Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Ξανακατέβηκα Μοναστηράκι, και αυτή τη φορά πήγα κάπου αλλού, όπου και βρήκα πολλά βιβλία που έψαχνα πολύ καιρό. Συνολικά πήρα 30 βιβλία και έδωσα 40 ευρώ!

Ιδού η λίστα:

 

01. Γουίλιαμ Γκίμπσον - "Κόμης μηδέν"(εκδόσεις Aquarius)

02. Ρόμπερτ Χάουαρντ - "Ο άρχοντας των νεκρών"(εκδόσεις Alien)

03. Ρέη Μπράντμπερυ - "Ο εικονογραφημένος άνθρωπος"-τόμος 1(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)

04. Α. Βαν Βογκτ - "Αυτοκρατορία του ατόμου"(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)

05. Σίρλεϊ Τζάκσον - "Οι δαίμονες του Χιλ Χάουζ"(εκδόσεις Επιλογή)

06. Τ. Γ. Μπάλαρντ - "Η αυτοκρατορία του Ήλιου"(εκδόσεις Bell)

07. Στυλιανός Μωυσείδης - "Ταλώς: Ο τρόμος που ήρθε απ' το χθες"(εκδόσεις Bell)

08. Φρέντερικ Φορσάιθ - "Απόρρητος φάκελος Οδέσσα"(εκδόσεις Bell)

09. Τζακ Χίγκινς - "Επάγγελμα τρομοκράτης"(εκδόσεις Bell)

10. Τομ Κιν, Μπράιαν Χάινς - "Το πλοίο των κατασκόπων"(εκδόσεις Bell)

11. Νέλσον Ντεμίλ - "Η κόρη του στρατηγού"(εκδόσεις Bell)

12. Λάρι Μπέικερ - "Ντράιβ-ιν Φλαμίνγκο"(εκδόσεις Bell)

13. Τζων Γκρίσαμ - "Η ετυμηγορία"(εκδόσεις Bell)

14. Ρόμπερτ Χάινλαϊν - "Αστροναύτης Jones"(εκδόσεις Ροές)

15. Τσαρλς Ουίλφορντ - "Miami Blues"(εκδόσεις Μεταίχμιο)

16. Ντάνιελ Ίστερμαν - "Η μάσκα του Ιαγουάρου"(εκδόσεις Bell)

17. Νταν Σίμονς - "Φάμπρικα απατεώνων"(εκδόσεις Bell)

 

και πήρα επίσης 13 γουέστερν, ανάμεσά τους 3 του Λουίς Λ' Αμούρ.

 

Από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Συνολικά πήρα 30 βιβλία και έδωσα 40 ευρώ!

Ιδού η λίστα:

 

01. Γουίλιαμ Γκίμπσον - "Κόμης μηδέν"(εκδόσεις Aquarius)

02. Ρόμπερτ Χάουαρντ - "Ο άρχοντας των νεκρών"(εκδόσεις Alien)

03. Ρέη Μπράντμπερυ - "Ο εικονογραφημένος άνθρωπος"-τόμος 1(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)

04. Α. Βαν Βογκτ - "Αυτοκρατορία του ατόμου"(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)

05. Σίρλεϊ Τζάκσον - "Οι δαίμονες του Χιλ Χάουζ"(εκδόσεις Επιλογή)

06. Τ. Γ. Μπάλαρντ - "Η αυτοκρατορία του Ήλιου"(εκδόσεις Bell)

07. Στυλιανός Μωυσείδης - "Ταλώς: Ο τρόμος που ήρθε απ' το χθες"(εκδόσεις Bell)

08. Φρέντερικ Φορσάιθ - "Απόρρητος φάκελος Οδέσσα"(εκδόσεις Bell)

09. Τζακ Χίγκινς - "Επάγγελμα τρομοκράτης"(εκδόσεις Bell)

10. Τομ Κιν, Μπράιαν Χάινς - "Το πλοίο των κατασκόπων"(εκδόσεις Bell)

11. Νέλσον Ντεμίλ - "Η κόρη του στρατηγού"(εκδόσεις Bell)

12. Λάρι Μπέικερ - "Ντράιβ-ιν Φλαμίνγκο"(εκδόσεις Bell)

