Jump to content

24ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Πόλη


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Κα-μπουμ!

Έσκασε κι άλλη μία ψήφος.

 

Διάβασα, σχολιασα, ίδρωσα να αλλάζω και να ξαναλλάζω κάποιες θέσεις και τέλος.

Άντε, ραντεβού στον φάντασυ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinMacXanthi

    28

  • Stanley

    25

  • David1778

    27

  • Lady Nina

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τελείωσα με τον σχολιασμό, ο οποίος ήταν λίγο βιαστικός (ας με συγχωρήσουν οι συναγωνιστές) επειδή αυτήν και την επόμενη βδομάδα θα είμαι αρκετά απασχολημένος.

 

Κάποια στιγμή απόψε, μάλλον, θα στείλω και την ψήφο μου, αν μπορέσω να καταλήξω στην κατάταξη. :)

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η Πανώλη του Έπους! Διάβασα 12 από τις διαγωνιζόμενες ιστορίες, οι 7 πνίγονται από τον περιορισμό λέξεων, 2 - 3 ανήκουν σίγουρα σε κάτι μεγαλύτερο, κάποιες δύσκολα θα τις έλεγες διήγημα.

 

Όχι. Δεν συνιστώ να αυξηθεί ο αριθμός λέξεων στους διαγωνισμούς. Να μειωθούν σίγουρα προς βελτίωση στην πειθαρχία αφήγησης. (Ορίστε θέμα - εντατικό θα έλεγα - για το Εργαστήριο.)

Link to comment
Share on other sites

Να μειωθούν σίγουρα προς βελτίωση στην πειθαρχία αφήγησης.

 

 

Challenge accepted!paladin.gif

Link to comment
Share on other sites

Να μειωθούν σίγουρα προς βελτίωση στην πειθαρχία αφήγησης.

Challenge accepted!paladin.gif

Ενδεικτικά, η πιο κοινότοπη φράση κριτικής σε αυτόν, και όλους τους προηγούμενους διαγωνισμούς:

Μετά το τέλος του διαγωνισμού, γράψ' το με όλα αυτά που παρέλειψες, θα με ενδιέφερε να το διαβάσω.

Οι διαγωνισμοί του sff, το ΧΥΤΑ του φανταστικού; Θα στέλνατε το διήγημα που καταθέτετε εδώ, σε πανελλήνιο λογοτεχνικό διαγωνισμό;

 

Δεν το κάνω άλλο θέμα, θα βρω πάλι τον μπελά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν γινοταν πχ Πανελληνιος διαγωνισμος διηγηματος με θεμα την πολη και με τον ιδιο περιορισμο λεξεων θα γραφατε αλλο διηγημα;Η μηπως δεν υπαρχει περιορισμος σε λεξεις σε αλλους διαγωνισμους;Συμφωνοι εδω ειναι πιο στενη η ζωνη του πληθους των λεξεων απο αυτη ενος αλλου-μη ονλαιν- διαγωνισμου αλλα επισης ειναι πιο φαρδια η ζωνη απο αυτη πχ που θετουν καποια περιοδικα.

 

Οποιος αισθανεται περιορισμενος απο πληθος λεξεων,θεματολογια,ειδος κτλ μπορει ανετα να γραψει τους διαγωνισμους και να γραψει εκτος διαγωνισμων.:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν γινοταν πχ Πανελληνιος διαγωνισμος διηγηματος με θεμα την πολη και με τον ιδιο περιορισμο λεξεων θα γραφατε αλλο διηγημα;

 

 

Όσον αφορά τον εαυτό μου, εγώ δεν θα έγραφα άλλο διήγημα και δεν θα διάλεγα να το κάνω πιο φτωχό σε ιδέες μόνο και μόνο για να μην δημιουργήσω περισσότερα ερωτήματα. Το κάθε κείμενο έχει έναν απώτερο σκοπό και κάθε στοιχείο, πλήρως επεξηγημένο ή μη, είναι απλά εργαλείο προώθησης της πλοκής. Ακόμα, θεωρώ οτι είναι λάθος μου ως αναγνώστης να ζητάω απο ένα κείμενο 4000 λέξεων να δίνει επεξηγήσεις ακόμα και για τις επεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν γινοταν πχ Πανελληνιος διαγωνισμος διηγηματος με θεμα την πολη και με τον ιδιο περιορισμο λεξεων θα γραφατε αλλο διηγημα;Η μηπως δεν υπαρχει περιορισμος σε λεξεις σε αλλους διαγωνισμους;Συμφωνοι εδω ειναι πιο στενη η ζωνη του πληθους των λεξεων απο αυτη ενος αλλου-μη ονλαιν- διαγωνισμου αλλα επισης ειναι πιο φαρδια η ζωνη απο αυτη πχ που θετουν καποια περιοδικα.

