Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Με 32ευρω απο Πρωτοπορια

1,Donna Tart - Η μυστική Ιστορία

2.David Lodge - Μικρες,πικρές αλήθειες

3,Philippe Meyer - Αμερικάνικη σκουριά

4.Διαφοροι - Ο τόπος πρόδωσε τον ένοχο (10+1 αστυνομικές ιστορίες)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί, καθώς πήγαινα δουλειά ένας καλός κύριος πρόσεξε το φλεγόμενο κερασφόρο κεφάλι στο εξώφυλλο του βιβλίο που διαβάζω (The Crippled God - Steven Erikson) και μου έκανε κύρηγμα για την Αγία Γραφή και την Ορθοδοξία που θα με σώσει. Κάτι ενοχλητικό και αγενέστατο.

 

Το απόγευμα είχα να πάω στην Πρωτοπορία να πάρω ένα δώρο και, καθώς έκανα μία βόλτα στα ράφια, προφανώς οι δυνάμεις του σκότους που ήθελαν να με ανταμείψουν για την πρωινή μου ταλαιπορία με αντάμειψαν μιας και το μάτι μου έπεσε στο εξής κειμήλιο:

post-54-0-27708400-1405962975_thumb.jpg

 

Να σημειώσω ότι δεν το είχαν καν στο στοκ τους :p

Edited by Nihilio
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Μετά από μια υπερ-ταχυονική βόλτα στον γείτονα Βόλο και το παζάρι βιβλίων που γίνεται εκεί, πήρα:

 

Χωρίς επιστροφή - Michael Marshall Smith 3

Τι είδε η γυναίκα του Λωτ; - Ιωάννα Μπουραζοπούλου 5

Άσε το κακό να μπει - John A. Lindqvist 5.5

Φονική παλίρροια - Ντάγκλας Πρέστον - Λίνκολν Τσάιλντ 7

 

Μάλλον θα ξανακάνω βόλτα για μερικά ακόμη που στάμπαρα...μέχρι της 9 Αυγούστου που θα κρατήσει...

Edited by Airbourne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A, έχει και το Άσε το κακό να μπει; Τελικά ίσως περάσω μια βόλτα. Το είδα το πρωί που πέρασα να πάρω το λεωφορείο αλλά βέβαια 7 παρά δεν είχαν ανοίξει οι παλιοτεμπέληδες.

 

Βέβαια έχω κανονίσει να πάρω από αλλού κάτι βιβλία και δεν σκοπεύω να δώσω αρκετά σε παζάρι αλλά είναι μικρό και δε νομίζω να έχει πολλά ενδιαφέροντα βιβλία. Εδώ σε κοτζάμ Θεσσαλονίκη και δεν είχε πολλά που καιγόμουν να αγοράσω.

Edited by heiron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 18 ολόκληρες μέρες δίχως ν'αγοράσω βιβλίο και δυο μέρες πριν φύγω από την Αθήνα ξανά, πήρα τα παρακάτω, έτσι για το καλό:

 

Από Μοναστηράκι, με 6 ευρώ:

 

1. Αντώνης Τουμανίδης - Trapped (εκδόσεις Post-Script)
2. Τζόζεφ Φάιντερ - Η συνωμοσία της σιωπής (εκδόσεις Bell)
3. Μπρετ Χάλιντεϊ - Η τελευταία κραυγή (εκδόσεις Ατλαντίς)

 

Και από Πολιτεία/Πρωτοπορία, με 40 ευρώ:

 

4. Βίλμος Κόντορ - Έγκλημα στη Βουδαπέστη (εκδόσεις Κέδρος)
5. Ρ. Φρέντερικ Χάμιλτον - Αντικλείδι (εκδόσεις Λογείον)
6. Φίλιπ Ντικ - Ουράνιο μάτι (εκδόσεις Μέδουσα)
7. Πιερ Συβέστρ/Μαρσέλ Αλέν - Φαντομάς (εκδόσεις Ερατώ). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηρα το Παουλα, της Ιζαμπελ Αλιεντε απο το Εθνος(;)!

