Jump to content

Γιατί δεν έχουμε πια μεγάλους Έλληνες συγγραφείς


Guest melissoula
 Share

Recommended Posts

MY FEELINGS EXACTLY...

 

Όποιος δε θέλει το topic δεν το διαβάζει. Έτσι λειτουργούν τα forums. Τα topics πεθαίνουν είτε απο αδιαφορία των μελών για αυτά (0 more replies), είτε επειδή οι mods/ιδιοκτήτες τα κλειδώνουν για τον Α-Β λόγο... Αφορισμοί δε βοηθούν κανένα...!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 303
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    39

  • DinoHajiyorgi

    23

  • Blondbrained

    38

  • Martin Ocelotl

    24

Τι μου θυμίζουν αυτοί που ποστάρουν σε ένα topic που δεν γουστάρουν να υπάρχει:

 

weblogcartoons14-shut-up.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμίζουν αυτοί που ποστάρουν σε ένα topic που δεν γουστάρουν να υπάρχει:

 

Γιατί γουστάρουμε να μην υπάρχει; Αυτό σας βολεύει;

 

Το θέμα του τόπικ είναι πολύ ενδιαφέρον. Και κάθε φορά που υπάρχει ποστ μας τραβάει όπως η φλόγα το ζουζούνι, καθώς ελπίζουμε να διαβάσουμε κάτι νέο. Και εκνευριζόμαστε κυρίως με τους εαυτούς μας που την πατήσαμε πάλι, διαβάζοντας άλλο ένα από τα ίδια!

 

Τελικά τι είναι αυτό; Καλύτερο κι από άσκηση γραφής στο εργαστήρι συγγραφής. Πως να λες τα ίδια-και τα ίδια-και τα ίδια-και τα ίδια με έστω ελάχιστα διαφορετικό τρόπο. Συνεχίστε. Παρακαλώ. Κάποιοι από σας βαριέστε να διαβάζετε παλιά ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Και εκνευριζόμαστε κυρίως με τους εαυτούς μας που την πατήσαμε πάλι, διαβάζοντας άλλο ένα από τα ίδια!

Επομένως το πρόβλημα είναι ότι εκνευρίζεστε με τους εαυτούς σας.

Αντί λοιπόν να βγάζετε τον εκνευρισμό σας σε εμάς, ευκαιρία να αρχίσετε να μαθαίνετε από τα λάθη σας.

Αφήστε μας όμως ήσυχους να κάνουμε όποια συζήτηση θέλουμε και σταματήστε να σπαμάρετε στο topic.

Link to comment
Share on other sites

Ελήφθη!bag.gif

 

Ρε, συ Κελαινώ, είναι λογικό από ένα νέο μέλος να μην ξέρει πώς είναι συνηθισμένο να συμπεριφέρεται κανείς σε ένα forum και πώς όχι. Οπότε μη στενοχωριέσαι!

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμίζουν αυτοί που ποστάρουν σε ένα topic που δεν γουστάρουν να υπάρχει:

 

weblogcartoons14-shut-up.gif

Αυτός είμαι εγώ όταν μιλάω με συγκεκριμένα άτομα στο msn (όχι από το φόρουμ για να μην παρεξηγούμαστε): γράφω στο χαλαρό ενώ ταυτόχρονα κατεβάζω χριστοπαναγίες.

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula

Επομένως το πρόβλημα είναι ότι εκνευρίζεστε με τους εαυτούς σας.

Αντί λοιπόν να βγάζετε τον εκνευρισμό σας σε εμάς, ευκαιρία να αρχίσετε να μαθαίνετε από τα λάθη σας.

Αφήστε μας όμως ήσυχους να κάνουμε όποια συζήτηση θέλουμε και σταματήστε να σπαμάρετε στο topic.

 

Παντως το σπαμ και το να βγάζει ο καθένας τα απωθημένα του είναι αρκετά επιτρεπτό όπως παρατήρησα όταν 2 χρήστες, μπλοντμπρειν και ντινο χατζηγιώργη έγραψαν στο τοπικ σχολια ΜΟΝΟ για να ζητάνε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η συζήτηση να σταματήσει. Περαν αρκετών άλλων που το ανέφεραν περιστασιακά. Σε μια κανονική συζήτηση, όποιος δεν ενδιαφερόταν απλά δεν θα συμμετείχε. Ομως όπως φαίνεται το θέμα άγγιξε κάποιες ευαίσθητες χορδές όσων αντέδρασαν έτσι.

