Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Το Νανούρισμα εμένα μου φάνηκε μια χαρά (εντάξει, είμαι και οπαδός του Πόλανικ οπότε βλέπω με άλλο μάτι τα έργα του), αλλά είναι λάθος να κριθεί αποκλειστικά σαν βιβλίο τρόμου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Νανούρισμα εμένα μου φάνηκε μια χαρά (εντάξει, είμαι και οπαδός του Πόλανικ οπότε βλέπω με άλλο μάτι τα έργα του), αλλά είναι λάθος να κριθεί αποκλειστικά σαν βιβλίο τρόμου.

 

Πολύ χρήσιμη επισήμανση ώστε να ξερω τι να περιμένω για να μην βγει κατι άλλο :db:

 

Τελευταία έχω φάει κόλλημα με τα λεπτά βιβλία και τα αγοράζω αβέρτα....

Link to comment
Share on other sites

Το Νανούρισμα εμένα μου φάνηκε μια χαρά (εντάξει, είμαι και οπαδός του Πόλανικ οπότε βλέπω με άλλο μάτι τα έργα του), αλλά είναι λάθος να κριθεί αποκλειστικά σαν βιβλίο τρόμου.

 

Πολύ χρήσιμη επισήμανση ώστε να ξερω τι να περιμένω για να μην βγει κατι άλλο :db:

 

Τελευταία έχω φάει κόλλημα με τα λεπτά βιβλία και τα αγοράζω αβέρτα....

 

Θα πρέπει να ξέρεις ότι το στιλ του Πόλανικ είναι κάπως... δεν είναι για όλα τα γούστα. Έχεις διαβάσει κανένα άλλο βιβλίο του; (π.χ. Fight Club, Επιζών, Πνιγμός).

Link to comment
Share on other sites

 

 

Θα πρέπει να ξέρεις ότι το στιλ του Πόλανικ είναι κάπως... δεν είναι για όλα τα γούστα. Έχεις διαβάσει κανένα άλλο βιβλίο του; (π.χ. Fight Club, Επιζών, Πνιγμός).

 

Διαβασα το fight club και πολυ μου άρεσε έτσι πως γραφει

Link to comment
Share on other sites

Το Νανούρισμα εμένα μου φάνηκε μια χαρά (εντάξει, είμαι και οπαδός του Πόλανικ οπότε βλέπω με άλλο μάτι τα έργα του), αλλά είναι λάθος να κριθεί αποκλειστικά σαν βιβλίο τρόμου.

 

Πολύ χρήσιμη επισήμανση ώστε να ξερω τι να περιμένω για να μην βγει κατι άλλο :db:

 

Τελευταία έχω φάει κόλλημα με τα λεπτά βιβλία και τα αγοράζω αβέρτα....

 

Θα πρέπει να ξέρεις ότι το στιλ του Πόλανικ είναι κάπως... δεν είναι για όλα τα γούστα. Έχεις διαβάσει κανένα άλλο βιβλίο του; (π.χ. Fight Club, Επιζών, Πνιγμός).

 

Μου το έχουν ξαναπεί αυτό για τον Πόλανικ, ή θα τον λατρέψεις ή θα τον μισήσεις. Επέλεξα το δεύτερο και δεν πρόκειται να διαβάσω άλλο δικό του. Σόρρυ!

Link to comment
Share on other sites

Α! Δεν σας είπα και το άλλο. Είχα παει και στο παζάρι που έκανε το Μεταίχμιο εδώ στη Θεσσαλονίκη και πηρα το

 

Ελίλου, η κουκλα του θανάτου, της Μπριζίτ Ομπερ. Αυτο είναι αστυνομικό αλλα λενε ότι απευθυνεται και σε τρομολάγνους

Link to comment
Share on other sites

Alucard θα σου πρότεινα να διάβασεις το Fight Club, αν το έβρισκες κάπου φτηνά. (ήταν και στο φετινό παζάρι). Αξίζει και είναι πλέον κλασικό.

Link to comment
Share on other sites

Alucard θα σου πρότεινα να διάβασεις το Fight Club, αν το έβρισκες κάπου φτηνά. (ήταν και στο φετινό παζάρι). Αξίζει και είναι πλέον κλασικό.

