Jump to content

21ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Μυστικό


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Απαγορεύεται στο Fantasy ο αποικισμός άλλων ουρανίων σωμάτων;;

 

Όχι, αρκεί να γίνεται μέσω του υπερφυσικού κι όχι με πυραύλους παραγεμισμένους με παράγωγα της απόσταξης του πετρελαίου!!:nerd:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 677
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    50

  • Tiessa

    66

  • TheTregorian

    42

  • Stanley

    68

Top Posters In This Topic

Posted Images

Απο wiki

 

Fantasy is a genre that uses magic and other supernatural phenomena as a primary element ofplot, theme, and/or setting. Many works within the genre take place in fictional worlds where magic is common. Fantasy is generally distinguished from science fiction in that it does not provide a logical (or pseudo logical) explanation for the scientifically impossible events that occur, though there is a great deal of overlap between the two (both are subgenres of speculative fiction).

Τα υπογραμμισμένα είναι δικά μου.

Αυτή η εξήγηση με καλύπτει προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται στο Fantasy ο αποικισμός άλλων ουρανίων σωμάτων;;

 

Όχι, αρκεί να γίνεται μέσω του υπερφυσικού κι όχι με πυραύλους παραγεμισμένους με παράγωγα της απόσταξης του πετρελαίου!!:nerd:

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε. Αυτό γράφω και στο #222 :)

ΟΚ, τώρα που είμαι πιο κατατοπισμένος, ας κάτσω κι εγώ να γράψω. Χρειάζομαι και νέο πόστερ..!

Link to comment
Share on other sites

Τανκ, και όλοι οι άλλοι που έχετε το ίδιο πρόβλημα:

 

Χαλαρώστε, το τι είναι fantasy και τι όχι είναι πιο γενικό από όσο φοβάστε. Μην χωλοσκάτε, γράψτε τις ιστορίες σας, νομίζω πως έχετε καταλάβει μέχρι τώρα αν είστε μέσα ή όχι.

 

Άντε, χαλαρά, και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι και νέο πόστερ..!

 

Για τα πόστερ θα ήθελα να σχολιάσω.... Στο google που ψάχνω, το φανταζι λατρεύει τις γυναίκες, αυτό έχω να πω... Υπάρχουν άπειρες γυναίκες ως νεράιδες, γοργόνες, ξωτικά, μάγισσες, αμαζόνες, πριγκίπισσες, βασίλισσες, θεές, πνεύματα... Εκατοντάδες εικόνες, εκατοντάδες κοπέλες γυμνές ή ντυμένες!! Και ναι δεν λεω το γυναικείο φύλο εμπνέει αυτό είναι σίγουρο, ειδικά στη φαντασία ακομα περισσότερο. Αλλά ψάχνω μέρες τώρα να βρω έναν άντρα και δεν βρίσκω, τέτοια κατάντια πια;; Να τους ψάχνεις με το μικροσκόπιο σε ολόκληρο google?? Οι μόνοι που βρίσκω ειναι απο final fantasy ή απο διαφορα γνωστά βιβλία, γνωστοί ήρωες... Πφφφ :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι κάτι ανάμεσα σε σουρρεαλιστική φαντασία και μαγικό ρεαλισμό. Νομίζω ξεκαθαρίσαμε ότι φαντασία δεν είναι μόνο νηρηίδες και ξωτικά!

Link to comment
Share on other sites

Τανκ, και όλοι οι άλλοι που έχετε το ίδιο πρόβλημα:

 

Χαλαρώστε, το τι είναι fantasy και τι όχι είναι πιο γενικό από όσο φοβάστε. Μην χωλοσκάτε, γράψτε τις ιστορίες σας, νομίζω πως έχετε καταλάβει μέχρι τώρα αν είστε μέσα ή όχι.

 

Άντε, χαλαρά, και καλή επιτυχία!

 

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι κάτι ανάμεσα σε σουρρεαλιστική φαντασία και μαγικό ρεαλισμό. Νομίζω ξεκαθαρίσαμε ότι φαντασία δεν είναι μόνο νηρηίδες και ξωτικά!

 

Το έχουμε ξεκαθαρισμένο από πολύ καιρό. Υπάρχει η μοντέρνα αστική φαντασία, η οποία είναι απολύτως αποδεκτή.

