Jump to content

12ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Τραγούδι


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Πραγματικά!

 

Τέτοιος καταιγισμός σχολίων δεν έχει προηγούμενο!

 

Και ακόμα δεν έχω διαβάσει ούτε μια..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 211
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    39

  • DinoHajiyorgi

    19

  • Παρατηρητής

    17

  • TheTregorian

    18

Τελείωσα την ανάγνωση όλων των ιστοριών εκτός του Γιάννη (το ξαναλέω: θέλω νορμάλ κείμενο). Γκράντ σουξέ ο διαγωνισμός. Για κάποιες ιστορίες είχα αμφιβολίες σχετικά με το ποια είναι καλύτερη απ’ την άλλη, αλλά για τις περισσότερες όχι. Έκρινα με βάση δύο γνώμονες, την τεχνική (όσο μου κόβει δηλαδή) και το συναίσθημα. Βρήκα τρεις που κατάφεραν να τα συνδυάσουν.

 

Πάντως μη μου μαλώνετε τον rorico γιατί νομίζω ότι έχει δίκιο ότι στη δική μου ιστορία η σύνδεση με το θέμα του διαγωνισμού είναι πολύ χαλαρή (αν και υποπτεύομαι ότι αν ο πρωταγωνιστής ήταν άνθρωπος θα φαινόταν λιγότερο αυτό) και η αλήθεια ήταν ότι το σκεφτόμουν να μη τη βάλω τελικά. Τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω και εγώ ότι τις ψήφους σας τις στέλνετε τόσο στον Nihilio, όσο και σε μένα. Two birds with one stone, ένα pm σε 2 άτομα. Και δεν κουράζεστε, και εξασφαλίζετε τη θέση όλων. Σας μερσώ. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Πόνεσα που τα έγραψα, ειδικά μετά τα καλά λόγια της Sonya για το διήγημα μου. [...]

Επ! "Φάουλ!" Άμα ήταν έτσι, κανείς ποτέ δεν θα έγραφε τίποτα καλό για τα δικά μου έργα (αφού θάβω τους πάντες).

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει τις 10 από τις 15 ιστορίες μπορώ να πω με σιγουριά πως θεωρώ τον διαγωνισμό πετυχημένο όχι μόνο λόγω της μεγάλης συμμετοχής αλλά κυρίως λόγω των πολύ καλών ιστοριών που ανέβηκαν και του ότι παραδοσιακές πένες της εφ, έγραψαν φάντασυ και μάλιστα με τόση άνεση και χάρη που προδίδει πολύ καλούς συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

και του ότι παραδοσιακές πένες της εφ, έγραψαν φάντασυ και μάλιστα με τόση άνεση και χάρη που προδίδει πολύ καλούς συγγραφείς.

Να δούμε τώρα το αν και το πώς θα γράψουν εφ οι παραδοσιακές πένες του φάντασυ :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να απαντήσω εδώ σε ένα ποστ για να μη χαλάσω το τόπικ της ιστορίας του Παρατηρητή.

 

Ποιοί χαρακτήρες και ποιές τοποθεσίες ; Μην προσπαθούμε να δούμε όλες τις ιστορίες μέσα από ένα στενό πρίσμα,

 

Συνοδοιπόρε, χαίρομαι που σου άρεσε τόσο η ιστορία του Παρατηρητή, προφανώς το άξιζε, αν και οι λογοτεχνικές μου προτιμήσεις δε συμφωνούν. Με αφορμή όμως αυτή σου τη φράση, θα ήθελα να πω κάτι:

Δεν είναι σωστό να κρίνουμε ο ένας τα σχόλια του άλλου. Εδώ κρίνουμε ιστορίες και όχι "ικανότητα να κατανοήσουμε τη λογοτεχνία". Δεν είναι μάθημα φιλολογίας, ή κάνω λάθος;

 

Η ιστορία του Παρατηρητή είναι γραμμένη σε ένα στυλ που δεν μου αρέσει. Απλώς ωραία λόγια, με λίγη ποιητικότητα και διάθεση (μόνο στη διάθεση μένει όμως) φιλοσοφίας, χωρίς να μου δίνει κάποιο λόγο να τη διαβάσω. Ναι, η ωραία γραφή από μόνη της δεν με τραβάει. Αυτό δε σημαίνει ότι "προσπαθώ να δω όλες τις ιστορίες από ένα στενό πρίσμα".

