Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω ρε συ Blade, περίμενα και εγώ να υπάρχουν, τουλάχιστον αυτά. Ίσως τελείωσαν σε προηγούμενα παζάρια. Βέβαια κάποια στιγμή θα πέσουν στα χέρια μου. Καλά και τα παζάρια αλλά σαν το ψάξιμο που θα συνδιαστεί με τύχη και αγωνία σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο, δεν έχει. Ίσως πάλι μπορεί να φέρουν αργότερα; Ακόμη τοποθετούσαν βιβλία στα τραπέζια όταν πήγα, είχε βέβαια κόσμο που περίμενε από νωρίς, ανάλογα με την κίνηση ίσως ξαναφέρουν ή αλλάξουν τα βιβλία. Όπως και να έχει, ήταν πολύ ωραία εμπειρία και είμαι και ευχαριστημένος με αυτά που βρήκα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα από παλαιοβιβλιοπωλείο με 6 ευρώ δύο Bell: Κλάιβ Μπάρκερ και Υφαντόκοσμος, και Άρθουρ Κλαρκ: 3001: Η Τελική Οδύσσεια. Το πρώτο χρειάστηκε να το αγοράσω για δεύτερη φορά μιας και την προηγούμενη έλειπαν σελίδες, και το δεύτερο είναι λαβράκι μιας και έχει εξαντληθεί.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περασα κι εγω απο το μεγκα μπαζαρ βιβλιου στην κανιγγος.λιγα αξιολογα αν και ειχα πολυ λιγο χρονο.πηρα τα 2 πιο προσφατα των σαναρα, αντραξ και μοργκορ. Παρεμπιπτοντως ρε blade που το βρήκες το δαχτυλίδι της ταμαρις? Ειχε αντίτυπα και που το ειχαν?

Link to comment
Share on other sites

Περασα κι εγω απο το μεγκα μπαζαρ βιβλιου στην κανιγγος.λιγα αξιολογα αν και ειχα πολυ λιγο χρονο.πηρα τα 2 πιο προσφατα των σαναρα, αντραξ και μοργκορ. Παρεμπιπτοντως ρε blade που το βρήκες το δαχτυλίδι της ταμαρις? Ειχε αντίτυπα και που το ειχαν?

 

Έτσι όπως μπαίνεις στο μαγαζί, έχει κάτι πάγκους μπροστά, εγώ το βρήκα στον πάγκο αριστερά όπως μπαίνεις. Η αλήθεια είναι ότι εγώ είδα μόνο 3-4 αντίτυπα από τον κάθε τόμο.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τον παλιό καλό καιρό:

 

01. Νιλ Γκέιμαν - Αστερόσκονη (εκδόσεις Κέδρος). 3 ευρώ. Το έψαχνα καιρό.
02. Πέτρος Αργυρίου - Τα άγρια ζώα της πόλης (εκδόσεις Οξύ). 2 ευρώ. Αρκετά ιντριγκαδόρικο και ελληνικό.
03. Τόμας Λιγκότι - Εργοστάσιο εφιαλτών (εκδόσεις Οξύ). 4 ευρώ. Απίστευτο!! Δεν έχω λόγια, ειλικρινά. Και εξευτελιστική τιμή...
04. Ντάγκλας Κλεγκ - Ο άνθρωπος του Χάλογουιν (εκδόσεις Οξύ). 4 ευρώ.

05. Τζον Σάουλ - Σκιές θανάτου (εκδόσεις Plaza). 1,50 ευρώ. Και αυτό το έψαχνα καιρό, εξαιρετικά ενδιαφέρον.
06. Εντ Γουντ - Ο θάνατος ενός τραβεστί (εκδόσεις Οξύ). 2 ευρώ. Παλπ. Ναι, είναι ο γνωστός σκηνοθέτης...
07. Νίκολας Μπλίνκο - Φρουί ζελέ (εκδόσεις Οξύ). 2 ευρώ. Τυχαία αγορά.
08. Τζορτζ Πελεκάνος - Η σαρωτική έκρηξη (εκδόσεις Οξύ). 4 ευρώ.
09. Αντρέα Καμιλέρι - Το σχήμα του νερού (εκδόσεις Πατάκη). 2 ευρώ. Το πρώτο της σειράς, έχω και το δεύτερο.
10. Γκ. Κ. Μπράουν - Ένας εντιμότατος κλέφτης (εκδόσεις Καστανιώτη). 1 ευρώ.
11. Λ. Φ. Βερίσιμο - Η λέσχη των αγγέλων (εκδόσεις Ενάλιος). 2 ευρώ.
12. Ρόμπερτ Κράις - Ρέκβιεμ στο Λος Άντζελες (εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.
13. Τσινούα Ατσέμπε - Τα πάντα γίνονται κομμάτια (εκδόσεις Λιβάνη). 4 ευρώ.
14. Φρεντερίκ Μπεγκμπεντέ - 15,99€ (εκδόσεις Αστάρτη). 4 ευρώ.
15. Ντ. Φ. Γουάλας - Κορίτσι με παράξενα μαλλιά (εκδόσεις Τραυλός). 4 ευρώ. Άλλο ένα βιβλίο που έψαχνα "μανιωδώς" για χρόνια... 

