Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Σογκούν. Σογκούν. Χμ! Συνέχεια μπροστά μου το βλέπω, μόνο απο το μέγεθος και τον τίτλο. Μεγάλο τούβλο ρε παιδιά. Είναι, όμως, η πλοκή καλή ή είναι φλύαρο; Και η τιμή είναι λίγο τσιμπημένη, αλλά και το έργο της μετάφρασης αυτού του βιβλίου, δεν είναι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιβλίο που πραγματικά χρειαζόταν να το σπάσετε, και δεν το κάνατε biggrin.gif

 

Πού θα το έκοβες ρε συ όμως; Αν το διαβάσεις θα δεις, το βιβλίο μοιράζεται σε μέρη και θα έπρεπε να κοπεί μέρος στα δύο - ή σε ένα σημείο όπου δεν έχει κανένα νόημα να κοπεί...

 

 

Ναι αυτό είναι πραγματικά καλό επιχείρημα. Εσύ που αν κατάλαβα καλά το έχει διαβάσεις αρκετές φορές, σίγουρα θα ξέρεις καλύτερα. Δεν έχει νόημα να κοπεί ένα βιβλίο μόνο και μόνο για να κοπεί. Απλά το κόβω να το διαβάζω μονάχα στο γραφείο, άντε και σε κάνα λεοφωρείο. Τέρμα το κρεββάτι. Blade το βιβλίο πρέπει πραγματικά να γ...ει. Και τα διπλά θα έδινα για να το πάρω..

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήγα σήμερα στο ψιλικατζίδικο της γειτονιάς, και το μάτι μου έπεσε σε μια γωνία και είδε το όνομα "Στήβεν Κινγκ". Κατευθύνθηκα προς τη συγκεκριμένη γωνία, και τσίμπησα τη καινούργια συλλογή διηγημάτων με τον τίτλο "Ιστορίες του λυκόφωτος". Και έμαθα ότι μέσα στο Μάιο κυκλοφορεί το "Οι δελφινάνθρωποι" του Τόρστεν Κρολ, απο τις εκδόσεις Bell. Έχω ένα βιβλίο του, το "Καλλίστο" που είναι μακράν ένα απο τα αγαπημένα μου. Η ιστορία στο "Οι δελφινάνθρωποι" φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα και η γραφή του ελπίζω να είναι παρόμοια με αυτή του "Καλλίστο". Επίσης τώρα τελευταία απόκτησα το "Ο αιώνιος πόλεμος" του Τζο Χάλντεμαν, το "Ψευδή σημεία επαφής" του Οδυσσέα Ανδρούτσου(το διάβασα σε λίγες ώρες), το "Πνεύματα" του Στέφανο Μπένι(ύστερα απο σχόλιο της Wordsmith- με μια ματιά που του έριξα, φαίνεται άκρως ενδιαφέρον και σούρρεαλ βιβλίο), το "Το τραγούδι της Θεάς Κάλι" του Νταν Σίμονς(ύστερα απο προτροπή πολλων μελών), καθώς και το "Το ασήμι που ουρλιάζει" του Αβραάμ Κάουα(ύστερα απο τα πολλά θετικά σχόλια των μελών του σάιτ, αλλά και λόγω της ενδιαφέρουσας ιστορίας του βιβλίου). Και άλλα δεκάδες τις προηγούμενες εβδομάδες, αλλά βαριέμαι να τα γράψω. Μπορείτε να φανταστείτε αν ήμουν Αμερικάνος ή Άγγλος, πόσα βιβλία θα είχα τώρα στη βιβλιοθήκη; Πόσα αμερικάνικα ΕΦ και ανάλογου είδους βιβλία έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά; Όχι πολλά, σε σχέση με αυτά που έχουν γραφεί. Και πιθανόν να τα είχα αγοράσει ΟΛΑ! Που να μάθω και πολύ καλύτερα αγγλικά έτσι ώστε να μην με προβληματίζουν διάφορες λέξεις. Θα παίρνω... βιβλιοδάνεια.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα τις προάλλες το Η Βουή και η Μανία του Φωκνερ.Τελικα φαση εχει αυτη η σειρα FAQ που βγαινει στα περιπετρα.Μυθιστορήματα με σκληρο εξώφυλλο,ενθετα φυλλάδια με συνεντευξεις,βιογραφιες και σχετικα άρθρα κι ολα αυτά με 5,90!Κριμα που απο οτι ειδα μονο 1 ακομη με ενδιαφερει και δεν το εχω απο τη σειρα.

