Jump to content

24ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Πόλη


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Μιχάλη, υποθέτω πως έχεις δίκιο. Είσαι και πολύ πιο παλιός από μένα, εξ'άλλου, ξέρεις όλη την ιστορία των διαγωνισμών. Ό,τι είπα πιο πάνω αφορά στο πρίσμα, υπό το οποίο βλέπω εγώ τους διαγωνισμούς. Απλά, αν είναι έτσι, χάνουν ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι της αξίας τους, όπως την είχα φανταστεί. Όχι πως παύουν να είναι σημαντικοί, βεβαίως βεβαίως.

Το ότι οι διαγωνισμοί αποκτούν και δευτερεύουσα αξία (εκπαιδευτική) μόνο καλό είναι και δηλώνει επιτυχία. Όμως, το να δίνεις στη δευτερεύουσα αυτή αξία παραπάνω προσοχή, σε βάρος της κύριας (την πρόκλιση δηλαδή να γράψεις κάτι που θα κερδίσει) δεν είναι ότι το καλύτερο. Αυτό ακριβώς λέω, σε έναν διαγωνισμό είναι μια ευκαιρία να διαβάσουμε μερικές καλές και ολοκληρωμένες ιστορίες, για το εκπαιδευτικό κομμάτι υπάρχει και το εργαστήριο συγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinMacXanthi

    28

  • Stanley

    25

  • David1778

    27

  • Lady Nina

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

Διάβασα όλες τις ιστορίες(σήμερα μπόρεσα να τελειώσω, ας όψεται η άτιμη ίωση που με ταλαιπώρησε μια βδομάδα), ψήφισα και έχω σχολιάσει τις πιο πολλές. Για τις υπόλοιπες μάλλον δε θα το κάνω, αφου με καλύπτουν τα σχόλια που έχουν ήδη γίνει.

Γενικά καλές οι προσπάθειες κι εύχομαι στους συγγραφείς καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους. Υπάρχει κάτι στο μυαλό μου που με κατατρώει...Είμαι νέο μέλος και είναι η πρώτη φορά που δείχνω σε ξένους κάτι δικό μου. Δεν έχω καμία γνώση πάνω στη συγγραφή.... Κανείς όμως δεν σχολιάσε το αν εχω δυνατότητες ή όχι.Πως να το ερμηνεύσω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πήρες αρκετά θετικά σχόλια, άρα μάλλον "έχεις τις δυνατότητες"...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέο μέλος και είναι η πρώτη φορά που δείχνω σε ξένους κάτι δικό μου. Δεν έχω καμία γνώση πάνω στη συγγραφή.... Κανείς όμως δεν σχολιάσε το αν εχω δυνατότητες ή όχι.Πως να το ερμηνεύσω αυτό;

Κρίθηκες ομοίως με όλους τους άλλους, δεν σε χάιδεψε κανείς, και όποια θετικά σχόλια τα κέρδισες με την αξία σου. Αυτό είναι σίγουρα θετικό και δείχνει ότι έχεις υπόσχεση. Στο επόμενο γραπτό σου θα δούμε αν είσαι επιτυχία του ενός σουξέ ή όχι. Καλώς όρισες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους. Υπάρχει κάτι στο μυαλό μου που με κατατρώει...Είμαι νέο μέλος και είναι η πρώτη φορά που δείχνω σε ξένους κάτι δικό μου. Δεν έχω καμία γνώση πάνω στη συγγραφή.... Κανείς όμως δεν σχολιάσε το αν εχω δυνατότητες ή όχι.Πως να το ερμηνεύσω αυτό;

 

Συνάδελφε-πρωτάρη σαφώς κι έχεις δυνατότητες. :D

Εδώ απέσπασα κι εγώ θετικά σχόλια για ένα κείμενο που δεν ήταν καν διήγημα. :p

Link to comment
Share on other sites

16 Ψήφοι ως τώρα, 3 μέρες για όλους εσάς να ρίξετε το όστρακο σας!

Στην κατάταξη οι θέσεις αλλάζουν καθημερινά! Δεν έχει ξεκαθαριστεί τίποτα ακόμα...