 

 

 

Δεν είναι καθόλου η πιο στενή ζώνη. Όσους πανελλήνιους διαγωνισμούς έχω πετύχει ον λάιν δίνουν πολύ μικρότερο περιθώριο λέξεων. Ενδεικτικά τον τελευταίο χρόνο που ψιλοπαρακολουθώ τι ζητάνε οι διαγωνισμοί βλέπω ένα περιορισμό λέξεων μέχρι τις 2000 στους περισσότερους. Μην πω για περιοδικά που είναι ακόμη πιο αυστηρά και στην ουσία ζητάνε φλασάκια.

 

 

 

 

Οποιος αισθανεται περιορισμενος απο πληθος λεξεων,θεματολογια,ειδος κτλ μπορει ανετα να γραψει τους διαγωνισμους και να γραψει εκτος διαγωνισμων.:mf_sherlock:

 

 

Ακριβώς.

 

Ενδεικτικά, η πιο κοινότοπη φράση κριτικής σε αυτόν, και όλους τους προηγούμενους διαγωνισμούς:

Quote

 

Μετά το τέλος του διαγωνισμού, γράψ' το με όλα αυτά που παρέλειψες, θα με ενδιέφερε να το διαβάσω.

 

 

Το καλύτερο θα ήταν να ξεκινάει ο καθένας την ιστορία που θέλει να πει, και απο εκεί και πέρα αν του βγαίνουν οι λέξεις μέσα στα πλαίσια του διαγωνισμού να την ποστάρει ολοκληρωμένη. Αν πάλι δεν του βγαίνουν δεν τρέχει κάστανο. Ας συνεχίσει την ιστορία και όπου τον οδηγησει. Στις 4000 λέξεις; Στις 7000 λέξεις;Η συμμετοχή σε έναν διαγωνισμό δεν είναι πανάκεια. Είναι κρίμα να αρχίζουν τα πετσοκόμματα για να ταιριάξει η ιστορία σε ένα προκαθορισμένο πλάισιο, την στιγμή που η έμπνευσή σου τρέχει. Είναι σαν να προσπαθείς να σφηνώσεις βούβαλο σε ένα τσαντάκι. Δύσκολα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ και ξεκινώ σεμνά και ταπεινά το σχολιασμό των υπόλοιπων διηγημάτων. ;-)

 

Μετά το τέλος του διαγωνισμού, γράψ' το με όλα αυτά που παρέλειψες, θα με ενδιέφερε να το διαβάσω.

 

Δεν θεωρώ την παραπάνω φράση κάτι το κακό. Απεναντίας, αποτελεί το έναυσμα για κάτι πολύ μεγαλύτερο.

Ακόμα κι αν μια έμπνευση-ιδέα να μην μπορεί καθόλου να σταθεί ως διήγημα , για ποιο λόγο να μην δίδεται η δυνατότητα σε ένα συγγραφέα να την εκθέσει έστω και λανθασμένα;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν μια έμπνευση-ιδέα να μην μπορεί καθόλου να σταθεί ως διήγημα , για ποιο λόγο να μην δίδεται η δυνατότητα σε ένα συγγραφέα να την εκθέσει έστω και λανθασμένα;

Όπως εξήγησα και αλλού:

 

Όταν ένας σκηνοθέτης μοντάρει την ταινία του, την εκδοχή που θα βγει στις αίθουσες, και την extended edition για το dvd, δεν σαμποτάρει το συντομότερο έργο κάνοντας τον θεατή του σινεμά να νιώσει ότι έχασε κάτι. Μπαίνουν και ειδικά μπαλώματα στη μικρότερη εκδοχή αν χρειαστεί να γεφυρωθούν τρύπες. Έτσι, και το extended είναι δώρο, και ο άλλος που πλήρωσε εισιτήριο δεν νιώθει ηλίθιος. Ο αφηγητής που σέβεται τον αναγνώστη του πράττει ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Διαγωνισμοί υπάρχουν για όλα τα βαλάντια:τελευταία διακρίνω μια τάση να δίνονται τα όρια με σελίδες, π.χ μέχρι 5 τυπωμένες Α4. Η αλήθεια είναι ότι το όριο των 3500 λέξεων των εδώ διαγωνισμών είναι αντιπροσωπευτικό και βολεύει για τυχόν αξιοποίηση σε γενικότερο διαγωνισμό.

 

Εγώ έχω στείλει ιστορία σφφ-διαγωνισμού αλλού( δεν λέω ποια, εκτός κι αν έχω θετικό αποτέλεσμαtease.gif).

 

Τώρα,να πω τι κάνω προσωπικά: γράφω ιστορία για τον διαγωνισμό, ακριβώς όπως θα την έγραφα και στο άσχετο. Αν ξεφύγουν οι λέξεις, τις μαζεύω και ύστερα κάθομαι και το αναπτύσσω λίγο. Λίγο όμως, πινελιές και όχι κουβάδες με μπογιά. Δηλαδή, αν διαβαζόταν μια πιο εκτενής εκδοχή ιστορίας μου, δεν νομίζω να είχε λιγότερες απορίες από αυτές που μπορεί να είχε στην αρχική εκδοχή, απλώς θα έπαιρνε μερικά παραπάνω στοιχεία, χρήσιμα για μένα αλλά όχι σε επίπεδο αποσαφήνισης. That's just me.

