Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

02. Ώγκαστ Ντέρλεθ - Τα μονοπάτια του Κθούλου (Terra Nova). 3 ευρώ

 

Η συγκεκριμένη συλλογή περιλαμβάνει μερικές από τις ωραιότερες Κθουλικές ιστορίες που έχω διαβάσει. Δεν ξέρω αν θα σου φανούν και σένα τέτοιες, αλλά θα ήθελα να σου προτείνω να μην διαβάσεις και τα δύο μέρη του βιβλίου στο καπάκι. Μπορεί να σε κουράσει κάτι τέτοιο (εμένα μία φορά που το έκανα με κούρασε) με αποτέλεσμα να μην τις ευχαριστηθείς όσο ίσως θα ήθελες.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

02. Ώγκαστ Ντέρλεθ - Τα μονοπάτια του Κθούλου (Terra Nova). 3 ευρώ

 

Η συγκεκριμένη συλλογή περιλαμβάνει μερικές από τις ωραιότερες Κθουλικές ιστορίες που έχω διαβάσει. Δεν ξέρω αν θα σου φανούν και σένα τέτοιες, αλλά θα ήθελα να σου προτείνω να μην διαβάσεις και τα δύο μέρη του βιβλίου στο καπάκι. Μπορεί να σε κουράσει κάτι τέτοιο (εμένα μία φορά που το έκανα με κούρασε) με αποτέλεσμα να μην τις ευχαριστηθείς όσο ίσως θα ήθελες.

 

 

Όσο για αυτό θα διαβάσω το πρώτο μέρος ένα βράδυ με πανσέληνο (κάπου στον Αύγουστο) ξέρεις, βεράντα, ησυχία, κεράκι αναμμένο (και ένα φιδάκι για τα κουνούπια..) το δεύτερο μέρος όταν έρθει και πάλι η έμπνευση...;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

02. Ώγκαστ Ντέρλεθ - Τα μονοπάτια του Κθούλου (Terra Nova). 3 ευρώ

 

Η συγκεκριμένη συλλογή περιλαμβάνει μερικές από τις ωραιότερες Κθουλικές ιστορίες που έχω διαβάσει. Δεν ξέρω αν θα σου φανούν και σένα τέτοιες, αλλά θα ήθελα να σου προτείνω να μην διαβάσεις και τα δύο μέρη του βιβλίου στο καπάκι. Μπορεί να σε κουράσει κάτι τέτοιο (εμένα μία φορά που το έκανα με κούρασε) με αποτέλεσμα να μην τις ευχαριστηθείς όσο ίσως θα ήθελες.

 

 

Όσο για αυτό θα διαβάσω το πρώτο μέρος ένα βράδυ με πανσέληνο (κάπου στον Αύγουστο) ξέρεις, βεράντα, ησυχία, κεράκι αναμμένο (και ένα φιδάκι για τα κουνούπια..) το δεύτερο μέρος όταν έρθει και πάλι η έμπνευση...;)

 

 

Χεχε σωστό σε βρίσκω, πολύ σωστό :good: :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

02. Ώγκαστ Ντέρλεθ - Τα μονοπάτια του Κθούλου (Terra Nova). 3 ευρώ

 

Η συγκεκριμένη συλλογή περιλαμβάνει μερικές από τις ωραιότερες Κθουλικές ιστορίες που έχω διαβάσει. Δεν ξέρω αν θα σου φανούν και σένα τέτοιες, αλλά θα ήθελα να σου προτείνω να μην διαβάσεις και τα δύο μέρη του βιβλίου στο καπάκι. Μπορεί να σε κουράσει κάτι τέτοιο (εμένα μία φορά που το έκανα με κούρασε) με αποτέλεσμα να μην τις ευχαριστηθείς όσο ίσως θα ήθελες.

 

 

Χα, το βρήκα και γω πρόσφατα το ίδιο βιβλίο με τα ίδια λεφτά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

01. Γουίλιαμ Λάντεϊ - Υπόθεση Jacob (εκδόσεις Διόπτρα). 6 ευρώ.

02. Ίαν Κάλντγουελ/Ντάστιν Τόμσον - Ο κανόνας των τεσσάρων (εκδόσεις Λιβάνη). 5 ευρώ.

03. Σούζαν Κόλινς - Κοτσυφόκισσα (εκδόσεις Πλατύπους). 5 ευρώ. Ολοκληρώθηκε η τριλογία με κόστος περίπου 17 ευρώ!

04. Τζέιμς Ντάσνερ - Θεραπεία θανάτου (εκδόσεις Πλατύπους). 7 ευρώ. Ελπίζω να βρω το ίδιο φτηνά και το δεύτερο βιβλίο για να ολοκληρώσω και αυτή τη σειρά!