 

Κι αυτο θα μπορούσε να αποτελεί πεδιο γόνιμης συζήτησης,ας πούμε το γιατί νομίζουν, αφού από τις αντιδράσεις τους φαίνονται να αυτοθεωρούνται αυτοί οι μεγάλοι έλληνες συγγραφείς, ότι αυτό δεν τους αναγνωρίζεται; Δε το λέω ειρωνικά, οποιοσδήποτε συγγραφέας πρίν γίνει γνωστός είναι άγνωστος όμως αν είναι μεγάλος, είναι ήδη μεγάλος κι άς μήν τον ξέρει ουτε η μάνα του. Οπότε μια τέτοια προσέγγιση αντί τις προσβολές και το πότε θα κλείσει το θέμα, θα ήταν πραγματικά χρήσιμη. Πώς δηλαδή αντιμετωπίζει ένας μεγάλος συγγραφέας τη ζωή του και το κύκλωμα ΠΡΙΝ αυτός γίνει γνωστός; Πιστεύω προσωπικά ότι κι αυτό είναι μια καθοριστική παράμετρος του ερωτήματος του τοπικ.

 

Μετά που κάποιος συγγραφέας γίνεται γνωστός προφανώς ότι είναι είναι, και ότι έχει να δείξει θα το δείξει. Μήπως όμως το πρίν είναι όλη η ουσία; Αυτά δηλαδή που τον δομησαν σαν μεγάλο συγγραφέα που μπορεί να είναι τα ίδιο που, στην ιδιαίτερη ελληνική πραγματικότητα, θα τον εμποδίσει ή θα τον διευκολύνει να βρεί το δρόμο πρός την αναγνώριση και, γιατί όχι, τις μεγάλες παγκόσμιες πωλήσεις επίσης;

Edited by melissoula
Link to comment
Share on other sites

Παντως το σπαμ και το να βγάζει ο καθένας τα απωθημένα του είναι αρκετά επιτρεπτό όπως παρατήρησα όταν 2 χρήστες, μπλοντμπρειν και ντινο χατζηγιώργη έγραψαν στο τοπικ σχολια ΜΟΝΟ για να ζητάνε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η συζήτηση να σταματήσει.

 

 

 

 

Σίγουρα αυτό παρατήρησες;; Εγώ παρατήρησα ότι αμέσως 2 άτομα τους είπαμε ότι ΔΕΝ είναι επιτρεπτό...

 

Μην πας γυρεύοντας για flames. Ήδη παρατήρησα ότι άλλα έγραφες σε αρχικά σου ποστ και άλλα σε αυτό τώρα...

σου άλλαξαν τόσο πολύ τη γνώμη λοιπόν ή απλώς γράφεις για να γίνεται φασαρία;;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου κοπέλα, δεν είπα πουθενά να σταματήσει το τόπικ! Εϊπα ότι συνέχεια ρωτάς τα ίδια πράγματα με άλλα λόγια, με μία εμμονή που είναι 'περίεργη', για να το πω ευγενικά, ενώ -όπως ήδη παρατηρήθηκε κι από άλλους- δεν γράφεις πουθενά αλλού στο φόρουμ. Αυτό για μένα είναι προσβολή απέναντι σε όλα τα μέλη, γιατί ΟΛΟΙ προσπαθήσαμε να δώσουμε την άποψή μας, και όλο αλλάζεις μία δυο λέξεις στις ερωτήσεις σου, για να μας μπλέκεις πάλι σε μία ανούσια κουβέντα, ενώ κατέληξες να ειρωνεύεσαι κιόλας. ΑΚόμα κι ένα αστείο που έκανα, το ειρωνεύτηκες μέχρι εκεί που δεν πάει, κι αυτό δείχνει ότι εσύ έχεις το πρόβλημα κοπέλα μου με την συγγραφή, όχι εγώ. Έχω πει πολλές φορές ότι θεωρώ πως έχω πολύ ταλέντο, και δέχομαι -πάραυτα- με πολύ ικανοποίηση και εκτίμηση όποιον κρινει τα έργα μου με σκοπό να με βοηθήσει να γίνω καλύτερη. Την επιδιώκω και την ζητάω! Δεν περίμενα ούτε εσένα, ούτε κανέναν άλλον να μου πει αν είμαι ή δεν είμαι, ούτε ντρέπομαι για την πίστη που έχω στο ταλέντο μου.