Π.χ. Ο τύπος μπαίνει μέσα στο αυτοκίνητό του, που κινείται ωραιότατα με βενζίνη και όχι με ξόρκια, και ψάχνει να βρει ανοιχτό βενζινάδικο. Ξαφνικά βλέπει στο δρόμο μια διαφημιστική πινακίδα για το μπαράκι "Η Θεά Αθηνά". Πάει και τη συναντάει αυτοπροσώπως. Ποιος μπορεί να πει ότι αυτό δεν είναι φάντασυ;

(Τώρα αν αποδειχτεί εξωγήινη, εκεί έχουμε ένα θεματάκι, έτσι; )

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξεκαθαρισμένο από πολύ καιρό. Υπάρχει η μοντέρνα αστική φαντασία, η οποία είναι απολύτως αποδεκτή.

Π.χ. Ο τύπος μπαίνει μέσα στο αυτοκίνητό του, που κινείται ωραιότατα με βενζίνη και όχι με ξόρκια, και ψάχνει να βρει ανοιχτό βενζινάδικο. Ξαφνικά βλέπει στο δρόμο μια διαφημιστική πινακίδα για το μπαράκι "Η Θεά Αθηνά". Πάει και τη συναντάει αυτοπροσώπως. Ποιος μπορεί να πει ότι αυτό δεν είναι φάντασυ;

(Τώρα αν αποδειχτεί εξωγήινη, εκεί έχουμε ένα θεματάκι, έτσι; )

 

Εντάξει βρε παιδιά, όμως δεν είμαστε όλοι "αρχαίοι" εδώ (όχι αυτοί του Lovecraft:holiday:)

για να ξέρουμε τι έχετε ξεκαθαρίσει και τι όχι "εδώ και πολύ καιρό" :book:

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι κάτι ανάμεσα σε σουρρεαλιστική φαντασία και μαγικό ρεαλισμό. Νομίζω ξεκαθαρίσαμε ότι φαντασία δεν είναι μόνο νηρηίδες και ξωτικά!

 

Το έχουμε ξεκαθαρισμένο από πολύ καιρό. Υπάρχει η μοντέρνα αστική φαντασία, η οποία είναι απολύτως αποδεκτή.

Π.χ. Ο τύπος μπαίνει μέσα στο αυτοκίνητό του, που κινείται ωραιότατα με βενζίνη και όχι με ξόρκια, και ψάχνει να βρει ανοιχτό βενζινάδικο. Ξαφνικά βλέπει στο δρόμο μια διαφημιστική πινακίδα για το μπαράκι "Η Θεά Αθηνά". Πάει και τη συναντάει αυτοπροσώπως. Ποιος μπορεί να πει ότι αυτό δεν είναι φάντασυ;

(Τώρα αν αποδειχτεί εξωγήινη, εκεί έχουμε ένα θεματάκι, έτσι; )

 

 

Υπάρχει και το slipstream,αν το λέω σωστά,όπου σε ένα απολύτως ρεαλιστικό περιβάλλον συμβαίνει μονάχα μια κέντα φαντασίας. Κι αυτό αποδεκτό είναι.(τα πιο πολλά μου διηγήματα έτσι είναι...)

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Εντάξει βρε παιδιά, όμως δεν είμαστε όλοι "αρχαίοι" εδώ (όχι αυτοί του Lovecraft:holiday:)

για να ξέρουμε τι έχετε ξεκαθαρίσει και τι όχι "εδώ και πολύ καιρό" :book:

 

Δεν το εννοούσα από πλευράς παλαιότητας, προφανώς.

Όταν τέθηκε για πρώτη φορά η ερώτηση, έκανα μια παραπομπή στον προηγούμενο διαγωνισμό και τις ιστορίες του. Εκεί υπήρχε και παράδειγμα αστικής φάντασυ. Αυτό εννοούσα πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξεκαθαρισμένο από πολύ καιρό. Υπάρχει η μοντέρνα αστική φαντασία, η οποία είναι απολύτως αποδεκτή.

Π.χ. Ο τύπος μπαίνει μέσα στο αυτοκίνητό του, που κινείται ωραιότατα με βενζίνη και όχι με ξόρκια, και ψάχνει να βρει ανοιχτό βενζινάδικο. Ξαφνικά βλέπει στο δρόμο μια διαφημιστική πινακίδα για το μπαράκι "Η Θεά Αθηνά". Πάει και τη συναντάει αυτοπροσώπως. Ποιος μπορεί να πει ότι αυτό δεν είναι φάντασυ;

(Τώρα αν αποδειχτεί εξωγήινη, εκεί έχουμε ένα θεματάκι, έτσι; )

 

Εντάξει βρε παιδιά, όμως δεν είμαστε όλοι "αρχαίοι" εδώ (όχι αυτοί του Lovecraft:holiday:)

για να ξέρουμε τι έχετε ξεκαθαρίσει και τι όχι "εδώ και πολύ καιρό" :book:

 

Joined:

14-December 05

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαθημένα τα βουνά στα χιόνια, άρχοντά μου! :tongue:

 

Αμάν πια... ούτε μιά απειλή της προκωπής δεν μπορούμε να κάνουμε... αμάν !!!:rolleyes:

 

Νοκτ, κατανοώ πλήρως τη θέση σου και μακάρι να έβρισκα δύο άλλους άσχετους ανώνυμους κοινούς θνητούς που να πληρούν τις προϋποθέσεις*. Το ξέρω ότι είναι να πάρω τα χεράκια μου να βγάλω τα ματάκια μου, αλλά θα αντιπαραθέσω το υπέρτατο επιχείρημα: Με Άρεσε...

 

 

Φυσικά αν αυτή ταιριάζει και σου αρέσει αυτή θα βάλεις... δεν χρειάζονται δικαιολογίες.

Μια πλακίτσα είπαμε να κάνουμε...

( Αν και πρέπει να παραδεχτεις πως έχω δίκιο... )χαχαχαχα :fish:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, θα το ποστάρω και ότι είναι να γίνει ας γίνει...

 

Έχω την εντύπωση πως δεν θα γίνει, αλλά τί να γίνει;

 

Γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλά, θα το ποστάρω και ότι είναι να γίνει ας γίνει...

 

Έχω την εντύπωση πως δεν θα γίνει, αλλά τί να γίνει;

 

Γίνει;

 

:dazzled:

Αν δεν ποστάρεις, ποτέ δεν θα μάθεις τι πρόκειται να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξεκαθαρισμένο από πολύ καιρό. Υπάρχει η μοντέρνα αστική φαντασία, η οποία είναι απολύτως αποδεκτή.

Π.χ. Ο τύπος μπαίνει μέσα στο αυτοκίνητό του, που κινείται ωραιότατα με βενζίνη και όχι με ξόρκια, και ψάχνει να βρει ανοιχτό βενζινάδικο. Ξαφνικά βλέπει στο δρόμο μια διαφημιστική πινακίδα για το μπαράκι "Η Θεά Αθηνά". Πάει και τη συναντάει αυτοπροσώπως. Ποιος μπορεί να πει ότι αυτό δεν είναι φάντασυ;

(Τώρα αν αποδειχτεί εξωγήινη, εκεί έχουμε ένα θεματάκι, έτσι; )

 

Εντάξει βρε παιδιά, όμως δεν είμαστε όλοι "αρχαίοι" εδώ (όχι αυτοί του Lovecraft:holiday:)

για να ξέρουμε τι έχετε ξεκαθαρίσει και τι όχι "εδώ και πολύ καιρό" :book:

Joined:14-December 05

 

Well, ας πούμε τη μικρή μας ιστορία....

το 2005 μου είπαν γνωστοί ότι κάπου διοργανώνεται ένας διαγωνισμός διηγήματος και γράφτηκα μόνο και μόνο για αυτό.

Τότε δεν ήξερα ούτε τι γίνεται στο SFF.gr, ούτε τίποτα. Ήρθα, συμμετείχα στο διαγωνισμό, χάρηκα και εξαφανίστηκα για διάφορους προσωπικούς λόγους.

Η ενεργή συμμετοχή μου στο forum ξεκίνησε μαζί μετην ενεργή συμμετοχή μου στην ΑΛΕΦ (και τα γενικότερα συγγραφικά μετά από μεγάλο hiatus, για προσωπικούς πάλι λόγους) κάπου το 2009.

 

Happy now?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντί για το 2005 θα σημείωνα τα 500+ ποστς... αλλά όπως και να 'χει, όλοι μπορούν να έχουν απορίες, και να παίρνουν απαντήσεις. Δεν χρειάζεται κόπο, τρόπο χρειάζεται.

Όσο για το φάντασυ, σκεφτείτε κάτι εξωπραγματικό κ ανεξήγητο, είτε στον μεσαίωνα (μη μου πείτε οτι υπήρχαν δράκοι πραγματικοί τότε) είτε στο 2020 (γιατί όχι;) κι εγένετο φάντασυ. Το quote του Drake τα λέει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντί για το 2005 θα σημείωνα τα 500+ ποστς... αλλά όπως και να 'χει, όλοι μπορούν να έχουν απορίες, και να παίρνουν απαντήσεις. Δεν χρειάζεται κόπο, τρόπο χρειάζεται.