05. Νταν Άμπνετ - Τιμητική φρουρά (εκδόσεις Anubis). 2 ευρώ.

06. Τζέοφ Τζονς - Batman: Earth One (εκδόσεις Anubis). 6 ευρώ.

07. Γκραντ Μόρισον - Arkham Asylum (εκδόσεις Anubis). 6 ευρώ.

 

Θέλω σχόλιο για τη μετάφραση του 07...

Link to comment
Share on other sites

01. Richard Matheson - Το στοίχειωμα (οξύ). 6 ευρώ

02. Ώγκαστ Ντέρλεθ - Τα μονοπάτια του Κθούλου (Terra Nova). 3 ευρώ

03. Τα έπη των αθανάτων (Terra Nova). 3 ευρώ

04. Ιστορίες απο την κούφια γή (Terra Nova). 3 ευρώ

05. Ευθυμία Δεσποτάκη - Μέσα απ΄ το γυαλί (Συμπαντικές Διαδρομές)

06. Κιάρα Καλουντζή - Λουάνες (Συμπαντικές Διαδρομές)

07. Χέρμαν Έσσε - Ροσάλντε (Καστανιώτη). 2 ευρώ

08. Leslie Kenton - Λουντβιχ (Αρχέτυπο). 7 ευρώ

09. Ούρσουλα Λε Γκέν - Η πιο μακρινή ακτή (Τρίτων). 6 ευρώ

 

Το Στοίχειωμα που το ξετρύπωσες;

Link to comment
Share on other sites

 

01. Γουίλιαμ Λάντεϊ - Υπόθεση Jacob (εκδόσεις Διόπτρα). 6 ευρώ.

02. Ίαν Κάλντγουελ/Ντάστιν Τόμσον - Ο κανόνας των τεσσάρων (εκδόσεις Λιβάνη). 5 ευρώ.

03. Σούζαν Κόλινς - Κοτσυφόκισσα (εκδόσεις Πλατύπους). 5 ευρώ. Ολοκληρώθηκε η τριλογία με κόστος περίπου 17 ευρώ!

04. Τζέιμς Ντάσνερ - Θεραπεία θανάτου (εκδόσεις Πλατύπους). 7 ευρώ. Ελπίζω να βρω το ίδιο φτηνά και το δεύτερο βιβλίο για να ολοκληρώσω και αυτή τη σειρά!

05. Νταν Άμπνετ - Τιμητική φρουρά (εκδόσεις Anubis). 2 ευρώ.

06. Τζέοφ Τζονς - Batman: Earth One (εκδόσεις Anubis). 6 ευρώ.

07. Γκραντ Μόρισον - Arkham Asylum (εκδόσεις Anubis). 6 ευρώ.

 

Θέλω σχόλιο για τη μετάφραση του 07...

 

 

Υποθέτω θα είναι το ίδιο καλή όπως του Φονικού Αστείου. Από βδομάδα θα το διαβάσω.

 

Στο μεταξύ τσίμπησα το Το τελευταίο βιβλίο του κόσμου, του Ρόντμαν Φίλμπρικ, με 3 ευρώ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα:

 

01. Ντόναλντ Γουέστλεϊκ - Πως να κλέψετε μια τράπεζα (εκδόσεις Άγρα). Φρέσκο-φρέσκο, θα διαβαστεί άμεσα!
02. Μπέντζαμιν Μπλακ - Ο λεμούριος (εκδόσεις Καστανιώτη). 3,20 ευρώ.

03. Κόρμακ ΜακΚάρθυ - Το πέρασμα (εκδόσεις Καστανιώτη). 6 ευρώ
04. Κόρμακ ΜακΚάρθυ - Πεδινές πολιτείες (εκδόσεις Καστανιώτη). 5,33 ευρώ

Ολοκληρώθηκε η τριλογία με κόστος περίπου 20 ευρώ!
05. Χαρούκι Μουρακάμι - Το κυνήγι του αγριοπρόβατου (εκδόσεις Καστανιώτη). 5 ευρώ. Εξαιρετικά σπάνιο! 
06. Τζόναθαν Λάτιμερ - Ο προφήτης του τρόμου (εκδόσεις Άγκυρα). 2 ευρώ. Solomon's Vineyard. Έχω ακούσει καλά λόγια...
07. Τζιτ Θαχίλ - Ναρκόπολις (εκδόσεις Καστανιώτη). 8 ευρώ. Ολοκαίνουργιο, άριστη κατάσταση.
08. Μαρλέν Χάουσχοφερ - Το τοίχος (εκδόσεις Κέδρος). 3 ευρώ. Δυστοπικό μυθιστόρημα.
09. Ρικ Ρίορνταν - Ο Πέρσυ Τζάκσον και η θάλασσα των τεράτων (εκδόσεις Πάπυρος). 5 ευρώ. Τόσα περίπου έδωσα και για το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

