Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Μαζι με το Metro 2033, τα εσταξα χοντρα και για το "Ο Θανατος του Εμπειρογνωμονα" της P.D.James. 3€.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πότε θα είναι αυτό το παζάρι στην Ξάνθη για να έρθω; :lol: Μα τι τιμές είναι αυτές, μου λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μέχρι πότε θα είναι αλλά είναι εκεί, κάθε Σάββατο, από τότε που θυμάμαι :rolleyes:

(από το cityofxanthi.gr:

Μακρά η ιστορία του παζαριού της Ξάνθης, χάνεται στα χρόνια της οθωμανικής περιόδου. Ξεδιπλώνεται δε, μέσα σε πολλές και λεπτομερείς διηγήσεις των παλαιοτέρων καθώς και των ταξιδιωτών στη Θράκη, με τις πρώτες από αυτές να απαντώνται στον 15ο αιώνα.)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το αντιστοιχο των Λαϊκων Αγορων με φτηνα ρουχα και ζαρζαβατικα που στηνονται στις συνοικιες της Αθηνας τις Πεμπτες, τα Σαββατα κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία του Κόναν τι λένε; Μόνη επαφή με τον τύπο τα κόμικ και οι ταινίες..

Μόλις αγόρασα το Hyperion και ίσως βασανίσω το paypal μου λίγο ακόμη σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία του Κόναν τι λένε; Μόνη επαφή με τον τύπο τα κόμικ και οι ταινίες..

Μόλις αγόρασα το Hyperion και ίσως βασανίσω το paypal μου λίγο ακόμη σήμερα.

 

Είναι υπέροχα. Για την πλειοψηφία των αναγνωστών τουλάχιστον. Και ανεξαρτήτως από το αν σου αρέσουν ή όχι, ''πρέπει'' να διαβάσεις μερικές ιστορίες γιατί είναι σημείο αναφοράς του ειδούς. Αυτό που λέμε must read. Φοβερός και ο Υπερίων αλλά επειδή τελειώνει με τρομερό cliffhanger, κοίταξε να έχεις δίπλα σου και την Πτώση για να μην μείνεις ξεκρέμαστος.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την ανθολογία ''Το Άγγιγμα του Σκοταδιού''. Αναλυτικά:

 

Δημήτρη, το δωράκι παρελήφθη. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την ανθολογία ''Το Άγγιγμα του Σκοταδιού''. Αναλυτικά:

 

Δημήτρη, το δωράκι παρελήφθη. Ευχαριστώ!

 

Α ωραία καλό διάβασμα σου εύχομαι :mf_bookread:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τα:

Ο εξορκιστής - William Peter Blatty

H Δίκη - Franz Kafka

 

Θα μπορούσες, όταν το τελειώσεις, να μους πεις τη γνώμη σου, γιατί θέλω κι εγώ να το διαβάσω;

 

Ευχαρίστως, αλλά καλύτερα να ζητήσεις τη γνώμη κάποιου άλλου απ'εδώ γιατί εγω θα το διαβάσω το καλοκαίρι πιθανότατα.Δίνω πανελλήνιες φέτος και δεν εχω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τα:

Ο εξορκιστής - William Peter Blatty

H Δίκη - Franz Kafka

 

Θα μπορούσες, όταν το τελειώσεις, να μους πεις τη γνώμη σου, γιατί θέλω κι εγώ να το διαβάσω;

 

Ευχαρίστως, αλλά καλύτερα να ζητήσεις τη γνώμη κάποιου άλλου απ'εδώ γιατί εγω θα το διαβάσω το καλοκαίρι πιθανότατα.Δίνω πανελλήνιες φέτος και δεν εχω χρόνο.

 

O.T.

Γ' Λυκείου, ε; Εγώ Β'!... Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 και πλέον βδομάδες, έκανα άλλο ένα βιβλιοσαφάρι στην Αθήνα. Με 30 ευρώ πήρα αυτά:

 

01. Ναθάνιελ Γουέστ - Η ονειρική ζωή του Μπάλσο Σνελ (εκδόσεις Απόπειρα). 1,50 ευρώ.