Εμπρός λοιπόν, σας περιμένουμε friends.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα διαβάζω τις ιστορίες... Μέχρι το σκ τα πήγαινα καλά, μετά αποδιοργανώθηκα... Αλλά κάποια στιγμή σύντομα, θα ανεβάσω και τα σχόλια που χρωστάω και θα ρίξω και την ψήφο μου! ;-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

post-1004-0-09484100-1302272116_thumb.jpg

Από "φεστιβαλική ίντριγκα", αυτοί οι γενικοί διαγωνισμοί δεν... φυσάνε

και τόσο, ε;

 

21ος Διαγωνισμός - Φάνταζυ = 34 σελίδες

 

22ος Διαγωνισμός - Ε.Φ. = 34 σελίδες

 

23ος Διαγωνισμός - Τρόμου = 25 σελίδες

 

Παρόν 24ος Διαγωνισμός - Γενικός, ως τώρα 15 σελίδες

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Από "φεστιβαλική ίντριγκα", αυτοί οι γενικοί διαγωνισμοί δεν... φυσάνεκαι τόσο, ε;

 

 

Είναι όντως πιο εύκολο να πορωθείς με το Παγκόσμιο Κύπελλο παρά με τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Γιατί μιλάμε για ενα συγκεκριμένο, οριοθετημένο άθλημα και όχι με όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Από "φεστιβαλική ίντριγκα", αυτοί οι γενικοί διαγωνισμοί δεν... φυσάνεκαι τόσο, ε;

Είναι όντως πιο εύκολο να πορωθείς με το Παγκόσμιο Κύπελλο παρά με τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Γιατί μιλάμε για ενα συγκεκριμένο, οριοθετημένο άθλημα και όχι με όλα μαζί.

Σε συμμετοχές είχαμε 9 Φάνταζυ, 6 Ε.Φ. και μόνο 2 Τρόμου.

 

Κρίμα για τον Τρόμο. Οι "μεγάλες πένες" του φόρουμ, και από τα τρία είδη, έλαμψαν δια της απουσίας τους, και οι Κθουλιστές απείχαν της θεματολογίας επειδή μάλλον αδυνατούσαν να πρωτοτυπήσουν. Από τους παλαιότερους και καλύτερους που συμμετείχαν, μέχρι τους νεότερους και πιο άγουρους, δεν πήραμε την καλύτερη δυνατή δουλειά τους.

 

Και το θέμα του Διαγωνισμού ήταν υπέροχο και εμπνευσμένο, κανονικά θα έπρεπε να βγάλει ανθολογία πέντε αστέρων. Μόνο στις προθέσεις μάλλον.

 

Θα μπορούσαμε να θυμόμαστε τον διαγωνισμό ως εκείνον που γέννησε τον νέο και αναγκαίο, κατά την γνώμη μου, κανονισμό: Δεκτά μόνο διηγήματα που δεν ανήκουν σε κάποιο μεγαλύτερο σύνολο, μυθιστόρημα ή σειρά μυθιστορημάτων. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την υποψία (and that's just me) οτι δεν έφταιγε η θεματολογία του διαγωνισμού για την μικρή συμμετοχή διηγημάτων τρόμου (αλλά και για την μικρή συμμετοχή των "μεγάλων πενών").

Πιστεύω οτι μάλλον οφείλεται στην γενική φύση του διαγωνισμού αυτού. Το θέμα ήταν μια χαρα και για τα τρία είδη, όμως μια χαρα για το κάθε είδος ξεχωριστα. Σε συνολο οι γενικοί διαγωνισμοί φθίνουν πάντως...και δεν νομίζω οτι φταίνε τα θέματα τους. Το συζητάμε αν θέλετε, αλλά σε άλλο νημα, για να μείνει αυτό καθαρο αλλά και να έχουμε μαζεμένα τα όποια συμπεράσματα.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφησα και εγώ καλή επιτυχία σε όλους σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε να θυμόμαστε τον διαγωνισμό ως εκείνον που γέννησε τον νέο και αναγκαίο, κατά την γνώμη μου, κανονισμό: Δεκτά μόνο διηγήματα που δεν ανήκουν σε κάποιο μεγαλύτερο σύνολο, μυθιστόρημα ή σειρά μυθιστορημάτων

Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου Ντίνο. Είναι σαφές πως οι χαρακτήρες κάθε ιστορίας έχουν κάποιο παρελθόν, μα για τις ανάγκες τέτοιων διαγωνισμών είναι απαραίτητο να γίνονται προσπάθειες από τους συγγραφείς να δώσουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες μέσα στα όρια του κειμένου και όχι να αφήνουν την αίσθηση πως η ιστορία "συνεχίζεται".