13. Τζων Γκρίσαμ - "Η ετυμηγορία"(εκδόσεις Bell)

14. Ρόμπερτ Χάινλαϊν - "Αστροναύτης Jones"(εκδόσεις Bell)

15. Τσαρλς Ουίλφορντ - "Miami Blues"(εκδόσεις Bell)

16. Ντάνιελ Ίστερμαν - "Η μάσκα του Ιαγουάρου"(εκδόσεις Bell)

17. Νταν Σίμονς - "Φάμπρικα απατεώνων"(εκδόσεις Bell)

40 ευρω για 30 βιβλια!Τι τραγικο να μην μενω Αθηνα!Ω Ισμηνης καρρα,αυταδερφον κτλ!

Και μονο τα μπολντ αξιζουν πανω απο 40...

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ''Ένα Πτώμα στο Κόρυο'' του James Church από εκδόσεις Bell. Το συγκεκριμένο βιβλίο ήρθε στην αντίληψη μου ύστερα από post του πανμέγιστου Bladerunner, thanks mate thmbup.gif Αφού μου βγήκε η πίστη ανάποδα να το ψάχνω σ' όλο το κέντρο μέσα στη βροχή, το βρήκα τελικά σ' ένα περίπτερο με μεταχειρισμένα, στο οποίο θα 'πρεπε να είχα πάει εξ' αρχής. Και μάλιστα μόλις με 4 ευρώ. Απίστευτο έτσι; Να βρίσκεις κάτι τόσο σπάνιο σ' αυτή την τιμή. Φυσικά το ξεκινάω αμέσως. Και να πω επίσης πως ότι Bell βρίσκετε και το θέλετε, να το παίρνετε αμέσως. Και αυτό γιατί έμαθα ότι δεν προχωράνε σε δεύτερη έκδοση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο πολυ καιρο που το κοιταζα και λυπομουνα τα 31,70(!) ευρω που εκανε πηρα τελικα το Ο πολεμος στην αρχαια Ελλαδα.Εχει πολλα πραγματα που με ενδιαφερουν μεσα αλλα ειναι και πανακριβο.Πρεπει να ειναι και καπως δυσευρετο γιατι ουτε στη βιβλιοθηκη του ινστιτουτο το ειχανε.Και φυσικα ειναι ελληνικο οποτε δεν επαιζε ιντερνετ,χωρια οτι ειναι 10 χρονων-οχι καινουργιο αλλα ουτε και παλιο- οποτε δυσκολα θα το εβρισκα και σε παλαιοπωλειο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κανονικα εχει καπου 37 ετσι κι αλλιως και επειδη ειναι αρκετα εξειδικευμενο βαρανε τιμη.Επισης κανενας φιλος μου δεν προκειται να το αγοραζε ωστε να το δανειστω,χωρια οτι τετοια βιβλια("γνωσεων") τα θελω δικα μου κι οχι απλα να τα διαβασω.Φετος εχω δωσει λιγα σε βιβλιοπωλεια ετσι κι αλλιως οποτε με επαιρνε να παρω ενα τοσο ακριβο.Ελπιζω βεβαια να περνανε στην εφορια οι σχετικες αποδειξεις ε;Να παρουμε πισω τιποτις,μην τα κλαιμε...:D

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω ακάθεκτος με τις αγορές μου, αφού έδωσα 20 ευρώ και πήρα 11 βιβλία.

 

01. Νταν Νταστιέρ - Επιχείρηση "Μπαρακούντα"(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)

02. Ρίντλεϊ Πίρσον - Παράβαση καθήκοντος(εκδόσεις Bell)

03. Μάικλ Κράιτον - Jurassic Park(εκδόσεις Bell)

04. Μάικλ Κράιτον - Στέλεχος Ανδρομέδα(εκδόσεις Bell)

05. Νέλσον Ντεμίλ - Πλαμ Άιλαντ(εκδόσεις Bell)

06. Τομ Κλάνσι - Ο καρδινάλιος του Κρεμλίνου(εκδόσεις Bell)

07. Στήβεν Κινγκ - Το πρόσωπο του φόβου(εκδόσεις Bell)

08. Μάικλ Κόνελι - Η σκάλα των Αγγέλων(εκδόσεις Bell)

