Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

 

03. Ρος Μακντόναλντ - Μελαγχολική πόλη (εκδόσεις Παρατηρητής). 1 ευρώ. Επιτέλους!

 

Γκρρ :p

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επισκέφτηκα για πρώτη φορά την Πολιτεία και πήρα τα:

William Peter Blatty- O εξορκιστής

Stephen King- Το τέλος της αθωότητας(Στάσου πλάι μου)

Graham Masterton- Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται

Ανδρέας Καπανδρέου- Ο γιος της Μάγισσας

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα να μαζευω τον τροχο του χρονου και πηρα απο πολιτιεα το 4 και το 5 και τους δυο τομους και απο πρωτοπορεια τον πρωτο τομο απο το 6

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τον Μαλλιάρη πήρα το ''Ο Πόλεμος του Χίτλερ'' του David Irving, εκδόσεις Γκοβόστης. 55 ευρώ και οι δύο τόμοι. Το χάρηκα πολύ γιατί είναι εξαντλημένο. Γυρνώντας όμως σπίτι και googlaροντας τον συγγραφέα, έφαγα ένα μικρό σοκ. Ούτε λίγο ούτε πολύ μερικά άρθρα τον κατηγορούν ως αρνητή του Ολοκαυτώματος και ρατσιστή. Νεοναζί με μία λέξη :hitler: Πάντως ακόμη και αν είναι αλήθεια θα το διαβάσω, όπως επίσης θα αγοράσω κάποια στιγμή και δύο άλλα δικά του που έχω σταμπάρει. Θέλω να δω για ποιον λόγο άραγε ενδέχεται να ισχύει αυτό, τον τρόπο με τον οποίο παρουσιάζει τα πράγματα.

 

Από τον Ραγιά βρήκα δύο λαυράκια του Ε. Ρ. Μπάροους: ''Πειρατές στην Αφροδίτη'' και ''Ταρζάν η Πόλη του Χρυσού'', από Σύμπαν και Μέδουσα αντίστοιχα. Πραγματικά δεν μπορώ ακόμη και τώρα που τα έχω μπροστά μου, να πιστέψω ότι τα βρήκα. Πλέον τα μόνα του βιβλία που μου λείπουν είναι τα εξής: Η Πριγκίπισσα του Άρη, Η Επιστροφή του Ταρζάν, Τα Θηρία του Ταρζάν, Ο Ταρζάν και οι Θησαυροί του Οπάρ και Ο Ταρζάν της Ζούγκλας. Όποιος καλός άνθρωπος μπορεί να μου τα δανείσει, ας μου πει απλώς ποιον θέλει να σκοτώσω :D

 

Τέλος από παλαιοβιβλιοπωλείο το ''Οι Πράκτορες του Χάους'' του Νόρμαν Σπίνραντ από Τρίτωνα με 5 ευρώ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Οι Πράκτορες του Χάους είναι φοβερό βιβλίο!

 

Α ναι; Δεν έχω πετύχει καμία κριτική μέχρι τώρα, ούτε και έπιασα κάποιον άλλον Σπίνραντ από αυτούς που έχω για να δω πως θα μου φανεί σαν συγγραφέας. Απλά φθηνό ήταν, ε.φ. δεν έχω διαβάσει πολύ αλλά θέλω, και γι' αυτό είπα να το πάρω. Μακάρι λοιπόν να είναι έτσι όπως τα λες.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Απο Βοοκ Depository τα Chess Story, Neuromancer και Flatland. Αναμένω να δω εάν διαβάσω και κάποιο στα ελληνικά εφέτος.. :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα αυτά τα δύο:

1.Furies of Calderon- Jim Butcher

2.Father Brown's Stories- G.K Chesterson

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά το "Σκιές πάνω απ' το Ινσμουθ" που το έψαχνα.... Ελπίζω να αξίζει τα λεφτά του γιατί είναι ακριβό.

