Jump to content

23ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Πείνα


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Ούτε εγώ έχω πρόβλημα απλα δεν θα ξέρετε πάνω κάτω ο ένας το συγγραφικό στύλ του άλλου? Εννοω οτι και πάλι δεν θα είναι τελείως ανώνυμα αλλα ακούγεται ενδιαφέρον lets try that!!! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 482
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SpirosK

    32

  • DinoHajiyorgi

    84

  • Stanley

    29

  • Eugenia Rose

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αλλά θα μπορούσε να εφαρμοστεί «πειραματικά» σε κάποιον ανεξάρτητο διαγωνισμό, έτσι για να δούμε τα αποτελέσματα. Πχ, πέντε άτομα τα οποία θα δηλώσουν μυστικά επιθυμία σε κάποιον διοργανωτή και οι υπόλοιποι θα κρίνουν αυτές τις ιστορίες χωρίς να γνωρίζουν ποια είναι αυτά τα άτομα.

 

Επίσης, τι σημαίνει αυτό; Ότι οι υπόλοιποι διαγωνισμοί δεν ήταν αντικειμενικοί; Για μένα δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Πιθανόν, κάποιοι άλλοι που έχουν συμμετάσχει σε περισσότερους διαγωνισμούς από μένα να μπορούν να πουν πιο πολλά γι' αυτό.

Παραπάνω από σεβαστοί οι δισταγμοί σου Mesmer. Τονίζω ξανά ότι εδώ δεν τίθεται θέμα πλειοψηφίας. Κι εγώ δεν αισθάνομαι έτοιμος να επωμιστώ μιας τέτοιας καινοτομίας (που ποιος ξέρει τι ίντριγκες και καταγγελίες μπορεί να γεννήσει έπειτα. Ελλαδιστάν είμαστε.) Μόνο οι δισταγμοί σου είναι αρκετοί για να ακυρωθεί η ιδέα. Βεβαιώσου.

 

Επίσης, προειδοποιώ, αν κάποιος ξεχαστεί ή δεν προσέξει το πείραμα, και αναρτήσει κατά λαθος το διήγημα του ο ίδιος στη Βιβλιοθήκη, δεν θα ακυρώσω τη συμμετοχή του, θα ακυρωθεί αυτόματα το πείραμα. Λοιπόν, αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θα συμμετάσχω σε αυτόν τον διαγωνισμό λόγω εξεταστικής, θα πω τη γνώμη μου. Θα ήταν ωραίο να γίνει έτσι!! Να έχεις την περιέργεια ποιος έγραψε τι, ποιος κρύβεται απο πίσω! Μου κάνει πολύ μυστήριο, μου άρεσε σαν ιδέα! Λυπάμαι ακόμη περισσότερο που δεν προλαβαίνω να πάρω μέρος (και εχω βρει και ιδέα αλλά.... ). Πάντως πιστεύω ότι είτε τώρα είτε κάποια στιγμή θα είχε τη φάση του να το δοκιμάσουμε. Και δεν νομίζω πια ότι θα γεννήσει τόσα προβλήματα μωρε... Τι μπορεί να ειπωθεί; Ίσα ίσα είναι για μεγαλύτερη αντικειμενικότητα! Για να δούμε... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και στο παραπάνω σχόλιό μου, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το να διεξαχθεί ο διαγωνισμός μ' αυτόν τον τρόπο. Από όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ η εκτίμησή μου και ο σεβασμός μου για τα μέλη, παλιά και νέα, και την αμεροληψία τους είναι πολύ μεγάλος.

 

Αλλά, Ντίνο, καταλαβαίνω ότι κι εσύ ο ίδιος έχεις τις αμφιβολίες σου (αναφορά περί Ελλαδιστάν). Ίσως κι άλλοι να το θεωρούν «ριψοκίνδυνο» με κάποιον τρόπο. Κι αν και είμαι σχετικά νέος στους διαγωνισμούς, το καταλαβαίνω απόλυτα.

 

Λέω για ακόμη μία φορά ότι, αν συμφωνούν και οι υπόλοιποι συμμετέχοντες, δεν έχω πρόβλημα να γίνει ο διαγωνισμός ανωνύμως.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται ενδιαφέρον αν και κάποιοι σίγουρα θα ξεχωρίσουν λόγω ιδιαίτερου ύφους ή/και θεματολογίας (αν και αυτό μπορεί να μη γίνει αντιληπτό από εκείνους που δεν έχουν διαβάσει πολλές ιστορίες μελών).

