Jump to content

Τι βιβλία αγοράσατε;


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Unseen Academicals

Forever War

Η φάρμα των ζώων

Σχέδιο Φράκταλ

 

για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος, ο Μάρκαρης πουλάει πάνω από 15.000 αντίτυπα.

 

Πανω απο 15000 αντιτυπα σε μια βδομαδα;:mf_sherlock:

Το πιο λογικο ειναι ο οικος να εβγαλε τα 4πλασια απο τη συνηθισμενη εκδοση υπολογιζοντας οτι θα πωληθουνε αργα η γρηγορα βαση του μεσου ορου των πωλησεων του συγγραφεα.Η καποιο αλλο εκδοτικο κολπο τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

4η έκδοση=4000 ή 8000 αντίτυπα. Και ακριβώς, θα έβγαλε καμιά 4-άρα ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι τέτοιο παίζει γιατί στην ιστοσελίδα της Πρωτοπορίας λέει ότι το βιβλίο κυκλοφόρησε 6/10/2010!

Link to comment
Share on other sites

Ψώνια από Βιβλιοβάρδια (Θεσσ/νικη):

 

O Καλόγερος, Αρτώ

Η Νεραιδοφωνή, Δ.Φιλοκώστας

Περί Ηρώων και Τάφων, Σάμπατο

Ο Φυσιογνωμιστής, Τζ.Φορντ

Ωρώρα, Ιστορίες με Φαντάσματα

Ποιήματα, Ντύλαν Τόμας

Έλος, Πέτρος Τσαλπατούρος

Το Κονάριο, Β.Αρναούτογλου

Link to comment
Share on other sites

Ψώνια από Βιβλιοβάρδια (Θεσσ/νικη):

 

O Καλόγερος, Αρτώ

Η Νεραιδοφωνή, Δ.Φιλοκώστας

Περί Ηρώων και Τάφων, Σάμπατο

Ο Φυσιογνωμιστής, Τζ.Φορντ

Ωρώρα, Ιστορίες με Φαντάσματα

Ποιήματα, Ντύλαν Τόμας

Έλος, Πέτρος Τσαλπατούρος

Το Κονάριο, Β.Αρναούτογλου

 

Ξαναφεραν συλλογες Ωρορα στη Βιβλιοβαρδια;Ειχαν εξαφανιστει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είχε πάρα πολλά βιβλιαράκια από τη σειρά! Για την ακρίβεια, νομίζω ότι τα είχε σχεδόν όλα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, να θυμηθώ να περάσω και από κει όταν ξαναπάω Θεσσαλονίκη. Βιβλιαράκια της Ωρόρα είχα βρει στη Θεσσαλονίκη και σε ένα υπόγειο παλαιοβιβλιοπωλείο δίπλα στο ξενοδοχείο "Πέλλα", Ίωνος Δραγούμη 63 (πάροδος Εγνατίας). Αρχές Ιουνίου είχα πάει τελευταία φορά. Δοκιμάστε κι εκεί όσοι ενδιαφέρεστε - όλα τα βιβλία τα έχει το πολύ 5 ευρώ το ένα.

Link to comment
Share on other sites

Δραγουμη?:mf_sherlock:

Η Βιβλιοβαρδια το Σεπτεμβρη δεν ειχε νομιζω κανενα απο τις συλλογες.Μονο τα μη λογοτεχνικα ειχε.Φαινεται τωρα που εκλεισε το κεντρικο καταστημα ξεφορτωσε εδω κι εκει.:holiday:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ήταν το κεντρικό; Αυτό της πλατείας Αριστοτέλους; Αυτό έκλεισε; Και πού αλλού έχει βιβλιοβάρδια;

Ναι, Δραγούμη. Από την Αριστοτέλους δεν είναι πολύ μακριά, περπατιέται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι πως εννοει "το κεντρικο κατάστημα των εκδόσεων". Απο ό,τι ξέρω δεν υπάρχει άλλη Βιβλιοβάρδεια

Link to comment
Share on other sites

Εννοω τις προαλλες που εκλεισε το κεντρικο καταστημα της Ωρορα με το καλο γερακο εκει στην Αθηνα βρε.Η Βιβλιοβαρδια ζει και βασιλευει.Βρε περπατιεται μια χαρα αλλα ποτε δεν εκανα βιβλιοτσαρκα μεχρι Δραγουμη.Ναυαρινου(Βιβλιοβαρδια,τα αλλα 2 μικρα,και Κανταθ) μεχρι Αγιας Σοφιας με μια σταση στο Βιβλιοστοκ ηταν(και ειναι) η κλασικη μου.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Πως είναι δυνατόν να τα βρίσκετε εσείς εκεί στη Θεσσαλονίκη και να μην τα βρίσκω εγώ εδώ στην Αθήνα; Θα κάνω μια επίσκεψη στο Μοναστηράκι, μήπως και...

