Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Αυτά είναι τα γνωστά βιβλιαράκια των εκδόσεων Anubis σε pocket μέγεθος. Τα βρίσκεις όπου πουλάνε εφημερίδες και περιοδικά, αλλά και στο site των εκδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι του Τζέραλντ S.King είχε και 1 ευρώ προσφορά στην τιμή...κάτι είναι κι αυτό :Ρ θα το ξεκινήσω όταν τελειώσω το 22/11/'63 του ιδιου.

 

 

Διαβάζω τι βρίσκετε στο Μοναστηράκι και σε τι τιμές και ζηλεύω η ζουλιάρα.

Link to comment
Share on other sites

Απο πολιτεία:

 

το στοίχειωμα - Μάθεσον

το δαιμόνιο της γραφής - Μαντά

Link to comment
Share on other sites

Stephen King - Ο Μαύρος Πύργος:Ο Άνεμος μέσα από την κλειδαρότρυπα.

 

Το εξώφυλλο είναι όλα τα λεφτά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανεμος Μεσα Απο Την Κλειδαροτρυπα με ηλεκτρονικη παραγγελια...τρελανε μας Ρολαντ, τρελανε μας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα δεμενα με σκληρο εξωφυλλο απο τις εκδοσεις Γραμματα που τα δινει σε χαμηλη τιμη το Public :

 

1) Poe - Διηγησεις

2) Καφκα - Στην Αποικια των Τιμωρημενων

3) Γκαιτε - Φαουστ.

 

Τα Γραμματα εκαναν απιθανη δουλεια σε αυτα τα βιβλια, αξιζουν 1000% να τα παρετε ακομα κ αν τα εχετε.

Αν βρω κ αλλα θα τα παρω.

Link to comment
Share on other sites

2) Καφκα - Στην Αποικια των Τιμωρημενων

 

 

Διάβαζα κάπου για το "Η Δίκη" του Κάφκα.Είναι καλό;;Tο έχει διαβάσει κανείς να μου πει;

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

2) Καφκα - Στην Αποικια των Τιμωρημενων

 

 

Διάβαζα κάπου για το "Η Δίκη" του Κάφκα.Είναι καλό;;

 

Η Δικη θεωρειται το καλυτερο εργο του Καφκα, αν και ανολοκληρωτο. Ο Καφκα θεωρειται απο πολλους ως ο σπουδαιοτερος συγγραφεας που υπηρξε ποτε.

Αυτο πιστευω και εγω.

Αλλα θελει προσοχη γιατι σαν κειμενο ειναι πολυ δυσκολο λογω της ιδιαιτερης γραφης του Καφκα. Δεν ειναι τυχαιο που σαν συγγραφεας δεν εντασσεται σε κανενα λογοτεχνικο ειδος αφου ειναι απολυτως μοναδικη η γραφη του.

Φυσικα να το παρεις γιατι θα σε ταρακουνησει οσο τιποτε αλλο.

Edited by Mr. R.Carter
Link to comment
Share on other sites

Τα δεμενα με σκληρο εξωφυλλο απο τις εκδοσεις Γραμματα που τα δινει σε χαμηλη τιμη το Public :

 

 

2) Καφκα - Στην Αποικια των Τιμωρημενων

 

 

Τα Γραμματα εκαναν απιθανη δουλεια σε αυτα τα βιβλια, αξιζουν 1000% να τα παρετε ακομα κ αν τα εχετε.

Αν βρω κ αλλα θα τα παρω.

 

Το είχα πάρει και εγώ αυτό αλλά δεν μου άρεσε η ιστορία. Επιπλέον είναι κρίμα να μην υπάρχει ούτε μια σελίδα πρόλογος για το συγγραφέα και το έργο του.

Edited by tsathoggua
Link to comment
Share on other sites

Τα δεμενα με σκληρο εξωφυλλο απο τις εκδοσεις Γραμματα που τα δινει σε χαμηλη τιμη το Public :

 

 

2) Καφκα - Στην Αποικια των Τιμωρημενων

 

 

Τα Γραμματα εκαναν απιθανη δουλεια σε αυτα τα βιβλια, αξιζουν 1000% να τα παρετε ακομα κ αν τα εχετε.

Αν βρω κ αλλα θα τα παρω.

