Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Σημερα εκανα κατι που δεν θυμαμαι να εχω ξανακανει ουτε κατα λαθος:

Αγορασα 2(ολογραφως δυο) βιβλια που εχω ξαναγορασει! :o

Ο λογος ειναι οτι τα δανεισα καποτε καπου που δεν βλεπω να υπαρχει ελπιδα να τα ξαναπαρω πισω,ειναι φτηνα,εξαντλουνται σιγα σιγα(τριλογια ηταν και βρηκα μονο τα 2 αλλα εχω ελπιδες για το 3ο) και ειναι και non fiction πραγμα που σημαινει οτι τα θελω στη βιβλιοθηκη μου για να ανατρεχω που και που.

 

Επιπλεον πηρα τα:

Ο γερος και η θαλασσα

Η μαυρη γατα και αλλες ιστοριες

 

Ε,με Χεμινγουεη και Ποε νομιζω ειναι value for money οταν συνολικα και τα 4 βιβλια κοστισαν καπου 13-14 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες με έχει πιάσει μια μανία αγοράς βιβλίων. Τα 3 πρώτα του Discworld, Salem's lot, οι Ρημαγμένοι Τόποι, Danse Macabre, on writting horror, characters and viewpoint και Beginnins, middles and ends (αυτά οκ δεν είναι μυθιστορήματα), Ubik (μετά το κάψιμο με το Valis, μου χρειάζεται και άλλο ένα) και θέλω να πάρω και άλλα!:dazzled:

Μήπως δεν είμαι καλά γιατρέ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες με έχει πιάσει μια μανία αγοράς βιβλίων. Τα 3 πρώτα του Discworld, Salem's lot, οι Ρημαγμένοι Τόποι, Danse Macabre, on writting horror, characters and viewpoint και Beginnins, middles and ends (αυτά οκ δεν είναι μυθιστορήματα), Ubik (μετά το κάψιμο με το Valis, μου χρειάζεται και άλλο ένα) και θέλω να πάρω και άλλα!:dazzled:

Μήπως δεν είμαι καλά γιατρέ;

 

Μια χαρά είσαι, καλά κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το ¨Ο Παλαιοβιβλιοπόλης Μέντελ" μόλις 12 ευρώ και πολύ καλά σχόλια

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες με έχει πιάσει μια μανία αγοράς βιβλίων. Τα 3 πρώτα του Discworld, Salem's lot, οι Ρημαγμένοι Τόποι, Danse Macabre, on writting horror, characters and viewpoint και Beginnins, middles and ends (αυτά οκ δεν είναι μυθιστορήματα), Ubik (μετά το κάψιμο με το Valis, μου χρειάζεται και άλλο ένα) και θέλω να πάρω και άλλα!:dazzled:

Μήπως δεν είμαι καλά γιατρέ;

 

Μόνο? Μια χαρά τα πάς. Σε μηνιαία βάση αγοράζω τα τριπλάσια βιβλία τουλάχιστον. Αυτές τις μέρες μου ήρθαν τουλάχιστον 10 βιβλία, και περιμένω άλλα δύο που έφυγαν από το Amazon τις προηγούμενες ημέρες. Και έχω ετοιμάσει άλλη μία παραγγελία με άλλα 8-9 βιβλία, για το τέλος του Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Με καταλαβαίνεις λοιπόν. Πρόβλημα ο χώρος και ο χρόνος. Θέλω να πάρω όλη τη σειρά του Discworld και ας την διαβάσω με το πάσο μου

Link to comment
Share on other sites

Με καταλαβαίνεις λοιπόν. Πρόβλημα ο χώρος και ο χρόνος. Θέλω να πάρω όλη τη σειρά του Discworld και ας την διαβάσω με το πάσο μου

 

Τα έχω όλα και έχω διαβάσει αρκετά από αυτά. Ο Sir Terry Pratchett είναι άπαιχτος πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ξαναγράψει εδώ, παίρνω τόσα πολλά που δεν άξιζε τον κόπο να τα λέω κάθε φορά. Αλλά τώρα είμαι υπερβολικά χαρούμενη για να μη το πω.