09. Σαούλ Μπέλοου - Χέντερσον, ο βασιλιάς της βροχής(εκδόσεις Τερζόπουλος)

10. Γουίλιαμ Γκίμπσον - Στον αστερισμό της Μόνα Λίζα(εκδόσεις Aquarius)

11. Ντέιμον Nάιτ - Η βίβλος του διαστήματος(εκδόσεις Alien)

Link to comment
Share on other sites

Το "Χέντερσον, ο βασιλιάς της βροχής" το είχαμε κάνει στη σχολή (Αγγλική Φιλολογία). Αρκετά ενδιαφέρον και καλογραμμένο, απ' ό,τι θυμάμαι. Δεν ήξερα ότι έχει μεταφραστεί ελληνικά. Να δούμε πώς θα σου φανεί εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βαλθεί να αγοράσω όσα πιο πολλά βιβλία δεν βρίσκω στα μεγάλα βιβλιοπωλεία, και έτσι ό, τι καλό Bell και ΒΙΠΕΡ(και άλλα τέτοιου είδους) κυκλοφορούν εκεί έξω στα παλαιοβιβλιοπωλεία, καταλήγουν στην βιβλιοθήκη μου. Έτσι και σήμερα, με μόλις 15 ευρώ, τσίμπησα 11 βιβλία!! Και σε καμιά βδομάδα θα ξαναπάω για να ολοκληρώσω το έργο μου devil2.gif.

 

01. Τζέιμς Χέρμπερτ - Στοιχειωμένο(εκδόσεις Bell)

02. Άρθουρ Χέιλι - Τροχοί(εκδόσεις Bell)

03. Άρθουρ Χέιλι - Τραπεζίτες(εκδόσεις Bell)

04. Ρόμπερτ Ση - Ζίντζα(εκδόσεις Bell - ένα εξαιρετικά σπάνιο βιβλίο, ο συγγραφέας του είναι αυτός που μαζί με τον άλλο περίεργο, τον Ρόμπερτ Άντον Γουίλσον, έγραψαν τη τριλογία των Ιλλουμινάτι)

05. Πίτερ Ντίκινσον - Η συνωμοσία του κίτρινου δωματίου(εκδόσεις Plus One)

06. Άνταμ Ντίμεντ - Η μεγάλη κούρσα των κατασκόπων(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ - έχω ακούσει καλά λόγια γι' αυτό)

07. Ντασιέλ Χάμετ - Αίμα πάνω από την πόλη(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ - στο πρωτότυπο: The glass key)

08. Τζέημς Τσαίηζ - Χωρίς οίκτο(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)

09. Ρίτσαρντ Κόντον - Η τιμή των Πρίτζι(εκδόσεις Καρρέ - έχει γίνει και ταινία με τον Τζακ Νίκολσον)

10. Συλλογικό - Ιστορίες από την κούφια Γη(εκδόσεις Αρχέτυπο - Terra Nova)

 

και το πιο κουφό βιβλίο που αγόρασα σήμερα, είναι το παρακάτω:

 

11. Τζέιμς Μίτσενερ - Χαβάη(εκδόσεις Τερζόπουλος)

 

και λέω κουφό, γιατί το πήρα με μόλις 3.5 ευρώ(ολογραφώς, τρία ευρώ και πενήντα λεπτά), ενώ είναι ένα τούβλο 1085 σελίδων, με σκληρό εξώφυλλο, όπως κυκλοφορούσαν παλιά, με χάρτες και ολόκληρο γενεαλογικό δέντρο των ανθρώπων που περιγράφονται μέσα στο βιβλίο. Μιλάμε για ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ βιβλίο, απ' όλες τις απόψεις... (και μεταφραστής είναι ο Γιούρι Κοβαλένκο, που οι μεταφράσεις του είναι πολύ καλές).

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα όσα βιβλία μπορούσα να κουβαλήσω, προς 5 ευρώ το καθένα, από 2 βιβλιοπωλεία στο Ρέθυμνο τα οποία

έκλεισαν. Πραγματικά λυπηρή κατάσταση και να σκεφτείς ότι θα δωθούν για ανακύκλωση.

