Jump to content

23ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Πείνα


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Διάβασα, σχολίασα, ψήφισα. Τι άλλο μένει να κάνω; Χμμ…

 

Α ναι, να παραπονεθώ. Ρε παιδιά, έχω ξεχάσει να διαβάζω τρόμο ή οι περισσότεροι από σας έκλεισαν τα διηγήματά τους με ασάφεια; Έχω απορίες για πάρα πολλές από τις καταληκτικές σκηνές των διηγημάτων…dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 482
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SpirosK

    32

  • DinoHajiyorgi

    84

  • Stanley

    29

  • Eugenia Rose

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

Διάβασα, σχολίασα, ψήφισα. Τι άλλο μένει να κάνω; Χμμ…

 

Α ναι, να παραπονεθώ. Ρε παιδιά, έχω ξεχάσει να διαβάζω τρόμο ή οι περισσότεροι από σας έκλεισαν τα διηγήματά τους με ασάφεια; Έχω απορίες για πάρα πολλές από τις καταληκτικές σκηνές των διηγημάτων…dazzled.gif

 

έχεις δίκιο, αλλά και πάλι ο γοτθικός κανόνονας λέει ότι η ασάφεια μεγαλώνει τον τρόμο, εκεί είναι και όλη τέχνη. Τελευταία διάβαζα ένα μυθιστόρημα τρόμου και ξενέρωσα στο τέλος που έπεσαν οι εξηγήσεις. Είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Αιτούμαι παράτασης της ψηφοφοράς για μια μέρα.

Επεσε τρελό χώσιμο τελευταία και δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω όλα (πόσο μάλλον να σχολιάσω). Τα σχόλια τα κάνω και μετά βέβαια, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα προλάβω να ψηφισω μέχρι αύριο το βράδυ.

 

Ντινο...παίζει;

Αυτό το χατήρι δεν θα σου το αρνηθώ. Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ εγκρίνεται!

 

Κλείσιμο ψηφοφορίας την ΤΕΤΑΡΤΗ τα ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ... Μόλις ψήφισα κι εγώ.. Αν είναι σύντομα τα σχόλια μου στα διηγήματα είναι λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά τελικά τα κατάφερα και τα διάβασα όλα!!

Άιντε να δούμε τώρα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ! Κατάφερα και να σχολιάσω όλες τις ιστορίες, οπότε είμαι ευχαριστημένη!

 

Ένα μόνο έχω να πω: ευχαριστώ πολύ όλους όσους διαβάσατε ή/και σχολιάσατε την ιστορία μου, παρ'όλο που δεν είχε άμεση και ορατή σχέση ούτε με τρόμο, ούτε με το θέμα του διαγωνισμού -τουλάχιστον για τους περισσότερους.

 

Και, χμμμ, ελπίζω στη δεύτερη προσπάθειά μου να γράψω τρόμο, να καταφέρω να περιορίσω τη γλυκύτητα που με χαρακτηρίζει. Ξεκινώντας από τώρα... χαρ χαρ χαρ :devil2: :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απόλυτα ικανοποιημένος με την ψηφοφορία. Όλοι οι συγγραφείς (πλην Yuna) έπραξαν το καθήκον τους. Και επιπρόσθετα ψήφισαν 7 μη συμμετέχοντες, ενώ αναμένονται μερικοί ακόμα. Ας μας βγει σε καλή μεριά η παράταση λοιπόν.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απόλυτα ικανοποιημένος με την ψηφοφορία. Όλοι οι συγγραφείς (πλην Yuna) έπραξαν το καθήκον τους. Και επιπρόσθετα ψήφισαν 7 μη συμμετέχοντες, ενώ αναμένονται μερικοί ακόμα. Ας μας βγει σε καλή μεριά η παράταση λοιπόν.

 

Μάλλον η Yuna την πάτησε όπως εγώ όταν πρωτογράφτηκα, back in the day. Κάποιος-κάπως της σφύριξε για ένα διαγωνισμό, χωρίς να ξέρει τις λεπτομέρειες :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει στείλει κανείς ένα πμ στον/στην Yuna να ενημερώσει πως πρέπει να ψηφίσει/σχολιάσει κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Ποια Yuna, ρε παιδιά; Ακόμα να το πάρετε χαμπάρι ότι στην πραγματικότητα είναι

ο δεύτερος λογαριασμός του Χατζηγιώργη, μόνο και μόνο για να πάρει μέρος στον διαγωνισμό;

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισε και ο/η Yuna!

 

 

Μιλάμε για τον ορισμό του γκολ από αποδυτήρια. Και δεν έχουμε μάθει ακόμα το φύλο του/της, να φανταστείς.

