Jump to content

23ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Πείνα


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Ο Τρόμος κινείται και εκτός διαγωνισμού. Η Βιβλιοθήκη του έφτασε αισίως τις 10 σελίδες. Τρία νέα διηγήματα έχουν αναρτηθεί ενώ τρέχει η εκδήλωση, δίνοντας ένα κάποιο φεστιβαλικό κλίμα.

 

Είχαμε "Το Στοίχημα" από τον iliosporos.

 

Και δύο ιστορίες από ένα νέο, ολόφρεσκο μέλος, την Salonikia, το "Παιδικό Βλέμμα" και το "Τιμή στους Νεκρούς".

 

Εντωμεταξύ παρατηρώ ότι όλοι διαβάζουν και σχολιάζουν, πάμε δηλαδή καλά.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 482
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SpirosK

    32

  • DinoHajiyorgi

    84

  • Stanley

    29

  • Eugenia Rose

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Εν τωμεταξύ παρατηρώ ότι όλοι διαβάζουν και σχολιάζουν, πάμε δηλαδή καλά.

 

Επίσης έχουν αρχίσει και οι μεταδόσεις για την πορεία της ψηφοφορίας, προς μεγάλη χαρά των αριθμόφιλων της ομάδας. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Θα στάξετε το δηλητήριο σας στις κάλπες…

από Πέμπτη 27 Ιανουαρίου, 11:59 μ.μ.

μέχρι Τρίτη 8 Φεβρουαρίου, 11:59 μ.μ.

 

 

Σχόλια τέλος.

Μόλις έσταξα και το δηλητήριό μου στους κυρίους καταμετρητές. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έσταξα και το δηλητήριό μου. :evil:

Και έριξες 1 από τα 7 διηγήματα εκτός 5άδας. Μουαχαχάαα!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία με την εξεταστική έχω γίνει νυχτόβιος.

 

Εκεί λοιπόν που είχα πετάξει τα βιβλία, και βρυκολάκιαζα στο φόρουμ τις πρώτες πρωινές ώρες, κατέληξα να διαβάσω όλα τα διηγήματα του διαγωνισμού, οπότε έριξα και την ψήφο μου.

 

 

I am cheering for Sonya!!! Yay!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ω, σας μερσώ ιδιαιτέρως. :)

 

Εγώ βρίσκομαι σε διαδικασία ανάγνωσης, σχολιασμού και μετά θα σταλάξω κι εγώ το κατιτίς μου στην κάλπη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις τελείωσα την ανάγνωση. Να ρίξω την ψήφο ΚΑΙ τα σχόλια ή μόνο την ψήφο και τα σχόλια μετά το τέλος του διαγωνισμού.. i wonder...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ; Τι φωτογραφία είναι αυτή, συνάδελφε πειναλέε;

 

Εγώ έχω δύο ακόμα να διαβάσω και ψηφίζω μέχρι τέλος εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Γιούπιιιιι!! :D

 

Μόλις ξεμπέρδεψα με δύο μαθήματα (παλούκια) που έδινα συνεχόμενα και τώρα θα μπορέσω να αφοσιωθώ σχεδόν εξ'ολοκλήρου με την... ολοκλήρωση της ανάγνωσης και του σχολιασμού των διηγημάτων για να... στάξω κι εγώ το κατιτίς μου στην κάλπη! (Βρε, μπας και έμεινα στον προηγούμενο διαγωνισμό εγώ...; :tongue:)

 

 

Πάντως, είναι η πρώτη φορά που δεν έχω την αυταπάτη ότι μπορεί και να είμαι στην πρώτη δεκάδα... :tongue:

Link to comment
Share on other sites

OK και σχολίασα σε όλους (λιτά και περιεκτικά θέλω να πιστεύω) και ψήφισα. Τα λέμε :)

Link to comment
Share on other sites

10 έχουν ψηφίσει μέχρι στιγμής. 6 παίκτες συγγραφείς. 4 σκέτοι αναγνώστες.

 

Οι παίκτες συγγραφείς χωρίζονται σε 11 τριψήφιους και 8 διψήφιους.

 

Δεν ισοψηφεί κανένας επί του παρόντος.

 

Η 10άδα είναι κάπως έτσι:

 

Το διήγημα στην 1η θέση έχει 151 βαθμούς.

2 - 148

3 - 140

4 - 138

5 - 137

6 - 136

7 - 125

8 - 121

9 - 118

10 - 117

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα είχε η όλη φάση.

Ωραίες ιστοριούλες, ο τρόμος είναι το αγαπημένο μου θέμα, τις σχολίασα και, εδώ και κάμποσες μέρες, ψήφισα.

Τι σου κάνει ο ελεύθερος χρόνος...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μείνει 5έμιση μέρες ψηφοφορίας.

 

Όσοι σκοπεύετε να ψηφίσετε τελευταία στιγμή, σας προειδοποιώ ότι δεν θα πρέπει να περιμένετε αποτελέσματα αμέσως μετά τα μεσάνυχτα της Τρίτης. Καλύτερα να πάτε για ύπνο.