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρείς ερωτήσεις: Blade, χτύπησες φλέβα χρυσού; Τι θα γίνει με εσένα; Δεν πάς για χρυσοθήρας καλύτερα; Αν και εδώ ισχύει το παλιό καλό ρητό: Όποιος ψάχνει, βρίσκει. (Συνήθως, θα συμπληρώσω εγώ...) Μπράβο, πάντα τέτοια... :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

14. Φρεντερίκ Μπεγκμπεντέ - 15,99€ (εκδόσεις Αστάρτη). 4 ευρώ.

Μήπως ήταν πλαστά και σου τα πούλησαν με 4; Να τα τσεκάρεις. :p

 

Εγώ πήρα τα κέρατά μου...ή μάλλον όχι...πήρα τα

Horns του Joe Hill (αφού το βρήκα με 4,50 ευρώ)

A Darkness At Sethanon του Raymond Feist (αφού τόσα χρόνια δεν έκατσε να το δανειστώ όπως είχα κάνει με το προηγούμενο της σειράς)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Horns του Joe Hill (αφού το βρήκα με 4,50 ευρώ)

 

Πριν το διαβάσεις, μη διαβάσεις καμία κριτική που να το αφορά. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Πιστεύω θα περάσεις καλά μαζί του. 

 

Βρήκα τελικά και:

 

Η Πανδώρα στο Κονγκό- 5 ευρώ (Αυτό πρέπει να είναι ωραίο..) 

Ανθ.Επ.Φαντασίας Η χρυσή εποχή - Αίολος- 4 ευρώ. 

Edited by Airbourne
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτοντως ρε blade που το βρήκες το δαχτυλίδι της ταμαρις? Ειχε αντίτυπα και που το ειχαν?

 

Στον πάγκο ακριβώς μπροστά στην είσοδο, στο αριστερό του μέρος. Έχει τουλάχιστον ένα αντίτυπο αυτή τη στιγμή

Edited by Electroscribe
Link to comment
Share on other sites

01. Α. Τζ. Καζίνσκι - Ο τελευταίος καλός άνθρωπος (εκδόσεις Λιβάνη). Ολοκαίνουργιο.
02. Τζακ Ντε Γουίτ - Αποστολή αυτοκτονίας (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ. Man In The Wilderness, έχει γίνει και ταινία.
03. Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ - Θανάσιμη παγίδα (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ. Επιτέλους το βρήκα!
04. Χιου Λόρι - Μην πας ποτέ στην Καζαμπλάνκα (εκδόσεις Όπερα). 6 ευρώ. Δεν έδινα με τίποτα 20 ευρώ...
05. Περικλής Μποζινάκης - Ζώνη ερήμωσης (εκδόσεις Νεφέλη). 2 ευρώ.
06. Μ. Καραγάτσης - Το χαμένο νησί (εκδόσεις Εστία). 4 ευρώ.
07. Θανάσης Βαλτινός - Ορθοκωστά (εκδόσεις Εστία). 5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία αγορά από το παζάρι για φέτος: 

 

Ηλίας Φλωράκης - Ο θεραπευτής - 1.50 ευρώ

 

Iain McCalman - Ο τελευταίος αλχημιστής - 3.50 ευρώ 

 

Άντε και του χρόνου (Με πολύ περισσότερο φανταστικό και ε.φ απ' ότι φέτος, που ήταν μάλλον απογοητευτικά...) 

 

Υ.Γ Είχε και Πράτσετ-Δισκόκοσμο, ένα παλικαράκι εκεί, ενημέρωνε τον φίλο του ότι δεν αξίζει μία να διαβαστεί στα Ελληνικά, φαντάζομαι ότι συμφωνείτε... 

Link to comment
Share on other sites

John Katzenbach - What Comes Next (Τι θα γίνει μετά)  (Εκδόσεις BELL) 7.11€

Πρώτη επαφή με τον συγγραφέα, αλλά μου έκανε κλικ η υπόθεση απ'το πίσω μέρος του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ Είχε και Πράτσετ-Δισκόκοσμο, ένα παλικαράκι εκεί, ενημέρωνε τον φίλο του ότι δεν αξίζει μία να διαβαστεί στα Ελληνικά, φαντάζομαι ότι συμφωνείτε... 

