Jump to content

12ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Τραγούδι


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Βασικά παιδιά, για τον επόμενο διαγωνσιμό, το συζητήσαμε και αποφασίσαμε όλοι μαζί ότι, λόγω της μεγάλης επιτυχίας του διαγωνισμού φάντασυ ιστορίας και της έντονης επιθυμίας μελών που δεν πρόλαβαν να ανεβάσουν ιστορία στο συγκεκριμένο διαγωνισμό, ο επόμενος διαγωνισμός θα είναι πάλι φάντασυ. If it works, why change it?

 

Μπράβο ρε συ, ωραία ιδέα πάλι εμείς του τρόμου την πληρώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 211
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    39

  • DinoHajiyorgi

    19

  • Παρατηρητής

    17

  • TheTregorian

    18

Βασικά παιδιά, για τον επόμενο διαγωνσιμό, το συζητήσαμε και αποφασίσαμε όλοι μαζί ότι, λόγω της μεγάλης επιτυχίας του διαγωνισμού φάντασυ ιστορίας και της έντονης επιθυμίας μελών που δεν πρόλαβαν να ανεβάσουν ιστορία στο συγκεκριμένο διαγωνισμό, ο επόμενος διαγωνισμός θα είναι πάλι φάντασυ. If it works, why change it?

 

Είναι πρωταπριλιάτικο. Or, you die. :death:

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και είναι η σειρά μου να βάλω θέμα, ο 2ος (13ος) διαγωνισμός σύντομης φάνταζυ ιστορίας δεν θα έχει ακριβώς θέμα αλλά πρόλογο:

 

""Ένας μάγος, ένας πολεμιστής, ένας κληρικός κι ένας κλέφτης κάθονται στο τραπέζι ενός πανδοχείου. Τότε πλησιάζει ένας μυστήριος τύπος που ρίχνει ένα πουγκί στην μέση του τραπεζιού και λέει "Έχω μια δουλειά για εσάς..." ""

 

Περιμένω από τους Μοντς να βάλουν ημερομηνίες. Από μένα, επιτρέπεται από 1000 έως και 750.000 λέξεις σε όσους πάρουν μέρος. Άλλωστε το θέμα είναι τόσο πρωτότυπο και πλούσιο που μπορεί να γεννήσει από υπέροχα διηγήματα έως και τεράστιες σειρές βιβλίων (πενταλογίες και πάνω!). Ο νικητής θα κερδίσει ένα τετράτομο λεξικό επιθέτων και επιρρημάτων για να συνεχίσει το έργο του!

Link to comment
Share on other sites

Από μένα, επιτρέπεται από 1000 έως και 750.000 λέξεις σε όσους πάρουν μέρος. Άλλωστε το θέμα είναι τόσο πρωτότυπο και πλούσιο που μπορεί να γεννήσει από υπέροχα διηγήματα έως και τεράστιες σειρές βιβλίων (πενταλογίες και πάνω!).

 

Σε 20 μέρες!; :merlin: Θα χρειαστούμε το super power plus ξόρκι.

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και είναι η σειρά μου να βάλω θέμα, ο 2ος (13ος) διαγωνισμός σύντομης φάνταζυ ιστορίας δεν θα έχει ακριβώς θέμα αλλά πρόλογο:

 

""Ένας μάγος, ένας πολεμιστής, ένας κληρικός κι ένας κλέφτης κάθονται στο τραπέζι ενός πανδοχείου. Τότε πλησιάζει ένας μυστήριος τύπος που ρίχνει ένα πουγκί στην μέση του τραπεζιού και λέει "Έχω μια δουλειά για εσάς..." ""

 

Περιμένω από τους Μοντς να βάλουν ημερομηνίες. Από μένα, επιτρέπεται από 1000 έως και 750.000 λέξεις σε όσους πάρουν μέρος. Άλλωστε το θέμα είναι τόσο πρωτότυπο και πλούσιο που μπορεί να γεννήσει από υπέροχα διηγήματα έως και τεράστιες σειρές βιβλίων (πενταλογίες και πάνω!). Ο νικητής θα κερδίσει ένα τετράτομο λεξικό επιθέτων και επιρρημάτων για να συνεχίσει το έργο του!

 

 

 

Αφου παιζουμε για λεξικο οκ ;)

Edited by Waylander
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και είναι η σειρά μου να βάλω θέμα, ο 2ος (13ος) διαγωνισμός σύντομης φάνταζυ ιστορίας δεν θα έχει ακριβώς θέμα αλλά πρόλογο:

 

""Ένας μάγος, ένας πολεμιστής, ένας κληρικός κι ένας κλέφτης κάθονται στο τραπέζι ενός πανδοχείου. Τότε πλησιάζει ένας μυστήριος τύπος που ρίχνει ένα πουγκί στην μέση του τραπεζιού και λέει "Έχω μια δουλειά για εσάς..." ""

 

Περιμένω από τους Μοντς να βάλουν ημερομηνίες. Από μένα, επιτρέπεται από 1000 έως και 750.000 λέξεις σε όσους πάρουν μέρος. Άλλωστε το θέμα είναι τόσο πρωτότυπο και πλούσιο που μπορεί να γεννήσει από υπέροχα διηγήματα έως και τεράστιες σειρές βιβλίων (πενταλογίες και πάνω!). Ο νικητής θα κερδίσει ένα τετράτομο λεξικό επιθέτων και επιρρημάτων για να συνεχίσει το έργο του!