02. Άντζελα Κάρτερ - Το πάθος της νέας Εύας (εκδόσεις Χατζηνικολή). 3 ευρώ.

03. Άντζελα Κάρτερ - Ήρωες και κακοί (εκδόσεις Χατζηνικολή). 3 ευρώ.

04. Έρικ Μακόρμακ - Μοτέλ Παράδεισος (εκδόσεις Aquarius). 2 ευρώ.

05. Θορ Χέιερνταλ - Κον-Τίκι (εκδόσεις Εστία). 3 ευρώ. Κλασικό!

06. Γουίλιαμ Φόκνερ - Αυγουστιάτικο φεγγάρι (εκδόσεις Ευρωεκδοτική). 4 ευρώ.

07. Τζ. Μιντ Φόκνερ - Μούνφλιτ (εκδόσεις Καστανιώτη). 2,50 ευρώ.

08. Ίντιθ Γουόρτον - Ήθαν Φρομ (εκδόσεις Μέδουσα). 2 ευρώ.

09. Ντανιέλ Πενάκ - Εις υγείαν των δράκων! (εκδόσεις Οδυσσέας). 5 ευρώ. Το πρώτο της σειράς Μαλωσέν!

10. Έρσκιν Κάλντγουελ - Καπνοτόπια (εκδόσεις Γκοβόστη). 2 ευρώ.

11. Τάσος Ρούσσος - Τα χειρόγραφα του Μανουέλ Σαλίνας (εκδόσεις Εστία). 2 ευρώ. Θα διαβαστεί μες στην βδομάδα.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Βουτια στα παλαιοβιβλιοπωλεια της Θεσσαλονικης και η μεγαλη ανασκαφη απεδωσε καρπους:

 

1) Η Κυρα του Σκοταδιου - Φριτς Λαϊμπερ (Αρχετυπο) 6€. Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ το βρηκα!

 

2) Η Πανουκλα - Αλμπερτ Καμυ (Ζαχαροπουλος) 1€ !

 

3) Αντιο, Κι Ευχαριστω Για Τα Ψαρια - Νταγκλας Ανταμς (Ars Longa) 1€ !

 

4) Οι Επικυριαρχοι, Childhood's End - Αρθουρ Κλαρκ (Βιπερ) 1€

 

5) Εγκλημα Στο Κολωνακι - Γιαννης Μαρης (Βημα) 1€

 

Βρισκοντας την Κυρα Του Σκοταδιου δεν θα μπορουσα να ειμαι πιο ευτυχισμενος. Μονο αμα πετυχαινα πουθενα και αυτον τον παλιοLigotti και το Εργοστασιο Εφιαλτων του..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Βουτια στα παλαιοβιβλιοπωλεια της Θεσσαλονικης και η μεγαλη ανασκαφη απεδωσε καρπους:

 

1) Η Κυρα του Σκοταδιου - Φριτς Λαϊμπερ (Αρχετυπο) 6€. Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ το βρηκα!

 

2) Η Πανουκλα - Αλμπερτ Καμυ (Ζαχαροπουλος) 1€ !

 

3) Αντιο, Κι Ευχαριστω Για Τα Ψαρια - Νταγκλας Ανταμς (Ars Longa) 1€ !

 

4) Οι Επικυριαρχοι, Childhood's End - Αρθουρ Κλαρκ (Βιπερ) 1€

 

5) Εγκλημα Στο Κολωνακι - Γιαννης Μαρης (Βημα) 1€

 

Βρισκοντας την Κυρα Του Σκοταδιου δεν θα μπορουσα να ειμαι πιο ευτυχισμενος. Μονο αμα πετυχαινα πουθενα και αυτον τον παλιοLigotti και το Εργοστασιο Εφιαλτων του..

