Jump to content
H συγγραφική περίοδος για τον 60ο Γενικό Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας λήγει σήμερα (υπάρχει διορία αποστολής των ιστοριών μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα). ×

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Ray Bradbury - Fahrenheit 451 (Harper Voyager / Harper Collins Publications) € 8,09 απο Public

 

Αφου οι ελληνικες μεταφρασεις του συγκεκριμενου βιβλιου ειναι τραγικες, προτιμησα το αυθεντικο που ηταν και σε καλη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζεται μια νέα μετάφραση από τις εκδόσεις Άγρα, που προφανώς θα είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Την περιμενω ποσο καιρο αυτη την μεταφραση να βγει... Ηθελα κατι σε αυθεντικο κειμενο,εχω λιγα ξενογλωσσα και θελω να συνηθισω να διαβαζω πρωτοτυπα

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο βλέπω θα βγει φέτος. Καλά κάνεις και θέλεις να διαβάσεις και στο πρωτότυπο, να εξασκήσεις και λίγο τα αγγλικά. Το ίδιο έκανα και γω σήμερα με το Wild Wives. Απλά απ'όσο έχω ακούσει το Φαρενάιτ 451 έχει τις δυσκολίες του στο πρωτότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσα εχω διαβασει απο Μπραντμπερυ ειμαι προετοιμασμενος για δυσκολη γλωσσα. Φαινεται και μονο απο την προζα που κανει τοσο κουραστικη την αναγνωση της μεταφρασης του Κατι Κολασμενο.. (Αιολος).

Λεω να αγορασω και το Do Androids Dream of Electric Sheep του θεου Ντικ σε πρωτοτυπο μιας και την μεταφραση, εκτος του οτι ειναι παλια, δεν τη βρισκω με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχει στην Πρωτοπορία. Στην Αθήνα τουλάχιστον το έχει πάρει το μάτι μου τώρα πρόσφατα. Και φυσικά κάθε χρόνο βρίσκεται και στο παζάρι βιβλίου στην Κλαυθμώνος... Και η μετάφραση είναι καλή. Στο πρωτότυπο πρέπει να είναι και αυτό λίγο απαιτητικό. Φίλιπ Ντικ άλλωστε...

Link to comment
Share on other sites

Με περίπου 8 ευρώ από το bookdepository:

 

1) Henry S. Whitehead - Voodoo tales : τα διηγήματα του H. S. Whitehead που είχε εντυπωσιάσει τα πλήθη με το Χείλη στην Ωρόρα #16 (Ιστορίες μυστηρίου και τρόμου).

 

2) E. F. Benson - Night terrors : παλιός συγγραφέας ιστοριών φαντασμάτων. Τον αναφέρει και ο Lovecraft στη σχετική μελέτη του.

Link to comment
Share on other sites

Triantaduo μην ανησυχείς καθόλου, άρχισες με το δεύτερο πιο δύσκολο βιβλίο του δύσκολου Τόμας Πίντσον (το πλέον δύσκολο είναι το Ουράνιο Τόξο της Βαρύτητας), οπότε δικαιολογείσαι απόλυτα. Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις από Πίντσον το Έμφυτο Ελάττωμα και το Βάινλαντ, που ναι μεν έχουν τις δυσκολίες τους, αλλά είναι πιο βατά (και πολύ καλά!). Αν σου αρέσουν, να συνεχίσεις με το V., το οποίο και βέβαια είναι δύσκολο αλλά πιο βατό από τα άλλα τρία τούβλα (που να τα διαβάσεις με τη "σειρά" - Mason & Dixon, Ουράνιο Τόξο της Βαρύτητας και Ενάντια στη Μέρα)... Και αν θέλεις κάτι δύσκολο αλλά μικρό σε μέγεθος, να βρεις το Η συλλογή των 49 στο σφυρί. Εσύ έπεσες κατευθείαν στα βαθιά. Και γω θα το άφηνα στη μέση το βιβλίο.

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ειλικρινά, ανακουφίστηκα λίγο. Με είχε πειράξει πολύ που το παράτησα στη μέση.

 

Τώρα πήρα:

E.L. James - Πενήντα αποχρώσεις του γκρι (για να δω προς τι όλος αυτός ο ντόρος)

Michael Collins - Οι φρουροί της αλήθειας

John Steinbeck - Σε αμφίβολη μάχη (σταθερή αξία ο Στάινμπεκ, δεν έχω διαβάσει βιβλίο του που να μη με έχει ενθουσιάσει).

Edited by triantaduo
Link to comment
Share on other sites

βολτα χτες απο πολιτεια και πηρα:

1-4 μαυρος πυργος (καιρος κι εγω να μπω στη δινη του)

ο δρομος πος την ιερουσαλημ - γκιγιου

Link to comment
Share on other sites

1. Υπεριων (Dan Simmons).....(περιμενα ολο αυτο τον καιρο να πεσει λιγο η τιμη αλλα μπαααα.....)