 

Ευχαριστώ, Γιώργο, αλλά δεν θα πάρω. Όπως είπα και πάνω, το κεφάλαιο Πόλανικ έχει κλείσει οριστικά για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Το Νανούρισμα εμένα μου φάνηκε μια χαρά (εντάξει, είμαι και οπαδός του Πόλανικ οπότε βλέπω με άλλο μάτι τα έργα του), αλλά είναι λάθος να κριθεί αποκλειστικά σαν βιβλίο τρόμου.

 

Πολύ χρήσιμη επισήμανση ώστε να ξερω τι να περιμένω για να μην βγει κατι άλλο :db:

 

Τελευταία έχω φάει κόλλημα με τα λεπτά βιβλία και τα αγοράζω αβέρτα....

 

Θα πρέπει να ξέρεις ότι το στιλ του Πόλανικ είναι κάπως... δεν είναι για όλα τα γούστα. Έχεις διαβάσει κανένα άλλο βιβλίο του; (π.χ. Fight Club, Επιζών, Πνιγμός).

 

Μου το έχουν ξαναπεί αυτό για τον Πόλανικ, ή θα τον λατρέψεις ή θα τον μισήσεις. Επέλεξα το δεύτερο και δεν πρόκειται να διαβάσω άλλο δικό του. Σόρρυ!

 

 

Κοίτα σαν φανατικός αναγνώστης του κυρίου με το δύσκολο Επώνυμο και έχοντας διαβάσει 8 βιβλία του, η αίσθηση που μου αφήνει σχεδόν πάντα είναι μια αγωνιώδης προσπάθεια να σοκάρει και να δημιουργήσει Mόδα. Είναι ο πιο hipster συγγραφέας αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Εγώ πιστεύω πως περισσότερο χρόνο του παίρνει να σκεφτεί την κεντρική ιδέα που θα προκαλέσει τον μέσο αναγνώστη, παρά να γράψει ολόκληρο το βιβλίο. Έχει έξυπνες ιδέες και θα μπορούσε να είναι πολύ καλός δημοσιογράφος. Τις ιδέες αυτές τις διαχειρίζεται με μπόλικο κυνικό χιούμορ, καταιγισμό τεχνικών πληροφοριών και τις πιο wtf-διάβασα-τώρα?-ιστορίες. Για μένα τα καλύτερα βιβλία του για να ξεκινήσει κάποιος ανυποψίαστος hipsterάς βιβλιόφιλος είναι τα Fight Club, Survivor, Choke και στη συνέχεια Invisible Monsters, Lullaby, Rant, Haunted. Τώρα τελευταία όλο πέφτω πάνω στο Damned, αλλά έχω πάθει overdose με τον συγκεκριμένο συγγραφέα...

Edited by Anwrimos23
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε έτσι άρχισα και γω τον Πόλανικ, με αυτά τα τρία βιβλία, αλλά με διαφορετική σειρά. Επιζών, Πνιγμός, Fight Club. Μετά Νανούρισμα φυσικά και το μόνο αδιάβαστο στα ελληνικά είναι το Είμαστε όλοι στοιχειωμένοι που θ'αρχίσω κάποια στιγμή φέτος. Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες για τον τυπά. Είναι σίγουρα στους αγαπημένους μου συγγραφείς. Αλλά πρέπει να είναι δύσκολος στ'αγγλικά, ε; Θα ήθελα να διαβάσω τα Rant, Snuff, Invisible Monsters, Diary κλπ...

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα σήμερα με τα:

1984 - George Orwell

Το διαμέρισμα της οδού Πατησίων - Μάρω Τριανταφύλλου (έπειτα απ'τα σχόλια του φίλου Βασίλη είπα να το δοκιμάσω -γιατί όχι;-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε έτσι άρχισα και γω τον Πόλανικ, με αυτά τα τρία βιβλία, αλλά με διαφορετική σειρά. Επιζών, Πνιγμός, Fight Club. Μετά Νανούρισμα φυσικά και το μόνο αδιάβαστο στα ελληνικά είναι το Είμαστε όλοι στοιχειωμένοι που θ'αρχίσω κάποια στιγμή φέτος. Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες για τον τυπά. Είναι σίγουρα στους αγαπημένους μου συγγραφείς. Αλλά πρέπει να είναι δύσκολος στ'αγγλικά, ε; Θα ήθελα να διαβάσω τα Rant, Snuff, Invisible Monsters, Diary κλπ...

