Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Ξεκίνησε η ΔΕθ και με μεγάλη μου χαρά είδα πως υπάρχει περίπτερο-παζάρι βιβλίων οπότε δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Δυστυχώς περίμενα να βρω περισσότερα πράγματα αλλά εν τέλει κάτι τσίμπησα:

Φριτζ Λάιμπερ - Ο Σατανικός Πέπλος (Gather, Darkness)

E.Ρ. Μπάροουζ - Χαμένοι στην Αφροδίτη (Lost on Venus)

Τζέφρυ Τόμας - Πεθαίνοντας στη τερατούπολη (Monstrocity)

Δύο μικρές συλλογές με ιστορίες του Σέρλοκ Χόλμς

Σύνολο 10,5 €

 

Λυπάμαι που θα σου το χαλάσω, αλλά ο Σατανικός Πέπλος είναι άθλιο βιβλίο. Το Πεθαίνοντας στην τερατούπολη όμως μου άρεσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

 

Ξεκίνησε η ΔΕθ και με μεγάλη μου χαρά είδα πως υπάρχει περίπτερο-παζάρι βιβλίων οπότε δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Δυστυχώς περίμενα να βρω περισσότερα πράγματα αλλά εν τέλει κάτι τσίμπησα:

Φριτζ Λάιμπερ - Ο Σατανικός Πέπλος (Gather, Darkness)

E.Ρ. Μπάροουζ - Χαμένοι στην Αφροδίτη (Lost on Venus)

Τζέφρυ Τόμας - Πεθαίνοντας στη τερατούπολη (Monstrocity)

Δύο μικρές συλλογές με ιστορίες του Σέρλοκ Χόλμς

Σύνολο 10,5 €

 

Λυπάμαι που θα σου το χαλάσω, αλλά ο Σατανικός Πέπλος είναι άθλιο βιβλίο. Το Πεθαίνοντας στην τερατούπολη όμως μου άρεσε πολύ!

 

Ναι, ε; Κρίμα γιατί μου αρέσει πολύ ο Λάιμπερ, θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βιβλίο είναι. Τίποτα το ιδιαίτερο και ξεπερασμένο βέβαια, σίγουρα όχι το καλύτερο του Φριτς, αλλά δεν θα κλαις τα λεφτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο Σκοτεινος πεπλος μου ειχα φανει συμπαθητικοτατο παλπ σαι φαι οταν το ειχα διαβασει, το 2010 και στο πρωτοτυπο

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολυ καιρό κατεβηκα κέντρο και με ενα εικοσαρικο

πηρα απο πολιτεια, μετρο 2033, δεσμοι αιματος του χαμφρευς και η γκουεντολιν του ερειπωμενου πυργου του Παπαδόπουλου

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα -επιτέλους- έβγαλα προπληρωμένη κάρτα και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να παραγγείλω από το bookdepository το νέο βιβλίο της σειράς Dexter, Dexter's Final Cut

Link to comment
Share on other sites

Με τη βοηθεια του Λευτερη (aka electroscribe), εχω πλεον στη βιβλιοθηκη μου το Συγκρουση Βασιλεων και Θυελλα απο Ατσαλι (και τους 2 τομους) του Μαρτιν, και πλεον εχω ολα τα βιβλια της σειρας. 15 ευρω συνολο!

 

Ευχαριστω και παλι Λευτερη! :victory: :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Με 29 ευρώ πήρα τα εξής:

 

1. Ράνσομ Ριγκς - Μις Πέρεγκριν: Στέγη για ασυνήθιστα παιδιά (εκδόσεις Πλατύπους)
2. Στίβεν Κινγκ - Ο άνεμος μέσα από την κλειδαρότρυπα (εκδόσεις Bell)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 27 ευρώ από Μοναστηράκι:

 

