Jump to content

24ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Η Πόλη


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Μια ώρα έλειψα και ξαφνικά έπεσαν οι συμμετοχές μαζικά. Χαίρομαι, γιατί μου φαινόταν λίγο νωθρό το κλίμα ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinMacXanthi

    28

  • Stanley

    25

  • David1778

    27

  • Lady Nina

    31

Top Posters In This Topic

Posted Images

ΤΟ ΑΠΟΣΤΗΜΑ

 

ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙΚΟΛΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ 23Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

 

ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ..ΓΙΑ ΤΟΝ 24 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ :huh:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΑΠΟΣΤΗΜΑ

 

ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙΚΟΛΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ 23Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

 

ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ..ΓΙΑ ΤΟΝ 24 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ :huh:

Fixed :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν και δεν μου αρέσει και πολύ, αποφάσισα να βάλω κι εγώ την ιστορία μου. Συγκλονιστείτε!

 

 

Μιράπολις

Link to comment
Share on other sites

27 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ!:book:

http://community.sff...638#entry177638

 

:guitar:

Μου 'φαγες όλο το χαρτί

Αλχημιστή, Αλχημιστή

:p

 

Και το μελάνι δε λες;

Ωραίο το μωβοειδές background δεν αντιλέγω, :yeah:αλλά για εκτύπωση δεν συμφέρει. :clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα τελικά να τελειώσω το κείμενο... Καλή επιτυχία στους διαγωνιζόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Και... τέλος υποβολών. Ευχαριστούμε άπαντες :-)

Οι ιστορίες ξεκλειδώνονται, ξεκινάμε σχολιασμούς και ψηφοφορία. Παραπάνω, αύριο chinese.gif

Καλή σας επιτυχία, καλή μας ανάγνωση!

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ!:book:

http://community.sff...638#entry177638

 

:guitar:

Μου 'φαγες όλο το χαρτί

Αλχημιστή, Αλχημιστή

:p

 

Και το μελάνι δε λες;

Ωραίο το μωβοειδές background δεν αντιλέγω, :yeah:αλλά για εκτύπωση δεν συμφέρει. :clap:

Αντίθετα σε μένα, είναι ακριβώς ίδιο με το background που έχω στο e-book reader μου και ταίριαξε γάντι! good.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρήκα λίγο χρόνο, ας βάλω ένα χεράκι βοήθειας στον διοργανωτή και να μαζέψω όλα τα links των συμμετοχών σε ένα ποστ. laugh.gif

 

Μια εβδομάδα αργότερα - ΝΙΚΑΝΤΗΙ

 

Πλουτωνεία - Η Πόλη πάνω στη Λάβα - Lady Nina

 

Η Πόλη των Δύο Αδερφών - Deus Misereatur

 

Το κλειδί της πόλης - wordsmith

 

Μόνο δύο ζαΐρ - deadend

 

Η πόλη των καταραμένων - anysias

 

Η ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ - TheSeaIsBurned

 

Ο κύριος Ε. δεν μένει πια εδώ - Stanley

 

27 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ - Αλχημιστής

 

Έξω από τα τείχη - Mesmer

 

Κόϊος: Ο 7ος Πλανήτης - DimitrisX

 

Μιράπολις - Mindtwisted

 

Πειρασμοί - Mors Planch

 

Πομφόλυγες - eScannerDarkly

 

Μανταλλένα - Tattoman

 

ΤΟ ΑΠΟΣΤΗΜΑ - Salonikia

 

Η Ενδέκατη Έξοδος - David1778

 

 

Αν δεν κάνω κανένα λάθος, αυτές είναι...

Edited by Deus Misereatur
Link to comment
Share on other sites

Thanx a lot Deus, +1 (όχι τίποτα, γιατί τόση ώρα κάνω τη λίστα χωρίς να έχω πιει καφέ και είναι λίγο βάσανο bag.gif)

 

Οι κανονισμοί για αυτό το σκέλος του διαγωνισμού, για να μαθαίνουν τα μέλη-πρωτάρηδες και να θυμούνται οι πάλιουρες:

 

Ψηφοφορία:Δικαίωμα ψήφου έχει κάθε μέλος τούφόρουμ που διάβασε τις ιστορίες. Η ψήφοςθα αποστέλλεται ταυτόχρονα στο διοργανωτήκαι στο βοηθό του με pm,και θα αποτελείται από τη λίστα τωνσυμμετεχόντων διηγημάτων, από αυτό πουθεωρείται καλύτερο προς το λιγότεροκαλύτερο.

Οι συγγραφείςείναι υποχρεωμένοι να ψηφίσουν, βάζονταςτην ιστορία τους τελευταία στη λίσταψηφοφορίας, αλλιώς η ιστορία τους θααποκλείεται από το διαγωνισμό.

Η ψηφοφορίαείναι μυστική.

