Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Για πρώτη φορά μέσω Internet, παρήγγειλα από το Book Depository τα:

 

1. Mrs. Dalloway - Virginia Woolf

2. A Portrait of the Artist as a Young Man - James Joyce

3. Flatland - E. A. Abbott.

 

Σύνολο 7 ευρώ και χωρίς μεταφορικά!

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά μέσω Internet, παρήγγειλα από το Book Depository τα:

 

1. Mrs. Dalloway - Virginia Woolf

2. A Portrait of the Artist as a Young Man - James Joyce

3. Flatland - E. A. Abbott.

 

Σύνολο 7 ευρώ και χωρίς μεταφορικά!

 

Το Book Depository πουλάει μόνο καινούργια, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται πάντως για βιβλία γραμμένα παλιά που δεν έχουν copyright πλεόν κι επίσης είναι μικρά. Με 8 ευρώ θα μπορούσε κανείς να χτυπήσει μια τέτοια τριάδα κι από βιβλιοπωλεία.

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά τα βρήκα και τα τρία σε παλαιοβιβλιοπωλεία με λιγότερα από 5 ευρώ. Τα δυο πρώτα είναι εκδόσεις Γράμματα, άρα τα βρίσκει κανείς πολύ φτηνά στην Πρωτοπορία, ενώ το τρίτο στο Μικρό Μοναστηράκι δίπλα. :p Εγώ όλο λέω να κάνω παραγγελία από bookdepository τίποτα βιβλία ΕΦ και αστυνομικά που δεν πρόκειται να βγουν στα ελληνικά αλλά όλο το αναβάλλω. Έτσι και αλλιώς τα αδιάβαστα στα ελληνικά είναι εκατοντάδες, να έχω και αγγλικά από πάνω... Η αλήθεια είναι όμως ότι έχω βρει στο Μοναστηράκι διάφορα αγγλικά ΕΦ paperbacks με 1 και 2 ευρώ (βλέπε Immortality Inc., Rogue Moon, Chocky, Wolfbane, The 10th Victim, Born Under Mars κλπ) οπότε προσωρινά βολεύομαι και έτσι.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά μέσω Internet, παρήγγειλα από το Book Depository τα:

 

1. Mrs. Dalloway - Virginia Woolf

2. A Portrait of the Artist as a Young Man - James Joyce

3. Flatland - E. A. Abbott.

 

Σύνολο 7 ευρώ και χωρίς μεταφορικά!

 

Το Book Depository πουλάει μόνο καινούργια, έτσι δεν είναι;

 

 

Από όσο γνωρίζω, ναι, είναι ολοκαίνουργια. Απλώς οι εκδόσεις που διάλεξα εγώ είναι τόσο φθηνές. Και τα τρία θεωρούνται κλασικά, γι' αυτό και τα βγάζουν σε ειδικές εκδόσεις, με πολύ χαμηλή τιμή. Βέβαια υπάρχουν κι εκδόσεις (και paperback και hardback) που ξεκινούν από 7 και φτάνουν και τα 16 Ευρώ (περίπου) το κάθε βιβλίο. (Το δεύτερο φτάνει και τα... 91,53 Ευρώ!)

Link to comment
Share on other sites

Σολάρις - Στάνισλαβ Λεμ

Ο Σπόρος - Φραν Ρέϊ

Ο Αντίστροφος Κόσμος - Φίλιπ Ντικ

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται πάντως για βιβλία γραμμένα παλιά που δεν έχουν copyright πλεόν κι επίσης είναι μικρά. Με 8 ευρώ θα μπορούσε κανείς να χτυπήσει μια τέτοια τριάδα κι από βιβλιοπωλεία.

Από το πληκτρολόγιό μου το πήρες. Λαμπρό παράδειγμα τα penguin, η σειρά με τα κλασικά αγγλικά που κάνουν περίπου 2,50 ευρώ το ένα. Από αυτά έχω τα Frankenstein, The adventures of Tom Sawyer, The adventures of Huckleberry Finn, Tess of the D'Ubervilles (αδιάβαστο), Robinson Crusoe, Silas Marner (πολύ καλό), Peter Pan και άλλα που δε θυμάμαι. Κάποια έχουν και ωραία εξώφυλλα από πίνακες και κάποια είναι σκέτα άσπρα/πράσινα.