Μπόρεσα να σώσω μεταξύ άλλων το 'Όλα τα όμορφα άλογα' του Μακάρθυ, την ΄Πληρωμή του στρατιώτη' του Φώκνερ,

'Τα ημερολόγια' του Κάφκα κ.α.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα όσα βιβλία μπορούσα να κουβαλήσω, προς 5 ευρώ το καθένα, από 2 βιβλιοπωλεία στο Ρέθυμνο τα οποία

έκλεισαν. Πραγματικά λυπηρή κατάσταση και να σκεφτείς ότι θα δωθούν για ανακύκλωση.

Μπόρεσα να σώσω μεταξύ άλλων το 'Όλα τα όμορφα άλογα' του Μακάρθυ, την ΄Πληρωμή του στρατιώτη' του Φώκνερ,

'Τα ημερολόγια' του Κάφκα κ.α.

 

 

 

Τα βιβλία αυτά θα μπορούσαν να δοθούν είτε σε δημοτικές βιβλιοθήκες, είτε σε βιβλιοθήκες σε σχολεία(αν και δεν υπάρχουν βέβαια, αλλά κουβέντα να γίνεται), είτε προς 1 ή 2 ευρώ στο κόσμο. Και τα παραπάνω βιβλία που ανέφερες, αξίζουν να διαβαστούν νομίζω...

Πες ποια άλλα βιβλία πήρες. 5 ευρώ είναι λίγα, σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Bladerunner,

Πήρα επίσης τη διήγηση του Γκόρντον πυμ από Πόε, τους αυτοσχεδιασμούς στον έρωτα του Απντάικ, την πέτρινη σχεδία του Σαραμαγκού,

το άνθρωποι και ποντίκια του Στάινμπεκ, το σημειώσεις σημειολογίας του Έκο και πολλά ακόμα που δεν ανήκουν στην κατηγορία της λογοτεχνίας, όπως βιβλία ψυχολογίας, ιστορίας, λαογραφίας κ.α.

Τα 5 ευρώ είναι καλή τιμή, ειδικά με τις τιμές που επικρατούν εδώ.

Τις καλύτερες τιμές σε βιβλία τις βρίσκω από το protoporia.gr

Που να βρεις εδώ παλαιοβιβλιοπωλεία.....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Bladerunner θα αδειάσουν τα βιβλιοπολεία σε λίγο...πρέπει να έχεις μαζέψει πολύ πράγμα....:lol: καλά κάνεις όμως...από το να δείνεις λεφτά για χαζομάρες εμπλουτίζεις την συλλογή σου....σε πάω!

 

πείρα δώρο από μια κλήρωση ένα βιβλιαράκι. λέγεται ¨2012-η χρονιά που οι γυναίκες θα σώσουν τον κόσμο" κουφό έτσι? τέσπα...τζάμπα να είναι και ότι να είναι...θα δούμε στην πορεία....πολύ φεμινιστικό βιβλίο πάντως

Link to comment
Share on other sites

Αποτελέσματα σαφαριού εν Θεσσαλονίκη:

 

-Από ένα υπόγειο παλαιοπωλείο που είναι ακριβώς δίπλα από το ξενοδοχείο "Πέλλα", Ίωνος Δραγούμη 63, πήρα 6 βιβλία προς 10 ευρώ (εδώ το χειροκρότημα). Τα εξής:

1)Ωρόρα Νο5, Ιστορίες με πλάσματα από μέταλλο

2)Ωρόρα Νο54, Ιστορίες με σκεπτόμενες μηχανές

3)Ωρόρα Νο12, Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας (για το οποίο μου είπε αργότερα η Tiessa ότι είναι πολύ καλό και το πρώτο φάντασυ που διάβασε, αν θυμάμαι καλά)

4)Ωρόρα Νο2, Ιστορίες με Εξωγήινους

5)"Παράξενο", εκδ. TerraNova (συλλογή διηγημάτων σφφ)

6)"Τον αιώνα που ξύπνησε ο πηλός", του Παντελή Καλιότσου, εκδ. Πατάκη (μου αρέσει αυτός ο συγγραφέας και τα κυνηγάω όπου τα βρω τα βιβλία του).

