Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Συγγενείς μου έκαναν δώρο, το Mason and Dixon, του Thomas Pynchon και το Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια, της Harper Lee. Έχω τονίσει σε όλους ότι προτιμώ για δώρο κάποιο βιβλίο(και τα υπόλοιπα δώρα ευπρόσδεκτα, εννοείται) και αφού τους ενημερώσω ποιά έχω και ποιά δεν έχω, κάνουν τις ανάλογες αγορές. Από μόνος μου, πήρα σε απίστευτη προσφορά το αριστουργηματικό Ένα σπίτι για τον κύριο Μπίσβας, του V. S. Naipaul, μόνο με 6 ευρώ και το Η κληρονομιά των Σίρμερ, του Eric Ambler, με 6 ευρώ επίσης. Και, φυσικά, πήρα το πρώτο τόμο του βιβλίου Οι τρεις σωματοφύλακες, του Αλέξανδρου Δουμά, από το Βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα την Τριτη και εφτασαν σημερα(απο το halfprice-books.gr που προτεινε η wordsmith) τα παρακατω

 

Το Αρωμα του Ονειρου, Τομ Ρομπινς

Ο Βασιλιας με τα Κιτρινα, Ρομπερτ Τσεημπερς

Ο Μεγαλος Αποχαιρετισμος, Ρεημοντ Τσαντλερ

Παιχνιδι Κυριαρχιας, Σκοτ ΜακΜπειν

Η Σκια του Χαμαιλεοντα, Μινετ Γουωλτερς

 

Αν υπολογισουμε και την απεργια της Τεταρτης,γρηγορα ηρθαν(απο Πρωτοπορια κανουν καμια βδομαδα να φτασουν).Κανενα απο αυτα δεν ειναι μεταχειρησμενο και βρισκονται σε αριστη κατασταση(με μια πρωτη ματια).Μονο στο Αρωμα του Ονειρου υπαρχει μια οριζοντια χαρακια 3-4cm,η οποια βρισκεται 2cm απο την πανω ακρη του βιβλιου και φτανει μεχρι την μεση του περιπου.Η αληθεια ειναι οτι δεν προκαλει προβλημα στην αναγνωση,αλλα σκεφτομαι μηπως το επιστρεψω και τους ζητησω να μου στειλουν αλλο αντιτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, grecasm, που επιτέλους κάποιος με ταυτίζει με κάτι άλλο και όχι με την ορθογραφία, αλλά δεν το πρότεινα εγώ το site αυτό, το halfprice-books.gr. Εγώ έχω προτείνει μόνο εκείνο το παλαιοπωλείο στη Θεσσαλονίκη, στην Ίωνος Δραγούμη. Σίγουρα δε έχω ψωνίσει από εκείνο το site ως τώρα. Αλλά, μια που μου το επιβεβαιώνεις ότι είναι οκ, να το έχω υπόψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, grecasm, που επιτέλους κάποιος με ταυτίζει με κάτι άλλο και όχι με την ορθογραφία, αλλά δεν το πρότεινα εγώ το site αυτό, το halfprice-books.gr. Εγώ έχω προτείνει μόνο εκείνο το παλαιοπωλείο στη Θεσσαλονίκη, στην Ίωνος Δραγούμη. Σίγουρα δε έχω ψωνίσει από εκείνο το site ως τώρα. Αλλά, μια που μου το επιβεβαιώνεις ότι είναι οκ, να το έχω υπόψη μου.

 

Χαχα!Τι κολλημα εφαγα!:dazzled:Εχεις δικιο-προφανως-wordsmith,οποτε να αποδωσω τα του Καισαρος τω Καισαρι και τα του Κωσταντινος(!) τα Κωσταντινι:D(aka constantine)!Υποσχομαι στο μελλον να ειμαι πιο προσεκτικος!:tease:

Link to comment
Share on other sites

Χθες, και τώρα που πήρα χρήμα για τα Χριστούγεννα, πήγα στο βιβλιοπολίο και πήρα τα εξείς: "Ο Παλαιβιβλιοπόλης Μέντελ και η αόρατη συλλογή" και το "Παιδί 44"

Link to comment
Share on other sites

Μου έκαναν δώρο το Το Ουράνιο Τόξο της Βαρύτητας, του Τόμας Πίντσον

 