Τι να σας πω. Νομίζω ότι η πρόταση του Mesmer θα ήταν όντως πιο πρακτική σε ένα πιο μικρού μεγέθους διαγωνισμό (ένα extended write-off σα να λέμε).

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τις αμφιβολίες σας. Give it a try.

Εγώ τουλάχιστον είμαι μέσα. Πόσες φορές δεν έχουμε δει σχόλια τύπου "Δεν ήταν του στυλ σου" ή "Είχες και καλύτερες στιγμές".

Οπότε τώρα ψηφίζεις χωρίς να ξέρεις το παρελθόν. Μια χαρά μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω ακόμη αν θα συμμετάσχω σε αυτόν τον διαγωνισμό,αλλα την γνώμη μου ως μέλος θα την πω.

 

Καταλαβαίνω πλήρως τον προβληματισμό του Ντίνου όπως και την θέληση του να μην παρεκλίνουμε σε έναν τέτοιο διαγωνισμό απο την πεπατημένη λύση που προσφέρει μια σίγουρη επιτυχία. Είναι και η θέση του τέτοια, που αναποφευκτα σε κάποιο ενδεχόμενο στραβοπάτημα τα πυρά θα συγκεντρωθούν στο πρόσωπο του.

 

Η γνώμη μου έχει εκφραστεί και σε διπλανό νήμα. Την βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα να γίνει σε αυτόν τον διαγωνισμό.

Κοιτάζοντας όμως με καθαρότερη ματιά αντιλαμβάνομαι και τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν.

 

Το πρόβλημα με τα πόστερ είναι το λιγότερο. Υπάρχει ένα πολύ μεγαλύτερο. Το πρόβλημα με τα νηματα στα οποία θα μπουν τα διηγήματα.

Θα μπουν όλα σε ένα νημα; Πως ομως θα γίνει ο σχολιασμός μετά;

Μηπως θα αναγκαστεί ο Ντινος να ανοίξει 15 διαφορετικά νημα (όλα με αρχικό συγγραφέα αυτόν); Πως θα τα αναζητούμε μετά βάση τους πραγματικούς συγγραφείς; Αν π.χ εγώ θέλω να διαβάσω ένα δια χειρός Nihilio, πως θα ξέρω ψάχνοντας στις βιβλιοθήκες ποιο είναι ποιου;

 

Απο την άλλη πρέπει να σκεφτούμε και την θέση του Ντίνου. Σκεφτείτε να του έρθουν 15 διαφορετικά ποστερ, που θα πρέπει να βάλει και να κρατάει σημειώσεις για τις αντιστοιχίσεις ονομάτων, και στην συνέχεια να επιμεληθεί 15 νήματα για το άνοιγμα των ιστοριών, και μετά να κάνει καταμέτρηση και να μας ανακοινώσει αποτελέσματα αλλά παράλληλα να κάνει και τα αποκαλυπτήρια των ονομάτων.

 

Σαν full time job το βλέπω για τον επόμενο μήνα!laugh.gif

Όπως και να έχει όταν ο Ντίνος δέχτηκε την διοργάνωση δεν υπέγραψε για κάτι τέτοιο.

 

Επιπροσθέτως μιλάμε για έναν διαγωνισμό που έχει ήδη ξεκινήσει με συγκεκριμένους κανόνες. Είμαστε ήδη στο ένα τριτο του δρόμου και όταν γίνονται τέτοιας έκτασης αλλαγής εκ των υστέρων συνηθως είναι μπαλώματα της αρχικής ιδέας τα οποία αποτυγχάνουν.

Απορώ κιόλας Ντίνο που συζητάς ένα τέτοιο ενδεχόμενο την στιγμη που ήσουν τόσο απόλυτος ως προς τους κανόνες και την εύρυθμη διεξαγωγή του διαγωνισμού όταν ζήτησα να δώσεις το θέμα δυο μέρες πριν την επίσημη έναρξη. Αν εκείνο αντέβαινε τους κανόνες και θα δημιουργούσε πρόβλημα, μια τέτοιας έκτασης αλλαγή θεωρείς οτι είναι μικρότερης σημασίας;

 

Πρόταση μου είναι να μπει σε μια πιο υγιή βάση το όλο θέμα και να το δούμε εκ νέου σε έναν άλλο θεματικό διαγωνισμό, ή γιατί όχι σε έναν διαγωνισμό που θα είναι ραμμένος πάνω σε αυτήν την ιδέα.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Επιπροσθέτως μιλάμε για έναν διαγωνισμό που έχει ήδη ξεκινήσει με συγκεκριμένους κανόνες. Είμαστε ήδη στο ένα τριτο του δρόμου και όταν γίνονται τέτοιας έκτασης αλλαγής εκ των υστέρων συνηθως είναι μπαλώματα της αρχικής ιδέας τα οποία αποτυγχάνουν.