 

Δεν ξέρεις τελικά τι θες να μάθεις, φαίνεται πως κάνεις κάποιου είδους πείραμα, πόσο μπορείς να κρατήσεις ητν προσοχή στραμμένη πάνω σου. Είμαι βέβαιη πια, για την ακρίβεια, και δεν θα σου κάνω ούτε εγώ -άλλο- την χάρη.

Κρίμα, γιατί φαίνεται πως έχεις και τον χρόνο και την ικανότητα χρήσης του λόγου, να προσφέρεις περισσότερα μέσα στο φόρουμ. Πίστεψέ με, έτσι θα βοηθήσεις την ελληνική λογοτεχνία, κι όχι κλώθωντας το νήμα της απαξίωσης και απασχολώντας μας άσκοπα. Σεβάσου την προσπάθεια τόσων παιδιών, δηλαδή. Και πάνω απ'όλα σεβάσου τον εαυτό σου, επιτέλους...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτο θα μπορούσε να αποτελεί πεδιο γόνιμης συζήτησης,ας πούμε το γιατί νομίζουν, αφού από τις αντιδράσεις τους φαίνονται να αυτοθεωρούνται αυτοί οι μεγάλοι έλληνες συγγραφείς, ότι αυτό δεν τους αναγνωρίζεται; Δε το λέω ειρωνικά, οποιοσδήποτε συγγραφέας πρίν γίνει γνωστός είναι άγνωστος όμως αν είναι μεγάλος, είναι ήδη μεγάλος κι άς μήν τον ξέρει ουτε η μάνα του. Οπότε μια τέτοια προσέγγιση αντί τις προσβολές και το πότε θα κλείσει το θέμα, θα ήταν πραγματικά χρήσιμη. Πώς δηλαδή αντιμετωπίζει ένας μεγάλος συγγραφέας τη ζωή του και το κύκλωμα ΠΡΙΝ αυτός γίνει γνωστός; Πιστεύω προσωπικά ότι κι αυτό είναι μια καθοριστική παράμετρος του ερωτήματος του τοπικ.

Φάσκεις και αντιφάσκεις. Από τη μία λες ότι μεγάλος είναι αυτός που είναι καλός και βρίσκει ανταπόκριση, αλλά δεν τον έχουμε στην Ελλάδα, από την άλλη λες ότι μεγάλος γεννιέσαι, δε γίνεσαι, και απλά στην Ελλάδα οι μεγάλοι που έχουμε δε γίνονται γνωστοί... Τείνω να πιστέψω ότι, είτε μας δουλεύεις ψιλό γαζί ή βγάζεις απωθημένα για εκείνο το καταπληκτικό χειρόγραφο που έστειλες σε εκδοτικούς πριν κάτι χρόνια και έφαγε πόρτα.

Αλήθεια, κατά τη γνώμη σου ποιοι είναι μεγάλοι συγγραφείς;

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται μια τελευταία παρέμβαση, και με ρίσκο να τ' ακούσω απο πάνω. Αλλά τέλος-πάντων, θα παίξω τον Ζορό, ως άλλος Παναγιώτης Ψωμιάδης holiday.gif .

 

Γιατί βγαίνει τέτοια αρνητικότητα και επιθετικότητα;

 

Νομίζω ότι πάνω απ' όλα οι συγγραφείς θα έπρεπε να έχουν τον τρόπο να τιθασεύσουν τα συναισθήματα και την γραφή τους και να μην βγαίνουν ασχήμιες σε ένα φόρουμ τους, το οποίο μόνο κακό κάνει σε όλους μας τελικά.

Κάντε ένα logout, χτυπήστε τα χείλια σας σαν τον Donald Duck για να χαλαρώσετε και μετά διαβάστε τίς ασχήμιες που έχουν γραφτεί εδώ και πέστε μου αν αρμόζουν σε ένα φόρουμ, κατά τεκμήριο, ευαίσθητων συγγραφέων.

 

Που θέλω να καταλήξω: υπάρχει και το όπλο της αδιαφορίας ή της προσεκτικής γραφής των απόψεών μας.