01. Ρόμπερτ Χάινλαϊν - Ξένος σε ξένη χώρα (εκδόσεις Αίολος)
02. Νιλ Γκέιμαν - Το βιβλίο του νεκροταφείου (εκδόσεις Οξύ)
03. Τρούμαν Καπότε - Εν ψυχρώ (εκδόσεις Καστανιώτη)
04. Φίλιπ Κερ - Στην κορφή του κόσμου (εκδόσεις Ψυχογιός)
05. Γιαν Ποτότσκι - Το χειρόγραφο της Σαραγόσα (εκδόσεις Ψυχογιός)
06. Λόρενς Μπλοκ - Ο διαρρήκτης που είχε πάθος με τον Μπόγκαρτ (εκδόσεις Μοντέρνοι Καιροί)

Link to comment
Share on other sites

Σκοτεινή Ήπειρος

Ο ευρωπαϊκός εικοστός αιώνας

 

του Μαρκ Μαζάουερ

 

Σήμερα πήρα και το 2ο τόμο από την Καθημερινή. 4+4, 8 ευρώ σύνολο για βιβλίο που έχει τιμή εκδότη πάνω από 30 ευρώ. Όχι κι άσχημα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σκοτεινή Ήπειρος

Ο ευρωπαϊκός εικοστός αιώνας

 

του Μαρκ Μαζάουερ

 

Σήμερα πήρα και το 2ο τόμο από την Καθημερινή. 4+4, 8 ευρώ σύνολο για βιβλίο που έχει τιμή εκδότη πάνω από 30 ευρώ. Όχι κι άσχημα.

 

Τι θέμα έχει αυτό; Τον Β' Π.Π;

 

Με 22,50 ευρώ πήρα από το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου τον Μαύρο Πύργο του Κινγκ. Αυτό ήταν οδυνηρή παλουκιά βαθιά μέσα στην βρικολακίσια καρδιά μου, αλλά είναι πλέον εξαντλημένο και δεν ήθελα να το ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Αφορά την ιστορία της Ευρώπης τον 20ο αιώνα. Πως διαλύθηκαν οι αυτοκρατορίες, την εμφάνιση της Σοβιετικής Ένωσης, τον Α ΠΠ, την άνοδο του Φασισμού και τον Β ΠΠ που ακολούθησε, τον Ψυχρό Πόλεμο, τη δημιουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, την πτώση των κομμουνιστικών καθεστώτων, τη διάλυση της Γουγκοσλαβίας κτλ. Όλα αυτά αντιμετωπίζοντας όλη την ήπειρο σαν μία οντότητα και με σχολιασμό μάλλον παρά παράθεση στεγνών γεγονότων. Από ένα ξεφύλλισμα αυτά, περισσότερα άμα το διαβάσω με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Αφορά την ιστορία της Ευρώπης τον 20ο αιώνα. Πως διαλύθηκαν οι αυτοκρατορίες, την εμφάνιση της Σοβιετικής Ένωσης, τον Α ΠΠ, την άνοδο του Φασισμού και τον Β ΠΠ που ακολούθησε, τον Ψυχρό Πόλεμο, τη δημιουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, την πτώση των κομμουνιστικών καθεστώτων, τη διάλυση της Γουγκοσλαβίας κτλ. Όλα αυτά αντιμετωπίζοντας όλη την ήπειρο σαν μία οντότητα και με σχολιασμό μάλλον παρά παράθεση στεγνών γεγονότων. Από ένα ξεφύλλισμα αυτά, περισσότερα άμα το διαβάσω με το καλό.

 

ok ευχαριστώ. Φαίνεται ενδιαφέρον αν μη τι άλλο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα με ένα εικοσάρικο τον φρέσκο Κινούμενο στόχο, του αγαπημένου Ρος Μακντόναλντ και τους Εκτελεστές δίχως πρόσωπο, του πολυδιαβασμένου σε Ελλάδα και εξωτερικό Χένινγκ Μάνκελ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω και εγώ  σήμερα να αγοράσω τον Κινούμενο Στόχο το απόγευμα!

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

01. Ντάρεν Σαν - Η κυρία των σκιών (εκδόσεις Κλειδάριθμος). Ολοκαίνουργιο και πάρα πολύ ενδιαφέρον...
02. Ρόμπερτ Σίλβερμπεργκ - Γκιλγκαμές ο βασιλιάς (εκδόσεις Alien). 4 ευρώ.
03. Διονύσης Παπαδόπουλος - Το δαχτυλίδι της Ταμάρις Α+Β (εκδόσεις Multipublish). 4 ευρώ και οι δύο τόμοι.