 

Είχα το άγχος μηπως είναι από νέα εκδοτική σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων, αλλά μόλις είδα ότι είναι από τη Jemma κατάλαβα ότι τζάμπα έσκαγα....

Link to comment
Share on other sites

Οι Πράκτορες του Χάους είναι φοβερό βιβλίο!

 

Α ναι; Δεν έχω πετύχει καμία κριτική μέχρι τώρα, ούτε και έπιασα κάποιον άλλον Σπίνραντ από αυτούς που έχω για να δω πως θα μου φανεί σαν συγγραφέας. Απλά φθηνό ήταν, ε.φ. δεν έχω διαβάσει πολύ αλλά θέλω, και γι' αυτό είπα να το πάρω. Μακάρι λοιπόν να είναι έτσι όπως τα λες.

 

Όντως πολύ καλό βιβλίο το Οι Πράκτορες του Χάους.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά το "Σκιές πάνω απ' το Ινσμουθ" που το έψαχνα.... Ελπίζω να αξίζει τα λεφτά του γιατί είναι ακριβό.

 

Είχα το άγχος μηπως είναι από νέα εκδοτική σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων, αλλά μόλις είδα ότι είναι από τη Jemma κατάλαβα ότι τζάμπα έσκαγα....

 

Δεν πάμε καλά 25 ευρώ για 400 σελίδες, σε ποια χώρα ζούνε οι κύριοι; γιατί εγώ δυστυχώς ζω στην Ελλάδα των 3 και 60 το μήνα. Τουλάχιστον σαν έκδοση είναι πολυτελής και προσεγμένη πχ σκληρόδετη, καλό χαρτί, σημειώσεις, καλλιτεχνική επιμέλεια κλπ;

Edited by Anwrimos23
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά το "Σκιές πάνω απ' το Ινσμουθ" που το έψαχνα.... Ελπίζω να αξίζει τα λεφτά του γιατί είναι ακριβό.

 

Είχα το άγχος μηπως είναι από νέα εκδοτική σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων, αλλά μόλις είδα ότι είναι από τη Jemma κατάλαβα ότι τζάμπα έσκαγα....

 

Δεν πάμε καλά 25 ευρώ για 400 σελίδες, σε ποια χώρα ζούνε οι κύριοι; γιατί εγώ δυστυχώς ζω στην Ελλάδα των 3 και 60 το μήνα. Τουλάχιστον σαν έκδοση είναι πολυτελής και προσεγμένη πχ σκληρόδετη, καλό χαρτή, κλπ;

 

Ναι και σκέψου ότι την πρώτη ιστορία του Λάβκραφτ την έχουμε διαβάσει όλοι οι ενδιαφερόμενοι, οπότε οι πρώτες 70 σελίδες έχουν ήδη διαβαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά το "Σκιές πάνω απ' το Ινσμουθ" που το έψαχνα.... Ελπίζω να αξίζει τα λεφτά του γιατί είναι ακριβό.

 

Είχα το άγχος μηπως είναι από νέα εκδοτική σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων, αλλά μόλις είδα ότι είναι από τη Jemma κατάλαβα ότι τζάμπα έσκαγα....

 

Δεν πάμε καλά 25 ευρώ για 400 σελίδες, σε ποια χώρα ζούνε οι κύριοι; γιατί εγώ δυστυχώς ζω στην Ελλάδα των 3 και 60 το μήνα. Τουλάχιστον σαν έκδοση είναι πολυτελής και προσεγμένη πχ σκληρόδετη, καλό χαρτή, κλπ;

 

Ναι και σκέψου ότι την πρώτη ιστορία του Λάβκραφτ την έχουμε διαβάσει όλοι οι ενδιαφερόμενοι, οπότε οι πρώτες 70 σελίδες έχουν ήδη διαβαστεί...