 

Μου ήρθαν από e-bay τα δέκα πρώτα βιβλία της σειράς Sword and Sorceress, edition by Marion Zimmer Bradley. Είναι μεταχειρισμένα κι έτσι όπως τα διαβάζω φοβάμαι μη μου μείνουν στα χέρια, αλλά άξιζε τον κόπο! Μία από αυτές τις ιστορίες (του Glen Cook) τη βρήκα μεταφρασμένη στη συλλογή "Ιστορίες με γυναίκες πολεμίστριες" της Ωρόρα, που μου ήρθε δωράκι:friends:

 

Επίσης δωρεά, το "Μετά τη Βαβέλ" του George Steiner! Ξέρω, δεν θα ενθουσιαστείτε, είναι μια πραγματεία για τη μετάφραση, αλλά το ήθελα πάρα πολύ!!

 

Χθες πήρα από Amazon (με super save delivery) 4 βιβλιαράκια: "The Dispossessed" της Ursula Le Guin, "Steering the Craft" της Ursula Le Guin, "The Writer's Complete Fantasy Reference" και το "How to Write Science Fiction and Fantasy" του Orson Scott Card.

 

Αυτά προς το παρόν:holiday:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια μικρή επιλογή από τα προτεινόμενα ΕΦ βιβλία του φόρουμ και παρήγγειλα τα παρακάτω:

 

Φαρενάιτ 451 - Ρέι Μπράντμπερι

Σολάρις - Στάνισλαβ Λεμ

Το ηλεκτρικό πρόβατο - Φίλιπ Ντικ

Θαυμαστός καινούριος κόσμος - Άλντους Χάξλεϊ

1984 - Τζορτζ Όργουελ

Η πλημμύρα - Τζέιμς Μπάρλαντ

Γυρίστε τον Γαλαξία με οτοστόπ - Ντάγκλας Άνταμς

Ubik - Φίλιπ Ντικ

Το τέλος της αιωνιότητας - Ισαάκ Ασίμοφ

 

Με λίγα λόγια, πάει το κατοστάρι tongue.gif

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Σε Πρωτοπορία ή Πολιτεία θα πήγαιναν γύρω στα 75 ευρώ. Ποιά έκδοση του Φαρενάιτ 451 πήρες; Γιατί δεν έχω ακούσει καλά λόγια για τις εκδόσεις που κυκλοφορούν... και σε λίγο καιρό θα μεταφραστεί από τις εκδόσεις Άγρα, οπότε τότε θα το πάρω, γιατί είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλή η μετάφραση. Πάντως πήρες καλά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση του Φαρενάιτ 451 πήρες; Γιατί δεν έχω ακούσει καλά λόγια για τις εκδόσεις που κυκλοφορούν... και σε λίγο καιρό θα μεταφραστεί από τις εκδόσεις Άγρα, οπότε τότε θα το πάρω, γιατί είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλή η μετάφραση.

 

Ωραιος.Κι εγω σκεφτομουν να το παρω και το ειχα τρεναρει μετα απο σχολια που διαβασα εδω μεσα,αλλα τωρα θα περιμενω!Μηπως ξερεις σε ποσο καιρο θα κυκλοφορησει?Τhanks anyway!:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος.Κι εγω σκεφτομουν να το παρω και το ειχα τρεναρει μετα απο σχολια που διαβασα εδω μεσα,αλλα τωρα θα περιμενω!Μηπως ξερεις σε ποσο καιρο θα κυκλοφορησει?Τhanks anyway!:thmbup:

 

Πριν λίγο καιρό κυκλοφόρησε στα ελληνικά από τις εκδόσεις Άγρα, μια συλλογή διηγημάτων, και με αφορμή αυτή την έκδοση, θα βγάλουν άλλα δυο βιβλία του Μπράντμπερυ, το Φαρενάιτ 451 και΄το Τα χρονικά του Άρη. Πολύ καλά βιβλία και τα δυο, αλλά δεν ξέρω πότε θα κυκλοφορήσουν. Μάλλον για του χρόνου το κόβω.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, από Πρωτοπορία τα πήρα και βγήκαν λίγο πάνω από 100€. Το Φαρενάιτ 451 είναι από εκδόσεις Παρά Πέντε.

 

Είμαι σίγουρος ότι είναι καλά βιβλία μιας κι έχουν ειπωθεί πολύ καλά λόγια για όλα τους.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, από Πρωτοπορία τα πήρα και βγήκαν λίγο πάνω από 100€. Το Φαρενάιτ 451 είναι από εκδόσεις Παρά Πέντε.

 

Είμαι σίγουρος ότι είναι καλά βιβλία μιας κι έχουν ειπωθεί πολύ καλά λόγια για όλα τους.

