Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Από τα μεταχειρισμένα της Πρωτοπορίας πήρα με 5 ευρώ έκαστος τα δύο πρώτα μου βιβλία από τον Τροχό του Χρόνου:

 

- ''Οι Φλόγες του Ουρανού Β''

 

- ''Το Μονοπάτι των Αιχμών Β''

 

Καλή ψαριά ήταν αυτή σε πάρα πολύ καλή τιμή. Δεν ξέρω αν ούτε στα παζάρια είναι τόσο φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Από τα μεταχειρισμένα της Πρωτοπορίας πήρα με 5 ευρώ έκαστος τα δύο πρώτα μου βιβλία από τον Τροχό του Χρόνου:

 

- ''Οι Φλόγες του Ουρανού Β''

 

- ''Το Μονοπάτι των Αιχμών Β''

 

Καλή ψαριά ήταν αυτή σε πάρα πολύ καλή τιμή. Δεν ξέρω αν ούτε στα παζάρια είναι τόσο φθηνά.

δημητρη ειναι πολυ καλη αγορα...τα εχω χρυσοπληρωσει...και στα παζαρια δεν υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

Από τα μεταχειρισμένα της Πρωτοπορίας πήρα με 5 ευρώ έκαστος τα δύο πρώτα μου βιβλία από τον Τροχό του Χρόνου:

 

- ''Οι Φλόγες του Ουρανού Β''

 

- ''Το Μονοπάτι των Αιχμών Β''

 

Καλή ψαριά ήταν αυτή σε πάρα πολύ καλή τιμή. Δεν ξέρω αν ούτε στα παζάρια είναι τόσο φθηνά.

 

Πολύ καλή τιμή. Αλλά βέβαια θέλεις καμιά 18ρια βιβλία ακόμα για να φτάσεις στο μονοπάτι των αιχμών :)

Link to comment
Share on other sites

 

Από τα μεταχειρισμένα της Πρωτοπορίας πήρα με 5 ευρώ έκαστος τα δύο πρώτα μου βιβλία από τον Τροχό του Χρόνου:

 

- ''Οι Φλόγες του Ουρανού Β''

 

- ''Το Μονοπάτι των Αιχμών Β''

 

Καλή ψαριά ήταν αυτή σε πάρα πολύ καλή τιμή. Δεν ξέρω αν ούτε στα παζάρια είναι τόσο φθηνά.

δημητρη ειναι πολυ καλη αγορα...τα εχω χρυσοπληρωσει...και στα παζαρια δεν υπαρχουν

 

 

Ναι, δυστυχώς δεν υπάρχουν στα παζάρια. Κρίμα γιατί πιστεύω ότι δεν θα έμεναν απούλητα. Πρέπει να προετοιμάζομαι λοιπόν για ξήλωμα άνευ προηγουμένου.

 

 

 

Από τα μεταχειρισμένα της Πρωτοπορίας πήρα με 5 ευρώ έκαστος τα δύο πρώτα μου βιβλία από τον Τροχό του Χρόνου:

 

- ''Οι Φλόγες του Ουρανού Β''

 

- ''Το Μονοπάτι των Αιχμών Β''

 

Καλή ψαριά ήταν αυτή σε πάρα πολύ καλή τιμή. Δεν ξέρω αν ούτε στα παζάρια είναι τόσο φθηνά.

 

Πολύ καλή τιμή. Αλλά βέβαια θέλεις καμιά 18ρια βιβλία ακόμα για να φτάσεις στο μονοπάτι των αιχμών :)

 

 

Χεχε ήμουν σίγουρος ότι θα το σχολιάζες αυτό :D Πάντα είχα στην άκρη του μυαλού μου την συγκεκριμένη σειρά (αλλά και το φάντασυ γενικώς) και ήταν πολύ καλή ευκαιρία για να την αφήσω ανεκμετάλλευτη. Θα προσπαθήσω σιγά- σιγά να τα πάρω όλα, αν και έχω μπόλικο δρόμο ακόμη μπροστά μου. Να μην ήταν και αυτοί οι διπλοί αναθεματισμένοι τόμοι...

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έγινε τελικά μια επίσκεψη express στην Αθήνα και στο διαβόητο Παζάρι Πλατείας Κοτζιάς, αν και υπήρχε έλλειψη αλλά και πίεση χρόνου κατάφερα στα γρήγορα να πάρω μερικά σπουδαία βιβλία: 

 

Η μπαλάντα του Πανδοχέα - Beagle

Το σπίτι στην ομίχλη - Gaiman

Σάρκινο φρούτο - M.Manolios

Ο σατανικός πέπλος - Laiber

 

Και σε μια βόλτα κινηματογραφικής ταχύτητας στο Μοναστηράκι πήρα τα:

 

Το φυλαχτό - King - Straub

Το δέντρο του ουρανού - Nivven Larry 

Παρέλαβα από φίλο επίσης και τα Όλυμπος και Ίλιον σαν δώρο για τη γιορτή μου...Από το παζάρι της Anubis αυτά...