Πιθανοτατα δεν θα μου αρεσει αυτο το βιβλιο αλλα νιωθω οτι πρεπει να το διαβασω και μαλλον θα το κανω το καλοκαιρι στην παραλια για να πουλαω μουρη κλασικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα τις προάλλες το Η Βουή και η Μανία του Φωκνερ.Τελικα φαση εχει αυτη η σειρα FAQ που βγαινει στα περιπετρα.Μυθιστορήματα με σκληρο εξώφυλλο,ενθετα φυλλάδια με συνεντευξεις,βιογραφιες και σχετικα άρθρα κι ολα αυτά με 5,90!Κριμα που απο οτι ειδα μονο 1 ακομη με ενδιαφερει και δεν το εχω απο τη σειρα.

Πιθανοτατα δεν θα μου αρεσει αυτο το βιβλιο αλλα νιωθω οτι πρεπει να το διαβασω και μαλλον θα το κανω το καλοκαιρι στην παραλια για να πουλαω μουρη κλασικα.

 

Κυκλοφορεί αυτή τη βδομάδα; Με ενδιαφέρει πολύ αυτό το βιβλίο. Μόνο με 5,90!!!! Θα το ψάξω αύριο πρωί-πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το ειχα δει ενα πρωι πριν κανα 2 βδομαδες σε μια στιβα εξω απο το περιπτερο της γειτονιας ενω περιμενα το λεωφορειο για τη δουλεια.Οποτε πηγαινα και κοιταζα να το παρω αλλά έβλεπα αλλα της σειρας.Πάντως αφου το ειδα Πεμπτη και αυτα βγαινουν τις Πεμπτες ισως να ηταν η σειρα του αυτη τη βδομαδα κι όχι τελη Απριλη.

Οπως και να εχει ειναι κλασικο βιβλιο και χαιρομαι που πηρα αυτο κι όχι το Αδυτο που το ειχα βρει σε προσφορα αλλα και παλι 1 ευρω ακριβοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ''Θυμάμαι τις Αμαρτίες μου'' του Χάλντεμαν. Εκδόσεις Μέδουσα με τιμή στα 8 ευρώ. Προσιτή δηλαδή για τα δεδομένα μου. Πάντως και περισσότερο να είχε πάλι θα το έπαιρνα. Γιατί αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι σπάνιο. Από το να το αφήσω δηλαδή και να το ψάχνω μετά και να μην μπορώ να το βρω, προτίμησα να το πάρω τώρα. 'Αντε να δούμε τώρα πότε θα πάρω και το άλλο δικό του που κυκλοφόρησε πρόσφατα..

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ''Θυμάμαι τις Αμαρτίες μου'' του Χάλντεμαν. Εκδόσεις Μέδουσα με τιμή στα 8 ευρώ. Προσιτή δηλαδή για τα δεδομένα μου. Πάντως και περισσότερο να είχε πάλι θα το έπαιρνα. Γιατί αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι σπάνιο. Από το να το αφήσω δηλαδή και να το ψάχνω μετά και να μην μπορώ να το βρω, προτίμησα να το πάρω τώρα. 'Αντε να δούμε τώρα πότε θα πάρω και το άλλο δικό του που κυκλοφόρησε πρόσφατα..

 

ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ;;;Το ψάχνω πολύ καιρό αλλά δεν το βρίσκω. Όντως είναι πολύ σπάνιο. Και η τιμή του χαμηλή. Για λέγε, που το τσίμπησες;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν απο 2-3μηνες είχε ενα αντιτυπο στην Αγνωστη Κανταθ.Ισως το πηρε απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν απο 2-3μηνες είχε ενα αντιτυπο στην Αγνωστη Κανταθ.Ισως το πηρε απο εκει.

 

Που; Πάνω στην Θεσσαλονίκη; Πφφφ... Αθήνα μένω.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν απο 2-3μηνες είχε ενα αντιτυπο στην Αγνωστη Κανταθ.Ισως το πηρε απο εκει.

 

Που; Πάνω στην Θεσσαλονίκη; Πφφφ... Αθήνα μένω.