 

Δεν είναι δύσκολος, αν εξαιρέσεις την τεχνική ορολογία σε μερικά σημεία. Τo Rant που διάβασα τώρα τελευταία, είναι η προφορική ιστορία (μέσα από περιστατικά που περιγράφουν φίλοι, εχθροί, γονείς κλπ) ενός serial killer που μεταδίδει τον ιό της λύσσας, σε συνδυασμό με ταξίδια στο χωροχρόνο μέσα από ένα αστικό παιχνίδι τροχαίων ατυχημάτων (???)... Είναι το βιβλίο που με άφησε άφωνο περισσότερο από κάθε άλλο βιβλίο του. Το Είμαστε Ολοι Στοιχειωμένοι δεν με ξετρέλανε είχε μερικές δυνατές ιστορίες, αλλά στο σύνολο δε μου έμειναν και πολλά. Προτείνεται βέβαια σε όλους του φανς του συγγραφέα.

Edited by Anwrimos23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε έτσι άρχισα και γω τον Πόλανικ, με αυτά τα τρία βιβλία, αλλά με διαφορετική σειρά. Επιζών, Πνιγμός, Fight Club. Μετά Νανούρισμα φυσικά και το μόνο αδιάβαστο στα ελληνικά είναι το Είμαστε όλοι στοιχειωμένοι που θ'αρχίσω κάποια στιγμή φέτος. Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες για τον τυπά. Είναι σίγουρα στους αγαπημένους μου συγγραφείς. Αλλά πρέπει να είναι δύσκολος στ'αγγλικά, ε; Θα ήθελα να διαβάσω τα Rant, Snuff, Invisible Monsters, Diary κλπ...

 

Δεν είναι δύσκολος, αν εξαιρέσεις την τεχνική ορολογία σε μερικά σημεία. Τo Rant που διάβασα τώρα τελευταία, είναι η προφορική ιστορία (μέσα από περιστατικά που περιγράφουν φίλοι, εχθροί, γονείς κλπ) ενός serial killer που μεταδίδει τον ιό της λύσσας, σε συνδυασμό με ταξίδια στο χωροχρόνο μέσα από ένα αστικό παιχνίδι τροχαίων ατυχημάτων (???)... Είναι το βιβλίο που με άφησε άφωνο περισσότερο από κάθε άλλο βιβλίο του. Το Είμαστε Ολοι Στοιχειωμένοι δεν με ξετρέλανε είχε μερικές δυνατές ιστορίες, αλλά στο σύνολο δε μου έμειναν και πολλά. Προτείνεται βέβαια σε όλους του φανς του συγγραφέα.

 

Τώρα τέτοια ώρα να είναι ανοιχτό κανένα βιβλιοπωλείο που να έχει το Rant να πάω να το πάρω; :p Τι σόι ιστορία είναι αυτή;; Αυτά τα τρελά είναι που μου αρέσουν!

Link to comment
Share on other sites

1. Ιονέσκο, Η Ελεγεία ενός Παράλογου Κόσμου

2. Μάτεσις, Η Μητέρα του Σκύλου

Link to comment
Share on other sites

01. Τέρι Πράτσετ - Το φως της φαντασίας (εκδόσεις Παρά Πέντε). 4 ευρώ.

02. Τέρι Πράτσετ - Νευρικές μάγισσες (εκδόσεις Παρά Πέντε). 4 ευρώ.

03. Τέρι Πράτσετ - Θανατηφόρος βοηθός (εκδόσεις Παρά Πέντε). 4 ευρώ.

04. Στίβεν Κινγκ - Εφιάλτες και Ονειρότοποι Α+Β (εκδόσεις Bell). 4 ευρώ.

05. Άρθουρ Κλαρκ - Η αυτοκρατορία της Γης (εκδόσεις Κάκτος). 4 ευρώ.

06. Τσαρλς Γιανγκ - Ο τελευταίος άνθρωπος στη Γη (εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

07. Ρέι Ράσελ - Ο άνθρωπος με μάτια ακτίνες Χ (εκδόσεις Αντικόσμοι). 2 ευρώ.

08. Robert Sheckley - Immortality Inc. (εκδόσεις Arrow Books). 1 ευρώ.

09. Τζο Χιλ - Φαντάσματα του 20ου αιώνα (εκδόσεις Bell). 3 ευρώ.

10. Πίτερ Στράουμπ - Στο σκοτεινό δωμάτιο (εκδόσεις Bell). 3 ευρώ.

11. Νατάσα Μόστερτ - Η προστάτις του φωτός και της σκόνης (εκδόσεις Bell). 3 ευρώ.

12. Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ - Η Αμάντα και ο εξωγήινος (εκδόσεις Παρά Πέντε). 0,50 ευρώ.

13. Μάντοξ/Ζελάζνυ/Σέκλεϊ/Κάτνερ - Το ρομπότ και αυτή που αγαπάς κ.α. (εκδόσεις Παρά Πέντε). 0,50 ευρώ.

14. Σαλμάν Ρούσντι - Οι σατανικοί στίχοι (εκδόσεις Λιβάνη). 5 ευρώ.

15. Γκιγιόμ Απολινέρ - Οι έντεκα χιλιάδες βέργες (εκδόσεις Εξάντα). 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Με την προσφορα "9,90 τα 3 βιβλια" απο Μεταιχμιο,πηρα τα

 

Το Ροτβαϊλερ - Ρουθ Ρεντελ

Οι Βατσιμανηδες της Μασσαλιας - Ζαν Κλώντ Ιζζο

Ποδοσφαιρο: Μια Θρησκεια σε Αναζητηση Θεου - Μανουελ Βαθκεθ Μονταλμπαν

 

Πηγα σε 3 βιβλιοπωλεια για να βρω μια τριαδα που να μου κανει,αφου το καθενα ειχε λιγους απο τους τιτλους που ειναι στον καταλογο που δινει το Μεταιχμιο.Θα προτιμουσα αντι του Ροτβαϊλερ να ειχα βρει το Τυχαιο Θυμα του Αρνε Νταλ,αλλα αυτο το ειχε μονο ενα απο τα 3 βιβλιοπωλεια που επισκεφτηκα,αλλα δεν ειχε κανενα αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Strata-Terry Pratchett

The Dark Side of the Sun-Terry Pratchett

 

Και τα δύο μαζί 18 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλη εκτός φόρουμ μου δώρισε τον Νευρομάντη :dancing4dh: Έχοντας αγορασμένα και τα τρία άλλα από τα παζάρια, μπορώ πλέον όποτε θέλω να κάψω μερικά εγκεφαλικά κύτταρα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κόρμακ Μακ Κάρθι

Ο δρόμος

 

Poul Anderson

The Broken Sword

 

με 12 ευρώ συνολικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που παω να παρω ένα βιβλίο και καταλήγω να παρω 4. Ετσι πήρα:

 

- Οι ρυθμιστές (King!)

- Ο Γλυκασμός της ψυχής (Κεσίσογλου)

- Σερκλ (Μούρας)

- Οι κυρίες του τρόμου (επιλογή)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που παω να παρω ένα βιβλίο και καταλήγω να παρω 4. Ετσι πήρα:

 

- Οι ρυθμιστές (King!)

- Ο Γλυκασμός της ψυχής (Κεσίσογλου)

- Σερκλ (Μούρας)

- Οι κυρίες του τρόμου (επιλογή)

 

Εγώ συνήθως πάω για 5 και παίρνω 10 (και πάνω). :p Όταν διαβάσεις το Σερκλ του Μούρα ν'αφήσεις και ένα σχόλιο γιατί μου φαίνεται ενδιαφέρον βιβλίο αλλά δεν βρίσκω κριτικές για να ξέρω αν αξίζει από άποψη γραφής και πλοκής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα αργησω να φτασω εκει γιατι εχω καμια 30ρια στη σειρα ως τοτε. Σίγουρα όμως θα βαλω σχολιο οπως κανω για ολα :yessir:

Link to comment
Share on other sites

01. Γιαν Μαρτέλ - Η ζωή του Πι (εκδόσεις Ψυχογιός). 6 ευρώ.

02. Τζίνετ Γουίντερσον - Το βάρος (εκδόσεις Ωκεανίδα). 2,90 ευρώ.

03. Ντάγκλας Κόπλαντ - Generation X (εκδόσεις Λιβάνη). 3,50 ευρώ.

04. Τζέρομ Τσάριν - Η αγωγή του Πάτρικ Σίλβερ (εκδόσεις Άγρα. 2,50 ευρώ. Το τρίτο βιβλίο του Κουαρτέτου του Ισαάκ Σάιντελ. Ψάχνω να βρω φτηνά και το τέταρτο βιβλίο.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

01. Καμπαλ (Η Γενιά της Νύχτας - Clive Barker

02. Ο πόλεμος των Κόσμων - Χ. Τζ. Γουέλς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..