπ Ντικ, Εμείς οι Αρειανοί

Φίλιπ Ντικ, Λαβύρινθος Θανάτου

Φίλιπ Ντικ, Οι φυλές του Αλφανου φεγγαριου

Link to comment
Share on other sites

Λόρενς Μπλοκ - Ο διαρρήκτης που έκανε τον κομπάρσο (εκδόσεις Μοντέρνοι Καιροί). 4,90 ευρώ.

 

Είναι το πρώτο βιβλίο της σειράς με ήρωα τον Rhodenbarr. Πολύ τυχερός που το βρήκα και έτσι θα ξεκινήσω όπως πρέπει την σειρά (από την οποία έχω ακόμα 2-3 βιβλία).

Link to comment
Share on other sites

Πήρα από το Βήμα της Κυριακής το ''Σκληροί Έρωτες'' του Λεοπόλδου Μάζοχ. 4,25 ευρώ και σε απροσδόκητα καλή κατάσταση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση στα Ελληνικα του Dracula (Bram Stoker) μου προτεινετε να αγορασω; Βρηκα μια παλια απο εκδοσεις Λυχναρι, 5 ευρω αλλα δεν μου γεμισε και πολυ το ματι.........

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πολλές οι εκδόσεις, κυκλοφορεί και από τις εκδόσεις Στοχαστής με τριπλάσια και βάλε τιμή (με μεταφράστρια την Ανέττα Καπόν την οποία δεν γνωρίζω)... Πάντως δεν έχω ακούσει κάτι κακό για την μετάφραση από τις εκδόσεις Λυχνάρι (η Τζένη Μιστράκη έχει μεταφράσει στα ελληνικά πάμπολλα βιβλία της Αγκάθα Κρίστι και διάφορα άλλα). Άσε που είναι και pocket size και βολεύεται εύκολα. Εγώ έχω την έκδοση από το Λυχνάρι.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πολλές οι εκδόσεις, κυκλοφορεί και από τις εκδόσεις Στοχαστής με τριπλάσια και βάλε τιμή (με μεταφράστρια την Ανέττα Καπόν την οποία δεν γνωρίζω)... Πάντως δεν έχω ακούσει κάτι κακό για την μετάφραση από τις εκδόσεις Λυχνάρι (η Τζένη Μιστράκη έχει μεταφράσει στα ελληνικά πάμπολλα βιβλία της Αγκάθα Κρίστι και διάφορα άλλα). Άσε που είναι και pocket size και βολεύεται εύκολα. Εγώ έχω την έκδοση από το Λυχνάρι.

 

Απο εκδόσεις Στοχαστής που κοιταξα ειναι τσιμπιμενη η τιμη του, μαλλον λοιπον θα καταληξω να το παρω απο το Λυχναρι!

Link to comment
Share on other sites

προχτες γυρισα απο χαλκιδικη. ενα απογευμα κανοντας βολτα στη νικητη μπαινοντας σε ενα πρακτορειο τυπου βρηκα 4 βιλιαρακια bell με στικερακι 6,10 ενω κανονικα εχουν 18.

ειναι τα εξης

Το Μυθιστόρημα του Λόρδου Μπάιρον - Η Χώρα του Δειλινού - J. crowley

Οι Κουρσάροι - wilbur smith

Μουσώνας - wlbur smith

Η Παγίδα του Δάντη - delalande arnauld

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..