Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Τα βιβλία του αίματος 1 - Clive Barker και Ιστορίες της Μέκτας - Κωνσταντίνος Τσουρέκης.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω την συλλογή ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'' του Clark Ashton Smith.

 

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποιες ιστοριες περιλαμβανει;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω την συλλογή ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'' του Clark Ashton Smith.

 

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποιες ιστοριες περιλαμβανει;

 

Την ομότιτλη και: Η Επιστροφή του Μάγου, Η Γοργώ, Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς, Ο Γκουλ, Η Αόρατη Πόλη και Ο Κολοσσός του Ιλούργκν.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω την συλλογή ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'' του Clark Ashton Smith.

 

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποιες ιστοριες περιλαμβανει;

 

Την ομότιτλη και: Η Επιστροφή του Μάγου, Η Γοργώ, Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς, Ο Γκουλ, Η Αόρατη Πόλη και Ο Κολοσσός του Ιλούργκν.

 

good.gif

Tην Επιστροφή του Μάγου, τη Γοργώ, το Θάνατος του Μαλιγκρίς, το Γκουλ τα εχω απο συλλογες Ωρορα και Terra Nova. Αρα μας μενουν το ομοτιτλο το οποιο πρεπει να ειναι καλη ιστορια και (οι παγκοσμιως αγνωστες ιστοριες ενος συγγραφεα με μικρη σε ογκο διηγηματικη δουλεια) Η Αόρατη Πόλη και Ο Κολοσσός του Ιλούργκν.

Δεν μπαινει ψηλα στην "to buy" λιστα το συγκεκριμενο βιβλιο, αλλα μιας και προκειται για αγαπημενο συγγραφεα, καποια στιγμη θα αποκτηθει.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω την συλλογή ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'' του Clark Ashton Smith.

 

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποιες ιστοριες περιλαμβανει;

 

Την ομότιτλη και: Η Επιστροφή του Μάγου, Η Γοργώ, Ο Θάνατος του Μαλιγκρίς, Ο Γκουλ, Η Αόρατη Πόλη και Ο Κολοσσός του Ιλούργκν.

 

good.gif

Tην Επιστροφή του Μάγου, τη Γοργώ, το Θάνατος του Μαλιγκρίς, το Γκουλ τα εχω απο συλλογες Ωρορα και Terra Nova. Αρα μας μενουν το ομοτιτλο το οποιο πρεπει να ειναι καλη ιστορια και (οι παγκοσμιως αγνωστες ιστοριες ενος συγγραφεα με μικρη σε ογκο διηγηματικη δουλεια) Η Αόρατη Πόλη και Ο Κολοσσός του Ιλούργκν.

Δεν μπαινει ψηλα στην "to buy" λιστα το συγκεκριμενο βιβλιο, αλλα μιας και προκειται για αγαπημενο συγγραφεα, καποια στιγμη θα αποκτηθει.

 

Έχε υπόψιν ότι ''Το Ταξίδι του Βασιλιά Γιουβόραν'' είναι μία μεγαλύτερη εκδοχή του ''Η Αναζήτηση του Γκαζόλμπα'' που υπά- ρχει στο ν. 76 της Ωρόρα. Επίσης δεν ξέρω αν γνωρίζεις αυτή την συλλογή. Να τα πάρεις και τα δύο γιατί όπως και να το κά- νουμε, ο Smith είναι must :worshippy:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα τα εξής τρία βιβλία:

"Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Ελντριτς", του Φίλιπ Ντικ.

"Σολάρις", του Στάνισλαβ Λεμ και "Ελεύθερο πνεύμα", του Γ. Θεοτοκά.

 

Αναμένεται ξεκοκκάλισμα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξύπνησα κατά τις 8, ώστε να πιάσω υπό το φως της ημέρας το Σάλεμς Λοτ και να το τελειώσω (είχα φτάσει ως τη σελίδα 250 πριν αναγκαστώ να το αφήσω -έπεφτε σκοτάδι βλέπετε. Νιώθω ανακούφιση που τελείωσε. Δεν ξέρω πώς θα κοιμάμαι για τις επόμενες μέρες όμως.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξύπνησα κατά τις 8, ώστε να πιάσω υπό το φως της ημέρας το Σάλεμς Λοτ και να το τελειώσω (είχα φτάσει ως τη σελίδα 250 πριν αναγκαστώ να το αφήσω -έπεφτε σκοτάδι βλέπετε. Νιώθω ανακούφιση που τελείωσε. Δεν ξέρω πώς θα κοιμάμαι για τις επόμενες μέρες όμως.

Αν θυμάμαι καλά, κάπου εκεί σταματάει να είναι τρομαχτικό (αν και η σκηνή στο νεκροταφείο... μπρρρρ)

Link to comment
Share on other sites

Τι εκδόσεις είναι αυτό;

 

Είναι εκδόσεις Γράμματα, θα το βρεις στο public στα σταντ με τις προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξύπνησα κατά τις 8, ώστε να πιάσω υπό το φως της ημέρας το Σάλεμς Λοτ και να το τελειώσω (είχα φτάσει ως τη σελίδα 250 πριν αναγκαστώ να το αφήσω -έπεφτε σκοτάδι βλέπετε. Νιώθω ανακούφιση που τελείωσε. Δεν ξέρω πώς θα κοιμάμαι για τις επόμενες μέρες όμως.