 

Να ξέρεις ότι οι τιμές στο βιβλιοπωλείο είναι διαφορετικές από αυτές στο site. Στο site είναι με -10% ενώ στο βιβλιοπωλείο με -20%, ενώ στη Πολιτεία είναι με -30% για βιβλία του 2008 και πριν. Και σε μερικά από αυτά που πήρες, η Πρωτοπορία έχει και κάποιες προσφορές μεγαλύτερες του -20%...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω για τις εκπτώσεις στα online βιβλιοπωλεία (σχεδόν αποκλειστικά, από το ίντερνετ αγοράζω βιβλία), αλλά δεν έψαξα για τυχόν προσφορές στην Πρωτοπορία (κακώς).

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω για τις εκπτώσεις στα online βιβλιοπωλεία (σχεδόν αποκλειστικά, από το ίντερνετ αγοράζω βιβλία), αλλά δεν έψαξα για τυχόν προσφορές στην Πρωτοπορία (κακώς).

 

Πάντως το βιβλίο του Μπάλαρντ(Πλημμύρα), το βρήκα στο Παζάρι βιβλίου πριν 9 μήνες, με 4 ευρώ. Το UBIK που πήρες, στο βιβλιοπωλείο της Πρωτοπορίας κάνει 8.50 ευρώ, ενώ το Το τέλος της αιωνιότητας, κάνει 6.70 περίπου.

Έδωσες 16 ευρώ παραπάνω, περίπου. Αλλά είναι καλές αγορές, και το Το ηλεκτρικό πρόβατο είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία γενικά...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για μένα, είμαι πολύ μακριά από οποιουδήποτε είδους Παζαριού βιβλίου.

Φυσικά, δεν λυπάμαι τα λεφτά που δίνω για βιβλία, αλλά με 16€ θα μπορούσα να είχα τσιμπήσει ακόμη ένα! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι οι τιμές στο βιβλιοπωλείο είναι διαφορετικές από αυτές στο site. Στο site είναι με -10% ενώ στο βιβλιοπωλείο με -20%, ενώ στη Πολιτεία είναι με -30% για βιβλία του 2008 και πριν. Και σε μερικά από αυτά που πήρες, η Πρωτοπορία έχει και κάποιες προσφορές μεγαλύτερες του -20%...

 

Μηπως ειναι αναποδα το boldαρισμενο?

Το κακο με το site της Πολιτειας ειναι οτι δεν μπορεις να δεις τις τιμες των βιβλιων(γενικα δεν μπορεις να κανεις και πολλα εδω που τα λεμε...).Παντως σκεφτομαι η επομενη αγορα μου να ειναι απο εκει,αν και συνηθως παραγγελνω απο Πρωτοπορια!

 

 

Δυστυχώς για μένα, είμαι πολύ μακριά από οποιουδήποτε είδους Παζαριού βιβλίου.

 

Κι εδω μια απο τα ιδια.Καταραμενη επαρχια!:D

 

 

Φαρενάιτ 451 - Ρέι Μπράντμπερι

Σολάρις - Στάνισλαβ Λεμ

Το ηλεκτρικό πρόβατο - Φίλιπ Ντικ

Θαυμαστός καινούριος κόσμος - Άλντους Χάξλεϊ

1984 - Τζορτζ Όργουελ

Η πλημμύρα - Τζέιμς Μπάρλαντ

Γυρίστε τον Γαλαξία με οτοστόπ - Ντάγκλας Άνταμς

Ubik - Φίλιπ Ντικ

Το τέλος της αιωνιότητας - Ισαάκ Ασίμοφ

 

http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/299685

 

Εσυ εισαι ο πελατης που λεει?:tease:

Edited by gregacm
Link to comment
Share on other sites

Φαρενάιτ 451 - Ρέι Μπράντμπερι

Σολάρις - Στάνισλαβ Λεμ

Το ηλεκτρικό πρόβατο - Φίλιπ Ντικ

Θαυμαστός καινούριος κόσμος - Άλντους Χάξλεϊ

1984 - Τζορτζ Όργουελ

Η πλημμύρα - Τζέιμς Μπάρλαντ

Γυρίστε τον Γαλαξία με οτοστόπ - Ντάγκλας Άνταμς

Ubik - Φίλιπ Ντικ

Το τέλος της αιωνιότητας - Ισαάκ Ασίμοφ

 

http://www.protopori...ducts_id/299685

 

Εσυ εισαι ο πελατης που λεει?tease.gif

 

Αχαχαχαχαχα... πετυχημένο! Μάλλον εγώ είμαι! tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα η τελευταία μαζική αγορά βιβλίων για φέτος. Τώρα μόνο αν κυκλοφορήσει κανά καινούργιο και αξιόλογο... (αλλά τα Χριστούγεννα έρχονται, να μην αγοράσω βιβλία; Δεν γίνεται...).