Όσο για το φάντασυ, σκεφτείτε κάτι εξωπραγματικό κ ανεξήγητο, είτε στον μεσαίωνα (μη μου πείτε οτι υπήρχαν δράκοι πραγματικοί τότε) είτε στο 2020 (γιατί όχι;) κι εγένετο φάντασυ. Το quote του Drake τα λέει όλα.

 

Αν κάποιος μπορεί να έχει 1000+ posts σε 2 χρόνια, γιατί δεν μπορεί κάποιος άλλος να έχει 500+ στον ένα;; :tease:

Link to comment
Share on other sites

Με 500 πόστς (και χωρίς σπαμ), δεν θεωρείσαι και καινούργιος Σπύρο, αυτό εννοώ. Τα υπόλοιπα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ', τώρα αυτό με τα ποστ είναι και λίγο κουλό εδώ που τα λέμε.

Τι 500, τι 5000....το θέμα είναι τι περιέχουν αυτά τα ποστ. Άλλος μπορεί να έχει 500 ποστ που όλα είναι είτε ανεβάσματα δικών του ιστοριών και σχολιασμός σε κείμενα τρίτων, και άλλος 5000 ποστ που τα 4500 απο αυτά είναι στο "χαλαρά και ανάλαφρα".Κάποιου άλλου τα ποστ μπορεί να αφορούν αποκλειστικά και μόνο το υποφόρουμ του σταρ τρεκ και κάποιου μόνο το υποφόρουμ της φαντασίας. Υπάρχουν και αυτοί που δεν γράφουν καθόλου στα υποφόρουμ συγγραφής και στις βιβλιοθήκες, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα.

 

Δεν είναι το μέτρο τα ποστ, ούτε και ο χρόνος που πέρασε απο την εγγραφή στο φόρουμ φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα ποστς στα χαλαρά κι ανάλαφρα δεν προσμετρούνται στον αριθμό κάτω από το όνομα. Αλλά εγώ το παρακάτω ήθελα να παρατηρηθεί όχι τα ποστς και ξέρω 'γω.

αλλά όπως και να 'χει, όλοι μπορούν να έχουν απορίες, και να παίρνουν απαντήσεις. Δεν χρειάζεται κόπο, τρόπο χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

And now for something completely different... (Κάτι τέτοιο δε λέγανε οι Monty Pythons; )

 

:lol:ΔΙΑΚΟΠΗ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ :lol:

Επειδή το δώρο δεν είναι διαφημιστκό τρικ...

Επειδή υποσχέθηκα εντός των ημερών φωτογραφίες του δώρου...

Επειδή αν δεν το κάνω θα το μετανιώσω και θα τα κρατήσω όλα για μένα...

 

 

Σας αποκαλύπτω ότι...

Το δώρο είναι δυο από τα παρακάτω χειροποίητα δεντράκια (μαζί με το "μυστικό" της κατασκευής τους).

 

post-1534-128438184023_thumb.jpg post-1534-128438185913_thumb.jpg

 

post-1534-128438187297_thumb.jpg post-1534-128438190943_thumb.jpg

 

post-1534-128438193632_thumb.jpg post-1534-128438196664_thumb.jpg

 

post-1534-12843819505_thumb.jpg post-1534-128438202542_thumb.jpg

 

 

Ο/Η νικητής/ήτρια μπορεί να επιλέξει όποια δύο θέλει. Το πρώτο έχει ύψος γύρω στα 15 εκατοστά, τα υπόλοιπα γύρω στα 10.

 

Υ.Γ. Μόνο μη με ρωτήσετε γιατί είναι φωτογραφημένα στο τζάκι. Υποψιάζομαι ότι η δεσποινίς (κατασκευάστρια) κόρη μου ήθελε να δώσει μια περισσότερο φάντασυ χροιά, απ' ό,τι αν τα φωτογράφιζε πάνω στο γραφείο μου, που έχω μερικά αδελφάκια τους.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχαχ!!!!

 

Δεν το πιστεύω το δώρο!!!Απλά,δεν το πιστεύω!!!!

 

ΥΓ:Δεν είμαι τρελός,έχω λόγο αρκούντως ικανοποιητικό!

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα τα δεντράκια. Έχω δει παρόμοιες κατασκευές από κοντά και είναι πολύ ιδιαίτερες. Ευχαριστούμε την δεσποινίδα κόρη της Βάσως, που μας τα προσφέρει :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βάσω μόλις έδωσες αφορμή να πέσει πολύ ξύλο σ' αυτό τον διαγωνισμό! Η κόρη σου θα γίνει η νέα "Ωραία Ελένη", μάλλον... οι κατασκευές της! Αυτά τα δέντρα θα βαφτούν με το αίμα των υποψηφίων!:devil2::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..