Άλλο είναι να πείς σε κάποιον ότι "τα γραπτά σου θέλουν δούλεμα" και άλλο "YOU SUCK!". Και πάει λέγοντας.

 

Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί να κρατήσουμε τα μέλη της κοινότητας και να μην διώξουμε κάποιους με τον τρόπο μας.

Ακόμα και αν ο δικός τους τρόπος μας φαίνεται ειρωνικός ή προσβλητικός.

 

Σας αφήνω τώρα για να πάω να διδάξω στο κατηχητικό tease.gif

Edited by dolph
Link to comment
Share on other sites

:) Είναι γλυκιά η παρέμβασή σου, αλλά πάλι κάνεις ένα λάθος. Δεν υπάρχουν ευγενικοί συγγραφείς, ή τουλάχιστον ευγενικοί ΜΕΓΑΛΟΙ συγγραφείς! Δεν ξέρω κανέναν πραγματικά σπουδαίο άνθρωπο που να χτυπάει συνέχεια τα χείλη του και να ανέχεται τα πάντα...

 

Εκτός ίσως από τον Γκάντι και τη Μητέρα Τερέζα!

 

 

 

Άλλωστε ήδη ζητήθηκε από κάποιο μέλος να ενεργοποιηθεί ουσιαστικά εδώ μέσα, κι όχι να προσπαθεί μόνο να λύσει το κυπριακό των συγγραφέων. Ακριβώς επειδή θέλουμε μέλη, αλλά μέλη που θέλουν κι αυτά να είναι μέλη...

Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ μόνο σε ένα σημείο, γιατί τραβάει πολύ και βαριέμαι να απαντώ λέξη προς λέξη (που θα μού ήταν εύκολο και άμεσα αποδοτικό με το ρομποτικό μυαλό μου first.gif ):

 

Δεν υπάρχουν ευγενικοί συγγραφείς, ή τουλάχιστον ευγενικοί ΜΕΓΑΛΟΙ συγγραφείς!

 

Δηλαδή να αρχίσουμε να σιχτιρίζουμε όλοι-όλους για να αποδείξουμε ότι είμαστε Μεγάλοι Συγγραφείς;

Ξέρεις πόσο εύκολα κάποιοι εδώ μέσα θα προσελκύαν μπινελίκια με την σέσουλα;

Μερικών, μόνο το avatar τους σε κανεί να θέλεις να τους τα χώσεις, πρέπει να το κάνουμε;

 

Με την πείρα που έχω σε φόρουμ, και ως admin σε κάποια εξ' αυτών, σε βεβαιώ ότι όταν το πράγμα γίνεται προσωπικό τότε γίνεται άσχημο.

Διαφωνείς με κάποιον; Επιχειρηματολόγησε ενάντια. Σε προσβάλλει η άποψη κάποιου; Αδιαφόρησε και άσε τους moderators να κάνουν την δουλειά που πρέπει να κάνουν σε ένα φόρουμ. Και αυτή είναι κυρίως μία: να μην επιτρέπουν να γίνεται η αντιπαράθεση άσχημη.

 

Peace! devil2.gif

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες και φταίω εγώ γι'αυτό. Ταυτίζεις την ευγένεια με την ανοχή οποιασδήποτε συμπεριφοράς, ακόμα κι όταν γίνεται απαξιωτική και προσβλητική για αυτό που αντιπροσωπεύει ο ίδιος ο χώρος που σε φιλοξενεί! Σε άλλη συζήτηση για το πώς πρέπει να γίνεται η κριτική σ'ένα έργο, είπα ακριβώς αυτό που είπες κι εσύ. Αλλά άλλο η δημιουργία και ο σεβασμός στην προσπα΄θεια και το όνειρο του άλλου, κι άλλο αυτή η -απ'ό,τι φαίνεται- εσκεμμένη εμμονή προς συγκεκριμένη κατεύθυνση και η ανοχή της!

Κι επιμένω, πως ένας σπουδαίος άνθρωπος δεν ανέχεται ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο όνομα της ευγένειας! Στην ανάγκη, δε, θα σιχτιρίσει κιόλας. Μην επιχειρηματολογείς χρησιμοποιώντας ακραία παραδείγματα. Στην ανάγκη θα το κάνεις.