 

Τα δύο τελευταία τα πήρα από ένα βιβλιοπωλείο ονόματι MEGA Bazaar Βιβλίου στην Ακαδημίας 95-98, δίπλα στο βιβλιοπωλείο Καλοκάθη. Είχε αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα και πρέπει να είναι καινούργιο. Θα το έχω σοβαρά στα υπόψιν...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω και εγώ  σήμερα να αγοράσω τον Κινούμενο Στόχο το απόγευμα!

 

Έμαθα ότι στις αρχές του 2014 οι εκδόσεις μεταίχμιο θα βγάλουν και το The Blue Hammer του ίδιου συγγραφέα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, το γράφει  και στο επίμετρο!

Θα προτιμούσα  βέβαια να τα έβγαζαν με την σειρά και να έβγαζαν το The Drowning Pool, αλλά, εντάξει, αστυνομικά είναι!

Btw,  είμαι στην 220κάτι και το βιβλίο μέχρι στιγμής -όπως ήτανε αναμενόμενο- είναι αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, το γράφει  και στο επίμετρο!

Θα προτιμούσα  βέβαια να τα έβγαζαν με την σειρά και να έβγαζαν το The Drowning Pool, αλλά, εντάξει, αστυνομικά είναι!

Btw,  είμαι στην 220κάτι και το βιβλίο μέχρι στιγμής -όπως ήτανε αναμενόμενο- είναι αρκετά καλό.

 

Α, δεν το διάβασα το επίμετρο, γιατί προτίμησα ν'αρχίσω το Η κυρία των σκιών του Ντάρεν Σαν που βγήκε προχθές (btw φαίνεται πολύ ενδιαφέρον στην μέση που είμαι και θα σου το πρότεινα, εκδόσεις Κλειδάριθμος είναι) και έτσι δεν είχα την ευκαιρία να του ρίξω μια ματιά. Ρώτησα τις εκδόσεις και έκανα μια μαντεψιά με το The Drowning Pool, μιας και είναι το επόμενο στη σειρά και το πιο πολυδιαβασμένο του συγγραφέα, αλλά ατυχήσαμε. Υποθέτω όμως ότι αν πάνε καλά τα βιβλία του (και γιατί όχι δηλαδή; Είναι από τους καλύτερους συγγραφείς αστυνομικών εκεί έξω), που θα πάει, θα το μεταφράσουν και αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, αλλά μέχρι τότε   παίζει να το'χω τσιμπήσω στα ξένα :D

Άλλη ομορφιά να διαβάζεις MacDonald στο πρωτότυπο!

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Κυριαρχία του λαβεντερ και αιμα στον παγο της μαγκραθ απο 5 ευρο εκαστο....σκλαβενιτης

Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

Με 15 ευρώ πήρα τα εξής:

 

01. Γουίλ Γουάιλς - Προσοχή στα πατώματα! (εκδόσεις Κλειδάριθμος)
02. Γιούνας Γιούνασον - Ο εκατοντάχρονος που πήδηξε από το παράθυρο και εξαφανίστηκε (εκδόσεις Ψυχογιός)

 

Και τα δυο καινούργια και τα δυο σε άριστη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Το Σεπτέμβριο και μέχρι στιγμής πήρα τα εξής βιβλία: 

 

Dean Koontz - Fantoms - 3 ευρώ

 

Stephen King - Αδύνατος - 6 ευρώ

 

Μάργκαρετ Άτγουντ - Όρυξ και Κρέικ - 3 ευρώ

 

Clive Barker - Το αρχαίο μυστήριο - 3 ευρώ

 

Graham Masterton - Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται - 5 ευρώ

 

James Paterson - Φίλα τα κορίτσια - 3 ευρώ

 

Alison Goodman - ΕΟΝ Η αναγέννηση του δράκου - 4 ευρώ

 

iCon - Steve Jobs - 3 ευρώ

 

Φρανκ Σέντσινγκ - Το σμήνος - 6 ευρώ

 