 

-Από ένα άλλο παλαιοβιβλιοπωλείο, κοντά στην ταβέρνα που φάγαμε το Σάββατο το μεσημέρι, τα:

7)"Η Μέθοδος Αναπνοών" του Stephen King

8)"Ο αρχιτραγουδιστής" του Orson Scott Card.

Αυτά 5 ευρώ το καθένα. Και τα δύο μου τα είχαν συστήσει σουφουφίτες και σουφουφίτισσες και τα έψαχνα, αλλά είχαν εξαντληθεί.

 

-Από τη "Βιβλιοβάρδια" της πλατείας Ναυαρίνου (που είναι ανοιχτή και Κυριακές) τα:

9)Ωρόρα Νο31, Ιστορίες Ελληνικής Φαντασίας/2

10)Ωρόρα Νο 20, Ιστορίες από Βελούδο και Ατσάλι

προς 5,50 ευρώ το καθένα.

 

Έχω διαβάσει τις 2 από τις 3 νουβέλες της "Μεθόδου Αναπνοών" και μερικές από τις "Ιστορίες με εξωγήινους". Λεπτομέρειες στο αντίστοιχο τόπικ.

 

* * *

 

 

Αγαπητέ Tattoman, ζητώ ταπεινά συγγνώμη που θα παραβώ για μια φορά την υπόσχεσή μου να μην ξαναγκρινιάξω για την ορθογραφία, αλλά έχεις κάνει το ίδιο λάθος πολλές φορές:

 

Το "πήρα" γράφεται με ήτα!

 

(Δε θα ξαναγκρινιάξω για την ορθογραφία, δε θα ξαναγκρινιάξω για την ορθογραφία, δε θα ξαναγκρινιάξω για την ορθογραφία, δε θα ξανα... Μη βαράτε...:()

 

ΥΓ: Από ποιον εκδοτικό οίκο είναι αυτό το "2012-η χρονιά που οι γυναίκες θα σώσουν τον κόσμο"; Ελπίζω να μη μου θύμωσες και να απαντήσεις... :bag:

Link to comment
Share on other sites

http://www.vivlionet.gr/main.asp?page=showbook&bookid=156141 να το το βιβλίο, εκδόσεις "Ωγυγία"

 

Εντάξει, για το "πήρα" έκανες καλά που γκρίνιαξες. Κάποια παρατραβηγμένα μου ξεφεύγουν...τι να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites


01. Μάρτιν Κρουζ Σμιθ - Αβάνα(εκδόσεις Bell)
02. Γουίλμπουρ Σμιθ - Στα νύχια του λιονταριού(εκδόσεις Bell)
03. Κεν Φόλετ - Η νύχτα των ηρώων(εκδόσεις Bell)
04. Χέρμπερτ Μπούρκχολζ/Κλίφορντ Άιρβινγκ - Αδρανής κατάσκοπος(εκδόσεις Bell)
05. Τζούλιαν Σάβαριν - Ανθρωποκυνηγητό στην έρημο(εκδόσεις Bell)
06. Τζακ Χίγκινς - Λάκυ Λουτσιάνο, ο Σικελός(εκδόσεις Bell)
07. Τζέφρι Άρτσερ - Ούτε δεκάρα παραπάνω(εκδόσεις Bell)
08. Εντ Μακμπέιν - Σφαίρα για τον εκβιαστή(εκδόσεις Bell)
09. Εντ Μακμπέιν - Η υπογραφή του δολοφόνου(εκδόσεις Bell)
10. Άρθουρ Χέιλι - Ξενοδοχείο(εκδόσεις Bell)
11. Άρθουρ Χέιλι - Ντετέκτιβ(εκδόσεις Bell-εξαιρετικά σπάνιο βιβλίο)
12. Άρθουρ Χέιλι - Τα παρασκήνια της εξουσίας(εκδόσεις Bell)
13. Κεν Φόλετ - Τριπλό παιχνίδι(εκδόσεις Bell)
14. Κεν Φόλετ - Κώδικας Ρεβέκκα(εκδόσεις Bell)
15. Ίρα Λεβίν - Τα παιδιά από τη Βραζιλία(εκδόσεις Bell)
16. Ντέιβιντ Μέισον - Σκιά πάνω από τη Βαβυλώνα(εκδόσεις Bell-εξαιρετικά σπάνιο βιβλίο)
17. Φρέντερικ Φορσάιθ - Η γροθιά του Θεού(εκδόσεις Plus One-σπάνιο βιβλίο)
18. Ρίτσαρντ Πραίηδερ - Η σειρά του δολοφόνου(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)
19. Ντέσμοντ Μπάγκλεϊ - Θάνατος στη Σαχάρα(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)
20. Μπαρτ Χίρσφελντ - Η υπόθεση Μάστερς(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)
21. Μπρούνο Τρέηβεν - Η επανάσταση των κρεμασμένων(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ-σπάνιο βιβλίο)
22. Λουίς Λ' Αμούρ - Μοναχικοί Θεοί(εκδόσεις Λιβάνη-σπάνιο βιβλίο)
23. Άμπροουζ Μπηρς - Το μεδούλι της ζωής(εκδόσεις Opera)