Link to comment
Share on other sites

Σκακιστική Νουβέλα - Stefan Zweig

Φαρενάϊτ 451 - Ray Bradbury

Ο Διαρρήκτης που ζωγράφιζε σαν τον Μοντριάν - Lawrence Block

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από παλαιοβιβλιοπωλείο, με 15 ευρώ:

 

01. Ισαάκ Ασίμοφ - Σπηλιές από ατσάλι (εκδόσεις Κάκτος)

02. Τζακ Σέφερ - Σέιν, ο άνθρωπος της χαμένης κοιλάδας (εκδόσεις Καστανιώτη)

03. Ρίτσαρντ Χιουζ - Θύελλα στη Τζαμάικα (εκδόσεις Άγκυρα)

 

Και από ένα περίπτερο το ολόφρεσκο Ο δρόμος προς τη Ρώμη, του Μπεν Κέιν. Είναι φυσικά το τρίτο και τελευταίο μέρος της σειράς Το Χρονικό της Ξεχασμένης Λεγεώνας. Εκδόσεις Anubis, 8,50 ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει ακόμη και θέλω πολύ να βρω το "Σπίτι από φύλλα" του Danielewski...

Έχω φάει όλα τα παλαιοβιβλιοπωλεία και δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά...

Απελπίστηκα και θα πάρω τελικά την απόφαση να το παραγγείλω στα αγγλικά απ'το amazon...

Ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει ακόμη και θέλω πολύ να βρω το "Σπίτι από φύλλα" του Danielewski...

Έχω φάει όλα τα παλαιοβιβλιοπωλεία και δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά...

Απελπίστηκα και θα πάρω τελικά την απόφαση να το παραγγείλω στα αγγλικά απ'το amazon...

Ουφ!

 

Αυτό το ψάχνω χρόοοονια τώρα, μαζί με τα:

 

-Χάντερ Τόμσον - Φόβος και Παράνοια στο Λας Βέγκας

-Γουόλτερ Τέβις - Ο άνθρωπος που έπεσε στη Γη

-Λουίς Σέιτσαρ - Τρύπες

-Γουίτλι Στρίμπερ - Οι λυκάνθρωποι

-Ράμσεϊ Κάμπελ - Το πρόσωπο που πρέπει να πεθάνει

-Άλεξ Γκάρλαντ - Μαύρος σκύλος (αυτό το έχω στ'αγγλικά, οπότε εντάξει...)

-Τζον Κένεντι Τουλ - Συνασπισμός ηλιθίων

 

Στην παραπάνω λίστα ήταν και άλλα πολλά, αλλά μετά από εξαντλητική έρευνα τα βρήκα...

 

Αντώνη το συγκεκριμένο βιβλίο έχω ακούσει ότι είναι περίπλοκο και δύσκολο, οπότε στ'αγγλικά θα είναι ακόμα πιο δύσκολο! Αλλά από το να μην διαβαστεί καθόλου, καλύτερα να διαβαστεί αργά-αργά... Και ρώτησα τον εκδοτικό οίκο αν έχουν σκοπό να το επανακυκλοφορήσουν και μου είπαν ότι δεν έχουν πλέον τα δικαιώματα... Υποθέτω δηλαδή ότι αν κάποιος άλλος εκδοτικός οίκος ήθελε να μεταφράσει ξανά το βιβλίο, θα μπορούσε να το κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη το συγκεκριμένο βιβλίο έχω ακούσει ότι είναι περίπλοκο και δύσκολο, οπότε στ'αγγλικά θα είναι ακόμα πιο δύσκολο! Αλλά από το να μην διαβαστεί καθόλου, καλύτερα να διαβαστεί αργά-αργά... Και ρώτησα τον εκδοτικό οίκο αν έχουν σκοπό να το επανακυκλοφορήσουν και μου είπαν ότι δεν έχουν πλέον τα δικαιώματα... Υποθέτω δηλαδή ότι αν κάποιος άλλος εκδοτικός οίκος ήθελε να μεταφράσει ξανά το βιβλίο, θα μπορούσε να το κάνει...

Δεν νομίζω πια ότι θα ασχοληθεί κάποιος εκδοτικός να πληρώσει μεταφραστές για ένα βιβλίο του 2000... Ειδικά τον καιρό που το είχε πρωτοεκδόσει η Πόλις (και που δεν ξέρουμε τι πωλήσεις έχει κάνει, ώστε να το τολμήσει κάποιος άλλος...)

Σε γενικές γραμμές είμαι αργός αναγνώστης (περιορισμένος ελεύθερος χρόνος) και πολύ φοβάμαι πως το αγγλικό κείμενο θα με κουράσει (πράγμα που ευτυχώς δεν συνέβηκε με το 11.22.63 του King που είχα διαβάσει πρόσφατα. Απλώς σκέφτομαι να το ψωνίσω, να το έχω στην βιβλιοθήκη μου και όποτε έρθει η ώρα του να κάτσω να ασχοληθώ μαζί του. Απ'την άλλη, μέχρι να το πιάσω... ίσως να σταθώ τυχερός και να το τρακάρω κάπου στα ελληνικά...