 

Το είχα πάρει και εγώ αυτό αλλά δεν μου άρεσε η ιστορία. Επιπλέον είναι κρίμα να μην υπάρχει ούτε μια σελίδα πρόλογος για το συγγραφέα και το έργο του.

 

Αυτο το βιβλιο κανει 4€ οποτε συγχωρω τον εκδοτικο οικο μιας και προκειται για σκληροδετο τομο με σκιτσα του Hirsch. Τσεκαρε και τα αλλα, ειδικα αυτο του Ποε με το πανεμορφο εξωφυλλο μιας και μας ενδιαφερει θεματολογικα πιο πολυ. Αγοραζοντας αυτον τον τομο (των 800 σελιδων) για 14€ μαζι με το Πηγαδι και το Εκρεμμες απο Αιγοκερο που κοστιζει 4€ και μια ποιητικη συλλογη, αμα ενδιαφερεται καποιος για τα ποιηματα του, αποκτα ο,τι χρειαζεται απο Ποε.

Link to comment
Share on other sites

Η Δίκη του Κάφκα από τις εκδόσεις γράμματα είναι σκληρόδετος τόμος;;

Link to comment
Share on other sites

Η Δίκη του Κάφκα από τις εκδόσεις γράμματα είναι σκληρόδετος τόμος;;

 

Οχι, μαλακος ειναι και μαλιστα θα το βρεις με 1-2€ στα μεταχειρισμενα γιατι μια εφημεριδα το εδινε πριν μερικα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Γουίλιαμ Κινγκ - Ο Εξολοθρευτής των δαιμόνων (εκδόσεις Anubis). 4,90 ευρώ.

Γουίλιαμ Κινγκ - Ο Εξολοθρευτής των δράκων (εκδόσεις Anubis). 4,90 ευρώ.

Γουίλιαμ Κινγκ - Ο Εξολοθρευτής των τεράτων (εκδόσεις Anubis). 4,90 ευρώ.

 

Πλέον έχω τα πρώτα 5 βιβλία της σειράς Gotrek & Felix, με κόστος 24,50 ευρώ!

 

Και πήρα και αυτά:

 

01. Μπέρναρντ Μπέκετ - Γένεση (εκδόσεις Πατάκη). 3,50 ευρώ.

02. Τσακ Πόλανικ - Είμαστε όλοι στοιχειωμένοι (εκδόσεις Οξύ). 6 ευρώ.

03. Λίαν Χερν - Με το γρασίδι για προσκέφαλο (εκδόσεις Πατάκη). 6 ευρώ.

04. Γιούσι Άντλερ-Όλσεν - Ο φύλακας των χαμένων υποθέσεων (εκδόσεις Λιβάνη). 5 ευρώ.

05. Αρτούρο Πέρεθ-Ρεβέρτε - Ο δάσκαλος της ξιφασκίας (εκδόσεις Πατάκη). 4 ευρώ.

06. Ντέιβιντ Τσουσλέφσκι - Το άσυλο των μουσών (εκδόσεις Διήγηση). 5 ευρώ. Επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ ψαξιμο σε περιπτερα πηρα warhammer (6 βιβλια ) και τη σειρα world of warcraft (4 βιβλια)

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά οι αγοραστικές επιλογές μου είναι ένας αχταρμάς από διαφορετικά είδη (όπως ίσως και η προσωπικότητά μου)

 

Η ιστορία του ματιού-Bataille Georges (έχω ακούσει πως έιναι σπουδαίο, αν σου αρέσει ο Ντε Σαντ)

Tα σκοτεινά όνειρα του Ντέξτερ-Lindsay Jeff (δηλώνω μεγάλος φαν της σειράς και αυτό το βιβλίο πιστεύω θα είναι μία ένοχη απόλαυση)

Αρχαιολογία του μηδενός-Nadaud Alain (κάποιος κάπου κάποτε μου το είχε προτείνει ως πολύ αξιόλογη μίξη ιστορίας φαντασίας, το βρήκα σχεδόν τζάμπα στην πολιτεία)

Τα τρία στίγματα του Παλμερ Ελντριτς-Philip K. Dick (μετά τα πολύ σπουδαία για μένα Ubik, άνθρωπος στο ψηλό κάστρο έπρεπε να γίνει η συνέχεια)

 

Εχει διαβάσει κανείς το τελευταίο; είναι εξίσου καλό σε σχέση με τα άλλα δύο; Ή θα έπρεπε να συνεχίσω με άλλο;

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία του ματιού-Bataille Georges (έχω ακούσει πως έιναι σπουδαίο, αν σου αρέσει ο Ντε Σαντ)

 

Με το σχόλιο σου, με έκανες να το σταμπάρω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό είναι το Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς, ένα από τα 5-6 βιβλία του Ντικ που του έβαλα χαλαρά 5 αστεράκια, αλλά είναι αρκετά απαιτητικό...