 

Κι αυτό μάλλον πρωταπριλιάτικο πρέπει να είναι, ναι;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, εγώ έχω έτοιμη μια δωδεκαλογία με τέτοιο θέμα, απλώς την συγκεκριμένη ατάκα την λέει στον τρίτο τόμο. Πιάνεται;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, εγώ έχω έτοιμη μια δωδεκαλογία με τέτοιο θέμα, απλώς την συγκεκριμένη ατάκα την λέει στον τρίτο τόμο. Πιάνεται;

 

Αρκεί να τη βάλεις στην αρχή του trailer για «κράχτη» και είσαι οκ! :D

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan
""Ένας μάγος, ένας πολεμιστής, ένας κληρικός κι ένας κλέφτης κάθονται στο τραπέζι ενός πανδοχείου. Τότε πλησιάζει ένας μυστήριος τύπος που ρίχνει ένα πουγκί στην μέση του τραπεζιού και λέει "Έχω μια δουλειά για εσάς..." ""

 

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

Σαν ανέκδοτο ακούγεται...

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

Σαν ανέκδοτο ακούγεται...

 

Κοίτα, ακόμα και εγώ που δεν γράφω φαντασι το θεωρώ καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ακόμα και εγώ που δεν γράφω φαντασι το θεωρώ καλή ιδέα.

 

post-1004-1238604600_thumb.jpg

 

The Old Ones shall rise...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για σας, παιδιά, αλλά εγώ ψήνομαι τρελά. Ήδη έχω ένα σενάριο στο μυαλό μου. Και το λεξικό είναι διαβολική πρόκληση που δεν μπορώ να αντισταθώ.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το δύσκολο έργο....... :juggle: Ορίστε η δική μου ιστορία και αν μπορείτε νικήστε με

 

Ένας μάγος, ένας πολεμιστής, ένας κληρικός κι ένας κλέφτης κάθονται στο τραπέζι ενός πανδοχείου. Τότε πλησιάζει ένας μυστήριος τύπος που ρίχνει ένα πουγκί στην μέση του τραπεζιού και λέει "Έχω μια δουλειά για εσάς"

 

Τότε ανοίγει η πόρτα και βλέπουν ένα Ντρόου με άσπρα μαλλιά και 2 γιαταγάνια στα χέρια του. Στο βάθος φαίνετε και ένας μαύρος πάνθηρας. Είμαι ο Ντρινζτ λέει.......

 

απο δω και πέρα διαλέχτε όποιο βιβλίο θέλετε του Salvatore και κάντε το copy paste :D :tongue: .

 

Και έτσι όπως και ο Salvatore έγραψα ολόκληρη σειρά σε 5 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το δύσκολο έργο....... :juggle: Ορίστε η δική μου ιστορία και αν μπορείτε νικήστε με

 

Ένας μάγος, ένας πολεμιστής, ένας κληρικός κι ένας κλέφτης κάθονται στο τραπέζι ενός πανδοχείου. Τότε πλησιάζει ένας μυστήριος τύπος που ρίχνει ένα πουγκί στην μέση του τραπεζιού και λέει "Έχω μια δουλειά για εσάς"

 

Τότε ανοίγει η πόρτα και βλέπουν ένα Ντρόου με άσπρα μαλλιά και 2 γιαταγάνια στα χέρια του. Στο βάθος φαίνετε και ένας μαύρος πάνθηρας. Είμαι ο Ντρινζτ λέει.......

 

απο δω και πέρα διαλέχτε όποιο βιβλίο θέλετε του Salvatore και κάντε το copy paste :D :tongue: .

 

Και έτσι όπως και ο Salvatore έγραψα ολόκληρη σειρά σε 5 λεπτά.

λολ

 

Τα αποτελεσματα θα βγουν μετα τις 12 επιτοπου????

Edited by Waylander
Link to comment
Share on other sites

λολ

 

Τα αποτελεσματα θα βγουν μετα τις 12 επιτοπου????

Όχι, κέρδισε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, άλλο ένα 24ωρο για να ψηφίσουνε...

To 24ωρο έχει δωθεί ουσιαστικά από χθες. Μετά αποτελέσματα και ο 1ος διαγωνισμός ΕΦ με διοργανωτή τον DinoXanthi.

Link to comment
Share on other sites

Άι νόου άι όου μάι βόουτ, άι γουίλ βόουτ τουντει. :)

 

Εδίτιον το νεότερον: ψήφησα κι εγώ, οπότε είμαι οκ. Αν και ζορίστηκα....

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Γκρις, γιορ γκρέητνες...

Τι τελευταία στιγμή, μετά εορτής οι ψήφοι... Το ΜΠΙΠ μου μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Γκρις, γιορ γκρέητνες...

Τι τελευταία στιγμή, μετά εορτής οι ψήφοι... Το ΜΠΙΠ μου μέσα!

 

You worry too much.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το καθυστέρησα όσο μπορούσα για να κάνω εντύπωση. Κάπως τα κατάφερα νομίζω.

Διάβασα πολύ εύκολα όλες τις ιστορίες, σχεδόν δεν κατάλαβα πως πέρασε ο χρόνος.

Όμως νομίζω ότι με μερικές εξαιρέσεις, ο διαγωνισμός κινήθηκε σε λιγότερο βαθιά νερά από προηγούμενους.

Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους όσοι πήραν μέρος, ας νικήσει το καλύτερο διήγημα!

Link to comment
Share on other sites

Guest roriconfan

Οπότε... τα μεσάνυχτα έχουμε τα αποτελέσματα και στις 00:01 την έναρξη του επόμενου διαγωνισμού;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..