Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Που τη βρηκες την αρμπον?

Βρήκα σε τιμή ευκαιρίας το Ένα τραγούδι για την Αρμπόν του Kay, δύο τόμοι από 7 ευρώ έκαστος... 

 

Βρήκα και το Κλοιός θανάτου, Α΄ έκδοση, του Child Lee σε άψογη κατάσταση. Η πρώτη ιστορία με ήρωα τον "πολύ" Τζακ Ρίτσερ! 3 ευρώ..

 

Και από το παζάρι του Anubis..μέσω internet θα γίνει παραγγγελιά...: 

 

Παγκόσμιος πόλεμος Ζ

Ο τελευταίος μονόκερως

Το πύρ το εξώτερον  o

Το τελευταίο επιχείρημα

 

Ώωωρεεε γλέντια... :)

Link to comment
Share on other sites

01. Α. Τζ. Κουίνελ - Δια πυρός και σιδήρου (εκδόσεις Μίνωας). 4 ευρώ.
02. Ρίτσαρντ Όζμπορν - Βασικό ένστικτο (εκδόσεις Plaza). 0,50 ευρώ.
03. Τζέραλντ Α. Μπράουν - Το πετράδι 588 (εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.
04. Τζόζεφ Ντιλέινι - Ο μαθητευόμενος του Σπουκ (εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος). 6 ευρώ. Σε άριστη κατάσταση!
05. Ντον Πέντλετον - Ο Εκτελεστής Νο. 8: Πανικός στο Σικάγο (εκδόσεις Άγκυρα). 0,50 ευρώ.
06. Ρέιμοντ Όμπστφελντ - Η σκιά του Φεγγαριού (εκδόσεις Best). 1 ευρώ.

07. Τζέιμς Ντάσνερ - Καμένη Γη (εκδόσεις Πλατύπους). 9 ευρώ. Πλέον έχω όλη την τριλογία, με κόστος 25 ευρώ!

08. Ρόμπερτ Κ. Τάνενμπαουμ - Ο τιμωρός (εκδόσεις Best). 0,50 ευρώ. Στο εξώφυλλο έχει σαν συγγραφέα κάποιον Tom Bates και δεν υπάρχει μέσα ο τίτλος στ'αγγλικά. Αφού έψαξα το όνομα του πρωταγωνιστή στο ίντερνετ, βρήκα ότι πρόκειται για το πολύ γνωστό Reversible Error, τέταρτο της σειράς με ήρωα τον Butch Karp. Λίγο κουλές οι εκδόσεις, μου έχει ξανατύχει :p

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το

 

The Gap into Power: A Dark and Hungry God Arises

του Stephen R. Donaldson.

 

Δυστυχώς δεν βρίσκω τον επόμενο τόμο της σειράς και ίσως τον παραγγείλω σε κάποια φάση. Ακόμη δεν έχω αρχίσει να διαβάζω Gap οπότε έχω καιρό.

 

Αλλά το κυριότερο είναι ότι βρήκα ένα βιβλίο που έψαχνα καιρό:

 

The Anubis Gates

του Tim Powers

 

Με μόλις 2,5 ευρώ! Όχι ότι το βιβλίο του Donaldson το πήρα ακριβά (4,5 ευρώ) αλλά του Powers ήταν σίγουρα από τις πιο value for money αγορές μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 13,41€ πήρα το φρέσκο Το φτερό του δεινόσαυρου, της Σίσελ-Γιο Γκασάν. Εκδόσεις Λιβάνη.

Link to comment
Share on other sites

01. Άμπρααμ Μέριτ - Η σκιά που ψιθύριζε (εκδόσεις Αίολος). 1 ευρώ.
02. Μαίρη-Ρόουζ Χέιζ - Οι σατανιστές (εκδόσεις Σίμωσι). 2 ευρώ.
03. Κάρελ Τσάπεκ - Ο πόλεμος με τις σαλαμάνδρες (εκδόσεις Πορεία). 5 ευρώ. Επιτέλους το βρήκα!
04. Α. Λ. Κένεντι - Day (εκδόσεις Ίνδικτος). 1 ευρώ. Απίστευτη τιμή!!
05. Πολ Γκάλικο - Το κέρινο χέρι (εκδόσεις Γαλαξία). 2 ευρώ.
06. Νταν Τζ. Μάρλοου - Το όνομα του παιχνιδιού είναι θάνατος (εκδόσεις Άγκυρα). 2 ευρώ. 