 

Η Μέδουσα είναι στη Διδότου, μεταξύ Ιπποκράτους και Μαυρομιχάλη, απέναντι από τον Gutenberg. Αν υπάρχουν ακόμη αντίτυπα, εκεί θα βρεις σίγουρα.

 

edit: και θα σου κάνουν και καλή τιμή:D

Edited by Gully Foyle
Link to comment
Share on other sites

Οριστε,ενας τριτωνικος προωθει τη μεδουσα.Ολη η αρχαιοελληνικη μυθολογια συνωμοτει αν θες ενα βιβλιο παρα πολυ.:book:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα τις προάλλες το Η Βουή και η Μανία του Φωκνερ.Τελικα φαση εχει αυτη η σειρα FAQ που βγαινει στα περιπετρα.Μυθιστορήματα με σκληρο εξώφυλλο,ενθετα φυλλάδια με συνεντευξεις,βιογραφιες και σχετικα άρθρα κι ολα αυτά με 5,90!Κριμα που απο οτι ειδα μονο 1 ακομη με ενδιαφερει και δεν το εχω απο τη σειρα.

Πιθανοτατα δεν θα μου αρεσει αυτο το βιβλιο αλλα νιωθω οτι πρεπει να το διαβασω και μαλλον θα το κανω το καλοκαιρι στην παραλια για να πουλαω μουρη κλασικα.

 

 

Βασικα το ειχα δει ενα πρωι πριν κανα 2 βδομαδες σε μια στιβα εξω απο το περιπτερο της γειτονιας ενω περιμενα το λεωφορειο για τη δουλεια.Οποτε πηγαινα και κοιταζα να το παρω αλλά έβλεπα αλλα της σειρας.Πάντως αφου το ειδα Πεμπτη και αυτα βγαινουν τις Πεμπτες ισως να ηταν η σειρα του αυτη τη βδομαδα κι όχι τελη Απριλη.

Οπως και να εχει ειναι κλασικο βιβλιο και χαιρομαι που πηρα αυτο κι όχι το Αδυτο που το ειχα βρει σε προσφορα αλλα και παλι 1 ευρω ακριβοτερο.

 

Από τα καλύτερα βιβλία που έχουν γραφτεί ποτέ. Κάνε τον κόπο να το διαβάσεις. Και πολύ καλά έκανες και το προτίμησες από το άδυτο (που είναι λίγο ο Φώκνερ σε ρόλο Ταραντίνο - για τα δεδομένα του και της εποχής). Όχι ότι είναι κακό, αλλά το the Sound and the Fury είναι πραγματικά αξεπέραστο. Θα γνωρίσεις έναν από τους μεγαλύτερους καλλιτέχνες του λόγου και ανατόμο της ψυχής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα τις προάλλες το Η Βουή και η Μανία του Φωκνερ.Τελικα φαση εχει αυτη η σειρα FAQ που βγαινει στα περιπετρα.Μυθιστορήματα με σκληρο εξώφυλλο,ενθετα φυλλάδια με συνεντευξεις,βιογραφιες και σχετικα άρθρα κι ολα αυτά με 5,90!Κριμα που απο οτι ειδα μονο 1 ακομη με ενδιαφερει και δεν το εχω απο τη σειρα.

Πιθανοτατα δεν θα μου αρεσει αυτο το βιβλιο αλλα νιωθω οτι πρεπει να το διαβασω και μαλλον θα το κανω το καλοκαιρι στην παραλια για να πουλαω μουρη κλασικα.

 

 

Βασικα το ειχα δει ενα πρωι πριν κανα 2 βδομαδες σε μια στιβα εξω απο το περιπτερο της γειτονιας ενω περιμενα το λεωφορειο για τη δουλεια.Οποτε πηγαινα και κοιταζα να το παρω αλλά έβλεπα αλλα της σειρας.Πάντως αφου το ειδα Πεμπτη και αυτα βγαινουν τις Πεμπτες ισως να ηταν η σειρα του αυτη τη βδομαδα κι όχι τελη Απριλη.

Οπως και να εχει ειναι κλασικο βιβλιο και χαιρομαι που πηρα αυτο κι όχι το Αδυτο που το ειχα βρει σε προσφορα αλλα και παλι 1 ευρω ακριβοτερο.