 

Θυμάμαι που με είχες ρωτήσει για την Κυρά του σκοταδιού. Μπράβο που το βρήκες! :cool2: Τον Λιγκότι τον ψάχνω και γω, αλλά που...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βουτια στα παλαιοβιβλιοπωλεια της Θεσσαλονικης και η μεγαλη ανασκαφη απεδωσε καρπους:

 

1) Η Κυρα του Σκοταδιου - Φριτς Λαϊμπερ (Αρχετυπο) 6€. Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ το βρηκα!

 

2) Η Πανουκλα - Αλμπερτ Καμυ (Ζαχαροπουλος) 1€ !

 

3) Αντιο, Κι Ευχαριστω Για Τα Ψαρια - Νταγκλας Ανταμς (Ars Longa) 1€ !

 

4) Οι Επικυριαρχοι, Childhood's End - Αρθουρ Κλαρκ (Βιπερ) 1€

 

5) Εγκλημα Στο Κολωνακι - Γιαννης Μαρης (Βημα) 1€

 

Βρισκοντας την Κυρα Του Σκοταδιου δεν θα μπορουσα να ειμαι πιο ευτυχισμενος. Μονο αμα πετυχαινα πουθενα και αυτον τον παλιοLigotti και το Εργοστασιο Εφιαλτων του..

 

Φίλε μου Δημήτρη, είδα όλο το πακετάκι από Οξύ ΣΚΟΤΑΔΙ σε ένα παλαιοπωλείο στην Αγ. Δημητρίου, από το άλλο πεζοδρόμιο από το ναό, όπως πάμε προς τα πανεπιστήμια. Εκεί υπάρχει ο κ. Ligotti και πολλοί άλλοι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βουτια στα παλαιοβιβλιοπωλεια της Θεσσαλονικης και η μεγαλη ανασκαφη απεδωσε καρπους:

 

1) Η Κυρα του Σκοταδιου - Φριτς Λαϊμπερ (Αρχετυπο) 6€. Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ το βρηκα!

 

2) Η Πανουκλα - Αλμπερτ Καμυ (Ζαχαροπουλος) 1€ !

 

3) Αντιο, Κι Ευχαριστω Για Τα Ψαρια - Νταγκλας Ανταμς (Ars Longa) 1€ !

 

4) Οι Επικυριαρχοι, Childhood's End - Αρθουρ Κλαρκ (Βιπερ) 1€

 

5) Εγκλημα Στο Κολωνακι - Γιαννης Μαρης (Βημα) 1€

 

Βρισκοντας την Κυρα Του Σκοταδιου δεν θα μπορουσα να ειμαι πιο ευτυχισμενος. Μονο αμα πετυχαινα πουθενα και αυτον τον παλιοLigotti και το Εργοστασιο Εφιαλτων του..

 

Φίλε μου Δημήτρη, είδα όλο το πακετάκι από Οξύ ΣΚΟΤΑΔΙ σε ένα παλαιοπωλείο στην Αγ. Δημητρίου, από το άλλο πεζοδρόμιο από το ναό, όπως πάμε προς τα πανεπιστήμια. Εκεί υπάρχει ο κ. Ligotti και πολλοί άλλοι

 

Φωτιες μου εβαλες βραδιατικα! Αυριο πρωι πρωι θα το ψαξω, λογικα θα το βρω. Σ'ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτασαν τα βιβλία που παρήγγειλα από την Πολιτεία:

 

1. Ομίχλη - Stephen King (πάει για δώρο)

2. Η Βουή και η Μανία - William Faulkner

3. Τα κύματα - Virginia Woolf

4. Η Μεταμόρωση - Franz Kafka

5. Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος - Aldous Huxley.

 

Κι όλα αυτά μόνο με 33,06 Ευρώ, και δωρεάν μεταφορικά!

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα τον κόσμο αυτές τις μέρες και απέκτησα τα 5 απ'τα έξι βιβλία του αίματος του Κλάιβ Μπέρκερ...

