Jump to content

24ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Πόλη


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Να ρωτήσω κι εγώ την απορία που μου προέκυψε... Αν είναι ένα κράμα από όλα, τι κάνω τότε;

Piece of cake.Here your are, my lady:

http://community.sff...AF%CE%B5%CF%82/

 

Οι διάφορες ιστορίες δε συμμετέχουν στους γενικούς. Έχετε το υπόψη. Αν είναι ένα κράμα από όλα, δες που ταιριάζει περισσότερο και βάλτην εκεί.

Αν η ιστορία κατατάσσεται στις διάφορες, δε μπορεί να συμμετάσχει. (δεν είναι προσωπικό φυσικά, απλά είναι η φύση του διαγωνισμού τέτοια.)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinMacXanthi

    28

  • Stanley

    25

  • David1778

    27

  • Lady Nina

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στις Διαφορες Ιστοριες υπαρχουν διηγηματα που δεν εντασσονται ακριβως σε μια απο τις αλλες βιβλιοθηκες οποτε μπορει να την ποσταρει εκει αν θελει.Εννοειται οτι αν δεν εχει καθολου φανταστικο στοιχειο παλι παει στις Διαφορες Ιστοριες αλλα αποκλειεται απο διαγωνισμους που ζητανε φανταστικο στοιχειο κτλ.

Μην τα μπερδευουμε αυτα.Εγω ειπα που μπορει να την ποσταρει αν ειναι πχ science fantasy,θριλερ ΕΦ,κτλ.Τωρα αν ειναι συμβατικη λογοτεχνια και δεν τηρει ορους του διαγωνισμου ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

 

Εννοω οτι ας ποσταρει την ιστορια της οπου νομιζει κι αν χρειαστει αλλαζει βιβλιοθηκη,δεν χαλασε ο κοσμος αν δεν μπορει να διακρινει αν ειναι εφ ή φ ή τ.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Δύο παρατηρήσεις μέχρι τώρα:

 

Α)Ο Γουρούνης πετάει τις ιστορίες δυο-δυο. Τυχαίο;

 

Β)Θα γράψει επιτέλους ο ΔημήτρηςΞ.!Μιλάμε για εφ, όχι αστεία!

Link to comment
Share on other sites

Με πολλή φαντασία ανήκει στην κατηγορία "Πόλη" αυτό που γράφω (και γενικότερα στο συγγραφικό είδος). :p :lol:

Όπως και να 'χει την βρίσκω, πάντως. Αν τύχει και αρέσει και σε κανέναν άλλον, τότε περαστικά...εεε.... ευχαριστώ εκ των προτέρων. :D

Link to comment
Share on other sites

Α)Ο Γουρούνης πετάει τις ιστορίες δυο-δυο. Τυχαίο;

Το 'πε ο Γουρούνης ν' αφήσει τα μεγάλα λόγια κατά μέρους. Τώρα βάζει νέφτι στον πισινό, τρέχει και δε φτάνει να τελειώσει και την ιστορία για το εργαστήρι της ΑΛΕΦ. Κλαψ!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εύρηκα! εύρηκα!:D

ευτυχώς δεν ήμουν στη μπανιέρα όταν κατέβηκε η ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Άργησα λιγάκι, μα τελικά βρήκα την ιδέα και έχω μέχρι στιγμής έχω 894 λέξεις. Πιστέυω πως μέχρι την άλλη Κυριακή το αριστούργημά μου (ή το ανουσιούργημα αν προτιμάτε...) θα είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάλι, δεν με βλέπω να συμμετέχω στον διαγωνισμό. Καλά, έχω δυο βδομάδες μπροστά μου, αλλά τις τελευταίες μέρες έπεσαν πολλά πράγματα μαζί, και δεν έκατσα να γράψω τίποτα(σχεδόν). Ακόμα και το πολύ ενδιαφέρον βιβλίο του Hawks που διαβάζω, ούτε στη μέση δεν το έχω φτάσει εδώ και 4 μέρες. Και ξέρετε πως τα ξεπετάω τα βιβλίαlaugh.gif.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και το πολύ ενδιαφέρον βιβλίο του Hawks που διαβάζω, ούτε στη μέση δεν το έχω φτάσει εδώ και 4 μέρες.

 

 

Στη μάνα σου το πες;

 

Εγώ έχω τελειώσει την ιστορία και απλώς την χτενίζω. Θα φύγω σε λίγες μέρες σε ταξίδι, οπότε έπρεπε να τελειώνω γρήγορα. Φαντασάδες, χαρείτε. Δεν έγραψα τρόμο. Βέβαια, ούτε φάντασι ακριβώς έγραψα,αλλά στη βιβλιοθήκη αυτήν θα το ανεβάσω. Το λέω απλώς για να είμαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

άντε να μαζευόμαστε ρε παιδιά! ντεμπουτάρω σε διαγωνισμό και θέλω καλαμπούρι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ιδέα ακόμα τι θα γράψω, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα γράψω.

Καλαμπούρι δεν ήθελες, David1778; :D

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπεται μεγάλο καλαμπούρι, συνάδελφοι.:D

Κι εγώ, ως νέοπας του διαγωσνισμού, είμαι περίεργος να δω τους καρπούς του lobbying...εεε...της πρώτης μου συγγραφικής προσπάθειας. :p

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Φαντασάδες, χαρείτε. Δεν έγραψα τρόμο.