 

Σε αυτό το διαγωνισμό υπήρχε και κάτι άλλο που προσωπικά με "χάλασε". Σε πολλές από τις συμμετοχές, οι πόλεις, αν και ορισμένες φορές πρωτότυπες κι ενδιαφέρουσες, είχαν ελάχιστη ως καθόλου συμμετοχή στην εξέλιξη της ιστορίας. Ήταν απλά ο χώρος στα όρια του οποίου λάμβανε χώρα η δράση, μα σε καμία περίπτωση δεν ήταν αυτές που, με την όποια ιδιαιτερότητά τους, προκαλούσαν και ανάγκαζαν την ιστορία να εξελιχθεί. Με λίγα λόγια οι πόλεις δεν ήταν οι μεγάλες πρωταγωνίστριες, αλλά αντιθέτως, και στην καλύτερη περίπτωση, οι ενδιαφεροντες δεύτεροι ρόλοι.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές από τις συμμετοχές, οι πόλεις, αν και ορισμένες φορές πρωτότυπες κι ενδιαφέρουσες, είχαν ελάχιστη ως καθόλου συμμετοχή στην εξέλιξη της ιστορίας. Ήταν απλά ο χώρος στα όρια του οποίου λάμβανε χώρα η δράση, μα σε καμία περίπτωση δεν ήταν αυτές που, με την όποια ιδιαιτερότητά τους, προκαλούσαν και ανάγκαζαν την ιστορία να εξελιχθεί. Με λίγα λόγια οι πόλεις δεν ήταν οι μεγάλες πρωταγωνίστριες, αλλά αντιθέτως, και στην καλύτερη περίπτωση, οι ενδιαφεροντες δεύτεροι ρόλοι.

 

Όντως αυτό συνέβη σε μερικές από τις ιστορίες που διάβασα (δεν τις έχω διαβάσει ακόμη όλες). Ωστόσο, ας προσμετρηθεί υπέρ των συγγραφέων ότι αυτό είναι ένα από τα δυσκολότερα εγχειρήματα στη λογοτεχνία. Πώς γίνεται πρωταγωνιστής ο χώρος, όταν η συντριπτική πλειονότητα των λογοτεχνικών κειμένων έχουν ως ήρωες έμψυχα όντα; Πρέπει να πω πως στο διαγωνισμό υπήρξαν ιστορίες που πέτυχαν κάτι τέτοιο και μάλιστα με εξαιρετικά ενδιαφέρουσες λύσεις, όπως μου φάνηκε τουλάχιστον. Αυτό ήταν από τα θετικά του. :)

 

έντιτ: προσθήκη ερωτηματικού.

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ. Μερικά σχόλια τα χρωστάω ακόμα, ελπίζω να τα έχω καταθέσει μέχρι αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Λίγες ώρες έμειναν για το τέλος της ψηφοφορίας... Αλχημιστή και Lady Nina, εγώ κι ο Nihilio περιμένουμε τις επιλογές σας book.gif

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχάσεις Din, το βράδυ κερνάω μπουκάλι στο Κυβερνείο... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την υποψία (and that's just me) οτι δεν έφταιγε η θεματολογία του διαγωνισμού για την μικρή συμμετοχή διηγημάτων τρόμου (αλλά και για την μικρή συμμετοχή των "μεγάλων πενών").

Πιστεύω οτι μάλλον οφείλεται στην γενική φύση του διαγωνισμού αυτού. Το θέμα ήταν μια χαρα και για τα τρία είδη, όμως μια χαρα για το κάθε είδος ξεχωριστα. Σε συνολο οι γενικοί διαγωνισμοί φθίνουν πάντως...και δεν νομίζω οτι φταίνε τα θέματα τους. Το συζητάμε αν θέλετε, αλλά σε άλλο νημα, για να μείνει αυτό καθαρο αλλά και να έχουμε μαζεμένα τα όποια συμπεράσματα.

 

Συγγνώμη αλλά ποιες είναι οι "μεγάλες πένες''; Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να ξέρουμε και εμείς οι μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ξέρω πως αν δεν έγραφαν οι... μικρές πένες, δε θα είχαμε διαγωνισμό! :p

 

Edit: By the way, χθες το ξημέρωσα κι έτσι έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες. Τα σχόλια είναι έτοιμα να επικολληθούν και επεξεργάζομαι λίγο ακόμα την κατάταξή μου... Σύντομα θα έχετε ψήφο μου.