Όλα είναι προσφορές! Δείτε τιμές!

 

01. Ρέιμοντ Τσάντλερ - Δολοφόνος στη βροχή(εκδόσεις Ερατώ, σελ. 331). 6 ευρώ

02. Ρέιμοντ Τσάντλερ - Ερασιτέχνης δολοφόνος(εκδόσεις Ερατώ, σελ. 446). 6 ευρώ

03. Γουίλιαμ Φώκνερ - Η βουή και το πάθος(εκδόσεις Εξάντας, σελ. 398, η καλύτερη μετάφραση. Αυτή του Καστανιώτη δεν είναι καλή...). 5.65 ευρώ

04. Πατρίσια Χάισμιθ - Ο Αμερικάνος(εκδόσεις Παρατηρητής, σελ. 373, Ripley's game). 5 ευρώ

05. Τζων Σμόλενς - Ψυχές στον πάγο(εκδόσεις Ηλέκτρα, σελ. 444). 2,90 ευρώ

06. Τζων Σμόλενς - Ο αθέατος κόσμος(εκδόσεις Ηλέκτρα, σελ. 551). 4,90 ευρώ

07. Πάολο Μάουρενσιγκ - Η βαριάντα του Λίνεμπουργκ(εκδόσεις Κέδρος, σελ. 208). 2,90 ευρώ

08. Γιέρζι Κοζίνσκι - Το βαμμένο πουλί(εκδόσεις Μεταίχμιο, σελ. 351). 3,90 ευρώ (και μάλιστα είδα ότι είναι στη λίστα με τα 100 must-read horror novels)

09. Γκράχαμ Γκρην - Η δύναμη και η δόξα(εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, σελ. 287, ίσως το καλύτερο βιβλίο του Γκρην...). 6,65 ευρώ

10. Μ. Σγιεβάλ/Π. Βαλέε - Το τέρας(εκδόσεις Γράμματα, σελ. 222). 1 ευρώ

11. Μ. Σγιεβάλ/Π. Βαλέε - Ο άνθρωπος που καθόταν στο μπαλκόνι(εκδόσεις Γράμματα, σελ. 222). 1 ευρώ

12. Σλάβομιρ Μρόζεκ - Ο ελέφαντας(εκδόσεις Γράμματα, σελ. 190). 1 ευρώ

13. Άπτον Σίνκλερ - Η ζούγκλα(εκδόσεις Γράμματα, σελ. 392). 3 ευρώ

14. Τίλμαν Σπένγκλερ - Ο εγκέφαλος του Λένιν(εκδόσεις Γράμματα, σελ. 328). 1 ευρώ

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Κέρδισα ένα δεκάρικο από το στοίχημα, και είπα να αγοράσω το φρέσκο-φρέσκο graphic novel του Reinhard Kleist, Κάστρο, από τις εκδόσεις Γνώση. Πολυτελής έκδοση 280 και πλέον σελίδων, με σκληρό εξώφυλλο και ασπρόμαυρο σχέδιο, το οποίο είναι και υπέροχο, απ'όσο πρόλαβα να δω, και όλο αυτό το πακετάκι κόστισε 9.90 ευρώ. Δηλαδή, πήρα και ρέστα. Ήθελα να έχω ένα βιβλίο για τον Φιντέλ Κάστρο, και έτυχε αυτό το υπέροχο graphic novel.

Link to comment
Share on other sites

Κέρδισα ένα δεκάρικο από το στοίχημα, και είπα να αγοράσω το φρέσκο-φρέσκο graphic novel του Reinhard Kleist, Κάστρο, από τις εκδόσεις Γνώση. Πολυτελής έκδοση 280 και πλέον σελίδων, με σκληρό εξώφυλλο και ασπρόμαυρο σχέδιο, το οποίο είναι και υπέροχο, απ'όσο πρόλαβα να δω, και όλο αυτό το πακετάκι κόστισε 9.90 ευρώ. Δηλαδή, πήρα και ρέστα. Ήθελα να έχω ένα βιβλίο για τον Φιντέλ Κάστρο, και έτυχε αυτό το υπέροχο graphic novel.

