Jump to content

24ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Πόλη


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Είχα ξεκινήσει αυτήν την ιστορία πριν από αρκετό καιρό, με σκοπό να γίνει ένα σχετικά μεγαλύτερο διήγημα, αλλά από τότε έμεινε παρατημένη. Αυτός ο διαγωνισμός μού έδωσε την ευκαιρία να την πιάσω από την αρχή.

Το σκεφτόμουν αν θα την ανεβάσω ή όχι, αλλά υπάρχουν δυνατές συμμετοχές και δεν θέλω να λείψω.

 

Έξω από τα τείχη

κάποια στιγμή στη Βιβλιοθήκη ΕΦ

post-2199-0-48993300-1300194432_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinMacXanthi

    28

  • Stanley

    25

  • David1778

    27

  • Lady Nina

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η πόλη των δύο αδελφών.

 

24y0me8.jpg

 

 

Coming soon...

 

Υ.Γ. Δεν χρειάζεται να σας πω τι είδος θα είναι, ε; tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

πόλη των δύο αδελφών.

 

Υ.Γ. Δεν χρειάζεται να σας πω τι είδος θα είναι, ε; tongue.gif

 

Ε.Φ. σ' έναν πλανήτη που τα διαστημόπλοια είναι καμουφλαρισμένα σε δράκους για να μην παρεμβαίνουν επιθετικά στο ειδικά διατηρημένο μεσαιωνικό τοπίο; :tease:

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι στην μέση...και πιστεύω να την τελειώσω μέχρι την προθεσμία....(ελπίζω να μην πάει κάτι στραβά)

Θα έκανα και διαφήμιση αλλά δεν το ρισκάρω μέχρι να σιγουρευτώ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από μιάμιση ώρα εντατικό γράψημο, λέω να το ρισκάρω...

 

 

 

Mantallena

post-2440-0-64652900-1300211015_thumb.jpg

ποιός κινεί τα νήματα;

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

πόλη των δύο αδελφών.

 

Υ.Γ. Δεν χρειάζεται να σας πω τι είδος θα είναι, ε; tongue.gif

 

Ε.Φ. σ' έναν πλανήτη που τα διαστημόπλοια είναι καμουφλαρισμένα σε δράκους για να μην παρεμβαίνουν επιθετικά στο ειδικά διατηρημένο μεσαιωνικό τοπίο; :tease:

 

Κατι παρομοιο με την ιδεα των καμουφλαρισμενων σε δρακους διαστημοπλοιων υπηρχε σε ενα κομικ που ειχε δημοσιευτει στο 9 αν δεν κανω λαθος. Ενα Αναχρον ή κατι τετοιο...:p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από μιάμιση ώρα εντατικό γράψημο, λέω να το ρισκάρω...

 

 

 

Mantallena

post-2440-0-64652900-1300211015_thumb.jpg

ποιός κινεί τα νήματα;

 

Άαααλλος για την βάρκα μας;

Link to comment
Share on other sites

it's gonna be legen... wait for it...i hope you're not fantasy intolerant... dary!

είναι γεγονός. κόψαμε την κορδέλα. ανοίξαμε και σας περιμένουμε.

 

Η Ενδέκατη Έξοδος

My link

 

 

 

Υ.Γ. (έκανα ποδαρικό η με πρόλαβαν;)

Link to comment
Share on other sites

Η ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΩΝ

post-2623-0-38498900-1300238133_thumb.jpg

 

 

Γειά και χαρά. Δεν ξέρω γιατί δυσκολεύομαι τόσες μέρες να πάρω την απόφαση και να πω ότι θα παρω μέρος....

Μάλλον μου έχει μείνει να προσπαθώ ακόμα να κρύβω τι γράφω!

Ή να φοβάμαι την κριτικη...

Πάντως το αποφάσισα. Είναι σίγουρα κάτι στο οποίο θέλω να παρω μέρος.

Όπως ο Mesmer, έτσι και εγώ, ομολογώ ότι αυτή η ιστορία είναι μια απο τις μικρές που είχα γράψει (στην τριτη λυκείου μέσα στην ώρα των μαθηματικών κατεύθυνσης) με σκοπό να την ολοκληρώσω μετέπειτα.

