Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

 

 

Παραφραζω τον τιτλο του τοπικ σε "τι βιβλια θα θελατε να αγορασετε" και γραφω εδω γιατι δεν βρηκα καποιο πιοι σχετικο τοπικ!!

Παιδια βοηθεια θελω να αγορασω το "οι αθλιοι" αλλα θελω μια καλη μεταφραση γιατι εχω ακουσει οτι το τελευταιο που κυκλοφορησε απο εκδοσεις Λιβανη εχει πολυ κακη μεταφραση.Εχει καποιος υποψιν να μου προτεινει μια καλη εκδοση?

 

Οι εκδόσεις Μίνωας που το έχουν βγάλει σε δύο τόμους με άφησαν πολύ ικανοποιημένο με την μετάφραση τους. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο μπορεί κανείς να το βρει σήμερα. Και volyros, σε όποια έκδοση και αν το αγοράσεις τελικά, συγχαρητήρια για την επιλογή σου. Πρόκειται πραγματικά για αριστούργημα με άλφα κεφαλαίο, αντάξιο της φήμης του.

ευχαριστω για την απαντηση!Το βρισκω,το βρισκω!!Αρα παιρνω Μινωας!!

 

 

Α το βρήκες τελικά; Άντε, ωραία. Ελπίζω λοιπόν εκτός από το κείμενο, να σου αρέσει και η μετάφραση  :)

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

01. Γουίτλι Στρίμπερ - 2012: Ο πόλεμος για τις ψυχές (εκδόσεις Λιβάνη). 4€.
02. M. John Harrison - Light (εκδόσεις Gollancz). 2€.

 

Μικρή σοδειά μιας και από βδομάδα περιμένω πολλές ωραίες νέες εκδόσεις (Αμερικάνικη Σκουριά, Νεκροταφεία καραβιών, Μεφιστόπολη, Η Καρδερίνα κλπ) και όσο να'ναι χρειάζεται ένα καλό μπάτζετ.

Link to comment
Share on other sites

Από τα μεταχειρισμένα της Πρωτοπορίας πήρα το ''Δόκτωρ Ύπνος'' του Στίβεν Κινγκ με έξι ευρώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το Κινητο και το Ο Τελευταιος Πιστολερο,  του Κινγκ.

 

Το πρωτο το πηρα για το προτζεκτ τρομου και το 2ο γιατι σκεφτηκα οτι ειναι καιρος να αρχισω να μαζευω τη σειρα του Μαυρου Πυργου, προτου εξαντληθει εκ νεου.

 

Επισης, φιλος μου δωρισε Το Λαθος, του Σαμαρακη αφου το ειχε δυο φορες (την εκδοση που ειχε δωσει το Βημα πριν καποια χρονια).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Κινητο και το Ο Τελευταιος Πιστολερο,  του Κινγκ.

 

Το πρωτο το πηρα για το προτζεκτ τρομου και το 2ο γιατι σκεφτηκα οτι ειναι καιρος να αρχισω να μαζευω τη σειρα του Μαυρου Πυργου, προτου εξαντληθει εκ νεου.

 

Πολύ καλά έκανες και το σκέφτηκες αυτό. Το ότι κάποια βιβλία βρίσκονται εύκολα σήμερα, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα βρίσκονται και αύριο. Χαρακτηριστικά θα πω ότι είχα διαβάσει τον τελευταίο τόμο του Μαύρου Πύργου δανεικό από φίλο πριν από μερικά χρόνια. Ήταν ο μόνος που μου έλειπε απ' όλη την σειρά και όταν αποφάσισα να τον αγοράσω για να τον έχω και αυτόν, είχε πλέον εξαντληθεί. Το βρήκα τελικά, αλλά στο πλέον απίθανο μέρος. Στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου που έχει περισσότερο χαρτικά, παρά βιβλία. Στο κέντρο δεν υπήρχε πουθενά. Well done λοιπόν.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το εκκρεμές του Φουκώ - Ουμπέρτο Έκο.

Οι έμποροι του διαστήματος - Φρέντερικ Πολ

Θα σε βρώ στον παράδεισο - Μάθεσον Ρίτσαρντ

Ο μάγος του αρχιπελάγους - Γαιοθάλασσα - Ούρσουλα Λε Γκέν

Ο οίκος των Χαρκόνεν 

Ο οίκος των Κορρίνο - Χέρμπερτ (Υιός..) (Μου λείπουν το 4ο και το 5ο του πατέρα Χέρμπερτ για να κλείσω την σειρά...που θα πάει θα τα πετύχω πουθενά...)