 

Και μία φράση, τροφή για σκέψη: δεν μπορείς να βοηθήσεις κάτι που σιχαίνεσαι. Όταν κάποιος δείχνει να κόπτεται τόσο για την συγχρονη ελληνική λογοτεχνία και δείχνει τέτοια απαξίωση τσουβαλιαστικά, κάτι γίνεται (και δνε μιλάω για σένα)...

Ελπίζω να έγινα κατανοητή αυτή τη φορά...

Τέλος πάντων, έχουν ανέβει πολλά ενδιαφέροντα γραπτά, και προτιμώ πλέον να αφοσιώσω τον ελάχιστο και πολύτιμο χρόνο μου σ'αυτά...

Χαιρετώ smile.gif

Edited by Blondbrained
Link to comment
Share on other sites

Με την πείρα που έχω σε φόρουμ, και ως admin σε κάποια εξ' αυτών, σε βεβαιώ ότι όταν το πράγμα γίνεται προσωπικό τότε γίνεται άσχημο.

Διαφωνείς με κάποιον; Επιχειρηματολόγησε ενάντια. Σε προσβάλλει η άποψη κάποιου; Αδιαφόρησε και άσε τους moderators να κάνουν την δουλειά που πρέπει να κάνουν σε ένα φόρουμ. Και αυτή είναι κυρίως μία: να μην επιτρέπουν να γίνεται η αντιπαράθεση άσχημη.

Ως μέλος πολλών φόρουμ και ως admin σε κάποια εξ αυτών, ξέρεις τι σημαίνει όταν εμφανίζεται κάποιο μέλος που γράφει μόνο σε ένα τόπικ που προκαλεί αντιδράσεις και επιστρέφει συνεχώς σε αυτό για να αναζωπυρώσει το... ενδιαφέρον, έτσι δεν είναι;

 

Όσο για το ίδιο το θέμα, η αλήθεια είναι ότι χτυπάει σε πολλές και διαφορετικές πληγές πολλών από εμάς, για αυτό τόσο έντονες οι απαντήσεις.

Επίσης, αν θεωρείς ότι υπάρχουν ποστ τα οποία σε προσβάλλουν και πρέπει οι mods να παρέμβουν, υπάρχει πάντα ένα κουμπί που λέγεται report : Πάτησέ το.

Link to comment
Share on other sites

Guest melissoula

Ως μέλος πολλών φόρουμ και ως admin σε κάποια εξ αυτών, ξέρεις τι σημαίνει όταν εμφανίζεται κάποιο μέλος που γράφει μόνο σε ένα τόπικ που προκαλεί αντιδράσεις και επιστρέφει συνεχώς σε αυτό για να αναζωπυρώσει το... ενδιαφέρον, έτσι δεν είναι;

 

Σημαίνει ίσως ότι το νέο μέλος θέλει πρώτα να αποκρυσταλλώσει άποψη περί του τί τρέχει στο φορουμ,βλέποντας τέτοιες αντιδράσεις σε ένα μάλλον κοινό ερώτημα, και στη συνέχεια να επεκταθεί σε πιο προσωπικά γραπτά ή απόψεις του, σε άλλα τόπικς.

 

 

Όσο για το ίδιο το θέμα, η αλήθεια είναι ότι χτυπάει σε πολλές και διαφορετικές πληγές πολλών από εμάς, για αυτό τόσο έντονες οι απαντήσεις.

 

Αυτη την αληθεια την ειπα στο αμέσως προηγουμενο ποστ μου όμως όπως φαίνεται άν την γράφει κάποιο μέλος δεν μετράει κάποια άποψη, πρέπει να γράψει την ίδια ακριβώς άποψη, σα δική του, κάποιο παλιό μέλος...! Κι υστερα απορείς γιατί δεν γράφω σε άλλα τόπικς ακόμη. Έλλειψη ενθουσιασμού, λογικό δεν είναι; Κι σ'αυτό που συμμετέχω νομίζω ότι το κάνω μάλλον χαλαρά, σε σύγκριση με πόσα ποστ έχουν δημοσιεύσει άλλοι.

Edited by melissoula
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ίσως ότι το νέο μέλος θέλει πρώτα να αποκρυσταλλώσει άποψη περί του τί τρέχει στο φορουμ,βλέποντας τέτοιες αντιδράσεις σε ένα μάλλον κοινό ερώτημα, και στη συνέχεια να επεκταθεί σε πιο προσωπικά γραπτά ή απόψεις του, σε άλλα τόπικς.

