Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

 

Πότε προβλέπεται να τελειώσει αυτό το παζάρι? Γιατί αυτή τη στιγμή έχουμε 2(!) παζάρια στη Θεσσ/νίκη, με παρόμοια βιβλία, αλλά από Αίολο δεν έχει σχεδόν τίποτα, ούτε Βανς που ήθελα! Μόνο Μάχεν και Λάβκραφτ! Ούτε Έλρικ, ούτε Κόναν, τιποτα!!! Λέω μπας και τελειώσουν από κάτω και ανεβάσουν πράμα εδώ πάνω!

 

 

Δύο; Το ένα είναι στη ΧΑΝΘ, το άλλο που είναι;

 

 

Τσιμισκή με Κομνηνών, εκεί που ήταν παλιά ο Λαμπρόπουλος. Αυτό κρατάει μέχρι 24/12, οπότε λογικά, μόλις τελειώσει αυτό στη ΧΑΝΘ θα μεταφερθούν κάποια βιβλία εκεί. Πάμω κάτω τα ίδια έχει νομίζω. Δεν τα έψαξα και πολύ καλά, βιαζόμουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Πότε προβλέπεται να τελειώσει αυτό το παζάρι? Γιατί αυτή τη στιγμή έχουμε 2(!) παζάρια στη Θεσσ/νίκη, με παρόμοια βιβλία, αλλά από Αίολο δεν έχει σχεδόν τίποτα, ούτε Βανς που ήθελα! Μόνο Μάχεν και Λάβκραφτ! Ούτε Έλρικ, ούτε Κόναν, τιποτα!!! Λέω μπας και τελειώσουν από κάτω και ανεβάσουν πράμα εδώ πάνω!

 

 

Δύο; Το ένα είναι στη ΧΑΝΘ, το άλλο που είναι;

 

 

Τσιμισκή με Κομνηνών, εκεί που ήταν παλιά ο Λαμπρόπουλος. Αυτό κρατάει μέχρι 24/12, οπότε λογικά, μόλις τελειώσει αυτό στη ΧΑΝΘ θα μεταφερθούν κάποια βιβλία εκεί. Πάμω κάτω τα ίδια έχει νομίζω. Δεν τα έψαξα και πολύ καλά, βιαζόμουν!

 

 

ok ευχαριστώ, θα πάω κάποια στιγμή να ρίξω μία ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, από το παζάρι της ΧΑΝΘ πήρα:

Τραύμα, Graham Masterton, από Οξύ

Η Σάλπιγγα της Αποκάλυψης, Κωνσταντίνος Γρίβας, επίσης Οξύ

Τρία ευρώ το ένα, σύνολο 6.

Θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει το Άλλοι του Herbert (τσιγγούνης ακόμα και στο παζάρι, ντροπή!!) και ποιο προτείνετε από Philip Dick. Έχω διαβάσει μόνο Ο Άντρας στο Ψηλό Κάστρο το οποίο δε μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, από το παζάρι της ΧΑΝΘ πήρα:

Τραύμα, Graham Masterton, από Οξύ

Η Σάλπιγγα της Αποκάλυψης, Κωνσταντίνος Γρίβας, επίσης Οξύ

Τρία ευρώ το ένα, σύνολο 6.

Θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει το Άλλοι του Herbert (τσιγγούIνης ακόμα και στο παζάρι, ντροπή!!) και ποιο προτείνετε από Philip Dick. Έχω διαβάσει μόνο Ο Άντρας στο Ψηλό Κάστρο το οποίο δε μου άρεσε.

Οι Αλλοι αξιζουν, απο Dick ψαξε τα Ubic και λαβυρινθος θανατου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από Dick μπορείς να κοιτάξεις στο σχετικό νήμα. Ούμπικ, Κυλήστε δάκρυά μου, Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς, Το ηλεκτρικό πρόβατο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο το παζαρι...καλο, ολο και κατι παίρνεις...