Link to comment
Share on other sites

2 ακόμα μου έμειναν! Sonya και Din... τυχαίο;

 

Και είμαι έτοιμος να ψηφίσω! Εεεεε, η κοινοποίηση είναι το other recipients;

Edited by Tauntaun13
Link to comment
Share on other sites

Ebert

Σας έχω κι εγώ μια ιστορία τρόμου, που νομίζω είναι σχετική με την «πείνα». Λέω “νομίζω”, γιατί δεν είδα την πείνα να αναφέρεται πουθενά στην ιστορία αυτή, την ένιωσα όμως ελαφριά σαν υποψία, κουλουριάστηκε όμως και θέριεψε βαθιά στο δικό μου στομάχι, μαζί με το ρίγος που διέτρεξε την ραχοκοκαλιά μου. Συζητούμε και κριτικάρουμε τα κλισέ βδομάδες τώρα, για τα 19 συμμετέχοντα διηγήματα, αυτή όμως η ιστορία τρόμου και φρίκης, θαυμαστή και αισιόδοξη για πολλούς, είναι πέρα για πέρα αληθινή, και έχει μια συγκλονιστική ανατροπή στο φινάλε της.

 

Τον καιρό που ζούσα στην Αμερική, μια πολύ δημοφιλής τηλεοπτική εκπομπή εκεί ήταν το At The Movies, που παρουσίαζαν οι κριτικοί κινηματογράφου Roger Ebert και Gene Siskel. Οι Ebert και Siskel δούλευαν σε αντίπαλες εφημερίδες του Σικάγου, και κάθε εβδομάδα στην εκπομπή αυτή παρουσίαζαν και κριτίκαραν τις καινούργιες ταινίες της εβδομάδας. Καθισμένοι ο ένας δίπλα στον άλλον, σε ένα σκηνικό μπαλκονιού σινεμά, είχαν καθιερώσει και το σύστημα Thumbs Up – Thumbs Down για τις ταινίες που άρεσαν ή μισούσαν. Ήταν ένα αχτύπητο δίδυμο, με καλύτερες στιγμές βέβαια εκείνες όπου διαφωνούσαν για μια ταινία. Ήταν κωμικό δίδυμο και οπτικά, καθώς ο Roger Ebert ήταν ευτραφούλης, ενώ ο Gene Siskel λιπόσαρκος. (Την εκπομπή και το στυλ τους αργότερα μιμήθηκαν στην Ελλάδα οι δικοί μας Παναγιώτης Τιμογιαννάκης και Γιώργος Τζιώτζιος.)

 

Στενοχωρήθηκα όταν έμαθα ότι ο Gene Siskel μας άφησε πριν κάποια χρόνια, χτυπημένος από τον καρκίνο. Με συγκλόνισε όμως βαθύτατα η περίπτωση του Roger Ebert. Του διαγνώστηκε καρκίνος της κάτω γνάθου. (Ορίστε; Υπάρχει και τέτοιος; Ήμαρτον πια!) Αναγκαστικά πέρασε από εγχείρηση όπου του αφαιρέθηκε το σαγόνι, με αποτέλεσμα βέβαια σήμερα να μην μπορεί ούτε να φάει, ούτε να μιλήσει. Μπορεί να ρουφάει υγρά με το καλαμάκι, ενώ η κύρια διατροφή του χορηγείται από ειδική υποδοχή κατευθείαν στο στομάχι.

 

Δεν μπορούσα καν να φανταστώ πως μπορεί κανείς να ζει ή να υπάρχει μετά από τέτοια τραγική κατάληξη, όταν τυχαία, δυστυχώς, είδα μια μέρα στο Google μια πρόσφατη φωτογραφία του κυρίου Ebert. Όσοι έχετε το στομάχι, μπορείτε εύκολα να βρείτε φωτογραφίες του, τις πριν και τις μετά. Δεν είναι πλέον ο ευτραφούλης κύριος που θυμόμουν, το δε δέρμα του προσώπου, αστήριχτο από πιγούνι, κρέμεται σαν άδειο σακί.

 

Και το φινάλε με την ανατροπή που σας έταξα, το piece de resistance: Η πιο πρόσφατη δραστηριότητα του Roger Ebert, είναι η συγγραφή και έκδοση ενός βιβλίου μαγειρικής, καθώς είχε τον χρόνο να αντιληφθεί πόσο του αρέσει το καλό φαγητό αλλά και το να ασχολείται με το μαγείρεμα αυτού! Έδωσε συνέντευξη σε δημοσιογράφο για το βιβλίο (επικοινωνεί γράφοντας σε μπλοκάκι), και οι δύο τους βρέθηκαν για να τα πουν σε ένα εστιατόριο. Δεν ξέρω τι έφαγε ο δημοσιογράφος, ο Ebert όμως παρήγγειλε έναν χυμό. Η λέξη “πείνα” δεν αναφέρθηκε πουθενά στο κομμάτι που διάβασα εγώ. Σίγουρα φέρνει χαμόγελο και θαυμασμό σε πολλούς αυτή η είδηση, και δεν θα ήθελα να διαφωνήσω μαζί τους, για μένα όμως ήταν σκέτη σιδεροκλοτσιά στα αχαμνά.