Συγγενείς μου έκαναν δώρο, το Mason and Dixon, του Thomas Pynchon

 

Επείδή ο Pynchon είναι ένας από τους συγγραφείς που μελλοντικά θα μ' ενδιέφερε να εξευρενήσω, ρώτησα για τις τιμές των βιβλίων του. Είναι από 30 ευρώ και πάνω. Με το μέγεθος τους φυσικά, δεν θα μπορούσε να γίνει και διαφορετικά. Λοιπόν Bladerunner τι μπορεί να πει κανείς; Ίσως ότι είσαι πολύ τυχερός που έχεις τέτοιους συγγενείς; Μακάρι να 'ταν και οι δικοί μου έτσι:lol: . Ωθούμενος από τα καλά σχόλια σας, πήρα από Πρωτοπορία το ‘’Ο Φύλακας στη Σίκαλη’’ του Salinger με 9,85 ευρώ. Το συγκεκριμένο βιβλίο δεν το γνώριζα καν, εδώ πέρα μέσα το έμαθα. Ελπίζω να είναι καλό και οι δύο- τρεις πρώτες σελίδες που ξεφύλισσα στο λεωφορείο, πράγματι έσπαγαν κόκαλα. Πήρα επίσης και το ‘’Τεχνάσματα του Έρωτα και άλλες ιστορίες’’ του Μαρκήσιου ντε Σαντ. Πλέον από τον θεϊκό Μαρκήσιο έχω τα εξής βιβλία:

 

- 120 Μέρες στα Σόδομα

 

- Η Φιλοσοφία στο Μπουντουάρ

 

- Ο Απατημένος Πρόεδρος και άλλες τολμηρές ιστορίες

 

- Ζυστίν ή Τα βάσανα της Αρετής

 

- Τα Εγκλήματα του Έρωτα- Νουβέλες ηρωικές και τραγικές

 

- Τεχνάσματα του Έρωτα και άλλες ιστορίες. Και γνωρίζω πως έχουν βγει σίγουρα στα Ελληνικά και αυτά:

 

- Ο Δήμιος και το Θύμα του

 

- Γενηθήτω το θέλημά σας

 

- Ο σύζυγος ιερέας, προβηγκιανό διήγημα

 

- Ο κερατάς του ίδιου του εαυτού του

 

- Αυγουστίνη Βιλμπλάνς

 

- Επιστολή προς τον Αστυνομικό Διευθυντή Cheron- 19 Ιουλίου 1789

 

- Οι Ατυχίες της Αρετής

 

- Απόψεις για το μυθιστόρημα

 

- Πάνω στην Άμεση Δημοκρατία και την Άμεση Απάτη των ‘’Εκπροσωπήσεων’’

 

- Αιμομιξία

 

- Ο Ετοιμοθάνατος και ο Ιερωμένος. Σιγά- σιγά θα τα πάρω όλα, όσα από αυτά βρω δηλαδή. Ο θεϊκός Μαρκήσιος είναι must- read όπως και να το κάνουμε. :worshippy: Εάν κάποιος γνωρίζει αν έχει κυκλοφορήσει κανένας άλλος θεϊκός Μαρκήσιος στα Ελληνικά, παρακαλώ πολύ να το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, αυτά τα δυο βιβλία που μου πήραν, τα έχω πετύχει στη Πολιτεία με 22 ευρώ. Το Ενάντια στη μέρα που είναι καινούργιο, κάνει 30 ευρώ με την έκπτωση, και το V. κάνει επίσης 22 ευρώ. Δεν ξέρω από που τα πήραν οι συγγενείς μου, αλλά θυμάμαι ότι τους είχα πει δυο-τρεις φορές για τον Πίντσον, και έτσι μου τα πήραν για να ησυχάσω biggrin.gif.

Link to comment
Share on other sites

Albert Einstein - The Meaning of Relativity.

 

Έχω πολλά βιβλία και για διάβασμα και για μελέτη, οπότε δεν πρόκειται να αγοράσω άλλα αυτή την εποχή. ¨Εχω 1-2 παραγγελίες ακόμα στο Amazon, και αν θα κάνω, θα κάνω από Φεβρουάριο, και περισσότερο για πανεπιστημιακά βιβλία, τα οποία θα είναι προτεινόμενα από το μάθημα στο Open University. Αλλιώς έχω μερικές στίβες αδιάβαστα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι πήραμε πάλι...

