Jump to content

12ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Τραγούδι


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Καλά. Κανείς δεν έβγαλε μαστίγιο.

 

Αναφερόμουν στο πως βλέπει ο καθένας τον εαυτό του. Και ιδιαίτερα πως βλέπω εγώ τον δικό μου εαυτό.

 

Καταρχάς οφείλω να ζητήσω μία συγνώμη από τον Ντίνο αν το προηγούμενο ποστ μου φάνηκε επιθετικό.

 

Σχετικά τώρα με το διαχωρισμό: όσο κι αν μου φάνηκε έξυπνη και δίκαιη αυτή κίνηση, μου προκάλεσε και με εμένα την απορία. Για ποιοι λόγο έγινε; Συνέβη κάποια διαμαρτυρία; Μα γιατί; Στον προηγούμενο διαγωνισμό (η Τελευταία Νύχτα) κέρδισε μια ιστορία Τρόμου. Στον επετειακό μία ΕΦ. Στους προηγούμενους δύο, Φάνταζι-Παραμύθι και πριν από αυτούς, ακόμα μία ΕΦ. Στο κάτω κάτω οι ιστορίες που κερίζουν τις πρώτες θέσεις, ανεξαρτήτως κατηγορίας, αν έχετε παρατηρήσει καταφέρνουν να μεταδώσουν συναισθήματα. Τρόμο, Συγκίνηση, Γέλιο, Χαρά. Ναι μεν υπάρχουν κάμποσες που εντυπωσιάζουν, άλλες που είναι πρωτότυπες, άλλες που είναι λογοτεχνικά άριστες. Όμως αυτές που καταφέρνουν να κερδίσουν έχουν ως κύριο γνώρισμα τους το συναίσθημα που μεταδίζουν.

Οπότε λοιπόν,(όπως συνέβαινε και με τους προηγούμενους διαγωνισμούς έστω από τη δική μου πλευρά) πιο πολύ θα παραδεχτώ μια ΕΦ ιστορία που θα κερδίσει και την ψήφο μου και την πρώτη θέση ανάμεσα σε ένα σωρό Φάνταζι ιστορίες και το αντίστροφο. Και είναι κρίμα που αυτή τη φορά, ένα τόσο όμορφο θέμα όπως το Τραγούδι να εγκλωβίζεται μόνο στα πλαίσια του Φανταζι. Τουλάχιστον εμένα θα με ενδιέφερε και με το παραπάνω να διαβάσω ιστορίες ΕΦ και Τρόμου γύρω από το θέμα αυτό.

Anyway...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 211
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    39

  • DinoHajiyorgi

    19

  • Παρατηρητής

    17

  • TheTregorian

    18

Έτοιμος από πλευράς μου, μια ανάλαφρη ιστορία αφιερωμένη εξαιρετικά σε όσους εκτός από την επική φαντασία, λατρεύουν το καλό ροκ (και ειδικότερα σε εσένα baby που χρησιμοποίησα τον παιδικό σου ήρωα :thmbup: ).

Καθαρά for laughs and kicks. Enjoy mates και ελπίζω να βρείτε κάποια τραγούδια που σας αρέσουν.

 

Imagine!

Link to comment
Share on other sites

2 ιστορίες μέσα, ενώ απομένουν 9 μέρες ακόμα. Για να δούμε, πόσοι άλλοι θα τα καταφέρουν;

;

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται δεν φτάνει μόνο να είναι φάντασυ το διήγημα αλλά ο συγγραφέας πρέπει να λέγεται και Κωνσταντίνος. Έχουμε 3/3 ως τώρα!

Περιμένουμε ακόμη τον Κίτσο και τον Constantinos για τα διηγήματα τους. :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ… δυστυχώς παίζει να είμαι ο μόνος Κωνσταντίνος που δε θα λάβει μέρος. Ο χρόνος μου για συγγραφή είναι πολύ περιορισμένος αυτό το διάστημα. Μακάρι να τα καταφέρω την επόμενη φορά. Ελπίζω ο μαύρος γάτος να παίξει δυνατά και να γίνει ο τέταρτος Κωνσταντίνος. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Λοιπόν, όταν ποστάρω την δικιά μου ιστορία, το roriconfan θα μεταφράζεται σε roriconstantinofan για να μη βγούμε από το κλίμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις. Ήρθαν οι ΕΦ να υποστηρίξουν το διαγωνισμό Φάνταζυ :rolleyes:

Ορίστε και η δική μου συμμετοχή.

 

Το τραγούδι της Ερν

 

Κώστα, εσύ έγραψες φάντασυ;;; Δέκα χρόνια βλέπω έργα σου και είναι η πρώτη φορά που συνέβη!

Έπεσε ένα από τα τελευταία οχυρά της ε.φ.;

Παρακαλώ η ημερομηνία κατάθεσης του διηγήματος του khar να καταγραφεί στα πρακτικά. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ένα από τα καλά του ξεχωριστού διαγωνισμού!

 

(Στον ΕΦ θα περιμένουμε να γράψουν η Nienor και η Naroualis!)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή τρέχουν πολλά (κι στρεσογόνα) :juggle: αυτό το μήνα κι επειδή είδα ότι απομένουν 9 μέρες μέχρι το τέλος του διαγωνισμού, αν προλάβω να σκεφτώ και να γράψω κάτι ικανοποιητικό θα το ανεβάσω, αν όχι θα κοιτάξω να πάρω μέρος σ’ επερχόμενο διαγωνισμό.