Clive Barker - Τα βιβλία του αίματος Νο1 - 5 ευρώ

 

Όχι και άσχημα για όλα αυτά τα βιβλία. Περιμένω με αγωνία το παζάρι βιβλίων που ξεκινά την Δευτέρα, θα είμαι εκεί από νωρίς το πρωί για βιβλιο-κυνήγι... Έχω καταστρώσει στρατηγικές και λίστες με βιβλία για κάθε ενδεχόμενο. Για να δούμε... :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγκαινίασα και το 1ο Παζάρι-Εκποίηση βιβλίων στην πόλη μου. Έχω ανάμεικτες εντυπώσεις. Ίσως επειδή μάλλον δημιούργησα υπερβολικές προσδοκίες για αυτά που θα έβρισκα εκεί. Όσον αφορά τα του είδους που προτιμάμε εμείς του .sff. είχε μάλλον λίγα πράγματα. Τουλάχιστον αν εξαιρέσουμε τα στάνταρ. Όμως δεν πτοήθηκα, ήταν η πρώτη μέρα ίσως ξαναπάω κάποια στιγμή μέχρι της 26/10 που τελειώνει. Για αρχή όμως πήρα τα παρακάτω: 

 

Λόρδος Ντάνσανι - Η κόρη του βασιλιά της χώρας των ξωτικών - 3 ευρώ

K.W.Jeter - Οριζόντιος αποχαιρετισμός - 2.50 ευρώ

Philip K. Dick - Οι παίκτες του τιτάνα - 3.50 ευρώ

Philip K. Dick - Το ηλεκτρικό πρόβατο - 4.50 ευρώ

Άρθουρ Κλάρκ-Τζέντρι Λη - Λίκνο - 3 ευρώ

Συλλογικό - Ετήσια ανθολογία επ.φαντασίας 1,2 - 17 ευρώ 

Ρίτσαρντ Μάθεσον - Ζωντανός Θρύλος - 3 ευρώ

 

Από εκδόσεις Ανούμπις είχε πολύ Σαλβατόρε (που δεν αγόρασα από αντίδραση, χα!) Είχε, Terry Goodkind, Dragonlance αλλά δεν είχε αυτά που είχα σκοπό να βρώ και που σε παλιότερα παζάρια έπαιζαν πολύ...Κρίμα, αλλά δεν πειράζει. Πήρα μόνο τις ανθολογίες που καιρό τώρα τις είχα στο μάτι. Από εκδόσεις παραπέντε, δεν είχε Σπίνραντ που τον ήθελα επίσης πολύ. Ευτυχώς βρήκα το Πρόβατο του Ντίκ (ευχαριστώ τον Blade). Από Αίολο είχε όπως σωστά προειπώθηκε εδώ μέσα, Κόρουμ αρκετά, τίποτα από Κόναν (κρίμα), τίποτα από Έλρικ (αλλά αυτό το ήξερα...ήλπιζα βέβαια..) περισσότερο λυπήθηκα που δεν είχε καθόλου Τζάκ Βάνς (αλλά είπαμε, δεν πειράζει), βρήκα τον Λόρδο και τον πήρα. Νομίζω πως πρέπει να είχε και το "Κάτι κολασμένο έρχεται προς τα εδώ", την επόμενη φορά όμως... Από Οξύ όσα υπήρχαν τα είχα ήδη τα περισσότερα, βρήκα τον Ζωντανό Θρύλο όμως που δεν τον είχα. Ίσως αργότερα πάρω και ένα Μάστερτον που είχε εκεί αλλά δεν καίγομαι κιόλας. Αυτά τα λίγα καλή συνέχεια σε όλους, έχω υλικό για αρκετό καιρό. Τόνωσα την ε.φ που τους τελευταίους μήνες δεν είχα αγοράσει σχεδόν καθόλου (αν εξαιρέσω κάτι λίγα)... Ως την επόμενη φορά λοιπόν (Στο άπειρο και ακόμα παραπέρα...ξέρω είναι κλεμμένο) :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο σπάσιμο να μην έχει τους εφτά τόμους Κόναν και τους τέσσερις τόμους της Ετοιμοθάνατης Γης. Πως κι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..