Jump to content

23ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Πείνα


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Κι εγώ τελικά, παρά το απίστευτο φόρτο των τελευταίων δυο εβδομάδων (τουλάχιστον), έγραψα κάτι για την τιμή των όπλων. Το ανεβάζω κάποια στιγμή σήμερα.

 

Για την Ελίζα

post-1558-0-94986500-1295947962_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 482
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SpirosK

    32

  • DinoHajiyorgi

    84

  • Stanley

    29

  • Eugenia Rose

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον άγνωστο moderator ή moderators που κλειδώνουν τα διηγήματα του διαγωνισμού.

 

Θα μπορούσε ο ίδιος αυτός άγιος άνθρωπος να φροντίσει ώστε, μετά την λήξη της προθεσμίας των συμμετοχών, να μαζέψει όλες τις συμμετοχές, με τα λινκ τους, στο τέλος του αρχικού ποστ; Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συνεννόηση με τον διοργανωτή του διαγωνισμού, αποφάσισα όπως αποσύρω την ιστορία μου από τον διαγωνισμό.

 

Ο λόγος είναι ότι το διήγημα μου έχει αρκετά στοιχεία που μοιάζουν με βιβλίο γνωστού συγγραφέα του χώρου και κύριου εμπνευστή μου. Οπότε αφού κάποιος/κάποιοι μπορεί να ενοχληθούν/ενοχλήθηκαν από αυτό, αποφάσισα να αποσύρω την ιστορία μου.

 

Καλή τύχη σε όλους τους συμμετέχοντες και καλή υπομονή στον διοργανωτή.

 

Φυσικά η ψήφος μου θα "πέσει" κανονικά, καθώς έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες μέχρι τώρα και περιμένω με αγωνία και τις υπόλοιπες!

 

Παρακαλώ κάποιος mod να διαγράψει το τόπικ της ιστορίας μου (ή έστω να το ξεκλειδώσει για να τη διαγράψω εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συνεννόηση με τον διοργανωτή του διαγωνισμού, αποφάσισα όπως αποσύρω την ιστορία μου από τον διαγωνισμό.

 

Ο λόγος είναι ότι το διήγημα μου έχει αρκετά στοιχεία που μοιάζουν με βιβλίο γνωστού συγγραφέα του χώρου και κύριου εμπνευστή μου. Οπότε αφού κάποιος/κάποιοι μπορεί να ενοχληθούν/ενοχλήθηκαν από αυτό, αποφάσισα να αποσύρω την ιστορία μου.

 

Καλή τύχη σε όλους τους συμμετέχοντες και καλή υπομονή στον διοργανωτή.

 

Φυσικά η ψήφος μου θα "πέσει" κανονικά, καθώς έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες μέχρι τώρα και περιμένω με αγωνία και τις υπόλοιπες!

 

Παρακαλώ κάποιος mod να διαγράψει το τόπικ της ιστορίας μου (ή έστω να το ξεκλειδώσει για να τη διαγράψω εγώ).

 

Εγώ προτείνω να μην το κάνεις. Τι κι αν έχει στοιχεία που ΜΟΙΑΖΟΥΝ με κάτι;; Και ποιανού η ιστορία δεν έχει δλδ;;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με SpirosK. Θα έλεγα μάλιστα τώρα που είναι ακόμα νωρίς (και δεν έχουν δει πολλοί) να διαγράψεις το ποστ σου και να κρατήσεις την ιστορία κανονικά στο διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να ξέρω τι και πώς σχετικά με την ιστορία, αλλά και πάλι... Τώρα δεν έχει νόημα να την αποσύρεις. Πόσους περιμένουμε ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Ο διοργανωτής δεν αναγνωρίζει δόλο στον antonisjk. Ως ομοιοπαθής ξέρω πως μπορεί να συμβεί κάτι.

 

Πριν από πάρα πολλά χρόνια, διαβάζοντας και λατρεύοντας τα Books of Blood του Clive Barker το Midnight Meat Train έμεινε βαθιά χαραγμένο στο μυαλό μου. Μετά από λίγο καιρό, χρησιμοποιώντας το ως έμπνευση έγραψα ένα μικρό σεναριάκι για ταινία μικρού μήκους «Στα Σφαγεία της Άσγκαρθ». Είχα βάλει ελληνικό στοιχείο, η ιστορία λάβαινε στον ΗΣΑΠ στη διαδρομή κάτω από το έδαφος κλπ, κλπ.

 

Χρόνια μετά, έχοντας σχεδόν μηδενική μνήμη της πηγής (των ομοιοτήτων δηλαδή) έκανα το σενάριο διήγημα. Και το διήγημα κυκλοφόρησε σε ένα τεύχος των Φανταστικών Χρονικών.