 

1. Unseen Academicals, Terry Prachett

2. Η Τακτική του Αιφνιδιασμού, Σάκι

3. The Primal Screamer, Nick Blinko

4. Little Vampire Women, Louisa May Alcott and Lynn Messina

5. Σχεδίασμα για μια Αυτοανάλυση, Pierre Bourdieu

6. Αυτονομίες και Χειραφετήσεις: η Λατινική Αμερική σε Κίνηση, Raul Zibecchi

7. Εισαγωγή στη Θεωρία της Λογοτεχνίας, Terry Eagleton

8. Περί Ερμηνείας, Paul Ricoeur

 

Αυτά τα λίγα :cold:

Link to comment
Share on other sites

Χθες, και τώρα που πήρα χρήμα για τα Χριστούγεννα, πήγα στο βιβλιοπολίο και πήρα τα εξείς: "Ο Παλαιβιβλιοπόλης Μέντελ και η αόρατη συλλογή" και το "Παιδί 44"

 

Είσαι καλό παιδι...ακους. Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

ναι, τι να κάνουμε, δεν κρατήθηκα...είμαι στην 150 και είναι πολύ ωραίο

Link to comment
Share on other sites

Πέρναγα από Παπασωτηρίου το πρωϊ και μπήκα να πάρω ένα παραμύθι για τον ανηψιό μου, Χριστουγεννιάτικο δώρο. Για όποιον θέλει, η Φρουτοπία του Τριβιζά έχει βγεί σε 8 τόμους με κόμιξ. 22,50 ευρώ ο τόμος με σκληρό εξώφυλλο και ιλλουστρασιόν χαρτί. [Αυτό πραγματικά δεν είναι ακριβό, είναι σωστή τιμή.] Του πήρα τον 1ο τόμο φυσικά. [Αν είχα λεφτά θα έπαιρνα και τους 8 για μένα, αλλά...]

 

Τέλος πάντων, όπως κοιτούσα και τα υπόλοιπα βιβλία, είδα και το Einstein's Theory of Relativity από τον Max Born. Οπότε και το πήρα, μιας και ήταν σε καλή τιμή, και απ'ότι είδα πριν λίγο είναι παρόμοια τιμή με το Amazon.

Link to comment
Share on other sites

Χθες αγόρασα από το Metropolis (τα 'παμε και με τον Παρατητρητή) το "Κοράκι σε Άλικο Φόντο" για δώρο. Νομίζω ότι έκανα καλή επιλογή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Από σταντ έξω από την Άγνωστη Καντάθ πήρα με 3 ευρώ έκαστος: Patricia McKillip: Τα Λησμονημένα Πλάσματα του Ελντ ( Άγνωστη Καντάθ), Φάμπιο Τζοβανίνι: Οδηγός στους Μεγάλους Δολοφόνους στην Ιστορία του Κινηματογράφου (Στάχυ) και τον δέκατο τόμο της σειράς Naruto από Anubis. Καλή αγορά ήταν αυτή. Επίσης σε γύρα που έκανα σε 6-7 βιβλιοπωλεία στο κέντρο, είδα μονάχα ένα αντίτυπο στο Ιανό. Έτσι λοιπόν πήρα το Σογκούν με 45 ευρώ. Έλεγα να το αφήσω για αργότερα, αλλά για να μην κληθώ στο μέλλον να τρέχω και να μην προλαβαίνω, το πήρα τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω σχόλια για το Σογκούν όταν το διαβάσεις :)

 

Βεβαίως trillian και θα το σχολιάσω, για όλα τα βιβλία που διαβάζω έτσι κι' αλλιώς το κάνω αυτό. Το ένστικτο μου πάντως (όπως επίσης και η σειρά με τον Richard Chamberlain που είδα) με προϊδεάζει για αριστούργημα.

 

Κι εγω το γλυκοκοιταζω καιρο τωρα,αλλα παραειναι ακριβο ρε γμτ!