 

Νομίζω καλύτερα δεν γίνεται να πήγε αυτή η σύντομη βόλτα, στην εκπληκτική για βιβλιόφιλους, Αθήνα! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή μπάζα η σημερινή:

 

01. Τζόρνταν Μπέλφορτ - Ο λύκος της Wall Street (εκδόσεις Πατάκη). 9 ευρώ. Καινούργιο, σε άριστη κατάσταση!
02. Ρίτσαρντ Πρέστον - Το περιστατικό Κόμπρα (εκδόσεις Τερζόπουλος). 2 ευρώ.
03. Χάμοντ Ίννες - Η Γη που έδωσε ο Θεός στον Κάιν (εκδόσεις Best). 1 ευρώ.
04. Elmore Leonard - Get Shorty (εκδόσεις Dell). 1 ευρώ. 
05. Κόλιν Φορμπς - Κωδικό όνομα Τέρμιναλ (εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.
06. Κόλιν Φορμπς - Αδιέξοδο (εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.
07. Μπορσγκρέιβ/Μος - Σχέδιο Μονιμπό (εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.
08. Πίτερ Ράιτ - Τα απομνημονεύματα ενός κατασκόπου (εκδόσεις Bell). 1 ευρώ.
09. Νίκολας Κοντέ - Οι δαιμονισμένοι (εκδόσεις Bell). 1 ευρώ. Στο βιβλίο αυτό βασίζεται η ταινία τρόμου The Believers.
10. Ζορζ Σιμενόν - Η ωραία Έμμα (εκδόσεις Λιβάνη). 1 ευρώ. Ή αλλιώς Κίτρινος Σκύλος.
11. Μ. Καραγάτσης - Ο κίτρινος φάκελος Α+Β (εκδόσεις Εστία). 5 ευρώ. Σούπερ τιμή!

Link to comment
Share on other sites

αγαπάμε παζάρια

 

1) 10 υλιστές φιλόσοφοι - εκδόσεις ειρήνη

2) το κρυμμένο προσωπο της επανάστασης (μια σάτυρα) του Γαλανού

3) Αποχαιρετισμός στα οπλα του υπέροχου Χεμινγουέι

4) Ο άνθρωπος που έβλεπε τα τρένα να παιρνούν

5) Νατια -α. Μπρετόν
6) ο τρελός έρως α. μπρετόν

7) αρκανα17 α μπρετον

8) ο γέρος και η θάλασσα (βλέπε 3)

9) Πως να αποτύχεις στη λογοτεχνία - andrew lang

10) Οι υποστάσεις της ψυχικής προσωπικότητας - φρόυντ

11) η τεχνη του να εχεις πάντα δικιο - σοπενχαουερ

12) η οργάνωση της κουλτούρας - γκραμσι 

Link to comment
Share on other sites

Επιδρομή στα Waterstones του Brighton και να τι ψώνισα: 

 

 

Hemlock Grove - Brian McGreevy (το διαβάζω τώρα και μέχρι στιγμής είναι πολύ καλό)

The Green Mile - Stephen King (από την αγαπημένη, μαύρη σειρά της Gollancz, μου φώναζε να το αγοράσω)

Shadowmarch - Tad Williams (δεν έχω διαβάσει ποτέ, η περίληψη καλή φαίνεται πάντως). 

Romeo Spikes - Joanne Reay (καιρό τώρα το ζαχαρώνω, το βρήκα καινούριο με μόλις 1 λίρα)

Time of Contempt - Andrzej Sapkowski (έχω να διαβάσω το δεύτερο πρώτα, αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ)

Midnight's Children - Salman Rushdie (επίσης 1 λίρα καινούριο, καιρό τώρα επιμένει ο father μου ότι πρέπει να το διαβάσω)

Link to comment
Share on other sites

παλιοί τίτλοι ΟΞΥ, για όσους δεν τους πρόλαβαν τότε που κυκλοφορούσαν (όπως εγώ) βρίσκεις στην Πολιτεία σε τιμές 30% και κάτω της κανονικής, για όσο υπάρχουν ακόμα. 