Αν θυμάμαι καλά, κάπου εκεί σταματάει να είναι τρομαχτικό (αν και η σκηνή στο νεκροταφείο... μπρρρρ)

 

Όντως μετά από τη σελ.250 περίπου δεν είναι τρομακτικό. Παρόλ' αυτά είναι πολύ διασκεδαστικό και συνταρακτικό. Εγώ το λάτρεψα αυτό το βιβλίο και σίγουρα είναι το αγαπημένο μου μέχρι στιγμής.

Edited by Spyrex
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Εναλλακτική πραγματικότητα, του Ντέιβιντ Άμπροουζ. The Man Who Turned Into Himself στα εγγλέζικα. Αν μη τι άλλο το βιβλίο είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξεκινησει το Η Φιλοσοφια στο Μπουντουαρ του Μαρκησιου Ντε Σαντ.Στις πρωτες σελιδες,και αφου οι πρωταγωνιστες εχουν ηδη επιδοθει σε ενα μικροοργιακι,εχουν αρχισει να φιλοσοφουν περι Θεου και θρησκειας.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Ιπτάμενοι Δίσκοι: Εισβολείς;'' του Γιώργου Μπαλάνου, πολύ καλό ήταν. Ο Μπαλάνος στο βιβλίο του το οποίο έγραψε παραπάνω από σαράντα χρόνια πριν, καταπιάνεται με την ύπαρξη των εξωγήινων και αν αυτοί έχουν επισκεφτεί τη Γη. Για να μπορέσει να αρχίσει να ξετυλίγεται η άκρη του νήματος, γίνεται αναφορά σε πολλά και ποικίλα θέματα. Όπως π.χ. σε χαμένους πολιτισμούς, χαμένες ηπείρους, αρχαιολογία, εθνολογία και μυστηριώδεις εξαφανίσεις ανθρώπων που κα- νείς ποτέ δεν ξανάκουσε τίποτα γι' αυτούς. Βλέπουμε πως θα μπορούσε να είναι μία υποτιθέμενη τεχνολογία που θα μπο- ρούσαν να χρησιμοποιούν οι εξωγήινοι για την κίνηση των σκαφών τους. Επίσης μαθαίνουμε για πλοία που βρέθηκαν κατα- μεσής της θάλασσας με όλο το πλήρωμα τους να λείπει, ή ολόκληρα πλοία και αεροπλάνα που χαθήκαν για πάντα. Και όχι μόνο στο Τρίγωνο των Βρεμούδων ;-) Γενικά το βιβλίο βρίθει από κάθε λογής παράξενα στοιχεία από περασμένους αιώνες ως και σήμερα. Δεν ισχυρίζεται ο Μπαλάνος ότι όλα αυτά έχουν σώνει και καλά εξωγήινη προέλευση, κάθε άλλο. Αρκετά από αυτά μπορούν να εξηγούνται με κάποιους φυσικούς νόμους που η επιστήμη δεν γνωρίζει για να τα ερμηνεύσει. Όμως α- πό την στιγμή που ακόμη δεν έχει συμβεί αυτό, ο καθένας μπορεί να πιστέψει ότι θέλει. Κάτι που είδα να συμβαίνει αρκετές φορές και μου άρεσε πολύ, ήταν το ότι ο συγγραφέας πολλές φορές τα έχωνε στους αρμόδιους φορείς που με την κάθε ε- μφάνιση ενός περίεργου φαινόμενου, έσπευδαν να δώσουν την πλέον απίστευτη εξήγηση. (Μερικές ήταν όντως ανεκδιήγητες, δεν μπορούσε κανείς παρά μόνο να γελάσει μ' αυτές).

 

Αρκετά από αυτά που διάβασα με βρήκαν σύμφωνο, και αρκετά όχι. Ενώ σε ορισμένα θέματα δεν είχα τις απαιτούμενες γνώ- σεις για να μπορώ να πάρω θέση. Δύο πράγματα πάντως έχω να πω: i) Προσωπικά πιστεύω στην ύπαρξη των εξωγήινων και ii) Ο τρόπος γραφής του Μπαλάνου είναι μαγευτικός, απλά μαγευτικός. Τα βιβλία του αξίζουν να διαβαστούν, έστω και μόνο γι' αυτόν τον λόγο. Πολύ καλή δουλειά λοιπόν συνολικά, την οποία όμως απέκτησα με τίμημα ιδιαίτερα ''βαρύ'', δείτε εδώ.