 

Σχολιασμός:Ας μην ξεχνάμε ότι οιδιαγωνισμοί έχουν και εκπαιδευτικόχαρακτήρα, γι’ αυτό τα σχόλια, αν καιδεν είναι υποχρεωτικά, είναι τοσημαντικότερο κομμάτι των διαγωνισμών.Καλό θα είναι, λοιπόν, τα σχόλια ναπεριέχουν παρατηρήσεις, για το τι μαςάρεσε και τι όχι, που θα φανούν χρήσιμεςστους συγγραφείς.

Αποτελεί άγραφοκανόνα αβρότητας μεταξύ των συμμετεχόντων,να μην σχολιάζουν οι συγγραφείς τιςιστορίες τους μέχρι τη λήξη τούδιαγωνισμού.

 

Στέλνετε τα pm σας με τις επιλογές σας, σ'εμένα και στον Nihilio, μέχρι την Κυριακή 10 Απριλίου 23.59

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μη βαρατε βρε παιδια! :bangin:

Εβαλα το φοντο για να βοηθησω στην αναγνωση. :book: Δεν ειχα σκοπο να προκαλεσω οικολογικη καταστροφη...:lol:

αν παντως υπαρχει προβλημα στην εκτυπωση να το ανεβασω σε καποια αλλη μορφη?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και τις 17 ιστορίες..! yahoo.gifΜονορούφι! Αμάν ζαλίζομαι. Βλέπω κειμενάκια. Εεε...αστεράκια!dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και τις 17 ιστορίες..! yahoo.gifΜονορούφι! Αμάν ζαλίζομαι. Βλέπω κειμενάκια. Εεε...αστεράκια!dazzled.gif

 

Ήρωας!

 

 

Κάτι άσχετο: Την Παρασκευή είναι πρωταπριλιά. Τα σχόλια στις ιστορίες του διαγωνισμού να τα παίρνουμε στα σοβαρά, ή όχι; :D

Link to comment
Share on other sites

Γκράου!

 

Ο ήχος των πρώτων ψήφων που έσκασαν στον πάτο της κάλπης. devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

ka-ching! 2ο μέλος που ψηφίζει! Άντε να παίρνουμε φόρα!

Να σημειωθεί ξανά, ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΤΙΣ ΨΗΦΟΥΣ ΣΑΣ Σ'ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ NIHILIO (Nihilio)

Link to comment
Share on other sites

Στους διαγωνισμους υπαρχει ο αγραφος κανονας να μην σχολιαζουν οι συγγραφεις τα σχολια, για να μην επηρεαστει η ψηφοφορια.

Δεν ειναι πιθανο, ομως, οι ιδιες οι κριτικες να επηρεασουν τους υπολοιπους αναγνωστες αρνητικα ή θετικα και να επηρεασουν την ψηφοφορια? Και εφοσον ο συγγραφεας δεν μπορει να απαντησει σε κριτικες να δημιουργουνται παρανοησεις που να ξεδιαλυνονται μονο οταν απαντησει ο συγγραφεας, δηλαδη αφου εχει τελειωσει ο διαγωνισμος? :hmm:

Απλως, προτεινω να συζητησουμε την περιπτωση πρωτα να γινεται η ψηφοφορια και μετα να κατατιθενται τα σχολια, καθως κατα τη γνωμη μου επηρεαζουν πολυ περισσοτερο την γνωμη των αναγνωστων απο μια απαντηση που θα δωσει κατα τη διαρκεια του σχολιασμου ο συγγραφεας.

Edited by Αλχημιστής
Link to comment
Share on other sites

Μα τον Πλούτωνα! Το συζητούσα με κάποιον πρόσφατα αυτό και είχε βγάλει ένα συμπέρασμα ότι εάν κάποιος κάνει ένα "θετικό" σχόλιο σε μία ιστορία, ακολουθούν και άλλα θετικά σχόλια, ενώ εάν μετά κάποιος κάνει αρνητικό, συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο.

 

Πχ μπορεί να είναι η σειρά των posts:

+

+

+

-

-

-

-

+

+

+

-

-

-

 

κάπως έτσι. Βέβαια δεν συμφώνησα απόλυτα με τα λεγόμενα του, αλλά δεν το αμφισβητώ κι όλας...

Link to comment
Share on other sites

Απλως, προτεινω να συζητησουμε την περιπτωση πρωτα να γινεται η ψηφοφορια και μετα να κατατιθενται τα σχολια, καθως κατα τη γνωμη μου επηρεαζουν πολυ περισσοτερο την γνωμη των αναγνωστων απο μια απαντηση που θα δωσει κατα τη διαρκεια του σχολιασμου ο συγγραφεας.

Μετά το τέλος της ψηφοφορίας, όσοι ενδιαφέρεστε για σχόλια στο έργο που γράψατε, μην περιμένετε την ίδια ανταπόκριση που έχετε με το παρόν σύστημα. Μετά την ανακύρηξη του νικητή το "αναγνωστικό πλήθος" σκορπάει και πάει για άλλα.

 

Στην μούγκα - για όσο διαρκεί η ψηφοφορία - καταργείται ο χαβαλές και η φεστιβαλική ατμόσφαιρα του διαγωνισμού.