 

Μετά, έβαλα το διήγημα και στο φόρουμ. Κάποιος ανέφερε τις ομοιότητες με το Midnight Meat Train, και από περιέργεια άνοιξα το βιβλίο του Barker για να το ξαναδιαβάσω μετά από τόσα χρόνια. Έπαθα σοκ. Δεν θυμόμουν καν με ποιο σκεπτικό είχα γράψει εκείνο το σεναριάκι. Αυτό το διήγημα που είχα γράψει το αγαπούσα και ήμουν μάλιστα υπερήφανος γι αυτό. Τώρα δεν ήξερα που να κρυφτώ από ντροπή. Ίσως υπάρχει ακόμα στο φόρουμ, σίγουρα όμως έχω πάψει να το αναφέρω, να το προωθώ ή να το σκέφτομαι.

 

Δεν θα ζητούσα ποτέ από τον Αντώνη να αποσύρει την ιστορία του αν ήθελε να την υπερασπιστεί. Το ζήτημα είναι αν, κάνοντας του μια εξαίρεση – γιατί θα ήταν μαρτύριο να διαβάζει τα σχόλια και να μην μπορεί να απαντήσει για όσο τρέχει η ψηφοφορία, του επέτρεπα να δώσει άμεσα απαντήσεις.

 

Μπορεί κανείς να μαντέψει που θα καταλήγαμε;

 

Με την ανακοίνωση και μόνο υπάρχει διχασμός από απόψεις.

 

Ξεχάστε τον διαγωνισμό, ξεχάστε τις άλλες συμμετοχές, θα ξεκινούσε ένα flame topic για τα έτσι και τα αλλιώς. Εκτός κι αν θεωρείτε ότι η άγνοια του κειμένου-πηγή από τους αναγνώστες παρέχει κάποια ασυλία. (Ούτε εγώ έχω διαβάσει το βιβλίο.)

 

Η απόφαση αφέθηκε στον συγγραφέα, αν και είναι φανερό ότι το ζήτημα είναι εύφλεκτο. Τι θα γίνει μετά αν βρεθούν περισσότεροι που συμφωνούν με την καταγγελία;

Link to comment
Share on other sites

 

Με την ανακοίνωση και μόνο υπάρχει διχασμός από απόψεις.

 

Ξεχάστε τον διαγωνισμό, ξεχάστε τις άλλες συμμετοχές, θα ξεκινούσε ένα flame topic για τα έτσι και τα αλλιώς.

 

Για αυτόν τον λόγο και μόνο, αποφάσισα να αποσυρθεί το διήγημα. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μπω ούτε εγώ, ούτε κανένας άλλος εξαιτίας μου σε τέτοιες "περιπέτειες".

 

Τις ευχές τις έβαλα και στο προηγούμενο τόπικ, οπότε να μην επαναλαμβανόμαστε και το κάνουμε μελό biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Εκτός κι αν θεωρείτε ότι η άγνοια του κειμένου-πηγή από τους αναγνώστες παρέχει κάποια ασυλία. (Ούτε εγώ έχω διαβάσει το βιβλίο.)

 

 

Εξ αμελείας και δεν συντρέχει δόλος, οπότε γιατί να το κουράσουμε; Εγώ δεν έχω πρόβλημα αν θυμίζει κάτι, πραγματικά. Συμφωνώ πάντως ότι αν το νιώσει ο ίδιος, εννοείται πως μπορεί να το κάνει ό,τι θέλει, δεν τίθεται θέμα.

 

εδιτ:Θέμα λήξαν, όπως φαίνεται.

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να απαντήσει ο φανταστικός διοργανωτής αν θα κάνει δεκτό το αίτημα δε-θυμάμαι-ποιου για μία ημέρα παράταση; να ξέρω αν θα βιαστώ να το ανεβάσω σήμερα, ή αν θα μπορέσω να το χτενίσω λίγο πιο χαλαρά. Δεν ζητάω παράταση, γιατί δε μου είναι απαραίτητη, αλλά να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ξέρω πού έγιναν αυτά τα σχόλια, αφού δεν έχει ανοίξει το τόπικ... Παρασκήνιο μου μυρίζει :) :)

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γίνει μετά αν βρεθούν περισσότεροι που συμφωνούν με την καταγγελία;

 

Σαν τι να γίνει δλδ; Όποιος θέλει θα προχωρήσει ήρεμα, ευγενικά και προσεχτικά στο σχόλιό του, και μετά θα βάλει φαντάζομαι την ιστορία τελευταία στη βαθμολογία του. Να κρατηθεί ηρεμία από τα μέλη και τους μοντς. Απλά.