1. Σατανικος πεπλος - λαιμπερ

2.η ημερα της κρισης-αουστ

3.Υζαμπελ -καυ

4.Η προφητεια της Δάφνης -γκραναντος

5. Τα υπόγεια του Βατικανού -

6. Τραυμα -μαστερσον

7. Το μεδουλι της ζωης-μπιρσ

8. Οι ναυαγοι -μειρα

9. Η αριαδνη στη ναξο-αζπειτα

10. Το μυστικο του αλχημιστη -γουορντ

 

Ολα μαζι 34 ευρω...Καλά ηταν

Link to comment
Share on other sites

 

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, από το παζάρι της ΧΑΝΘ πήρα:

Τραύμα, Graham Masterton, από Οξύ

Η Σάλπιγγα της Αποκάλυψης, Κωνσταντίνος Γρίβας, επίσης Οξύ

Τρία ευρώ το ένα, σύνολο 6.

Θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει το Άλλοι του Herbert (τσιγγούIνης ακόμα και στο παζάρι, ντροπή!!) και ποιο προτείνετε από Philip Dick. Έχω διαβάσει μόνο Ο Άντρας στο Ψηλό Κάστρο το οποίο δε μου άρεσε.

Οι Αλλοι αξιζουν, απο Dick ψαξε τα Ubic και λαβυρινθος θανατου

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Ήδη δόθηκε η σχετική εντολή σε αδελφό (γιατί γύρισα στη Νάουσα)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, από το παζάρι της ΧΑΝΘ πήρα:

Τραύμα, Graham Masterton, από Οξύ

Η Σάλπιγγα της Αποκάλυψης, Κωνσταντίνος Γρίβας, επίσης Οξύ

Τρία ευρώ το ένα, σύνολο 6.

Θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει το Άλλοι του Herbert (τσιγγούIνης ακόμα και στο παζάρι, ντροπή!!) και ποιο προτείνετε από Philip Dick. Έχω διαβάσει μόνο Ο Άντρας στο Ψηλό Κάστρο το οποίο δε μου άρεσε.

Οι Αλλοι αξιζουν, απο Dick ψαξε τα Ubic και λαβυρινθος θανατου

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Ήδη δόθηκε η σχετική εντολή σε αδελφό (γιατί γύρισα στη Νάουσα)

 

Ειχε Ντικ στο παζαρι? Πηγα το πρωτο 3ημερο και δεν ειχε κατι. Μαλιστα ρωτησα και ειπαν πως δεν θα φερουν Μεδουσα, Παρα Πεντε ή κατι αλλο απο Λυχναρι.

Link to comment
Share on other sites

Είχε σίγουρα το Αντίστροφος Κόσμος και 3 τεύχη με διηγήματα από το μυστερυ. Είχε και κάνα δυο άλλα, δυστυχώς δε θυμάμαι ποια.

Link to comment
Share on other sites

Είχε σίγουρα το Αντίστροφος Κόσμος και 3 τεύχη με διηγήματα από το μυστερυ. Είχε και κάνα δυο άλλα, δυστυχώς δε θυμάμαι ποια.

 

Αυτα προστεθηκαν αργοτερα φαινεται. Οκ thanks!

Link to comment
Share on other sites

Από το Βιβλιοστόκ πήρα με 8,90 ευρώ το ''Η Αστυνομία της Βιβλιοθήκης'' του βασιλιά. Το συγκεκριμένο βιβλίο ανήκει στη κατηγορία εκείνων που δάνεισα, ποτέ δεν πήρα πίσω, και έτσι χρειάστηκε να ξαναγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

Νέα βόλτα σήμερα στο κέντρο και πέρασα από το παλαιοβιβλιοπωλείο στην Αλεξάνδρου Σβώλου. Πήρα το ''Ρεντ Χάρβεστ'' του Ντάσιελ Χάμετ με 5 ευρώ. Έτσι έχω από το πουθενά πέντε βιβλία του Χάμετ στη βιβλιοθήκη μου. Καλό είναι αυτό, γιατί θέλω σιγά- σιγά να αρχίσω να διαβάζω και λίγη αστυνομική λογοτεχνία.