Περίπου 32 ευρώ έδωσα γι' αυτά! Τα παλαιοβιβλιοπωλεία στο Μοναστηράκι, όχι μόνο έχουν καλές τιμές, αλλά κόβουν και άλλο για στρογγυλοποίηση(π.χ. "Κάνουν 18 ευρώ. Παρ' τα 15").

edit: Έλεγξα πόσα λεφτά έχω δώσει φέτος για βιβλία, και τρόμαξα... Κοντά στα 850 ευρώ, δηλαδή 85 ευρώ το μήνα! Είναι πολλά ή λίγα; Αρκετά από αυτά είναι δώρα, άλλα λεφτά από το στοίχημα και άλλα από το κουμπαρά... (και δεν έχει τελειώσει ο χρόνος ακόμα :bag:). Βέβαια, τους τελευταίους μήνες έκανα επιδρομή στα παλαιοβιβλιοπωλεία για να τα έχω στη βιβλιοθήκη μου... Τώρα θα παίρνω μόνο καινούργιες εκδόσεις και αν τύχει κανά παζάρι κ.λ.π.! (φυσικά αν σκεφτεί κανείς ότι κάποιοι συνομήλικοι μου δίνουν 50-60 ευρώ το μήνα μόνο για τσιγάρα... ε, καλύτερα να τα δίνω σε βιβλία...)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

85 ευρω!!!!!!!Το μηνα!!!!!:dazzled:(υπαρχει emoticon για το εγκεφαλικο???)

Sorry,αλλα εμενα μου φαινεται αστρονομικο το ποσο.Ποσο μαλλον οταν πολλα απο αυτα ειναι εκδοσεις Bell και τα πηρες για ενα κομματι ψωμι:tongue:!

Εγω προσπαθω να δινω γυρω στα 30-40 ευροπουλα το μηνα(και παλι το σκεφτομαι!)Βεβαια,οπως ειπες κι εσυ,απο το να τα δινεις σε τσιγαρα...

Link to comment
Share on other sites

85 ευρω!!!!!!!Το μηνα!!!!!:dazzled:(υπαρχει emoticon για το εγκεφαλικο???)

Sorry,αλλα εμενα μου φαινεται αστρονομικο το ποσο.Ποσο μαλλον οταν πολλα απο αυτα ειναι εκδοσεις Bell και τα πηρες για ενα κομματι ψωμι:tongue:!

Εγω προσπαθω να δινω γυρω στα 30-40 ευροπουλα το μηνα(και παλι το σκεφτομαι!)Βεβαια,οπως ειπες κι εσυ,απο το να τα δινεις σε τσιγαρα...

 

Για την ακρίβεια είναι 830 ευρώ, άρα 83 ευρώ το μήνα. Όχι ότι αλλάζει τίποτα, αλλά λέμε τώρα tongue.gif.

Αν δεις, πέρσι είχα πάρει γύρω στα 35 βιβλία. Φέτος, λόγω της αδυσώπητης και ανηλεής επιδρομής που έκανα σε παζάρια, παλαιοβιβλιοπωλεία και σε ειδικές προσφορές σε διάφορα βιβλία(π.χ. στα Metropolis σε αγγλικά βιβλία), αγόρασα γύρω στα 190 βιβλία-και δεν έχει τελειώσει ο χρόνος ακόμαhappy.gif. Του χρόνου δεν θα είναι έτσι-υποθέτω.