Όχι, αλλά είμαι εξαίρεση. Οι περισσότεροι συμφωνούν. Για 'μένα διαβάζεται μια χαρά, και αστείο είναι και δεν χάνει κάτι από τη μαγεία του. (Έχω διαβάσει και πρωτότυπο και μεταφρασμένο Δισκόκοσμο). Γιατί αν ολόκληρο το έργο βασίζεται στα λογοπαίγνια, τότε δεν είναι και πολύ καλό, έτσι; Και τα Αστερίξ τα διαβάζουμε και τα χαιρόμαστε στα ελληνικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Υ.Γ Είχε και Πράτσετ-Δισκόκοσμο, ένα παλικαράκι εκεί, ενημέρωνε τον φίλο του ότι δεν αξίζει μία να διαβαστεί στα Ελληνικά, φαντάζομαι ότι συμφωνείτε...

Όχι, αλλά είμαι εξαίρεση. Οι περισσότεροι συμφωνούν. Για 'μένα διαβάζεται μια χαρά, και αστείο είναι και δεν χάνει κάτι από τη μαγεία του. (Έχω διαβάσει και πρωτότυπο και μεταφρασμένο Δισκόκοσμο). Γιατί αν ολόκληρο το έργο βασίζεται στα λογοπαίγνια, τότε δεν είναι και πολύ καλό, έτσι; Και τα Αστερίξ τα διαβάζουμε και τα χαιρόμαστε στα ελληνικά.
Εχω διαβασει μιση σελιδα δισκοκοσμο στα Ελληνικα και 20-κατι βιβλια στα αγγλικά. Σιγουρα χανονται αρκετά αστεια στη μεταφραση, αλλα δεν ειναι μονο λογοπαιγνια που βγαζουν το γελιο, αλλα και ο τροπος με τον οποιο μιλανε οι χαρακτηρες, η ορθογραφια των βιβλιων, ακομα και τα ονοματα. Και φυσικα το πρισμα απο το οποιο σατιριζοντα τα πάντα, αυτο μενει ατοφιο στη μετάφραση, αλλα χανονται ολα τα υπόλοιπα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

01. Χάνα Τίντι - Ο καλός κλέφτης (εκδόσεις Πόλις). Ολοκαίνουργια κυκλοφορία.
02. Μάσιμο Καρλότο - Η χώρα της ψυχής μου (εκδόσεις Κέδρος). 3,80€. Προσφορά στην Πολιτεία.
03. Καρλότο/Αμπάτε - Σου έχω εμπιστοσύνη (εκδόσεις Καστανιώτη). 3,20€. Προσφορά στην Πολιτεία.
04. Ζολί/Περινιόν - Τι είδε η Λίρα Καζάν (εκδόσεις Κέδρος). 8€. Σε άριστη κατάσταση, από παλαιοβιβλιοπωλείο.
05. Ζ. Π. Μανσέτ - Τι λούκι! (εκδόσεις Στάχυ). 4,50€. Έκδοση pocket.

06. Ζ. Π. Μανσέτ - Νάδα (εκδόσεις Στάχυ). 4,50€. Έκδοση pocket.

 

Τα δυο τελευταία έχουν κυκλοφορήσει και απο Ελληνικά Γράμματα και από Στάχυ, με ίδια μετάφραση, εξαντλημένα και τα δυο. Τα βρήκα και τα δυο εντελώς τυχαία σ'ένα βιβλιοπωλείο στην Σόλωνος, σε άριστη κατάσταση. Πολύ χάρηκα, ο Μανσέτ είναι τρομερός συγγραφέας γαλλικών νουάρ και αυτά τα δυο τα έψαχνα καιρό!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Η Ευρώπη μετά τον πόλεμο

(τόμος 1)

 

του Tony Judt

 

Προσφορά με την Καθημερινή σήμερα. 4 ευρώ για την εφημερίδα και το μισό από ένα βιβλίο που κανονικά κάνει 60τόσα ευρώ. Το μόνο που μου τη σπάει είναι που δεν έχει βάλει ακόμη κάποια από τα βιβλία που σκόπευα να αγοράσω ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Η Ευρώπη μετά τον πόλεμο

(τόμος 1)

 

του Tony Judt

 

Προσφορά με την Καθημερινή σήμερα. 4 ευρώ για την εφημερίδα και το μισό από ένα βιβλίο που κανονικά κάνει 60τόσα ευρώ. Το μόνο που μου τη σπάει είναι που δεν έχει βάλει ακόμη κάποια από τα βιβλία που σκόπευα να αγοράσω ούτως ή άλλως.

