Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

 

Stephen King - Ντεσπερεισον 4,40€

 

Αυτό ίσως να σου αρέσει περισσότερο αν το διαβάσεις μαζί με το ''Οι Ρυθμιστές'' του ίδιου μιας και αλληλοσυμπληρώνονται.

 

Παραδοξως,αφου μαλλον ειμαι ο μονος αποτι εχω καταλαβει,οι ρυθμιστες ειναι απο τα αγαπημενα μου κ το θυμαμαι απεξω μετα απο τοσες φορες που το εχω διαβασει :)

Link to comment
Share on other sites

01. Πάτρικ Ο'Μπράιαν - Στα πέρατα του κόσμου (εκδόσεις Ψυχογιός). 3 ευρώ.
02. Ε. Λ. Ντόκτοροου - Χόμερ και Λάνγκλεϋ (εκδόσεις Πατάκη). 4 ευρώ.
03. Αλίκη Χ. - Η Αλίκη στη χώρα του LSD (εκδόσεις Οδυσσέας). 1 ευρώ.
04. Λι Τσάιλντ - Ο καταζητούμενος (εκδόσεις Bell). 5 ευρώ.
05. Darren Shan - Zom-B (εκδόσεις Simon & Schuster). 2,50 ευρώ.
06. Elmore Leonard - City Primeval (εκδόσεις Penguin). 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Με...εχμ...περισσότερα χρήματα από ότι ο Bladerunner πήρα μόλις 2 βιβλία

 

1. Ο πρίγκηπας των αγκαθιών

του Mark Lawrence

(Ελπίζω να βγάλουν και τα άλλα στα Ελληνικά για αυτό και το αγόρασα μόλις το πέτυχα, αν δεν πάνε καλά οι πωλήσεις του φέτος δεν βλέπω να βγαίνουν τα υπόλοιπα)

 

2. Κόκκινος θερισμός

του Ντάσιελ Χάμετ

Link to comment
Share on other sites

1) Dune - Frank Herbert

2) Ανοιξιάτικο χιόνι - Yukio Mishima

 

Όταν έβγαινα από το βιβλιοπωλείο διαπίστωσα πως υπάρχει σύνδεση και των δύο αγορών με το Piece of Mind των Iron Maiden :-)

Edited by tsathoggua
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

01. Άντριου Φουκούντα - Η παγίδα (εκδόσεις Μεταίχμιο). Ολοκλήρωσα την τριλογία.

02. Ντόναλντ Ρέι Πόλοκ - Πάντα ο διάβολος (εκδόσεις Μεταίχμιο). Ανυπομονώ να το διαβάσω!
03. Ρίτσαρντ Έλμαν - Ο ταξιτζής (εκδόσεις Άγκυρα). 2 ευρώ.

04. Τόμας Τέσιερ - Εκκρεμείς υποθέσεις (εκδόσεις Οξύ). 4 ευρώ.

05. Τζορτζ Πελεκάνος - Στους δρόμους της βίας (εκδόσεις Οξύ). 6 ευρώ.
06. Κάλεμπ Καρ - Ο άγγελος του σκότους (εκδόσεις Καστανιώτη). 5 ευρώ.
 

Link to comment
Share on other sites

Από το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς μου αγόρασα την ολόφρεσκια Αθωότητα, του Ντιν Κουντζ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Βραδείας καύσεως, Pynchon

 

Μην περιμένεις και πολλά από την συλλογή αυτή, μέχρι και ο ίδιος ο Πίντσον δεν λέει και τα καλύτερα :p Έχεις διαβάσει τίποτα δικό του;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει Pynchon ακόμα! Έχω το "Eνάντια στη μέρα", αλλά έχω διαβάσει ότι δεν είναι ο,τι καλύτερο για εισαγωγή. Οποτε μιας και βρήκα το "Βραδείας καύσεως", το πήρα.  Αν γνώριζα αυτό που λες ίσως δεν το αγόραζα.  :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει Pynchon ακόμα! Έχω το "Eνάντια στη μέρα", αλλά έχω διαβάσει ότι δεν είναι ο,τι καλύτερο για εισαγωγή. Οποτε μιας και βρήκα το "Βραδείας καύσεως", το πήρα.  Αν γνώριζα αυτό που λες ίσως δεν το αγόραζα.  :p

 

Για πρώτη επαφή θα πρότεινα Έμφυτο Ελάττωμα (τον Δεκέμβριο βγαίνει η ταινία) ή Βάινλαντ. Δεν είναι κακό το Βραδείας καύσεως, αλλά δείχνει αρκετά πρωτόλειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τον Ζωντανο Θρύλο του Μάθεσον με 4 ευρω.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δωράκι το Παιχνίδι, του Άντερς Ντε Λα Μοτ.

Link to comment
Share on other sites

The chronicles of Amber - Roger Zelazny - 5 euro

 

Εννοείς τον πρώτο τόμο από τις εκδόσεις Parsec;

Link to comment
Share on other sites

 

The chronicles of Amber - Roger Zelazny - 5 euro

 

Εννοείς τον πρώτο τόμο από τις εκδόσεις Parsec;

 

Καλημέρα Δημήτρη.

