Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Τρομερές επιλογές Αντώνη!

Πιστεύω να περάσω ευχάριστα τον χρόνο μου μ'αυτα τα βιβλία (αρκεί να βρω και τον χρόνο να τα διαβάσω...

 

Έδωσα μερικά βιβλία που είχα διαβασμένα και επέστρεψα με:

1. Graham Masterton - Δαιμονική Ταξιαρχία

2. Jack Ketchum - Νεκρή Σαιζόν

3. Richard Matheson - Το στείχιωμα

 

Δαιμονισμένη Ταξιαρχία :)

Ουπς! Με τον Μάστερτον όλο δαίμονες βλέπω μπροστά μου και δεν βλέπω και τι γράφω...

Έχει απόλυτο δίκιο!

"Δαιμονισμένη Ταξιαρχία" και όχι "Δαιμονική..."

:shout:

Edited by WolfBack
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ CROOKED LITTLE VEIN ΤΟΥ WARREN ELLIS. ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΡΑΦΕΙ COMICS ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΠΡΩΤΑ ΤΟ CLASH OF KINGS TOY MARTIN ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΡΧΙΣΩ, ΑΛΛΑ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ. ΕΧΕΙ ΦΟΒΕΡΟ ΧΙΟΥΜΟΡ.

Link to comment
Share on other sites

Από Jemma Press:

1. Graham Masterton - Αίμα για το Μανιτού.

2. Αβραάμ Κάουα - Το ασήμι που ουρλιάζει.

3. Αβραάμ Κάουα - Νεκρό Δέρμα.

 

Παρεμπιπτόντως, οι εκπτώσεις της εκδοτικής τα σπάνε!

Μάλλον βρήκα το κατάστημα μου...

:first:

Link to comment
Share on other sites

riverwest χριστουγεννιατικο παζαρι - μικροτερο του προηγουμενου. πηρα

 

το ηλεκτρικο προβατο - p. dick

Ο ΨΗΦΟΘΕΤΗΣ ΤΗΣ ΚΩΝ/ΠΟΛΗΣ- COURTILLE ANNE

Ο ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΟΣ EISNER MICHAEL

ΚΑΡΑΒΙ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ 1 HOBB ROBIN

ΚΑΡΑΒΙ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ 2 HOBB ROBIN

ΈΝΑ ΝΟΜΚΟ ΖΗΤΗΜΑ MADDOX ROBERTS

ΝΕΜΕΣΙΣ SAYLOR STEVEN

Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΔΟΥΚΑ ΡΙΧΑΡΔΟΥ SEDLEY KATE

ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ TRAVEN B

Ο ΠΟΜΠΙΑΝΟΣ VANDENBERG PHILIPP

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΛΟΡΔΟΥ ΒΥΡΩΝΑ WEST POL

Ο ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΤΩΝ ΔΡΑΚΩΝ ΜΕΛΙΤΗΣ ΣΤΡΑΤΟΣ

 

 

ολα μαζι 57 ευρω

Edited by alanon
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και το Pretties του Westerfeld σε προσφορά επιτέλους και έτσι έχω τα 2 πρώτα της σειράς με συνολικό κόστος 9 ευρώ. Πα μαλ.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να τελειώσει η μέρα -σίγουρα- θα έχω αυτό: Ψωμί Παιδεία Ελευθερία του Μάρκαρη

Τελικά όντως θα καταστραφεί ο κόσμος φέτος γιατί κυκλοφορεί σε τιμή κάτω των 20 ευρώ! (Δεν το λες και φθηνό βέβαια για 320~ αλλά τέλος πάντων. Λογικά είναι η τελευταία περιπέτεια του Κώστα Χαρίτου( όχι του khar :p), οπότε χαλάλι της...)

Και θέλω να πιστεύω ότι μέχρι την Τρίτη-Τετάρτη θα έχω αποκτήσει και το Cold Days.

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να τελειώσει η μέρα -σίγουρα- θα έχω αυτό: Ψωμί Παιδεία Ελευθερία του Μάρκαρη

Τελικά όντως θα καταστραφεί ο κόσμος φέτος γιατί κυκλοφορεί σε τιμή κάτω των 20 ευρώ! (Δεν το λες και φθηνό βέβαια για 320~ αλλά τέλος πάντων. Λογικά είναι η τελευταία περιπέτεια του Κώστα Χαρίτου( όχι του khar :p), οπότε χαλάλι της...)

Και θέλω να πιστεύω ότι μέχρι την Τρίτη-Τετάρτη θα έχω αποκτήσει και το Cold Days.

 

O.T.

Μου θυμίζεις εκείνο το ανέκδοτο που έλεγε ότι δε μπορεί να τελειώσει ο κόσμος στις 21/12/12, γιατί έχω στο ψυγείο ένα γιαούρτι που λήγει τον Ιανουάριο, συνεπώς κλπ.
Link to comment
Share on other sites

01. Σεμπάστιαν Γιάπρισοτ - Παγίδα για τη σταχτοπούτα (εκδόσεις Κέδρος). 3,90 ευρώ. Μεταχειρισμένο από Πρωτοπορία.