 

Από τα καλύτερα βιβλία που έχουν γραφτεί ποτέ. Κάνε τον κόπο να το διαβάσεις. Και πολύ καλά έκανες και το προτίμησες από το άδυτο (που είναι λίγο ο Φώκνερ σε ρόλο Ταραντίνο - για τα δεδομένα του και της εποχής). Όχι ότι είναι κακό, αλλά το the Sound and the Fury είναι πραγματικά αξεπέραστο. Θα γνωρίσεις έναν από τους μεγαλύτερους καλλιτέχνες του λόγου και ανατόμο της ψυχής.

 

Τι παίζεται ακριβώς στο "Άδυτο"; Κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Μέδουσα, απ'όσο ξέρω, και θα τις επισκεφτώ για να βρω επιτέλους το "Θυμάμαι τις αμαρτίες μου" του Χάλντεμαν. Και διάφορα άλλα ενδιαφέροντα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια προσπάθεια του Faulkner να γράψει κάτι πιο pulp. Δεν είναι καθόλου κακό, απλά, αν είναι να γνωρίσεις αυτόν τον τεράστιο συγγραφέα, δεν είναι το βιβλίο για να αρχίσεις.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, ο Faulkner είναι, τρόπον τινά, συγγραφέας fantasy! Τα έργα του διαδραματίζονται σε μια φανταστική πολιτεία και ασχολούνται πολύ με την ιστορία μίας αριστοκρατικής οικογένειας!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια προσπάθεια του Faulkner να γράψει κάτι πιο pulp. Δεν είναι καθόλου κακό, απλά, αν είναι να γνωρίσεις αυτόν τον τεράστιο συγγραφέα, δεν είναι το βιβλίο για να αρχίσεις.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, ο Faulkner είναι, τρόπον τινά, συγγραφέας fantasy! Τα έργα του διαδραματίζονται σε μια φανταστική πολιτεία και ασχολούνται πολύ με την ιστορία μίας αριστοκρατικής οικογένειας!

 

Ναι, είναι μεγάλος συγγραφέας. Θα αγοράσω το "Η βουή και η μανία" και μάλλον το "Άδυτο" που με τράβηξε κάπως σαν στόρυ, όπως το είδα στο amazon.com.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, το "Θυμάμαι τις αμαρτίες μου" απο Δευτέρα θα είναι στη βιβλιοθήκη μου! Μαζί με κάποια άλλα που έχω παραγγείλει. Επιτέλους το βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Το "Θυμάμαι τις αμαρτίες μου" με μια μικρή καθυστέρηση, είναι στη βιβλιοθήκη μου. Επίσης πήρα το "Η αυτοκρατορία των Ναϊτών" του Πιερ Μπαρμπέτ(what if ιστορία), το "Ο δρομέας" του Στήβεν Κινγκ, το "Συνενοχή" του Ιαν Μπανκς, το "Λος Άλαμος" του Τζόζεφ Κάνον και το "Γουίλτ" του Τομ Σαρπ για κάτι πιο ανάλαφρο. Και στις επόμενες αγορές μπαίνει το "Οι δελφινάνθρωποι" του Τόρστεν Κρολ, και τα βιβλία που λέω να παραγγείλω απ'έξω...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα τους 2 πρώτους τόμους του "Do Androids dream of electric sheep? - Graphic Novel", που έχει το κείμενο από το βιβλίο του Dick. Ωραίο φαίνεται, θα μου πάρει πολύ καιρό να το διαβάσω όμως...

Link to comment
Share on other sites

Startide rising του Brin

Περυσι τετοιο καιρο ειχα παρει το πρωτο της σειρας,φετος ειπα να συνεχισω πριν ξεχασω τι ελεγε.

 

Φαντασματα του Αμπνετ

Επισης το δευτερο της σειρας του,αυτο το πηρα πιο συντομα.