Απορώ κιόλας Ντίνο που συζητάς ένα τέτοιο ενδεχόμενο την στιγμη που ήσουν τόσο απόλυτος ως προς τους κανόνες και την εύρυθμη διεξαγωγή του διαγωνισμού όταν ζήτησα να δώσεις το θέμα δυο μέρες πριν την επίσημη έναρξη. Αν εκείνο αντέβαινε τους κανόνες και θα δημιουργούσε πρόβλημα, μια τέτοιας έκτασης αλλαγή θεωρείς οτι είναι μικρότερης σημασίας;

 

Πρόταση μου είναι να μπει σε μια πιο υγιή βάση το όλο θέμα και να το δούμε εκ νέου σε έναν άλλο θεματικό διαγωνισμό, ή γιατί όχι σε έναν διαγωνισμό που θα είναι ραμμένος πάνω σε αυτήν την ιδέα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Θα μπορούσα όντως να ανοίξω ξεχωριστά νήματα, κι αν γινόταν μια στραβή και φανερωνόταν ένα μόνο όνομα, τότε θα ακυρωνόταν το όλο εγχείρημα και φτου από την αρχή.

 

Επίσης, οι συγγραφείς ξεχνούν ότι δεν θα μπορούσαν όχι μόνο να απαντούν σε σχόλια, ούτε να δίνουν τις πιο ισχνές διευκρινίσεις, ούτε ένα κιχ, ούτε σε p.m. φυσικά, ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ!

 

Okay Drake, με τρόμαξες αρκετά, έχω και ένα write-off στο οποίο συμμετέχω. Αν γουστάρετε τόσο έναν Ανώνυμο Διαγωνισμό, στον επόμενο παρακαλώ.

 

Καλύτερα όχι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, οι συγγραφείς ξεχνούν ότι δεν θα μπορούσαν όχι μόνο να απαντούν σε σχόλια, ούτε να δίνουν τις πιο ισχνές διευκρινίσεις, ούτε ένα κιχ, ούτε σε p.m. φυσικά, ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ!

 

 

 

Μου ερχεται τωρα στο μυαλό κάποιος που θα έσκαγε αν συνέβαινε κάτι τέτοιο!laugh.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου ερχεται τωρα στο μυαλό κάποιος που θα έσκαγε αν συνέβαινε κάτι τέτοιο!laugh.gif

Ας δοκιμαστεί σαν αρχή σε κανέναν διαγωνισμό με φλασάκια, με μικρότερο χρόνο ψηφοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

Πρότασή μου, που ίσως λειτουργήσει ίσως και όχι...

 

Θα μπορούσαν όλες οι ιστορίες να αναρτηθούν σε ένα θέμα (ας πούμε το παρόν) για όσο καιρό θα τρέχει ο διαγωνισμός. Κάτι σαν flash fiction live, απλά χωρίς τα ονόματα των συγγραφέων. Αυτό προϋποθέτει ότι όλοι οι διαγωνιζόμενοι θα στείλουν αρχείο του κειμένου τους στο Ντίνο. (Εντάξει, αυτό εξυπακούεται, απλά το τονίζω.)

 

Το μοναδικό κώλυμα που θα υπάρχει θα είναι με τα σχόλια. Καταλαβαίνετε πως δεν είναι δυνατό να γίνει σχολιασμός όλων των ιστοριών σε ένα θέμα, σε ένα διαγωνισμό με περίπου 20 συμμετοχές -υποθετικά μιλώντας, όσες δηλαδή είχαν οι τελευταίοι δύο διαγωνισμοί του φόρουμ... Αυτό, βέβαια, θα μπορούσε να λυθεί, αν κατόπιν εορτής, μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, έφτιαχνε ο κάθε διαγωνιζόμενος ένα θέμα για την ιστορία του, όπως συνηθίζεται μέχρι τώρα. Έτσι θα λάμβανε και τα αντίστοιχα σχόλια.