2. Ο μαγος του αρχιπελαγους (Ursula Le Guin)

Link to comment
Share on other sites

Δράκοι στην ανοιξιάτικη αυγή - Margaret Weis, Tracy Hickman

Νεκροταφίο ζώων - Stephen King

Link to comment
Share on other sites

Κριστίν, Κινγκ

Το μεγάλο μυστικό θέαμα, Μπάρκερ

Αντίο γλυκιά μου, Τσάντλερ

Link to comment
Share on other sites

Σε υπαίθρια έκθεση βιβλίου στα Σύβοτα πέτυχα και αγόρασα (μεταχειρισμένη) την ανθολογία ΕΦ Νέο Κύμα των εκδόσεων Alien στην λογική τιμή των 6 ευρώ. Βιβλίο που έψαχνα εδώ και χρόνια, θα ξεκινήσω σύντομα την ανάγνωση του.

Link to comment
Share on other sites

απο υπαιθρια αγορα και βιβλιοπωλεια στο ξυλοκαστρο

1. λαβινια - λεγκεν

2. ο τελευτιος ναιτης - κουρυ

3. η διαθηκη - περντου

4. το φυλακτο της σαμαρκαδνης- στραουτ

5. το ματι του γκολεμ - στραουτ

6. η κοιλαδα των σπαθιων - λαμπαρδης

Link to comment
Share on other sites

Στην ολιγόωρη στάση μου στην Θεσ/νίκη πριν λίγες ημέρες, πέτυχα σε ένα περίπτερο:

 

Ωρόρα ν. 32 - Ιστορίες σε παράξενες θάλασσες (1 ευρώ!!!!!)

και

Peter Straub - Στο σκοτεινό δωμάτιο (προσφορά, 4,40 ευρώ)

 

Γι'αυτό την αγαπώ τη Θεσσαλονίκη.....good.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο πανμέγιστος tetartos μου χάρισε το ''Von Bek'' του Αιώνιου Πρόμαχου του Μιχαλάκη, τον ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... η ανάλογη έκφραση θα πρέπει να είναι:

ο τρις-πανμέγιστος Δημήτρης μου έδωσε

(παλιότερα) τον Κόσμο-Δακτύλιο του Larry Niven και

(προσφάτως) το Πταθ του Van Vogt και Παράξενες Πόλεις (μτφ. Μπαλάνος)

 

το κακό... τετάρτωσε με ένα βιβλιοδάνειο του Spock, του οποίου μάλιστα την καταπληκτική διπλωματική εργασία προσφάτως είχα την ευχαρίστηση να διαβάσω. "Ιστορικά ενημερωμένη ερμηνεία" στη μουσική, με εστίαση στο μπαρόκ και εφαρμογή στις 4 εποχές του Vivaldi. Είναι must!

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μια βόλτα στο Μοναστηράκι και συγκεκριμένα στα παλαιοβιβλιοπωλεία και αγόρασα μεταχειρισμένα, αλλά όλα σε πολύ καλή κατάσταση, τα:

Σκοτεινό Ποτάμι- Dennis Lehane 1ευρώ

Υφαντόκοσμος- Clive Barker

Φρανκενστάιν- Μary Shelley

Τα δύο τελευταία με 12ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τον Υφαντόκοσμο τον πήρες σε κανονική έκδοση ή σε πόκετ μέγεθος; (είχε βγει παλιότερα από τη σειρά Bell best seller). Αν πήρες την κανονική έκδοση, πολύ καλή τιμή, αν πήρες την πόκετ έκδοση, τσιμπημένη. Από ολόκληρο μοναστηράκι άντεξες και πήρες μόνο 3 βιβλία; :alaugh: Από Lehane να πάρεις και το Νησί των καταραμένων.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από μια "έκθεση βιβλίου" που έχει κάθε καλοκαίρι στο χωριό τους Αδερφούς Καραμαζώφ του Ντοστογιέφσκι και τη συλλογή του Αίολου "Σόλομον Κέιν: Κόκκινες Σκιές"

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα τα εξής:

 

1) Οι ιτιές - A. Blackwood

2) Carmilla - J.S. LeFanu

3) Hellraiser - C. Barker

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα τα εξής:

3) Hellraiser - C. Barker

 

Καιρός ήταν να παραγγείλεις και να διαβάσεις αυτό το κλασσικό βιβλίο. Πιστεύω ότι θα σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Θαυμαστός καινούριος κόσμος, Χαξλευ

Πολεμικός πιλότος, Εξιπερι

Οι αδελφοί Αδελφές, Πατρικ Ντεγουιτ

Η δασκάλα με τα μαύρα και άλλες ιστορίες τρόμου, Συλλογικό - Μεταίχμιο

Το τελευταίο ταξίδι, έντεκα νουάρ ιστορίες, Συλλογικό - Μεταίχμιο

Link to comment
Share on other sites

Καιρός ήταν να παραγγείλεις και να διαβάσεις αυτό το κλασσικό βιβλίο. Πιστεύω ότι θα σου αρέσει.

 

Και εγώ το πιστεύω..:)

Link to comment
Share on other sites

"Λαξευμένο Δίχτυ" και "Ο Λαξευτής των Στοιχείων" για μόλις 5€ το ένα.

Τώρα μένει να βρω και το 1ο της τριλογίας. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..