Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Κατάθεση ψυχής χτες στο βιβλιοπωλείο του Ζαφειρίου...

 

1) Ανθολογια Αγγλικού Αστυνομικου διηγηματος, Άγρα, Τόμος Α και Β, μόλις 2,5 ευρώ έκαστος!!!

2) Απόστολος Δοξιάδης, Βίος Παράλληλος, Άγρα

3) Διονυσης Παπαδόπουλος, Φάκελος Βαμπίρ, Δελφίνι

4) Τζακ Κέτσαμ, Ρεντ, Λαγουδέρα (ΟΛΕ!!! Έπεσε το μάτι μου τυχαία επάνω στο τελευταίο αντίτυπο, χωμένο σε ένα άκυρο ψηλό ράφι)

5) Β. Ραπτοπουλος, Ιστορίες της Λίμνης, Κέδρος

 

Όλα τα παραπάνω πήγαν γύρω στα 25 ευρά !!!

 

Και για να γιορτάσω την οικονομία που έκανα, έσκασα άλλα 25 για να πάρω το "Ευμενιδες", του Λίτελ...

Link to comment
Share on other sites

Κέρδισα σε διαγωνισμό στο Facebook το Έρεβος, της Ούρσουλα Ποζνάνσκι, εκδόσεις Πατάκη. Πολύ ωραίο δώρο! Μέσα στο 2013 έχω κερδίσει 3 βιβλία σε διαγωνισμούς! Ελπίζω να συνεχιστεί αυτή κωλοφαρδία.

 

Και από Πρωτοπορία με 10 ευρώ:

 

1. Γκαρθ Νιξ - Σάμπριελ (εκδόσεις Λιβάνη). Εξαντλημένο νεανικό fantasy πολύ γνωστό στο εξωτερικό.
2. Κλάιβ Μπάρκερ - Το ημερολόγιο ενός δαίμονα (εκδόσεις Οξύ). Σκληρόδετη έκδοση. Ξέρω ότι είναι πολύ μέτριο αλλά με τέτοια τιμή δεν το σκέφτηκα παραπάνω.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δευτερη εξόρμηση στο παζάρι (πλατεια Οντεον) και αυτή τη φορά πήρα κυρίως επιστημονική φαντασία.

 

-Γκόλεμ, τόμος Α και τόμος Β (Μπέστερ)

-Η μέρα της συγχώρεσης (Λε Γκεν)

-Ομορφο αγόρι πέρνα από την άλλη μεριά (Καντιγκαν)

-Το ρομπότ και αυτή που αγαπάς (παρα πέντε)

-Σκέψου σαν δεινόσαυρος (Κέλλυ)

-Σκοτεινά οράματα (επιλογή)

Link to comment
Share on other sites

Με 7 ευρώ την ολόφρεσκη και σε άριστη κατάσταση Κίτρινη κορδέλα, του Κέβιν Πάουερς.

Link to comment
Share on other sites

  1. Ο Ντερκ Τζεντλυ Ακολουθει τη Γατα - Douglas Adams (Παρα Πεντε) - 3€.
  2. Ο Απατημενος Προεδρος και αλλες τολμηρες ιστοριες - Μαρκησιος Ντε Σαντ ( Ολκος) - 3€

Απο το παζαρι της Ξανθης.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο heiron μου δώρισε το ''Για Ποιον Χτυπάει η Καμπάνα'', είναι μόλις το πρώτο βιβλίο του Χέμινγουεϊ που έχω :bag:  Τον ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ΤΟΣΟ χαρούμενη! :cow:  Έφτασαν τα βιβλία μου!

 

Με μόλις 35 (ναι, τριάντα πέντε) ευρώ, αγόρασα τα εξής:

 

1. Η Δασκάλα με τα μαύρα και άλλες ιστορίες τρόμου - συλλογικό

2. Ο Άρχοντας των μυγών - Γουίλιαμ Γκόλντινγκ

3. Η Πτώση - Αλμπέρ Καμύ

4. Για ποιον χτυπά η καμπάνα - Έρνεστ Χέμινγουεϊ

5 και 6. Tigana - Guy Gavriel Kay

7. Οικογενειακή Ευτυχία - Λέων Τολστόι

8. Γιατί; - Λέων Τολστόι (δίγλωσση έκδοση! )

9. Το τέλος - Anna Seghers

10. Η Μήδεια και τα παιδιά της - Λουντμίλα Ουλίτσκαγια

 

Είμαι τόσο χαρούμενη... :dancing4dh:

 

EDIT: Αα-χουου... Στο ένα βιβλιαράκι του Τολστόι θέλουν κόψιμο οι σελίδες πάνω-πάνω... Θα το φιλήσω, το καημένο...

:man_in_love:

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με συνολικά 21,3 ευρώ τα παρακάτω βιβλία

 

Οι αρχαιολογίες του μέλλοντος

του Φρέντρικ Τζέιμσον

 

Ο στρατιώτης της ομίχλης

του Τζιν Γουλφ

 

Earth Abides

του George R. Stewart

 

Διαβάζω ήδη το πρώτο κι αν και είναι γραμμένο πολύ...σοφιστικέ με λέξεις όπως στρουκτουραλισμός να είναι πασατέμπο και κάτι τεράστιες προτάσεις...είναι αρκετά ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρόνια αναζήτησης, βρήκα τον Συνασπισμό ηλιθίων του Τζον Κένεντι Τουλ! ΝΑΙΙΙΙ!!!!!!!!!!!

