Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

01. Τομ Σαρπ - Οργιώδης συνάθροιση (εκδόσεις Κανάκη). 1 ευρώ. Λίγο γέλιο κάνει καλό.
02. Τσέλσι Κέιν - Φονικό πάθος (εκδόσεις Ωκεανίδα). 5 ευρώ. Πολύ γνωστό αστυνομικό στις ΗΠΑ, με σίριαλ κίλερ...
03. Λαρς Κέπλερ - Το συμβόλαιο του Παγκανίνι (εκδόσεις Πατάκη). 7 ευρώ. Το δεύτερο βιβλίο της σειράς, το πρώτο το πήρα επίσης με 7-8 ευρώ σε άριστη κατάσταση πέρυσι. Αυτό δεν πρόλαβε να βγει και το βρήκα, επίσης σε άριστη κατάσταση, με τόσα λίγα ευρώ. Κωλόφαρδος πραγματικά...
04. Βλάντιμιρ Σορόκιν - Πίσω από το μεγάλο ρωσικό τείχος (εκδόσεις Μεταίχμιο). 4 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δώρα από τον κουμπάρου μου: (δικές μου επιλογές)

The Dancers at the End of Time- Michael Moorcock

Η Νύχτα της Λευκής Παπαρούνας- Κωνσταντίνος Μίσσιος

Link to comment
Share on other sites

Με 88 ευρώ πήρα από τις προσφορές της Πρωτοπορίας:

 

- Ίαν Κέρσοου: Χίτλερ 1889-1936 Ύβρις (Scripta)

- Ίαν Κέρσοου: Χίτλερ 1936-1945 Νέμεσις (Scripta)

- Ρόμπερτ Χάουαρντ: Ο Μαύρος Λίθος (Άγνωστη Καντάθ)

- Ρέη Μπράντμπερυ: Φάρεναιτ 451 (Άγρα)

- Στέφεν Κινγκ: Ο Άνεμος μέσα από την Κλειδαρότρυπα (Bell)

 

Τα δύο τελευταία ήταν από τα μεταχειρισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε τυχαία σήμερα μπροστά μου, εκεί που πήγα να πάρω μια εφημερίδα, ο Κερασφόρος του Joe Hill (King) με 4,10 ευρώ. Αυτό θα είναι και το βιβλίο των διακοπών από όσο μπορώ να υπολογίσω. Άν και έχω διαβάσει (και ακούσει) καλά λόγια για τον συγκεκριμένο συγγραφέα, θα ήθελα πρώτα να διαβάσω το heart-shaped box αλλά δεν πειράζει, ας κάνω με αυτό την αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε τυχαία σήμερα μπροστά μου, εκεί που πήγα να πάρω μια εφημερίδα, ο Κερασφόρος του Joe Hill (King) με 4,10 ευρώ. Αυτό θα είναι και το βιβλίο των διακοπών από όσο μπορώ να υπολογίσω. Άν και έχω διαβάσει (και ακούσει) καλά λόγια για τον συγκεκριμένο συγγραφέα, θα ήθελα πρώτα να διαβάσω το heart-shaped box αλλά δεν πειράζει, ας κάνω με αυτό την αρχή. 

 

Υπαρχουν αρκετα σχολια για το συγκεκριμενο βιβλιο στο τοπικ του συγγραφεα, αλλα καλυτερα να μην τα διαβασεις πριν το τελειωσεις ωστε να εχεις καθαρη κριση. Οταν το τελειωσεις περιμενω την αποψη σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Κρυφτό του Τζακ Κέτσαμ και μια θεία μου, μου εφερε απ'την Αμερική το Hell House του Matheson και το Skeleton Crew του King.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τις προσφορές της Πρωτοπορίας πήρα το ''2001: Οδύσσεια του Διαστήματος'' του Άρθουρ Κλαρκ με 8,35 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Από τις προσφορές της Πρωτοπορίας πήρα το ''2001: Οδύσσεια του Διαστήματος'' του Άρθουρ Κλαρκ με 8,35 ευρώ.