 

Διάβασα επίσης και το ''Κόναν: Ο Πύργος του Ερπετού/ Πέρα από τον Μαύρο Ποταμό'' του μεγάλου Robert Howard :worshippy: Καιρό είχα να διαβάσω κάτι από τον ανίκητο βάρβαρο, και ως εθισμένος στις περιπέτεις του που είμαι, ένιωσα την ανάγκη να πάρω την δόση μου :D Πολύ καλές και οι δύο ιστορίες, αν και όχι από τις καλύτερες του Κόναν. Θα αρχίσω πάλι να τις ξα- ναδιαβάζω όλες σιγά- σιγά με την σειρά που τις έβγαλε ο Αίολος.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45.5 ευρώ... Μην ανοίξω το στόμα μου για τον Μαπαλάνο τώρα... Θυμάται κανείς πόσο πουλούσε την Κοσμική Βιοδυναμική άραγε;

Link to comment
Share on other sites

45.5 ευρώ... Μην ανοίξω το στόμα μου για τον Μαπαλάνο τώρα... Θυμάται κανείς πόσο πουλούσε την Κοσμική Βιοδυναμική άραγε;

 

Τσάμπα πράμα έτσι; Λοιπόν κανένα πρωινό που θα ξυπνήσεις και δεν θα έχεις τι να κάνεις, παρέγγειλε πέντε- έξι κομμάτια να έχεις να διαβάζεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Μερικά σύννεφα, του Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ. Με ήρωα τον Έκτορ Μπελασκοαράν Σάυν, φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Και οι άγγελοι πεθαίνουν, του Πολ Ρόμπερτς. Εντελώς τυχαία αγορά. Στις πρώτες 30 σελίδες είμαι και ήδη έχει κυνηγητά, πυροβολισμούς, εκρήξεις, ξύλο... Περισσότερα αύριο το μεσημεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Το Ασήμι του Α. Κάουα (bramK). Αυτό που έχω να πω μέχρι στιγμής είναι ότι πραγματικά δυσκολεύεσαι να το αφήσεις. Κι είχα πολύ καιρό να το πάθω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω το ''Σκοτεινός Ταξιδευτής'' του David Gemmell, τρίτο βιβλίο στη σειρά των Ντρενάι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω το ''Σκοτεινός Ταξιδευτής'' του David Gemmell, τρίτο βιβλίο στη σειρά των Ντρενάι.

 

 

 

Για μένα, αυτή είναι η χειρότερη ιστορία των Ντρενάι. Καμία σχέση με το 'Βασιλιά πέρα από την Πύλη'. Όχι πως είναι για πέταμα, απλώς είναι οκ. Χλιαρή.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω το ''Σκοτεινός Ταξιδευτής'' του David Gemmell, τρίτο βιβλίο στη σειρά των Ντρενάι.

 

 

 

Για μένα, αυτή είναι η χειρότερη ιστορία των Ντρενάι. Καμία σχέση με το 'Βασιλιά πέρα από την Πύλη'. Όχι πως είναι για πέταμα, απλώς είναι οκ. Χλιαρή.

 

Τα δύο πρώτα δεν μου άρεσαν γι' αυτό και δεν τα διάβασα και τα τέσσερα στην σειρά, παρ' όλο που είναι μικρά. Φαντάσου λοιπόν τι με περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω το ''Σκοτεινός Ταξιδευτής'' του David Gemmell, τρίτο βιβλίο στη σειρά των Ντρενάι.

 

 

 

Για μένα, αυτή είναι η χειρότερη ιστορία των Ντρενάι. Καμία σχέση με το 'Βασιλιά πέρα από την Πύλη'. Όχι πως είναι για πέταμα, απλώς είναι οκ. Χλιαρή.

 

Τα δύο πρώτα δεν μου άρεσαν γι' αυτό και δεν τα διάβασα και τα τέσσερα στην σειρά, παρ' όλο που είναι μικρά. Φαντάσου λοιπόν τι με περιμένει.

Ελπίζω να είσαι ανάποδος και αυτό να σου αρέσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα την τριλογια των Αγωνων Πεινας... σχεδον την ρουφηξα τρια βιβλια σε 4 μερες... τι να σας πω... δεν νομιζω να εχω διαβασει κατι αλλο εδω και πολυυυυυυυ καιρο που ειχε πανω μου τετοιο αντικτυπο... σχεδον με στοιχειωσε... δεν ξερω αν πρεπει να σας προτεινω να το διαβασετε η οχι... οπως και να εχει κατα την γνωμη μου ειναι εξαιρετικα και τα τρια βιβλια! Αλλα κολλησα ειχα τελιωσει τα βιβλια και ακομα σκεφτομουν την Κατνις και τον Πιτα... αφου δεν μπορω να τα ξαναδιαβασω γιατι φοβαμαι μην κολλησω παλι...

 

Και βρηκα το τελευταιο βιβλιο της τριλογιας Εραγκον νομιζω λεγεται με τον δρακο Σαφιρα... το ξεκιναω σημερα αυριο... για να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Τρία τουβλάκια σε 4 μέρες και μετά μιλάτε για μένα; Τς τς τς! laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..