02. Μισέλ Ουελμπέκ - Πλατφόρμα (εκδόσεις Εστία). 5 ευρώ. Μεταχειρισμένο από Πρωτοπορία.

03. Γου Μινγκ - 54 (εκδόσεις Εξάρχεια). Νέα έκδοση.

04. Έρνεστ Κλάιν - Αν είσαι έτοιμος, πάτα ENTER (εκδόσεις Πατάκη). Έχει κυκλοφορήσει εδώ και καιρό, αλλά ο Πατάκης το έχει στα εφηβικά αναγνώσματα οπότε δεν το πήρα χαμπάρι...

Link to comment
Share on other sites

Specials

του Scott Westerfeld

To 3o μέρος της σειράς και το τελευταίο που υπάρχει σε προσφορά από όσο ξέρω αφού παντού βρίσκω το Extras με την κανονική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια βολτίτσα στο Μοναστηράκι, μετά από αρκετές βδομάδες, αλλά λόγω χαμηλού μπάτζετ δεν πήρα πολλά...

 

01. Στάνισλαβ Λεμ - Σολάρις (εκδόσεις Κάκτος). 3 ευρώ.

02. Γκράχαμ Τζόις - Η νεράιδα των δοντιών (εκδόσεις Οξύ). 6 ευρώ.

03. Στίβεν Κινγκ - Αϋπνία (εκδόσεις bell). 2 ευρώ.

04. Τζον Κόνολι - Το βιβλίο των χαμένων πραγμάτων (εκδόσεις Bell). 3,50 ευρώ.

05. Ρίτσαρντ Λιούις - Τα αιμοβόρα σκαθάρια (εκδόσεις Σίμωσι). 2 ευρώ.

06. Γκάι Ν. Σμιθ - Ακρίδες (εκδόσεις Σίμωσι). 2 ευρώ.

07. Πέτερ Χόε - Η δεσποινίς Σμίλλα διαβάζει το χιόνι (εκδόσεις Ψυχογιός). 5 ευρώ.

08. Στιούαρτ Γουντς - Μυστική βάση Λιέπαγια (εκδόσεις Bell). 1,50 ευρώ.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα τα:

  1. Camera Obscura - Στ. Λαδικος
  2. Εκείνος που ψιθυρίζει πάνω από τα βουνά και άλλες ιστορίες - Γ. Γιώτσας
  3. Ένα χαμόγελο στο σκοτάδι και άλλες ιστορίες - Δ. Στρεμμένος
  4. 100 μέτρα κάτω από το γέλιο - Α. Αστεριάδης
  5. Τα ουγγρικά ψάρια - Γ. Πλιώτας
  6. Οι Ναΐτες πετάχτηκαν δίπλα - Γ. Τσαντικος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχθές αγόρασα τα εξής:

 

1. Graham Joyce - Η νεράιδα των δοντιών.

2. Ιστορίες του φόβου και της νύχτας - Ανθολογία (εκδόσεις ΕΞΑΝΤΑΣ)

Link to comment
Share on other sites

Από Μικρό Μοναστηράκι:

 

01. Μπανάνα Γιοσιμότο - Kitchen (εκδόσεις Καστανιώτη). 2 ευρώ. Ήθελα πολύ ένα βιβλίο της συγγραφέως, αλλά όχι και να δώσω πολλά λεφτά. Και βλέπω ότι είναι το καλύτερο έργο της!

02. Τόμας Χάρντι - Το μαραμένο χέρι (εκδόσεις Αίολος). 1 ευρώ.

03. Άντον Γκιλ - Η πόλη του ορίζοντα (εκδόσεις Alien). 2,50 ευρώ.

04. Άντον Ντόντσεφ - Ο περιπλανώμενος ιππότης του ιερού βιβλίου (εκδόσεις Κέδρος). 2,50 ευρώ. Άρεσε πολύ στον alanon και έτσι το πήρα. Γενικά έχω ακούσει μόνο καλά λόγια για το βιβλίο αυτό.

 

Από Πρωτοπορία:

 

01. Ντελ Τόρο/Χόγκαν - Η αιώνια νύχτα (εκδόσεις Λιβάνη). 8,91 ευρώ. Το τρίτο μέρος της τριλογίας. Τα έχω και τα τρία.

02. Κρετιέν Ντε Τρουά - Πάρσιφαλ ή το Έπος του Γκράαλ (εκδόσεις Ωκεανίδα). 2,90 ευρώ.

03. Γκόττφριντ Α. Μπύργκερ - Οι περιπέτειες του βαρόνου Μινχάουζεν (εκδόσεις Ωκεανίδα). 2,90 ευρώ.

 

Και από Πολιτεία:

 

01. Κέιγκο Χιγκασίνο - Η αφοσίωση του υπόπτου Χ (εκδόσεις Κλειδάριθμος). 13,95 ευρώ.