07. Νταν Τζ. Μάρλοου - Πολύ νωρίς για να πεθάνω (εκδόσεις Άγκυρα). 2 ευρώ. 

 

Τα δυο βιβλία του Μάρλοου που βρήκα είναι τα δυο πρώτα της σειράς με ήρωα τον Ερλ Ντρέικ και στο είδος τους είναι αριστουργήματα, σύμφωνα με τα σχόλια που βλέπω στο ίντερνετ!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Από Πολιτεία/Πρωτοπορία:

 

1. Στελ Παύλου - Κρύπτω (εκδόσεις Λιβάνη). 4,50€
2. Ντόνα Ταρτ - Η μυστική ιστορία (εκδόσεις Λιβάνη). 5,94€

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ο πανμέγιστος heiron μου δώρισε το ''Οι Εγκαταλειμμένοι'' του Τιμ Τζουλίαδη. Τον ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Και τι δεν πήρα...

 

1. Camera obscura-Λαδικός

2. Το φώς μέσα μου-Κέλλης

3. Έλος-Τσαλπατούρος

4. Εκείνος που ψιθυρίζει πάνω στα βουνά-Γιώτσας

5. 1984-Όργουελ

6. Ο τρυποκάρυδος-Ρόμπινς

7. Θαυμαστός καινούργιος κόσμος-Χάξλευ

8. Ο ίσκιος πάνω απο το Ίνσμουθ-Λάβκραφτ

9. Ti ωραίο πλιάτσικο-Κόου

10. Ο ωκεανός στο  τέλος του δρόμου-Γκαιμαν

 

Τα πρώτα 4 τα ανακάλυψα χάρη σε σας  :victory:

Edited by Ρασκόλνικωφ
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Από εφημερίδα πήρα σήμερα την συλλογή ''Ναυτικά Διηγήματα'' του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Βρήκα εύκαιρο το Η σκιά του εκδικητή - Vince Flynn

 

Έκανα επίσης την παραγγελία από Ανούμπις τα παρακάτω αν και είναι λίγο επεισοδιακή* γιατί τα τρία από τα τέσσερα βιβλία εχουν ανω κάτω την αρίθμηση εσωτερικά, λείπουν κεφάλαια (Μονόκερως) και ακόμη δεν έχω ενημέρωση για το τι θα γίνει τελικά...Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει ποτέ και σε τι βαθμό από την συγκεκριμένη εκδοτική :

 

Παγκόσμιος πόλεμος Ζ -

Ο τελευταίος μονόκερως

Το πύρ το εξώτερον  

Το τελευταίο επιχείρημα

 

*Με ενημέρωσαν τελικά όλα οκ...

Edited by Airbourne
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από παλαιοβιβλιοπωλείο, με 25 ευρώ:

 

01. Αρνέ Νταλ - Κινέζικοι ψίθυροι (εκδόσεις Μεταίχμιο)
02. Τζέιμς Ελρόι - Λευκή τζαζ (εκδόσεις Άγρα)
03. Κόμπο Αμπέ - Η γυναίκα της άμμου (εκδόσεις Άγρα)
 

Και από Μοναστηράκι, με 12 ευρώ:

 

04. Ζεράρ Ντε Βιλιέ - Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). Πρώτο της σειράς SAS!
05. Ντέιβιντ Λεβί - Οι Θεοί του Φόξκροφτ (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)
06. Γκρίναγουεϊ/Κέλοκ - Άγγελος της Κόλασης (εκδόσεις Ελεύθερες Εκδ.)
07. Σάιμον Μπέκετ - Η χημεία του θανάτου (εκδόσεις Λυχνάρι)
08. Λόρελ Κ. Χάμιλτον - Ένοχες απολαύσεις (εκδόσεις Οξύ)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα το Πουλί του Θανάτου του Harlan Ellison από την Πολιτεία. Ακριβούτσικη (17 ευρώ και κάτι) αλλά απαραίτητη αγορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα το Πουλί του Θανάτου του Harlan Ellison από την Πολιτεία. Ακριβούτσικη (17 ευρώ και κάτι) αλλά απαραίτητη αγορά.

 

Στη συλλογή υπάρχει η ιστορία ''Δεν Έχω Στόμα και Πρέπει να Ουρλιάξω'';

Link to comment
Share on other sites

 

Τσίμπησα το Πουλί του Θανάτου του Harlan Ellison από την Πολιτεία. Ακριβούτσικη (17 ευρώ και κάτι) αλλά απαραίτητη αγορά.