 

Ο επίσημος guest-διοργανωτής του διαγωνισμού (moi), δεν έχει excel και κάνει τις καταμετρήσεις με χαρτί και μολύβι. Θα έχω να συγκρίνω το άθροισμα με εκείνο του Electroscribe πριν δώσω την αντίστροφη παρουσίαση των κατατάξεων.

 

Αν δε κάποιος από τους συγγραφείς δεν ψηφίσει, δεν θα αποκλειστεί απλά από τον διαγωνισμό, θα κερδίσει τις κατάρες μου και το αιώνιο μίσος, καθώς θα πρέπει να ανακαταταχτούν όλες οι βαθμολογίες, και να καταμετρηθούν από την αρχή. Με χαρτί και μολύβι.

 

(Όχι μη μου στείλει κανείς excel, έχω αρκετά προβλήματα με τον υπολογιστή μου.)

Link to comment
Share on other sites

 

Αν δε κάποιος από τους συγγραφείς δεν ψηφίσει, δεν θα αποκλειστεί απλά από τον διαγωνισμό, θα κερδίσει τις κατάρες μου και το αιώνιο μίσος, καθώς θα πρέπει να ανακαταταχτούν όλες οι βαθμολογίες, και να καταμετρηθούν από την αρχή. Με χαρτί και μολύβι.

 

(Όχι μη μου στείλει κανείς excel, έχω αρκετά προβλήματα με τον υπολογιστή μου.)

 

Ντίνο, νομίζω ότι αρκεί απλώς να τον αφαιρέσεις και να μη λάβεις υπόψη σου τη βαθμολογία του. Αφού θα αποκλειστεί και θα μηδενιστεί, ας μην τον καταραστείς κιόλας. :lol:

Δεν αλλάζει τίποτα εκτός από τη σειρά από κει και κάτω. Αν π.χ. ο μη-ψηφίσας έβγαινε πέμπτος, θα βάλεις τον έκτο πέμπτο κοκ. Το μόνο που ίσως μπορεί να παίξει λίγο είναι κάποια στατιστικά μεγέθη, αλλά αυτά δεν είναι must του διαγωνισμού. Είναι απλώς ένα bonus αν υπάρχει η δυνατότητα να βγουν.

Κι επειδή σπανίως ξέρεις νωρίς ότι κάποιος δεν θα ψηφίσει, το κακό γίνεται την τελευταία στιγμή, οπότε πραγματικά δεν έχεις χρόνο και δεν αξίζει τον κόπο να ξαναμετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή σπανίως ξέρεις νωρίς ότι κάποιος δεν θα ψηφίσει, το κακό γίνεται την τελευταία στιγμή, οπότε πραγματικά δεν έχεις χρόνο και δεν αξίζει τον κόπο να ξαναμετρήσεις.

Έχεις δίκιο. Μάλλον έτσι θα πράξω.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, σχολιάσα (τρομάρα μου) και φαρμάκωσα.

 

Η πρώτη και δεύτερη θέση ήταν οι μόνες σίγουρες, αφού ολοκλήρωσα την ανάγνωση.

Οι άλλες όχι και τόσο.

 

Καλή σας επιτυχία!

 

--

Εdit προς πειναλέο διοργανωτή και πειναλέο συν-καταμετρητή. Το PM από απροσεξία το έστειλα ως αντίγραφο ξεχωριστά στον καθένα σας. Νομίζω δεν είναι φανερό από 'κει ότι το έστειλα και στους δυο σας ταυτόχρονα, οπότε απλά διαβεβαιώνω: το έστειλα και στους δύο.

Edited by Big Fat Pig
Link to comment
Share on other sites

Εdit προς πειναλέο διοργανωτή και πειναλέο συν-καταμετρητή. Το PM από απροσεξία το έστειλα ως αντίγραφο ξεχωριστά στον καθένα σας. Νομίζω δεν είναι φανερό από 'κει ότι το έστειλα και στους δυο σας ταυτόχρονα, οπότε απλά διαβεβαιώνω: το έστειλα και στους δύο.

No problem. Όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο κάνω πάντα Add τον συν-καταμετρητή. Για να ξέρουμε σίγουρα και οι δύο ότι λάβαμε ίδια ψηφοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά επειδή ετοιμάζομαι να ψηφίσω...σε ποιον άλλον εκτός από τον συλλιμασμένο διοργανωτή στέλνω την κατάταξή μου;

Link to comment
Share on other sites

6. Η ψήφος σας πρέπει να σταλεί εντός προθεσμίας με pm σ’ εμένα (DinoHajiyorgi) και στον Electroscribe με κοινοποίηση. Excel, χαρτί, μολύβι, γομολάστιχα, ζάρια και ένα ευρώ (για κορώνα-γράμματα) θα μπουν στη διαδικασία των αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, σχολίασα, ψήφισα!

Δύσκολη ιστορία η κατάταξη, μου πήρε ενα μισάωρο να καταλήξω στην πρώτη πεντάδα.

Μπράβο σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τελείωσα και εγώ με τα διαβάσματα-σχολιάσματα-ψηφοφορία.

 

Καλή τύχη σε όλους τους διαγωνιζόμενους. May the best man (or woman) win! first.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..