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρισκω και στο Βολο μερικα.:blow:

Πλακα πλακα αφου γινονται πλεον σπανια θα παω να παρω μερικα κι ας μην μου κανουν κλικ αυτα που εχουν απομεινει εδω στο Βολο.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταιο μηνα αγορασα τα εξης:

 

οι ανθρωποι του Σμαιλι - Λε Καρε

η κοιλαδα του φοβου - Ντοιλ

εφιαλτες και ονειροτοποι - Κινγκ

η μπαλαντα της ελαστικης σφαιρας - Κινγκ

το παιχνιδι του Τζεραλντ - Κινγκ

απαντα 1 - Λαβκραφτ

απαντα 3 - Λαβκραφτ

μιστερ Τορσο - Λι

ιστοριες με καταρες - συλλογικο

 

καθως και δυο ελληνικα

 

το πολυ εμπορικο "το φιλι του δρακου" - Δημουλιδου και

ημιτελης εκτελεση - Παπαδημητριου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για διάφορες δουλειές, κατέβηκα στο Μοναστηράκι, και επ' ευκαιρία είπα να ψάξω και για βιβλία. Πέτυχα ένα που είχε πολλά Bell, ΒΙΠΕΡ και ό, τι άλλο παλιό κυκλοφορεί, και τσίμπησα μερικά βιβλία-και έχω στο μάτι μερικά άλλα για μια άλλη φορά.

Τα Bell που έχει, είναι ορισμένα καινούργια και παλιά που είναι εξαντλημένα.

 

 

01. Έρικ Άμπλερ, "Ταξίδι στον τρόμο"(εκδόσεις ΒΙΠΕΡ-σε καλή κατάσταση)

02. Ντάνιελ Σίλβα, "Το σημάδι του εκτελεστή"(εκδόσεις Bell-σε πολύ καλή κατάσταση)

03. Λουίς Λ' Αμούρ, "Στον ήχο των τυμπάνων"(εκδόσεις Bell-σε μέτρια κατάσταση)

04. Κεν Φόλετ, "Στα φτερά των αετών"(εκδόσεις Bell-σε μέτρια κατάσταση)

05. Μάικλ Γκρούμπερ, "Στον τροπικό της νύχτας"(εκδόσεις Bell-σε πολύ καλή κατάσταση)

06. Τζων Λε Καρέ, "Η ιστορία δεν επαναλαμβάνεται"(εκδόσεις Bell-σε μέτρια κατάσταση)

07. Νέλσον Ντεμίλ, "Μια παλιά ιστορία"(εκδόσεις Bell-σε μέτρια κατάσταση)

08. Γουίλιαμ Ντιλ, "Η πόλη του χρυσού"(εκδόσεις Bell-σε καλή κατάσταση)

09. Τόμας Πίντσον, "Η συλλογή των 49 στο σφυρί"(εκδόσεις Ύψιλον-σε πολύ καλή κατάσταση)

10. Ρόμπερτ Χάινλαϊν, "Οι στρατιώτες του Γαλαξία"(εκδόσεις Space-λίγο στραπατσαρισμένο, αλλά αφού το βρήκα...)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

araya4- περιμαίνω την γνώμη σου για το ¨Οι άνθρωποι του Σμαιλι"...το έχω βάλει από καιρό στο μάτι.

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρήγγειλα απ΄amazon τα παρακάτω βιβλία:

 

B. Aldiss: Helliconia trilogy

C.Priest: The Inverted world

S.Tepper: Grass

F.Pohl: Manplus

G.Steward: Earth Abides

R.C.Wilson: Blind Lake

A.Reynods: Pushing ice

A.Raynolds: Zimma blue and other stories

G.Powell: Silversands

R.Morgan: Broken Angels

P.Bacigalupi: The windup girl

 

Και αγόρασα από εδώ:

A.Reynolds: Absolution gap

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι χθες τσίμπησα και το καινούργιο του Michael Connelly, Ο δικηγόρος με τη Λίνκολν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα αποφάσισα να περάσω από την κεντρική Κάισσα (στα Εξάρχεια) για να δω αν έχουν βγάλει τίποτα αξιόλογο σε προσφορές. Έτσι λοιπόν, καθώς έψαχνα πίσω από μια στοίβα από supplements για το παιχνίδι Chill και για d20, έπεσα σε 3 (τρία) αντίτυπα του άντε-να-το-βρεις-τώρα "Η μάχη της Πεδιάδας του Ασημένιου Φεγγαριού" του Σταμάτη Μαμούτου, και μάλιστα στην εκπληκτική τιμή του 1 (ενός) ευρώ έκαστο (λίγο πιο πριν, στα πλαίσια της εκκαθάρισης της βιβλιοθήκης μου, είχα ανταλλάξει σε παλαιοβιβλιοπωλείο κάτι βιβλία μου με το "Νεκρή φύση και βαμπίρ" στην πρώτη έκδοση καθώς και το δεύτερο από τα Roy Carter of Mars, που μεταφρασμένο δε το βρίσκεις).

 

Εννοείται ότι και τα τρία αντίτυπα αγοράστηκαν και ήδη διανεμήθηκαν σε μέλη του φόρουμ. Επίσης το βιβλίο μπήκε πάνω-πάνω στη στοίβα με τα αδιάβαστα και αύριο-μεθαύριο περιμένετε παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα και αγορασα τα εξης βιβλιαρακια!

 

Ο Τρομος, Αρθουρ Μαχεν

Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ, Λαβκραφτ

Ubik, Ντικ

 

Καλο μου διαβασμα!:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..