Link to comment
Share on other sites

-Ράμσεϊ Κάμπελ - Το πρόσωπο που πρέπει να πεθάνει

Το είχα πάρει κάποτε σε παλαιοβιβλιοπωλείο, το διάβασα και το ξαναέδωσα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει ακόμη και θέλω πολύ να βρω το "Σπίτι από φύλλα" του Danielewski...

Έχω φάει όλα τα παλαιοβιβλιοπωλεία και δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά...

Απελπίστηκα και θα πάρω τελικά την απόφαση να το παραγγείλω στα αγγλικά απ'το amazon...

Ουφ!

 

Αυτό το ψάχνω χρόοοονια τώρα, μαζί με τα:

 

-Χάντερ Τόμσον - Φόβος και Παράνοια στο Λας Βέγκας

-Γουόλτερ Τέβις - Ο άνθρωπος που έπεσε στη Γη

-Λουίς Σέιτσαρ - Τρύπες

-Γουίτλι Στρίμπερ - Οι λυκάνθρωποι

-Ράμσεϊ Κάμπελ - Το πρόσωπο που πρέπει να πεθάνει

-Άλεξ Γκάρλαντ - Μαύρος σκύλος (αυτό το έχω στ'αγγλικά, οπότε εντάξει...)

-Τζον Κένεντι Τουλ - Συνασπισμός ηλιθίων

 

Στην παραπάνω λίστα ήταν και άλλα πολλά, αλλά μετά από εξαντλητική έρευνα τα βρήκα...

 

Αντώνη το συγκεκριμένο βιβλίο έχω ακούσει ότι είναι περίπλοκο και δύσκολο, οπότε στ'αγγλικά θα είναι ακόμα πιο δύσκολο! Αλλά από το να μην διαβαστεί καθόλου, καλύτερα να διαβαστεί αργά-αργά... Και ρώτησα τον εκδοτικό οίκο αν έχουν σκοπό να το επανακυκλοφορήσουν και μου είπαν ότι δεν έχουν πλέον τα δικαιώματα... Υποθέτω δηλαδή ότι αν κάποιος άλλος εκδοτικός οίκος ήθελε να μεταφράσει ξανά το βιβλίο, θα μπορούσε να το κάνει...

 

Γιώργο, το Πρόσωπο που πρέπει να πεθάνει το έχω. Όταν με το καλό κατέβω Αθήνα, μετά χαράς να το ανταλλάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο σούπερ μάρκετ για διάφορα ψώνια και βρήκα σε ένα σταντ με προσφορές το Έβερεστ του Γκόρντον Κόρμαν, που εδώ και μήνες είναι εξαντλημένο! Επίτομη έκδοση που περιέχει τα τρία μικρά βιβλία της σειράς Έβερεστ (Ο Αγώνας, Η Ανάβαση, Η Κορυφή). Από τον ίδιο συγγραφέα, από τις ίδιες εκδόσεις (Μίνωας) έχουν κυκλοφορήσει και τα βιβλία της σειράς Το Νησί (Το Ναυάγιο, Η Επιβίωση, Η Διάσωση), τόσο ξεχωριστά όσο και σε επίτομη έκδοση. 5 ευρώ έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο σούπερ μάρκετ για διάφορα ψώνια και βρήκα σε ένα σταντ με προσφορές το Έβερεστ του Γκόρντον Κόρμαν, που εδώ και μήνες είναι εξαντλημένο! Επίτομη έκδοση που περιέχει τα τρία μικρά βιβλία της σειράς Έβερεστ (Ο Αγώνας, Η Ανάβαση, Η Κορυφή). Από τον ίδιο συγγραφέα, από τις ίδιες εκδόσεις (Μίνωας) έχουν κυκλοφορήσει και τα βιβλία της σειράς Το Νησί (Το Ναυάγιο, Η Επιβίωση, Η Διάσωση), τόσο ξεχωριστά όσο και σε επίτομη έκδοση. 5 ευρώ έδωσα.