Link to comment
Share on other sites

Στη χθεσινή βόλτα στο κέντρο

 

Οι ιστορίες του Καντέρμπερυ - Τζέφρυ Τσώσερ

Η γκρίζα χώρα, και άλλες ιστορίες από τον μακρινο βορρά - Μαστακούρης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από χτες έχω στην κατοχή μου την συλλογή Σκιές πάνω από το Ίννσμουθ (εκδόσεις Jemma Press). Ευχαριστώ τον Adicto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σοδειά η σημερινή:

 

Από Πρωτοπορία:

 

01. Έντουαρντ Λι - Μεφιστόπολη (εκδόσεις Jemma Press). 12,15€
02. Στιβ Σάγκαν - Η φόρμουλα (εκδόσεις Best). 1€. Το έψαχνα καιρό!
03. Μαρκ Μπεμ - Μοιραία γυναίκα (εκδόσεις Μεταίχμιο). 5,50€. Κλασικό νουάρ.
04. Τζιμ Νίζμπετ - Ο κώδικας των Συρακουσών (εκδόσεις Ενάλιος). 11,50€
 

Από Λιβάνη:

 

05. Ντόνα Ταρτ - Η καρδερίνα. 17,90€. Ολόφρεσκο!

 

Και από Μεταίχμιο:

 

06. Πάολο Μπατσιγκαλούπι - Νεκροταφεία καραβιών. 13,95€

07. Αρνέ Νταλ - Τυχαίο θύμα. 5€.
08. Ίαν Ράνκιν - Σκοτεινή πλευρά. 5€
09. Πατρίτσια Χάισμιθ - Αυτή η γλυκιά αρρώστια. Τσάμπα

 

Για σήμερα μόνο, με την αγορά δυο βιβλίων πόκετ από τις εκδόσεις Μεταίχμιο, παίρνεις δώρο ένα τρίτο, πληρώνοντας παράλληλα μόνο 10€! Γαμάτη προσφορά... Και τα βιβλία είναι άψογα από κάθε άποψη!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

Και από Μεταίχμιο:

 

06. Πάολο Μπατσιγκαλούπι - Νεκροταφεία καραβιών. 13,95€

07. Αρνέ Νταλ - Τυχαίο θύμα. 5€.

08. Ίαν Ράνκιν - Σκοτεινή πλευρά. 5€

09. Πατρίτσια Χάισμιθ - Αυτή η γλυκιά αρρώστια. Τσάμπα

 

Για σήμερα μόνο, με την αγορά δυο βιβλίων πόκετ από τις εκδόσεις Μεταίχμιο, παίρνεις δώρο ένα τρίτο, πληρώνοντας παράλληλα μόνο 10€! Γαμάτη προσφορά... Και τα βιβλία είναι άψογα από κάθε άποψη!

Η προσφορά ισχύει μόνο στο κατάστημα των εκδόσεων να φανταστώ ε;

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Η προσφορά ισχύει μόνο στο κατάστημα των εκδόσεων να φανταστώ ε;

 

 

Λογικά ναι. Και απ'ότι κατάλαβα μόνο για σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από το 33ο φεστιβάλ βιβλίου Θεσ/νίκης το Ασήμι που Ουρλιάζει του Αβραάμ Κάουα με 8 ευρώ. Με (θετική) έκπληξη είδα πως φέτος στο φεστιβάλ έχει πολλά παλιότερα βιβλία σε προσφορά. Οι τίμες τους δεν είναι ίδιες με αυτές των παζαριών, αλλά τουλάχιστον είναι αρκετά χαμηλές. Δεν κοίταξα τα πάντα, πάντως είχε πχ. Ian Rankin από Μεταίχμιο με 5 ευρώ. Δεν ξέρω με Αίολο τι παίζει, όλος ο πάγκος ήταν Έλρικ, Κόναν κτλ. Δυστυχώς όμως, δεν εχει όσα περίπτερα είχε κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