Όταν την αποκρυσταλλώσεις γράψε και αλλού. Αλλά μόνο από ένα θέμα δε θα βγάλεις και πολλά συμπεράσματα, έτσι δεν είναι;

 

Αυτη την αληθεια την ειπα στο αμέσως προηγουμενο ποστ μου όμως όπως φαίνεται άν την γράφει κάποιο μέλος δεν μετράει κάποια άποψη, πρέπει να το γράψει κάποιο παλιό μέλος... Κι υστερα απορείς γιατί δεν γράφω αλλού. Κι εδώ που συμμετέχω νομίζω ότι το κάνω μάλλον χαλαρά, σε σύγκριση με πόσα ποστ έχουν δημοσιεύσει άλλοι.

Την είχες γράψει πολύ μονόπλευρα την άποψη, εγώ απλά την θέτω σε ένα πιο ευρύ πλαίσιο: ποια πληγή σου χτυπάει το όλο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Μην τα μπερδεύουμε σε παρακαλώ.

 

Δηλαδή: είναι δόκιμο και χρήσιμο να συζητάμε την κατάσταση της Ελληνικής Λογοτεχνίας. Πόσο μάλλον σε ένα φόρουμ Ελλήνων λογοτεχνών!

Και εκεί πιά, παραθέτουμε τις απόψεις μας επί του θέματος, χωρίς να προχωράμε σε προσωπικές προσβολές και αντιπαραθέσεις.

 

Το πρόβλημα από τη μία μπορεί να είναι η απογοήτευση ενός μέλους, που το έκανε να ξεκινήσει το όλο θέμα και η ομαδική παράκρουση άλλων μελών που νομίζουν ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να καταστρέψει τα όνειρα και την αξία τους με ένα προσβλητικό, κατά την άποψη τους θέμα.

Δεν συμβαίνει ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Και η melissoula μπορεί να γίνει καλή λογοτέχνης αν κοπιάσει σε αυτό (και αυτό το λέω για να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπονοοώ ότι δεν κοπιάζει πολύ στη ζωή της - πόσο μάλλον αν έχει παιδιά, για όσους καταλαβαίνουν τί σημαινεί αυτό), αλλά και των υπολοίπων δεν πρόκειται να χάθει η αξία επειδή το είπε η melissoula ή ο πιτσαπίρδουλας.

 

Το όλο θέμα έχει ψωμί. Ας μείνουμε σε αυτό και ας αφήσουμε τα προσωπικά συναισθήματα να χαλάσουν την ατμόσφαιρα starwars.gif .

Link to comment
Share on other sites

είναι δόκιμο και χρήσιμο να συζητάμε την κατάσταση της Ελληνικής Λογοτεχνίας. Πόσο μάλλον σε ένα φόρουμ Ελλήνων λογοτεχνών!

Και εκεί πιά, παραθέτουμε τις απόψεις μας επί του θέματος, χωρίς να προχωράμε σε προσωπικές προσβολές και αντιπαραθέσεις.

 

Ναι, και πάλι ναι, ΕΦΟΣΟΝ όντως αυτό θέλουμε να συζητήσουμε, κι όχι να βγάλουμε τ'απωθημένα μας... και να γινόμαστε είρωνες ακόμα και με το χιούμορ του άλλου (κάτι σημαίνει αυτό, συνήθως), ή προσβλητικοί υπονοώντας πως όποιος γράφει τα ξύνει και δεν έχει τίποτε άλλο να κάνει στη ζωή του...(έχω κι εγώ παιδιά και δουλειά, όπως είπα)

Κάτι δεν έχει καταλάβει ένας απ'τους δυο μας, φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Ως μέλος πολλών φόρουμ και ως admin σε κάποια εξ αυτών, ξέρεις τι σημαίνει όταν εμφανίζεται κάποιο μέλος που γράφει μόνο σε ένα τόπικ που προκαλεί αντιδράσεις και επιστρέφει συνεχώς σε αυτό για να αναζωπυρώσει το... ενδιαφέρον, έτσι δεν είναι;

 

Και τί κερδίζει το νέο μέλος που το κάνει αυτό;

Την ομαδική αντίδραση των "παλιών".