 

Τις μισές ιστορίες έχω διαβάσει μέχρι τώρα και προχωράω.

Link to comment
Share on other sites

Διαγωνισμοί υπάρχουν για όλα τα βαλάντια:τελευταία διακρίνω μια τάση να δίνονται τα όρια με σελίδες, π.χ μέχρι 5 τυπωμένες Α4. Η αλήθεια είναι ότι το όριο των 3500 λέξεων των εδώ διαγωνισμών είναι αντιπροσωπευτικό και βολεύει για τυχόν αξιοποίηση σε γενικότερο διαγωνισμό.

 

Εγώ έχω στείλει ιστορία σφφ-διαγωνισμού αλλού( δεν λέω ποια, εκτός κι αν έχω θετικό αποτέλεσμαtease.gif).

 

Τώρα,να πω τι κάνω προσωπικά: γράφω ιστορία για τον διαγωνισμό, ακριβώς όπως θα την έγραφα και στο άσχετο. Αν ξεφύγουν οι λέξεις, τις μαζεύω και ύστερα κάθομαι και το αναπτύσσω λίγο. Λίγο όμως, πινελιές και όχι κουβάδες με μπογιά. Δηλαδή, αν διαβαζόταν μια πιο εκτενής εκδοχή ιστορίας μου, δεν νομίζω να είχε λιγότερες απορίες από αυτές που μπορεί να είχε στην αρχική εκδοχή, απλώς θα έπαιρνε μερικά παραπάνω στοιχεία, χρήσιμα για μένα αλλά όχι σε επίπεδο αποσαφήνισης. That's just me.

 

Τις μισές ιστορίες έχω διαβάσει μέχρι τώρα και προχωράω.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Την ιστορία, με την οποία κάνω την πρώτη μου εμφάνιση, την έγραψα όταν πήγαινα σχολείο ακόμα… Όταν ολοκληρώσω αυτή που δουλεύω τώρα, θα την συνεχίσω ακριβώς από εκεί που την είχα αφήσει. Θώρησα ότι η πλοκή της ιστορίας μου μπορεί να καλύψει το θέμα του διαγωνισμού, έτσι αποφάσισα να την βάλω. Σε καμία περίπτωση δεν θα την κατέστρεφα, αλλάζοντάς την εξ' ολοκλήρου, μόνο και μόνο για ένα διαγωνισμό. Γιατί; Γιατί πιστεύω στην ιστορία μου και στηρίζω τον ήρωα μου μέχρι θανάτου. Νιώθω πως έχει να δώσει πιο πολλά. Δεν λέω ότι δεν χρειάστηκε να την μαζέψω κάμποσο ή να βάλω πινελιές (ήθελα να την παρουσιάσω όσο καλύτερα γίνεται) και γνωρίζω ότι έχει λάθη… Για αυτό πίστεψα ότι είχε έρθει η ώρα να την διαβάσουν. Τα σχόλια και οι συμβουλές θα με βοηθήσουν γιατί τα χρειάζομαι για να την βελτιώσω όταν έρθει η ώρα.

Edited by anysias
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση.... Ο διοργανωτής είναι ο DInmacxanthi και του στέλνω pm αλλά ο βοηθός του ποιος είναι;

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορα τρέξε στον Nihiliohelp.gif

 

 

δεν εστειλα ακομα στον din ...Πρώτα λοιπόν στον din και μετά στον nihilio. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα λοιπόν στον din και μετά στον nihilio. Σωστά;

 

 

ακριβώςgood.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα λοιπόν στον din και μετά στον nihilio. Σωστά;

 

 

ακριβώςgood.gif

 

 

οκ! thanks

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και εγώ με σχολιασμό/ψήφο καλή επιτυχία σε όλους!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ok, ψήφισα κι εγώ. Οι δύο που δεν πρόλαβα να σχολιάσω να περιμένουν να γυρίσω από το ταξίδι, γιατί εδώ το ίντερνετ είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ νέκρα έχει πέσει σ' αυτό το διαγωνισμό μου φαίνεται;

 

Βγάλτε κανένα spoiler ωρέ ανθρώποι! Ο Χατζηγιώργης δεν μας είχε συνηθίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ νέκρα έχει πέσει σ' αυτό το διαγωνισμό μου φαίνεται;

 

Βγάλτε κανένα spoiler ωρέ ανθρώποι! Ο Χατζηγιώργης δεν μας είχε συνηθίσει έτσι.

 

Τώρα βλέπεις τί διαφορά έχει το όνομα Ντίνος, όταν οι κάτοχοί του απέχουν μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..