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

Έχω την υποψία (and that's just me) οτι δεν έφταιγε η θεματολογία του διαγωνισμού για την μικρή συμμετοχή διηγημάτων τρόμου (αλλά και για την μικρή συμμετοχή των "μεγάλων πενών").

Πιστεύω οτι μάλλον οφείλεται στην γενική φύση του διαγωνισμού αυτού. Το θέμα ήταν μια χαρα και για τα τρία είδη, όμως μια χαρα για το κάθε είδος ξεχωριστα. Σε συνολο οι γενικοί διαγωνισμοί φθίνουν πάντως...και δεν νομίζω οτι φταίνε τα θέματα τους. Το συζητάμε αν θέλετε, αλλά σε άλλο νημα, για να μείνει αυτό καθαρο αλλά και να έχουμε μαζεμένα τα όποια συμπεράσματα.

 

Συγγνώμη αλλά ποιες είναι οι "μεγάλες πένες''; Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να ξέρουμε και εμείς οι μικρές.

 

Τρία στα τρία βλέπω. Το trolling δεν είναι καλή ιδέα, θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά ποιες είναι οι "μεγάλες πένες''; Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να ξέρουμε και εμείς οι μικρές.

 

Ο Drake προφανώς μιλάει για τις αποδεδειγμένες και λίγο πολύ γνωστές εδώ μέσα "μεγάλες πένες". Απολύτως θεμιτό. Σίγουρα όμως υπάρχουν και "μεγάλες πένες" που είναι λιγότερο γνωστές ή ενεργές. Και προς θεού, δεν υπονοώ οτι συμπεριλαμβάνομαι σε αυτές.:huh:

 

 

 

edit: δεν ξέρω αν ο Hunter τρολλαρε με το πόστ του, αλλά εγώ ναι, τσίμπησα περήφανα!:tease:

Edited by David1778
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά ποιες είναι οι "μεγάλες πένες''; Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να ξέρουμε και εμείς οι μικρές.

Η έκφραση ήταν δική μου και οπότε θέλω να απαντήσω.

 

Υπάρχουν νεαρά μέλη του φόρουμ, τα οποία παραδέχονται ότι τώρα, εδώ, ποστάρουν την πρώτη τους απόπειρα στο γράψιμο. Και κάποια από αυτά τα μέλη εκπλήσσουν ως ακατέργαστα διαμάντια ταλέντου. Υπάρχουν μέλη που ενώ είναι παλαιότερα, δεν λένε να ξεπεράσουν κάποια κουσούρια βιασύνης στο γράψιμο, με πρόχειρα συνήθως αποτελέσματα, και αρκετοί παραδέχονται ότι βαριούνται και δεν θέλουν να χτενίζουν, να διορθώνουν ή να ξαναγράφουν σωστότερα τα κείμενα τους. Στο σύνολο τους, και άλλοι, όταν διαβάζεις γραπτά τους δεν μπορείς να επικεντρωθείς μόνο στα της αφήγησης της ιστορίας, της πλοκής και των χαρακτήρων τους, γιατί πέφτουν στη μέση κραυγαλέα συντακτικά και ορθογραφικά και κάποια άλλα εννοιολογικά. Δεκτό, για τους περισσότερους το γράψιμο είναι ένα είδους χαβαλές. Αυτές είναι κατά την γνώμη μου οι «μικρές πένες.»

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να κατονομάσω ποιους θεωρώ ως «μεγάλες πένες» στο φόρουμ. Δεν ξέρω αν αυτό θα είχε σημασία, γιατί εκφράζω μόνο την προσωπική μου άποψη, κι όχι του φόρουμ. Και η επιλογή μου δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι κάποιοι από αυτούς έχουν εκδώσει βιβλία και διηγήματα, ή έχουν βραβευτεί για τα γραπτά τους. Στη λίστα μου είναι και άτομα που έχουν αναρτήσει κείμενα μόνο στο φόρουμ. Η επιλογή μου έχει να κάνει με το κατά πόσο άφωνο, κατάπληκτο και εντυπωσιασμένο με αφήνουν τα κείμενα τους, με την «επαγγελματική φροντίδα» και την ομορφιά του γραπτού τους αναμφισβήτητη, η ανταπόκριση τους στο είδος που υπηρετούν ή στην θεματολογία που έρχονται να απαντήσουν μοναδική και τεκμηριωμένη. Ναι, αυτές εγώ τις θεωρώ τις «πρώτες πένες» του φόρουμ.

 

Αν σκίζεστε για τα ονόματα ευχαρίστως να σας τα δώσω.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..