Jump to content

23ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Πείνα


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Στις 4 Ιανουαρίου του 2011 ξεκινάει ο 3ος (23ος) Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας Τρόμου του sff.

 

post-1004-0-54376400-1293271389_thumb.jpg

 

Εμάς που λέτε, μας χώνουν σε κάτι φέρετρα και μας βυθίζουν τρία μέτρα στο χώμα, και πάλι δεν μασάμε. Καταπίνουμε σκουλήκια και ξεμπουκάρουμε από τα νεκροταφεία κόβοντας χολές. Κάθε πανσέληνο που διάφοροι τζιτζιφιόγκοι κάνουν καντάδες στις ωραίες τους, βγάζουμε τρίχες και ουρλιαχτά και βγαίνουμε παγανιά. Είμαστε αδηφάγα σαγόνια και κοφτερά νύχια, οι λιγότερο προικισμένοι κουβαλάμε τσεκούρια και ηλεκτρικά πριόνια, βρωμάμε σαπίλα και αποσύνθεση, και το μόνο λουτρό που ξέρουμε είναι κόκκινο κατακόκκινο. Το χάος είναι για μας μια τούρτα γενεθλίων. Ωιμέ όμως, συγκατοικούμε σε αυτό το σπίτι με κάτι δυσκοίλιους τύπους με λευκές ποδιές, επιστημονικοφιόγκους τους λένε, και με κάτι ντίβες πριγκίπισσες και καθώς πρέπει μάγους, οπότε μαύρα ξόρκια και κατάρες μας δένουν να υποταχθούμε σε κανονισμούς!

 

Η μόνη μας παρηγοριά: Έχουμε ειδική αίθουσα βασανιστηρίων στην Κόλαση για τους παραβάτες αυτών των κανονισμών.

 

Κανονισμοί – Οδηγίες

Το μέγεθος του τρόμου δεν έχει όρια. Βάση κανόνων όμως, οι μάστορες μπορούν κάλλιστα να τον ξεδιπλώσουν σε 1000 λέξεις κατώτερο όριο, 3.500 ανώτατο, και να μην μείνει ούτε κοκαλάκι από τον αναγνώστη.

 

Εκτός από τα ελληνικά, γίνονται δεκτά διηγήματα και στα αγγλικά. Κάποιοι ανάμεσα μας θέλουν συχνά να τιμούν την γλώσσα των παλαιών δασκάλων.

 

Υποβάλετε τα βδελύγματα σας:

 

από Τρίτη 11 Ιανουαρίου, 11:59 μ.μ.

μέχρι Τρίτη 25 Ιανουαρίου, 11:59 μ.μ.

 

Τα φαρμακερά σας σχόλια ξεκινούν αμέσως από τα χαράματα Τετάρτης, 26 του μηνός, και…

 

Θα στάξετε το δηλητήριο σας στις κάλπες…

από Πέμπτη 27 Ιανουαρίου, 11:59 μ.μ.

μέχρι Τρίτη 8 Φεβρουαρίου, 11:59 μ.μ.

 

Ανακήρυξη άρχοντα της φρίκης και του τρόμου λίγο μετά την ώρα των φαντασμάτων, μεταμεσονύκτια της 9ης Φεβρουαρίου.

 

1. Ανεβάζετε την ιστορία σας στη Βιβλιοθήκη / Ιστορίες Τρόμου. Κάτω από τον τίτλο πρέπει να υπάρχει η ένδειξη «για τον 3ο (23ο) Διαγωνισμό Τρόμου».

 

2. Αμέσως μετά κάνετε ένα ποστ σε αυτό το τόπικ, δίνοντας τον τίτλο της ιστορίας και το link για το αντίστοιχο τόπικ.

 

3. Τα τόπικ των ιστοριών θα κλειδώνονται (μόλις αυτό είναι εφικτό) από κάποιον moderator και θα παραμένουν κλειδωμένα μέχρι τη λήξη της υποβολής συμμετοχών. Δεν γράφουμε σχόλια στις ιστορίες πριν από τότε (ακόμα και αν βρεθούν για λίγο ξεκλείδωτες).