Α, και για τη στατιστική, κατά μέσο όρο, κάθε βιβλίο έκανε κάτω από 4.50 ευρώ! Δεν είναι και πολλά...

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, Blade, το καλό είναι οτι πήρες πολλά βιβλιαράκια φθηνα...το θέμα είναι να τα διαβάσεις και να σου αρέσουν, άμα τα πήρες με σκοπό να τα διαβάσεις καλά έκανες, αλλιώς, είναι κάπως πολλά τα λεφτά για βιβλία που θα κοσμούν μόνο την βιβλιοθήκη...

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, Blade, το καλό είναι οτι πήρες πολλά βιβλιαράκια φθηνα...το θέμα είναι να τα διαβάσεις και να σου αρέσουν, άμα τα πήρες με σκοπό να τα διαβάσεις καλά έκανες, αλλιώς, είναι κάπως πολλά τα λεφτά για βιβλία που θα κοσμούν μόνο την βιβλιοθήκη...

 

 

 

Μα ο, τι αγοράζω, το διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

τότε καλά έκανες!! το καλό με τα βιβλία είναι οτί ποτε δεν θα πάνε χαμένα, κάποτε θα διαβαστούν, ήτε αυτό είναι από εσένα τον ίδιο, ήτε από τα παιδιά σου ήτε από φίλους...οπότε η αγορά βιβλίων δεν είναι σπατάλη

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε φιλαρακι σημερα απο Πατρα για 4ημερο και μου εφερε τους 4 πρωτους τομους Dune και τους 10 Μικρους Νεγρους!Μακελειο!

Τον μυησα και στο forum!Ισως τον δουμε απο τα μερη μας!:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάρα πολύ καιρό ξαναμπήκα σε ένα brick and mortar βιβλιοπωλείο για να πάρω ένα δωράκι και δεν μπόρεσα να αντισταθώ να πάρω κάτι και για μένα... "The Legend of Sigurd & Gudrun" του Tolkien και "The Elegance of the Hedgehog" της Muriel Barbery. Θα μου ερχόντουσαν πιο φτηνά αν τα αγόραζα κανονικά (δηλαδή online, αυτό είναι το "κανονικό" πια για μένα :D) αλλά χαλάλι...

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω βιβλία είναι δώρα από Θείους και συγγενείς-χωρίς καν να έχω γιορτή... huh.gif

 

1. Μπραμ Στόκερ - Ντράκουλα(εκδόσεις Λυχνάρι)

2. Τζακ Κέτσαμ - RED(εκδόσεις Λαγουδέρα)

3. Τζόζεφ Κόνραντ - Η καρδιά του σκότους(εκδόσεις Ερατώ-σκληρό εξώφυλλο, ωραία έκδοση)

4. Γουίλιαμ Μπέκφορντ - Η ιστορία του χαλίφη Βάτεκ(εκδόσεις Γράμματα)

5. Χιούμπερτ Σέλμπι - Τελευταία έξοδος για το Μπρούκλιν(εκδόσεις Γράμματα)

6. Έριχ Μαρία Ρεμάρκ - Ουδέν νεώτερον από το δυτικόν μέτωπον(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος)

7. Κόρμακ ΜακΚάρθυ - Ματοβαμμένος μεσημβρινός(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος)

8. Μάριο Πούζο - Ο Νονός(εκδόσεις Ζουμπουλάκης)

 

Μάλλον θα αρχίσω αυτό του Κέτσαμ... ή του Κόνραντ;

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

07. Τζέφρι Άρτσερ - Ούτε δεκάρα παραπάνω(εκδόσεις Bell)

 

Γιώργο, τι μου θύμισες... το παραπάνω βιβλίο ήταν το πρώτο μη-αγκαθοκριστικό/μη-ιουλιοβερνικό βιβλίο που διάβασα. Και μετά πήρα σβάρνα τα Bell που είχαν οι γονείς μου κατά δεκάδες. Πάνε βέβαια καμιά 13-14 χρόνια από τότε.

 

Ευχάριστο ανάγνωσμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..