Link to comment
Share on other sites

Μολις εγινε ονλαιν παραγγελια για τα

 

Ο Αγνοουμενος (Αμερικη)

Γραμμα στον Πατερα

 

του Καφκα

 

και το

 

Ο Κοσμος Μετα

 

της Σουζαν ΕΕ

 

Μ αυτα θα βγαλουμε το καλοκαιρι λογικα...

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα από το παζάρι. Το περίμενα χειρότερο και μικρότερο αλλά τελικά ήταν καλούτσικο. Τσίμπησα λοιπόν

 

Άσε το κακό να μπει - John A. Lindqvist

Διασπορά - Greg Egan

Εν αρχή - Karen Armstrong

 

Είχε και κανα 2 που αρχικά τα έβαλα στο καλάθι και μετά τα έβγαλα. Ίσως τα πάρω αύριο αν και προέκυψαν νέα έξοδα και το σκέφτομαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα από το παζάρι. Το περίμενα χειρότερο και μικρότερο αλλά τελικά ήταν καλούτσικο. Τσίμπησα λοιπόν

 

Άσε το κακό να μπει - John A. Lindqvist

Διασπορά - Greg Egan

Εν αρχή - Karen Armstrong

 

Είχε και κανα 2 που αρχικά τα έβαλα στο καλάθι και μετά τα έβγαλα. Ίσως τα πάρω αύριο αν και προέκυψαν νέα έξοδα και το σκέφτομαι.

 

Το πρωτο που λες ειναι το let the right one in, το σουηδικο με την κοπελιτσα το βαμπαιρ ε?

το βιβλιο το ειχα αγορασει στο αεροδρομιο του γκατγουικ (η του λουτον δε θυμαμαι) σε μια ανταποκριση πτησης προς Δουβλινο πριν λιγα χρονια... με κουρασε αρκετα, οχι γιατι ηταν στα αγγλικα, αλλα λιγο η πλοκη του.... η δε σουηδικη ταινια παντως μ αρεσε πολυ παραπανω απο το αμερικανικο ριμεικ της......

αυτα... σορρυ για το.. :offtopic:

 

συνεχιστε!

Edited by georgezerv76
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι. Κατά τη γνώμη μου, η αγορά της ημέρα ήταν το Διασπορά που το γυρνόφερνα καιρό αλλά ήταν ακριβό. Και βέβαια Άρμστρονγκ αγοράζω όποτε τη βρίσκω σε προσφορά. Έχω 4 βιβλία της και μου έχουν κοστίσει κάτω από 20 ευρώ...

 

EDIT:

 

Πέρασα ξανά από το παζάρι και πήρα το

Ζυγός

του Ντον Ντελίλο

Edited by heiron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από Πρωτοπορία πήρα με 2,90 ευρώ το ''Χίλιες Διακόσες Ογδόντα Μαύρες Ψυχές'' του Τζιμ Τόμσον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 απο Πρωτοπορια

 

2.David Lodge - Μικρες,πικρές αλήθειες

Από την Πρωτοπορία της Αθήνας το πήρες αυτό; Πόσο έκανε;

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ διαβασετε/αγορασετε το ΚΟΣΜΟΠΟΛΙΣ του ντελιλο... εκανα το λαθος να το διαβασω στα αγγλικα (ξερω αγγλικα αλλα με κουραζουν στη λογοτεχνια...) παρασυρομενος απο την ταινια και το μετανιωσα... αντιθετα ΠΑΡΤΕ το Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ! κι αυτο στα αγγλικα το διαβασα παλι παρασυρομενος απο την ομωνυμη ταινια με τον Κλουνι... Ωραιο βιβλιο.....