Link to comment
Share on other sites

Κέρδισα σε διαγωνισμό των εκδόσεων Πατάκη το βιβλίο Σκάρλετ, της Μαρίσα Μέγιερ.

 

Και με 9 ευρώ πήρα:

 

1. Στίβεν Κινγκ - Ντολόρες Κλέμπορν (εκδόσεις Λιβάνη)
2. Νατάσα Μόστερτ - Η εποχή των μαγισσών (εκδόσεις Bell)
3. Πίτερ Στράουμπ - Χαμένο αγόρι, χαμένο κορίτσι (εκδόσεις Bell)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα μεταχειρισμένα της Πρωτοπορίας πήρα τον Πεταλούδα (εκδόσεις Anubis) του Henri Charrire με 14,90 ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και εγώ ευκαιριακά τα:

 

Σκοτεινό ποτάμι - Lehane Dennis, Bell. 3 euro

 

Αύριο - Πανώριος Μάκης,  (διηγήματα επιστημονικής φαντασίας). Αίολος, 4 euro. Εγκαινιάζω έτσι μια πρώτη στροφή σε Έλληνες συγγραφείς ε.φ, σειρά έχει μετά ο δικός μας mman... 

 

Edited by Airbourne
Link to comment
Share on other sites

3 βιβλία μετά απο καιρό λόγω του παζαριού..

Ζωντανός Θρύλος, Οι Άλλοι, και το Μεγαλύτερο Θέαμα στη Γη.

Link to comment
Share on other sites

Από Πρωτοπορία πήρα με 37,50 ευρώ:

 

- Άρθουρ Κλαρκ: 2010 Οδύσσεια Δύο (Anubis)

 

- Ρόμπερτ Σι- Ρόμπερτ Άντον Γουίλσον: Illuminatus! 1: Το Μάτι της Πυραμίδας (Αίολος)

 

- Στέφεν Κινγκ: Joyland (Bell)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο παζάρι τη Δευτέρα και αυτό μεταφράζεται σε:

  1. Ματωβαμένος μεσημβρινός - Κόρμακ Μακ Κάρθι 4,5€
  2. Ο ξένος - Colin Wilson 5€
  3. Εργοστάσιο Ποδοσφαίρου - John King 5€
  4. Η τεχνη του πολέμου - Sun Tzu 3€
  5. Μάγκι Κάσιντι - Jack Keruak 4€
  6. Πικ - Jack Keruak 3,5€ (πρέπει κάποια στιγμή να διαβάσουμε και την Υπόγεια τροχία :p)
  7. Αναγνώριση Προτύπων - William Gibson 6€
  8. Εικονικό φως - William Gibson 4,5€
  9. Οι Παίχτες του Τιτάνα - Philip K. Dick 3,5€
  10. Το Γαλάζιο σημαίνει Εφιάλτης - Λώρα Φάρια Στόλαρζ 4€
  11. Η λίμνη του φεγγαριού - Άμπρααμ Μέρριτ 1,5€
  12. Μαλκαβιανοί - Stewart Wieck 3€ (και ειδοποιήστε παρακαλώ αν πηγαίνοντας στο παζάρι δείτε Ασσαμίτες και Ράβνος λογικά έχουν βγει σε τιμές παζαριού και μου λείπουν)
  13. Η ζωή δεν είναι9 κόμικς μωρό μου - Munoz - Sampayo 2€
Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τη συμβουλή του Nihilio, αγόρασα το Άλλοι του Herbert (μέσω του αδελφού μου) από το παζάρι της ΧΑΝΘ με 4 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Λιγάκι άσχετο, αλλά πώς γίνεται να υπάρχει ένα βιβλίο ταυτόχρονα σε πληθώρα αντιτύπων σε δύο παζάρια της Θεσσαλονικής και ποιος ξέρει σε πόσα άλλα ανά την Ελλάδα, και το site του εκδοτικού οίκου να το χαρακτηρίζει εξαντλημένο; (για το Άλλοι μιλάω)