 

Το ξέρω ότι έχω αρχίσει να επαναλαμβάνομαι, αλλά υπάρχει ξένη έκδοση 1000 σελίδων με ιστορίες Lovecraft και τη βρίσκεις 15 ευρώ. Από το να με δουλεύουν οι απατεώνες οι Ελληνάρες προτιμώ να κάνω διατριβή στην αγγλική γλώσσα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μαγικο παζαρι της Ξανθης:

 

1) Χομπιτ - Τολκιν (Κεδρος) 3€ !!

2) Το Δεντρο του Καλοκαιριου, βιβλιο Α' - Guy Gavriel Kay (Anubis) 2€ !

3) Χτυπημα στο Κεφαλι - Mike McCormack (Οξυ) 2€ !!

4) Ο Μαυρος Πυργος - P.D.James ( Α.Α.Λιβανη) 3€

5) Κοναν Ο Πυργος του Ερπετου - Ρ.Ε.Χαουαρντ (Alien) 2€

6) Κοναν Περα Απο Το Μαυρο Ποταμο - Ρ.Ε.Χαουαρντ (Alien) 2€

 

6 βιβλια σε αριστη κατασταση 14€. Ποιο βιβλιοπωλειο τις Θεσ/νικης τα κλαιει δεν ξερω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα αυτά τα δύο:

1.Furies of Calderon- Jim Butcher

2.Father Brown's Stories- G.K Chesterson

 

+

3.Fated- Benedict Jacka

4.Hounded-Kevin Hearne

 

Urban Fantasy !

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τελικά το "Σκιές πάνω απ' το Ινσμουθ" που το έψαχνα.... Ελπίζω να αξίζει τα λεφτά του γιατί είναι ακριβό.

 

Είχα το άγχος μηπως είναι από νέα εκδοτική σε περιορισμένο αριθμό αντιτύπων, αλλά μόλις είδα ότι είναι από τη Jemma κατάλαβα ότι τζάμπα έσκαγα....

 

Δεν πάμε καλά 25 ευρώ για 400 σελίδες, σε ποια χώρα ζούνε οι κύριοι; γιατί εγώ δυστυχώς ζω στην Ελλάδα των 3 και 60 το μήνα. Τουλάχιστον σαν έκδοση είναι πολυτελής και προσεγμένη πχ σκληρόδετη, καλό χαρτή, κλπ;

 

Ναι και σκέψου ότι την πρώτη ιστορία του Λάβκραφτ την έχουμε διαβάσει όλοι οι ενδιαφερόμενοι, οπότε οι πρώτες 70 σελίδες έχουν ήδη διαβαστεί...

 

Το ξέρω ότι έχω αρχίσει να επαναλαμβάνομαι, αλλά υπάρχει ξένη έκδοση 1000 σελίδων με ιστορίες Lovecraft και τη βρίσκεις 15 ευρώ. Από το να με δουλεύουν οι απατεώνες οι Ελληνάρες προτιμώ να κάνω διατριβή στην αγγλική γλώσσα...

 

Μόλις το πήρα και εγώ. Το απατεώνες είναι λιγάκι χοντρή κουβέντα, νομίζω. Στον εκδοτικό γνωρίζουν ότι το βιβλίο είναι ακριβό και ότι αυτό είναι και το ντεσού του, αλλά στο συγκεκριμένο, πέραν της επιμέλειας/μετάφρασης/δικαιωμάτων/λίγων αντιτύπων πρέπει να ληφθεί υπόψη και το έξτρα κοστος της φοβερής καλλιτεχνικής δουλειάς που έχει κάνει στα σχέδια ο Δημητρίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα και εγώ. Το απατεώνες είναι λιγάκι χοντρή κουβέντα, νομίζω. Στον εκδοτικό γνωρίζουν ότι το βιβλίο είναι ακριβό και ότι αυτό είναι και το ντεσού του, αλλά στο συγκεκριμένο, πέραν της επιμέλειας/μετάφρασης/δικαιωμάτων/λίγων αντιτύπων πρέπει να ληφθεί υπόψη και το έξτρα κοστος της φοβερής καλλιτεχνικής δουλειάς που έχει κάνει στα σχέδια ο Δημητρίου.