Μου λείπει το πρώτο...

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να το βρω, ή αν κάποιος από εσάς το έχει για πούλημα;

:mf_trombone:

Link to comment
Share on other sites

Βουτια στα παλαιοβιβλιοπωλεια της Θεσσαλονικης και η μεγαλη ανασκαφη απεδωσε καρπους:

 

1) Η Κυρα του Σκοταδιου - Φριτς Λαϊμπερ (Αρχετυπο) 6€. Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ το βρηκα!

 

Βρισκοντας την Κυρα Του Σκοταδιου δεν θα μπορουσα να ειμαι πιο ευτυχισμενος. Μονο αμα πετυχαινα πουθενα και αυτον τον παλιοLigotti και το Εργοστασιο Εφιαλτων του..

 

Τα ίδια ακριβώς έψαχνα και εγώ παλιότερα, τελικά όμως βαρέθηκα να ψάχνω... Το Our Lady of Darkness το αγόρασα στα αγγλικά... Mάλλον το ίδιο θα γίνει και με το Nightmare Factory. Αυτό που κατάλαβα είναι πως τις καλτίλες πρέπει να τις αγοράζεις μόλις κυκλοφορούν. Το πρόβλημα όμως είναι ότι πολλά βιβλία τα ανακαλύπτεις αφού περάσουν αρκετά χρόνια από την κυκλοφορία τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βουτια στα παλαιοβιβλιοπωλεια της Θεσσαλονικης και η μεγαλη ανασκαφη απεδωσε καρπους:

 

1) Η Κυρα του Σκοταδιου - Φριτς Λαϊμπερ (Αρχετυπο) 6€. Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ το βρηκα!

 

Βρισκοντας την Κυρα Του Σκοταδιου δεν θα μπορουσα να ειμαι πιο ευτυχισμενος. Μονο αμα πετυχαινα πουθενα και αυτον τον παλιοLigotti και το Εργοστασιο Εφιαλτων του..

 

Τα ίδια ακριβώς έψαχνα και εγώ παλιότερα, τελικά όμως βαρέθηκα να ψάχνω... Το Our Lady of Darkness το αγόρασα στα αγγλικά... Mάλλον το ίδιο θα γίνει και με το Nightmare Factory. Αυτό που κατάλαβα είναι πως τις καλτίλες πρέπει να τις αγοράζεις μόλις κυκλοφορούν. Το πρόβλημα όμως είναι ότι πολλά βιβλία τα ανακαλύπτεις αφού περάσουν αρκετά χρόνια από την κυκλοφορία τους.

 

Το πρωι ειχα μπροστα μου το Εργοστασιο Εφιαλτων και δεν μπορουσα να το αγορασω γιατι ηταν κρατημενο για καποιον αλλον.

Απο το πρωι εχω αρρωστησει με αυτο το πραγμα, δεν μπορω να συνελθω, γαμω τη Σουμπ-Νιγκουραθ και τα 1000 κωλομικρα της..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλος εκτός φόρουμ μου δώρισε τα παρακάτω:

 

- Paul Chadwick: Concrete 4: Killer Smile (Dark Horse Books)

 

- Kiyohiko Azuma: Yotsuba! 10 (Yen Press)

 

- Marvel Team- Up ν. 8- 10, 14- 18, 20- 21, 23- 25 (Marvel)

 

- Way of the Rat ν. 8- 10, 14, 20, 23- 25 (Gross Gen Comics)

 

- Gambit ν. 10- 12 (Marvel)

 

- Andy Hartnell, Nick Bradshaw, Jim Charalampidis: Rokkin ν. 6/6 (Wildstorm)

 

- Tony Digerolamo's: The Travelers ν. 5- 10 (Kenzer and Company)

 

- Shark- Man ν. 1- 2 (Image Comics)

 

- B.P.R.D. ν. 1- 5 (Dark Horse Comics Comics)