 

Λοιπόν, με 25 ευρώ πήρα τα εξής:

 

01. Άρθουρ Κόναν Ντόιλ - Ο χαμένος κόσμος (εκδόσεις Κέδρος)
02. Νόρμαν Μέιλερ - Οι ακτές της Μπαρμπαριάς (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)
03. Άρθουρ Κλαρκ - Η πόλη και τ'άστρα (εκδόσεις Κάκτος)
04. Τζον Κένεντι Τουλ - Συνασπισμός ηλιθίων (εκδόσεις Καστανιώτη)
05. Κρις Κάρτερ - The X-Files: Πολεμώντας το αύριο (εκδόσεις Έσοπτρον)
06. Μπράιαν Λάμλεϊ - Νεκροσκόπος ΙΙ: Βαμπίρι (εκδόσεις Οξύ)
07. Μπράιαν Αζαρέλο - Joker (εκδόσεις Anubis)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με 25 ευρώ πήρα τα εξής:

06. Μπράιαν Λάμλεϊ - Νεκροσκόπος ΙΙ: Βαμπίρι (εκδόσεις Οξύ)

:o

Link to comment
Share on other sites

Είναι λιγάκι δυσεύρετο το συγκεκριμένο, αλλά ΑΝ έχω καταλάβει καλά τα του Οξέως σιγά-σιγά ξαναβγαίνουν στην κυκλοφορία...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα δεν το πίστευα, σάστισα λίγο. Αλλά η μεγαλύτερη έκπληξη ήταν που βρήκα τον Συνασπισμό ηλιθίων...

Link to comment
Share on other sites

Από την Παλαιοβιβλιοθήκη πήρα με 13 ευρώ:

 

- Robert Shea- Robert Anton Wilson: Οι Ιλουμινάτοι. Το Χρυσό Μήλο (Aquarius)

 

- A. E. van Vogt: Ο Φτερωτός Άνθρωπος (Σύμπαν)

Link to comment
Share on other sites

Από την Παλαιοβιβλιοθήκη πήρα με 13 ευρώ:

 

- Robert Shea- Robert Anton Wilson: Οι Ιλουμινάτοι. Το Χρυσό Μήλο (Aquarius)

 

 

 

Αυτό είναι το δεύτερο βιβλίο της σειράς, το πρώτο το έχεις; Το τρίτο βιβλίο έχει μεταφραστεί. Εδώ μπορείς να το διαβάσεις δωρεάν: http://rioters.espivblogs.net/files/2011/01/cebbceb5ceb2ceb9ceacceb8ceb1cebd-cf80cebbceaecf81ceb7cf82-ceadcebaceb4cebfcf83ceb7.pdf

Link to comment
Share on other sites

 

Από την Παλαιοβιβλιοθήκη πήρα με 13 ευρώ:

 

- Robert Shea- Robert Anton Wilson: Οι Ιλουμινάτοι. Το Χρυσό Μήλο (Aquarius)

 

 

 

Αυτό είναι το δεύτερο βιβλίο της σειράς, το πρώτο το έχεις; Το τρίτο βιβλίο έχει μεταφραστεί. Εδώ μπορείς να το διαβάσεις δωρεάν: http://rioters.espivblogs.net/files/2011/01/cebbceb5ceb2ceb9ceacceb8ceb1cebd-cf80cebbceaecf81ceb7cf82-ceadcebaceb4cebfcf83ceb7.pdf

 

 

Όχι δεν το έχω το πρώτο, απλά το πήρα γιατί ξέρω ότι είναι σπάνιο. Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να το βρω και μαζί με το link σου, να τα διαβάσω όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

O πανμέγιστος Δημήτρης μου πήρε το

Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

του Max Brooks

 

Τον ευχαριστώ πολύ.

Edited by heiron
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O πανμέγιστος Δημήτρης μου πήρε το

Ζ Παγκόσμιος Πόλεμος

του Max Brooks

 

Τον ευχαριστώ πολύ.

 

Χεχε καρμπόν τα δικά μου posts ε; Μόνο την τελευταία φορά δεν το έγραψα :lol:  Τώρα που τα τακτοποίησα στα ράφια, να πω ότι πήρα από τις προσφορές της Πρωτοπορίας:

 

- Χάρι Πότερ ν. 6 και 7

 

- ''Γυρίστε τον Γαλαξία με Ωτοστόπ'' και ''Μάλλον Ακίνδυνος'' από Ντάγκλας Άνταμς. Κατάφερα έτσι να κλείσω αυτές τις δύο σειρές που τις είχα μισοαγορασμένες.

 

- Και τα τρία Θεμέλια του Ασίμωφ από τις εκδόσεις Anubis.