 

Αυτό, βέβαια, ίσως προξενήσει άλλα "προβλήματα". Δε λέω πως θα το έκανε κάποιος από δω μέσα, αλλά υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην έχει προλάβει κάποιος να διαβάσει όλες τις ιστορίες και παρ'όλα αυτά να ψηφίσει, χωρίς κανείς να το καταλάβει, αφού πολύ απλά δε θα υπάρχουν τα σχόλια ως "πειστήρια". Πέρα από αυτό, όλη η χαρά του διαγωνισμού είναι τα σχόλια, οπότε θα είναι σαν να τον "ακρωτηριάζουμε" με αυτό τον τρόπο. (Αλλά, να μου πείτε, διαγωνισμός ΤΡΟΜΟΥ δεν είναι αυτός; ;) )

 

Η προτεινόμενη λύση θα ήταν καλός τρόπος για τη διατήρηση της "πλήρους αντικειμενικότητας", αλλά από την άλλη κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα υπάρξουν "διαρροές". Και δεν εννοώ, φυσικά, τον εντιμότατο Ντίνο. Αλλά, όπως και να το κάνουμε, παρέες εδώ μέσα έχουν σχηματιστεί και δε θα ήταν παράλογο αν κάποιος συζητούσε με άλλα μέλη την ιστορία του. Υποθετικά μιλάω, δεν κατηγορώ κανέναν εννοείται, αλλά και πάλι κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

 

All in all, δεν είμαι σίγουρη αν είναι πολύ καλή ιδέα, αλλά θα μπορούσαμε να τη δοκιμάσουμε κάποια στιγμή, με τη σύμφωνη γνώμη του διοργανωτή.

Link to comment
Share on other sites

All in all, δεν είμαι σίγουρη αν είναι πολύ καλή ιδέα, αλλά θα μπορούσαμε να τη δοκιμάσουμε κάποια στιγμή, με τη σύμφωνη γνώμη του διοργανωτή.[/size][/font]

Αγαπητή μου Λαίδη, μας έδωσες ακόμα καλύτερους λόγους του γιατί το εγχείρημα έχει προβλήματα.

 

Δηλαδή ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΣΧΟΛΙΑ, ΑΛΛΑ... ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.

 

ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ; ΑΣ ΣΚΟΤΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ!

 

Βρε παιδιά, περάσατε άσχημα στον σου-φου διαγωνισμό του mman; Ή εμένα μισείτε τόσο;

 

Το λέω πιο ξεκάθαρα, χωρίς τα "λυπάμαι": ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο μέλλον να το δοκιμάσουμε, έστω και σαν έναν διαφορετικό διαγωνισμό του σφφ. Τώρα οκ ίσως είναι λίγο μπελάς αλλά αν το οργανώσουμε μια χαρα θα είναι.

 

Και δεν βρίσκω το λόγο να μην υπάρχουν σχόλια!! Θα κάνουμε ένα τόπικ που να λέγεται ΣΧΟΛΙΑ και όποιος θέλει θα κάνει ποστ με το σχόλιο του. Μπορεί να γράφει: "για την ιστορια ΤΑΔΕ" και να ακολουθεί το σχόλιο του, ακόμα και σε σπόιλερ αν προτιμάτε για να μην βλέπουμε και κάτι που δεν πρέπει. Θα μαζευτούν εκεί όλα τα σχόλια! Και μετά το τέλος του διαγωνισμού, θα κάνουν οι συγγραφείς τόπικ με τις ιστορίες τους ο καθένας και κάποιος μοντερέιτορ μπορει να μεταφέρει και τα σχόλια... Εντάξει ίσως αυτό το τελευταίο να είναι δουλειά για τον μοντερέιτορ. Αλλά καλή θέληση να υπάρχει, δεν πιστεύετε ότι αξίζει να δώσουμε μια ευκαιρία σε κάτι τέτοιο; Είναι και κάτι διαφορετικό στην τελική...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, οι συγγραφείς ξεχνούν ότι δεν θα μπορούσαν όχι μόνο να απαντούν σε σχόλια, ούτε να δίνουν τις πιο ισχνές διευκρινίσεις, ούτε ένα κιχ, ούτε σε p.m. φυσικά, ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ!

 

Μου ερχεται τωρα στο μυαλό κάποιος που θα έσκαγε αν συνέβαινε κάτι τέτοιο!laugh.gif

 

 

Για τον Nihilio λες,ε;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο μέλλον να το δοκιμάσουμε, έστω και σαν έναν διαφορετικό διαγωνισμό του σφφ. Τώρα οκ ίσως είναι λίγο μπελάς αλλά αν το οργανώσουμε μια χαρα θα είναι.