 

με λιγότερα από είκοσι ευρώ αγόρασα τα I Am Legend του Matheson, Requiem του Graham Joyce και Είμαστε όλοι Στοιχειωμένοι του Chuck Polahniuk

Link to comment
Share on other sites

Επισκέφτηκα το παζάρι τη Δευτέρα. Πήρα τα:

  1. Τα χρόνια της αρρώστιας - Norman Spinrad 2,5€
  2. Διασπορά - Γκρεγκ Ίγκαν 4€
  3. Οι παρέες του Μέλλοντος - William Gibson 6€
  4. Σκοτεινά Οράματα 4€
  5. Κυανοπόγων - Kurt Vonnegut 6,5€
  6. Επιστροφή στη Γη - Roger Zellazny
  7. Νεκροσκόποι 3-5 (4€ - 4€ - 4,5€ αντίστοιχα)
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από περίπτερο το φρέσκο Δόλωμα, του Τζ. Κεντ Μέσαμ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Κατόπιν νηστείας αρκετών μηνών, κατάφερα να αγοράσω την επετειακή έκδοση 25 χρόνων του αγαπημένου μου βιβλίου, σε δερμάτινη θήκη, υπογεγραμμένο από τον συγγραφέα και τον καλλιτέχνη. Φυσικά μιλάω για το Weaveworld του Clive Barker!  :dancing4dh:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα εύκαιρα..με 15 ευρώ τα :

 

Και ήρθε μια αράχνη - James Paterson (Η πρώτη ιστορία με ήρωα τον Άλεξ Κρός)

Ο παράξενος Τόμας - Dean Koontz 

Ντεσπερέισιον - Stephen King

Οι ρυθμιστές - Stephen King

Το βιβλίο των χαμένων πραγμάτων - John Connolly

Link to comment
Share on other sites

H.P. Lovecraft - Η ονειρική αναζήτηση της άγνωστης Κάνταθ (Εκδόσεις Αίολος)

 

Άντε, λίγα έμειναν για να συμπληρώσω τα κενά του άρχοντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από παλαιοβιβλιοπωλείο χτύπησα Αγκάθα Κρίστι με 3 ευρώ έκαστος:

 

- ''Τραγικό Ιντερμέτζο''

 

- ''Τα 5 Δάχτυλα του Σατανά''

 

- ''Ο Φόνος είναι Εύκολος''

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη βόλτα στο παζάρι στη Κοτζιά.

 

1. Jeffrey Thomas - Πεθαίνοντας στην Τερατούπολη (εκδόσεις ΟΞΥ) 3,50 €

2. Graham Masterton - Τραύμα (εκδόσεις ΟΞΥ) 3 €

Link to comment
Share on other sites

Χτύπησα λαβράκι από τα λίγα σήμερα. Πίτερ Στράουμπ και ''Ιστορία Φαντασμάτων'' από παλαιοβιβλιοπωλείο με 10 ευρώ. Ευχαριστώ πάαααααρα πολύ τον πανμέγιστο reigninblood που μου το είπε :friends:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το υπογεγραμμένο "Βιβλίο της Κατερίνας" του Αυγούστου Κορτώ που κέρδισα σε διαγωνισμό των εκδόσεων Πατάκη.

 

Και από το Μοναστηράκι τα παρακάτω:

 

01. Τζον Σάντφορντ - Νυχτερινό θήραμα (εκδόσεις Κέδρος). 2 ευρώ.
02. Ούρσουλα Λε Γκεν - Ο κόσμος του Ράκανον (εκδόσεις Κάκτος). 4 ευρώ.
03. Λέον Γιούρις - Τοπάζ (εκδόσεις Γρηγόρη). 2 ευρώ.
04. Μονς Κάλεντοφτ - Αίμα στην καρδιά του χειμώνα (εκδόσεις Ψυχογιός). 5 ευρώ.
05. Γκάβιν Λάιαλ - Μεσάνυχτα κι ένα λεπτό (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1 ευρώ. Κλασικό κατασκοπευτικό θρίλερ.
06. Ντέιβις Γκραμπ - Η νύχτα του κυνηγού (εκδόσεις Κέδρος). 4 ευρώ. Απίστευτη έκπληξη! Στο βιβλίο αυτό βασίζεται η πασίγνωστη ταινία του 1955 The Night Of The Hunter, με τον Ρόμπερτ Μίτσαμ. Και το βιβλίο είναι σε πολλές λίστες με τα καλύτερα αστυνομικά νουάρ κλπ κλπ. Δεν ήξερα καν ότι είχε μεταφραστεί!

Link to comment
Share on other sites

 

11. Μ. Καραγάτσης - Ο κίτρινος φάκελος Α+Β (εκδόσεις Εστία). 5 ευρώ. Σούπερ τιμή!