 

4. Οι συμμετέχοντες πρέπει να σχολιάσουν όλα τα διηγήματα. Προσπαθήστε να το κάνετε πριν το τέλος της ψηφοφορίας.

 

5. Δεν αποτελεί κανονισμό του διαγωνισμού, αλλά η πράξη έχει δείξει ότι για λόγους πρακτικούς, δεοντολογίας και fair play είναι πολύ καλύτερα όταν οι συγγραφείς απαντούν στα σχόλια επί των δικών τους διηγημάτων συγκεντρωτικά, μετά το τέλος της ψηφοφορίας, και όχι όσο τρέχει ο διαγωνισμός. Θυμηθείτε ότι η εκδίκηση είναι πιάτο που σερβίρεται καλύτερα κρύο.

 

7. Ψηφοφορία: Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη που έχουν διαβάσει όλες τις ιστορίες του διαγωνισμού.

 

8. Για να συμμετέχει κανονικά το διήγημά σας πρέπει να ψηφίσετε. Διηγήματα που οι συγγραφείς τους δεν ψήφισαν εντός προθεσμίας, βγαίνουν αυτόματα εκτός διαγωνισμού.

 

9. Συγγραφείς και αναγνώστες ψηφίζουν κατατάσσοντας τις ιστορίες από αυτήν που τους άρεσε περισσότερο προς αυτήν που τους άρεσε λιγότερο. Οι συγγραφείς βάζουν υποχρεωτικά τη δική τους ιστορία τελευταία.

 

10. Η ψήφος σας πρέπει να σταλεί εντός προθεσμίας ταυτόχρονα με pm σ’ εμένα με κοινοποίηση στον Igor που θα ανακοινωθεί έγκαιρα.

 

12. Η ψηφοφορία είναι μυστική. Μην αναρτήσετε τα αποτελέσματα της κατάταξής σας.

 

13. Μετά τα ανωτέρω, όσοι έχετε κάποια επιπρόσθετη απορία… στα μπουντρούμια ρε χαμένα κορμιά! Να σας φάνε τα μαύρα φίδια, I.Q. Μόρλοκ και κάτω! Ακόμα δεν μάθατε πως δίνουμε διαγωνισμούς εδώ μέσα;!

 

 

Το Έπαθλο του Διαγωνισμού είναι φυσικά Ένα Βιβλίο!

Πτωχά τα λάφυρα της βιβλιοθήκης μου, χαρίζω όμως εγκάρδια ένα στον νικητή, ο οποίος θα έχει να διαλέξει μία από τις δύο κάτωθι προσφορές:

 

 

ΤΟ ΜΑΝΙΤΟΥ: ΕΝΤΑΦΙΑΣΜΟΣ του Graham Masterton, σε μετάφραση παρακαλώ του δικού μας Παναγιώτη Κούστα (PiKei) και της Χέντβικ Καρακούδα [Jemma Press].

 

Ή μια έξοχη ανθολογία, στα αγγλικά όμως, έκδοση της Mallard Press, του 1990:

 

THE BEST HORROR STORIES

Με περιεχόμενα:

 

Edgar Allan Poe – The Black Cat / The Tell-Tale Heart / The Premature Burial

Villiers de L’Isle Adam – Torture of Hope

Honore de Balzac – An Episode of the Terror

Guy De Maupassant – The Hand

Thomas Hardy – The Withered Arm

Joseph Conrad – The Idiots

Thomas Burke – The Bird

Sir Arthur Conan Doyle – Lot No. 249

J. Kaden Bandrowski – The Sentence

A.E. Coppard – Arabesque: The Mouse

Luigi Pirandello – Cinci

Dorothy L. Sayers – Suspicion

Cornell Woolrich – Dead on her Feet

Geoffrey Household – Taboo

Graham Greene – A Little Place Off the Edgware Road

C.M. Kornbluth – The Words of Guru

Robert Bloch – Yours Truly, Jack the Ripper

Ray Bradbury – The Veld

John Collier – Evening Primrose

Robert Silverberg – Back from the Grave

William Faulkner – A Rose for Emily

Flannery O’Connor – The Comforts of Home

Roald Dahl – Pig

Stanley Ellin – Robert / The Question

Patricia Highsmith – The Terrapin

Daphne du Maurier – Not After Midnight

David Fletcher – Corabella

 