 

Με εκπτωτικό κουπόνι από αυτή την αγορά, πήρα και το ''2061 Οδύσσεια 3'' με 6,50 ευρώ (Από Κάκτο δυστυχώς). Επειδή όμως έπρεπε να περάσει μία μέρα για να ισχύει, χρειάστηκε να τραβηχτώ και δεύτερη φορά. Μικρό το κακό όμως γιατί απέκτησα αυτά τα δύο κλασσικά έργα ε.φ. με ούτε 15 ευρώ. Πρέπει τώρα να πετύχω και το δεύτερο μέρος σε καμία προσφορά, και να ξετρυπώσω και το τέταρτο που είναι εξαντλημένο από τα Bell.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από το κέντρο τύπου το φρέσκο-φρέσκο Κλειδωμένοι, του Κέρι Γουίλκινσον.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα 4 βιβλιαράκια με 3-4 ευρώ το καθένα,των εκδόσεων ηλέκτρα, με σκληρό εξώφυλλο.

 

Ο φονικός κουρέας της οδού Φλιτ

Φόνος στη Χαβάη (του Earl Derr Biggers)

Ο τρόμος του Λονδίνου

Ιστορίες για αραχνιασμένα κρανία (του Αμπροουζ Μπηρς)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στην μισή τιμή το Όρκος αίματος, του Κρίστοφερ Φάρνσγουορθ. 

Link to comment
Share on other sites

Cross - James Paterson - 3 euro. Το πρώτο βιβλίο του Πάτερσον που θα διαβάσω. Ελπίζω να είναι καλό. 

Edited by Airbourne
Link to comment
Share on other sites

Η πανμέγιστη Naroualis μου δώρισε τα παρακάτω βιβλία από τις εκδόσεις Anubis:

 

- Τέλης Λιβανίδης: Έχουν έρθει!

- Margaret Weis- Tracy Hickman: The War of Souls. Όλη η τριλογία

- Margaret Weis- Tracy Hickman: The Lost Chronicles. Όλη η τριλογία

 

Την ευχαριστώ πάααααααρα πολύ :friends: :kissing:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από τη Βιβλιοβάρδια στη Θεσσαλονίκη τα 3 από τα 5 βιβλία των εκδόσεων Ωκεανίδα από τη σειρά Μύθοι.

 

  • Πηνελοπιάδα (Ο μύθος της Πηνελόπης και του Οδυσσέα), Margaret  Atwood
  • Η Περικεφαλαία του τρόμου (Ο μύθος του Θησέα και του Μινώταυρου), Victor Pelevine
  • Το μέλι του λιονταριού (Ο μύθος του Σαμψών), David Grossman

Πρέπει να εχουν ενδιαφερον και θα αναζητήσω τα άλλα δύο που δεν τα βρήκα εκεί. (Α, 3Ε έκαστο!)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. 

 

Βρήκα το : Κοσμικά Σύμπαντα του Steven Hall στα 7 ευρώ, μοιάζει περίεργο βιβλίο αν κρίνω από την υπόθεση. Βρήκα και το I am Legend του Μάθεσον στην ίδια τιμή αλλά πιστεύω ότι μπορεί να το βρω και σε καλύτερη... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. 

 

Βρήκα το : Κοσμικά Σύμπαντα του Steven Hall στα 7 ευρώ, μοιάζει περίεργο βιβλίο αν κρίνω από την υπόθεση. Βρήκα και το I am Legend του Μάθεσον στην ίδια τιμή αλλά πιστεύω ότι μπορεί να το βρω και σε καλύτερη... 

 

Το Κοσμικά Σύμπαντα να το πάρεις, δεν το έχω διαβάσει βέβαια, αλλά πρέπει να είναι λίγο mindfuck και εντελώς περίεργο βιβλίο, άσε που δεν πολυκυκλοφορεί πλέον και τα 7 ευρώ δεν είναι πολλά. Τον Ζωντανό Θρύλο μπορείς να τον βρεις στην Πολιτεία με 5,28...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα σας. 

 

Βρήκα το : Κοσμικά Σύμπαντα του Steven Hall στα 7 ευρώ, μοιάζει περίεργο βιβλίο αν κρίνω από την υπόθεση. Βρήκα και το I am Legend του Μάθεσον στην ίδια τιμή αλλά πιστεύω ότι μπορεί να το βρω και σε καλύτερη... 

 

Το Κοσμικά Σύμπαντα να το πάρεις, δεν το έχω διαβάσει βέβαια, αλλά πρέπει να είναι λίγο mindfuck και εντελώς περίεργο βιβλίο, άσε που δεν πολυκυκλοφορεί πλέον και τα 7 ευρώ δεν είναι πολλά. Τον Ζωντανό Θρύλο μπορείς να τον βρεις στην Πολιτεία με 5,28...