 

Όχι, εννοώ τους πρώτους 5 τόμους μαζεμένους σε έναν σε αγγλική γλώσσα. Εκδόσεις Orion Books ISBN: 9781857987263

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

The chronicles of Amber - Roger Zelazny - 5 euro

 

Εννοείς τον πρώτο τόμο από τις εκδόσεις Parsec;

 

Καλημέρα Δημήτρη.

 

Όχι, εννοώ τους πρώτους 5 τόμους μαζεμένους σε έναν σε αγγλική γλώσσα. Εκδόσεις Orion Books ISBN: 9781857987263

 

 

Καλημέρα, ένα ευρώ ο τόμος είναι πολύ καλή αγορά. Ούτε σε παλαιοβιβλιοπωλείο δεν θα το έβρισκες τόσο :thmbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς παράδοξα το πέτυχα στα Public και πρίν λίγο καιρό είχα βρεί με 6 ευρώ το Under the dome - St.King πάλι στα αγγλικά και χθες το είχε στα 12 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο Public κάνουν κάτι τέτοια. Καλό είναι να τσεκάρει κανείς στην ιστοσελίδα τους μήπως έριξαν την τιμή κάποιου βιβλίου γιατί συνήθως βαριούνται να περάσουν στα ράφια τις νέες τιμές. Έχασα προσφορές γιατί κοιταζα την ετικέτα στο ραφι και ξέρω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το δωρεάν αντίτυπο της νέας pocket έκδοσης του "Η καρδιά του κτήνους" του Πέτρου Τατσόπουλου, που έτυχε να είναι εκεί και να μου το υπογράψει! Το βιβλίο το κέρδισα σε διαγωνισμό των εκδόσεων Μεταίχμιο.

 

Και με 25 ευρώ:

 

01. Ρόμπερτ Σι/Ρόμπερτ Άντον Γουίλσον - Λεβιάθαν (εκδόσεις Αίολος)
02. Τζον Κόνολι - Στο λευκό δρόμο (εκδόσεις Bell)
03. Τζον Κόνολι - Οι κακοί (εκδόσεις Bell)
04. Κέιτ Άτκινσον - Ζωή μετά τη ζωή (εκδόσεις Μεταίχμιο)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Από παλαιοβιβλιοπωλείο πήρα το ''Ο Εικονογραφημένος Άνθρωπος'' του Ρέι Μπράντμπερι με 10 ευρώ. Πρόκειται να βγει κάποια στιγμή από την Άγρα, αλλά δεν είναι και σίγουρο. Είπα λοιπόν τώρα που επιτέλους το πέτυχα, να μην χάσω την ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Παραφραζω τον τιτλο του τοπικ σε "τι βιβλια θα θελατε να αγορασετε" και γραφω εδω γιατι δεν βρηκα καποιο πιοι σχετικο τοπικ!!

 

Παιδια βοηθεια θελω να αγορασω το "οι αθλιοι" αλλα θελω μια καλη μεταφραση γιατι εχω ακουσει οτι το τελευταιο που κυκλοφορησε απο εκδοσεις Λιβανη εχει πολυ κακη μεταφραση.Εχει καποιος υποψιν να μου προτεινει μια καλη εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Παραφραζω τον τιτλο του τοπικ σε "τι βιβλια θα θελατε να αγορασετε" και γραφω εδω γιατι δεν βρηκα καποιο πιοι σχετικο τοπικ!!

 

Παιδια βοηθεια θελω να αγορασω το "οι αθλιοι" αλλα θελω μια καλη μεταφραση γιατι εχω ακουσει οτι το τελευταιο που κυκλοφορησε απο εκδοσεις Λιβανη εχει πολυ κακη μεταφραση.Εχει καποιος υποψιν να μου προτεινει μια καλη εκδοση?

 

Οι εκδόσεις Μίνωας που το έχουν βγάλει σε δύο τόμους με άφησαν πολύ ικανοποιημένο με την μετάφραση τους. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο μπορεί κανείς να το βρει σήμερα. Και volyros, σε όποια έκδοση και αν το αγοράσεις τελικά, συγχαρητήρια για την επιλογή σου. Πρόκειται πραγματικά για αριστούργημα με άλφα κεφαλαίο, αντάξιο της φήμης του.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Παραφραζω τον τιτλο του τοπικ σε "τι βιβλια θα θελατε να αγορασετε" και γραφω εδω γιατι δεν βρηκα καποιο πιοι σχετικο τοπικ!!

Παιδια βοηθεια θελω να αγορασω το "οι αθλιοι" αλλα θελω μια καλη μεταφραση γιατι εχω ακουσει οτι το τελευταιο που κυκλοφορησε απο εκδοσεις Λιβανη εχει πολυ κακη μεταφραση.Εχει καποιος υποψιν να μου προτεινει μια καλη εκδοση?

 

 

Οι εκδόσεις Μίνωας που το έχουν βγάλει σε δύο τόμους με άφησαν πολύ ικανοποιημένο με την μετάφραση τους. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο μπορεί κανείς να το βρει σήμερα. Και volyros, σε όποια έκδοση και αν το αγοράσεις τελικά, συγχαρητήρια για την επιλογή σου. Πρόκειται πραγματικά για αριστούργημα με άλφα κεφαλαίο, αντάξιο της φήμης του.

ευχαριστω για την απαντηση!Το βρισκω,το βρισκω!!Αρα παιρνω Μινωας!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..