 

Κοστίσαν συνολικά 73 ευρώ. Καλή ψαριά ήταν αυτή.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Χτύπησα λαβράκι από τα λίγα σήμερα. Από το Exlibris Oldbooks πήρα με 15 ευρώ ''Το Δ του Διαστήματος'' του Ρέι Μπράντμπερι. Το συγκεκριμένο παλαιοβιβλιοπωλείο είναι ακριβό, αλλά και ο Μπράντμπερι είναι από τους πολύ αγαπημένους μου συγγραφείς. Δεν κάθησα λοιπόν να το σκεφτώ καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Χτύπησα λαβράκι από τα λίγα σήμερα. Από το Exlibris Oldbooks πήρα με 15 ευρώ ''Το Δ του Διαστήματος'' του Ρέι Μπράντμπερι. Το συγκεκριμένο παλαιοβιβλιοπωλείο είναι ακριβό, αλλά και ο Μπράντμπερι είναι από τους πολύ αγαπημένους μου συγγραφείς. Δεν κάθησα λοιπόν να το σκεφτώ καθόλου.

 

Καλή, αλλά ακριβή ψαριά. Εγώ το βρήκα με 3 ή 4 ευρώ στο Μοναστηράκι.

Link to comment
Share on other sites

 

Χτύπησα λαβράκι από τα λίγα σήμερα. Από το Exlibris Oldbooks πήρα με 15 ευρώ ''Το Δ του Διαστήματος'' του Ρέι Μπράντμπερι. Το συγκεκριμένο παλαιοβιβλιοπωλείο είναι ακριβό, αλλά και ο Μπράντμπερι είναι από τους πολύ αγαπημένους μου συγγραφείς. Δεν κάθησα λοιπόν να το σκεφτώ καθόλου.

 

Καλή, αλλά ακριβή ψαριά. Εγώ το βρήκα με 3 ή 4 ευρώ στο Μοναστηράκι.

 

 

15 ευρώ είναι όντως πολλά για ένα μεταχειρισμένο βιβλίο. Δεν ήθελα όμως να ρισκάρω να το αφήσω μήπως και το έβρισκα κάποια άλλη στιγμή πιο φθηνά. Είναι πολύ σπάνιο και μπορεί μετά να μην μπορούσα να το βρω με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι σπάνιο είναι, αλλά μου την δίνει που βρίσκουν την ευκαιρία μερικοί να τα κονομήσουν από ένα βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο Comicdom, νωρίς ήταν όταν πήγα, κόσμο πολύ δεν είχε, αλλά λογικό. Το βαλάντιο δυστυχώς ήταν πολύ μικρό και ο χρόνος περιορισμένος, οπότε δεν πήρα πολλά πράγματα. Η Jemma Press έχει έκπτωση 50% σε όλους τους παλιούς τίτλους, το εκμεταλλεύτηκα και πήρα την Νεκρή σαιζόν του Τζακ Κέτσαμ με 8 ευρώ. Επίσης με 1 ευρώ (!) πήρα το Blast Comics από εκδόσεις Giganto που έχει διάφορες ιστορίες μέσα. Καλή αγορά αυτή. Από κει και πέρα οι πιο φανατικοί με τα κόμικς σίγουρα θα έβρισκαν κάτι ενδιαφέρον, νέες εκδόσεις, καλλιτέχνες για υπογραφές κλπ. Από Πολιτεία τσίμπησα και το Ο δεσμώτης του ιλίγγους των Μπουαλό/Ναρσεζάκ, εκδόσεις Μεταίχμιο, με λιγότερα από 3 ευρώ. Πάνω στο βιβλίο αυτό βασίζεται η πασίγνωστη ταινία Vertigo του Χίτσκοκ.

 

Επίσης παρέλαβα ένα πακέτο από τον πανμέγιστο Δημήτρη, μέσα στο οποίο, μεταξύ άλλων, ήταν και το Νύχτες κοκαΐνης του Μπάλαρντ.

Edited by BladeRunner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, η Jemma είχε αρκετά βιβλία της στο Comicdom, ή ήταν περιορισμένα για να δώσουν βάση στα comics; Θυμάσαι κανέναν τίτλο;

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, η Jemma είχε αρκετά βιβλία της στο Comicdom, ή ήταν περιορισμένα για να δώσουν βάση στα comics; Θυμάσαι κανέναν τίτλο;

 

Ό,τι βιβλίο και κόμικ έχει εκδώσει η Jemma, ήταν εκεί. Τα παλιά (ημερομηνία έκδοσης 2010 και πριν) τα είχε με 50% έκπτωση. Μάστερτον, σειρά Ο Εκτελεστής, Γυναίκες με τα μαύρα, Ξεσκαρτάρισμα κλπ ήταν εκεί. Αν πας, να ξέρεις ότι στην έκθεση είχε δυο χώρους η Jemma, ο ένας πρέπει να ήταν περισσότερο για signings κλπ με τις καινούργιες κυκλοφορίες ενώ ο άλλος χώρος είχε τα βιβλία και τα κόμικς.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το παλαιοβιβλιοπωλείο στην Τοσίτσα πήρα το ''Δόκτωρ Μπλάντμανεϋ'' του Φίλιπ Ντικ με 6 ευρώ.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..