02. Ριουνουσούκε Ακουτάγκουα - Κάπα (εκδόσεις Καστανιώτη). 3,41 ευρώ. Σε προσφορά.

03. Σάιμον Ινγκς - Το βάρος των αριθμών (εκδόσεις Μαλλιάρη). 7,19 ευρώ. Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω, πω, πολύ Ιαπωνία έπεσε ρε συ :p

Το απόγευμα θα αγοράσω κι εγώ αυτό του Χιγκασίνο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρεις σήμερα, καμιά τριανταριά στο σύνολο... Θα ήθελα όμως να μεταφράζονταν περισσότερα γιαπωνέζικα αστυνομικά και τρόμου... Κυκλοφορούν κάτι πολύ ενδιαφέροντα εκεί έξω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει που οι Γιαπωνέζοι βασιζονται πιο πολύ στην λογική του τρικ. Π.χ: ο "Θείος μου" από το Τζαπαν μου στέλνει αραιά και που ένα άνιμε που λέγεται ντετέκτιβ κόναν, όπου εκεί γίνονται κάτι τρελά εγκλήματα(btw, καλύτερα αυτά πράματα να τα βλέπεις, δηλαδής locked room mystery και άλλα τέτοια περίεργα, παρά να τα διαβάζεις).

On topic νάουμ, δεν αγόρασα τελικά την ΑΦοσίωση του Υπόπτου Χ,γιατί τελικά αγόρασα το έπος, το μοναδικό, το ανεπανάληπτο Cold Days

Διάβασα κάτι σελίδες στο λεωφορείο και ο Dresden συνάντησε τον ....

Άι Βασίλη

. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα σπάει!

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αγορασα απο το εκπτωτικο παζαρι της θεσσαλονικης που ειχε βιβλια σε καλες τιμες το Μεμνοχ ο διαβολος της Ανν ραις και τα μαραμενα κρινα της Μαριον Αρασελ που ειναι κατι σαν θριλερ. Αγορασα και τους δυο τομους του 1Q84 στα ελληνικα. Τον εναν τον τελειωσα , ειμαι στην μεση του δευτερου . Μετα μαλλον θα διαβασω τον τριτο στα αγγλικα , απο κανενα ebook h θα το αγορασω απο αμαζον γιατι αυτος ο Μουρακαμι εχει αρχισει και μου παρακοστιζει...

Link to comment
Share on other sites

1. Xαρούκι Μουρακάμι, 1Q84, δεύτερος τόμος

2. Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Διόδια

3. Κ.Ρ. Θαφον, Η Σκιά του Ανέμου

4. Δημητρακακη Αντζελα, Το Μανιφέστο της Ηττας

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία βόλτα στο Μοναστηράκι για φέτος, και μετά από 4 χρόνια έρευνα βρήκα τυχαία το Ο άνθρωπος ζάρι!!!!

 

01. Άρθουρ Κλαρκ - Τιτανικός (εκδόσεις Κάκτος). 4 ευρώ.

02. Όλαφ Στάπλεντον - Σίριους (εκδόσεις Λυχνάρι). 2,50 ευρώ.

03. Ντιν Κουντζ - 60 ώρες (εκδόσεις Bell). 3 ευρώ.

04. Λιουκ Ράινχαρτ - Ο άνθρωπος-ζάρι (εκδόσεις Έσοπτρον). 3 ευρώ

05. Λι Τσάιλντ - Για ό,τι αξίζει να πεθάνεις (εκδόσεις Bell). 4 ευρώ.

06. Ρικάρντο Πίλια - Καμένα λεφτά (εκδόσεις Καστανιώτη). 3 ευρώ.

07. Οράτιος Μακόι - Σκοτώνουν τ'άλογα όταν γεράσουν (εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

08. Χάρολντ Λαμπ - Τζένγκις Χαν (εκδόσεις Άγκυρα). 1 ευρώ.

09. Λουίς Λ'Αμούρ - Γιούτα Μπλέιν (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). 1,50 ευρώ.

10. Άρθουρ Σνίτσλερ - Ονειρεμένη ιστορία (εκδόσεις Το Βήμα). 2 ευρώ. Μιας και την Κυριακή το Star θα δείξει την ταινία Μάτια ερμητικά κλειστά η οποία βασίζεται στην νουβέλα αυτή, είπα να διαβάσω το βιβλίο και μετά να δω την ταινία.

Link to comment
Share on other sites

3. Κ.Ρ. Θαφον, Η Σκιά του Ανέμου

4. Δημητρακακη Αντζελα, Το Μανιφέστο της Ηττας

 

Και τα δύο αυτά μου άρεσαν πάρα πολύ όταν τα διάβασα :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Από Θαφόν διάβασα το Παιχνίδι του Αγγέλου και ξετρελλάθηκα! Οπότε όταν είδα ότι ο Ψυχογιός επανέκδωσε την Σκιά, δεν το σκέφτηκα καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..