5 ευρώ Μόνο! ΕΓΏ τον πρώτο τόμο τον αγόρασα 9

Link to comment
Share on other sites

Από κατάδυση σε γιάφκα με Bell:

 

Παιχνίδια ολέθρου - Tom Clancy

Σφαίρα - Crichton Michael

Ο τελευταίος των Σιού - L'amour

 

Επίσης από το παζάρι της Κοτζιάς μέσω αλληλογραφίας (έβαλα γνωστούς και αγνώστους μήπως και τυχαία περάσουν από εκεί, χα!):

 

Τα γιγάντια οστά-Beagle Peter

Ο οίκος των Χαρκόνεν - Herbert (Τώρα μου λείπει των Κορρινό)

Το καταραμένο παιχνίδι - Barker Clive

 

Κρίμα που δεν βρήκαν το Επιστροφή στη Γη που το ήθελα πολύ....δεν πειράζει άλλη φορά.. (αν το δει κάνεις πάντως ας σφυρίξει...) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Από κατάδυση σε γιάφκα με Bell:

 

Παιχνίδια ολέθρου - Tom Clancy

Σφαίρα - Crichton Michael

Ο τελευταίος των Σιού - L'amour

 

Επίσης από το παζάρι της Κοτζιάς μέσω αλληλογραφίας (έβαλα γνωστούς και αγνώστους μήπως και τυχαία περάσουν από εκεί, χα!):

 

Τα γιγάντια οστά-Beagle Peter

Ο οίκος των Χαρκόνεν - Herbert (Τώρα μου λείπει των Κορρινό)

Το καταραμένο παιχνίδι - Barker Clive

 

Κρίμα που δεν βρήκαν το Επιστροφή στη Γη που το ήθελα πολύ....δεν πειράζει άλλη φορά.. (αν το δει κάνεις πάντως ας σφυρίξει...) :whistling:

Υπήρχε, το πήρα και εγώ. Αν θες στο πασάρω μόλις το διαβάσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δωρο στον εαυτο μου, για τη γιορτη μου, δεματακι απο Πρωτοπορια (ολα με την εκπτωση 40%), συνολο 66 ευρω

 

Ο μαίτρ και η Μαργαρίτα - Μιχαηλ Μπουλγκακοφ

Το κουρδιστό πουλί - Χαρουκι Μουρακαμι

Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ - Αποστολος Δοξιαδης

Η λάμψη - Στιβεν Κινγκ

Σφαγείο νούμερο πέντε - Κερτ Βονεγκατ

Έμφυτο ελάττωμα - Τομας Πιντσον

Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Έλντριτς - Φιλιπ Ντικ

 

Και δωρακι μαζι με την παραγγελια, Ο Φυλακας στη Σικαλη.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πριν περίπου 10 μέρες, έψαχνα στο γκούγκλ να βρω το "Ψίθυροι πνευμάτων" του Richard Matheson. Κι έτσι όπως έψαχνα, με έβγαλε σε ένα βιβλιοπωλείο στην Κύπρο. Μιας και ανακάλυψα βιβλιοπωλείο που δεν το ήξερα, λέω δεν ψάχνεις και για το "..............." μπας και; Σε κάθε βιβλιοπωλείο που ανακαλύπτω το κάνω αυτό... Το γράφω λοιπόν στην αναζήτηση της σελίδας και μου το εμφανίζει διαθέσιμο. Καααλά λέω. Μας τα παν κι άλλοι... Δεν γαμιέται...Ας πάρω ένα τηλέφωνο, δεν χάνω και τίποτα... "Γειά σας, ψάχνω το βιβλίο "..........." και στην ιστοσελίδα σας το εμφανίζει διαθέσιμο.Πήρα να ρωτήσω αν ισχύει"." Ναι, μισό λεπτό να κοιτάξω". Όντας σίγουρος ότι δεν θα υπήρχε(έχω πάρει άλλα 87 τηλέφωνα μέχρι στιγμής), δεν είχα προσδοκίες. Μετά από 10-20 δευτερόλεπτα, "ναι, με ακούτε; Έχουμε ένα τελευταίο αντίτυπο, ενδιαφέρεστε";...... Εγκεφαλικό/καρδιά/σύφιλη/ψείρες, όλα μου ήρθαν εκείνη την στιγμή! Και σήμερα το έχω στα χέρια μου! Το πήρα, μαζί με το "Ψίθυροι πνευμάτων".Το είχε κι αυτό τελικά...
 

 

Σε περίπτωση που κάποιος δεν κατάλαβε για ποιο βιβλίο μιλάω, ας ανοίξει από κάτω

ΒΡΗΚΑ ΤΟ "ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΦΥΛΛΑ!!! :dancing4dh:  :dancing4dh: 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..