 

Εν τω μεταξύ έκανα και γω τις αγορές μου...

 

Από Μοναστηράκι:

 

01. Ντάνιελ Σίλβα - Ο χορός των δολοφόνων (εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

02. Λι Τσάιλντ - Ένας ξένος στην πόλη (εκδόσεις Bell). 3 ευρώ.

03. Μ. Τζον Χάρισον - Σημεία ζωής (εκδόσεις Οξύ). 3,50 ευρώ. Επιτέλους το βρήκα!

04. Ντέιβιντ Γκούντις - Το φεγγάρι στον υπόνομο (εκδόσεις Μέδουσα). 1 ευρώ.

05. Κρεγκ Τόμας - Η κατάρα των λύκων (εκδόσεις Καρρέ). 1 ευρώ.

06. Γουόλτερ Τέβις - Η τελευταία παρτίδα (εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

07. Μάικλ Γουίβερ - Παρόρμηση (εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

08. Γκράχαμ Τζόις - Το σκοτεινό ημερολόγιο (εκδόσεις Οξύ). 4,50 ευρώ.

 

Και από Πρωτοπορία:

 

01. Γενς Λάπιντους - Εύκολο χρήμα (εκδόσεις Ψυχογιός). Ωραία έκδοση!

02. Μάικλ Κόλινς - Χαμένες ψυχές (εκδόσεις Πόλις). 6,50 ευρώ. Μεταχειρισμένο σε τέλεια κατάσταση!

03. Χόκαν Νέσερ - Το αραιό δίχτυ (εκδόσεις Ορφέας). 4 ευρώ. Μεταχειρισμένο σε τέλεια κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό είναι το Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς, ένα από τα 5-6 βιβλία του Ντικ που του έβαλα χαλαρά 5 αστεράκια, αλλά είναι αρκετά απαιτητικό...

 

Αυτό που μετράει είναι ότι σου άρεσε πολύ, όσο για την δυσκολία στην κατανόηση δεν είναι πρόβλημα. Δεν είμαι από αυτούς που θέλουν να καταλαβαίνουν όλα με την πρώτη. Αν είναι τόσο mindfuck βιβλίο θα διαβαστεί αργότερα κάποια άλλη στιγμή που θα έχω ανακτήσει την υπομονή μου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη,

 

δεν ξέρω αν θα σε ικανοποιήσει όταν περιμένεις κάτι ανάλογο της κλάσης ενός Ντε Σαντ, το σίγουρο είναι ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα βιβλίο προκλητικότατο, διεστραμμένο, και πολύ επικίνδυνο για τα χρηστά ήθη. Μερικές φορές σκέφτομαι πως θα πέσει φωτιά να με κάψει με αυτά που κάθομαι και διαβάζω. :)

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη,

 

δεν ξέρω αν θα σε ικανοποιήσει όταν περιμένεις κάτι ανάλογο της κλάσης ενός Ντε Σαντ, το σίγουρο είναι ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα βιβλίο προκλητικότατο, διεστραμμένο, και πολύ επικίνδυνο για τα χρηστά ήθη. Μερικές φορές σκέφτομαι πως θα πέσει φωτιά να με κάψει με αυτά που κάθομαι και διαβάζω. :)

 

Μπα μην ανησυχείς, δεν έχω την απαίτηση να είναι της κλάσης του θεϊκού μαρκήσιου ;-) Απλά με ιντριγκάρουν πολύ κείμενα τέτοιας φύσεως :lol:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πούλησα παλιά κόμικς και αγόρασα κάποια βιβλιαράκια:

 

01. Ισαάκ Ασίμοφ - Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 3 (εκδόσεις Κάκτος). 3 ευρώ.