Link to comment
Share on other sites

Λιγάκι άσχετο, αλλά πώς γίνεται να υπάρχει ένα βιβλίο ταυτόχρονα σε πληθώρα αντιτύπων σε δύο παζάρια της Θεσσαλονικής και ποιος ξέρει σε πόσα άλλα ανά την Ελλάδα, και το site του εκδοτικού οίκου να το χαρακτηρίζει εξαντλημένο; (για το Άλλοι μιλάω)

Μπορεί ο εκδοτικός οίκος που το θεωρεί εξαντλημένο να είναι σε άλλη πόλη από το βιβλιοπωλείο που το έχει ακόμα και να μην κάνει τον κόπο το βιβλιοπωλείο ή το παζάρι να στείλει τα εναπομείναντα αντίτυπα στην έδρα του εκδοτικού. Τουλάχιστον αυτό το έχω δει να συμβαίνει με περιοδικά - ίσως συμβαίνει και με βιβλία. Έτσι βρήκα εγώ στο παζάρι της Θεσσαλονίκης το "Γη!" του Στέφανο Μπένι, που θεωρείται επισήμως εξαντλημένο, και παλιότερα τη "Μέθοδο Αναπνοών" του Στίβεν Κινγκ από εκδ. Επιλογή, σε παλαιοβιβλιοπωλείο. Γι' αυτό, όταν πας ταξίδια σε μικρά μέρη, μπορεί να ανακαλύψεις διάφορα σπάνια και εξαντλημένα βιβλία και περιοδικά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω το "Άλλοι" το αγόρασα απο το παζάρι στη πλ. Κοτζιά, και υπήρχε πλήθος αντιτύπων.

Link to comment
Share on other sites

Με εκπτωτικά κουπόνια που είχα από προηγούμενες αγορές, πήρα από την Πρωτοπορία με 53,30 ευρώ:

 

- Λόρδος Ντάνσανι: Η Κόρη του Βασιλιά της Χώρας των Ξωτικών (Αίολος)

 

- Ρόμπερτ Χάουαρντ: Κόκκινες Σκιες (Αίολος)

 

- Φίλιπ Ντικ: The Minority Report (Μέδουσα)

 

- Ούρσουλα Λε Γκεν: Ο Άλλος Άνεμος (Τρίτων)

 

- Τζακ Κέτσαμ: Οι Ξεγραμμένοι (Jemma Press)

 

Και από το παζάρι στη Τσιμισκή:

 

- Τζορτζ Όργουελ: 1984 (Clip Books) 6 ευρώ. Χαίρομαι που δεν έτυχε να το αγοράσω μέχρι τώρα από τον Κάκτο :)

 

- Κώστας Λαναράς: Εθνικοσοσιαλισμός: Κίνημα, Κόμμα, Κράτος (Εντός) 9 ευρώ

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Από παζάρια και Βιβλιοστόκ πήρα:

 

Υγρόν πυρ, δηλητηριώδη βέλη και σκορπιοί-βόμβες

Adrienne Mayor

 

Ο ηγεμόνας

Νικόλο Μακιαβέλι

 

Κυανοπώγων

Η φωλιά της γάτας

Κερτ Βόννεγκατ

 

Αμερικάνικη ψύχωση

Μπρετ Ίστον Έλλις

 

Junky

Ουίλλιαμ Μπάροουζ

 

Δυστυχώς κάποια βιβλία στα παζάρια είναι πιο ακριβά από τη διαφημιζόμενη έκπτωση "70%" αφού ένα που αγόρασα δεν είχε έκπτωση ούτε 45%. Επίσης, βρήκα βιβλίο που είχα πάρει παλιότερα από παζάρι 3 ευρώ πιο ακριβό φέτος από ότι τότε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..