 

Γενικά με απωθεί το λογοτεχνικό στυλ που ξεκινάς να περιγράφεις και ξεχνιέσαι σε περιγραφές με δεκαπέντε επίθετα για κάθε ουσιαστικό και εικοσιτρεία επιρήματα για κάθε ρήμα. (Όχι, Παρατηρητή, δεν ήσουν υπερβολικός, δεν αναφέρομαι στην ιστορία σου ;) ).

 

Είναι όπως στη ζωγραφική: δεν μ' ενδιαφέρουν οι τέλειοι κύκλοι τους, να τους χαίρονται. Εμένα μ' αρέσει να βλέπω τα "κινούμενα' τοπία του Βαν Γκογκ. ( Όχι, Παρατηρητή, δεν συγκρίνω τους τέλειους κύκλους με την ιστορία σου, εντάξει; ;) )

 

Απλά ήθελα να παρακαλέσω τα μέλη να ασχολούνται περισσότερο με τις ιστορίες και λιγότερο με το πόσο "ατάλαντοι" είμαστε όσοι δεν συμφωνούμε. Αν και κανείς δεν με αποκάλεσε έτσι, έχω βαρεθεί τη συμπεριφορά ΜΑ ΚΑΛΑ, ΔΕ ΣΑς ΑΡΕΣΕ; ΜΑ ΤΙ ΛΕΤΕ; ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ, ΗΤΑΝ ΑΛΛΙΩΣ... Συμπεριφορά που έχω δει αρκετά συχνά σε τόπικ ιστοριών.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω και εγώ ότι τις ψήφους σας τις στέλνετε τόσο στον Nihilio, όσο και σε μένα. Two birds with one stone, ένα pm σε 2 άτομα. Και δεν κουράζεστε, και εξασφαλίζετε τη θέση όλων. Σας μερσώ. :hi:

 

Μια ερώτηση για τους εντελώς άσχετους. Στέλνουμε με pm 1 ψήφο όλη κι όλη; Ή τέλος πάντων πώς μπορούμε να ψηφίσουμε;

θενκς :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τους εντελώς άσχετους. Στέλνουμε με pm 1 ψήφο όλη κι όλη; Ή τέλος πάντων πώς μπορούμε να ψηφίσουμε;

θενκς :)

Στέλνεις ένα PM με μια κατάταξη ΟΛΩΝ των ιστοριών από την (κατά τη γνώμη σου) καλύτερη μέχρι τη λιγότερο καλή σε εμένα και το ίδιο ακριβώς PM στον Araquel

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με έχετε πιάσει αδιάβαστο σήμερα. Μπαίνω στο sff, επιλέγω το todays active topics και τι να δω; Όλα τα διηγήματα με σχόλια! Εγώ ακόμα δεν έχω προλάβει να διαβάσω τίποτα... :dazzled:

 

Εγώ είμαι αδιάβαστη και σήμερα. :bag:

Ούτε τα σχόλια στο δικό μου δεν έχω προλάβει να δω καλά-καλά.

Thank God, it's Friday.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να απαντήσω εδώ σε ένα ποστ για να μη χαλάσω το τόπικ της ιστορίας του Παρατηρητή.