Για εσένα και άλλα άτομα που είστε φίλοι και πρωτοπόροι σε αυτό το φόρουμ, είναι εύκολο να μιλάς έτσι, γνωρίζοντας ότι θα σε καλύψουν άλλοι 10 φίλοι. Για το νέο μέλος που δεν είναι φίλος σας, πού είναι η στοργή που θα το ενσωματώσει στην ομάδα; Πού είναι η ανοχή;

 

Η συμπεριφορά σου δείχνει άτομο που λέει ψιθυριστά στους φίλους του όταν βλέπει άτακτα παιδιά σε μια κοινωνική εκδήλωση: "θα τα μαζέψει κανείς τα κωλόπαιδα;"

Πώς το βλέπεις αυτό που σου είπα;

Μπορεί να το εννοώ ή και να μην το εννοώ, δεν είναι αυτό το θέμα μου.

Το θέμα μου είναι: σου άρεσε; Θα ήθελες να γράφονται τέτοια για σένα, για φίλους σου ή να μονοπωλούν γενικότερα το φόρουμ;

 

Επανέρχεσαι στην επιμονή της melissoulas και θα ρωτήσω; Εσύ γιατί να επιμείνεις στην επιμονή της;

 

Και εγώ γιατί επιμένω να βρώ άκρη;

Ας ακολουθήσω αυτά που λέω: [lurke mode on]

Link to comment
Share on other sites

Μην τα μπερδεύουμε σε παρακαλώ.

 

Δηλαδή: είναι δόκιμο και χρήσιμο να συζητάμε την κατάσταση της Ελληνικής Λογοτεχνίας. Πόσο μάλλον σε ένα φόρουμ Ελλήνων λογοτεχνών!

Και εκεί πιά, παραθέτουμε τις απόψεις μας επί του θέματος, χωρίς να προχωράμε σε προσωπικές προσβολές και αντιπαραθέσεις.

 

Το πρόβλημα από τη μία μπορεί να είναι η απογοήτευση ενός μέλους, που το έκανε να ξεκινήσει το όλο θέμα και η ομαδική παράκρουση άλλων μελών που νομίζουν ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να καταστρέψει τα όνειρα και την αξία τους με ένα προσβλητικό, κατά την άποψη τους θέμα.

Δεν συμβαίνει ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Και η melissoula μπορεί να γίνει καλή λογοτέχνης αν κοπιάσει σε αυτό (και αυτό το λέω για να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπονοοώ ότι δεν κοπιάζει πολύ στη ζωή της - πόσο μάλλον αν έχει παιδιά, για όσους καταλαβαίνουν τί σημαινεί αυτό), αλλά και των υπολοίπων δεν πρόκειται να χάθει η αξία επειδή το είπε η melissoula ή ο πιτσαπίρδουλας.

 

Το όλο θέμα έχει ψωμί. Ας μείνουμε σε αυτό και ας αφήσουμε τα προσωπικά συναισθήματα να χαλάσουν την ατμόσφαιρα starwars.gif .

Dolph:

α) Δεν είμαστε ένα φόρουμ Λογοτεχνών. Ή, μάλλον, είμαστε δευτερευόντως και αυτό, αλλά κυρίως είμαστε φόρουμ Επιστημονικής Φαν τασίας και Φαντασίας. Και, όσο κι αν έχουν αλλάξει οι εποχές, πάντα η φράση "Μεγάλοι συγγραφείς" θα φέρνει μια δυσφορία σε εμάς τους οπαδούς της "παραλογοτεχνίας", διότι μαζί της φέρει και ένα υπονοούμενο "δε μιλάω για εσάς τους ανώριμους".

β) Ο τρόπος με τον οποίο εξελήχθηκε το θέμα ουσιαστικά δημιούργησε δύο στρατόπεδα: αυτούς που γράφουν ακόμα και αυτούς που το παράτησαν. Και οι δύο πλευρές,σε κάποιον βαθμό, βγάζουμε απωθημένα. Αποτέλεσμα είναι να έχουμε σπασμένες αλυσίδες από σκέψεις αντί για έναν συνεπή διάλογο. Εξού και οι ομαδικές παρακρούσεις.

γ) Αν πιστεύεις ότι το θέμα έχει ψωμί, για πρότεινε πάνω σε τι επίπεδο θα πρέπει να συνεχίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έχει καταλάβει ένας απ'τους δυο μας, φίλε μου!