 

gregacm καμία απολύτως αντίρρηση στο ότι είναι ακριβό, αλλά με ένα ''βιβλίο'' 1200 σελίδων δεν θα μπορούσε να γίνει και αλλιώς, σωστά; Για την ακρίβεια δεν είναι βιβλίο αυτό αλλά τούβλο, εξού και τα εισαγωγικά. Πάρ' το γιατί όπως είπα δεν ξέρω αν έχει αρχίσει να εξαντλείται.

Link to comment
Share on other sites

Το ένστικτο μου πάντως (όπως επίσης και η σειρά με τον Richard Chamberlain που είδα) με προϊδεάζει για αριστούργημα.

 

Το βιβλίο είναι αριστούργημα, το θέμα είναι κατά πόσο απέδωσε η μετάφραση το ύφος του συγγραφέα. Πιστεύω ότι το πετύχαμε, αλλά δεν μετράει πολύ η δική μου γνώμη ;)

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία μου μαζική αγορά βιβλίων για φέτος, και μια από τις καλύτερες.

 

01. Αλεξάντρ Σολζενίτσιν - Το Αρχιπέλαγος Γκουλάγκ(εκδόσεις Πάπυρος, σε δυο τόμους ΒΙΠΕΡ)

02. Αλεξάντρ Σολζενίτσιν - Το σπίτι της Ματριόνα(εκδόσεις Πάπυρος, ΒΙΠΕΡ)

03. Αλεξάντρ Σολζενίτσιν - Μια ημέρα του Ιβάν Ντενίσοβιτς(εκδόσεις Πάπυρος, ΒΙΠΕΡ)

04. Μιχαήλ Μπουλγκάκοφ - Η Λευκή Φρουρά(εκδόσεις DeAgostini)

05. Κάρολος Ντίκενς - Το μυστήριο του Έντουιν Ντρούντ(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος)

06. Έρικ Άμπλερ - Υπόθεση Ντελτσώφ(εκδόσεις Κριτική)

07. Ντασιέλ Χάμετ - Νεκρές γυναίκες(εκδόσεις Ερατώ)

08. Ντέιβιντ Μόρελ - Η Αδελφότητα της Ομίχλης και του Σκότους(εκδόσεις Bell)

09. Κάρλος Ρουίς Ζαφόν - Η σκιά του ανέμου(εκδόσεις Λιβάνη)

10. Αλέξανδρος Δουμάς - Οι τρεις σωματοφύλακες Β' τόμος(εκδόσεις Το Βήμα)

11. Τζόναθαν Μπλακ - Ο νόμος του πετρελαίου(εκδόσεις Πάπυρος, σε δυο τόμους ΒΙΠΕΡ)

12. Έντγκαρ Ουάλας - Οι Γκάγκστερς(εκδόσεις Πάπυρος, ΒΙΠΕΡ)

13. Κόλιν Χάρισον - Havana Room(εκδόσεις Μοντέρνοι καιροί)

14. Τζόζεφ Πιστόνε, Ρίτσαρντ Γούντλεϊ - Ντόνι Μπράσκο(εκδόσεις Καστανιώτη)

15. Στήβεν Κινγκ - Κάρυ(εκδόσεις Σίμωσι)

16. Ρέι Μπράντμπερι - Το Δ για το Διάστημα(εκδόσεις Μπουκουμάνη)

17. Μάικλ Μούρκοκ - Ο Αιώνιος Πρόμαχος(εκδόσεις Ροές)

18. Τόμας Πίντσον - V.(εκδόσεις Χατζηνικολή)

19. Δημήτρης Ψαθάς - Οικογένεια Βλαμένου(εκδόσεις Τα Νέα)

 

Όλα, πλην αυτού του Πίντσον, τα πήρα σε απίστευτες τιμές, στο Μοναστηράκι. Από 0.50 μέχρι 6 ευρώ(και μου κόψανε και πολλά...).

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, δεν ήταν η τελευταία μου μαζική αγορά, αφού για μια δουλειά κατέβηκα ξανά στο Μοναστηράκι, και πήγα και μια βόλτα στα παλαιοβιβλιοπωλεία, και έτσι δεν άντεξα και έδωσα πάλι άλλα 25 ευρώ, για να πάρω τα εξής:

 

01. Αλεξάντρ Σολζενίτσιν - Ο Πρώτος Κύκλος της Κόλασης(εκδόσεις Σημύδα). Έπος! Δερματόδετη έκδοση, με 800 και πλέον σελίδες, μόνο με 8 ευρώ.