 

 

 

Συνοδοιπόρε, χαίρομαι που σου άρεσε τόσο η ιστορία του Παρατηρητή, προφανώς το άξιζε, αν και οι λογοτεχνικές μου προτιμήσεις δε συμφωνούν. Με αφορμή όμως αυτή σου τη φράση, θα ήθελα να πω κάτι:

Δεν είναι σωστό να κρίνουμε ο ένας τα σχόλια του άλλου. Εδώ κρίνουμε ιστορίες και όχι "ικανότητα να κατανοήσουμε τη λογοτεχνία". Δεν είναι μάθημα φιλολογίας, ή κάνω λάθος;

 

Η ιστορία του Παρατηρητή είναι γραμμένη σε ένα στυλ που δεν μου αρέσει. Απλώς ωραία λόγια, με λίγη ποιητικότητα και διάθεση (μόνο στη διάθεση μένει όμως) φιλοσοφίας, χωρίς να μου δίνει κάποιο λόγο να τη διαβάσω. Ναι, η ωραία γραφή από μόνη της δεν με τραβάει. Αυτό δε σημαίνει ότι "προσπαθώ να δω όλες τις ιστορίες από ένα στενό πρίσμα".

 

Γενικά με απωθεί το λογοτεχνικό στυλ που ξεκινάς να περιγράφεις και ξεχνιέσαι σε περιγραφές με δεκαπέντε επίθετα για κάθε ουσιαστικό και εικοσιτρεία επιρήματα για κάθε ρήμα. (Όχι, Παρατηρητή, δεν ήσουν υπερβολικός, δεν αναφέρομαι στην ιστορία σου ;) ).

 

Είναι όπως στη ζωγραφική: δεν μ' ενδιαφέρουν οι τέλειοι κύκλοι τους, να τους χαίρονται. Εμένα μ' αρέσει να βλέπω τα "κινούμενα' τοπία του Βαν Γκογκ. ( Όχι, Παρατηρητή, δεν συγκρίνω τους τέλειους κύκλους με την ιστορία σου, εντάξει; ;) )

 

Απλά ήθελα να παρακαλέσω τα μέλη να ασχολούνται περισσότερο με τις ιστορίες και λιγότερο με το πόσο "ατάλαντοι" είμαστε όσοι δεν συμφωνούμε. Αν και κανείς δεν με αποκάλεσε έτσι, έχω βαρεθεί τη συμπεριφορά ΜΑ ΚΑΛΑ, ΔΕ ΣΑς ΑΡΕΣΕ; ΜΑ ΤΙ ΛΕΤΕ; ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ, ΗΤΑΝ ΑΛΛΙΩΣ... Συμπεριφορά που έχω δει αρκετά συχνά σε τόπικ ιστοριών.

 

 

Κασσάνδρα αδίκως αισθάνεσαι ότι θίγεσαι από τον Συνοδοιπόρο. Επειδή γνωρίζω τον Δημήτρη και προσωπικά, ποτέ μα ποτέ δεν το έχω ακούσει να πει κάτι άσχημο ούτε για έργο (μυθιστόρημα, διήγημα, ποστάκι του sff) ούτε και για συγγραφέα (είτε που έχει εκδώσει είτε που δημοσιεύει στο sff τα ανέκδοτα του). Και δεν είναι από τους ανθρώπους που θα κάτσουν να διαχωρίσουν έργα σε τι είναι ποιοτικό και τι όχι αλλά ούτε και νέους καλλιτέχνες στο αν είναι ατάλαντοι, άπειροι ή αντίστροφα φτασμένοι, προοδευτικοί, κορυφαίοι.

Αυτό για να ξεκαθαρίσω πέντε πράγματα σχετικά με το Συνοδοιπόρο που είναι από τα πιο ήσυχα μέλη του φόρουμ και δεν έχει δώσει δικαίωμα ποτέ για οποιοδήποτε πικρόχολο ή κακό σχολιασμό. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με άλλα μέλη του φόρουμ (διότι φάνηκες ενοχλημένη από κάποια συμπεριφορά), μπορείς να μιλήσεις στους συγκεκριμένους ή να το συζητήσεις με moderators. Ή μάλλον ακόμα καλύτερα και πιο πολιτισμένα, μπορείς να ανοίξεις ένα τόπικ γύρω από το θέμα του σχολιασμού. Εκεί θα έχουμε μια σωστή ανταλλαγή απόψεων, πιστεύω.