Σε περίπτωση που ο νικητής κατέχει ήδη ένα από τα δύο βιβλία, και θέλει το έπαθλο του στα ελληνικά, θα πέσει σκέψη για εναλλακτικό έπαθλο… ένα παλούκι στην καρδιά, για να τελειώνουμε.

 

Στις 4 Ιανουαρίου θα ανακοινωθεί σε αυτό το τόπικ το θέμα του διαγωνισμού.

 

Όσοι όμως ανυπομονείτε και δεν αντέχετε την αναμονή μέχρι να αρχίσετε να γράφετε, υπάρχουν τρόποι να ξεπεραστεί αυτό. Μπορείτε κάλλιστα να κερδίσετε χρόνο και λέξεις ως εξής:

 

Η ιστορία σας θα έχει κάποιον κεντρικό χαρακτήρα φαντάζομαι. Έναν χαρακτήρα τέλος πάντων, θνητό ή πλάσμα του υπερφυσικού, δεν έχει σημασία. Ξεκινάτε την ιστορία σας από τώρα, με τον πρωταγωνιστή σας να ξυπνάει από εφιάλτη (λουσμένος σε κρύο ιδρώτα, έτσι; ) και ενώ τρεκλίζει όρθιος και πλένει το πρόσωπο του, προσπαθώντας να θυμηθεί τι έχει ονειρευτεί… μπουμ, δύο ζουμερές, γεμάτες σελίδες word έτοιμες! Επιβεβαιωμένη συνταγή.*

 

* Μην παίρνετε το χωρατό μου ως στοχοποιημένη ειρωνεία. Στο τελευταίο μου νανορίμο όπου, γκουχ, πρωταγωνιστούν κάποια όνειρα, το ξύπνημα του ήρωα και η αναμόχλευση που ακολουθούσε υπήρξε σωτήρια για τις χρειαζούμενες λέξεις της ημέρας. Γκουχ.

 

Και τώρα… Υπομονή. Χεχ-χεχ-χεχ…

 

[uPDATE 27/1/2010]

 

Naroualis – Η Διαθήκη του Ζίγκφριντ Σβάρτσμαν

Mesmer – Στον Άδειο Κόσμο

Mors Planch – Πληροφοριοβόρος

John82 – Λαιμαργία και Αφέλεια

Stanley – Το Ημερολόγιο Ενός Λιμασμένου

deadend – Στο Πέλαγος

Bonanza Jellybean – Αναγέννηση

Soul_walker – Νηστίσιμες Μέρες

Ορφέας Κάππα – Εκεί Έξω (απ’τα δεσμά σου)

SpirosK – Πεινούν

DinMacXanthi – Για την Ελίζα

NIKANTHI – Ένα Ποτό Ακόμα

dagoncult – Ο Σιτιστής

aScannerDarkly – Θα Ροκανίσουν

antonisjk – Όταν Μεγαλώσεις

Sonya - CAC

Lady Nina - Helix Aspersa

Nihilio - Και Τι Μου Δίνεις;

Yuna - Μασημένη Τροφή

 

Λοιπόν, ξεκινάει η επίσημη περίοδος ανάγνωσης, σχολιασμού και ψηφοφορίας που λήγει την Τρίτη, 8 Φεβρουαρίου, 11:59 μ.μ.

 

Μερικά πράγματα που θα έπρεπε να γνωρίζετε ήδη:

 

1. Οι συμμετέχοντες πρέπει να επιδείξουν καλούς τρόπους σχολιάζοντας όλα τα διηγήματα. Προσπαθήστε να το κάνετε πριν το τέλος της ψηφοφορίας.