 

Τουλάχιστον από τούτο το διαγωνισμό θα έχω να διαβάσω τις ιστορίες σας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, εσύ έγραψες φάντασυ;;; Δέκα χρόνια βλέπω έργα σου και είναι η πρώτη φορά που συνέβη!

Έπεσε ένα από τα τελευταία οχυρά της ε.φ.;

Παρακαλώ η ημερομηνία κατάθεσης του διηγήματος του khar να καταγραφεί στα πρακτικά. :lol:

 

Επιφυλάσσομαι να απαντήσω αφού αρχίσει ο σχολιασμός και αφού πρώτα διαβάσεις το διήγημα.

Αυτός ο διοργανωτής με έχει τσακίσει. Δεν μας αφήνει να γράψουμε όσο θέλουμε, δεν μας αφήνει να μιλήσουμε, που πήγαν οι ωραίες μέρες που ο Παρατηρητής έδινε 500 λέξεις αέρα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο διοργανωτής με έχει τσακίσει. Δεν μας αφήνει να γράψουμε όσο θέλουμε, δεν μας αφήνει να μιλήσουμε, που πήγαν οι ωραίες μέρες που ο Παρατηρητής έδινε 500 λέξεις αέρα :rolleyes:

 

 

Έλα ντε... Αμα ξαναδούμε 16 συμμετοχές σε διαγωνισμό, λογικά το έπαθλο θα είναι χρηματικό.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, εσύ έγραψες φάντασυ;;; Δέκα χρόνια βλέπω έργα σου και είναι η πρώτη φορά που συνέβη!

Έπεσε ένα από τα τελευταία οχυρά της ε.φ.;

Παρακαλώ η ημερομηνία κατάθεσης του διηγήματος του khar να καταγραφεί στα πρακτικά. :lol:

:eek: :loughbounce: :wtf:

Και είχα υποσχεθεί στον εαυτούλη μου να μην διαβάσω αυτό το διαγωνισμό επειδή έχω μείνει πολύ πίσω με τα διαβάσματά μου! Τώρα; I 'm hooked!

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε... Αμα ξαναδούμε 16 συμμετοχές σε διαγωνισμό, λογικά το έπαθλο θα είναι χρηματικό.

Προσφέρεσαι να πληρώσεις το μαλλί;

Link to comment
Share on other sites

Προσφέρεσαι να πληρώσεις το μαλλί;

 

 

Εχεμ, τόσοι moderators και adiministrators είσαστε, γιατί να τα πληρώσω εγώ, ένα φτωχό και ταπεινό μέλος του φορουμ; Άσε που υπάρχει και ένας εκδότης ανάμεσα σας που βγάζει τρελά κέρδη από τα βιβλία του... :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Εχεμ, τόσοι moderators και adiministrators είσαστε, γιατί να τα πληρώσω εγώ, ένα φτωχό και ταπεινό μέλος του φορουμ;

Επειδή το πρότεινες

Άσε που υπάρχει και ένας εκδότης ανάμεσα σας που βγάζει τρελά κέρδη από τα βιβλία του... :bleh:

Υποτίθεται ότι δε θα αποκάλυπτες το μυστικό μου. Τελικά όμως, θα τα γράψεις αυτά τα τρία άρλεκιν που λέγαμε;

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι δε θα αποκάλυπτες το μυστικό μου. Τελικά όμως, θα τα γράψεις αυτά τα τρία άρλεκιν που λέγαμε;

 

Δεν αναφερόμουν σε έσάς, κύριε. Στον άλλον τον κύριο, εκείνο με το ωραίο χαμόγελο.

Πάντως τα αρλεκιν θα σου τα γράψω. :atongue2:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους Waylander!!! Περίμενα τόσο καιρό κείμενο σου!!! Ελπίζω να μη με απογοητεύσεις! ;)

 

Θα το κλείσει κάποιος mod αυτό, δεν είναι δική σου αρμοδιότητα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει και το βαρύ πυροβολικό σιγά σιγά.

Όσοι γράφετε πάντως, στρωθείτε, οι μέρες τελειώνουν, Τετάρτη μεσάνυχτα κλείνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με βλέπω να συμμετέχω. Έφαγα πάλι δωδεκάωρο στη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Είδες; Η δουλειά σου τρώει την όρεξη για συγγραφή.... Το (ΜΠΙΠ) μου μέσα.

Το δικό μου θα είναι λογικά έτοιμο εγκαίρως. Δεν έχασα ποτέ προθεσμία ως τώρα και δε σκοπεύω να ξεκινήσω από εδώ.

Αυτά για την ώρα από τον Ρορικωνσταντίνοφαν...

Link to comment
Share on other sites

Είδες; Η δουλειά σου τρώει την όρεξη για συγγραφή.... Το (ΜΠΙΠ) μου μέσα.

 

 

Αφού δεν με εκδίδει κανείς να βγάζω τουλάχιστον κάνα φράγκο από τα γραπτά, τι κάνουμε Ρόρι; Και δόξα τω Θεώ να λέμε που υπάρχει και μια δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..