02. Ισαάκ Ασίμοφ - Γυμνός Ήλιος (εκδόσεις Κάκτος). 3 ευρώ.

03. Άρθουρ Κλαρκ - Ραντεβού με τον Ράμα (εκδόσεις Κάκτος). 4 ευρώ.

04. Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ - Αντίο Μαδρίτη (εκδόσεις Άγρα). 3,50 ευρώ.

05. Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ - Ερωτευμένα φαντάσματα (εκδόσεις Άγρα). 3,50 ευρώ.

06. Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ - Όταν οι νεκροί χορεύουν (εκδόσεις Άγρα). 3,50 ευρώ.

Και είχα ξεμείνει από βιβλία με ήρωα τον ιδιωτικό ντετέκτιβ Έκτορ Μπελασκοαράν Σάιν... και βρήκα 3 μαζεμένα στην τιμή του ενός! (σχεδόν).

07. Τζον Γκρίσαμ - Κωδικό όνομα Πελεκάνος (εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

08. Ντιν Κουντζ - Τα δάκρυα του δράκοντα (εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

09. Στιούαρτ Γουντς - Λευκό φορτίο (εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

10. Γουόρεν Μέρφι/Μόλι Κόχραν - Οι φύλακες του ναού (εκδόσεις Bell). 1 ευρώ. Απίστευτη τύχη που το βρήκα!

11. Ερλ Ντερ Μπίγκερς - Φόνος στη Χαβάη (εκδόσεις Ηλέκτρα). 4 ευρώ.

12. Τζούνο Ντίαζ - Η σύντομη θαυμαστή ζωή του Όσκαρ Γουάο (εκδόσεις Λιβάνη). 6,42 ευρώ. Σε σούπερ προσφορά στην Πολιτεία!

 

Και δωράκι από έναν θείο το Θεμέλιο και Αυτοκρατορία του Ισαάκ Ασίμοφ (εκδόσεις Anubis).

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Αγορα απο το παζαρι,δια αντιπροσωπου.Μονο δυο αυτη τη φορα.Το Πυρ το Εξωτερον των Νταγκλας Πρεστον-Λινκολν Τσαιλντ και το Φαρεναϊτ 451 του Ρεη Μπραντμπερυ(απο εκδοσεις Παρα Πεντε αυτο)!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σε μια τέλεια έκδοση το Rant-Chuck Palahniuk (εκδ. Jonathan Cape). Το μόνο που μένει τώρα είναι να φορέσω τα all star μου, στο i pod Nirvana και να βγω να γράψω αναρχικά συνθήματα στις πολυκατοικίες σας :)

Link to comment
Share on other sites

Παζάρι Βιβλίου στο River West

 

1) Τζ Μπάλλαρντ, Η Πλημμύρα, εκδ Αίολος

2) Οσκαρ Ουάιλντ, Η Ψυχή του Ανθρώπου στο Σοσιαλισμό, εκδ Σοκολη

3) Μαργκ. Ατγουντ, Όρυξ και Κρέικ, εκδ Ωκεανίδα

4) Τζ Κάρολ Οουτς, Το τέρας με τα πράσινα μάτια, εκδ Άγκυρα

5) Μίλτον, Απολεσθείς Παράδεισος, εκδ Οδός Πανός

6) Ντόρις Λέσσινγκ, Ο Μπεν στον Κόσμο, εκδ. Καστανιώτη

7) Ρ. Χάουαρντ, Κόναν ο Βάρβαρος, εκδ Κατάρτι

8) Π. Κονδύλης, Μελαγχολία και Πολεμική, εκδ. Θεμέλιο

9) Φέχερ/Ζιάρεκ, Τέχνη και Ριζοσπαστικότητα, Λουκατς-Χαιντέγγερ-Αντόρνο, εκδ Ύψιλον

10) Βιρτζίνια Γουλφ, Στο Φάρο, εκδ Ύψιλον

11) Ε. Όμπιν, Μητρικό Γάλα, εκδ Καστανιώτη

12) Εντγκαρ ¨Αλαν Πόε, Μποντλερ/ Τοντόροφ, εκδ Αιγόκερος

13) Ρ. Γκρέηβς, Επτά Ημέρες στη Νέα Κρήτη, εκδ Άλιεν

14) Ένα λέυκωμα του Γκωγκέν

 

Σύνολο... 61 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..