 

 

Το πήρα ήδη! Εδώ που βρίσκομαι έχει ένα παζάρι βιβλίου από 3-7 ευρώ, χρειάζεται να αφιερώσω ένα ολόκληρο μεσημέρι για να το ψάξω όλο. Έπρεπε να σε είχα εδώ (Σύβοτα) Blade, θα το ξεσκονίζαμε...χα!  

Link to comment
Share on other sites

Να πεταχτω εγω Συβοτα αμα ειναι. Μεχρι ποτε θα ειναι το παζαρι, ξερεις;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω βρει δύο σημεία στο λιμάνι με βιβλία σε προσφορά. Το πρώτο έχει πάγκο με όλα τα βιβλία από 3-7 ευρώ. Το άλλο έχει πάγκο με όλα του τα βιβλία στα 5 ευρώ. Μόλις γύρισα με την Κυρά του Σκοταδιού (5 ευρώ)... Εάν έρθεις και μεσημέρι...μπορεί και να βρεθούμε...

 

Βέβαια τα περισσότερα βιβλία που πουλάνε (εκτός των προσφορών) είναι σε αρκετά υψηλές τιμές αλλά οι προσφορές θέλουν ψάξιμο. 

Edited by Airbourne
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα, σήμερα σε ένα σουπερμάρκετ εδώ Σύβοτα, και αγόρασα το MIZERI του Κίνγκ στα 6.90€. Το έψαχνα καιρό το συγκεκριμένο και το χάρηκα πολύ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα σε ένα παλαιοπωλείο στη Στουρνάρη τον Αιώνιο Πόλεμο του Joe Haldeman με 5 ευρό. Ήθελα πολύ καιρό να το διαβάσω αλλά λόγω έλλειψης χρόνου το είχα κατεβάσει σε αγγλικό audio book για να το ακούσω στο αυτοκίνητο. Όταν όμως το είδα μπροστά μου δεν μπόρεσα να αντισταθώ.

Edited by takisdk
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα χτες στην Αθήνα και ξαναφεύγω για άλλες δυο βδομάδες, οπότε είπα να εκμεταλλευτώ τις λίγες ώρες στην Αθήνα και αγόρασα κάποια βιβλία από το Μοναστηράκι:

 

01. Βάγια Ψευτάκη - Ενυδρία (εκδόσεις Ars Nocturna). 4 ευρώ. 
02. Α. Ε. Βαν Βογκτ - Σίλκι (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 0,50 ευρώ.
03. Πίτερ Μπλάουνερ - Ο εισβολέας (εκδόσεις Plus One). 0,50 ευρώ. Το έψαχνα καιρό.
04. Πέτερ Χόε - Κοντά στα όρια (εκδόσεις Ψυχογιός). 3 ευρώ.
05. Ρόμπερτ Ράνκιν - Το χαρούμενο τέλος του κόσμου (εκδόσεις Παρά Πέντε). 3 ευρώ. Επιτέλους!
06. Τζάνετ Ιβάνοβιτς - Οι πρωτάρηδες (εκδόσεις Νίκη). 3 ευρώ.
07. Βίτολντ Γκόμπροβιτζ - Κόσμος (εκδόσεις Νεφέλη). 5 ευρώ. Καινούργια έκδοση!
08. Τζον Σίρλεϊ - Το έντομο μέσα σου (εκδόσεις Οξύ). 4 ευρώ.
09. Σάιμον Κλαρκ - Βαμπίρικ (εκδόσεις Η Άγνωστη Καντάθ). 4 ευρώ. Το ήθελα καιρό αυτό, αλλά ήταν πολύ ακριβό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το υφαντό του βαμπίρ

Κρυστάλλινος κόσμος

Το ρεστωράν στο τέλος του σύμπαντος

Το όνομα του ανέμου

Ιστορίες μαγείας και φαντασίας

Ετήσια ανθολογία επιστημονικής φαντασίας 2

 

όλα 22 ευρώ :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το υφαντό του βαμπίρ

Κρυστάλλινος κόσμος

Το ρεστωράν στο τέλος του σύμπαντος

Το όνομα του ανέμου

Ιστορίες μαγείας και φαντασίας

Ετήσια ανθολογία επιστημονικής φαντασίας 2

 

όλα 22 ευρώ :D

 

Αυτά είναι! Που καμάρι μου, στο Μοναστηράκι; :p Βλέπω και όνομα του ανέμου μέσα, ε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..