 

2. Δεν αποτελεί κανονισμό του διαγωνισμού, αλλά η πράξη έχει δείξει ότι για λόγους πρακτικούς, δεοντολογίας και fair play είναι πολύ καλύτερα όταν οι συγγραφείς απαντούν στα σχόλια επί των δικών τους διηγημάτων συγκεντρωτικά, μετά το τέλος της ψηφοφορίας, και όχι όσο τρέχει ο διαγωνισμός.

 

3. Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη που έχουν διαβάσει όλες τις ιστορίες του διαγωνισμού.

 

4. Για να συμμετέχει κανονικά το διήγημά σας πρέπει να ψηφίσετε. Διηγήματα που οι συγγραφείς τους δεν ψήφισαν εντός προθεσμίας, βγαίνουν αυτόματα εκτός διαγωνισμού.

 

5. Συγγραφείς και αναγνώστες ψηφίζουν κατατάσσοντας τις ιστορίες από αυτήν που τους άρεσε περισσότερο προς αυτήν που τους άρεσε λιγότερο. Οι συγγραφείς βάζουν υποχρεωτικά τη δική τους ιστορία τελευταία.

 

6. Η ψήφος σας πρέπει να σταλεί εντός προθεσμίας με pm σ’ εμένα (DinoHajiyorgi) και στον Electroscribe με κοινοποίηση. Excel, χαρτί, μολύβι, γομολάστιχα, ζάρια και ένα ευρώ (για κορώνα-γράμματα) θα μπουν στη διαδικασία των αποτελεσμάτων.

 

7. Η ψηφοφορία είναι μυστική. Μην αναρτήσετε τα αποτελέσματα της κατάταξής σας.

 

Αποτελέσματα

1. DinMacXanthi-Για την Ελίζα με 470 βαθμούς

2. Sonya-CAC με 460 βαθμούς

3. dagoncult-Ο Σιτιστής με 429 βαθμούς

4. Stanley-Το Ημερολόγιο Ενός Λιμασμένου με 422 βαθμούς

5. Naroualis-Η Διαθήκη του Ζίγκφριντ Σβάρτσμαν με 421 βαθμούς

6. deadend-Στο Πέλαγος με 396 βαθμούς

7. Mesmer-Στον Άδειο Κόσμο με 378 βαθμούς

8. Nihilio-Και Τι Μου Δίνεις; με 377 βαθμούς

9. aScannerDarkly-Θα Ροκανίσουν με 356 βαθμούς

10. Bonanza Jellybean-Αναγέννηση με 342 βαθμούς

11. Ορφέας Κάππα-Εκεί Έξω (απ’τα δεσμά σου) με 338 βαθμούς

12. SpirosK-Πεινούν με 306 βαθμούς

13. Soul_walker-Νηστίσιμες Μέρες με 250 βαθμούς

14. John82-Λαιμαργία και Αφέλεια με 223 βαθμούς

15. antonisjk-Όταν Μεγαλώσεις με 189 βαθμούς

16. Lady Nina-Helix Aspersa με 183 βαθμούς

17. Mors Planch-Πληροφοριοβόρος με 143 βαθμούς

18. Yuna-Μασημένη Τροφή με 129 βαθμούς

19. NIKANTHI-Ένα Ποτό Ακόμα με 78 βαθμούς

Edited by Mesmer
update with stories
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 482
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SpirosK

    32

  • DinoHajiyorgi

    84

  • Stanley

    29

  • Eugenia Rose

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

κι εγώ... να σας διαβάσω! :tongue: Αν και τώρα τελευταία όλα τρόμου μου τα βγάζετε (χωρίς να το 'χω προσχεδιάσει κιόλας...!) οπότε μπορεί απλά να γράψω κάτι κι αυθόρμητα θα βγει τρόμου!!:tongue:

Ανυπομονώ για θέμα κι ιστορίες απ' τους κλασσικούς του είδους!! (Για κάποιον σκοτσέζο χτυπά η καμπάνα που πρέπει να 'χει βαρεθεί να νικάει διαγωνισμούς!! :rolleyes:

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Ίσως, λέω ίσως, κάνω κι εγώ την πρώτη μου απόπειρα να γράψω διήγημα τρόμου... Έχω κάτι υπ'όψιν, αν κολλάει με το θέμα καλώς!