 

5 ευρώ και τα τρία βιβλία; (αγώνας-ανάβαση-κορυφή);

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο σούπερ μάρκετ για διάφορα ψώνια και βρήκα σε ένα σταντ με προσφορές το Έβερεστ του Γκόρντον Κόρμαν, που εδώ και μήνες είναι εξαντλημένο! Επίτομη έκδοση που περιέχει τα τρία μικρά βιβλία της σειράς Έβερεστ (Ο Αγώνας, Η Ανάβαση, Η Κορυφή). Από τον ίδιο συγγραφέα, από τις ίδιες εκδόσεις (Μίνωας) έχουν κυκλοφορήσει και τα βιβλία της σειράς Το Νησί (Το Ναυάγιο, Η Επιβίωση, Η Διάσωση), τόσο ξεχωριστά όσο και σε επίτομη έκδοση. 5 ευρώ έδωσα.

 

5 ευρώ και τα τρία βιβλία; (αγώνας-ανάβαση-κορυφή);

 

Ναι, και τα τρία βιβλία σε έναν τόμο 500κάτι σελίδων.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα εχθές το 2034 του Dmitry Glukhovsky.

To 2033 μου άρεσε κάτι περισσότερο από αρκετά, οπότε πιστεύω και η συνέχεια να είναι αντάξια του πρώτου.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο παζάρι (πλατεια ODEON) και πηρα ενα σωρο βιβλία

 

- Μαρτυριάρα καρδια και άλλα, ο μαυρος γάτος και αλλα (Ποε): Αυτά εκτος από τις ομώνυμες ιστορίες που τις έχω διαβάσει πολλές φορές εχουν και μερικές που τις έχω διαβάσει μόνο στα αγγλικά

- Εκείνο το τραίνο για την κόλαση (Bloch)

- Ζωντανός θρύλος (Matheson)

- Πεθαίνοντας στην τερατούπολη (Thomas)

- Κραυγή από την κόλαση (Campbell)

- Κόκο (Straub)

- H εφιαλτική μηχανή (Lumley)

- Δαιμονισμένη ταξιαρχία (Masterton)

- Tα όρη του θρήνου, λαβύρινθος και τα σύνορα του απείρου (Bujold) Αυτά είναι τριλογία

- Ελπίζω να φτάσω σύντομα (Dick)

- Η απελευθέρωση της Γης (Tenn)

- Βραβεία Nebula 2003 (Anubis)

Edited by alien666
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο παζάρι (πλατεια ODEON) και πηρα ενα σωρο βιβλία

 

- Μαρτυριάρα καρδια και άλλα, ο μαυρος γάτος και αλλα (Ποε): Αυτά εκτος από τις ομώνυμες ιστορίες που τις έχω διαβάσει πολλές φορές εχουν και μερικές που τις έχω διαβάσει μόνο στα αγγλικά

- Εκείνο το τραίνο για την κόλαση (Bloch)

- Ζωντανός θρύλος (Matheson)

- Πεθαίνοντας στην τερατούπολη (Thomas)

- Κραυγή από την κόλαση (Campbell)

- Κόκο (Straub)

- H εφιαλτική μηχανή (Lumley)

- Δαιμονισμένη ταξιαρχία (Masterton)

- Tα όρη του θρήνου, λαβύρινθος και τα σύνορα του απείρου (Bujold) Αυτά είναι τριλογία

- Ελπίζω να φτάσω σύντομα (Dick)

- Η απελευθέρωση της Γης (Tenn)

- Βραβεία Nebula 2003 (Anubis)

 

Το Εκεινο το Τραινο για την Κολαση ειναι το Hell-Bound Train? Λαυρακι .. :fishing_h4h:

Απο ποιες εκδοσεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εκδόσεις Παρά Πέντε, ανθολογία ιστοριών διαφόρων συγγραφέων. Στο Παζάρι της Αθήνας πέτυχα τρεις τέτοιες. Και είναι ολοκαίνουργιες εκδόσεις, αλλά στα βιβλιοπωλεία δεν τις έχω πετύχει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες στην παρουσίαση των Σ.Δ:

  1. Ο γιος της μάγισσας - Ανδρέας Καπανδρέου
  2. Ζόμπι στην Ισλανδία - Νανά Αρναντοττίρ

Σήμερα, σε ένα πέρασμα στα παλαιοβιβλιωπολεία των Εξαρχείων:

  1. Σαρκοβόρο Πάθος - Jean-Francois Elslander
  2. Ελληνική κρουαζιέρα - Ν. Τσιφόρος

Στην Πολιτεία, πάλι σήμερα:

  1. Οι Ιχνηλάτες του Σκότους - Ν. Φαρούπος (αν και έχω μία υποψία ότι το είχα ξαναπάρει στο παζάρι)
  2. Σαν σκιές επιστρέφουμε - Πάκο Ινγκάνσιο Τάιμπο ΙΙ
  3. Ο Στρατιώτης της Ομίχλης - Τζιν Γουλφ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..