01. Τιερί Ζονκέ - Μυγαλή, η δηλητηριώδης αράχνη (εκδόσεις Καστανιώτη). 3,52 ευρώ. Πολιτεία.
02. Νάιτζελ ΜακΚρέρι - Κρυφός κήπος (εκδόσεις Μεταίχμιο). 2,31 ευρώ. Πολιτεία.
03. Στελ Παύλου - Κυκλάδης (εκδόσεις Μίνωας). 3,80 ευρώ. Εξαιρετικά ενδιαφέρον και γελοία τιμή για τούβλο. Μεταχειρισμένα Πρωτοπορίας
04. Έντμουν Κρίσπιν - Το κινητό παιχνιδάδικο (εκδόσεις Άγρα). 9,18 ευρώ. Πρωτοπορία.

Link to comment
Share on other sites

τον κυκλαδη τον πηρες ακριβα για μεταχειριμενο...υπηρχε σε πολλα σουπερ μαρκετ με 5 ευρω καινουργιο για πολυ καιρο

Link to comment
Share on other sites

τον κυκλαδη τον πηρες ακριβα για μεταχειριμενο...υπηρχε σε πολλα σουπερ μαρκετ με 5 ευρω καινουργιο για πολυ καιρο

 

Δεν ξέρω, πάντως εγώ δεν το είχα πετύχει στον Βασιλόπουλο της γειτονιάς που είχα βρει 2-3 άλλα από Μίνωα. Και το βρήκα σε πολύ καλή κατάσταση, ούτε σπασμένη ράχη ούτε τίποτα. Και έτσι και αλλιώς γλίτωσα 1,20 :)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ πήγαινα να αγοράσω δυο σχολικά βιβλία για τη Γ' Λυκείου (ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ, για όσους γνωρίζουν), τα οποία δε βρήκα, και έτσι αγόρασα αυτά:

 

1. Finnegans Wake - J. Joyce. Για να το έχω στη συλλογή μου.

2. The Last Man - M. Shelley.

3. Ποίηση και Φαντασία - E. A. Poe. Που έχει κάποια ποίηματά του (+το Κοράκι) και δυο δοκίμιά του για την ποίηση, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ο πανμέγιστος heiron μου δώρισε το ''Παλούκι στην Καρδιά'' του Ρίτσαρντ Λέιμον. Τον ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τον τελευταίο ενάμησι μήνα πήρα τα:

(από μεταχειρισμένα)

  • Never Let Me Go - Kazuo Ishiguro
  • To the Devil a daughter - Dennis Wheatley
  • Boy's life - Robert R. McCammon
  • Hell to pay - Shaun Hutson
  • Hybrid - Shaun Hutson
  • The King's Buccaneer - R.E. Feist
  • Kitty and the silver bullet - Kathrin Neville
  • Ο Κόσμος Δακτύλιος - L. Niven
  • Δράκουλας Λυόμενος - Μπ. Άντλις
  •  Νεκροσκόπος 2 - Βαυμπύρι - Brian Lumney (ευχαριστώ τον Blade Runner που με ενημέρωσε για το πού να το ξετρυπώσω
  • Το βιβλίο των χαμένων πραγμάτων - John Connoly
  • O Κερασφόρος - Joe Hill
  • Στα δίχτυα του σατανά - Τζων Μπουργκ
  • Μυστηριώδεις Δυνάμεις - Άλαν Ράντορ
  • Valentine - S.P. Somptow
  • Tigana - G.G. Kay (την έκδοση τσέπης του Ανούβι που είχα χάσει όσο ήμουν φαντάρος)
Από Πρωτοπορία πήρα τα:
  • Η Νεράιδα των Δοντιών - Graham Joyce (επίσης άτυχο θύμα της θητείας μου)
  • Wagner the werewolf - George W.M. Raynolds
  • Μπόραθ - το μυστικό όπλο (όλη την τριλογία) - Γιάννης Καμπουρόπουλος
Τέλος, από Amazon τα
  • The New Watch - Sergei Lukyenko
  • Sword Woman and Other Historical Adventures - R.E. Howard
  • Lords of Chaos: The Bloody Rise of the Satanic Metal Underground - Michael Moynihan
  • Mucho Mojo - Joe R. Landsdale
Edited by Nihilio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δώρο τα παρακάτω δυο φρέσκα βιβλία:

 

01. Τζορτζ Πελεκάνος - Η προμήθεια (εκδόσεις Πατάκη)
02. Τζον Γκριν - Το λάθος αστέρι (εκδόσεις Λιβάνη)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ημερα χθες στο Φεστιβαλ Βιβλιου στην Αριστοτελους και πηρα το Ημερολογιο ενος Τρελου και αλλες Νουβελες του Γκογκολ απο τις εκδοσεις Ζαχαροπουλος. Το βιβλιο το ηθελα καιρο τωρα μιας και περιεχει τουλαχιστον μια ιστορια τρομου, το Πορτραιτο. Τα ευσημα μου στον κυριο που ηταν στο περιπτερο των εκδοσεων Ζαχαροπουλος για την εξυπηρετηση και την ευγενεια του αφου μου αφησε το βιβλιο στα 10€ χωρις να κανω κανενα απολυτως παζαρι!