Όσο για την ιστορία μου, να σου πω την αλήθεια, ούτε κι εγώ προτιμώ τέτοιου είδους ιστορίες σαν αυτή που έγραψα. Και εμένα μου αρέσουν αυτές που υπάρχουν ονοματισμένοι χαρακτήρες, τοποθεσίες, υπόθεση, δράση, αρχή, μέση (ή μακρά συνέχεια) και τέλος. Για αυτό άλλωστε διαβάζω και φάντασι! Αυτή τη φορά μου ήρθε μια διαφορετική ιδέα και την υλοποίησα. Δεν ήταν ότι καλύτερο και σίγουρα δεν ήταν αυτό που θα ήθελε κάποιος να διαβάσει. Όμως αν έγραφα μία ιστορία με το γνωστό τρόπο, θα έφτιαχνα κάτι εντελώς συνιθισμενο. Βρες την κοινή τομή που έχουν οι περισσότερες από τις 13 ιστορίες του διαγωνισμού και θα καταλάβεις. Οπότε ποιος ο λόγος ανάμεσα σε 10 περίπου ίδιες ιστορίες να προσθέσω μια ενδέκατη, πόσο μάλλον γνωρίζοντας πως οι άλλες ιστορίες θα είναι πολύ καλύτερες από τη δική μου;

Δεν ξέρω αν η ιστορία που έγραψα είναι καλή. Εντυπωσιάστηκα κι εγώ με τα σχόλια εκείνων που την διάβασαν. Σε καμία όμως περίπτωση δεν θέλω να γίνει αφορμή για τσακωμούς και διαφωνίες.

 

Φιλικά και δίχως καμία πρόθεση επίθεσης

Παρατηρητής

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με άλλα μέλη του φόρουμ (διότι φάνηκες ενοχλημένη από κάποια συμπεριφορά), μπορείς να μιλήσεις στους συγκεκριμένους ή να το συζητήσεις με moderators. Ή μάλλον ακόμα καλύτερα και πιο πολιτισμένα, μπορείς να ανοίξεις ένα τόπικ γύρω από το θέμα του σχολιασμού. Εκεί θα έχουμε μια σωστή ανταλλαγή απόψεων, πιστεύω.

Εγώ πάντως ψηφίζω moderators :death2:

 

(σοβαρά πάντως, ένα άλλο θέμα πάνω σε κριτικές θα είχε ενδιαφέρον)

 

Και στο μεταξύ, οι πρώτες ψήφοι έχουν πέσει. Είναι πολύ νωρίς να κρίνουμε αν κάποιες ιστορίες έχουν πάρει το προβάδισμα, προβλέπω πάντως εντυπωσιακό ντέρμπι και εκπλήξεις αφού, μέχρι στιγμής, βλέπω πολλές και καλές ιστορίες, χωρίς καμία φαίνεται ότι ξεχωρίζει.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι μ' αρέσει η μετάδοση του κλίματος! Ελπίζω να έχουμε συχνές αναφορές! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους απορούν για το πως πάνε τα αποτελέσματα, ήδη δύο ιστορίες φαίνονται να ξεχωρίζουν (με τη μία να έχει μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα) και άλλες 4-5 να ακολουθούν κατά πόδας. Είναι πολύ νωρίς ακόμα όμως και πολλά μπορούν να ανατραπούν πολύ εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Οι διαγωνιζόμενοι συγγραφείς που διάβασαν και σχολίασαν όλα τα διηγήματα είναι οι: DinoHajiyorgi, roriconfan, Cassandra Gotha, Solonor και khar.

 

Δεν έχουν σχολιάσει ακόμα κανέναν οι Waylander, Arachnida και Naroualis.

 

O Constantinos και ο Παρατηρητής αντιστέκονται ακόμα (μόνο) στο διήγημα του Arachnida.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Και για όσους απορούν για το πως πάνε τα αποτελέσματα, ήδη δύο ιστορίες φαίνονται να ξεχωρίζουν (με τη μία να έχει μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα) και άλλες 4-5 να ακολουθούν κατά πόδας. Είναι πολύ νωρίς ακόμα όμως και πολλά μπορούν να ανατραπούν πολύ εύκολα
πέρασα και εγώ τα πρώτα πμ που μου ήρθαν και συμφωνώ σε αυτό που λέει ο monsieur Nihilio.