 

- The Luna Brothers Girls. ν. 1- 8, 10- 12, 18- 21 (Image Comics)

 

- The Incredible Hulk ν. 106, 108- 113 (Marvel)

 

Είναι και αρκετά άλλα που όμως βαριέμαι να κάθομαι και να τα γράφω. Μ' αυτά και μ' αυτά υπολογίζω ότι πρέπει να έχω μαζέψει γύρω στα 300 κόμικς, νούμερο πολύ μεγάλο για τα δικά μου δεδομένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγα για την Camera Obscura στην πρωτοπορία αλλά δεν την είχε (έμαθα όμως ότι μάλλον την έχει ο Μαλλιάρης)

 

Τελικά πήρα:

 

- Απρόσκλητοι επισκέπτες από την άβυσσο (Στατήρης)

- Πρόσωπο με πρόσωπο (Λιάπτσιος)

- Καμπάλ (Μπάρκερ)

 

και από τα μεταχειρησμένα

 

- Αποκάλυψη (Bentley Little)

Edited by alien666
Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο τη χθεσινη καταστροφη του να βρω το Εργοστασιο Εφιαλτων αλλα να ειναι αγορασμενο απο αλλον, κατεβηκα για μια τελευταια αναζητηση στη Θεσσαλονικη.

 

Η απογοητευση μετριαστηκε απο την ανακαλυψη του εξαντλημενου Τραγουδιου της Θεας Καλι του Σιμονς με 5€.

 

Απο Παλιοβιβλιοθηκη τα:

 

Οι Πειρατες στην Αφροδιτη - Μπαροουζ. Δυσευρετο και αυτο. 3€

 

Δρ Τζεκυλ - Στηβενσον. Παμπαλαια εκδοση τζεπης απο την Αγκυρα. Το πηρα και για την cultιλα της ζωγραφιας του εξωφυλλου που μου θυμισε παλιο Μπλεκ. 2€

 

Απο Ιανο που εχει κατι σαν παζαρι βιβλιου απεναντι απο την Μητροπολη πηρα τα:

 

Για ποιον χτυπα η καμπανα - Χεμινγουεϊ 2€

Ο Δρομος - ΜακΚαρθυ Κορμακ 3€

 

Απο Πρωτοπορια:

 

Οι Πεθαμενες Ψυχες - Γκογκολ 5,5€

Link to comment
Share on other sites

- Απρόσκλητοι επισκέπτες από την άβυσσο (Στατήρης)

Για δώσε καμιά γνώμη γι' αυτό όταν το διαβάσεις.

 

 

- Αποκάλυψη (Bentley Little)

Όλως τυχαίως, έπιασα να το ξαναδιαβάσω τις προάλες, μετά από χρόνια. Αν και, εκτός από κάνα δυο σημεία, είχα ξεχάσει σχεδόν τα πάντα σχετικά με αυτό, ωστόσο δεν είναι άσχημο, πάει αρκετά γρήγορα, αλλά υπάρχει ένα ζήτημα που δεν μου πολυάρεσε. Υπάρχει στην αφήγηση μια τάση να αναφέρονται πολλές από τις κινήσεις/δράσεις των ηρώων (εννοώ κάπως στο στυλ 'ο τάδε έκλεισε το φως και πήγε στην κουζίνα. Εκεί έβαλε ένα ποτήρι νερό, το ήπιε, ακούμπησε το ποτήρι στο τραπέζι κι έπειτα βγήκε από την κουζίνα και προχώρησε στον διάδρομο').

 

υγ:το πήρε πάντως το Stoker του, το 1990, στην κατηγορία Πρώτο Μυθιστόρημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλος Μάτεσις, Μύρτος

Ανδρέας Μήτσου, Η Ελεημοσύνη των γυναικών

Τζων Μπάνβιλ, Άπειροι Κόσμοι

 

Όλα Καστανιώτη, 2.5 ευρώ το καθένα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..