 

Αν και πιο πολύ θα εξαρτηθεί από τον αριθμό των συμμετεχόντων! Δεν την πατάω πάλι, μια και κοντοζυγώνει κι η εξεταστική...

 

Καλές τρομακτικές διακοπές!! :tease: :devil2:

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

Αν και οι πρώτες δύο βδομάδες συγγραφής πέφτουν μέσα σε άδειες και πήγαιν' έλα, θα βάλω τα δυνατά μου για να συμπληρώσω την τριάδα των κατηγοριών.

 

Εν αναμονή, λοιπόν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Στις 4 Ιανουαρίου του 2011 ξεκινάει ο 3ος (23ος) Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας Τρόμου του sff.

 

2. Θα στάξετε το δηλητήριο σας στις κάλπες…

από Πέμπτη 27 Ιανουαρίου, 11:59 μ.μ.

μέχρι Τρίτη 8 Φεβρουαρίου, 11:59 μ.μ.

 

 

 

1. Συμπίπτει και με έκλειψη. Καλός οιωνός. :cold:

 

2. ΟΚ. Στον τρόμο δεν έχω γράψει (ακόμη) και δεν προβλέπω να γράψω προς το παρόν.

Αλλά και θα διαβάσω και θα το στάξω στην κάλπη.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν υπόσχομαι ότι θα γράψω, αλλά θα προσπαθήσω να ψηφίσω. Και, αν μου το επιτρέπει ο διοργανωτής, προσφέρω 2 βιβλία από την (πλουσιότερη από του Χατζηγιώργη) βιβλιοθήκη μου για έπαθλο, του Stephen King και τα δύο, το Νεκρωταφίο Ζώων στα ελληνικά και το Cell στα αγγλικά. Το αν θα δοθούν στο δεύτερο και τρίτο νικητή ή θα εμπλουτίσουν τις επιλογές του πρώτου, ας το αποφασίσει ο διοργανωτής. Εγώ θα πρότεινα να έχουμε και 2ο και 3ο βραβείο, απλώς ο 1ος νικητής να μπορεί να διαλέξει από τα 4, ο 2ος από τα 3 που θα μείνουν και ο 3ος από τα άλλα 2. Whatever.

 

 

(Και μην ακούσω κακίες ότι το "Νεκρωταφίο Ζώων" θέλω να το ξεφορτωθώ λόγω ανορθογραφίας στον τίτλο...:tongue:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμμετάσχω, γιατί δε μου πάει καρδιά να ξαναχάσω έναν τρόμου.

 

Επίσης ο εφιάλτης καλό είναι να μείνει στο nanowrimo (το δικό μου δεν το σχολιάζω καν, μέσα στα όνειρα είναι), ας μη σπαταλιούνται λέξεις με κλισέ (αν και υπάρχει και η μέθοδος Κινγκ με τον ήρωα που πίνει, καπνίζει, σκέφτεται κάποιον νεκρό του για 1000 λέξεις και μετά μπαίνετε στο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν υπόσχομαι ότι θα γράψω, αλλά θα προσπαθήσω να ψηφίσω. Και, αν μου το επιτρέπει ο διοργανωτής, προσφέρω 2 βιβλία από την (πλουσιότερη από του Χατζηγιώργη) βιβλιοθήκη μου για έπαθλο.

Ευχαριστώ Κέλλυ. Θα υπολογίσουμε τις δύο σου προσφορές ως εναλλακτικές επιλογές για τον νικητή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την φορά λέω να ξεπεράσω τον εαυτό μου και να "τελειώσω" -την ιστορία- μέσα στο ίδιο βράδυ και όχι την επομένη το μεσιμέρι :tease:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κοίταξε μην τελειώσεις (την ιστορία) πριν ανακοινωθεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

(Και μην ακούσω κακίες ότι το "Νεκρωταφίο Ζώων" θέλω να το ξεφορτωθώ λόγω ανορθογραφίας στον τίτλο...:tongue:)

Εντάξει, αυτό ήταν καλό.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και μόνο το φεγγάρι ουρλιάζει......