 

Συνολικα μου κοστισαν καπου 23 ευρω.Οχι φτηνα αλλα ουτε και ακριβα.Βεβαια εχω αλλα να διαβασω αυτον τον καιρο,γιατι εχω δανειστει και πρεπει να επιστρεφω αλλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν βρήκα το "Οι δελφινάνθρωποι" του Τόρστεν Κρολ(απο Δευτέρα θα ξαναδώ), και πήρα κάποια ενδιαφέροντα βιβλία στα αγγλικά, μόνο με 22 ευρώ(ίσως λιγότερα). Πήρα το "Dracula" του Bram Stoker, το "The men who stare at goats" του Jon Ronson, το "Pirates Latitudes" του Michael Crichton και ένα απο Ιντιάνα Τζόουνς, το "Indiana Jones and The Sky Pirates" του Martin Caidin. Τίποτα καταπληκτικό, εκτός του πρώτου. Περιπετειώδη και αστεία βιβλία για να περάσει η ώρα και να δω πως είναι τα αγγλικά μου. Αν τα καταφέρω καλά, θα κάνω τη μεγάλη παραγγελία απο bookdepository.

Link to comment
Share on other sites

Με περίπου 11 ευρώ, πήρα δυο βιβλία.Το ένα είναι το κλασικό "A clockwork orange" του Anthony Burgess, που έχει γίνει ταινία απο τον Κιούμπρικ, και το άλλο είναι το "The way home" του George Pelecanos, αφού έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια γι'αυτόν και για το συγκεκριμένο βιβλίο(που απ'όσο ξέρω δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά). Πολύ καλή αγορά.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν βρήκα το "Οι δελφινάνθρωποι" του Τόρστεν Κρολ(απο Δευτέρα θα ξαναδώ), και πήρα κάποια ενδιαφέροντα βιβλία στα αγγλικά, μόνο με 22 ευρώ(ίσως λιγότερα). Πήρα το "Dracula" του Bram Stoker, το "The men who stare at goats" του Jon Ronson, το "Pirates Latitudes" του Michael Crichton και ένα απο Ιντιάνα Τζόουνς, το "Indiana Jones and The Sky Pirates" του Martin Caidin. Τίποτα καταπληκτικό, εκτός του πρώτου. Περιπετειώδη και αστεία βιβλία για να περάσει η ώρα και να δω πως είναι τα αγγλικά μου. Αν τα καταφέρω καλά, θα κάνω τη μεγάλη παραγγελία απο bookdepository.

 

To Dracula δεν σου άρεσε; Το θεωρώ καταπληκτικό. Μόνο τα σημεία όπου γοτθική γραφή παίρνει το πάνω χέρι, κυρίως στη μαρτυρία της Μίνα, με κούρασε κάπως. Γενικά, όμως, το θεωρώ ένα κλασικό αριστούργημα. Το πρώτο κομμάτι, δε, -η αφήγηση του Χάρκερ-, θεωρώ ότι αγγίζει δυσθεώρητα ύψη υποβλητικής ατμόσφαιρας και κλιμακούμενης φρίκης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν βρήκα το "Οι δελφινάνθρωποι" του Τόρστεν Κρολ(απο Δευτέρα θα ξαναδώ), και πήρα κάποια ενδιαφέροντα βιβλία στα αγγλικά, μόνο με 22 ευρώ(ίσως λιγότερα). Πήρα το "Dracula" του Bram Stoker, το "The men who stare at goats" του Jon Ronson, το "Pirates Latitudes" του Michael Crichton και ένα απο Ιντιάνα Τζόουνς, το "Indiana Jones and The Sky Pirates" του Martin Caidin. Τίποτα καταπληκτικό, εκτός του πρώτου. Περιπετειώδη και αστεία βιβλία για να περάσει η ώρα και να δω πως είναι τα αγγλικά μου. Αν τα καταφέρω καλά, θα κάνω τη μεγάλη παραγγελία απο bookdepository.

 

To Dracula δεν σου άρεσε; Το θεωρώ καταπληκτικό. Μόνο τα σημεία όπου γοτθική γραφή παίρνει το πάνω χέρι, κυρίως στη μαρτυρία της Μίνα, με κούρασε κάπως. Γενικά, όμως, το θεωρώ ένα κλασικό αριστούργημα. Το πρώτο κομμάτι, δε, -η αφήγηση του Χάρκερ-, θεωρώ ότι αγγίζει δυσθεώρητα ύψη υποβλητικής ατμόσφαιρας και κλιμακούμενης φρίκης.

 

Τίποτα καταπληκτικό, εκτός του πρώτου. Το πρώτο είναι το "Dracula" και τα άλλα τρια είναι τα υπόλοιπα. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά απο τώρα το θεωρώ καταπληκτικό. Και μόνο 4 ευρώ, αν είναι δυνατόν!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..