 

Στη συλλογή υπάρχει η ιστορία ''Δεν Έχω Στόμα και Πρέπει να Ουρλιάξω'';

 

Και εγώ την είχα αυτήν την απορία
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τσίμπησα το Πουλί του Θανάτου του Harlan Ellison από την Πολιτεία. Ακριβούτσικη (17 ευρώ και κάτι) αλλά απαραίτητη αγορά.

 

Στη συλλογή υπάρχει η ιστορία ''Δεν Έχω Στόμα και Πρέπει να Ουρλιάξω'';

 

Και εγώ την είχα αυτήν την απορία

 

 

Όχι παίδες. Δεν την έχει τη συγκεκριμένη ιστορία (δυστυχώς).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Τσίμπησα το Πουλί του Θανάτου του Harlan Ellison από την Πολιτεία. Ακριβούτσικη (17 ευρώ και κάτι) αλλά απαραίτητη αγορά.

 

Στη συλλογή υπάρχει η ιστορία ''Δεν Έχω Στόμα και Πρέπει να Ουρλιάξω'';

 

Και εγώ την είχα αυτήν την απορία

 

 

Όχι παίδες. Δεν την έχει τη συγκεκριμένη ιστορία (δυστυχώς).

 

 

ok ευχαριστώ, ρώτησα γιατί έχει βγει από τις εκδόσεις Απόπειρα αλλά το βιβλίο πρέπει να είναι μάλλον εξαντλημένο.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Τσίμπησα το Πουλί του Θανάτου του Harlan Ellison από την Πολιτεία. Ακριβούτσικη (17 ευρώ και κάτι) αλλά απαραίτητη αγορά.

 

Στη συλλογή υπάρχει η ιστορία ''Δεν Έχω Στόμα και Πρέπει να Ουρλιάξω'';

 

Και εγώ την είχα αυτήν την απορία

 

 

Όχι παίδες. Δεν την έχει τη συγκεκριμένη ιστορία (δυστυχώς).

 

 

ok ευχαριστώ, ρώτησα γιατί έχει βγει από τις εκδόσεις Απόπειρα αλλά το βιβλίο πρέπει να είναι μάλλον εξαντλημένο.

 

 

Ναι, δεν βρίσκεται εύκολα το συγκεκριμένο βιβλίο. Την ίδια ιστορία περιέχει και η ανθολογία Νέο Κύμα από τις εκδόσεις ALiEN αλλά κα αυτή είναι πλέον δυσεύρετη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με την βοήθεια του πανμέγιστου nikosal απέκτησα το ''Εφιάλτες από το Διάστημα'' του πολυαγαπημένου μου Ρέι Μπράντμπερι. Τον ευχαριστώ πάααααρα πολύυυυυυυυ :friends: Πλέον ύστερα από το σαφάρι που εξαπέλυσα τον τελευταίο μήνα, τα βιβλία του που μου λείπουν έχουν περιοριστεί σε δύο: ''Ο Εικονογραφημένος Άνθρωπος'' και ''Ο Θάνατος είναι Μοναχική Υπόθεση''. Η Άγρα είναι να βγάλει κάποια στιγμή το πρώτο, ένω έφαγα χωρίς αποτέλεσμα όλο τον κόσμο για να βρω το δεύτερο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να πάρω το "Το Πουλί του Θανάτου και άλλες ιστορίες" πολύ αργότερα... Αλλά έμαθα ότι το έβγαλαν σε περιορισμένη σκληρόδετη έκδοση(33 αντίτυπα, 25 ευρώ), οπότε έστειλα έναν φίλο από Σαλόνικα να μου το τσιμπήσει. Και αύριο που θα είναι Αθήνα, θα το έχω στα χέρια μου. Όσοι ενδιαφέρονται, ας βιαστούνε. Το δικό μου είναι το 10/33. :)

Link to comment
Share on other sites

Παζάρι βιβλίου στη Θεσσαλονίκη 10 Μαρτίου εως 17 Απριλίου 2014.

http://www.culturenow.gr/26511/pazari-vivlioy-sth-thessalonikh-apo-to-swmateio-ekdotwn-vivliopwlwn

 

Ήθελα να το βάλω στο "Φθηνά βιβλία - Προσφορές".