 

Τι εννοείς καινούριο από Γνώση; Οι εκδόσεις έχουν κλείσει. Μήπως έκανε επανέκδοση η Πρωτοπορία; Ειδαλλιώς... τι να πω... μυστήριον!

Link to comment
Share on other sites

Κέρδισα ένα δεκάρικο από το στοίχημα, και είπα να αγοράσω το φρέσκο-φρέσκο graphic novel του Reinhard Kleist, Κάστρο, από τις εκδόσεις Γνώση. Πολυτελής έκδοση 280 και πλέον σελίδων, με σκληρό εξώφυλλο και ασπρόμαυρο σχέδιο, το οποίο είναι και υπέροχο, απ'όσο πρόλαβα να δω, και όλο αυτό το πακετάκι κόστισε 9.90 ευρώ. Δηλαδή, πήρα και ρέστα. Ήθελα να έχω ένα βιβλίο για τον Φιντέλ Κάστρο, και έτυχε αυτό το υπέροχο graphic novel.

 

Τι εννοείς καινούριο από Γνώση; Οι εκδόσεις έχουν κλείσει. Μήπως έκανε επανέκδοση η Πρωτοπορία; Ειδαλλιώς... τι να πω... μυστήριον!

 

Ολοκαίνουργιο είναι! Στη Γερμανία κυκλοφόρησε μέσα στο 2010, και εδώ μεταφράστηκε και κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες. Πάντως, από εκδόσεις Γνώση έχουν κυκλοφορήσει και άλλα graphic novels αλλά και διάφορα βιβλιαράκια γνώσεων κ.λ.π., μέσα στο 2009 και στο 2010 όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Κέρδισα ένα δεκάρικο από το στοίχημα, και είπα να αγοράσω το φρέσκο-φρέσκο graphic novel του Reinhard Kleist, Κάστρο, από τις εκδόσεις Γνώση. Πολυτελής έκδοση 280 και πλέον σελίδων, με σκληρό εξώφυλλο και ασπρόμαυρο σχέδιο, το οποίο είναι και υπέροχο, απ'όσο πρόλαβα να δω, και όλο αυτό το πακετάκι κόστισε 9.90 ευρώ. Δηλαδή, πήρα και ρέστα. Ήθελα να έχω ένα βιβλίο για τον Φιντέλ Κάστρο, και έτυχε αυτό το υπέροχο graphic novel.

 

Τι εννοείς καινούριο από Γνώση; Οι εκδόσεις έχουν κλείσει. Μήπως έκανε επανέκδοση η Πρωτοπορία; Ειδαλλιώς... τι να πω... μυστήριον!

 

Οι εκδοσεις Γνωση,Υποδομη και Γλαρος εξαγοραστηκαν απο την Πρωτοπορια πριν αρκετα χρονια.Απο τοτε τις εχει λιγο σαν ζομπι, εκδιδει στο ονομα τους μονο τα βιβλια που θελει να πουλαει απο το βιβλιοπωλειο της και δεν τα δινει στα αλλα

βιβλιοπωλεια,συνηθως ειναι προσφορες (κραχτες) η graphic novels οπως ειχε κανει και πριν λιγο καιρο με το "θαναταδικο"που το εψαχνε ολος ο κοσμος και δεν το εβρισκε... Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές κριτικές παίρνει το θανατάδικο και η τιμή είναι πάρα πολύ χαμηλή. Σκληρό εξώφυλλο, μεγάλο μέγεθος, 232 σελίδες, μόνο 9,90 ευρώ! Επειδή νομίζω ότι θα έχει πολύ πλάκα το βιβλίο αυτό, θα το αγοράσω κάποια στιγμή, και ας μην είναι ακριβώς του γούστου μου. Απλά να γελάσω και λίγο... Πάντως προτείνω εκατό τοις εκατό το Κάστρο, του Ράινχαρτ Κλάιστ. Καταπληκτικό σχέδιο, και ενδιαφέρουσα ιστορία(Φιντέλ Κάστρο είναι αυτός, πως να μην είναι ενδιαφέρουσα η ιστορία;mf_sherlock.gif). Ελπίζω να βγάλουν και άλλα τέτοια graphic novels με τέτοιες τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..