εμπρός, ψηφίστε και οι υπόλοιποι. uncle sff is counting on you!

Link to comment
Share on other sites

Οι διαγωνιζόμενοι συγγραφείς που διάβασαν και σχολίασαν όλα τα διηγήματα είναι οι: DinoHajiyorgi, roriconfan, Cassandra Gotha, Solonor και khar.

 

Δεν έχουν σχολιάσει ακόμα κανέναν οι Waylander, Arachnida και Naroualis.

 

O Constantinos και ο Παρατηρητής αντιστέκονται ακόμα (μόνο) στο διήγημα του Arachnida.

 

Σωστή υπενθύμιση, γιατί στον προηγούμενο διαγωνισμό κάποιοι ξέχασαν τη δέσμευσή τους να σχολιάσουν όλα τα διηγήματα (Στους οποίους δε ανήκει κανένας από τους παραπάνω). Και, ξέρετε τώρα, «το δις εξαμαρτείν…»

Link to comment
Share on other sites

Οι διαγωνιζόμενοι συγγραφείς που διάβασαν και σχολίασαν όλα τα διηγήματα είναι οι: DinoHajiyorgi, roriconfan, Cassandra Gotha, Solonor και khar.

 

Δεν έχουν σχολιάσει ακόμα κανέναν οι Waylander, Arachnida και Naroualis.

 

O Constantinos και ο Παρατηρητής αντιστέκονται ακόμα (μόνο) στο διήγημα του Arachnida.

 

Παρακαλώ όπως προστεθεί και το δικό μου όνομα! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όπως προστεθεί και το δικό μου όνομα! :tongue:

 

Απ' αυτή τη στιγμή και το δικό μου, επίσης. Αλλά θα ψηφίσω αργότερα, γιατί μια-δυο ιστορίες χρειάζονται ένα ξαναπέρασμα για την τελική κατάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Απ' αυτή τη στιγμή και το δικό μου, επίσης. Αλλά θα ψηφίσω αργότερα, γιατί μια-δυο ιστορίες χρειάζονται ένα ξαναπέρασμα για την τελική κατάταξη.

 

Μια απ' τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Mόλις κατέθεσα και εγώ τις ψήφους μου. Καλό κουράγιο σε όσους δεν το έχουν κάνει ακόμα και σε αυτούς που καταμετρούν! Ήταν πραγματικά δύσκολο, αν και η πρώτη θέση ήταν ξεκάθαρη στο μυαλό μου. Θέλω κάπου εδώ να πω συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν και στις ωραίες ιστορίες που έπλασαν και στους διοργανωτές που είχαμε έναν άψογο διαγωνισμό! Καλή συνέχεια σε όλους μας!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

O Constantinos και ο Παρατηρητής αντιστέκονται ακόμα (μόνο) στο διήγημα του Arachnida.

 

Εγώ σαν τον Αστερίξ θα εξακολουθήσω ν' αντιστέκομαι. Εξάλλου μόλις έστειλα την δική μου κατάταξη. Καλή επιτυχία σε όλους σας παιδιά :D

Link to comment
Share on other sites

Σφαγή κυρίες και κύριοι.

Με κάθε ψήφο αλλάζει συνεχώς και η πρώτη τριάδα. Τίποτα δεν είναι ακόμα σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζει το ματς, γέμισαν τα τόπικ... πως μας ενώνει και πως μας δονεί του Nihilio η φωνή :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Η lizbeth covenant χρωστάει 4 σχόλια.

 

Ο DinosXanthi χρωστάει 10 σχόλια.

 

Η Sonya χρωστάει 7 σχόλια.

 

Naroualis, Waylander και Arachnida τα χρωστούν όλα.

 

DinoHajiyorgi, Roriconfan, Cassandra Gotha, Tiessa, The Tregorian, Solonor και khar κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..