Ηρεμία.

 

ΥΓ:Εξάλλου τα σχόλια που λαμβάνουμε εδώ έχουν να κάνουν και με άλλα στοιχεία του γραπτού, πέρα από το αν η ιστορίας μας μοιάζει (λίγο, πολύ, τελείως) με κάποια άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είναι επιλογή σου, Αντώνη, κρίμα να μειώνονται αντί να αυξάνονται οι συμμετοχές πάντως.

 

Η δική μου ιστορία. Καλή επιτυχία σε όλους friends.gif

 

Για την Ελίζα

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να απαντήσει ο φανταστικός διοργανωτής αν θα κάνει δεκτό το αίτημα δε-θυμάμαι-ποιου για μία ημέρα παράταση;

post-1004-0-15967600-1295956855_thumb.jpg

 

24άωρη Παράταση!

 

Τέλος συμμετοχών Μεσάνυχτα Τετάρτης, 26/1.

Μετά...ΑΜΕΣΟ ΞΕΚΛΕΙΔΩΜΑ ΙΣΤΟΡΙΩΝ για ΣΧΟΛΙΑ!

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ομοίως παρακαλώ να δοθούν παρατάσεις και για το σχολιασμό. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διαβάσει την ιστορία του Antonisjk, όσα γράφω είναι μάλλον θεωρητικά.

Αφού δεν πρόκειται για εσκεμμένη λογοκλοπή, και εφόσον αναγνωρίζεται η οφειλή, δεν βλέπω για ποιο λόγο να σβηστεί το διήγημα από το φόρουμ ή να αποσυρθεί από το διαγωνισμό ή ακόμη και να φυτιλιαστεί το τόπικ (αλλά και να φυτιλιαστεί το τόπικ, το άδικο για το φυτίλι πέφτει στη μεριά όποιου το βάζει, έτσι δεν είναι; ). Η ιστορία της λογοτεχνίας, και όχι μόνον της λογοτεχνίας, είναι γεμάτη από έργα που ξαναδουλεύουν ιδέες ή γραψίματα άλλων, ή που απλά εμπνέονται έντονα από αυτά. Σε κάποιες εποχές και τόπους, μάλιστα, αυτός ήταν ένας από τους βασικούς τρόπους καλλιέργειάς της. Αυτά τα έργα δεν έχουν διαγραφεί από τα λογοτεχνικά κιτάπια και μερικές φορές κάποιοι τα θεωρούν πιο αξιόλογα από τα πρωτότυπά τους. Έτσι κι αλλιώς, τίποτε δεν φυτρώνει εκ του μηδενός. :)

Πέρα από αυτό όμως, στο φόρουμ, αλλά και σε διαγωνισμούς, ανεβάζονται συχνά κείμενα που είναι περισσότερο ασκήσεις γραφής παρά έργα με αξιώσεις, και πολλές φορές έχει ειπωθεί ότι βασικό κίνητρο είναι τα σχόλια που μπορεί να βελτιώσουν τον τρόπο που γράφει κάποιος. Οπότε ίσως και αυτό να είναι λόγος να μείνει το διήγημα.

Από την άλλη μεριά βέβαια, η όποια απόφαση είναι αποκλειστικά προσωπική υπόθεση.

 

Καλή επιτυχία σε όλους :)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστούμε, ω φανταστικέ διοργανωτή!

 

Οι τελευτοστιγμούληδες. :Ρ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφίσσα δε βρίσκω, οπότε θα διαφημίσω την επερχόμενη συμμετοχή μου με τα παρακάτω:

 

Board the windows: caulk the cracks: seal the doors cause there's a draft.

Quick, for god's sake, cut out the lights. They'll know I'm here. They'll know and gnaw right through.

 

Θα ροκανίσουν

 

Έρχεται....

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και πάλι, θα διαβάσω τις συμμετοχές. Δυστυχώς αποφάσισα να μην ανεβάσω τη δική μου, διότι ήταν λίγο εκτός κλίματος ( η πείνα μόνο επιφανειακά είχε κάποια σχέση με τον τρόμο).

 

:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μήπως θα ήταν δυνατή μια μικρή αναβολή μίας ώρας αντε και λίγο παραπάνω γιατί την ιστορία τώρα την τελειώνω και λόγου παλαιού PC ( έλος δηλαδή γράφω σε notepad!!!!) θα μου πάρει λίγη ωρίτσα παραπάνω να την διορθώσω και να την επιμεληθώ.... γιατι αν την ανεβάσω έτσι όπως είναι τώρα θα με κράζεται για πάντα???

 

ούπς τώρα την είδα την παράταση!!!!!! ευχαριστω!!!!!!

Edited by kalanapathw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..