Είναι ακόμα στο μυαλό μου και ο ήρωας μου μιλάει που και που...

Χρειάστηκε να την πετσοκόψω αρκετά για να είναι μέσα στα όρια του διαγωνισμού αν και ήταν μικρή.

Ελπίζω να περάσω όσα θέλω να περάσω (αν και είναι αδύνατον σε μια τόσο μικρή ιστορία!) και να σας ιντριγκάρω.

Συντομα κοντά σας λοιπον...( οταν μάθω πως θα την περάσω μέσα εδώ και που!)

Edited by anysias
Link to comment
Share on other sites

Συντομα κοντά σας λοιπον...( οταν μάθω πως θα την περάσω μέσα εδώ και που!)

anysias, θα ανεβάσεις την ιστορία σου στη Βιβλιοθήκη τού είδους που πιστεύεις ότι ταιριάζει, πχ στις Ιστορίες Τρόμου, αν είναι τρόμου. Μετά θα 'ρθεις πάλι εδώ και θα κάνεις ένα post με το link της ιστορίας σου, όπως έκανε παραπάνω ο David1778. Για να βάλεις το link επιλέγεις το εικονίδιο post-2199-0-81550800-1300260825_thumb.jpg στον Editor. Στο κουτάκι URL βάζεις τη διεύθυνση της ιστορίας σου και στο κουτάκι Link text γράφεις τον τίτλο της ιστορίας, μετά πατάς το Insert Link και είσαι έτοιμος. Ελπίζω να βοηθήσα. Αν έχεις άλλες απορίες μπορείς να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συντομα κοντά σας λοιπον...( οταν μάθω πως θα την περάσω μέσα εδώ και που!)

anysias, θα ανεβάσεις την ιστορία σου στη Βιβλιοθήκη τού είδους που πιστεύεις ότι ταιριάζει, πχ στις Ιστορίες Τρόμου, αν είναι τρόμου. Μετά θα 'ρθεις πάλι εδώ και θα κάνεις ένα post με το link της ιστορίας σου, όπως έκανε παραπάνω ο David1778. Για να βάλεις το link επιλέγεις το εικονίδιο post-2199-0-81550800-1300260825_thumb.jpg στον Editor. Στο κουτάκι URL βάζεις τη διεύθυνση της ιστορίας σου και στο κουτάκι Link text γράφεις τον τίτλο της ιστορίας, μετά πατάς το Insert Link και είσαι έτοιμος. Ελπίζω να βοηθήσα. Αν έχεις άλλες απορίες μπορείς να ρωτήσεις.

 

Εγώ περίμενα να σχολιάσεις, Άγγελε, το ότι ο anysias την ώρα των μαθηματικών, αντί να παρακολουθεί, έγραφε διήγημα! :lol: Ή μήπως ήταν τόσο μεγάλο το σοκ που ξέχασες να το αναφέρεις;:tease:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περίμενα να σχολιάσεις, Άγγελε, το ότι ο anysias την ώρα των μαθηματικών, αντί να παρακολουθεί, έγραφε διήγημα! :lol: Ή μήπως ήταν τόσο μεγάλο το σοκ που ξέχασες να το αναφέρεις;:tease:

Oops, ξεχάστηκα με τις οδηγίες και αυτό το παρέλειψα...

 

Συγγραφή διηγημάτων εν ώρα Μαθηματικών; Στη δική μου Πόλη αυτό τιμωρείται με θάνατο! :p

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά αυτό δεν είναι τίποτα, ποιος από' μας που γράφαμε από τα σχολικά μας χρόνια δεν το έχει κάνει αυτό;

Στην πόλη σου μάλον το μισό ΣΦΦ θα πήγαινε στην αγχόνη (ή εκτελούνται αλλιώς;). Επικίνδυνο μέρος!

Link to comment
Share on other sites

εγω εγραφα κειμενα κατα τη διαρκεια των μαθηματικων και της βυζαντινης μουσικης.

Και μαλιστα επειδη εγραφα με γραφομηχανη που εκανε θορυβο δεν εκανα καμια προσπαθεια να πληκτρολογω πιο σιγα!