Link to comment
Share on other sites

Μικρή συγκομιδή επειδή περιμένω νέες εκδόσεις που μ'ενδιαφέρουν πολύ...

 

01. Νιλ Γκέιμαν - Ο πόλεμος των θεών (εκδόσεις Οξύ). 5 ευρώ.
02. Χοσέ Κάρλος Σομόθα - Η θεωρία των χορδών (εκδόσεις Πατάκη). 5 ευρώ. Σε άριστη κατάσταση, με τέτοια τιμή!
03. Βαγγέλης Ραπτόπουλος - Τα τζιτζίκια (εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Στο παζάρι του Fantasy Shop πήρα τη νουβέλα πατριάς Τζιοβάνι (από τη σειρά Vampire: the Masquerade).

 

Επίσης, στο βιβλιοπωλείο με τις κούτες έξω στη Στουρνάρη, απέναντι από το Πλαίσιο, έχει γενικότερο ξεπούλημα από Anubis. Σήκωσα λοιπόν όλη τη σειρά Gaunt's Ghost του Dan Abnett με 2€ το βιβλίο.

 

Τέλος, σε έναν πάγκο έξω από το σταθμό Ν. Ιωνίας βρήκα το "Στα Ίχνη του Ανύπαρκτου" από Διαμαντή Φλωράκη στο 1€

Link to comment
Share on other sites

Nihilio, το παζαρι του Fantasy Shop τελειωσε ή συνεχιζεται;

 

Επειδη ενας κολλητος μαζευει κι αυτος τα βιβλια της σειρας Vampire, ποσο τα ειχαν;

Link to comment
Share on other sites

Από Μοναστηράκι πήρα με 8,5€ δύο βιβλία του Κινγκ: Μίζερι και Κάρρυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nihilio, το παζαρι του Fantasy Shop τελειωσε ή συνεχιζεται;

 

Επειδη ενας κολλητος μαζευει κι αυτος τα βιβλια της σειρας Vampire, ποσο τα ειχαν;

5€ τα αφηνουν σε παζαρια και οχι, το παζαρι ηταν μονο μια μερα

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι δυνατά: Stephen King. 14 σκοτεινές ιστορίες. - 3 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Από Μοναστηράκι:

 

01. Τζορτζ Πελεκάνος - Το αδιέξοδο (εκδόσεις Πατάκη). 5 ευρώ.
02. Μανσέτ/Μπαστίντ - Αφήστε τα πτώματα να μαυρίσουν στον ήλιο (εκδόσεις Καστανιώτη). 3 ευρώ.
03. Σαντιάγο Γαμπόα - Το να χάνεις είναι ζήτημα μεθόδου (εκδόσεις Όπερα). 3 ευρώ. Επιτέλους!
04. Τζον Σάντφορντ - Θήραμα στο νου (εκδόσεις Κέδρος). 2,50 ευρώ.
05. Ισαάκ Ασίμοφ - Γαλαξίες (εκδόσεις Κάκτος). 2,50 ευρώ. Ολοκληρώθηκε η τριλογία!

 

Κρατήθηκα για να μην πάρω άλλα, για να αγοράσω τα δυο παρακάτω φρέσκα βιβλία:

 

01. Ρόμπιν Σλόαν - Το παράξενο βιβλιοπωλείο του κυρίου Πενάμπρα (εκδόσεις Κλειδάριθμος). Από Πολιτεία.
02. Ρίτσαρντ Σταρκ - Πάρκερ: Ανάφλεξη (εκδόσεις Νεφέλη). Από τον εκδοτικό οίκο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πώ ότι σας ζηλεύω όλους εσάς εκεί στην Αθήνα. Έχετε τόσους προορισμούς για βιβλία...ω!  Μπήκα και εγώ σήμερα σε ένα βιβλιοπωλείο μόνο για να δώ και αγόρασα το Ρέκβιεμ του Γκράχαμ Τζόις -6 ευρώ. Επίσης να ρωτήσω τους πιό σχετικούς... το Wheel of time είναι καλή περίπτωση; Γιατί ένας φίλος μου, με έχει ξεσηκώσει να το πάρω...ρωτάω εδώ λοιπόν γιατί εκτιμώ πολύ τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..