 

Μέσα σε όλα, οι συγγραφείς κρίνονται κατά πόσο κατανοητή είναι η ιστορία τους. Δεν παίζει λοιπόν να δίνουν εξηγήσεις πριν πέσουν οι ψήφοι. Τώρα, αν εγώ σαν αναγνώστης δεν κατάλαβα την ιστορία, και ο άλλος αναγνώστης την κατάλαβε, δεν βλέπω πως αυτό θα επηρεάσει την δική μου ψήφο.

 

Ποιός αλήθεια επηρεάζεται; Έχουμε παπαγαλάκια ψηφοφόρους δηλαδή; Βάση αυτών να αλλάξουμε τον κανονισμό... για να οφεληθούν τεμπέληδες συγγραφείς; :angry:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι ακριβώς λέει κι από πάνω. Αυτή η συζήτηση επανέρχεται συχνά πυκνά. Νομίζω ότι έχουμε όλοι τη νοητική ικανότητα να σχηματίσουμε τη δική μας γνώμη, κι όχι να πάρουμε τη γνώμη αυτού που έγραψε στο προηγούμενο ποστ. Άλλωστε δεν παίζουμε ανταγνωιστικά εδώ πέρα. Χωρίς σχόλια απλά θα χαθεί όλη η διασκέδαση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο με Scanner και DinoH.

Είμαστε που είμαστε και λίγο τεμπέληδες, αν ψηφίζαμε και χωρίς σχόλια στο τέλος δεν θα έγραφε κανένας.

Link to comment
Share on other sites

Απλως, προτεινω να συζητησουμε την περιπτωση πρωτα να γινεται η ψηφοφορια και μετα να κατατιθενται τα σχολια, καθως κατα τη γνωμη μου επηρεαζουν πολυ περισσοτερο την γνωμη των αναγνωστων απο μια απαντηση που θα δωσει κατα τη διαρκεια του σχολιασμου ο συγγραφεας.

Μετά το τέλος της ψηφοφορίας, όσοι ενδιαφέρεστε για σχόλια στο έργο που γράψατε, μην περιμένετε την ίδια ανταπόκριση που έχετε με το παρόν σύστημα. Μετά την ανακύρηξη του νικητή το "αναγνωστικό πλήθος" σκορπάει και πάει για άλλα.

 

Στην μούγκα - για όσο διαρκεί η ψηφοφορία - καταργείται ο χαβαλές και η φεστιβαλική ατμόσφαιρα του διαγωνισμού.

 

Μέσα σε όλα, οι συγγραφείς κρίνονται κατά πόσο κατανοητή είναι η ιστορία τους. Δεν παίζει λοιπόν να δίνουν εξηγήσεις πριν πέσουν οι ψήφοι. Τώρα, αν εγώ σαν αναγνώστης δεν κατάλαβα την ιστορία, και ο άλλος αναγνώστης την κατάλαβε, δεν βλέπω πως αυτό θα επηρεάσει την δική μου ψήφο.

 

Ποιός αλήθεια επηρεάζεται; Έχουμε παπαγαλάκια ψηφοφόρους δηλαδή; Βάση αυτών να αλλάξουμε τον κανονισμό... για να οφεληθούν τεμπέληδες συγγραφείς; :angry:

 

Υπαρχει δυνατοτητα να στελνονται τα σχολια με πμ στον συγγραφεα, ο οποιος να δεσμευεται να τα ποσταρει μετα το τελος της ψηφοφοριας. Επισης, αν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι ρεαλιστικο, θα μπορουσε ο διοργανωτης να μην αποκαλυπτει τα αποτελεσματα, αλλα να περιμενει να γινουν τα σχολια...

υπαρχουν λυσεις. Προσωπικα, δεν ισχυριζομαι οτι ο ενας αντιγραφει τον αλλον, αλλα ενα σχολιο το οποιο γινεται, δημιουργει κλιμα και επηρεαζει χωρις αμφιβολια και πολλους αναγνωστες. χωρις να το θελει κανεις διαβαζοντας μια κριτικη, αφου εχει διαβασει το κειμενο, μπορει να πει: α ναι αυτη η παραλειψη πραγματι υπαρχει κατσε να την τονισω και εγω. δεν ειναι η κριτικη που θα εγραφε δηλαδη αν δεν ειχε δει αλλα σχολια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Dino. Δύσκολα γίνεται αλλιώς, αν και αυτό που λέει ο Αλχημιστής δεν είναι καθόλου παράλογο. Εγώ σαν καλός χριστιανός διάβασα τα κείμενα, άνοιξα ένα αρχείο word, έγραψα τα σχόλιά μου για το καθένα, έφτιαξα και τη λίστα μου με τις προτιμήσεις μου και το έκλεισα. Η διαδικασία του σχολιασμού, είτε μιλούσαν οι συγγραφείς είτε όχι, είτε μιλούσε ο οποιοσδήποτε και να έλεγε οτιδήποτε για τα κείμενα ή και να έθαβε/εξυμνούσε το δικό μου, η λίστα μου δεν θα άλλαζε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..