Κυνηγοί κεφαλών- Jo Nesbo
Ματοβαμμένος μεσημβρινός- Κόρμακ Μακ Καρθι
Ο άρχοντας των μυγών- Γουίλιαμ Γκόλντινγκ
Το στρίψιμο της βίδας- Χένρυ Τζέημς
20 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες ειχα παει μια βολτα και μου εδωσαν κατι εκπτωτικα κουπονια 5€ απο public. Αφου λοιπον εκανα μια βολτα, ειδα τους ορους, τις τιμες και το τι ηθελα και εφυγα με ενα αντιγραφο του House of leaves στα 25€

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους μετα απο πολυ καιρο αγορασα την τριλογια του θαφον...θα διαβαστει πολυ συντομα

Link to comment
Share on other sites

Εγω χθες ειχα παει μια βολτα και μου εδωσαν κατι εκπτωτικα κουπονια 5€ απο public. Αφου λοιπον εκανα μια βολτα, ειδα τους ορους, τις τιμες και το τι ηθελα και εφυγα με ενα αντιγραφο του House of leaves στα 25€

Αυτά δεν τα έδιναν το Φεβρουάριο και τα εξαργύρωναν το Μάρτη; Ξαναδίνουν αυτές τις μέρες;

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω χθες ειχα παει μια βολτα και μου εδωσαν κατι εκπτωτικα κουπονια 5€ απο public. Αφου λοιπον εκανα μια βολτα, ειδα τους ορους, τις τιμες και το τι ηθελα και εφυγα με ενα αντιγραφο του House of leaves στα 25€

Αυτά δεν τα έδιναν το Φεβρουάριο και τα εξαργύρωναν το Μάρτη; Ξαναδίνουν αυτές τις μέρες;

 

Από ότι φαίνεται ναι

Link to comment
Share on other sites

Μου έκαναν δώρο τα:
Δαιμονολόγος- Andrew Pyper
Ο φύλακας- Sarah Langan

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι άλλο δωράκι :)
Gillian Flynn- Σκοτεινός τόπος
Το έχει διαβάσει κανείς να πει μια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κι άλλο δωράκι :)
Gillian Flynn- Σκοτεινός τόπος
Το έχει διαβάσει κανείς να πει μια γνώμη;

Το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο, όπως και τα Αιχμηρά Αντικείμενα της ίδιας, και μπορώ να πω πως με άφησε ιδιαίτερα ικανοποιημένο (μάλλον περισσότερο μάλιστα κι από το πρώτο της).

Γενικά μου αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφει η Flynn, έχει συναισθηματική γραφή, καθώς το διάβαζα με έβαζε μέσα στις ιστορίες με ενδιαφέρουσες εικόνες, καλό ρυθμό, χιούμορ σε σημεία, ζωντανούς χαρακτήρες.

Για το είδος του (ψυχολογικό θρίλερ) είναι από εκείνα που θα πρότεινα γενικώς σε κάποιον να διαβάσει- είναι/δεν είναι φαν του είδους. Κι επιπλέον μου είχαν φανεί και τα 2 ρεαλιστικά (πάλι για το είδος τους).

 

Βέβαια τα πάντα στην τέχνη είναι και λίγο θέμα προσωπικού γούστου, αλλά ελπίζω να το απολαύσεις!

 

Καλή ανάγνωση! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

01. Ζοέλ Ντικέρ - Η αλήθεια για την υπόθεση Χάρρυ Κέμπερτ (εκδόσεις Πατάκη)

02. Μπλέικ Κράουτς - Η Πόλη (εκδόσεις Διόπτρα)
03. Τζίλιαν Φλιν - Το κορίτσι που εξαφανίστηκε (εκδόσεις Μεταίχμιο)
04. Φίλιπ Μάγιερ - Αμερικάνικη σκουριά (εκδόσεις Καστανιώτη)

 

60€ έσκασα, αλλά μιλάμε για μια απίθανη τετράδα, το ένα καλύτερο από το άλλο (ελπίζω!)...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Με 20 ευρώ:

 

1. Γκρίζα χώρα - Θωμάς Μαστακούρης

2. Τα βιβλία του αίματος ΙΙ (επιτέλους έκλεισε η σειρά) - Clive Barker

3. Κουτί σε σχήμα καρδιάς - Joe Hill King

4. Το μαύρο σπίτι - Stephen King - Peter Straub

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα από περίπτερο το ολόφρεσκο Νοσφεράτου, του Τζο Χιλ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Baptism of Fire, 'κείνου του Πολωνού, ξέρετε.post-1837-0-19680600-1403273393.jpg

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..