Edited by 6891
Link to comment
Share on other sites

1. Ρότζερ Χομπς - Ο άνθρωπος φάντασμα (εκδόσεις Κλειδάριθμος).
2. Α. Α. Μιλν - Το μυστήριο του κόκκινου σπιτιού (εκδόσεις Καστανιώτη). 2 ευρώ. Επιτέλους το βρήκα!
3. Τζον Βάγκνερ/Βινς Λόκε - Το χρονικό της βίας (εκδόσεις Modern Times). 2 ευρώ.

 

Το τελευταίο είναι το πασίγνωστο κόμικ, στο οποίο βασίζεται η ταινία A History Of Violence του David Cronenberg!

Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να πάρω το "Το Πουλί του Θανάτου και άλλες ιστορίες" πολύ αργότερα... Αλλά έμαθα ότι το έβγαλαν σε περιορισμένη σκληρόδετη έκδοση(33 αντίτυπα, 25 ευρώ), οπότε έστειλα έναν φίλο από Σαλόνικα να μου το τσιμπήσει. Και αύριο που θα είναι Αθήνα, θα το έχω στα χέρια μου. Όσοι ενδιαφέρονται, ας βιαστούνε. Το δικό μου είναι το 10/33. :)

 

Για κάνε ένα ριπλέι σε παρακαλώ γιατί δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να πεις. Εννοείς ότι έβγαλαν 33 αντίτυπα μόνο από την σκληρόδετη έκδοση ή 33 αντίτυπα γενικά;

Link to comment
Share on other sites

 

Είχα σκοπό να πάρω το "Το Πουλί του Θανάτου και άλλες ιστορίες" πολύ αργότερα... Αλλά έμαθα ότι το έβγαλαν σε περιορισμένη σκληρόδετη έκδοση(33 αντίτυπα, 25 ευρώ), οπότε έστειλα έναν φίλο από Σαλόνικα να μου το τσιμπήσει. Και αύριο που θα είναι Αθήνα, θα το έχω στα χέρια μου. Όσοι ενδιαφέρονται, ας βιαστούνε. Το δικό μου είναι το 10/33. :)

 

Για κάνε ένα ριπλέι σε παρακαλώ γιατί δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να πεις. Εννοείς ότι έβγαλαν 33 αντίτυπα μόνο από την σκληρόδετη έκδοση ή 33 αντίτυπα γενικά;

 

 

Εννοεί ότι υπάρχει και σκληρόδετη, συλλεκτική έκδοση, που βγήκε σε 33 μόνο αντίτυπα. Μέχρι να εξαντληθούν, θα πωλούνται αποκλειστικά στο βιβλιοπωλείο των εκδόσεων. Η κανονική έκδοση θα βγήκε σε τουλάχιστον 1000 αντίτυπα, οπότε μην ανησυχείς :)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Είχα σκοπό να πάρω το "Το Πουλί του Θανάτου και άλλες ιστορίες" πολύ αργότερα... Αλλά έμαθα ότι το έβγαλαν σε περιορισμένη σκληρόδετη έκδοση(33 αντίτυπα, 25 ευρώ), οπότε έστειλα έναν φίλο από Σαλόνικα να μου το τσιμπήσει. Και αύριο που θα είναι Αθήνα, θα το έχω στα χέρια μου. Όσοι ενδιαφέρονται, ας βιαστούνε. Το δικό μου είναι το 10/33. :)

 

Για κάνε ένα ριπλέι σε παρακαλώ γιατί δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να πεις. Εννοείς ότι έβγαλαν 33 αντίτυπα μόνο από την σκληρόδετη έκδοση ή 33 αντίτυπα γενικά;

 

 

Εννοεί ότι υπάρχει και σκληρόδετη, συλλεκτική έκδοση, που βγήκε σε 33 μόνο αντίτυπα. Μέχρι να εξαντληθούν, θα πωλούνται αποκλειστικά στο βιβλιοπωλείο των εκδόσεων. Η κανονική έκδοση θα βγήκε σε τουλάχιστον 1000 αντίτυπα, οπότε μην ανησυχείς :)

 

 

Α μάλιστα. Ωραία, ανακουφίστηκα τώρα. Έλεγα και εγώ να το πάρω αργότερα μπας και το πετύχαινα πιο φθηνά και σε καμία από τις προσφορές της Πρωτοπορίας. Δεν είμαι για να σκάω 25αρια έτσι στα ξαφνικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..