 

Α! Καλά το υποψιάστηκα και επέλεξα να πονέσει η τσέπη μου. Το πήρα απόφαση ότι τα μεγάλα ονόματα και τα best-sellers δεν πρόκειται ποτέ να εξαντληθούν γι' αυτό και κυνηγάω διακαώς κάτι τέτοιες "διαφορετικές" προσπάθειες ανεξαρτήτως κόστους (κι ας είμαι θύμα). Και μου έλεγε ο βιβλιοπώλης "δεν χρειαζότανε να έχεις άγχος ότι θα εξαντληθεί". Ομως εγώ έχω αναπτύξει πλέον αισθητήριο σε αυτά και υποψιάζομαι ποια είναι τα βιβλία που κυκλοφορούν σε λίγα αντίτυπα.

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω, μου τα είχατε εξηγήσει και παλιότερα σε ένα θεματάκι (με τις τιμές των ελληνικών βιβλίων), για τον καθημερινό αγώνα επιβίωσης που δίνουν εκεί στις εκδοτικές για να βγει το μεροκάματο, εξάλλου αυτός είναι και ο λόγος φαντάζομαι που σε μια τεράστια χώρα σαν τη δική μας, υπάρχουν ελάχιστες εκδοτικές εταιρείες και όλες έχουν ανταγωνιστικότατες τιμές στα προϊόντα τους. Το "απατεώνες" είναι βαριά έκφραση, το "ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε και ό,τι αρπάξει ο κώλος μας" ίσως να ταιριάζει καλύτερα στη νοοτροπία μερικών ελληνικών εταιρειών.

Link to comment
Share on other sites

Btw, το copyright για τα έργα του Λάβκραφτ δεν έληξε πριν λίγα χρόνια; Τουλάχιστον στην ΕΕ. Αν και από όσο ξέρω έχει γίνει ένα μπάχαλο συγκεκριμένα με τα έργα του Λαβκραφτ, σχετικά με το ποιός είχε το copyright, αν ανανεώθηκε, ποιά νομοθεσία ισχύει κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Twilight of the Hellenistic World από Mike Roberts και Bob Bennett κι από Osprey τα Byzantine Imperial Guardsmen (925-1025) και Macedonian Armies after Alexander (323BC-168BC). Μόλις τελειώσει η εξεταστική θα τα αρχίσω.

Edited by Carolus Rex
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τα:

Ο εξορκιστής - William Peter Blatty

H Δίκη - Franz Kafka

 

Θα μπορούσες, όταν το τελειώσεις, να μους πεις τη γνώμη σου, γιατί θέλω κι εγώ να το διαβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Μου δώρισαν το Ροβεράντομ του Τόλκιν απο τις εκδόσεις Αίολος. Να κάτι στα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Παρέα με τον Carter και κάτω από μια Ξάνθεια βροχή (μόνο οι Γιαννιώτες μπορούν να καταλάβουν) κάναμε την επίθεση στο παζάρι της Ξάνθης.

 

Τι πήρα:

 

1) Φανταστικές Ιστορίες - Αμβρόσιος Μπηρς (Γράμματα) 3€

2) Κοναν Ο Πυργος του Ερπετου - Ρ.Ε.Χαουαρντ (Alien) 2€

3) Κοναν Περα Απο Το Μαυρο Ποταμο - Ρ.Ε.Χαουαρντ (Alien) 2€

4) Πέτρος Μάρκαρης - Νυχτερινό Δελτίο 3€

5) Joyce Carol Oates - Ακριβοί Άνθρωποι 3€

 

Ειδική μνοία στον Mr.R.Carter που πήρε το Metro 2033, ολοκαίνουργιο, στην εκκωφαντική τιμή των 3 ευρώ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..