Link to comment
Share on other sites

 

 απο Πρωτοπορια

 

2.David Lodge - Μικρες,πικρές αλήθειες

Από την Πρωτοπορία της Αθήνας το πήρες αυτό; Πόσο έκανε;

 

Απο την Πρωτοπορια της Θεσ/κης με 4,20.Κ στο ιντερνετ τοσο κανει :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βόλτα για εφημερίδα χτες το πρωί και πέρα από το φάντασμα του Στάλιν πήρα τον τελευταίο των σιου του λαμουρ και το όντ Τόμας του κουντζ

Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

Με 30,70 απο Πρωτοπορία

 

Richard Matheson - Ψίθυροι Πνευμάτων

Donald Ray Pollock - Παντα ο διάβολος

James Ellroy - Λος Αντζελες Εμπιστευτικό

James Ellroy - Η μαύρη ντάλια

 

Το πρώτο το εχει / έχει διαβάσει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Richard Matheson - Ψίθυροι Πνευμάτων

 

 

Το πρώτο το εχει / έχει διαβάσει κανεις?

 

Που ακριβώς στην Πρωτοπορία το βρήκες αυτό, μου λες; Είναι εξαντλημένο και το ψάχνω μανιωδώς καιρό τώρα. Στα μεταχειρισμένα ήταν; 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Richard Matheson - Ψίθυροι Πνευμάτων

 

 

Το πρώτο το εχει / έχει διαβάσει κανεις?

Που ακριβώς στην Πρωτοπορία το βρήκες αυτό, μου λες; Είναι εξαντλημένο και το ψάχνω μανιωδώς καιρό τώρα. Στα μεταχειρισμένα ήταν;

Αν κρινω απο προσωπικη εμπειρια, μαλλον αδιαζουν αραχνιασμενα κιβωτια απο την αποθηκη τους.
Link to comment
Share on other sites

 

 

 
Αν κρινω απο προσωπικη εμπειρια, μαλλον αδιαζουν αραχνιασμενα κιβωτια απο την αποθηκη τους.

 

 

Συχνά πυκνά πηγαίνω Πρωτοπορία και πάντα κοιτάζω στα μεταχειρισμένα και αλλού, δεν το έχω πετύχει το συγκεκριμένο όμως. Να πάρει, και τώρα είμαι 310 χλμ μακριά...

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Αν κρινω απο προσωπικη εμπειρια, μαλλον αδιαζουν αραχνιασμενα κιβωτια απο την αποθηκη τους.

 

 

Συχνά πυκνά πηγαίνω Πρωτοπορία και πάντα κοιτάζω στα μεταχειρισμένα και αλλού, δεν το έχω πετύχει το συγκεκριμένο όμως. Να πάρει, και τώρα είμαι 310 χλμ μακριά...

 

Ενα ήταν και στα μεταχειρισμένα με 5,50 νομίζω.Μη νομίζεις κ γω που ψαχνω καθε δευτέρα δεν εχω δει ποτέ βιβλίο του.

Link to comment
Share on other sites

δουλεια στο κεντρο ...πρωτοπορεια...king...νεκροταφειο ζωων, ρυθμιστες και μπλειζ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καθημερινή της Κυριακής σήμερα και ''Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney: Καρλ Μπαρκς: Οι Επτά Πόλεις της Τσίμπολα''.

Edited by Δημήτρης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καθημερινή της Κυριακής σήμερα και ''Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney: Καρλ Μπαρκς: Οι Επτά Πόλεις της Τσίμπολα''.

Κάθε Κυριακή, εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

 

Καθημερινή της Κυριακής σήμερα και ''Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney: Καρλ Μπαρκς: Οι Επτά Πόλεις της Τσίμπολα''.

Κάθε Κυριακή, εννοείται!

 

 

Ναι έχει εδώ και ένα μήνα που τα βάζει απλά λόγω της αφραγκίας μου, τώρα εδέησα να πάρω για πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Μολις αγοραστηκαν:

 

Οκτω μπλε τετραδια (Καφκα)

Στη σωφρονιστικη αποικια (καφκα)

Τα σταφυλια της οργης (σταινμπεκ)

Αποχαιρετισμος στα οπλα (χεμινγουει)

Θλιμενες π**νες της ζωης μου (μαρκες)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..