Ε καλά αυτό δεν είναι τίποτα, ποιος από' μας που γράφαμε από τα σχολικά μας χρόνια δεν το έχει κάνει αυτό;

Στην πόλη σου μάλον το μισό ΣΦΦ θα πήγαινε στην αγχόνη (ή εκτελούνται αλλιώς;). Επικίνδυνο μέρος!

Link to comment
Share on other sites

εγω εγραφα κειμενα κατα τη διαρκεια των μαθηματικων και της βυζαντινης μουσικης.

Και μαλιστα επειδη εγραφα με γραφομηχανη που εκανε θορυβο δεν εκανα καμια προσπαθεια να πληκτρολογω πιο σιγα!

Ε καλά αυτό δεν είναι τίποτα, ποιος από' μας που γράφαμε από τα σχολικά μας χρόνια δεν το έχει κάνει αυτό;

Στην πόλη σου μάλον το μισό ΣΦΦ θα πήγαινε στην αγχόνη (ή εκτελούνται αλλιώς;). Επικίνδυνο μέρος!

 

Εμ... Είχες δική σου γραφομηχανή μέσα στην τάξη; Στο θρανίο σου; Και σε άφηναν; Ποιο σχολείο ήταν αυτό;;;;

Link to comment
Share on other sites

εγω εγραφα κειμενα κατα τη διαρκεια των μαθηματικων και της βυζαντινης μουσικης.

Και μαλιστα επειδη εγραφα με γραφομηχανη που εκανε θορυβο δεν εκανα καμια προσπαθεια να πληκτρολογω πιο σιγα!

Ε καλά αυτό δεν είναι τίποτα, ποιος από' μας που γράφαμε από τα σχολικά μας χρόνια δεν το έχει κάνει αυτό;

Στην πόλη σου μάλον το μισό ΣΦΦ θα πήγαινε στην αγχόνη (ή εκτελούνται αλλιώς;). Επικίνδυνο μέρος!

 

Εμ... Είχες δική σου γραφομηχανή μέσα στην τάξη; Στο θρανίο σου; Και σε άφηναν; Ποιο σχολείο ήταν αυτό;;;;

 

Hipster north side.

Link to comment
Share on other sites

απλα ειμαι τυφλη γι'αυτο ειχα γραφομηχανη στο θρανιο, δε γινοταν να γραψω διαφορετικα, κανεις δεν ηξερε τι εγραφα, οι πιο πολλοι νομιζαν πως κρατουσα σημειωσεις

εγω εγραφα κειμενα κατα τη διαρκεια των μαθηματικων και της βυζαντινης μουσικης.

Και μαλιστα επειδη εγραφα με γραφομηχανη που εκανε θορυβο δεν εκανα καμια προσπαθεια να πληκτρολογω πιο σιγα!

Ε καλά αυτό δεν είναι τίποτα, ποιος από' μας που γράφαμε από τα σχολικά μας χρόνια δεν το έχει κάνει αυτό;

Στην πόλη σου μάλον το μισό ΣΦΦ θα πήγαινε στην αγχόνη (ή εκτελούνται αλλιώς;). Επικίνδυνο μέρος!

 

Εμ... Είχες δική σου γραφομηχανή μέσα στην τάξη; Στο θρανίο σου; Και σε άφηναν; Ποιο σχολείο ήταν αυτό;;;;

 

Hipster north side.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως!

Κι αν δεν αρχιζα να ψαχνω ενα πρωι για υπολογιστη και ειδικο αναγνωστη οθονης ακομη με κεινη τη γραφομηχανη θα εγραφα!

Ελλάδα. Cutting edge of technology.

Link to comment
Share on other sites

27 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

 

843327-destroyed_20city_super.jpg

 

Οταν ο κοσμος καταστρεφεται γυρω σου, ποιον θα εμπιστευτεις, για να σωθεις;

 

ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ...

Edited by Αλχημιστής
Link to comment
Share on other sites

Πολύ με ψαρώνουν τα teasers και οι promo εικόνες σας!

Κανονιστε να είναι και οι ιστορίες το ίδιο καλές!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..