02. Ντόναλντ Χάμιλτον - Θανάσιμη απειλή(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)

03. Ντόναλντ Χάμιλτον - Παγίδες θανάτου(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ)

04. Αγκάθα Κρίστι - Οι δέκα μικροί Νέγροι(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ). Το καλύτερο βιβλίο της Αγκάθα Κρίστι.

05. Φλαν Ο'Μπράιαν - Ο τρίτος Αστυνόμος(εκδόσεις Γράμματα). Βιβλίο που το έψαχνα καιρό, το βρήκα με μόλις 1 ευρώ!

06. Σταντάλ - Το κόκκινο και το μαύρο(εκδόσεις Το Βήμα)

07. Μιγκέλ Ντε Θερβάντες - Δον Κιχώτης(εκδόσεις Γράμματα, σε 2 τόμους). Το πήρα στη Πρωτοπορία, με μόλις 12 ευρώ.

08. Ρόμπερτ Χάουαρντ - Οι λόφοι των νεκρών(εκδόσεις Ωρόρα). Αυτό και αν το έψαχνα καιρό, μόλις με 1 ευρώ.

09. Ρόμπερτ Χάουαρντ - Κόναν, ο Καταστροφέας(εκδόσεις Ροές)

10. Ρόμπερτ Χάουαρντ - Κόναν, ο Κατακτητής(εκδόσεις Ροές)

11. Ρόμπερτ Χάουαρντ - Κόναν, ο Τυχοδιώκτης(εκδόσεις Ροές)

12. Μάικλ Μούρκοκ - Η βελανιδιά και ο κριός(εκδόσεις Space)

13. Ρόμπερτ Τζόρνταν - Κόναν, ο Υπερασπιστής(εκδόσεις Ροές)

 

Τα βιβλία του Κόναν πρέπει να τα διαβάσω με κάποια συγκεκριμένη σειρά, ή όπως να'ναι;

Επίσης, το βιβλίο του Μούρκοκ που πήρα, ανήκει στη σειρά Κόρουμ. Πρέπει να πάρω και τα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

09. Ρόμπερτ Χάουαρντ - Κόναν, ο Καταστροφέας(εκδόσεις Ροές)

10. Ρόμπερτ Χάουαρντ - Κόναν, ο Κατακτητής(εκδόσεις Ροές)

11. Ρόμπερτ Χάουαρντ - Κόναν, ο Τυχοδιώκτης(εκδόσεις Ροές)

12. Μάικλ Μούρκοκ - Η βελανιδιά και ο κριός(εκδόσεις Space)

Τα βιβλία του Κόναν πρέπει να τα διαβάσω με κάποια συγκεκριμένη σειρά, ή όπως να'ναι;

Επίσης, το βιβλίο του Μούρκοκ που πήρα, ανήκει στη σειρά Κόρουμ. Πρέπει να πάρω και τα υπόλοιπα;

 