 

Εγώ κατάλαβα τα πάντα εκτός από ένα: γιατί δεν αδιαφορείτε άν δεν σας αρέσει η συμπεριφορά και τα λεγόμενά της.

Έχεις την εντύπωση ότι θα μείνει στην Ιστορία η άποψη της melissoulas ή της blondbrained επειδή δεν βρέθηκε κάποιος να απαντήσει προσβλητικά ή με αγένεια, για να το πώ πιό κομψά;

Δεν είναι ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος και ούτε εμείς ο Τσώρτσιλ και να πρέπει να απαντήσουμε με τσαμπουκά στον τσαμπουκά.

Link to comment
Share on other sites

Και τί κερδίζει το νέο μέλος που το κάνει αυτό;

Την ομαδική αντίδραση των "παλιών".

Αχα, ναι, σπάσαμε σε παλιούς και νέους και τη μεγάλη επανάσταση που θα διαλύσει το στάτους κβο του σουφουφου;

σόρρυ αν γίνομαι σαρκαστικός, αλλά είτε μιλάμε για άτομο που μπήκε να σπάσει πλάκα με εμάς, είτε να βγάλει την απογοήτευσή του για κάτι και το κάνει άτεχνα.

 

Για εσένα και άλλα άτομα που είστε φίλοι και πρωτοπόροι σε αυτό το φόρουμ, είναι εύκολο να μιλάς έτσι, γνωρίζοντας ότι θα σε καλύψουν άλλοι 10 φίλοι. Για το νέο μέλος που δεν είναι φίλος σας, πού είναι η στοργή που θα το ενσωματώσει στην ομάδα; Πού είναι η ανοχή;

Στην πρώτη σελίδα...

 

Η συμπεριφορά σου δείχνει άτομο που λέει ψιθυριστά στους φίλους του όταν βλέπει άτακτα παιδιά σε μια κοινωνική εκδήλωση: "θα τα μαζέψει κανείς τα κωλόπαιδα;"

Πώς το βλέπεις αυτό που σου είπα;

Μπορεί να το εννοώ ή και να μην το εννοώ, δεν είναι αυτό το θέμα μου.

Το θέμα μου είναι: σου άρεσε; Θα ήθελες να γράφονται τέτοια για σένα, για φίλους σου ή να μονοπωλούν γενικότερα το φόρουμ;

Έχω διαβάσει και πολύ χειρότερα. Θες και link μήπως.

Α, και για να σου λύσω την απορία, αν τα δω, κάνω υπομονή γιατί παιδία είναι, εκτός κι αν πραγματικά δεν αντέχονται οπότε το λέω δυνατά να τα μαζέψουν. Κοντά έπεσες πάντως.

 

Επανέρχεσαι στην επιμονή της melissoulas και θα ρωτήσω; Εσύ γιατί να επιμείνεις στην επιμονή της;

 

Και εγώ γιατί επιμένω να βρώ άκρη;

Ας ακολουθήσω αυτά που λέω: [lurke mode on]

Είναι παραλογισμός απλά. Το όλο θέμα είναι σαν ένα αυτοκινητιστικό: δεν μπορείς να κοιτάξεις μακριά. Εσύ πάλι μάλλον επιμένεις γιατί βλέπεις κάτι από εσένα στα όσα λέει η Μελισσούλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την εντύπωση ότι θα μείνει στην Ιστορία η άποψη της melissoulas ή της blondbrained επειδή δεν βρέθηκε κάποιος να απαντήσει προσβλητικά ή με αγένεια, για να το πώ πιό κομψά;

 

Δεν μ'ενδιαφέρει να επιβάλλω την άποψή μου βρε συ. Μ'ενδιαφέρει, εφόσον θέλει σεβασμό να δείξει σεβασμό σ'αυτούς που βρίσκουν τον χρόνο μέσα από τρομερές καθημερινές δυσκολίες να κάνουν αυτό που αγαπούν. Δεν προσβάλλει εμένα προσωπικά, προσβάλλει συλλήβδην τα υπόλοιπα μέλη! Και για κάτι τέτοιο, έχω ξεμείνει προσωπικά από προδέρμ! Εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να σεβαστούμε την προσπάθεια και την αγάπη του άλλου, αλλά και ο κάθε άλλος είναι επίσης υποχρεωμένος να κάνει ακριβώς το ίδιο. Δεν είναι κατανοητό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..