 

Μην τους δίνεις ελπίδες, γιατί μάλλον τον τρόμο δεν τον γλυτώνουν. Βέβαια στην αρχή είμαι ακόμα, μπορώ να ακολουθήσω όποιο μονοπάτι θέλω, αλλά πιθανότατα σε light horror θα το πάω.

Link to comment
Share on other sites

Φαντασάδες, χαρείτε. Δεν έγραψα τρόμο.

 

Μην τους δίνεις ελπίδες, γιατί μάλλον τον τρόμο δεν τον γλυτώνουν. Βέβαια στην αρχή είμαι ακόμα, μπορώ να ακολουθήσω όποιο μονοπάτι θέλω, αλλά πιθανότατα σε light horror θα το πάω.

 

 

Ρε σεις, ρε, οι φαντασάδες χαιρόμαστε όταν γράφεται φάντασυ, όχι όταν δεν γράφεται τρόμος. Γιου νόου;

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα στα νερά του sff.gr...

 

Πομφόλυγες

post-1484-0-49000800-1300108055_thumb.jpg

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Ααα! Το ξέχασα αυτό! Έχουμε και αφίσες να βάλουμε...

 

Σύντομα στις οθόνες σας ο...

 

Ελαχιστόκοσμος

 

post-2372-0-94824700-1300112518_thumb.jpg

 

 

Προσέξτε μην τον πατήσετε!

Link to comment
Share on other sites

Είναι η τελευταία μας ελπίδα. Την αξίζουμε;

 

ΚΟΪΟΣ: Ο 7ος Πλανήτης

post-2382-0-11753300-1300116361_thumb.jpg

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Σκάνερ, ελπίζω η ιστορία σου να μην επιβεβαιώσει τον τίτλο σου.

 

Γουορντ,δεν θα εκπλαγείς αν σου πω ότι η εικόνα που έβαλες μου θυμίζει μαλτίζερς.

 

Δημήτρη, με επιβεβαίωσες:κάθε πράγμα στον καιρό του,και τον Αύγουστο ο κοϊός.

Link to comment
Share on other sites

Γουορντ,δεν θα εκπλαγείς αν σου πω ότι η εικόνα που έβαλες μου θυμίζει μαλτίζερς.

 

 

Δεν είναι τόσο μικρά τα maltesers (ούτε ο Ελαχιστόκοσμος είναι τόσο μικρός, αλλά πού να βρω ακριβώς το σωστό μέγεθος, δεν είναι και παπούτσι...:p).

Link to comment
Share on other sites

(Δεν βρίσκω ικανοποιητική εικόνα για πόστερ, οπότε ας το διακωμωδήσω)

 

Προσεχώς στο SFF.gr...

 

Εσύ πιστεύεις στην αλήθεια;

 

Η Έξοδος του Μεσολογγίου Η Ενδέκατη Έξοδος

 

Link to comment
Share on other sites

Φαντασάδες, χαρείτε. Δεν έγραψα τρόμο.

Ο τρόμος είναι στο ποιοι θα κάνουν την καταμέτρηση...

Link to comment
Share on other sites

Γουορντ,δεν θα εκπλαγείς αν σου πω ότι η εικόνα που έβαλες μου θυμίζει μαλτίζερς.

 

 

Δεν είναι τόσο μικρά τα maltesers (ούτε ο Ελαχιστόκοσμος είναι τόσο μικρός, αλλά πού να βρω ακριβώς το σωστό μέγεθος, δεν είναι και παπούτσι...:p).

 

Είναι.Είναι!Τολμάς να με αμφισβητείς;

 

Nihilio, ο τρόμος θα είναι στα αποτελέσματα της καταμέτρησης!

Link to comment
Share on other sites

 

Ο τρόμος είναι στο ποιοι θα κάνουν την καταμέτρηση...

 

 

Ωχ... Ο συνήθης καταμετρητής μας προειδοποιεί:

Μια σκια απειλής κρέμεται πάνω από την Πόλη. :cold:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μέσα! Αρχικά έλεγα να γράψω κάτι φάντασυ, όμως με αυτά που συμβαίνουν γύρω μου, μάλλον πάει για διήγημα τρόμου. Πάντως, είναι ωραίο που ο διαγωνισμός δεν περιορίζεται σε ένα μόνο είδος. Καλή επιτυχία σε όλους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που γύρισα πίσω στη βάση μου, ας οργανωθούμε λίγο.

 

Η υποβολή διηγημάτων είναι πια (γκουχ* εδώ και σχεδόν 40 ώρες) ανοιχτή! Όποιο μέλος έχτισε, έκοψε κορδέλα, έβγαλε δήμαρχους και κοινοτάρχες κλπ στην πόλη του, ας ανεβάσει! Έχετε βέβαια καιρό για χτενίσματα και άλλους καλωπισμούς, να φυτεύσετε πάρκα, να χτίσετε πλατείες, να φέρετε και θάλασσα αμα λάχει...

 

Anyway, για να ζωηρεύουμε, ποιοι άλλοι γράφετε πέρα από τα ηρωικά μέλη που βγάλανε ήδη πόστερ; Ποιοι κρύβεστε;

 

ΕΦ, Φάντασυ ή Τρόμος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..