 

Και δεν βρίσκω το λόγο να μην υπάρχουν σχόλια!! Θα κάνουμε ένα τόπικ που να λέγεται ΣΧΟΛΙΑ και όποιος θέλει θα κάνει ποστ με το σχόλιο του. Μπορεί να γράφει: "για την ιστορια ΤΑΔΕ" και να ακολουθεί το σχόλιο του, ακόμα και σε σπόιλερ αν προτιμάτε για να μην βλέπουμε και κάτι που δεν πρέπει. Θα μαζευτούν εκεί όλα τα σχόλια! Και μετά το τέλος του διαγωνισμού, θα κάνουν οι συγγραφείς τόπικ με τις ιστορίες τους ο καθένας και κάποιος μοντερέιτορ μπορει να μεταφέρει και τα σχόλια... Εντάξει ίσως αυτό το τελευταίο να είναι δουλειά για τον μοντερέιτορ. Αλλά καλή θέληση να υπάρχει, δεν πιστεύετε ότι αξίζει να δώσουμε μια ευκαιρία σε κάτι τέτοιο; Είναι και κάτι διαφορετικό στην τελική...

 

Εντάξει, εγώ το πρότεινα. Αλλά, όπως λέει και η lizbeth από πάνω, δεν είναι ανάγκη να κοπούν τα σχόλια! Αυτό είναι τεχνικό θέμα. Ας μας πει ο Στέφανος ή κάποιος moderator αν υπάρχει η τεχνική δυνατότητα να γίνει είτε αυτό που λέει η lizbeth εδώ, είτε να ανοίξει ο διοργανωτής 15 π.χ. τόπικ και, μετά το τέλος της ψηφοφορίας, να αντικατασταθεί το αρχικό ποστ του καθενός τόπικ με ένα ποστ του συγγραφέα. Αν γίνεται αυτό, γιατί να μην το κάνουμε; Από τον επόμενο διαγωνισμό, εντάξει, τώρα έχουμε αρχίσει για τα καλά αυτόν και θα γίνει μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι αντίθετος στην συγκεκριμένη ιδέα. Ακούγεται αρκετά ενδιαφέρουσα. Αλλά θα μπορούσε να εφαρμοστεί «πειραματικά» σε κάποιον ανεξάρτητο διαγωνισμό, έτσι για να δούμε τα αποτελέσματα. Πχ, πέντε άτομα τα οποία θα δηλώσουν μυστικά επιθυμία σε κάποιον διοργανωτή και οι υπόλοιποι θα κρίνουν αυτές τις ιστορίες χωρίς να γνωρίζουν ποια είναι αυτά τα άτομα.

Κι εμένα με βρίσκει σύμφωνο αυτή η πρόταση (BTW σήμερα είπα σε μέλος τον τίτλο της ιστορίας που θα γράψω άρα το ακυρώνω αυτόματα).

Μπορούμε πάντα να το δοκιμάσουμε αυτό στο εργαστήριο συγγραφής ή και εδώ ως πείραμα. Ειδικά αν κάποιος συμμετέχων αποφασίσει να κρύψει το ύφος του.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, πάντως, είμαι πολύ θετικός σε κάτι τέτοιο. Να το κάνουμε οπωσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Γαμάτο ακούγεται! Να το κάνουμε σε ένα flash fiction contest, πολύ πιο εύκολο. Μπράβο Κέλλυ! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα του να βγαίνουν οι ιστορίες χωρίς όνομα, είναι ένα ακόμα εργαλείο για όσους θέλουν να παίξουν την μπινιά. Ένα τηλεφωνάκι, ένα μηνυματάκι, μια γίδα εδώ κι εκεί και το σύστημα καταρρέει.

Ειλικρινά απορώ που συζητιέται αυτό το ζήτημα.

Ή θα θέλουμε δίκαιους διαγωνισμούς ή διαγωνισμούς για τον Τζερτζελέ. Μέση λύση δεν βρίσκω.

Τα σχόλια πριν την ψηφοφορία στους διαγωνισμούς είναι σαν τη μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων. Όλοι ξέρουμε πως είναι μαλακία κι όλοι σκέφτομαστε όλους τους άλλους -ανόητους ενίοτε- τρόπους να βρεθεί λύση, ενώ είναι ακριβώς μπροστά στα μάτια μας.

