Jump to content

23ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Πείνα


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Αααυτά είναι!!! Ανυπομονώ να διαβάσω τις ιστορίες σας!! Εδώ διάβασα σχεδόν όλες τις ιστορίες του προηγούμενου διαγωνισμού της ΕΦ που ποτέ δεν ήμουν φανατικός οπαδός της... Τώρα μέχρι και σε πειρασμό να κάτσω να γράψω κι εγώ κάτι με βάλατε, μιας και δεν κάνω τπτ... biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 482
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SpirosK

    32

  • DinoHajiyorgi

    84

  • Stanley

    29

  • Eugenia Rose

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

A ok... Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!! cool.gif

 

Δεν το εννοούσε έτσι όπως φάνηκε, είμαι σίγουρος. Θα το καταλάβεις κι εσύ με τον καιρό.

 

Από εκεί και πέρα είναι αλήθεια ότι έχουμε πολλούς συγγραφείς, αλλά πάντα χωράει ένας ακόμη. Ειδικά αν γράφει τρόμο!devil2.gif

Εξάλλου κάθε συγγραφέας είναι υποχρεωτικά και ψηφοφόρος οπότε καλύπτεται και το παραπάνω αίτημα.

 

Άρα...ξεκίνα να γράφεις!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Το βαμπίρ πεινάει για αίμα, χωρίς όμως αυτό να το κάνει βουλιμικό, έτσι; Είναι θέμα επιβίωσης.

 

 

Συγγνώμη, μια διευκρίνηση, ελπίζω να μην το ρώτησε κι άλλος. Το βαμπίρ θεωρούμε ότι "πεινάει" για αίμα;

Άρα, μετράνε και θέματα που αφορούν τη δίψα;

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσουμε ότι τα βαμπίρ τρέφονται με αίμα, τότε είναι θέμα πείνας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προσφέρομαι ως αναγνώστρια/ψηφοφόρος.

 

(αν και ο πραγματικός λόγος που το δηλώνω, είναι ότι ήθελα οπωσδήποτε ένα ποστ σ' αυτό το überκουλ μαύρο τσόφλι)

Link to comment
Share on other sites

 

Το βαμπίρ πεινάει για αίμα, χωρίς όμως αυτό να το κάνει βουλιμικό, έτσι; Είναι θέμα επιβίωσης.

 

 

Συγγνώμη, μια διευκρίνηση, ελπίζω να μην το ρώτησε κι άλλος. Το βαμπίρ θεωρούμε ότι "πεινάει" για αίμα;

Άρα, μετράνε και θέματα που αφορούν τη δίψα;

Δεν μετράνε θέματα που αφορούν δίψα, και είπα ότι το βαμπίρ "πεινάει" για αίμα, για να φανεί αυτή η μία εξαίρεση. Σύμφωνα με τον μύθο των βαμπίρ, που το πρόσεξα μόνο πρόσφατα σε ταινίες και σειρές, ένας βρυκόλακας δεν τρώει τίποτα, ούτε ένα μισοψημένο μπέργκερ (σαν τους λυκάνθρωπους που τους υπεργουστάρω). Τα βαμπίρ χρειάζονται (crave) μόνο αίμα.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προσφέρομαι ως αναγνώστρια/ψηφοφόρος.

 

 

Παρομοίως. (Τώρα αν θα βάλω πρώτη την περισσότερο ή τη λιγότερο τρομακτική ιστορία... παίζεται) :lol:

Link to comment
Share on other sites

A ok... Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση!! cool.gif

 

Δεν το εννοούσε έτσι όπως φάνηκε, είμαι σίγουρος. Θα το καταλάβεις κι εσύ με τον καιρό.

 

Από εκεί και πέρα είναι αλήθεια ότι έχουμε πολλούς συγγραφείς, αλλά πάντα χωράει ένας ακόμη. Ειδικά αν γράφει τρόμο!devil2.gif

Εξάλλου κάθε συγγραφέας είναι υποχρεωτικά και ψηφοφόρος οπότε καλύπτεται και το παραπάνω αίτημα.

 

Άρα...ξεκίνα να γράφεις!

 

 

 

 

 

 

Ναι το ψιλιάστηκα ότι μάλλον δεν το εννοούσε έτσι όπως φάνηκε, γιαυτό κι έκανα πλάκα. Αλλά όπως και να χει μην ανησυχείς, αν αποφασίσω να γράψω δε θα κολλήσω σαυτό. Αρκεί να το πάρω απόφαση. smile.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το έχω. Και δηλώνω προς όποιο admin το διαβάζει, αν δεν καταθέσω ιστορία στο συγκεκριμένο διαγωνισμό, να μου φερθεί όπως μου αξίζει (warn, ban, δημόσιο ανασκολοπισμό, ανάγνωση ρομαντικών ιστοριών, κ.λπ.)

 

Δηλώνω επίσης ότι σκοπεύω να το γράψω εξ'ολοκλήρου υπό τους ήχους του AEALO των Rotting Christ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα έσκασε ωραία ιδέα, αλλά δεν ξέρω απο την μια αν θα προλάβω και απο την άλλη αν χωράει σε 3500 λέξεις.

Θα ξεκινήσω και βλέπουμε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω επίσης ότι σκοπεύω να το γράψω εξ'ολοκλήρου υπό τους ήχους του AEALO των Rotting Christ.

Αυτό είναι τρομαχτικό από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρόσεξα αυτό το topic, γενικά είμαι λίγο( εώς πολύ) αφηρημένος, και λέω να συμμετάσχω και γω για πρώτη φόρά. Α προλάβω, έχει καλώς...