 

 

2814894678_b22737c730.jpg

 

Μια τέτοια νύχτα θα είναι και η 4η Ιανουαρίου.....

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία είναι ήδη έτοιμη:

 

 

Η επιστροφή του άσωτου τερατογράφου

 

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Μόνο κοίταξε μην τελειώσεις (την ιστορία) πριν ανακοινωθεί το θέμα.

 

Αυτός ο τελευταίος ΕΦ νομίζω έχει καταστρέψει κάθε ηθική σ' αυτό το φόρουμ!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κοίταξε μην τελειώσεις (την ιστορία) πριν ανακοινωθεί το θέμα.

 

Αυτός ο τελευταίος ΕΦ νομίζω έχει καταστρέψει κάθε ηθική σ' αυτό το φόρουμ!:lol:

 

Όλοι ξέρουμε ποιος φταίει γι' αυτό. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κοίταξε μην τελειώσεις (την ιστορία) πριν ανακοινωθεί το θέμα.

Αυτός ο τελευταίος ΕΦ νομίζω έχει καταστρέψει κάθε ηθική σ' αυτό το φόρουμ!:lol:

Όλοι ξέρουμε ποιος φταίει γι' αυτό. :devil2:

Μόλις μου έδωσες μια ιδέα για το ποιός θα είναι ο άτυχος ήρωας του διηγήματος...! χαρ χαρ χαρ :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ξέρουμε ποιος φταίει γι' αυτό. :devil2:

 

Μόλις μου έδωσες μια ιδέα για το ποιός θα είναι ο άτυχος ήρωας του διηγήματος...! χαρ χαρ χαρ :devil2:

Ευχαριστώ πολύ ωραίες μου κυρίες... Μετράω ήδη πέντε παρουσίες / αναφορές, αλλά αν το κρίνετε απαραίτητο για τις λογοτεχνικές σας (εννοείται) ανάγκες, θα το υποστώ και αυτό...

 

Εδώ κατάπιαμε ολόκληρο Μανώλο...

 

Link to comment
Share on other sites

οκ λέω να συμμετάσχω και εγώ τώρα που ξεκολλήσαμε απο την τελευταία θέση, ποίος με πιάνει. Ας ελπίσουμε ότι το τέρας που κρύβεται κάτω απο το κρεββάτι μου θα μείνει εκεί μέχρι την λήξη του διαγωνισμού. tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί κάτι έχω χάσει;; Είχε κερδίσει ο Ντίνος στον προηγούμενο διαγωνισμό τρόμου;; Ο νικητής δε βάζει το θέμα στον επόμενο (κυρίως για να μη συμμετάσχει ξανά; ) Τι έπαιξε;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί κάτι έχω χάσει;; Είχε κερδίσει ο Ντίνος στον προηγούμενο διαγωνισμό τρόμου;; Ο νικητής δε βάζει το θέμα στον επόμενο (κυρίως για να μη συμμετάσχει ξανά; ) Τι έπαιξε;;

O νικητής είχε κερδίσει και τον γενικό (αμέσως επόμενο) και δεν ήθελε να διοργανώσει και τους δύο.

Ο δεύτερος δε μπορούσε λόγω έλλειψης χρόνου.

Ο τρίτος διοργάνωσε τον αμέσως προηγούμενο.

Ο σύνηθης αντικαταστάτης διοργανωτών είχε τρέξει τον προηγούμενο τρόμου και σε αυτόν ήθελε να γράψει, έτσι για αλλαγή (άσε που 20+ συμμετοχές δεν άντεχε να τις ξαναμετρήσει)

 

Οπότε μας έμεινε ο Ντίνος που είχε κερδίσει τον επετειακό και θα έμενε μπουκάλα από διοργάνωση. Απλό, ε;

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε, πόσους διαγωνισμούς έχουμε πια;; :) :)

ΟΚ, έγινε κατανοητό πάντως!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..