 

Το τσίμπησα και εγώ αυτό κατόπιν της ευγενικής υπόδειξης σου :good: Ελπίζω πάντως να μην το σπάσουν σε παραπάνω από δύο μέρη.

Link to comment
Share on other sites

Και σε 3 μέρη να βγει πάλι συμφέρει βέβαια καθώς η περσινή έκδοση από Αλεξάνδρεια κάνει 64 ευρώ οπότε ακόμη και σε παζάρι δύσκολα θα πέσει κάτω από 20 ευρώ. Πάντως με 360 σελίδες οι δύο τόμοι βγαίνουν 720 και οι 3 βγαίνουν 1080. Το πρώτο είναι πλησιέστερα στις 860 της έκδοσης του 2012. Το "Σκοτεινή ήπειρος" ήταν βέβαια μικρότερο αλλά και οι τόμοι του ήταν μικρότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση συμφέρει γιατί η διαφορά στη τιμή είναι πολύ μεγάλη. Δεν αναφερόμουν τόσο στα χρήματα (που εννοείται ότι και αυτά τα σκέφτομαι), όσο στο πρόβλημα χώρου που έχω στο δωμάτιο. Γι' αυτό είναι κυρίως που θέλω να βγει σε όσο το δυνατόν λιγότερους τόμους.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μόλις 5,20 ευρώ χτύπησα τρία λαβράκια από τα μεταχειρισμένα της Πρωτοπορίας. Το τελευταίο ιδίως είναι πολύ σπάνιο και το έψαχνα εδώ και πολλά χρόνια:

 

- Φίλιπ Ντικ: Όχι από το Εξώφυλλο του (Απόπειρα)

 

- Κόρντγουέινερ Σμιθ: Ματαίως Ζουν οι Σαρωτές (Απόπειρα)

 

- Συλλογικό Έργο: Αυτοί που Κρύβονται στο Σκοτάδι (Terra Nova)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ κάποια βιβλιαράκια από προσφορά:

 

-Φιλιπ Ντικ "Ο χρυσαφένιος άντρας"

-Φιλιπ Ντικ "Ελπίζω να φτάσω σύντομα"

-Δημήρης Βανέλλης "Η μουσική στο κεφάλι μου"

-Δημήρης Βανέλλης "Το καλοκαίρι μου έξω από το Θόλο"

-Παμπλο Ασόκαρ "Το υπερβολικό φιλί"

-Landru "Απομνημονεύματα"

-Luis Fernando Verissimo "Η λέσχη των αγγέλων"

-Ανθολογία επιστημονικής φαντασίας (Κάκτος)

Link to comment
Share on other sites

Εν μέσω βροχής και απογοήτευσης που δεν βρήκα τον Δαιμονολόγο του Άντριου Πάιπερ (ενώ υπάρχει στο site των εκδόσεων!), πήρα με 20 ευρώ τα δυο παρακάτω μεταχειρισμένα σε άριστη κατάσταση βιβλία από την Πρωτοπορία:

 

1. Καρίλ Φερί - Μαπούτσε (εκδόσεις Άγρα)
2. Πέδρο Μαϊράλ - Η χρονιά της ερήμου (εκδόσεις Πόλις)

Link to comment
Share on other sites

01. Άντριου Πάιπερ - Ο Δαιμονολόγος (εκδόσεις Κλειδάριθμος). Νέα κυκλοφορία, θα διαβαστεί άμεσα.
02. Στίβεν Κινγκ - Τζόιλαντ (εκδόσεις Bell). Θα διαβαστεί και αυτό άμεσα!
03. Χένινγκ Μάνκελ - Ματωμένα ίχνη (εκδόσεις Ψυχογιός). 7 ευρώ.
04. Χένινγκ Μάνκελ - Ο άνθρωπος από το Πεκίνο (εκδόσεις Ψυχογιός). 7 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καταδρομικη στην πολιτεία (παραλιγο να φαω κλιση), με 11 ευρω....παπισσα ιωαννα του ροιδη και ο λευκος προφητης 2 ρομπιν χομπ

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει μπόλικα από τότε που έγραψα τελευταία φορά.

Σήμερα πχ πήρα το Shards of a broken crown του R.E. Feist με 2,5€ στο μοναστηράκι (κι ας μην έχω όλη την υπόλοιπη τετραλογία)

 

Τα υπόλοιπα δεν έχω κουράγιο να τα ψάχνω, είναι καμία 20-ρια τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..