Link to comment
Share on other sites

Υπόσχομαι να διαβάσω όλες τις ιστορίες και να ψηφίσω για πρώτη φορά!

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, αυτό που ζω είναι από τα ανήκουστα. Το θέμα δόθηκε πριν από χμ, ενενήντα-κάτι ώρες μόνο κι έχω όχι μόνο θέμα, αλλά έκανα και το ιστορικό μου ρίσερτς και έγραψα και 1300 λέξεις! Δεν έχει ματαγίνει αυτό, ρε παιδιά. Παίζει να προλάβω να το διορθώσω κιόλας!tease.giftease.giftease.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκέφτηκα κάτι μέσα στο αεροπλάνο, θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Μου έγινε με p.m. η εξής πρόταση για τον παρόντα διαγωνισμό:

 

«Να ανεβάσουμε τις ιστορίες χωρίς ονόματα συγγραφέων, για να είναι πιο αντικειμενική η ψηφοφορία. Να τις στέλνουν όλοι με p.m. στον διοργανωτή, κι εκείνος να τις ανεβάζει ως attached files σε ποστ του κεντρικού τόπικ, χωρίς να αναφέρεται το όνομα του συγγραφέα, παρά μόνο όταν λήξει η ψηφοφορία.

 

Να ανοίξουμε ένα poll και να ψηφίσουν ναι ή όχι όσοι ενδιαφέρονται μέχρι τις 11/1 που θα αρχίσουν να ανεβαίνουν οι ιστορίες;»

 

Ως διοργανωτής απαντώ ότι δεν θα ανοίξω poll, κι ότι προσωπικά δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με το να πράξουμε ένα τέτοιο πείραμα. Μόνο όμως αν συμφωνούν ΟΛΟΙ οι συμμετέχοντες συγγραφείς. Αν έστω κι ένας συγγραφέας που θέλει να συμμετάσχει έχει πρόβλημα, για οποιοδήποτε δικό του λόγο, τότε ας κάνουμε αυτό το πείραμα μιαν άλλη φορά. Δώστε απόψεις, και δώστε τες έγκαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Μου έγινε με p.m. η εξής πρόταση για τον παρόντα διαγωνισμό:

 

«Να ανεβάσουμε τις ιστορίες χωρίς ονόματα συγγραφέων, για να είναι πιο αντικειμενική η ψηφοφορία. Να τις στέλνουν όλοι με p.m. στον διοργανωτή, κι εκείνος να τις ανεβάζει ως attached files σε ποστ του κεντρικού τόπικ, χωρίς να αναφέρεται το όνομα του συγγραφέα, παρά μόνο όταν λήξει η ψηφοφορία.

 

Να ανοίξουμε ένα poll και να ψηφίσουν ναι ή όχι όσοι ενδιαφέρονται μέχρι τις 11/1 που θα αρχίσουν να ανεβαίνουν οι ιστορίες;»

 

Ως διοργανωτής απαντώ ότι δεν θα ανοίξω poll, κι ότι προσωπικά δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με το να πράξουμε ένα τέτοιο πείραμα. Μόνο όμως αν συμφωνούν ΟΛΟΙ οι συμμετέχοντες συγγραφείς. Αν έστω κι ένας συγγραφέας που θέλει να συμμετάσχει έχει πρόβλημα, για οποιοδήποτε δικό του λόγο, τότε ας κάνουμε αυτό το πείραμα μιαν άλλη φορά. Δώστε απόψεις, και δώστε τες έγκαιρα.

 

 

Sounds GOOD!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι αρκετά καλή ιδέα, αρκεί ο διοργανωτής να είναι... αδιάφθορος! :whistling:

 

(Όχι, 'ντάξει, δεν υπονοώ τίποτα! :tongue: )

 

Δεν ξέρω, βέβαια, κατά πόσο η γνώμη μου έχει βάρος, διότι δεν είναι σίγουρο το αν θα μπορέσω να συμμετάσχω - κυρίως λόγω των σχολίων που θα πρέπει να κάνω στους συν-συμμετέχοντες... Έρχεται εξεταστική γαρ... Μερικές ιδέες μου έχουν έρθει πάντως και ίσως προλάβω να αξιοποιήσω κάποια από αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι αντίθετος στην συγκεκριμένη ιδέα. Ακούγεται αρκετά ενδιαφέρουσα. Αλλά θα μπορούσε να εφαρμοστεί «πειραματικά» σε κάποιον ανεξάρτητο διαγωνισμό, έτσι για να δούμε τα αποτελέσματα. Πχ, πέντε άτομα τα οποία θα δηλώσουν μυστικά επιθυμία σε κάποιον διοργανωτή και οι υπόλοιποι θα κρίνουν αυτές τις ιστορίες χωρίς να γνωρίζουν ποια είναι αυτά τα άτομα.

 

Επίσης, τι σημαίνει αυτό; Ότι οι υπόλοιποι διαγωνισμοί δεν ήταν αντικειμενικοί; Για μένα δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Πιθανόν, κάποιοι άλλοι που έχουν συμμετάσχει σε περισσότερους διαγωνισμούς από μένα να μπορούν να πουν πιο πολλά γι' αυτό.

 

Ένα αρνητικό που βρίσκω είναι: Δηλαδή τι, δεν θα μπορέσουμε να προμοτάρουμε με αφίσες τις ιστορίες μας; Κι έχω ήδη βρει μερικές που κερδίζουν από μόνες τους τον διαγωνισμό :tongue:

 

Αν παρόλ' αυτά, συμφωνούν και οι υπόλοιποι συμμετέχοντες, δεν έχω κανένα πρόβλημα να γίνει ο διαγωνισμός με αυτόν τον τρόπο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..