Λοιπόν κοίταξε να δεις τι παίζει. Το βιβλίο ''Κόναν ο Καταστροφέας'' που στο εξώφυλλο έχει το όνομα του μεγάλου Robert Howard, δεν είναι δικό του. Είναι του Robert Jordan. Απλά οι της Space λανθασμένα το χρεώσανε στον μεγάλο Robert Howard. Πρώτο λάθος αυτό. Επίσης αν κοιτάξεις στην εσωτερική σελίδα, θα δεις να αναφέρεται ως τίτλος πρωτοτύπου το ''The Sword of Skelos''. Δεύτερο λάθος. ''The Sword of Skelos'' είναι ο τίτλος της νουβέλλας ενός άλλου συγγραφέα που καταπιάστηκε με το Conanικό πάνθεο, του Andrew Offutt. Ιδού και του λόγου του αληθές. Το σωστό δηλαδή μ' αυτό το βιβλίο (ν. 12 στη σειρά Cosmos για να είμαι σίγουρος ότι σου τα λέω σωστά) είναι: Robert Jordan: Conan the Destroyer, που στα Ελληνικά αποδόθηκε σωστά ως ''Κόναν ο Καταστροφέας''. Το έχω διαβάσει και ήταν απίστευτο, ισάξιο με πολλά Conan του μεγάλου (κόλλησε η βελόνα, το ξέρω :D) Robert Howard. Είναι το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε η ομότιτλη ταινία, τσέκαρε εδώ. ''Κόναν ο Τυχοδιώκτης'' είναι συλλογή διηγημάτων, άρα τα διαβάζεις όποτε θέλεις. Τα δύο πρώτα (ιδίως τα ''Όντα του Μαύρου Κύκλου'') είναι πολύ δυνατά. Τα άλλα δύο δεν μου άρεσαν. Το ''Κόναν ο Κατακτητής'' είναι το μοναδικό μυθιστόρημα που έγραψε ποτέ ο Howard με ήρωα τον ανίκητο βάρβαρο. Προσωπικά το βρήκα ως ένα από τα πέντε καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Τώρα το πως θα σου φάνει εσένα, δεν ξέρω. Όπως και να' χει θέλω κριτική όταν το τελειώσεις, όπως και για τα προηγούμενα άλλωστε. Πάντως για τα λέμε όλα οι μεταφράσεις των εκδόσεων Space, σε όσα βιβλία τουλάχιστον διάβασα με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο. Όσον αφορά τον Μούρκοκ. ''Η Βελανιδιά και ο Κριός'' είναι μέρος της δεύτερης τριλογίας του Κόρουμ. Προηγείται το ''Ο Ταύρος και το Δόρυ'' και έπεται το ''Το Σπαθί και το Άτι''. Επειδή δεν τα έχω διαβάσει δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος, φαντάζομαι όμως ότι δεν στέκει ως αυτόνομο. Θα πρέπει δηλαδή να διαβάσεις τουλάχιστον τα άλλα βιβλία που απαρτίζουν την δεύτερη τριλογία. Αλλά από την άλλη τι κάθεσαι και ρωτάς; Αφού το ξέρεις ότι στο τέλος δεν θα μπορέσεις να κρατηθείς και θα τα πάρεις όλα :lol:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι πήρα - ή έλαβα σαν δώρο -  τελευταία.

 

Shakkai - Lynn V. Andrews (shamanic semi-fiction)

 

Dark Sister - Lynn V. Andrews (shamanic semi-fiction)

 

Jaguar Woman - Lynn V. Andrews (shamanic semi-fiction)

 

Woman of Wyrrd - Lynn V. Andrews (shamanic semi-fiction)

 

Pongwiffy: Back on Track (book 7)  - Kaye Umansky (children's fantasy. Μερικά βιβλία της σειράς έχουν εκδοθεί στα Ελληνικά με τον τίτλο "Βρωμίλω" και αφορούν τις περιπέτειες μιας πολύ βρωμιάρας και αστείας μάγισσας).

 

Clover Twig and the Perilous Path - Kaye Umansky (children's fantasy)

 

The Anthropic Cosmological Principle - Barrow, John D.; Tipler, Frank J. (Cosmology + philosophy)

 

Foundation and Chaos - Greg Bear

 

Foundation's Triumph - David Brin

 

Against A Diamond Sky: Tales from Orion's Arm Vol. 1 - The Orion's Arm Universe Project (ανθολογία με ιστορίες τοποθετημένες στο shared transhumanist science fiction online universe Orion's Arm)

 

Kachina Tales from the Indian Pueblos - Gene Meany Hodge (Ινδιάνικοι θρύλοι ειδικά για τα πνεύματα - kachinas -  της θρησκείας των φυλών Hopi, Zuni, Navajo)

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Πήγα την προηγούμενη βδομάδα στο βιβλιοπωλείο Βιβλία Για Όλους, και πήρα κάποια βιβλία, και πήγα και σήμερα πάλι από 'κει, αλλά έκανα και μια βόλτα στον Πατάκη για να δω τι προσφορές είχε, και πήρα και από 'κει κάποια καλά βιβλία.