 

Ανάθεμα το πόσο αγαπώ το φαγητό. Ανάθεμα πόσο θα ήθελα να μην γεμίζει ποτέ το στομάχι μου γιατί μου αρέσει να το μασάω και να το καταπίνω, και πιο πολύ απ’όλα το ψητό κρέας που θέλει δόντια γερά. Τρέμω τη μέρα που θα μείνω φαφούτης, τρέμω εκείνη την καρδιακή προσβολή που μας απειλεί όλους και που θα έρθει να με αρπάξει πριν φάγω άλλο ένα παϊδάκι, άλλη μια μπριζόλα, ένα ζουμερό μπιφτέκι ή τηγανητό κεφτέ.

 

Και μετά υπάρχουν περιπτώσεις σαν του Roger Ebert.

 

Καλή σας όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

Dino,επειδη ειμαι μεγαληηη φαν του Ebert-κ οχι μονο στο At the movies με τον Siskel αλλα ακομα και τωρα,το blog του ειναι απο τα καλυτερα με τους πιο ενδιαφεροντες αναγνωστες- ηθελα να σου πω οτι απο τον προηγουμενο μηνα εβαλε προσθετικη κατω γναθο..ομως δεν εχει ανακτησει την φωνη του ακομα δυστυχως.Ειναι απιστευτο..το θαρρος που δειχνει αυτος ο ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

απο τον προηγουμενο μηνα εβαλε προσθετικη κατω γναθο..

Δυστυχώς όμως είναι εξωτερική και είναι μόνο για εμφάνιση, όταν κυκλοφορεί έξω. Δεν είναι λειτουργική, δεν αντικαθιστά δηλαδή το εσωτερικό κόκαλο με δόντια, για το μάσημα τροφής.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερα και ψήφισα, χάρη στην παράταση. Μεγάλη δυσκολία στην επιλογή. Τρία διαφορετικά κριτήρια (ιδέα/περιεχόμενο, γραφή και πόσο είναι μέσα στο θέμα/τρόμου) ανεβοκατέβαζαν κάθε ιστορία με τρεις εντελώς διαφορετικούς τρόπους. Ουφ. Το πάλεψα όμως, και κατέληξα με την κατάταξη που με ικανοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ από καρδιάς όσους ψηφίζουν έγκαιρα. Εκτιμώ αφάνταστα που τόσοι πολλοί, μη συμμετέχοντες στον διαγωνισμό, διάβασαν τα διηγήματα μας και έδειξαν το ενδιαφέρον τους με την ψήφο τους.

 

Σας παρακαλώ, το κατά δύναμη, μην αφήνεται την ψήφο σας για την τελευταία στιγμή. Πολύ πιθανό ο Electroscribe να μην θέλει να ξενυχτήσει εξαιτίας μου, περιμένοντας μου να κάνω τους υπολογισμούς μου με μολύβι και κομπιουτεράκι. Θα είναι μεγάλο άγχος να ξεκινώ τους τελικούς υπολογισμούς, νομίζοντας ότι η ψηφοφορία έχει τελειώσει, και να μου βγαίνει άλλος ένας ψηφοφόρος στα 00:02. Και Θεός φυλάξει μην μας τύχει κάποια ασυμφωνία αποτελέσματος. Εκεί να δείτε καθυστέρηση. Θα σας ειδοποιήσω να πάτε για ύπνο.

 

Ειδικά δε όταν δω να γεμίζει το φόρουμ από κόσμο, όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις… θα τρελαθώ.

 

Ας θέσουμε μια ζώνη ασφαλείας που θα ξεκινάει στις 23:00 και θα λήγει στις 00:00. Παρακολουθείτε όλοι το φόρουμ, κι αν κάποιος που δεν έχει ψηφίσει ακόμα, αλλά θέλει να ψηφίσει, να μας ειδοποιεί τουλάχιστο ότι «τώρα έρχεται». Για να ξέρουμε αν ξέμεινε κανείς ή όχι.

 

Όσοι διαβάζετε ακόμα, μην σχολιάζετε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάμε. Πόσους περιμένουμε ακόμα; Τον Drake Ramore; Και τον Alanis; Ξεχνώ κανέναν;

 

Τα αποτελέσματα θα δοθούν χωρίς μπον-μπονιέρες. Μόνο μαζί με οδυνηρές αποκαλύψεις. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Δυο διηγηματάκια έμειναν. Εντός δύο τριών ωρών θα έχεις και την δική μου ψήφο Ντίνο.

...και thanks για την παράταση!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Έρχονται τα αποτελέσματα...

 

Εγώ ξέρω μόνο ότι αργείς χαρακτηριστικά :tease:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..