Link to comment
Share on other sites

 

Τα σχόλια πριν την ψηφοφορία στους διαγωνισμούς είναι σαν τη μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων. Όλοι ξέρουμε πως είναι μαλακία κι όλοι σκέφτομαστε όλους τους άλλους -ανόητους ενίοτε- τρόπους να βρεθεί λύση, ενώ είναι ακριβώς μπροστά στα μάτια μας.

 

Ω ναι!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα του να βγαίνουν οι ιστορίες χωρίς όνομα, είναι ένα ακόμα εργαλείο για όσους θέλουν να παίξουν την μπινιά. Ένα τηλεφωνάκι, ένα μηνυματάκι, μια γίδα εδώ κι εκεί και το σύστημα καταρρέει.

Ειλικρινά απορώ που συζητιέται αυτό το ζήτημα.

Ή θα θέλουμε δίκαιους διαγωνισμούς ή διαγωνισμούς για τον Τζερτζελέ. Μέση λύση δεν βρίσκω.

 

 

Προσωπικά είμαι υπέρ του τζερτελέ. Και το εννοώ.

 

Ο διαγωνισμός είναι ωραίος επειδή είναι πανηγύρι. Αφίσες, αστειάκια, ποιος γράφει ποιος δε γράφει, σε τι φάση βρίσκεται ο καθένας, να όλα αυτά που κάνουν την παρέα θα τα χάσουμε. Και θα είναι κρίμα.

Τι είναι πια αυτό που διακυβεύεται τόσο πολύ ώστε να πιστεύουμε ότι αδικούμε ή μας αδικούν; Μια ιστορία που είναι πολύ καλή θα αναδειχτεί και μια ιστορία που δεν είναι, θα καταψηφιστεί. Τώρα αν κάπου στη μέση παίζεται μια θέση παραπάνω-παρακάτω λόγω pr, ε δεν ξέρω, έχει κανένα νόημα;

Πέρα από το δωράκι και τη χαρά του νικητή, ούτε χρήματα παίζονται, ούτε εκδόσεις ούτε τίποτα που να αξίζει μια αδικία.

Και πράγματι, αν κάποιος παίρνει καλή θέση επειδή τον ψηφίζουν (άδικα) οι κολλητοί του, δε βλέπω τι τον εμποδίζει να αποκαλύψει σ' αυτούς του κολλητούς τι έχει γράψει.

 

Πέρα από όλα αυτά, προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ αυτή τη στιγμή τίποτα πιο άδικο από το να ξεκινήσει ένας διαγωνισμός με άλλους όρους και να τελειώσει με άλλους όρους. Ας πούμε, εγώ αυτή τη στιγμή -κι έχω ασχοληθεί ελάχιστα με τον συγκεκριμένο διαγωνισμό γιατί δεν θα γράψω- ξέρω τις υποθέσεις δυο-τριών συμμετεχόντων και τους τίτλους άλλων δυο. Ουπς! Και τώρα τι πρέπει να γίνει; Να μην ψηφίσω; Τουλάχιστον αν γίνει κάτι τέτοιο ας μη γίνει τώρα. Ας έχει οργανωθεί κάπως νωρίτερα και ας έχουν συζητηθεί όλες οι παράμετροι πριν ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μιας που το λύσαμε το θέμα του ανώνυμου διαγωνισμού...πίσω στο θέμα μας!devil2.gif

Για εμένα η συμμετοχή στον διαγωνισμό τελείωσε νωρίς, αλλά όχι άδοξα μάλλον. Τι εννοώ...

Ξεκίνησα να γράφω προχτές, αλλά ήδη έχω ξεπεράσει το όριο των λέξεων και όπως το έχω στο μυαλό μου δεν έχω φτάσει καν στην μέση.

Υποθέτω οτι ως το τέλος του διαγωνισμού θα έχω το τελειώσει, μάλλον, οπότε υπόσχομαι να το ανεβάσω έστω και εκτός διαγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα γραπτά μένουν:

Γραπτώς, επισήμως και ανυπερθέτως: O aScannerDarkly θα γράψει

 

Τελεία

 

Link to comment
Share on other sites

:lol: Άντε τώρα να εξηγήσεις ότι, ξέρεις, δεν έχω σκεφτεί τίποτα ακόμα, θα δούμε.... Όχι, πρέπει να γράψω. Το λέει ο τύρανν ο πρώην Τρισμέγιστος Διοργανωτής... Τρέχω τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Υπόσχομαι να διαβάσω όλες τις ιστορίες και να ψηφίσω για πρώτη φορά!

 

 

Ω!

 

 

(Ω!)2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..