Αναλυτικά:

 

Από το Βιβλία Για Όλους, πήρα τα εξής:

 

01. Ε. Λ. Ντόκτοροου - Ragtime(εκδόσεις Επιλογή). Αυτό το κλασικό μυθιστόρημα, που το έψαχνα τόσο καιρό! Υπάρχει άλλο ένα αντίτυπο. Μόνο 6 ευρώ.

02. Πήτερ Κάρεϊ - Η αληθινή ιστορία της συμμορίας Κέλι(εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα). Ένα πολύ καλό μυθιστόρημα, σε τέλεια κατάσταση, μόνο με 8 ευρώ.

03. Τζιμ Τόμσον - Όταν πέσει το σκοτάδι(εκδόσεις Σύγχρονη Εποχή). Άλλο ένα βιβλίο του Τόμσον στη συλλογή μου, μόνο με 2 ευρώ.

04. Ρίτσαρντ Κόντον - Η Φαμίλια των Πρίτζι(εκδόσεις Καρρέ)

05. Τζόελ Νορστ - Ο Μισισιπής καίγεται(εκδόσεις Καρρέ)

06. Γουίλιαμ Γκίμπσον - Εικονικό φως(εκδόσεις Aquarius). Μόνο με 3 ευρώ!

07. Αγκάθα Κρίστι - Έγκλημα στο Νείλο(εκδόσεις Καλοκάθη)

08. Πωλ Μπόουλς - Καλώς να πέσει(εκδόσεις Απόπειρα). Το έψαχνα πολύ καιρό.

09. Στέφεν Κρέιν - Το κόκκινο σήμα(εκδόσεις Καλέντης). Το κλασικό αμερικάνικο αριστούργημα, με τον τίτλο The Red Badge Of Courage. Ούτε που ήξερα ότι είχε μεταφραστεί στα ελληνικά... (2 ευρώ...!)

10. Ντον Ντελίλλο - Μάο ΙΙ(εκδόσεις Χατζηνικολή). Το βρήκα με 4 ευρώ, φθηνότερα δεν υπάρχει.

11. Τζόζεφ Χέλερ - Για Φαντάσου(εκδόσεις Γκοβόστη). Το βρήκα λίγο ακριβά, με 10 ευρώ, αλλά είναι ένα κλασικό αριστούργημα, με γυαλιστερές σελίδες και πίνακες του Ρέμπραντ. Κλασική έκδοση.

12. Αλμπέρ Καμύ - Ο Ξένος, Η Πανούκλα, Γράμματα σε ένα Γερμανό φίλο(εκδόσεις Πάπυρος). Τα δυο κλασικά αυτά έργα, σε έναν τόμο, μόνο με 4 ευρώ.

 

Από τη Πολιτεία:

 

1. Τόμας Πίντσον - Ενάντια στη μέρα(εκδόσεις Καστανιώτη)

2. Νόρμαν Μέιλερ - Οι νεκροί και οι γυμνοί(εκδόσεις Καστανιώτη)

3. Γιεβγκιένι Ζαμιάτιν - Εμείς(εκδόσεις Εξάρχεια)

 

Από τον Πατάκη, πήρα: (3 ευρώ το ένα)

 

1. Τζεφ Λονγκ - Έτος μηδέν(εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος)

2. Μάικλ Μούρκοκ - Κόρουμ, ο Ταύρος και το Δόρυ(εκδόσεις Αίολος)

3. Μάικλ Μούρκοκ - Το Σπαθί και το Άτι(εκδόσεις Αίολος).

(έτσι, μαζί με το Η Βελανιδιά και ο Κριός, έχω τη δεύτερη τριλογία του Κόρουμ, μόνο με 7 ευρώ και τα τρία).

 

Αυτά τα... λίγα πήρα. Στο σύνολο πήγαν λίγο παραπάνω από 100 ευρώ, αλλά είδατε τι πήρα...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Blade, με τα λεφτά που έδωσες εγώ εδώ στην Κύπρο το πολύ να πάρω 4 βιβλία!!! sad.gif

Τελευταίες αγορές μου:

Ξωτικά - Ναούμ Θεοδοσιάδης

Αόρατες Πόλεις -Italo Calvino

Tigana-Guy Gavriel Kay

Το παιχνίδι του θρόνου-George R.R.Martin

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..